lp fór&xrïtzctuïe |§j &eetxw&clfye 0 HIDDELBURGSCHE COURANT c&^oesche courant;* ONS AXIOMA Eeim Russische aanval öra Midden-FinSand had sueees- NUMMER 15 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN JUüKSXJS UJUUL» EERSTE BLAD DONDERDAG 18 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bü contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Voor de tweede maal sinds het uitbre ken van den oorlog heeft onze regeering zich genoodzaakt gezien, de maatregelen die zij ter bescherming van ons land had genomen te verstevigen. En dit zal onge twijfeld niet zonder reden zijn geschied. Toch is het niet overbodig, nu wij er toch over schrijven, er even op te wijzen, dat deze maatregelen in 't geheel niet de voor boden hoeven te zijn van een onmiddellijke bedreiging van ons land. Zij kunnen het wel zijn, evenals dat in November mo gelijk was. Maar ook toen waren zij het niet. En de maatregelen zijn ditmaal niet van vérstrekkenden en zeer zeker van betrekkelijk weinig verontrustenden aard geweest. Desniettemin zijn zij in het buitenland wel degelijk opgevallen. De bladen van de oorlogvoerenden houden zich er druk mee bezig, en ook in de neutrale pers de Italiaansche schenkt men er aandacht aan. Dat kan geen kwaadzoolang „de waarheid en niets dan de waarheid" wordt gezegd. Maar dat kan zeer ernstige gevol gen hebben, zoodra de verbeelding de bron der beschouwingen wordt. Het heeft daarom zin, dat wij nog even terugkomen op het berichtje in ons bland van 16 Januari, over de „Engelsche en Fransche influisteringen", waarvan het D. N.B. sprak. Uit den commentaar van het A.N.P. blijkt wel voldqende, dat de commentaar van het Duitsche persbureau onjuist is: „niets van bekend". Maar het volgende is van nog veel meer belang: „De Nederlandsche Re geering pleegt haar inzicht in de interna tionale situatie te vormen op grond van be richten, waarvan herkomst en betrouwbaar heid door haarzelve gecontroleerd kunnen worden." Daar wordt heel duidelijk te kennen ge geven opnieuw Nederland is baas in eigen huis, heeft niemand noodig, en gaat zijn eigen weg. Met een variant op een En- gelsch spreekwoord zeggen wij: „Ons land is onze burcht". Wij zijn er heer en meester, wij zijn er souverein. Het is te wenschen dat de oorlogvoeren den zich nu eindelijk eens losmaken van hun jegens elkaar gerechtvaardigd, maar tegen de neutralen smadelijk en beleedi- gend wantrouwen. Zij allen heeten te strij den voor ideëele doeleinden. Zij willen al len een betere wereld. Maar wanneer men begint met derden te wantrouwen, volko men ongemotiveerd als nu, dan kan men toch moeilijk verwachten, dat straks die derde komt zeggen dat hij voor die „betere wereld" zooveel over heeft. Want dit wordt geen betere wereld. Dit wordt weer precies dezelfde slechte wereld als zij nu is, met haar oude wantrouwen, haar oude ruzies eri haar oude vriendschap-uit-vrees. Ons land laat zich niets voorschrijven; als wij veiligheidsmaatregelen noodig oor- deelen kunnen deze tegen een te verwach ten actie van elk der oorlogvoerenden die nen. En de verantwoordelijkheid en de last ervan dragen: wij. Nog een zinnetje uit dezen Duitschen commentaar trok onze aandacht: dat Enge land en Frankrijk zouden willen trachten in Nederland en België Duitschland te provo- ceeren, om de handen wat vrijer te hebben bij de Maginot-linie. Voor een deel ervan, namelijk dat anderen door ons zouden willen „provoceeren" verwijzen wij naar wat wij hiervoor al schreven. Maar over dat „provoceeren" moet nog eens even iets gezegd worden. „Provoceeren": onaangenaam zijn, met de bedoeling ruzie te maken! Waar heeft men het eigenlijk over? Denkt men nu werkelijk nog in Duitschland, dat wij an ders dan uit harde noodzaak ten strijde gaan trekken? Wie provoceert heeft den strijd geopend. .Denkt men in Duitschland werkelijk dat het aan ons zal liggen als wij in den oorlog worden gesleurd? Wij willen het niet gelooven. In vrede willen wij ons leven voortzetten. Maar dat sluit niet in, dat wij den vrede boven de vrijheid verkiezen. Wat