«ZEELAND» STADSNIEUWS UIT DEJPROVINGie STOOM WAS SC HER IJ TELEFOON 637 MIDDELBURG ,Het adres vóór beier werk j. MIDDELBURG HARDRIJDEN VOOR SCHOLIEREN. De 66 meisjes en jongens van het Gym nasium, de Rijkskweekschool en de Han delsschool, die gistermiddag elkaar op de baan van de IJsclub hebben ontmoet in wedstrijden in het hardrijden, hebben stuk voor stuk hun best gedaan, wat ook reeds moge blijken uit de verhouding van de cij fers van hen, die op een prijs beslag wisten te leggen. De belangstelling had wel grooter kun nen zijn, maar er was aan dezen wedstrijd door de late organisatie er van, geen pu blicatie bijtijds gegeven. Na afloop vereenigden zich eerst zij, die van de Rijkskweekschool hadden deelgeno men en was het de directeur dier school, de heer K. Dekker, die er op wees, dat de leerlingen zijner school goede prestaties lie ten zien en die 'n „hoerah" instelde op den heer Schallenburg, tijdelijk leeraar in de l.o. aan het gymnasium, den initiatiefnemer voor den wedstrijd. Spr. deelde daarop mede, dat van de jon gens van de „Kweek" eerste was v. d. Wee- Ie in 23.4 sec en tweede Kok in 24.8 sec. Van de meisjes was één Marie van Dorst in 29,6 sec., 2. Nelly Koning 30,6 sec., 3. en 4. Carla Sloover en Jopie van Rijken, bei den 31.6 sec. Thans nam de heer mr. P. C. de Jonge, directeur der Handelsschool, het woord en zeide zich gelukkig te prijzen de leerlingen nu eens te hebben waargenomen bij een andere inspanning dan bij het leeren of niet leeren. Van groep I, jongens van 13 of 14 jaar, waren prijswinnaars: 1. Walhout in 25.4 sec; 2. Van Hee in 26.6 sec; 3. Start in 27.6 sec. Groep II, jongens van 15 en 16 jaar: 1. Grosfeld 20 sec.; 2. Pik 23 sec.; 3. Heü- stek 24.4 sec. Groep IH, jongens van 17 en 18 jaar: 1. Schuilleman 19.6 sec; 2. Krijger 20.8 sec; 3. Vos 28.4 sec. Groep I, meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Gretha Vreeswijk 29 sec; 2. Nelly Wolf 34.4 sec. Groep II, Meisjes van 15 en "16 jaar: 1. Lien van Loo 25 sec; 2. Jopie de Klerk 29.2 sec. Bjj ontstentenis van den rector van het gymnasium, heeft de heer Schallenburg de prijzen uitgereikt aan de leerlingen van die inrichting van onderwijs. Groep I. Jongens van 12 tot 13 jaar: 1. Cazimir 24.6 sec; 2. Heijse 27.4 sec; 3. Van Leeuwen 27.6 sec. Groep II, jongens van 14 tot 15 jaar: 1. Snethlage 21,4 sec; 2. Fabius 22 sec; 3. Boekhorst 23.4 sec. Groep III, jongens van 1618 jaar. 1. Van Sluys 19.2 sec; 2. v. d. Hamme 23.4 sec; 3. v. d. Berg 25.2 sec.- Groep I, meisjes van 1315 jaar: 1. St. de Vries 26.2 sec; 2. M. v. d. Harst 28 sec. Groep H, meisjes van 16 jaar: 1. M. de Kat 24,8 sec; 2. A. Fabius 25.4 sec. De heer K. de Vries heeft dank gebracht aan de IJsclub voor het beschikbaar stel len van de baan en de juryleden voor hun medewerking. De heer De Jong zegde als voorzitter, ook voor de toekomst gaarne het gebruik van de vesten toe. De gedupeerde arbeiders te Kruiningen. Vragen van een Kamerlid- Het soc.-dem. Tweede Kamerlid, de heer Woudenberg, heeft de volgende vragen ge steld aan de ministers van defensie en van sociale zaken: 1. Is het den ministers' bekend, dat ten gevolge van defensie-maatregelen in de ge meente Kruiningen talrijke arbeiders werk loos zjjn geworden; dat daarvan meer dan honderd landar beiders, die jarenlang vast werk hadden en ook des winters niet in aanmerking behoef den te komen voor uitkeering door het or gaan der steunverleening in genoemde ge meente, thans reeds vanaf 1 December 1939 geen enkel inkomen hebben en verstoken bleven van schadeloosstelling of steunuit- keering; dat de gezinnen dier genoemde arbeiders dientengevolge in grooten nood verkeeren? 