STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE VOOR DEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG MIDDELBURG AFDEELING MIDDELBURG E.H.B.O. OPGERICHT. Gisteravond vergaderden een groot aantal der bezitsters en bezitters van een diplo ma voor Eerste Hulp bü Ongelukken of daarmede gelijk te stellen getuigschrift, die zich reeds opgaven als lid eener te stichten afdeeling van de Vereeniging voor E.H.B.O. in een der kamers van het distributiege bouw aan den Dam onder leiding van de presidente van het voorloopig bestuur, me vrouw FanoyVan Riet, ten einde tot een definitieve oprichting te geraken. De presidente heette allen hartelijk wel kom en dat in het bijzonder den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wet houder M. H. Boasson, en mevrouw Weftl, die evenals dr. Weijl adviseur van de E.H. B.O.-ers te Middelburg is. Men weet in de zen tijd niet waarvoor men kan komen te staan en dan is het zeer goed in clubver band geregeld te hebben geoefend. Het Roode Kruis kan in tijden van gevaar wor den opgeroepen en dan is het goed dat de E.H.B.O.-ers zelfstandig de leiding van red dend werk op zich kunnen nemen. De Commissaris der Koningin en de bur gemeester schreven beiden brieven met be tuiging van hun groote belangstelling in het streven der vereeniging al waren beiden tot hun spijt verhinderd dit te toonen door aanwezigheid op de vergadering. Ook het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de heer J. Fontijne, zond bericht verhinderd te zijn, maar zegde zijn volle sympathie en me dewerking toe. Heirna werden de statuten en het huis houdelijk reglement voorgelezen en onver anderd vastgesteld om aan het hoofdbestuur ter goedkeuring te worden ingezonden. Daaruit blijkt, dat het doel is cursussen te houden, en oefeningen zoo mogelijk in sa menwerking met andere organisaties. Lid kunnen zyn personen boven de 18 jaar, die een diploma E.H.B.O. of gelijkgerechtigd bewys hebben en die niet aangesloten zijn bü het Roode Kruis. Van een cursist, die het diploma verwerft wordt aangenomen dat hij of zü lid wordt. Ook kunnen groepen lid zijn (men noemde den groep van de P.T.T. en dien van den Raad van Arbeid). Adspirantleden, zijn de cursisten, die nog niet geslaagd zpn. De afdeeling omvat Middelburg en aan grenzende gemeenten voor zoover er geen eigen afdeeling bestaat. Hierna werd tot bestuursverkiezing over gegaan. Bü acclamatie werden de dames leden van het voorloopig bestuur gekozen, mevrouw FanoyVan Riet tot presidente en verder mej. C. Wagenaar; mej. A. T. Wognum, mej. S. M. M. de Hullu en mej. J. W. de Buck, tot bestuursleden, terwijl verder gekozen werden de heeren dr. A. Snethlage, en A. Luijk. Het bestuur zal de functies onderling verdeelen. Aan mevrouw Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule en mevrouw Van Walré de BordesGrothe zal het beschermvrouw schap der afdeeling worden aangeboden en den heer Fonty'ne het eerevoorzitterschap. De afdeeling stelde het op hoogen prüs, dat dr. en mevrouw Weül bereid waren ook na deze definitieve oprichting de advi seurs der afdeeling te blüven. Nadat besloten was cursussen te houden op Dinsdagavond van 8 tot 10 uur en des Donderdagsmiddags van 3 tot 5 uur en wel zoo, dat op beide uren twee groepen oefenen doch ieder om de 14 dagen, heeft de heer Boasson namens het gemeentebestuur de afdeeling geluk gewenscht met haar op richting, wat zeer zeker in dezen tüd van groot belang is. Vooral de wijze, waarop al les geregeld is en men zeker weet steeds goede krachten beschikbaar te hebben, is een geruststeling. Spr. wyst er echter op, dat ook in vredestüd het werk bij grootere doch ook