De nieuwe winstbelasting v@@r naamlooze vennootschappen. Frankrijk vecht op twee fronten. Financieel economisch weekoverzicht. Spoedig een nieuwe sSaatsIeemïrsg verwacht. De schatkist heeft behoefte aan definitieve voorziening- In de Millioenen-Nota heeft de Minister van Financiën indertijd reeds eenige voor zieningen aangekondigd ter dekking van het tekort op de gewone begrooting, geheel afgescheiden van de extra uitgaven in ver band met de mobilisatie, waarvoor de tijd nog te kort was, om op dat tijdstip zelfs in groote lijnen een plan te ontvouwen. Zooals men weet behoort tot dekking van de ge wone uitgaven een herziening van de in komstenbelasting en in afwachting daar van heeft de Minister voor het loopende be lastingjaar reeds een extra-heffing opge legd in den vorm van opcenten op de ge meentefondsbelasting ten behoeve van het Rijk. Sedert de indiening van de begrooting zijn al weer vier maanden verloopen en in al dien tijd had men over de plannen van den Minister ten aanzien van de dekking der crisisuitgaven niets meer vernomen. Alleen wist men, dat een omzetting van de divi dend- en tantièmebelasting in gen winstbe lasting op de N.V.'s en vermoedelijk ook een O. W.-belasting in de bedoeling lag. Het ontwerp betreffende de winstbelasting is thans eindelijk aangekondigd en het heeft geen merkbare verrassingen teweeg ge bracht. Op de beurs heeft het ontwerp al thans geen invloed gehad. De opbrengst van deze belasting zal omstreeks 50 millioen bedragen, dat is ongeveer 20 millioen meer dan uit de dividend- en tantièmebe lasting werd geput.' De stijging is niet ge legen in een verhooging van het heffings percentage, dat juist lager is dan van de di vidend- en tantièmebelasting, nl. 10 te gen van laatstgenoemde ruim 12 doch uitsluitend in de omstandigheid, dat thans niet de uitgekeerde winst, maar de gemaak te winst wordt belast. Normale afschrijvingen zullen toegestaan zijn en zullen van de winst kunnen worden afgetrokken. Ook extra afschrijvingen kun nen natuurlijk plaats vinden, doch hierme de zal bij de vaststelling van het winstsaldo geen rekening worden gehouden, evenmin als met reserveering. Ook van deze laatste zal dus de gewone 10 belasting moeten worden betaald. De bedoeling is, dat een vergelijking wordt gemaakt tusschen den stand van de balans over het jaar, waarover de belasting wordt geheven, vergeleken met het voorafgaande jaar. De nettovooruit gang van het bezit zal als winst worden beschouwd. Ten aanzien van de naamlooze vennoot schappen, die hun winst uit Indië betrek ken, geldt dezelfde regel als bü de dividend en tantièmebelasting. Voor het gedeelte van de winst dat in Indië wordt gemaakt en waarover daar te lande niet minder dan 25 vennootschapsbelasting moet worden betaald, zal de heffing van de winstbelas ting slechts voor een derde gedeelte plaats vinden. Men kan niet zeggen, dat de inkomsten der vennootschappen door de nieuwe' hef fing in bijzondere sterke mate worden aan getast, maar het gevaar bestaat natuurlijk, dat in de toekomst de belasting zal worden verzwaard, zooals dit ook het geval is ge weest met de vennootschapsbelasting in In dië, die oorspronkelijk 10 bedroeg en ge leidelijk is verhoogd tot 25 Dè regeering heeft zich al vroeger op het standpunt ge steld, dat de inkomstenbelasting voor na tuurlijke personen vrijwel zijn hoogtepunt heeft bereikt, een standpunt, dat men waar schijnlijk in de toekomst moeilijk zal kun nen handhaven. Blijft de regeering die meening toegedaan, dan zou zij voorname lijk zijn aangewezen op nieuwe heffingen van het bedrijfsleven en uit dien hoofde zouden de winstmogelijkheden voor de toe komst min of meer sceptisch moeten wor den beoordeeld, althans wat betreft de uit te keeren-winst. WAAROM NIET EERDER? Het is sterk te betreuren, dat