2. Is de regeering bereid genoemde ar beiders, hetzij op grond van de bepalingen, geldend in geval van inundatie, schadeloos te stellen, hetzij door middel van het or gaan voor steunverleening te ondersteunen, daarbij rekening houdende met de omstan digheid, dat genoemde arbeiders sedert 1 December 1.1. zonder eenig inkomen zijn? .WALCHEREN Vergadering Vee- en Varkensfonds. BIGGEKERKE. Donderdagavond kwam het Vee- en Varkensfonds in jaarvergade ring bijeen. Voorzitter de heer A. de Voogd. De secretaris-penningmeester, de heer P. de Lange bracht verslag uit over het af- geloopen jaar. Daaruit bleek onder meer dat het aantal leden 116 bedraagt.' Gemid deld waren 246 dieren verzekerd, terwijl 55 ongevallen voorkwamen. De ontvangsten bedroegen f 4738,97, de uitgaven f 46S3.SS, alzoo het batig slot f 57,09. Herkozen wer den de aftredende bestuursleden, de heeresi A. de Voogd en A. Caljé. Tot bode werd de heer J. Dekker benoemd. Vastgesteld wer den de vleeschprijzen voor de eerstkomende maanden. Na besprek'ng werd met meer derheid van stemmen aangenomen het be stuursvoorstel om koeien met uiergebreken, doch welke verder niet lichamelijk ziek zijn, niet te vergoeden. Vergadering Varkensfonds. VROUWENPOLDER. Het alhier geves- .tigde Varkensfonds, hield onder voorzitter schap van den heer J. P. Louwerse, zijn goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental stationnair blijft- en het afge- loopen jaar niet ongunstig voor het fonds kan worden genoemd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat het fonds er ook financieel goed voorstaat, de rekening 1939 sloot met een behoorlijk batig slot. In 1939 hebben zeven ongeval len plaats gehad waarvoor de vastgestelde vergoeding is uitbetaald geworden. Het af tredend bestuurslid de heer I. A. Melse, werd herkozen, terwijl de bode van het fonds, de heer Jac. Louwerse, alsmede de slager van het fonds, de heer P. Schoe, zoodanig voor 1940 werden herbenoemd. De contributie en de verdere financieele vc schriften werden voor 1940 ongewijzigd ge handhaafd. ZUID-BEVELAND. SCHIP LEK GERAAKT DOOR HET DRIJFIJS. HANSWEERT. Het Belgische bergings vaartuig Salvador, dat op weg was van Vlissingen naar Antwerpen is te Hansweert binnengeloopen met lekkage, welke ver moedelijk is ontstaan door het zware drijf- ijs, waarmee de Schelde is overdekt. Met pompen zal men trachten het schip drijven de te houden, NOORD-BEVELAND Controleur werkloozen. WISS7ENKERKE. B. en W. hebben aan gesteld als controleur voor de werkloozen den heer J. Wavereijn te Kamperland. VEERTIG JAAR VAN ZESSEN KLAAR. Feestavond Moderne Landarbei- dersbond. WISSENKERKE. Donderdagavond vond in het Hotel de Kroon, de opvoering plaats van de revue 40 jaar van Zessen klaar, ter gelegenheid van he 40-jarig jubileum van den Modernen Landarbeidersbond. Toen om kwart over zeven de voorzitter den avond opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. Het Amsterdasche Cabaret gezelschap onder leiding van Jac. Presser heeft de aanwezigen een avond be zorgd die onvergetelijk is. In een vlug tem po wei-den de verschillende tafreelen afge werkt en steeds weer bracht het gezelschap de aanwezigen in verrukking door het geen zjj lieten zien, men viel van de eene be wondering in de andere. Geen moment had het gezelschap rust, nauwelijks was een tafreel afgeloopen of weer stond het gezel schap met. een volgend tafreel klaar, en zoo werden de vele aanwezigen tot 12 uur be ziggehouden, en al had de revue nog veel langer geduurd, dan zou er niemand ge weest zijn die daar spijt van zou hebben gehad We kunnen niet anders zeggen dan dat men zich voor 100 heeft geamuseerd en feliciteeren den bond dat hij dit gezel schap heeft kunnen engageeren voor het jubileum tournee. De bondssecretaris Van der Han, hield nog een korte toespraak, waarin hü er op wees hoe de arbeidsklasse