bü kleinere ongelukken van groo te beteekenis kan zijn. Het is destijds den Raad niet gelukt een regeling goedgekeurd te krijgen, waardoor men steeds over hulp kan beschikken. Wellicht is dat nu te berei ken en dan kan wellicht alsnog overleg met het gemeentebestuur plaats hebben. De presidente verzekerde, dat men in de eerste plaats vredeswerk ten doel had, wel licht is het mogelijk op bepaalde plaatsen hulpkoffers te plaatsen bij leden en dit dui- delük aan te geven. Het zal nader onder de oogen worden gezien. BELANGSTELLING IN HET WERK DER SD O A. Gisterenmiddag vertoefde tc Middelburg de heer H A C. Halberstadt, ingenieur van de Nederl. Spoorwegen te Utrecht, die directeur is van de sedert 1 November bestaande school voor klerken bij de N S welke in het eerste hoofdgebouw aan den Catharijnesingel is gevestigd Het doel van de 'komst was een bezoek aan de SDOA om zich op de hoogte te stellen van de wijze van werken van deze instelling van onderwüs, van de wijze waarop onderwezen en geadministreerd wordt, in een woord om van de instelling, die bij den gast, die zelf oud-officier is, een goeden naam bleek te hebben, Voor zijn jonge school wat te leeren. Die school heeft reeds een imitatie sta tionsbureau e d. waarnaast de theoreti sche lessen ook practische kunnen worden gegeven aan de jongelui, die hopen een goede positie bij de N.S te krijgen met als grootste wensch de roode pet van den stationchef Hoe het z'tj het mag voor de SDOA. van beteekenis worden geacht, dat zij als voor beeld werd gekozen en bezocht en de com mandant der SDOA. majoor P. F Kamm, heeft dan ook gaarne zün belangstellen den bezoeker het schoolgebouw laten zien en hem inlichtingen gegeven, die voor de ontwikkeling der Spoorwegschool te Utrecht van belang zullen kunnen zyn Naar wij vernemen wordt de school o.a. bezocht door een jeugdig Middelburger. De heer F J. J. van Makkelenberg alhier komt als no. 1 voor op de aanbe veling ter benoenii ng van een ieeraar in de handelswetencshappen aan de HBS met 5-j cursus te Leiden. Ontslag verleend. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Februari as. aan J. C. van Beusekom, op eigen verzoek eervol ontslag verleend als conducteur bü den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde met toe kenning van wachtgeld. VLISSINGEN MET VOET IN EEN VLIEGWIEL. Toen een zoon van den schipper van het visschersvaartuig,, Vli. 3", bü het bin nenvaren van de visschershaven gister middag de motor wilde afzetten, geraakte hü met zün linkervoet in het -vliegwiel Zijn voet werd daardoor zeer ernstig ge kwetst. Op advies van een ontboden ge neesheer, is de gewonde naar zijn huis vervoerd. DE GLADDE WEG TERNEUZEN-HOEK. Naar aanleiding van binnengekomen klachten over de, bü vorst gevaarlyke si tuatie voor het verkeer op den weg Ter- neuzen-Hoek, tengevolge van de buitenge wone gladheid van het wegdek, heeft de A.N.W.B. zich tot het College van B. en W. der gemeente Hoek gewend met het verzoek om zoo noodig bijv. door het strooien van zand of zout, de gladheid te bestryden, waardoor de kansen op ernstige verkeers ongevallen zooveel mogelük worden be perkt. PUBLIEK OPENT ZELF DE BRUG DEKKEN TE SAS VAN GENT. De A.N.W.B. heeft zich tot den ingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondisse ment Terneuzen gewend met het verzoek een voorrangsregeling te treffen voor het verkeer, dat gebruik maakt van de brug in den weg Westdorpe-Sas van Gent. Het ver keer uit Sas van Gent heeft voorrang, doch daar het publiek aan de andere züde zelf vaak de hekken opent en de brug overgaat, gevolgd door automobilisten, ontstaan dik- wüls verkeersopstoppingen. Door