V ^§3 s, HIDDELBURGSCHE COURANT RiclhS Rusland hef ©@g thans ©p Roemenië NUMMER 16 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ■OTSCgjtf*? TWKB BLAJJIÜJN ÜiEKoTE BLAD (H<iOESCHE COURANT) 19 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. D© Plassen zijn @vsr de geiheele linie teruggeslagen. By Saüa zijn de Finnen 45 km opgerukt. Van het geheeie front in Finland ko men berichten, dat de Russische aanvallen afgeslagen zijn en dat de Finnen hen te ruggedrongen hebben. Op de Karelische landengte schijnen de roode troepen het offensief geheel opgegeven te hebben. Ook ter plaatse, waar gisteren een doorbraak der Russen gemeld werd, zijn zij thans weer afgeslagen. In het gebied van Salla zijn de Russi sche troepen 45 km teruggetrokken. Eerst trokken zij terug op Kemtfaervi, waar fel werd gestreden. De strijd verliep gunstig voor de Finnen en de Russen trekken verder ïterug. De Finnen stellen zich evenwel niet te vreden met deze resultaten en men ver wacht, dat binnenkort een beslissende slag in dit gebied zal worden geleverd. Alvorens een offensief te ontketenen hebben de Finsche patrouilles krachtig gewerkt op de achterwaartsche verbindin gen van de Russen. Niettegenstaande de felle koude zijn de Russen ten Noorden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel met groote verliezen teruggesla gen. In het gebied van Ayttojoki en Ku- amo werd gevochten bij een temperatuur van 45 graden beneden liet vriespunt. Aan het front van Karelië blijft de ar tillerie van de Russen zeer actief. Veel re sultaat levert dit schieten niet op en men veronderstelt, dat het voornamelijk ten doel heeft den Russischen troepen moed te geven. PER DAG EEN HALF MIL- LIOEN LITER BENZINE Volgens de statistieken van den Fin- schen generalen staf heeft de luchtmacht van de Sovjet-Unie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 208 toestellen verloren. Naar schatting gebruikt de Rus sische luchtmacht bij de operalies boven Finland iederen dag een half millioen liter benzine en aangezien het transport van zulke hoeveelheden brandstof niet gemak kelijk is, verwacht men, dat het optreden van de luchtmacht gehinderd zat worden door gebrek aan benzine. De strijd in het gebied van Salla is hui ten gewoon moeilijk, aangezien de Russen hier veldversterkingen hebben gebouwd. Zij beschikken hier over betere verbin dingsmiddelen dan bij de vroegere ge vechten en hopen in de nieuwe stellingen. waarop zij teruggetrokken zijn. tegen stand te kunnen bieden. INEENSTORTING VAN RUSSISCHE POSITIE Havas meldt van de Finsch-Zweedsche grens: De overhaaste terugtocht van de Sovjet troepen in het gebied van Kitelae, schijnt tot de. ineenstorting te moeten leidèn van de geheeie positie van de Russen in het gebied, dat onmiddellijk ten Noorden van het Ladogameer is gelegen. In dit gebied, dat de voorpost vormt van de voornaamste Finsche verdedigingsstel- iing, welke aan den Noordelijken vleugel van de Mannerheim-linie grenst, hadden de Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel inspanning ge troost. De ontzetting van Kitelae na den over haasten terugtocht der Russen op deze plaats, heeft een bres geslagen in het ge heeie Russische aanvalsstelsel. Op het oogenblik zou de linkervleugel der Russi sche troepen, welke steunt op het Lado gameer, wanhopig vechten teneinde te voorkomen, dat zp door de uit het Noord westen komende Finnen omsingeld wor den. De terugtocht der Russische troepen, die naar het schijnt .tot taak hadden, zich een weg te banen tusschen het Ladogameer en het Finsche merengebied, teneinde de ver dedigers van de Karelische landengte in den rug te kunnen aanvallen, moet in ver band worden gebracht met het feit, dat het roode leger voor de Mannerheim-linie op deze landengte sedert bijna een week geen