in 40 jaar was vooruit gegaan, en waarin h\j de aanwezigen opwekte, propaganda te maken voor de organisatie en te zorgen dat de bond spoedig het ledental van 35000 zal bereiken. Een krachtig applaus besloot de toespraak. Het was ruim 12 uur, toen de voorzitter den avond sloot. Hij dankte het gezelschap voor het geen hij dien avond had ge presteerd, en feliciteerde Presser en de zij nen met het overweldigend succes. Hij sprak den wensch uit, dat het ook het 60- jarig jubileum van den Landarbeiders zal meevieren. Een door alle aanwezigen ge zongen couplet van „Aju wij moeten elkan der groeten" vormde het slot van dezen prachtigen feestavond. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERKNIEUWS Prof. Dr. H. H. Kuyper. Prof. dr. H. H. Kuyper te 's-Gravenhage, rustend hoogleer aar aan de Vrije Univer siteit, herdenkt 26 Jan. a.s. den dag, waar op hü voor 40 jaar als professor optrad. De jubilaris werd 22 Juli 1864 te Beesd, waar zijn vader, wylen dr. A. Kuyper pre dikant was, geboren. Hü studeerde aan de Vrjje Universiteit en was in 1891 haar eer ste promovendus, die op een proefschrift I over: „De opleiding tot den Dienst des Woords by de Gereformeerden" magna cum laude den doctorstitel behaalde. In 1890 werd hü candidaat en 1 Febr. 1891 bevestig de zijn vader hem als predikant bij de Ge reformeerde kerk van Baarn, waaraan hü zich verbond, sprekende over Matth. 13 3—9. In 1896 vertrok hij naar Leeuwarden en 4 Juli 1899 werd hü benoemd tot hoog leeraar in de theologische faculteit aan de Vrüe Universiteit, welk ambt hü 26 Jan. 1900 aanvaardde met een inauguratie over: „Geref. beginsel en kerkgeschiedenis". Reeds in Leeuwarden trad de jubilaris op den voorgrond. Hp stichtte er het A. R. Friesch Dagblad, was hoofd-redacteur van de „Friesche Kerkbode", voorzitter van het prof. comité der A. R. Partü. was praeses der Part. Snyode en afgevaardigde naar de Gen. Synode van Groningen (1899). Tot op de jongste Synode van Sneek toe heeft prof. Kuyper sinds 1900 elke Gen. Synode als prae-adviseur met zijn door wrochte rapporten gediend. De jubilaris, die tal van werken heeft ge schreven, is nog steeds hoofdredacteur van het door zün vader gestichte weekblad „De Heraut". Hü maakte deel uit van de Staats commissie inzake de Prot. Kerk in Ned.- Indïë en van die voor de regeling van de rechtspositie van de kerkgenootschappen. HÜ is vanwege de Gen. Synode deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid en maakte ook deel uit van het bestuur van de dr. A. Kuyper Archiefstich ting. Zün verdiensten werden erkend in zyn benoeming tot lid van de Mij. voor Letterkunde en van die voor het Histo risch Genootschap te Utrecht en is Com mandeur in de orde van den Ned. Leeuw. De grijze theoloog is tegenwoordig in Den Haag woonachtig. Afscheid ds. v. d. Hooff. Ds. P. G. v. d. Hooff is voornemens Zondag 2S Jan. as afseheid te nemen van de Geref. Kerk in H V. hier ter stede wegens vertrek naar Hilversum. Zondag 4 Febr. d.ov, zal ds. E. V. B. Kok van Bus- sum ds. v d Hooff in zijn nieuwe ge meente bevestigen waarna hü Dinsdag 6 Febr. zijn intrede te Hilversum doen zal. Geref. Gemeenten, Beroepen te Vlaardingen ds. J. v, d. Berg te Krabben dü ke Bedankt voor het beroep naar Borssele en voor Terneuzen A. v. Stuyvenberg te Benthuizen. Usfeest voor de schoolkinderen. CADZAND. Het bestuur der üsclub „Ons Genoegen" heeft Donderdag de schoolkin deren op de „Knokkert" een ijsfeest bereid, waarbij het onderwijzend personeel behulp zaam was. Het is een prachtige middag ge worden. De prp'zen werden behaald door: Hard rijden kleine jongens: le pr. Piet de Lijs; 2e pr. Izaak van der Hoof; 3e pr. Jan Ver dwijn. Hardryden kleine meisjes: le p. Suus van Cruüningen; 2e pr. Jaantje van