de Minis ter niet wat meer haast heeft gemaakt met de indiening van zijn belastingplannen. De positie van de Schatkist is geenszins van dien aard, dat deze voorloopig zonder bui tengewone maatregelen bestand zou zyn te gen de hooge eischen, die daaraan thans worden gesteld. De uitgifte van de jongste staatsleening heeft, naar men weet, eigen lijk niet meer dan 100 millioen in het laatje gebracht, een bedrag, dat verreweg onvoldoende was om een eenigszins belang rijke verlichting in de positie te brengen. Uit de publicaties van de Schatkist en de Nederlandsche Bank is dan ook gebleken, dat slechts van een tijdelijke verlichting kon worden gesproken. Wel is het bedrag aan schatkistpapier, dat rechtstreeks bij de bank is ondergebracht, geheel terugbetaald, maar de Schatkist moest al weer een be roep doen op het renteloos voorschot en naarmate de tijd voorschrydt zullen zich de behoeften voor de buitengewone uitgaven doen gevoelen, en zal het Rijk verder een beroep op het crediet van de Circulatie bank moeten doen, tenzij het mocht geluk ken, om bü de onderhandsche uitgifte van schatkistpapier voor rekening van het Ega lisatiefonds, die a.s. Maandag zal plaats vinden, een belangrijk bedrag rechtstreeks voor het Rijk zelf te accepteeren. Maar zelfs indien dit het geval is, dan betreft het toch slechts een uitzetting van vlottende schuld en de Schatkist heeft meer behoef te aan een definitieve voorziening. Het is dan ook te verwachten, dat reeds spoedig tot de uitgifte van een nieuwe Staatsleening zal worden overgegaan en vermoedelijk zal het daarbij dan gaan om een belangrijk bedrag. Men spreekt zelfs van 500 millioen. De reden, waarom dë minister waarschijnlijk haast met de zaak zal maken, is ook hierin gelegen, dat per 1 Maart a.s. niet minder dan 75 millioen noodig zijn voor aflossing en rentebetaling op de groote 3—3% leening. Het zal slechts door buitengewone voorziening mo gelijk zijn dit geld op tafel te leggen. De storting op de leening zou dus reeds vóór of op den genoemden datum moeten geschieden en de aankondiging van de uit gifte vermoedelijk reeds binnen vier weken. DE „WAGONS-LITS" VRAAGT UITSTEL VAN BETALING. In afwachting van de nieuwe Staats leening is er deze week op de beleggings- markt wederom bijna niets omgegaan. In andere jaren ziet men bij het begin van het jaar gewoonlijk een levendige vraag optre den in verband met vrijgekomen middelen, die opnieuw moeten worden belegd. Nu echter juist per 2 Januari de storting op de Staatsleening plaats vond en bovendien sterke terughouding bestond in afwachting van de nieuwe leening, ligt het voor de hand, dat de omzetten van minimalen om vang waren. De stemming bleef overigens prijshoudend. Het wekte sterke teleurstel ling, dat de Company Internationale des Wagon-Lits, die hier in Juni 1938 door tusschenkomst van de firma Mendelssohn een leening van 12 millioen in 4 procent obligaties had geplaatst, gedeeltelijk voor de conversie van 6 procent Sterlingbonds, reeds thans heeft moeten aankondigen, dat zij niet in staat zal zijn om de volle rente op deze obligaties te blijven betalen. Voor gesteld wordt om de coupon per 1 Februari zooals gebruikelijk met 2 te voldoen, doch de betaling van de Augustus coupon voorloopig op te schorten. Als reden wordt opgegeven de sterke vermindering van het reizigersverkeer als gevolg van den oorlog. Reeds voor het uitbreken van den oorlog was er trouwens reeds een sterke inkrim ping van het toerisme te bespeuren, waar aan in hoofdzaak de gespannen politiek de bet was. Op zich zelf mag dit .juist zijn, hetgeen trouwens wel uit de cijfers blijkt, maar toch valt niet te ontkennen, dat te vens de verkeerde finaneieele structuur van de maatschappij oorzaak is, dat zij zoo spoedig aan den grond zit. Gedurende