dat aan gaat: Nationale zelfstandigheid is voor ons een axioma. En men weet het: met. het om verwerpen van een axioma brengt men de heele wiskunde ten onder. Zonder bewijs worden zij aanvaard. Men doet verstandig, als men ook ons zelfstandigheidsaxioma zon- der bewijs aanvaardt. Indien noodig zullen wij het bewijs leveren. Maar niet alleen met verliezen voor ons zelf! Ter handhaving van dit axioma staan thans weer overal dë troepen opgesteld. De verloven worden voorloopig niet meer ver leend, het geweer staat bij den voet. Het hoeft niet af te gaan. Men dient alle be langen, die van Europa en zijn eigen, het beste wanneer men ons met rust laat. Wil men dat niet, welnu: „zelf weten"! Wil men dat wél, dan is er een punt in West Europa, waar men vruchtbaar voor den vrede kan arbeiden terwijl rondom de oorlog heerscht. Dat punt is: „In de laghe landen bi der De winter wil nog niet wijken. De algemeene weerstoestand duidt nog niet op het doorzetten van de dooi. Ten Oos ten en Noorden van ons land zijn de baro meters weer stijgende, terwijl het daar overal zeer koud is. De vorst, die vanoch tend even door een lichte dooi, zooals we gister verwachtten, werd onderbroken^ schijnt ons nog niet te willen verlaten. Meer dan licht tot matig wordt ze in de komende nacht echter niet. Twee andere aanvallen zijn door de Finnen afgeslagen. Het roode leger heeft gisteren op drie punten een nieuw offensief geopend. Vrij wel tegelijkertijd gingen de troepen tot den aanval over. De Finsche verdedigers waren echter door de voorbereidingen aan vijandelijke zijde reeds op hungoede en wisten twee der aanvallen af te slaan. Er is gevochten in Zuid- en Midden-Finland. De Russen willen daar een doorbraak for- ceeren naar de B,otnische Golf. De Finnen drongen ten Noorden van het Ladogameer een vijandelijke afdeeling ter, sterkte van een compagnie terug, waarbij eenige tanks vernield werden. Bij de Zuidelijkste der drie aanvallen konden de verdedigers het echter niet volhouden tegen de geweldige mate- rieele overmacht der Russen. De Finnen zijn daar in goede orde teruggetrokken. Zij zijn erin geslaagd bijtijds nieuwe stellingen te betrekken nabij Viitara. De gevechten in Finland worden geleverd in een koude van een hevigheid als Finland de laatste 35 jaren niet heeft gekend. De Finnen hebben een tegenaanval ge daan van het Westen in de richting van Salla. Ten Zuidwesten van deze plaats slaagden zij erin Kursu te heroveren. OVERWEEGT MOSKOU EEN OFFENSIEF TEGEN ZWE DEN? De Finsche autoriteiten hebben in Rus sische bombardementsvliegtuigen, welke bij Abo omlaag zijn geschoten, twee kaar ten gevonden, waarop de weg van Leningrad naar de Zweedsche hoofdstad Stockholm en de Zweedsche haven Hapa- randa duidelijk was aangegeven. Ook werd een volledige handleiding voor het gebruik van het kompas op deze route gevonden. Hieraan werd toegevoegd, dat hieruit blijkt, dat men op alles voorbereid moet zijn. De practische gevolgtrekking, welke gemaakt moet worden is, dat in Zweden overal schuilplaatsen moeten worden aan gelegd. VOORTDURENDE LUCHT BOMBARDEMENTEN, De woordvoerder van Finland te Londen heeft gisteren verklaard, dat de laatste da gen dagelijks van 300 tot 400 Russische bommenwerpers over Finland hebben ge vlogen, doch dat de Finsche luchtmacht, om hun aanvallen af te weren, slechts be- schiki over ongeveer 150 vliegtuigen, waar onder lestoestellen en de sedert het begin van den oorlog uit het buitenland ontvan gen machines. Niettegenstaande de verwoesting, welke te Abo is aangericht, moet men toch vast stellen, dat de bommen, welke de Russen gebruiken, van zeer slechte kwaliteit zijn. De Russische vliegers trachten dit goed te maken, door veel bommen te werpen; zij werpen 10 brand bommen en tien explosie ve bommen tegelijk. Zij bombardeeren alles en schijnen zich vooral erop toe te leggen de huizen in de arbeiderswijken te vernielen. RUSLAND WEET VAN NIETS Het hoofdkwartier van het Russische militaire district Leningrad bericht het volgende ,Het Engelsche dagblad „Daily Herald" meldt, dat onze luchtmacht ernstige ver woesting heeft aangericht in een van de arbeiderswijken van Helsinki. Dit bericht is niet in overeenstemming met de feiten De luchtmacht van het roode leger heeft de stad Helsinki niet gebom bardeerd en bomdardeert deze niet en nog minder de arbeiderswijken van deze stad. Het Duitsche persagentschap „Trans- ocean" meldt, dat het doodgevroren lichaam van den commandant van de 45ste Russi sche divisie, Vinogradov, door Finsche troe pen in den sector Suomusalmi zou zgn aangetroffen. Ook dit bericht is niet in overeenstem ming met de feiten. Het Duitsche dagblad „Frankfurter Zei- tun'g", waarvan eem nummer uit December 1933 onlangs te Moskou werd ontvangen, heeft een artikel bevat over de geschiede nis van het district Petsamo in Finland, waarin wordt beweerd, dat de terugkeer van het gebied van Petsamo een der be langrijkste eischen was, door Molotof in zijn op 31 October gehouden redevoering aan Finland gesteld. Het Telegrla&fagentschap der Sovjet- Unie is gemachtigd te verklaren, dat de Russische regeering inimmer den eisch heeft gesteld dat het gebied van Petsamo naar Sovjet-Unie zou moeten terugkeeren en dat Mólotof njpt: .rmi dien aard heeft gezegd, noch in zijn redevoering van 31 October noch in andere toespraken. Bedoeld bericht van de „Fi'ankfurter Zei- tung" is een verzinsel." De Belgische regeering neemt maatregelen tegen de Vlaamsch-Nationale pers. Beslag gelegd op de rotatiepersen. Havas meldt uit Antwerpen: De politie heeft huiszoeking verricht in het bureau van het Vlaamsch-Nationale dagblad „Volk en Staat" en verschillende documenten in beslag genomen. Een gerechtelijk onderzoek is thans aan hangig op grond van artikel 8 van de Be sluitwet van 11 October 1916, dat verbiedt, inlichtingen te verspreiden, die een ongun- stigen invloed kunnen uitoefenen op den geest der troepen en der bevolking". Het blad is voorloopig verboden. Er is beslag gelegd op de rotatiepersen en op zet machines. Men meent, dat de aanleiding tot dezen maatregel een artikel is geweest van den leider van het Vlaamsch-Nationaal Ver bond, Staf de Glercq, dat in het blad van jl. Dinsdag verschenen is en dat de Clercq ge noemd had „Beschouwingen rond de jong ste paniek". In dit artikel oefende de Clercq heftige critiek uit op de maatregelen der Belgische regeering, naar aanleiding van de intrekking der verloven, die bü onze Zui derburen groote ongerustheid heeft veroor zaakt. De leider der Vlaamsch-Nationalen schreef zich niet te kunnen onttrekken aan den indruk, dat een dergehjke paniekstem ming wellicht dienstig wordt geacht om de aandacht van het publiek af te leiden en sterk ingrijpende militaire maatregelen te nemen. Deze maatregelen gaan volgens de Clercq meer en meer lyken op een machts greep van het leger. Niet alleen het dagblad van het Vlaamsch- Nationaal Verbond, maar ook bun week blad „Strüd" is door het verbod getroffen, terwül het eveneens geldt voor het orgaan der Vlaamsche oud-strijders. Dit verbod heeft onder de Vlaamsch- Nationale Kamerleden groote beroering verwekt. Zü wüzen er, volgens de N.R.C.,. op, dat de „Volksgazet", het blad der Socia listen in Antwerpen, op zeker niet minder felle manier de regeering becritiseerd heeft, terwül tegen dit blad geen' enkele maatre gel is genomen. Wel is een aantal communistische bla den verboden, benevens nog twee andere Vlaamsche organen en een Duitsch-gezind blad. De Jaarbeurs te Utrecht. Groote deelname, ondanks de tijdsomstandigheden. In een onderhoud met de pers heeft de secretaris-generaal van de Jaarbeurs le Utrecht, de heer W Graadt van Roggen, vanochtend meegedeeld, dat ondanks de tijdsomstandigheden- de komende voorjaarsbeurs in omvang nagenoeg ge lijk zal zü'n, aan de voorjaarsbeurs van 1939, welke zooals men weet, een record beteekende. Twee hevjige ontploffingen te Londen. Talrijke dooden en gewonden. Reuter meldt uit Londen: Te kwart over tien hedenochtend zpn in de noordelijke buitenwüken van Londen tw hevige ontploffingen gehoord, tyjna