Düke; 3e pr. Saartje Dubois. Hardrijden groote jongens: le pr. Piet van Akker; 2e pr. Ko Focke, 3e pr. Marien Leekens, 4e pr. Leen- dert Fremou; 5e pr. Piet de Lüzer. Hard rijden groote meisjes: le pr. Jannie Ver- duijn; 2e pr. Coba la Gasse; 3e pr. Hanna de Bruüne; 4e pr. Jannie Leenhouts. Schoonrijden jongens: le pr. Reinier de Lü zer; 2e pr. Piet van Akker. Schoonrüden meisjes: le pr. Janni Leenhouts; 2e pr. Hanna de Bruüne; 3e pr. Jopie van Dijke; 4e pr. Janni Verduün; 5e pr. Coba la Gasse. Schoonrüden paren: le pr. D. Goossen en Jopie van Dijke; 2e pr. P. de Lijzer en Joh. de le Lijs; 4e pr. M. Leekens en Coba la Gasse. Hardrijden paren: le pr. M. Leekens en Janni Verduy'n; 2 pr. J. de Lijzer en Coba la Gasse; 3e pr. F. Minderhoud en Hanna de Bruüne; 4e pr. Ko Focke en Wantje de le Lijs; 5e pr. Fr. Hamelink en Janni Leen houts. De kinderen, die geen schaatsen hadden, mochten spelletjes doen. Als extra pry's was door het hoofd der school een paar mooie schaatsen uitgeloofd. De gelukkige winnaar hiervan was Ko van Houte. Alle kinderen ontvingen een versnape ring. EEN AFSCHEID BIJ HET KANTON GERECHT. OOSTBURG. In een buitengewone te rechtzitting van het kantongerecht te Oost- burg heeft de heer P. Erasmus, burgemees ter van Oostburg, gisteren afscheid geno men als kantonrechter-plaatsvervanger. Verschillende autoriteiten, o.w. de kan- tonrechters-plaatsvervanger en de notaris sen waren vertegenwoordigd. Van de Kon. Maréchaussee waren de brigade-comman danten en van de Ryksveldwacht was de brigadier-majoor aanwezig. De kantonrechter, mr. A. J. W. N. Stok vis deelde mede dat de heer Erasmus we gens het bereiken van de wettehjke leef- tydsgrens zün functie bij dit kantongerecht heeft neergelegd. Spr. memoreerde in zün toespraak dat de scheidende functionaris zü'n post als kantonrechter-plaatsvervanger gedurende 18 jaren bekleed heeft en dat hü daarin speciaal in den eersten tüd, als kan tonrechter in strafzaken en zeer vaak als waarnemend ambtenaar van het O. M. is opgetreden. Ook in later jaren, hoezeer het ambt van burgemeester, tengevolge van de crisis en de daardoor steeds in omvang toe nemende taak der gemeentebesturen en van burgemeesters en wethouders, den ge- heelen mensch in beslag neemt, heeft de heer Erasmus zich steeds bereid getoond, bü ontstentenis van den kantonrechter diens taak te vervullen. Spr. dankte den scheidende voor zün voortdurend betoonde activiteit en wenschte hem nog vele jaren, waarin hy met genoegen op zyn ambts periode bü de rechterlijke macht zal kun nen terugzien. De griffier, mr. H. A. Laman de Vries, betuigde namens enkele notarissen en an dere autoriteiten, die wegens ziekte of om andere redenen verhinderd waren, hun spüt dat zü de plechtigheid niet konden by'wo- nen en vertolkte hun belangstelling bü het aftreden van den functionaris. Spr. wees op de prettige samenwerking die hü als griffier in de afgeloopen jaren met den heer Erasmus mocht hebben, en op het feit dat de heer Erasmus in deze periode vele belangrüke zaken heeft' behandeld. Spr. heeft daardoor persoonlük ondervonden dat, gelijk mr. Stokvis reeds had betoogd, de rechterlijke functie voor den heer Eras mus geen sinecure is geweest. Tenslotte dankte spr. den heer Erasmus voor de vele persoonlü'ke bewüzen van gastvrüheid en vriendschap die spr. te zijnen huize heeft mogen ondervinden. De heer Ex-asmus dankte tenslotte, zicht baar aangedaan, de sprekers voor hun vriendelüke woorden en de aanwezige auto riteiten, speciaal die der politie, voor hun medewerking die hü altyd van hen heeft mogen ondervinden. OOFT- EN TUINBOUW. SLUIS. Dondei'dagavond hield de afdee- ling Sluis van de Maatschappü van Ooft- en tuinbouw in West Zeeuwsch Vlaanderen