de crisisjaren heeft zij wel aan haar verplich tingen kunnen voldoen, hetgeen ook in het prospectus als een aanbeveling gold. De verschijnselen in dien tijd waren echter van deflationistischen aard, met het gevolg, dat de maatschappij behalve een verlaging van inkomsten, tevens haar kosten zag dalen. Bovendien konden de rentelasten door con versie worden verlaagd. Thans is zulks uit den aard der zaak niet mogelijk. De keerde finaneieele structuur, waarvan wij hierboven spraken, is in hoofdzaak hierin gelegen, dat er een wanverhouding bestaat tusschen de eigen middelen en de obligatie- leeningen. De eigen middelen (kapitaal en reserves) bedragen 698 mililoen Belgische francs en de obligatieschulden bedragen frs. 680 millioen. Obligatiehouders zullen intusschen niet veel anders kunnen doen dan in 't voorstel toestemmen en vóór Fe bruari 1941 zal de maatschappij met defini tieve voorstellen moeten komen. De koers der obligaties is tot ca. 29 teruggeloopen. Uit den aard der zaak zijn er nog niet veel jaarverslagen over 1939 gepubliceerd. De Bandar Rubber was wederom de 'eer ste. Zij rapporteerde een nettowinst van ruim het dubbele van verleden jaar nl. 427.970 tegen 212.576. In verband hier mede had men wel een dividend van 10 'erwacht, doch in werkelijkheid bedraagt het dividend niet meer dan 7% tegen vorig jaar 5 Deze uïtkeering stelde dan ook wel eenigermate teleur. De conservatie ve uitkeeringspolitiek werd verontschul digd met de verwijzing naar de buitenge wone omstandigheden. Dit maakte op de beurs nogal indruk, omdat men hierin aan wijzing vond, dat wellicht ook andere maat schappijen bü het vaststellen van dividen den de noodige reserve in acht zullen ne men. Aandeelen Koninklijke werden ex divi dend verhandeld, en bewegen zich dit divi dend in aanmerking genomen ongeveer op hetzelfde niveau als de vorige week. Over den toestand in Amerika valt wei nig belangrijks te melden. De opvatting blüft overheerschen, dat het hoogtepunt van de conjunctuur is overschreden, het geen men afleidt uit de vermindering van de nieuwe bestellingen in de verschillende takken van bedrijf. Dien overeenkomstig loopt de productie o.a. in de staalindustrie terug. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 99%, 99% Lever Bros 95%, 93%, 94 Philips 126%125% Anaconda 21%, 22%, 22 U. S. Steel 44%, 43%;, 44% Koninklijke 261%, 255'%. exd. 254%, 255% A'dam Rubber 197%, 195, 199, 198 Ned. Scheepv. Unie 106, 102%, 105 H.V.A. 395%, 388, 395 Deli Batavia Mü. 118, 122 Deli My. 165, 169 Senembah 136%", 139. Het is tijd voor vrede" De onlangs afgetreden minister-president van Zuid-Afrika, generaal Hertzog, heeft medegedeeld, dat hij in het parlement de volgende motie wil indienen: „Het Huis is van meening, dat het tijd is, dat een einde komt aan den staat van oor log met Duitschland en dat vrede wordt gesloten". De huidige minister-president Smuts heeft evenwel een meerderheid van zeven tien stemmen in het parlement, welke meerderheid grooter is dan die van 4 Sep tember, toen hp Hertzog met zjjn oorlogs politiek ten val bracht. „Bolsjewisme zou voor Finland de slavernij beteekenen". De meest Hnesctnameiradle oorlog vam den laatsten tijd De vroegere Zweedsche minister van bui- tenlandsche zaken, Sandler, heeft het woord gevoerd op een bijeenkomst van afdeeling Stockholm van de Zweedsche soc. democratische partij. Hij wees erop, dat de regeering van de Sovjet-Unie tot zes keer toe verklaard heeft, dat zij niet in staat van oorlog was met Finland, doch sedert de overeenkomst, weike de Sovjetrussische re geering heeft gesloten met de zg. „regee- ring"-Kussinen, is zü een ware verovering begonnen. Er is thans geen sprake van 't zich mees- teï maken van bases voor de luchtmacht of de vloot, doch van een bolsjewiseeren van