VOOR DE JEUGD. 6 Legpuzzle - Winterqenoegens SNEEUW AAA VVV Om zelf te maken DE F( Zeven graden! Kees Vermaas gaf zijn vriend een stevige mep pp diens schouder jö, Jaap, dat belooft een reuze wedstrijd, morgen Jaap Velders keek peinzend naar de ther mometer, waarvan het kwik tot vele streepjes onder nul was gedaald, en knik te. Morgeninderdaad! Maar, het beloof de nog meer, voor hem tenminste. Een glo rierijke wedstrijd tevens, want het stond zoo goed als vast, dat hij als overwinnaar uit den strijd zou komen. Schaatsen, het was z'n lust en z'n leven en niet eentje, die hem daarin de baas was. Of het moest Jantje Bakker zijn, maar die had al in geen twee winters meer meegeraden. Zooals ieder jaar, wanneer het eventjes maar wilde doorzetten met vriezen, orga niseerde het plaatselijk comité van de ys- ciub ook nu weer groote wedstrijden. De deelnemers werden geplaatst in klassen, al naar hun leeftijd en wat dat betrof, zou hij zeker tegen Jantje moeten uitkomen, want ze waren precies even oud. Mooie prijzen waren er aan verbonden: een eerste van tien gulden, dat was niet mis! Voor een tientje had-Le die nieuwe kunst schaatsen, waar hJi al zoo lang op gevlast had, zoodat hij voortaan ook op de kunst ijsbaan zou kunnen rijden, in de nabijzijnde stad, wanneer de winters kwakkelig waren. En dat waren ze meestal. Gelukkig was dit jaar een uitzondering, en naar hartelust had hij gereden, overal waar even begaan baar was. Nee, getraind was-ie goed, hij hoefde zich geen zorgen te maken, vast niet! Hoogstens kreeg hij nog een beetje tegenwind van Pimmy de Vries, maal dat we? dan ook net alles, en heel erg hoefuo ich niet eens in te spannen om het van te winnen. Zoo gezegd had hij de ratsen al in z'n zako, zoo! £y was niet de eenige, die zoo dacht: es, en al z'n vrienden waren het volko men met hem eens. Tegen Jaap kon nie mand op, en ze vonden het niet eens de moeite waard, om het te probeeren. Eén uitzondering was er, en dat was Jantje Bakker, de zoon van een eenvoudi- gen arbeider, die al twee jaar nu zonder werk was. Harde jaren waren het geweest, waarin Jantje alles aanpakte, wat hij kon krijgen, om z'n vader en ziekelijke moeder te steunen. Niet altijd was het hem gelukt, en met z'n drietjes kenden ze moeilijke, héél moeilijke dagenwanneer er geen geld meer in huis was en de winter voor de deur stond met z'n gure vlagen, als de storm raasde om hun huisje. Meermalen was Jantje er dan nog opuit gegaan om hout te zoeken voor het kleine fornuisje, dat nog zoo zelden maar gloeide. Ook Jantje deed mee! Hij vertelde het opgewonden aan Jaap, toen hij hem tegen kwam, op weg naar huis. Twee jaar lang was het hem niet mogelijk geweest, de gul den inleggeld bijeen te sparen, die benoo- digd was voor de inschrijving, nü was het hem gelukt. Enhij zou winnen, zooals hij lachend beweerde, een gebronsde wijs vinger opheffend naar Jaap, die hij al ken de, van de allerereste schoolbanken af. Deze haalde z'n schouders op. Daar verwed ik een tientje onder!" sprak hij ach teloos, volkomen zeker van zichzelf. Even trok het om Jantje's mond. „Ik heb geen tientjes te verwedden, meende hij wat bit ter maar dat tientjedat ééne is voor my. En voor niemand anders." En in gedachte zag hij het blij-verrukte gezicht van z'n ouders, wanneer hij achte loos het papiertje op tafel zou leggen. „Hierzoo" zou hij zeggen gewonnen voor julliede eerste prijs". Ze waren nooit druk geweest met woor den, maar in stilte genoot hij nu reeds van de verbaasde oogen, die ze zouden opzetten. Een tientje, een héél tientje dat was in tij den niet gebeurd En stiekum trainde hij op de sloot achter hun huisje, vastbesloten, zich de kans niet te laten ontnemen. Dien