een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer J. le Clercq in hotel Sandei's de Pauw. Er werd besloten voor de leden federa tief te snoeien en te besproeien. Het aan schaffen van een groote sproeimachine wordt ernstig overwogen. Voorts werd besloten op de dit jaar te Oostburg te houden tentoonstelling collec tief in te zenden en met een eigen stan'd uit te komen. HUISVESTING VLUCHTELINGEN. SLUIS. Voor inwoners van onze gemeente is de gelegenheid opengesteld leden van het vluchtelingenkamp boven den leeftüd van 50 jaar tegen vergoeding bij zich in te ne men. Aanvragen dienen ter gemeente secretarie ingediend te worden. BIOSCOPEN MIDDELBURG, j ELECTRO. „JUAREZ." Wie realiseert zich in deze tüden nog, dat het dramatische einde van Maximiliaan van Oostenrük, keizer van Mexico nog geen 75 jaar geleden heeft plaats gevon den? Eeuwen schünen te liggen tusschen dien tüd en den Führer van thans Niemand denkt meer aan de ongelukkige vrouw, die in waanzin haar leven sleet tot in hoogen I ouderdomI „Juarez" roept de herinnering wakker aan een van de grootste tragedies uit de geschiedenis, en stelt ons het drama van deze beide menschenlevens op een aangry- pende manier voor oogen. Zü schildert ons, hoe de jonge aartshertog met zijn mooie vrouw zün intocht houdt in Mexico, in de veronderstelling dat het volk hem geko zen heeft, en volkomen onwetend van de intrigues die zün oom Napoleon IH achter zyn rug gesponnen heeft. Eerst langzamer hand gaan hem de oogen open voor het afschuwelyke bedrog, waarvan hy het slachtoffer is geworden. Maar dan is het te laat. Zün plichtsgevoel drüft hem voort langs een weg, waar hü tenslotte Benito Juarez, den president van de republiek Mexico en den ontwerper van de grond wet, ontmoet. Het verschil tusschen den fynen aristocraat, die handelt uit een ver heven plichtsbesef, en den kleinen, gedron gen man uit het volk, den feilen democra&t, die verbeten vecht voor de vrüheid en de rechten van zün volk, is wel heel treffend geteekend. Beiden willen ze het beste voor het volk, maar de wégen, waarlangs ze dat willen bereiken, staan loodrecht op el kaar. Eén van beiden moet daaraan ten ;ronde gaan, en dat zal Maximiliaan zü'n. Terwyl zyn vrouw naar Europa gaat, zich vernedert voor den Franschen keizer, bidt en smeekt om hulp voor haar man en ten slotte krankzinnig wordt van angst en ver driet, gaat haar man met opgeheven hoofd verder langs den noodlottigen weg, die hem in den dood voert. Een aangrüpende film, die meesterlük gespeeld wordt. Men verzuime niet hem te gaan zien. Het voorprogramma is eveneens zeer verzorgd en geeft ons o.a. een grappig filmpje over een camera-club, die haar jaarlyksche büeenkomst houdt en haar le den met allerlei dwaze opdrachten weg stuurt, wat aanleiding tot tal van avon turen geeft. CITY. Kapitein Benoit van den gehei men dienst. Frankrijk is wel eens een asyl genoemd m de uitgeworpenen aller landen. Het laat zich voorzien dat dit land met deze vreemdelingen nogal eens het een en ander te stellen heeft. Daarnaast is het anarchis me er goed vertegenwoordigd, zoodat voor den geheimen dienst nogal wat werk aan den winkel is. Kapitein Benoit is een der meest bekwa me agenten van dezen dienst. Hij weet uit een Duitsche gevangenis te ontsnappen en heeft er verder schoon genoeg van, waax-- om hy" zün superieur overplaatsing naar zün regiment verzoekt Deze betreurt dit. doch goed menschenkenner als hij is, be hoeft hü slechts de onoplosbare aanslagen op de vliegtuigen der Fransche Luchtmacht aan te roeren of kapitein Benoit is geïnte resseerd en hij vertrekt met de opdracht de ongure bende uit te roeien. De film brengt des kapiteins jacht op de anarchisten in beeld. Hoewel zij uitstekend in elkaar zit, bereikt zü toch niet de hoog