het land in al zijn geledingen. De dag, waarop Kussinen de macht in Finland in handen zou krijgen, zou het Finsche volk in slavernü vervallen en zou het bolsjewisme de grenzen van Scandinavië naderen. Vervolgens nam de hoofdredacteur van het blad „Social-Demokraten", Hoeglund, het woord. Deze zeide, dat de Finsch-Rus- sische oorlog de meest beschamende van de laatsten tüd is. Het bolsjewiseeren van Fin land zou de veroordeeling van een demo cratisch land beteekenen en het overleve ren aan den staat van barbarij. In Rusland is niets overgebleven van den geest van de revolutie; het bolsjewisme brengt liet Oos- tersche despotisme mee. In Finland speelt zich een vreeselyk treurspel af. Spr. bewees met de tekst in de hand, dal Stalin handelt in tegenspraak met Lenin, die in 1901 heeft geschreven, dat Rusland zoover in slavernij was gevallen, dat net andere volken wilde onderwerpen. Stalin handelt ook in tegenspraak met Karl Marx, die heeft gezegd, dat een volk, dat andere volken onderdrukt, zelf niet vrij kan zijn. Het bolsjewisme, zoo zeide Hoeglund ver der, zal tenslotte onder het gewicht van zyn eigen leugens ineenstorten. De Russen leveren het bewijs van een bui tengewone naïviteit als zü meenen, dat een vrü Zweden zou kunnen bestaan naast een gebolsjewiseerd Finland, met Russische ba ses op de Aaland eilanden en Russische on derzeeërs in de Botnische Golf. Spr. verzocht dringend Finland moreel, materieel, financieel en humanitair te hel pen. .Finland heeft vrijwilligers noodig, zoowel strijders als arbeiders. Finland strijdt niet voor eigen zaak alleen, doch uok voor de Westersche beschaving". Rusland en de positie van Noorwegen en Zweden. Engeland en Frankrijk zouden de oorlogsaanstichters zijn. Het Russische blad „Oetsjitelskaia Gaze- ta" schrijft, dat de Engelsch-Fransche oor logsaanstichters er op alle manie ven naar streven Noorwegen en Zweden in den oor log tegen Rusland mee te sleepen. Zweden Noorwegen zyn bedekt met een net van ruteeringsbureaux, die er mede belast zü'n „vrijwilligers" naar het Finland van Mannerheim te zenden. De Zweedsche bla den voeren een uitzinnige antisowjetprepa- ganda en eischen interventie van het leger aan den kant van het witte Finland. Het blad schrijft dan verder :over de werkelijke bedoelingen van het Engelsch- Fransche blok in Scandinavië, zeggende: het gaat er om de Scandinavische landen op te drijven tegen de Sovjet Unie, zich mees ter te maken van het Skagerak en het Kat tegat, een Noordsche Place d'Armes in h"t leven te roepen voor operaties der Engclsch -Fransche marine- en luchtstrijdkrachten, en de blokkade van Duitschland naar de Oostzee uit te breiden. Het streven van Engeland en Frankrijk om het Noorden in den oorlog mee te sleepen wordt door Duitsche kringen beschouwd als een inte greerend deel van den strijd, die gericht is tegen de Duitsche grondstoffenmarkten en afzetgebieden voor goederen, tegen de lo- vensmiddëjéhvoorzïening van de burgerbe volking. Concludeerende schrijft het blad, dat de Engelsch-Fransche manoeuvres in Scandi navië steun vinden bij het Zweedsche impe rialisme, dat reeds lang er van droomde uit het nauwe kader der neutraliteit te stappen in de breede' arena van het politieke spel. „De Zweedsche imperialisten beschouwen de ze „mogelijkheid" als gelegen in een inter ventie in den strüd in Finland. Daarom heb ben zij zich aangesloten by het Engelsch- Fransche blok". Het Sage geboortecijfer is de bimnenlandlsellne vijand. ZWARE SNEEUWVAL BELEMMERT HET VERKEER IN HONGARIJE. Een zware sneeuwval heeft in bü'na ge heel Hongarije het verkeer per as en per rail lam gelegd. De express Boedapest— Triest moest blijven staan aan het station Fonyod by het Balaton-meer. Volgens een mededeeling der spoorweg-directie is het treinverkeer op 30 