offensief meer heeft ontketend, doch zich veeleer bezig houdt met het graven van loopgraven en het aanleggen van prik keldraadversperringen om het terrein te verdedigen. Het schijnt derhalve, dat gene raal Meretzkoff, de commandant der Rus sische troepen in Karelië, heeft afgezien van zjjn strategisch plan om van het Zui den uit Finland binnen te dringen. GEHEIM EXPEDITIELEGER NAAR FINLAND? De „Popoio di Roma" meldt van bevoeg de kringen uit Parijs te hebben vernor: dat een geheim expeditieleger, van 100.000 man sterk, volledig uitgerust met de mees te moderne wapenen, naar Finland ver trokken is. Aan het bericht wordt nog met beslist heid toegevoegd, dat geen Fransche sol daten hiervan deel uitmaken. De ijsbrekers op het IJsselmeer hebben hun doel bereikt. „Alles O.K. Varen naar Amsterdam." Het met spanning verwachte bericht, dat de twee ijsbrekers, welke al eenige dagen op zoek zjjn naar het op het IJselmeer in gevroren convooi, hun doel hebben bereikt, werd vanochtend tegen half twaalf ont vangen, toen Paarmentier van zijn tocht naar Urk op Schiphol terugkeerde. Op de heenreis van het vliegtuig werd waargenomen, dat de ijsbrekers bij de „Hol land" en de „IJsel" lagen. Zij hadden het ijs aan alle kanten stuk gemaakt, zoodat de booten waren omgeven door een groote plek open water. Op het oogenblik, dat het vliegtuig passeerde, was men bezig, alles in gereedheid te brengen voor het vertrek. Parmentier wierp een tweetal brieven uit, bestemd voor de opvarenden van de sche pen der reederü Koppe en voor de beman ningen der sleepbooten van de firma Goed koop. 'Hierin werd gevraagd of de opvaren den nog speciale wenschen hadden. Par mentier vloog daarop door naar Urk om er 39 zakkeen post af te geven. Voor de terugreis hadden drie passagiers geboekt, terwijl tevens een hoeveelheid post van het eiland werd meegenomen. Parmentier vloog toen voor de tweede maal boven de schepen, waar bleek, dat men inmiddels had geantwoord op de schriftelijk gestelde vraag. Op het ijs stond thans geschreven: „Alles O.K. Voedsel tot Zaterdag". Hoewel deze mededeeling van optimistischen aard was, achtte Parmentier liet toch ge- wenscht de tien zakken levensmiddelen, welke hij aan boord had, uit te werpen. Voorts stond op het ijs geschreven: „Varen naar Amsterdam". Uit Elburg is vanochtend een ijsvlet ver trokken met eenige verzekerings-experts, die de situatie, waarin de schepen verkee- ren, zullen opnemen. FRAUDE VAN GEMEENTE-KASSIER TE LEIDEN. Naar wij vernemen, heeft zich ten kan tore van den gemeente ontvanger van Lei den, een geval van fraude voorgedaan tot een bedrag van ongeveer zeventienhonderd gulden. Dé onregelmatigheden hebben betrek king op de coupon-verantwoording. De kassier K. is door B. en W. in zijn functie geschorst. De zaak is in haanden gesteld van de justitie. De gemeente is tegen frau de verzekerd. Vreemde vliegtuigen boven ons land. De Regeeringspersdienst meldt: Gisteravond zijn op groote hoogte vreem de vliegtuigen over het Noordoostelijk deel van ons land gevlogen. Zij zijn van den grond af beschoten. Daar enkele aanwijzingen deden vermoe den, dat het Britsche vliegtuigen waren, ij te Landen om opheldering gevraagd. Het Duitsche legerbe'richt meldt: Op den avond van den achttienden Janu ari vonden vluchten plaats van afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen naar Noord- West-Duitschland. Hierbij werd op den heen- en op den terugtocht veelvuldig over Nederlandse h territoriaal gebied gevlogen. Nijpend gebrek aan goederen wagens bij de spoorwegen. Reeds in de voorgaande weken heeft zich een nijpend gebrek aan spoorwagens voor goederenvervoer voorgedaan De vorige week werden te Rotterdam geen wagons meer verstrekt voor ver van graan naar het binnenland. De sneeuwval gedurende de laatste da