lege- lijkertüd. De ontploffingen waren zoo he vig, dat verscheidene ruiten werden inge drukt en een aan lal plafonds omlaag viel. De trillingen werden tot op grooten af stand waargenomen. Tot nu toe is nog niets bekend omtrent de oorzaak van de ont ploffingen. De plaatselüke brandweer en de genees kundige dienst zijn opgeroepen. Na de ont ploffingen hing voor eenige minuten een dichte rook boven het stadsgedeelte. De ontploffingen hebben zich, naar nader wordt gemeld, voorgedaan in een fabriek. Verscheidene personen zün omgekomen en velen gewond. Iemand, die op negen mül van de plaats des onheils woont, heeft medegedeeld, dat zün huis schokte en dat de gordijnen de ka mer inwaaiden, alsof een stormwind opstak Een verpleegster van het plaatselüke ziekenhuis deelde mede, dat de schokken daar zeer hevig waren. Een verslaggever die een bezoek gebracht heeft aan de fa briek waar de ontploffing heeft plaats ge had, heeft verteld, dat door de ontploffing de stukken steen en ijzer hoog de lucht in vlogen. Ook Jiierdoor werd ernstige schade aangericht aan de omringende huizen. Ver der zeide hü, dat na de ontploffing een langdurig dof gerommel werd gehoord. PRINSES JULIANA BEZOEKT TENTOONSTELLING. Prinses Juliana heeft gistermiddag te 's-Gravenhage een bezoek gebracht aan de tentoonstelling voor de huishoudschool der vereeniging „Licht, Liefde, Leven". De „Friesland", die bij den tocht op het IJselmeer verloren ging, te midden der kruiende ijsmassa's. De in het llsselrneer vastgeraakte schepen De „Friesland" gezonken. Het staat thans wel vast, dat één van de drie schepen van het convooi over het IJsselmeer, de „Friesland", zoo zwaar door het ijs is gekraakt, dat hel schip is gezonken Hel schip moet geheel als ver loren worden beschouwd. De bemanning van het schip heeft zich, nadat zij baar bagage, voorzoover deze bovendeks was. van boord had gehaald, over het ijs naar de „IJssel" en de „Hol land" begeven, aan boord van welke schepen zij voorloopig werd opgenomen De nacht van Dinsdag op. Woensdag is aan boord van de schepen in angstige spanning doorgebracht. Men vreesde, dat het ijs opnieuw zou gaan ^kruien. waar door ook de Holland en de IJssel weieens in zinkenden toestand zouden kunnen ge raken Gezien de felle koude en den hevi- gen wind zou er dan ernstig levensge vaar voor de in totaal 36 personen kun nen ontstaan. De wind nam echter af en toen het gistermorgen dag werd, was de wind geheel gaan liggen Van de vlet van de „IJssel" werd met behulp van enkele balken en een gede monteerde koker van het gebroken roer van de „Holland" een üsvlet gemaakt. Om half tien Woensdagmorgen ver trokken vier leden van de bemanning, on der leiding van den kapitein van de „Friesland", den heër Bolhuis, en de ge- noodigden die zich aan boord van de „Holland" bevonden, twee gasten van den heer Koppe Jr., drie fotografen en de ANP-redacteur met de ijsvlet over het üs in de richting Elburg, teneinde te trachten verbinding met den wal te krijgen en een nieuwe voorraad levensmiddelen naar de schepen te kunnen brengen. Na een zware en vermoeiende tocht van ruim vier uur over het krakende, doch overigens zeer dikke üs- bereikte de vlet gistermiddag zooals wij in ons vorig num mer nog hebben gemeld, te half twee Elburg Ook de „Holland" en de „IJssel" hebben schade opgeloopen. Bü de „IJssel" is de reservepompinstalla- tie, welke in de machinekamer stond opge steld, door het indrukken van den scheeps wand naar binnen geschoven en totaal ge broken. Het schip maakt aan beide boorden water, doch de lekken konden in den loop van Dinsdag grootendeels worden hersteld en met behulp van de machinepomp is het thans ruimschoots mogelijk het nog binnen- stroomende water weg te pompen. Aan boord van de „Holland" is in de ma chinekamer schade ontstaan aan beide boorden. De bakboordstortkoker is ontzet. Het roer is ernstig beschadigd en de asko- ker gebroken, waardoor een flink lek is ontstaan. Ook in bet ruim is aan de stuur boordzijde een lek gekomen. De bakboord hut in de eerste klassesalon