volgenden middag was het stamp- vól op de ijsbaan. Bij tientallen stonden daar de vrienden van Jaap, hem bij voor baat al toejuichend. Maar Jaap lette er nauwelijks op. In z'n hoofd hingen nog de woorden van z'n vader: 't Gaat slecht met vrouw Bakker, heb ik gehoordgeen wonder in zoo'n gezin, waar alles nu let terlijk ontbreekt. En 't zijn zulke eerlijke menschenNerveus keek Jaap om zich heen. Was Jantje er al? Hij zag hem niet! Ja, tochdaar kwam hij juist, z'n schaat sen als een kostbare schat onder z'n armen gekneld. „Hu, die Jantje plaagde de vrienden waag je ook nog een baantje? Je weet niet eens meer, hoe je ze aan moet bin den, wed ik". Jantje zweeg en "hield zich wat terzijde, in afwachting van de dingen die komen zouden. Daar klonk het startsignaal; opstel len! Tegen wie moest-ie rijden? Aha, Pim- metjedes te beter. Na Jaap de sterk ste schaatser. Klaar? Daar gingen ze'. 's-Jonge, 't viel Jantje niet mee. Drom mels goed kon hij merken, öat-ie in jaren niet gereden had, tenminste niet hdrd-gére- den. Maar met een behoorlijken voorsprong kwam hy niettemin uit den strijd. Langzaam verstreken de uren. Spannen de momenten wisselden af met komische, wanneer hier of daar een fiksche buiteling werd gemaakt, of twee beginners met el kaar wedijverden in het krukken. Maar eindelijk dan, daar was het groote moment: het oogenblik, waarop al de jon gens intuitief hadden gewacht, en Jantje voelde iedere vezel van z'n lichaam span nen. Nu, nu zou het er om gaan, en winnen moést-ie! Hy zou! HU Maar by de eerste vier slagen voelde hy In Jaap al de meerdere. Bleek maar vastbesloten zette hij z'n tan den op elkaar. Z'n kop vooruit schoot hy naar voren„Jaap, Jaap!! brulde de jongens en hy voelde een vreemde pfln in hart. Zoo was het immers altyd? He' liep je mee, ófhet liep je tegen. Maar als het je meeliep, liep alles je mee! Dan kon je ryden zooveel je wilde, al was het inleggeld een ryksdaalder desnoods en dan was je getapt onder je vrienden. Jaap, JaapNiet eentje was er, die zyn naam riep. Naast hem reed Jaap met forsche sla gen. Hy had niet overdreven: z'n schaatsen had-ie in z'n zak. Want nóg had hy z'n uiterste krachten niet gegeven, die spaar de hij voor de laatste honderd meter, wan neer hij met een. duizellngwekende vaart over de eindstreep zou gaan, Jantje ver achter zich latend. Een tientje! De eerste prys! Och wat! Met een ruk trok hy z'n schouders wat op. Wat kon hem dat tientje schelen, 't ging om de eer. Hij, Jaap Velders kón immers niet ver liezen? Maar een tientje was veeleen tientje was nieuwe schaatsen en de mo- gelyk-heid om ièderen winter te ryden. Met de fiets was-ie in een kwartiertje in de stad. Maar een tientje was ook brood, en eieren en vleesch, enSchou der aan schouder reden ze nu. Geen duim breed gaf Jantje gewonnen, maar Jaap voelde, hoe hy aan het einde van z'n krach ten was. Nog 'n veertig meter en de strijd was gestreden. Onwillekeurig spande hy z'n spieren. Hy voelde zich zweven. Nünu moest-ie doorzetten, anders was het te laat! Dan haalde hy het niet meer, werd de af stand te kort voor dergelijke experimenten. Hij boog z'n lyf naar voren Een tientjenieuwe kunstschaatsen... iedere dag rijdende gedachten tolden door z'n hoofd in een warreling. En op eens hoorde hy weer de stem van z'n va der: ,,'t Gaat slecht met vrouw Bakker, heb ik gehoordZ'n lichaam ontspande zich, langzaam maar zeker Naast hem zwoegde Jantje. Een snelle blik opzy. Nee, ook Jaap scheen alles te hebben gegeven, wat-ie kon. Even had hy gedacht, by die snelle buiging van z'n li chaam, datmaar nee!. En in een al leruiterste krachsinspanning boog Jantje zich vooruiteen centimeter een deci meterHy zette z'n