te, die wij van de Fransche film in den laat- sten tijd gewend zijn. Jean Murat en Mireib- le Balin spelen de hoofdrollen. De tlrio musketiers van het Westen. Voor de pauze draait een moderne Wild West film, waarin ditmaal niet een, doch drie hoofdpersonen voorkomen, de drie Musketiers genaamd. Het zyn pootige kna pen, met wie het slecht bakkeleien is en die de wantoestand, die er in een stadje daar in het Westen heei'scht, wel eens even zul len corrigeeren, waarbü zü beginnen met den oneerlüken sheriff af te zetten en een der hunnen candidaat te stellen. Men zal zich niet de door hen gevoerde verkiezings actie best amuseeren, vooral om de wüze waai'op één der drie zün buiksprekers-talen ten weet uit te buiten. GOEvS. GRAND THEATER. Suez. 17 November van het vorig jaar was het juist 60 jaar geleden dat het Suez- kanaal met grooten luister geopend werd. Het graven van dit kanaal en de opening liggen dus nog betrekkelü'k kort achter ons. Talloozen leven nog, die zich deze opening nog herinneren, en pas 20 jaar geleden stierf in Engeland, op Farnbo- rough Heil, Frankryks laatste keizerin, Eugenie, die de openingsplechtigheid bü- woonde en daarbü den bouwer, haar neef Ferdinand de Lesseps, benoemde groot-officier van heit Legioen van Eer 'Het ligt alles -nog dichtbü' en toch schy'nL deze tüd van romantiek, dit belangrüke feit uit de wereldgeschiedenis, anderzüds weer zoo ver achter ons te liggen. Mogebjk ook. omdat we thans leven in een tyd van vernietiging, en dat daarom die tijd van groote scheppingen zoo romantisch aandoet en zoo ver af schünt te zün. Het is de groote verdienste van deze film, dat zy' ons dezen mooien tyd weer doet beleven, en daarbij zoo grootsch van opzet is, dat zü niet alleen den groot- schen omvang van dit werk doet beseffen, maar ook de financieele en politieke moeilykheden die het met zich bracht. De film schildert ons de moeilykheden in Frankrük, in Engeland, dat eerst niets van dit werk wilde weten, en in Azië zelf. We zien de bekende kopstukken uit dien tijd, in de eerste plaats De Lesseps, den schepper, keizer Napoleon Hl, Disi-aëli, die Engeland zoovele aandeelen wist te be zorgen, keizerin Eugenie, Ismail Pacha, die dit moderne werk zoo krachtig steun de en vele andere uit dien tüd bekende figuren. Als immer zijn er ook de knappe deskundigen die berekenen, dat het werk technisch onmogelük is. Dan zien we de uitvoering van het werk in de onmetelü'- ke zandvlakte de duizenden die er aan Raad van Breskens. Een voorstel lot den bouw van een ambtswoning voor den burgemeester verworpen* BRESKENS. Dondc-ixi..<1 vergader-, de de Raad onder yporziltor chap van mr.- J. P Drost burgemeester Ingekomen was een vex zoek van den hr J A. Jooss e, houdende verzoek om eer vol ontslag als controleur der steunverlee ning, wegeixs benoeming naar elJers. Het ontslag werd verleend. Op voorstel van B en W werd de heer Orné gemeente-opzichter tot zyn opvolger benoemd. Besloten werd m a s., dat de secretarie- voortaan van 12 h 30 tot 13 h 30 gesloten zal zijn. B en W. stelden voor, om aan de alge- meene politieverordening een nieuw arti kel toe te voegen, houdende een verbod' om door middel van radiotoestellen of an dere instrumenten, muziek of de mensche- lijke stem hoox-baar te maken op zoodanige wyze, dat zulks op den openbaren weg hoorbaar of voor anderen hinderlyk is. Op instigatie van wethouder Buis: werden de woorden .,op den openbaren weg hoorbaar" geschrapt, omdat men vond dat dit te ver zou gaan Hierna werd! het voorstel aangenomen. Besloten werd voor het belastingjaar 1940-41 wederom 55 opcenten op de fonds belasting te heffen De heer J. Mookhoek komt over Janu ari tot Augustus 1939 ten onrechte voor op het schoolgeldkohier Hem werd alge- heele