gen heeft den toestand er niet beter op gemaakt. Te Rotterdam zijn heel weini: wagens beschikbaar. Expediteurs die vroe ger vier of vijf wagens vroegen, dienen thans aanvragen in voor S0 tot 90 stuks. Ze krijgen er echter niet één. De wagens, die naar hier zouden moeten terugkeeren, blijven wegens den sneeuwval langer on derweg. De toestand is thans moeilijker dan in andere winters omdat het verkeer met het buitenland, o.a. ten behoeve van groepsvervoer van goederen naar Italiaan- sche havens meer wagons eischt. Behalve voor groepsvervoer worden echter thans door de Nederlandsche Spoorwegen geen wagons meer afgestaan voor vervoer van lading naar het buitenland, meldt het Hbld. Zoowel de sneeuwval als de opvordering van auto's voor militaire doeleinden, ma ken dat er minder vrachtauto's dan anders beschikbaar zijn voor goederenvervoer naar het binnenland. Verleden jaar, toen de win ter maar kort duurde., kon het graanver- voer naar het binnenland door auto's wor den overgenomen. Te Rotterdam worden alleen spoorwa gens beschikbaar gesteld voor vervoer van goederen, die in directen zin bestemd zijn voor de levensmiddelenvoorziening. Dat moeten dan eindproducten zjjn. Graan wordt hiertoe echter niet gerekend, daarvoor worden geen wagens verstrekt. De vorst zal nog strenger worden. Over het gebied van de Oostzee en de Baltische landen- heeft zich een nieuw krachtig gebied van hoogen. druk ontwik keld. Het is in dit gebied fantastisch koud. Ons land staat reeds onder invloed er van en zal er vannacht en morgen nog meer in geraken, zoodat de wind weer naar Oost draait en de vorst opnieuw toeneemt. Het oor vannacht in het midden en Noorden trouwens zeer streng, nadat er gisteren nog een dik pak sneeuw is gevallen. Voor Zeeland staat matige tot strenge -orst op het programma. In de Noordelijke en Oostelijke provincies zal plaatselijk vannacht, vermoedelijk zeer strenge vorst optreden, dw.z. dat de tem peratuur er meer dan 15 graden onder nul zal dalen! W®sr militaire verleven lts België, Naar het nieuwsagentschap Belga uit Brussel mededeelt, zullen weer militaire verloven worden verleend. Men ziet hierin een bevestiging van de meening, dat de Belgische regeering de spanning in den internationalen toestand iets minder acht. Een half pond erwten of boonen op bon 4. Van heden, 19 Januari tot en met Don derdag 15 Februari zal bon 4 van rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een half ,pond bruine boo nen, witte boonen of andere gekleurde boonen, capucijners of grauwe erwten. Be tol der mijnen en torpedo's, Weer een aantal schepen ondergegaan, In een haven aan de Britsche kust is de bemanning aan land gebracht van het te Newcastle thuis behoorende Britsche s.s. „Cairnross" (5.494 tont. Het schip is voor de Westkust van Engel nd op een mijn ge- loopen en binnen een uur gezonken. Een der stokers verklaarde, dat enkele seconden na de ontploffing het water 60 cm hoog op de stookplaat stond. TWEE NOORSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Gisteren meldden wij, dat het Noorsche „Enid" na een ontploffing gezonken was. De kapitein heeft thans aan zijn ree- derij getelegrafeerd, dat zijn schip ter hoog te van de Shetlands-eilanden door een tor pedo getroffen is. Gisteren is opnieuw een Noorsch schip voor de Noordoostkust van Schotland door een onderzeeër getorpedeei'd. De naam het schip is nog niet bekend. De beman ning is voor een deel aan boord genomen door een Britschen treiler, terwijl de ande ren erin zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken. DUITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Duitsche schip „August Thyssen" is op een Zweedsche mijn geloopen, toen het schip poogde ten Oosten van den vuurtoren Understen in het Zuiden van de Botnische Golf te passeeren, in plaats van ten Wes ten. De vuurtorenwachter zag, dat de be manning in de booten ging en temidden van het ijs in Zuidelijke richting voer. Een Zweedsch oorlogsschip voer uit om schipbreukelingen aan boord te nemen bracht hen aan den wal. Het Duitsche schip had verzuimd een mij- nenloods aan boord te nemen. 