tanden op elkaar, dat het knarstez'n handen krampten in de lucht. Als eerste gleed hy door de' finish met een verschil van een halve schaats, zooals de jury uitmaakte en stralend van geluk en voldoening, streek hy z'n tientje op. „Eerlijk verdiend!" zei Jaap, terwijl hij hem de hand drukte, maar z'n stem klonk schor. Nou ja, dan maar geen kunstschaatsei dit jaar't kon nog best wachten! OPLOSSING VAN DE LUCIFERSPUZZLE. Overal werden de sleden weer opgezocht en op verschillende plaatsen gleden men sen op ski's door hét witte landschap. Alles is stil, elk geluid Wordt gedempt en waai een zonnestraal of het licht van een lan taarn op de sneeuw valt, glinsteren en fon kelen de kleine kristallen. Hebben jullie wel eens goed naar zo'n sneeuwkristal gekeken? Je moet eens een paar vlokken opvangen en ze dan bekijken. Zelfs zou je nooit zulke prachtige, figuren kunnen tekenen! Een sneeuwkristal is fii- ner dan de mooiste geslepen diamant en alle kristallen zyn weer anders van vorm. LUCIFERSPUZZLE. Jullie zien hier veertien lucifers, die sa men een figuurtje vormen. Wie van jullie ziet nu kans om door twee lucifers te ver leggen, een zodanige figuur te krijgen, dat ze uit zes gelyke driehoeken bestaat? DE ONBLUSBARE BRAND. Tot op de huidige dag is het nog niet gelukt de brand te blussen, die sedert 188*1 in de mynen van de Amerikaanse staat Ohio woedt. In de 'loop der jaren zyn er talrijke pogingen gedaan het vuur te blus sen. Maar die pogingen waren tevergeefs. De schade, die door de onderaardse brand aangericht werd, wordt op een goede vyf- tig milliard dollar geschat. De oorzaak van de brand was een staking die 55 jaar geleden onder de mijnwerkers van Perry County uitbrak. Deze stakers overgoten een kolenwagen met petroleum, staken die aan en lieten hem verschillen de schachten binnenrollen, zodat zich spoe dig een vertakte brand ontwikkelde. ZOEKFRENTJE. Waar is de schapenhoedster? uadeips uadeoaS apiaq op uossn; Sna jbeii do uopuett jucii jaispooiiuadBips ap aC atz uep 'uaAoqaisiopuo afjeeid }oi[ leejQ DNISSOTdO RAADSELS. 1. Hieronder zyn een aantal uitdrukkin gen door elkaar gegooid. Wie van jullie kan ze weer in de goede volg orde zetten? Zo zwart als Methusaleni. Zo rood als een dubbeltje. Zo wit als een vogel in de lucht. Zo plat als een doek Zo oud als een kind. Zo gelukkig als roet. Zo vry als een kreeft. 2. Verborgen maanden: Die jurk ls me iets te wü'd. Zus, je mag maar tot 5 uur buiten spelen hoor! Ze waren aan het kegelen. „Ja, Ari", zei moeder. „Doe je best, jon- gen!" „We krijgen een Frans meisje op be zoek", vertelde Laura trots „Ze heet Juliette." Tafelkleed voor Moeder „Ik zou er best een paar aardige tafel kleden by kunnen gebruiken", zei moeder, toen ze een schoon kleedje voor te thee tafel en voor de dienbak zocht. „Ze zijn allemaal al zo oud geworden, er is werke lijk niet veel moois meer by! ik zou ze wel zelf willen maken, maar Ik heb er werkeiyk geen tjjd voor." Els, die het hoorde, dacht meteen: „Wat een bof, dat moeder dat zegt. Ik wist al He lemaal niet, wat ik haar op haar verjaardag de volgende maand moet geven. Maar dat is eigenlyk wel een leuk idee, ik zal een kleed voor haar borduren." Nu moet je weten, dat Els, zoals de mees te kinderen, maar weinig geld in haar spaarpot had. Ze ging eens in de hand werkwinkels kijken, maar alle kleden wa ren zo duur, dat kon ze heus niet betalen. Ze moest er maar iets anders op verzinnen. En toen besloot ze om juffrouw Huurman, de handvverklerares in het complot te ne men. Die zou haar vast wel kunnen helpen. En ja hoor, juffrouw Huurman wist raad. Ze maakte een plan met Elsje en zei, dat het bijna niets hoefde te kosten. Els had alleen