het plaatsen van borden, die den voorrang aan geven kunnen die ongewenschte situaties voorkomen worden, terwül deze maatregel ook in normale omstandigheden aan het verkeer ten goede komt. WALCHEREN AAGTEKERKE. Niet, zooals gisteren ge meld, de gemeente-secretaris, doch de ge meentesecretarie is van heden af telefo nisch aangesloten onder no. 44, Domburg. SOUBURG. Geslaagd voor het praktük- diploma boekhouden, vanwege de Ver. v Leeraren in de Handelswetenschappen, de heer A. Brasser te Souburg. De gamalenvangst ligt vrijwel stil. VEERE Door de weersomstandigheden is gedurende de week van 813 Jan. slechts één dag door de garnalenvisschers gevischt. Het tiental, dat uittrok, heeft 526 kg con sumptiegarnalen aangevoerd. Onderscheiding. VEERE. De commandant van het Vlieg kamp alhier is door Z.M. den Koning van Griekenland benoemd tot ridder in de Orde van George I. 'T ZAND. Gevonden voorwerpen: een handbeschermer, te bevragen bü Camper, Lage weg E 220, een bakkersmuts te bevr bij Goedbloed, Breeweg D 176. ZUID-BEVEL AND. Benoeming, De heer J. M. Traas, tüdelük hoofd der 0 L. school te Serooskerke (Sch.) is be noemd tot onderwijzer aan de O.L. school te Wilhelminadorp. N. J. G. Pen f BORSSELE. Het gemeentebestuur dezer gemeente ontving bericht, dat de vroegere gemeentegeneesheer, de heer N. J. G. Pen, die in 1927 in Gheel (België) was opgeno men wegens verzwakking züner geestver mogens, aldaar op 10 Jan. jl. is overleden. Ontslag. ELLEWOUTSDIJK. De heer S. A. de Regt heeft met ingang van 13 Januari jl., ontslag genomen als lid van het burgerlijk armbestuur, alhier. Benoeming, YERSEKE. Benoemd tot kweekeling met akte van de Herv. school te 's-Gravenzan- de, de heer A. C. Vermast te Yerseke. KLOETINGE. Gevonden voorwerpen ge durende de maand December en Januari. 1 dekzeil, i zwart lederen handschoen, 1 bruin lederen handschoen, 1 bruine dames- portemonnaie, 1 rüwielbelastingmerk en 1 kunstbeen met voet. Inlichtingen ter ge meentesecretarie. ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR MILITAIREN. KRABBENDIJKE. Maandag- en Dins dagavond werden in het Veilingsgebouw ontspanningsavonden gegeven voor de militairen door O en O. Verschillende films werden vertoond welke alle in den •smaak vielen, vooral de laatste en hoofd film „Manege". Ter afwisseling werd in de pauze vroolijke muziek gegeven. Het gebouw was stampvol, wel een be wijs dat deze avonden door de militairen gewaardeerd worden. Ook de officieren o w. de overste waren present, waaruit blükt dat ze meeleven met hun jongens. Het waren genotvolle avonden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Jaarvergadering muzielcvereeniging. GROEDE Maandagavond hield de mu- ziekvereeniging EMM alhier, haalr alge- meene jaarvergadering in hotel ,,De Drie Koningen." Wegens ziekte van den voorzitter, den (Zitting van gisteren). OM EEN PALINGFUIK. „Wie een fuik zet voor een ander, zwemt er zelf in kon de 40-jarige werk man J. Smet een kleine variatie op eon bekend spreekwoord|, van zich zelf zeggen toen de politieagenten hem dis creet op den schouder tikten De fuik, die hü net op het punt stond op te halen, werd in beslag genomen. Of er palingen inzaten, vermeldt de geschie denis niet. zoodal: met een vrü groote mate van waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de -fuik leeg was Deze leegte heeft vermoedelyk een geanimeerde discussie in de wieg gesmoord. De fuik vormde nl niet het onbetwistbaar eigen dom van den werkman, zoodat ook over het eigendomsrecht van den eventueelen inhoud door juristen nog wel het een en ander te zeggen zou zün geweest. Nu moesten deze echter de palingen in vre de laten