punten stopgezet, voor al in het Zuiden en het Noorden des lands In de steden Debrecen en Kassa zijn de openbare diensten volkomen lamgelegd. OOK STRENGE VORST IN ZWITSERLAND. In Zwitserland werd gisteren in La Bre» vine in de Neueriburger Jura met 33 gra den onder nul de laagste temperatuur van dezen winter opgeteekend. In Davos vroor het 32 graden. Aileen in Lugano dooide het een graad. Ingrijpende o v erheidsmaatr egeïen. PARIJS, midden Januari. Een der ernstigste problemen voor Frankrijk sinds jaar en dag vormt het steeds dalende geboortecijfer: in 1876 von den nog 1.022.000 geboorten plaats, in 1930 waren het er nog slechts 750.000, tervvijl het jaar 1938 niet meer dan 610.000 kleine Franschen ter wereld bracht; en by dit voor de autoriteiten zoo onrustbarende ver schijnsel, deed zich, speciaal de laatste ja ren, een ander feit voor, hetwelk de Fran sche moeilijkheden nog accentueerde: de snelle bevolkingstoename in Duitschland. Merkwaardig is het, nu te moeten con- stateeren, dat terzelfdertijd met den oor log tegen het Derde Ryk, Frankryk thans den strijd heeft aangebonden tegen diens bondgenoot: de dénataliteit in eigen land; Frankrijk vecht heden inderdaad op twee fronten ter verdediging van zijn volksbe staan: eenerzüds tegen den buitenlandschen vijand, achter zijn Maginot-linie, anderzijds tegen zijn binnenlandschen vijand, het lage geboortecijfer, achter de zoo juist opge trokken hechte verdedigingslinie van zij" Code de la Familie. Bij decreet-wet van 29 Juli 1939, werd den Franschen een wetgeving in uitzicht gesteld van uitzonderlyke en urgente waar de, en het was partieel dat deze Code de la Familie, zooals de heer Daladier haar doop te, reeds dezer dagen in werking trad; het tweede en belangrijkste deel van de Code, waarin vervat de bepalingen betreffende de steungelden aan de groote gezinnen, zal vanaf 1 April a.s. van kracht worden. Met betrekking tot deze steungelden, valt op te merken, dat de basis-idée ontleend werd aan zekere maatregelen getroffen tij dens den vorigen oorlog; destüds namelijk, ten overstaan van de steeds stijgende kos ten voor levensonderhoud, namen enkele Fransche groot-industrieelen het initiatief tot ondersteuning hunner arbeiders; het ging hier toen om extra-bijdragen, buiten het gewone loon om, varieerende volgens het kindertal. We willen hier nu niet in de détails treden van dit systeem, doch constateeren slechts, dat het succes van dien aard was, dat reeds spoedig alle groote ondernemingen toetraden; in 1932 werd, voor alle handels- en industrieele onder nemingen, het lidmaatschap verplichtend gesteld, terwijl enkele jaren later hetzelfde ;ebeurde met de landbouwbedrijven. In de practijk stond het er toen feitelijk zoo voor, dat alle Franschen in loondienst recht had den op ondersteuning; en aangezien de ambtenaren van den Staat het hunne kre gen, bleven in feite buitengesloten de klei- ondernemer en de landbouwer, vormen de een zeer belangrijk deel van het Fran sche volk. Het is nu een van de verdiensten der Code de la Familie, dat in deze leemte wordt voorzien; onder voorbehoud dat zij meerdere kinderen hebben, zullen, vanaf April a.s., inderdaad alle gezinshoofden in Frankrijk recht krijgen op een bijdrage van den Staat. De benoodigae fondsen ter functionneering van het systeem, hoopt men te halen uit de zgn. compensatie-kas sen, waarin allen, arbeiders en kleine on dernemers, hun deel dienen te storten, ter wül de Staat ten behoeve der kassen van de landbouwers een subsidie zal toeken nen. Gelijk we reeds opmerkten, geeft één kind dus geen recht op steun, daarentegen wel recht op een premie, welke varieert, volgens de diverse departementen, van 2000 tot 3000 fres.; zijn er meer kinderen, dan worden vanaf het tweede kind de steungel den berekend