is geheel ver meld. Beide schepen hebben echter nun kracht verloren, door de schade aan de construc tie. De scheepswanden zijn hierdoor niet meer in staat weerstand te bieden tegen grooten druk en mocht de wind het ijs we derom opstuwen, dan wordt de toestand zeer precair. Levensmiddelen per ijsvlet on derweg. Vanochtend tusschen half negen en half elf heeft een Fokker F 7 A aan de K.L.M. bestuurd door Parmentier, een retourvlucht naar het eiland Urk gemaakt. Bij zijn terug komst op Schiphol vertelde Parmentier, die opdracht had uit te kijken naar de drie vastgeraakte schepen en de daarheen op weg zijnde üsbrekers „Wilhelmina Goed koop" en de „Daniël Goedkoop", dat hij ten gevolge van het slechte zicht er woedde een hevige sneeuwjacht de twee laatst genoemde sleepbooten niet heeft kunnen ontdekken. Wel cirkelde hü boven het inge vroren konvooi en wisselde hü seinen met de opvarenden. Deze schreven met kolen op het ijs, dat voedsel noodig was. Naar wij van de reederü Koppe vernamen was er reeds vanochtend om kwart over acht een ijsvlet uit Elburg met levensmidde len naar de schepen onderweg, zoodat deze in den vroegen middag daar verwacht kon den worden. Met spanning wacht men thans op berichten over de positie van de ter assistentie uitgezonden üsbrekers. VLIEGTUIG UITGESTUURD.. Nader vernemen wü- dat de reederü Kop pe vanmiddag besloten heeft een vliegtuig van de K L.M. te charteren waarmede een onderzoek zal worden ingesteld naar de positie van de beide üsbrekers. Tevens zal dit toestel, dat om kwart over twee van Schiphol zou ppstijgen een groote hoeveelheid levensmiddelen medenemen, welke boven de schepen zal worden uit geworpen. Dit voedsel zal, met hetgeen per ijsvlet uit Elburg werd aangevoerd, voor eenige dagen voldoende zijn De tocht zal worden gemaakt door een Fokker F 7a met Tepas als bestuurder. W©®r tw®e neutrale schepen vergaan. Er zijn 18 dooden te betreuren. De „Compagnie Maritime Beige" meldt dat naar zij vernomen heeft haar schip „Josephine Charlotte", groot 3422, ton op een mü'n is geloopen. De gezagvoerder en de bemanning zün gered en worden naar Londen gebracht. Vüf man zün naar een ziekenhuis vervoerd. Geen hunner is ern stig gewond. Vier leden der bemanning worden echter vermist. In officieele Belgische kringen te Londen werd gisteravond verklaard, dat er weinig twijfel bestaat of deze vier perso nen ziju om het leven gekomen. GEEN TIJD VOOR EEN S.O.S. Het Noorsche schip „Fagershein" is in de Golf van Biskaje na een ontploffing gezon ken. De overlevenden van de bemanning zpn door het Grieksche schip „Iris" naar de Spaansche haven Vigo gebracht. De „Fagershein" was op weg van Afrika naar Engeland. Na de ontploffing is het schip binnen twee minuten gezonken, zon der dat tijd was een S.O.S. uit te zenden. Men veronderstelt, dat 14 opvarenden zijn omgekomen. De overlevenden werden gevonden in Onderlinge strijd in hei Chineesche leger? Vrees voor een burgeroorlog. Reuter meldt uit Sjanghai, dat reizigers die uit het Noordwesten van China komen, verklaren, dat een open oorlog is uitgebro ken onder Tsjiang Kai-sjek's troepen in Zuid-Sjansi en in Sjantoeng en wel tus schen liet oude leger van 200.000 man van generaal Jen-sjan en het nieuwe leger van 60.000 gerecruteerd uit communisten en boeren. De strüd moet uitgebroken zijn, toen generaal Jen het nieuwe leger be paalde opdrachten gaf die duidelijk maak ten, dat hij het uit de buurt wilde hebben en zün eigen leger wilde sparen. De cen trale regeering te Tsjoenking doet koorts achtige pogingen om een vreedzame rege ling te bereiken, aangezien luj vreest dat het achtste „roode" leger zal interveni- eeren, wat zou beteekenen dat de burger oorlog in dit deel van China was uitge broken. (Men zie onze buitenlandsche Kroniek over den strüd in China.) een kleine boot. Allen waren uitgeput door vermoeienis, honger en koude. De kapitein beeft beide beenen gebroken. Allen zün in een ziekenhuis opgenomen. Het schip mat 1590 Ion.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1