zwemmen, om zich met des te meer geestdrift op de fuik te werpen De werkman beweerde, dat hij dit voor werp, dat dient om argelooze dieren naar hun ondergang, in casu de stoofpan, te voeren, op den kant van den Domburg- schen watergang had gevonden. In de veronderstelling, .dat de vorige eigenaar het had weggegooid, kende hü zichzelf het recht van successie toe en zette hü de fuik weer uit Toen hij enkele dagen later in de onschuld zijns harten kwam kyken naar de resultaten van zün onder neming, werd hü aan het schrikken ge maakt door twee politieagenten, die van het standpunt uitgingen, dat de fuik aan iemand anders toebehoorde. Ook de politierechter huldigde deze stelling, daar de fuik nog nieuw was en het dus onwaarschünlijk was, dat ze on beheerd ergens op den kant gelegen zou hebben Veel waarschijnlyher leek het den rechter, dat verd. haar in koelen bloede uit de Vest had gehaald. De officier van justitie achtte zoo al niet den diefstal, dan toch wel de sub sidiair ten laste gelegde verduistering be wezen Verd. was reeds acht maal ver oordeeld, de laatste keer tot 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal van een tasch met kleeren uit een auto. Spr. eischte nu twee maanden gevangenisstraf De verdediger van verd., mevrouw mr. E P. A. Akkerman, meende dat verd wel wat erg zwart was afgeschilderd in het proces-verbaal. O.a had de opzichter vaai de werkverschaffing gezegd, dat sinds verd. daar werkte, er telkens voor werpen werden vermist. Deze voorwer pen waren echter sindsdien allemaal weer teruggevonden. Enkele dagen vóór de „diefstal" had den de tewerkgestelden aan den Dom- burgschen watergang gewerkt, waarbij verschillende oude fuiken naar boven waren gehaald en op den kant gegooid. Verd. had de bewuste fuik achter de loods gevonden en het was dus logisch, dat hü dacht dat ze een van deze fuiken was. PI. verzocht vrijspraak subs, een ge ringe geldboete. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. BURENRUZIE. Dat buren elkaar het leven danig zuur kunnen maken, en het helaas ook vaak doen, is een feit Een goede buur is beter dan een verre vriend, en een slechte buur is büna zoo erg als tien doodsvyan- den. De vrouw, die wegens beleediging het trapje naar het beklaagdenbankje had moeten beklimmen, hief een eindelooze en vrijwel onverstaanbare jammerklacht aan Het leed van acht lange maanden werd hier uitgeklaagd. Van het eerste uur af had ze moeilükheden met haar boven buurvrouw gehad Op alle mogelüke ma nieren had die haar geplaagd, en zoowel zü als haar meneer, bij wien ze huishoud ster was, hadden er niet meer van kun nen slapen. „Halt" zei de politierechter, „maar die familie boven jullie heeft van uw meneer ook heel wat last gehad De onverstaanbare klacht begon op nieuw en scheen zich op allerlei zijwegen te begeven, zoodat de politierechter moei te had om verd. Ier zake te brengen Op den dag, dat de bom gebarsten was, had de bovenbuurvrouw in de deur van heer P Mazure, werd de vergadering ge leid door den heer J. B. Risseeuw, die allen welkom heette en wel in het bü- zonder den eere-voorzitter den heer M. Wagtho. De rekening over 1939 werd in orde bevonden De inkomsten bedroegen 448 en de uitgaven 419. alzoo een goed slot van 29. De begrooting 1940 werd goed gekeurd tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 393 met een post van onvoorzien van 8 De aftredende bestuursleden de heeren C. Brakman, J. B Risseeuw en W. Leen- houts, werden bij acclamatie herkozen De gekozenen deelden staande de verga dering mede, hun functie weder aan te nemen. Meegedeeld werd, dat het voorjaars concert zal. worden gehouden op 17 Fe bruari a