naar het gemiddelde inkomen in het betrokken departement; hierby derscheidt men dorpen met meer en minder dan 2000 inwoners; voor het tweede kind nu, bedraagt het vastgestelde steunbedrag 10 pet. van het aldus berekende gemiddel de inkomen, en voor de volgende kinderen 20 pet. Een voorbeeld, ter toelichting, moge vol gen: Een arbeider, al of niet verdienende, met bijvoorbeeld 4 kinderen, toucheert derhal ve, indien hij in een dorpje woont, 50 pet. van liet gemiddelde departementale inko men; zijn collega, in een plaats boven de 2000 inwoners, en onder dezelfde voorwaar den, heeft eveneens vecht op 50 pet. van het gemiddelde inkomen in zijn '"departe ment; terwyl een arbeider in een stad, on der genoemde voorwaarden, 60 pet. wordt uitgekeerd van het gemiddelde inkomen in •orengaande klasse. Indien dus deze ge zinshoofden verblijf zouden houden op plaatsen met een gemiddeld inkomen van 750 tot 1000 francs dan zouden zij per jaar respectievelijk ontvangen: 4500 frs., 6000 frs. en 7200 frs. Of om een ander voorbeeld te geven: een huishouden met 5 kinderen, geboren 1 jaar, 3 jaar, 5 jaar, 7 jaar en 9 jaar na het hu- welük, kan volgens vorenstaande bereke ning, in twintig jaar tyds, in de drie klas sen achtereenvolgens toueheeren: 120.000 frs., 1S1.200 frs. en 220.800 frs., hetgeen naar waarheid een klein kapitaal betee- kent. Het totaal dezer steungelden zou den Staat op 12 milliard francs per jaar zyn gekomen; ingevolge de mobilisatie echter, komen thans in plaats van millioenen Fran schen in aanmerking voor de militaire steunuitkeering, waarvoor, op het budget 1940 veertien milliard frs. werden uitge trokken. Een ander aanzicht van de Code de la Familie, ten gunste van den landbouwer, heeft betrekking op de zoons, die niet, zoo als hun broers naar de steden trokken, doch op het bedrijf bleven; men heeft nu deze regeling getroffen, dat by een erfenis, door den dood der ouders, deze zoons behalve hun erfdeel, mede nog een extra uitkee- ring kragen, die correspondeert met het aantal jaren dat zij feitelük als arbeider zonder verdienste in rt ouderlijk huis door brachten. Ook ten aanzien van de successie rechten zijn facilitieten verleend; indien bijvoorbeeld een erfenis van 90.000 frs. moet worden verdeeld onder vijf kinderen, ko men deze rechten zelfs geheel te vervallen. Anderzijds echter is een nieuwe progressie ve belasting ingesteld op het inkomen, de zgn. 'compensatie-heffing; zü dient in nor male tijden 400 millioen frs. per jaar op té brengen, en treft eiken belastingplichtige zonder kinderen, of hen die op z'n minst nog niet een hebben opgevoed tot den zes tienjarigen leeftijd. Tenslotte bevat de Code de la Familie nog een zeer belangrijke beschikking, wel ke voorziet, zooals er staat, in de bescher ming van het ras. In groote lijnen komt het neer op een bestrijding van de immorali teit in het algemeen; zij heeft by voorbeeld betrekking op bepaalde publicaties, op den handel in verdoovende middelen, en niet in de laatste plaats op het voor Frankrijk zoo belangrijke probleem van den abortus pro- vocatus. Wat dit laatste eigenlyk inhoudt, moge helder blyken uit een simpel cijfer: het aantal gevallen van abortus provocatus per jaar wordt voor Frankrijk geschat op 400.000, m.a.w.: 400.000 kleine Franschen per jaar, op weg wereldburger te worden, zien nimmer het levenslicht; slechts aan een ander 600.000 tal per jaar is het bescho ren het leven van de natie voor de toe komst in stand te houden. Pas vanaf heden wordt abortus provoca tus officieel als misdaad aangeduid, waarop een gevangenisstraf staat van 5 tot 10 jaar; een arts of vroedvrouw, erbü betrokken, riskeert zijn of haar bevoegdheid te verlie zen voor minstens vijf jaar; tevens is, ten einde aldus een afdoende controle te kun nen uitoefenen