14 DOODEN BIJ ONDER GANG VAN GRIEKSCH SCHIP. Het Grieksche s.s. „Asteria", groot 3313 ton, is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf overlevenden en het lijk van een lid der bemanning, die uit 24 kop pen bestond, zjjn gisteren in een Engelsche haven aan land gekomen. De overlevenden hadden 15 uur rondgedobberd in een kleine boot. De 12 andere opvarenden en een En gelsche loods moeten als verloren worden beschouwd. Slechts drie der opvarenden werden niet gekwetst. DE VERNIELDE BRITSCHE DUIKBOOTEN. Het D.N.B. meldt: Van bevoegde zjjde wordt vernomen, dat, volgens de gegevens, waarover men thans beschikt, vier officieren en 26 minderen van de vernietigde Britsche duikbooten „Sea horse", „Undine" en „Starfish" gered zijn Van Engelsche zijde was medegedeeld, dat 106 opvarenden vermist werden, zoodat naar alle waarschijnlijkheid 76 man het le ven hebben verloren. Men verneemt, dat het petroleumtank- schip, dat Dinsdag na een ontploffing aan de Zuidwestkust van Engeland in brand geraakt en gezonken is, de 9456 ton meten de Engelsche „Inverdargle" was. De 46 opvarenden zijn waarschijnlijk al len omgekomen. I jjs. .üfauwSf Wederom heeft een mijn-ontploffing te Huisduinen groote schade aangeracht. Het gat, dat door de explosie in den dijk geslagen werd. Ruilen Berlijn en Moskou petroleum tegen militairen steun De correspondent van de Engelsche „Ti mes" te Belgrddo bericht, dat men in de Balkan- en Donaulanden eenigszins onge rust is over de geruchten, volgens welke de Sovjet-Unie en Duitschland een overeen komst zouden hebben gesloten, waarbij de Sovjet-Unie het petroleumgebied ten Zuid oosten van Lwow, nabij de Roemeensche grens, zou hebben afgestaan aan Duitsch land. Als tegenprestatie zou Duitschland dan Rusland helpen tegen Finland, hetzij door raad van deskundigen, hetzij door op meer doeltreffende wijze tegengaan, dat Finland van oorlogsmaterieel wordt voor zien. De correspondent voegt hieraan toe, dat deze geruchten geloofd wofden in wel ingelichte Roemeensche en Hongaarsche kringen. Men acht het hier zeer'waarschijn lijk, dat de Sovjet-Unie de petroleum van Stanislawof en Kolomiya op zijn minst aan Duitschland heeft geleend. Verder wordt vernomen, dat de laatste tien dagen Duitsche troepen in dit gebied zijn aangekomen. Gift van H.M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft als blijk van be langstelling in de rheumatiekbestrijding een gift doen toekomen aan de stichting ge naamd „Instituut ter bevordering der rheu matiekbestrijding" te 's-Gravenhage. Georganiseerde hulp aan Finland? Havas meldt uit Bern: Uit naam van de „Pan-Europeesche Unie" heeft de voorzit ter, graaf Coudenhove-Calergi aan den president van Portugal, Salazar, verzocht te Lissabon een conferentie bijeen te roepen van alle staten, die bereid zijn Finland te helpen, teneinde deze hulp te coördineeren. Tirfcijs weer geteisterd stoor aardscMken. De jongste aardschokken in het Turksche gebied Nidge, op eenigen afstand van de streken, welke eerst geteisterd werden, hebben meer dan vierhonderd huizen ver nield. Het is op het oogenblik niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers en cle schade vast te stellen. In het reeds eerder door aardbevingen geteisterd gebied zijn in de afgeloopen 24 uur acht schokken gevoeld, doch er wordt geen melding gemaakt van verdere schade of slachtoffer-s. Bij de aardschokken, die Dinsdagjn het dorp Bor. nabij Adana, gevoeld zijn? kwa men S personen om het