maar een lap witte stof no dig, iets waarop ze goed kon borduren. Mis schien had ze thuis nog wel ergens een ge schikte lap liggen. „Je knipt dan een keurig vierkant van die lap", zei juffrouw Huur man, „en dan moet je erg netjes te werk gaan. Nu vouw je het kleed keurig op, zo dat je nog maar een klein vierkant over hebt en dan pers je het goed plat met een strijkijzer. Als je het kleed dan weer uit vouwt zijn alle vouwen er duidelyk in te zien. Desnoods stryk je ze ieder apart nog eens een beetje by, zodat je goed de plooien kunt zien. En nu rijg je met bor duurgaren precies langs de vouwen. Daar door wordt het kleed in verschillende klei ne vierkanten verdeeld. Als je daarmee klaar bent, kan je het beste eerst de rand afmaken, anders gaat het goed misschien rafelen. Je weet wel, dat je dat op veel- verschillende manleren kunt doen. Je kun' een open zoom maken en dat kan je toch zo góed!" Juffrouw Huurman lachte eens, want Elf moest altyd vechten met haar open zomer, op handwerkjes, dat vond ze altyd er£ moeilijk. OPLOSSINGEN RAADSELS. 1. kermistent, kers, tint, me. 2. poes, aoep. SNEEUW.- Voor de meesten van ons was het een grote verrassing, toen er plotseling een dik pak sneeuw viel In de laatste week van het vorig jaar. Het viel niet over ons hele land geiyk, op sommige plaatsen was het een dag of een nacht vroeger, maar tenslotte was het hele land toch bedekt met een dik sneeuwkleed. Als een sprookje zagen de tuinen en parken er uit. Zelfs het le- lykste, oudste hutje was als een schilderij zo mooi geworden. „Je kunt er ook een kantje aan naaien of een aardige rand haken. Je moet zelf maar zien, hoe je dat wilt doen. En dan komt het echte borduurwerk. Eerst teken je met een potlood voorzichtig bloemenpatronen in de vierkantjes. In elk vierkantje één of om de beurt of hoe je maar wilt? Die bloemenpatronen ga je dan met vrolyk ge kleurd garen borduren. Je zult eens zien, hoe leuk het dan wordt en moeder zal er erg bly mee zyn. Nu meisjemaat, ga nu maar vlug naar huis en laat me het kleed maar eens zien, als je het afhebt!" Els holde naar huis. Wat fyn, dat ze het aan juffrouw Huurman had gevraagd, want het kleed werd nu vast mooi! En dat was ook zo! Moeder vond het zo prachtig dat ze niet kon begriipen. dat Els h?f hele maal alleen had g kurk. In de kurk moet je dan een gat bo ren en door dat gat een rietje of slroohalm steken. Nu vul je het flesje eerst tot over de helft met water en dan doe je de kurk stevig op het flesje. Het rietje moet nu byna tot op de bodem komen. Verder heb je nu een niet te breed in- maakglas nodig. Je verwarmt de lucht in het glas even van te voren en zet het dan over het medicynflesje heen. Het beste Is om het geheel op een bord te zetten en op het bord weer een stukje vochtig vloei papier te leggen, zodat er helemaal geen lucht van buiten in het inmaakglas kan komen. Druk je dan je hand nog op het glas, dan is de lucht zeker goed afgesloten. Na enige tyd zal je nu zien, dat er een fyn straaltje water uit het rietje komt. De lucht in het inmaakglas ls nu namelyk weer afgekoeld en de luchtdruk is daar door kleiner geworden. De hogere lucht druk in het medicynflesje doet het water nu naar boven spuiten. Probeer het maar eens, als je de.buitenlucht goed afsluit, zal het je zeker lukken. Het is helemaal niet moeilyk om zelf een kleine fontein te maken. Nu zeg je natuur- lyk: ja, als je de kraan openzet en je vin ger op de opening legt! Maar dat bedoe len we hier niet. Een fontein, waarby je de waterleiding helemaal niet nodig hebt. Je kunt er het beste een leeg medicynflesje voor gebruiken, met een goed aansluitende

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 10