s.. terwpl staande de vergadering werd besloten op 15 Februari a.s een re petitieavond te zullen houden voor de hier ter plaatse gelegerde militairen, die alsdan vrüen toegang zullen hebben. In verband met het 100-jarig bestaan van de muzielcvereeniging EMM, welk dit jaar zal worden gevierd, werd in be ginsel besloten het in die banen te lei den dat het muziekconcours, indien dit doorgang vindt, te Groede zal worden ge houden Mocht eventueel geen coTicours in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel worden gehouden, dap zal worden nage gaan of de mogelijkheid bestaat dat ver schillende vereenigingen worden uitgenoo- digd om op een bepaalden Zondag een concert te geven en dezen dag dan als herdenkingsdag van het 100-jarig bestaan te vieren. CIGARETTES-20 VOOR. 15 CENTS (Ingez. Med.) de portiek met een andere vrouw staan praten Verd. kwam haar eigen deur uit, en de wederzydsehe aanblik bleek fataal voor beider zelfbeheersching. „Ze zei, dat ik alleen bij meneer in be trekking bleef omdat ik hem bestelen kon," zei verd verbolgen. „En ze heeft me metgesmeten." (De naam van het projectiel kan niet. worden afgedrukt). „Ja, maar wat u toen gezegd hebt, komt heelemaal niet te pas", zei de poli tierechter, en hü las enkele scheldwoor den voor en de beschuldiging, dat hel verleden van de bovenbuurvrouw verre van vlekkeloos zou zün „Meneer de rechter, het is waar", zei verd. „Toen de -politieagent het proces verbaal opmaakte, heb ik tegen hem ge zegd: „Toe maar, maak maar verbaal op ik kan verantwoorden wat( ik gezegd hebDat die veranwoording haar op een tientje zou komen te staan is waar schijnlijk niet de bedoeling geweest. Ze verklaarde althans op staanden voet, niet met het vonnis, dat conform den eisch 10 of 5 dagen hechtenis luidde, acooord te gaan, na welke aankondiging ze vastbe raden de zaal uitstevende. Jan Dwarskieker op z'n praatstoel, Daer is mi groote waerdêerienge an er- innerd, oe dat al ienkelde jaeren gelee löos Van Baaren d'er prontjes vö gezurgd eit, dat de Nederlandsche löosdienst nie êele- maele van de Schelde verdroengen is, wae- deur dat de Schelde aok in dat opzicht Ne- derlandsch bleef. Ie eit daebie z'n gröote geest- en werkkracht en nie minder z'n moed g'openbaerd. Noe komt er bie mien 'n vraeg op, die 'k zè. doe mit de woorden van konienk Ahasveros en 'k vraege daerom: „Wat êere ende verhooginge is dien man hier overgedaen?" Vö zöver k 'k weet, is dat mè maeger geweest. Jae, de goeie man moch werentig nog blie weze, dat 'n d'r nie op achteruutgegaen is, wan z'n oogsten baos was t'er êelemaele nie over te spreken, dat 'n z'n eige mit die zaek bemoeide. De krante schreef zelf, dat 'n vee gezwaogd ao mit 't doge op z'n toekomst. Moet dat noe zoo verstaen öore, dat die man deu z'n op- treen wel is z'n baontje kwiet ao kunne raeke? Zó jae, is 'n dan zwart op wit ge- waeschoed, of is 'n dat mè mondeliengs ge- dae, of zou 't kunne weze, dat er één 'm gezeid eit: „Dienkt er om, kammeraod, dat 'n schip op strand 'n baeken in zêe is. Die zou dan vlak uut gezeid dat er wel is 'n ooggeplaesten geweest is, die z'n eige zooverre vergete kon, dat 'n 'n plichsge- trouwen ondergeschikten op de keien brocht allêenigt, omdat 'n nie in aoles nae zien pupen wou danze. As t'er wezentbjk zuk ooggeplaeste bin, dan is dat toch we rentig wel êel erg, öor. 