op den therapeutischen abortus, het medisch beroepsgeheim met betrekking hiertoe opgeheven. Het schijnt wel buiten twijfel, dat de se rie drastische maatregelen, vervat in de Code de la Familie, voor Frankrijk van groote beteekenïs zullen blijken te zijn; niet slechts wordt het lot van een onnoemhjk aantal families er in hooge mate draaglij ker door gemaakt, hetgeen de materieele zijde van de Code raakt, doch ook in mo reel opzicht valt tevens een opvallende zwenking te signaleeren; voor het eerst wordt van overheidswege, volgens een groot en weloverwogen plan, den strijd aangebon den tegen het alcoholisme, tegen den por- nographie, tegen den abortus provocatus, tegen al datgene wat een waarlijk groote natie onwaardig moet zijn; de consequen ties kunnen slechts zijn: een gezonder ras eri een mogelijke redding van het familie leven. v. ci. H SlacSifhandelingen in geval van miifvuur verbaden. De smelstol mag niet ver spreid worden. De directeur van den v'eeartsennykundi- gen Dienst heeft, voor zooveel noodig, on der de aandacht van de districtshoofden, in specteurs van den dienst, gebracht, dat het op grond van het Kon. Besluit van 23 Fe bruari 1922, verboden is bij miltvuur en ver- i moeden van miltvuur, aan kadavers van ge storven en afgemaakte dieren, slachthande- lingen te verrichten. Een en ander ter voor koming van verspreiding van smetstof, te vens echter met het oog op het gevaar voor de personen, die deze handelingen zouden verrichten, alsmede voor het personeel van de destructieondernemingen. Tevens wijst de directeur er op, dat het noodzakelijk is dat bijzondere aandacht wordt geschonken aan gestorven dieren in het algemeen. Naai- aanleiding van publicaties in dag bladen, alsof er niet voldoende serum door de Rijksseruminrichting zou zün afgeleverd of afgeleverd zou kunnen worden, deelt de directeur voornoemd mede, dat tot dusver re aan elke aanvraag is kunnen wor den voldaan, terwijl ook in de toekomst serum in voldoende mate aanwezig zal zün. Voor eventueele ziektegevallen bij den mensch tot op heden geen enkel is door de Rijksseruminrichting aan het Cen traal instituut voor de volksgezondheid in Utrecht serum geleverd. INGEZONDEN STUKKEN CABARET-AVOND TEN BATE VAN HET FINSCHE ROODE KRUIS. De nood in het zoo zwaai- geteisterde Fin land is zeer groot en het Finsche Roode Kruis tracht deze zooveel mogelijk te leni gen. Het behoeft echter geen verwondering te wekken, dat het Roode Kruis van een land, dat nog minder dan de helft van het aantal inwoners van Nederland telt, niet volledig in staat is om zoowel de zieke en gewonde militairen als de getroffen bur gerbevolking te helpen. De taak van het Finsche Roode Ki-uis is thans zeer zwaar, daar de hulpverleening, het transport en de verzorging van militairen over zeer groote afstanden en by felle koude moet plaats hebben. Daarbij komt dan nog het lenigen van den nood der burgerbevolking in de ge bombardeerde steden en by lien, die evacu- eeren moesten, onder omstandigheden, die wü ons niet voor kunnen stellen. Het is daarom noodig, dat het Finsche Roode Kruis geholpen wordt in zijn menschlieven- de taak. In Nederland is reeds een bedrag bijeen gebracht, maar meer, veel meer is noodig! Het Nederlandsche Roode Kruis onder steunt daarom gaarne elke actie, die ten behoeve van dit doel wordt gehouden. Nu de Directie van de Middelburgsche Schouw burg op Dinsdag, 23 Jaunari een cabaret avond van het gezelschap Cliiel de Boer zal organiseeren, waarvan de opbrengst na aftrek van kosten voor het Finsche Roode Kruis bestemd is, wil het Bestuur U opwekken om dezen avond te bezoeken. Zorgt voor een uitverkochte Schouwburg! Het Bestuur van de Afdeeling Middelburg van het Nederland sche Roode Kruis

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7