ontheffing verleend. Het voorstel van B en W. om in ver band met de hygiëne voor de bewoners en gedeeltelijke straatverlichting aan den RÜksweg een strook grond te koopen van wed. P. de Hullu voor de som van 0,50' werd met algemeene stemmen aangeno men. Vervolgens stelden B en W. voor om- voor den burgemeester een ambtswoning te laten bouwen. Wethouder C a m b i e r zeide echter dat hü er niet mee acoord ging, daar een uitgaaf van 9000 in de tegenwoordige- omstandigheden onverantwoord zou zyn. De heer Verschelling sp.rak in gelyken zin. Ook de heer Notebaart ver klaarde zich tegen. Spr/. bec'yferde, dat de jaarlyksche kosten voor de gemeente niet 360, maar 500 zouden bedragen. De heer V a s s e u r verklaarde zich met het voorstel accoord. De heer Tazelaar zeide, dat men het salaris van den burgemeester met 360 wilde verminderen voor huishuur. Hü was echter van meening, dat de Raad. hiertoe niet bevoegd is, doch Ged Staten. De V o o r z antwoordde hierop, dat het voorstel in zün geheel afhankelük is van de goedkeuring van Ged. Staten. Wethouder Bins zeide. dat B. en W. dit voorstel deden: ten eerste omdat de burgemeester altijd buiten de gemeen te heeft gewoond terwül het toch aanbeve ling verdient dat hü ih Bx-eskens woont; ten tweede omdat het in verband met het prestige van den burgemeester noodzake- lük is, dat hü een behoorhjke woning heeft. De V o o r z zeide dat het bouwen van een ambtswoning tevens een geldbe legging voor de gemeente zou zü'n. Hij wilde echter het voorstel van B. en W. intrekken. De wetlxouders wenschen echter een uitspraak van den Raad. Het voorstel van B. en W- werd ver worpen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór de heer en Bins, Vasseur en Roth. DE BEMANNING VAN DE „ARENDSKERK" KEERT DINSDAG IN ONS LAND TERUG. De Vereenigde Nederlandsche Scheep- vaartmaatschappü deelt mede, dat de kapi tein en de bemanning van de „Arendskerk" heden uit Lissabon per trein naar Neder land zullen vertrekken. Dinsdag worden zy in ons land terugverwacht. SOVJET-RUSLAND KOOPT CANADEESCHE TARWE. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zün. door de Sovjet-regeering in de laatste twee dagen 2 millioen bushels Canadeesche tar we aangekocht. De ladingen waren bestemd voor den Stillen Oceaanhaven Wladiwos- tock en de mogelükheid, dat dit graan naar Duitschland zou kunnen worden verscheept; acht het blad niet groot. De aankoopen zyn niet verricht via de Canadeesche Tqrwecen- trale, doch door Amerikaansche makelaars. ONGEVEER 2000 FABRIEKEN EN ENGELAND WERKEN MEDE AAN MUNITIE-FABRICAGE. Havas meldt uit Londen: De minister voor de oorlOgsvoorraden Les lie Burgin?. heeft te Birmingham een rede gehouden, waarin hy' o.m. zeide, dat het aantal fir ma's, die aan de fabricage van munitie wer ken, in drie jaar tüds was gestegen van een twaalftal tot ongeveer 2000. arbeiden, en we maken ook een zandor- kaan mede, waarbü men zich afvraagt, hoe het mogelyk is zulk een natuurramp zoo waarheidsgetrouw weer te geven?' Bovendien speelt ook de liefde een rol, en zelfs een groote rol in dit werk. maar alles blyft toch ondergeschikt aan het: ge weldige werk zelf en aan de sentimenten die den mensch dreven het uit te voeren. De film is een buitengewoon knap en gaaf en een zeer boeiend werk. Een waarlük geweldige film! Veldslag in New York. Het tweede hoofdnummer met Victor McLaglen, Brian Donleve en een paar nog niet büzonder beroemde maar zeer lief tallige jongedames in de hoofdrollen, is een ware vechtfilm. Het' gaat er nogal eens hard naar toe en de bedrieger wordt telkens bedi-ogen. Alles büeen is het niettemin een .pittige, vroohjke film, die men met veel belangstelling en zeer ge amuseerd volgt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6