'k Kan 't nie anders zie, as dat zöo 'n man deu z'n gröote éér zucht 't nie ebbe kan, dat 'n ondergeschik ten deu 't een of ander min of meer op de voorgrond komt. Wat is zöo 'n gröote man dan toch eigentlü'k êel klein. Nae mien mêe- nienge moet 't vor 'n ooggeplaesten 'n êere weze om neffen 't belang van 't werk, wae dat 'n vö moe stae, en z'n eige belang ook vö 't belang van z'n ondergeschikten in de bresse te spriengen. En daebie moet 'n vor- aol dankbaer weze tegenover diegene onder ulder, die tóone, dü z' art ebbe vö de zae- ke, die ie zelf ook toet gröoter bloei moe brienge. En zöo is 't dan in 't ende uugemaekt, dat 't nie êerelyk zou weze, as die raesleen in Sintjanstêen niet oegelaete wiere. Naede- maele da ze toe twêe kêer toe geweigerd bin, zü d' er zeker wè vee geweest zien, die dochte, da ze wè gin kanse mi zouwen om zittienge te kriegen. Mè 'k dienke, dat die raesleen toch wè gelache zullen as 'n boer, die tanpiene eit, toen ze die booschap krege, wan bie 't besluut, waebie an ulder edelachbaereid gegee wier, is ook diepe verachtienge uugesproke over vee, wa vóór ulder stemmienge gezeid en gedaen is. Lae m' ope, da z' ulder besten zü doe om as ge meen teraesleen alleenigt 't belang van de gemeente te zoeken. Daedeur zü ze zeker de kanse om d' achtienge van aole weidien- kende menschen te winnen. 'k Las in 'n krante 'n êel verael over 't gene in 'n bieëenkomst van vrouweliengen over ulder meiden verandeld is. Wat wier d' er vee lillüks over gezeid. Je zou weren tig verdurenisse kriege mit die vrouwelien gen, da ze mi zuk bucht van meiden opge scheept geweest bin. Noe g'loof 'k wè dat de schriefster van dü veraeltje, zöoas 't dae staet, dat uut er duum gezogen eit, mè nae mien mêenienge zü de klachten stik vö stik toch waer moete weze, wan anders was 't werentig vule laster, 't Verwonder me daerom toch ook niks, as de de daomes zöo is bie mekaore bin, dü z'« ulder art is wille luchte: in dezelfde ellende van 'n ander lui je soms wel is 'n bitje tröost vinde, ee. Noe bin 'k vrêed nieuwsgierig, of t'er nie is ga uw 'n bieëenkomste van meisje za weze, waerin die ulder klachten is nae voren zul le brienge over aol de naorigeid, die z' in ulder diensten moeten ondervjnde. Dae zou dan vanself ook 'n verslag van in de kran te moete komme, ee. Mer om noe op m'n sappieter te kommen: 'k g'loove wè„ dat er 'n êeleboel menschen dienke, dü vroeger de diensbooien vee beter waere as noe. 't Is te verklaeren, wan je noe öort van zöo 'n ouwe, trouwe meid, die as 'n echt fermieljestik van de moeder op de dochter overgegaen is, dan öor je: „Da 's nog is 'n ouwerwessche, öor!" En 't is êere- Ipk vvaer: zöo ao je ze vroeger. Mè toch' moet er werentig nie gedocht öore, dat er ook toen, wat de meiden angaet, nie vee De balans van één week zee-oorlog. 16 schepen vergaan- Reuter meldt uit Londen: In de week, welke is geëindigd op 13 Januari heeft de Britsche lcoopvaardüvloot 12 schepen ver loren en de neutrale handelsvloot 4, n.I. het Nederlandsche schip „Truida", het Italiaan- sche „Trav ata" en de Noorsche schepen „Fredville" en „Manx". De twaalf Britsche schepen meten tezamen 34.077 ton, de neu trale 7792 ton. De Duitsche vloot heeft twee schepen verloren, n.I. dë „Bahïa Blanca", 8558 ton, die op een Ijsberg is geloopen en de 172 ton metende „Dietrich Hasseldick", die na een ontploffing is gezonken. Tot en met 10 Januari hebben 6363 Brit sche, geallieerde en neutrale schepen in Britsch convooi gevaren, hiervan zün twaalf door de actie van den vüand verloren ge gaan. Ten aanzien van de mededeeling in de Duitsche radio, volgens welke 26 Britsche tankschepen verloren zouden zün gegaan^ wordt van betrouwbare zijde, volgens Reu ter, medegedeeld, dat het aantal verloren tankschepen nog niet de helft van het ge noemde aantal bedraagt. Voorshands nog geen benzine» distributie. Naar aanleiding van verschillende publi caties van niet-officieele züde, waarin over de benzinedistributie