leven en werden 20 gewond, terwijl 1S6 huizen' verwoest wer den. achtige haast, waarmee het land werkt aan zijn verdediging. Roemenië heeft thans zijn eerste verde digingslinie voltooid: een droge gracht, on geveer 13 meter breed en diep, langs de geheeie lengte van de grens met Rusland, het voormalige Polen en Hongarije. Roe menië hoopt hiermede een afdoend middel te hebben geschapen tegen een snellen in val met gemechaniseerde afdeelingen. Deze droge gracht is bijna 50 km lang en waar zij langs de oevers van den Dniester loopt, levert zij een dubbelen slagboom, aangezien de Roemeensche oevers bijzon der stijl zijn. Het defensieve cordon wordt gecompleteerd door den Donau welke een verdedigingslinie vormt langs de Zuidelijke grens tot vrijwel aan de kust. De plannen voor deze verdedigingslinie' werden tijdens de conferentie van Mün- chen in September 193S door koning Carol overwogen. Het lijkt, aldus het Hbl., een terugkeer tot middeleeuwsehe verdedigings middelen. maar dan op veel grooter schaal. Toen Duitschland duizenden tanks en ge mechaniseerde afdeelingen concentreerde tegen Tsjecho-Slovakije, werd 't Roemenië duidelijk, dat in elk geval getracht moest worden een middel te beramen om een der- gelijken inval te kunnen weerstaan. Thans is het groote werk na een jaar voltooid. Het was uiteraard onmogelijk een werk van zulk een omvang voor een ieder geheim te houden, doch weinigen beseften het enorme belang daarvan. Het graven van een droge gracht heeft overigens niet die belangstelling bij het pu bliek als bet aanleggen van versterkingen, zooals men in de Maginot--linie aantreft. De gracht, die den naam draagt van Carols- gracht, werd uitsluitend met Roemeensche arbeidskrachten en onder toezicht van Roe meensche ingenieurs gegraven. Zij begint bii de Muresch, bij de Joegoslavische en Hongaarsche grenslijn en loopt vervolgens langs.de Hongaarsche grens naar den voet der Karpathen in de Boekowina. Daarna loopt ze langs de heuvels evenwijdig aan den Dnjester tot aan de Zwarte Zee. Een bijstandspact voor gesteld. Havas meldt uit Rome: In diplomatieke kringen te Rome wordt veel belang ge hecht aan een uit Moskou ontvangen be richt, volgens hetwelk het orgaan van de „Komintern" aan Roemenië voorstelt met Rusland een pact tot wederzijdschen bij stand te sluiten. Dit bericht, zoo merkt men op, verdient de aandacht. Men moet zich herinneren, dat het optreden van het Kremlin, eerst jegens de regeeringen der Baltische landen en vervolgens jegens de regeering van Finland, telkenmale vooral gegaan werd door soortgelijke betuigingen van de Sovjetpers Het feit, dat het orgaan van de commu nistische internationale thans de bedoeling van het Kremlin laat doorschemeren om met Roemenië te onderhandelen, is vol be- teekenis in dezen zin, dat het wellicht een eerste toespeling zou kunnen vormen op het gevaar, dat binnenkort aan den dag zou kunnen optreden voor Roemenië. Op den grondslag van de recente ervaring is men in deze kringen van meening, dat de bedoe lingen van Moskou jegens Roemenië van gelijke orde moeten zijn als dien, welke de accoorden met de Baltische landen ingaf en de agressie tegen Finland. Men denkt dan ook, dat Rusland het voornemen heeft zich Bessarabië te doen afstaan of op zijn minst zich in den sector en aan de Zwarte Zee sterke strategische posities te verze keren in ruil voor een pact tot wederzjjd- schen bijstand met Roemenië. Een derge lijke gebeurlijkheid, zoo doet men in Rome opmerken, zou een bedreiging tegen Hon garije vormen. HOE ROEMENIë ZICH VER DEDIGT. Dat Roemenië wel degelijk rekening houdt met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd vreemde troepen aan zijn grenzen ver schijnen, wordt duidelijk door de koorts-

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1