wordt geschreven als of deze binnenkort een feit zou worden, ves tigt de Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders „B.O.V.A.G." er de aan dacht op, dat het nog geenszins vaststaat of en wanneer tot distributie van benzine zal worden overgegaan. Vooralsnog bestaat daartoe, naar genoemde bond van bevoegde züde vernam, geen aanleiding. Wel is waar worden door de regeering de noodige maat regelen getroffen, doch deze bepalen zich uisluitend tot voorbereidende werkzaamhe den, teneinde in geval van benzine- schaarschte zonder stagnatie tot distributie over te kunnen gaan. Automobilisten e.d. behoeven zich dus niet bezorgd te maken over het ongemak, dat ongetwüfeld met benzinedistributie ge paard zal gaan. Bü redehjke aanvoer kan het nog heel lang duren. kaf onder 't koren was. Wat 'n boekje uü 1682 daerover vertelt, is gewoonweg ver- schrikkelük. De titel daevan was: „Leven Duyvelen, Regeerende en Vervoerende de Hedensdaeghsche dienst-maeghden. Ten af- schrick voorgesteld onder seven Opschrif ten, als de Hooaerdige Duyvel. De Diefag- tige Duyvel. De Duyvel, De Snap- en Agterklap-Duj'vel. De Booskop- pige Duyvel. De Luye en Leckere Duyvel. De Geveynsde Duyvel". In dü gedeelte, waerin de schriever 't ao over dien duvel, die 'k nie noemde, was z'n hoekje eigentlük 'n bitje onstiehtelük, dus dan begriep je wè, welken duvel dat 't was, ee. A was 't noe de bedoelienge van die man om de meiden is llllük over den ekel t' aelen, zö moet 'n toch d' êere dat 'n lekker kon zeie, öor. As 'n 't bievoobeeld eit over ulder opproen- ken, dan zie je ze werentig bezig. De klacht over de zucht om ulder eige zö op te schik ken was toen bienae algemeen en die staet ook prontjes te lezen in deze twee regels: „Ze zün bestrikt en bequickt, spüt de [juffrouw zoo zijn er lokjes gekruld, Zoo dat je dik niet weet of je se voor de [meit of de juffer houden suit."' 't Mooiste van 't boekje was meschien wè 't vaesje, waerin de!t de schriever zei, oe de meisjes mochte weze. 't Was: „Seedigh in gelaet en praet; Netjes in een sleghUgewaedt; Sinlück, sonder Hovaerdy; Deughsaem, sonder Huychelry, Gauw van handen, rap van lijf: Suynigh in al haer bedryf; Met al sulck een Dienst-maegd kan Eerhjck voort een eerlüek Man". 't Spreek wè vanself, dat da boekje vrêed overdreve was en zöo za 't zeker gin mensch verwondere, dat er 'n boekje te genin geschreve wier en dat êette: „De Le ve Engelen der Dienst-maagden, Zijnde een Rare en Beknopte Wederlegginge tegen een nu onlangs uitgegeven Boekje, genaamd De 7 Duivelen der Dienstmaagden". En noe stieng dae werentig deze klacht in over de daomes: „So gaau ais men bü, malkan der komt, doet men de Dienst-maeghden de Thee brengen, en als die binnengebracht is, werd de Deur van de Kamer toegesloten, dan de Hoofden bü malkander gestooken, daer een id er het sijne weet in te brengen; doch niet anders, als tot de Dienst-maag den haar lasten, ja, 't geen somtijds 5 uren over een bocht duurt". Wat er op Doom- burg gebeurde, is clan ook werentig niks nieuws, e'e. Noe ei Vaoder Kas ook nog 't nöodige gezeid over aolderande dienst- booien, die je vöoraol nie in j'n uus moet aele, mè dü za 'k noe mè laete zwemme. En dan staet er ook nog 't een en ander over kwaeje dienstbooien in 'n Amsterdam- sche verordenienge van 1682. Daerin wier nie zunig mi straf gedreigd, öor. 't Was we rentig drie maenden nae 't spinuus of zes weken-in de boeien op waeter en brood, of 't mè zö niks was. 'k G'loove wè, dat ielekendêen 't mi mien seens is, dat 't vroeger toch nie vee beter was as noe. Jan Dwarskieker. i) Sleght eenvoudig.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6