De toestand van Japan GEMENGD JIEÜWS Is bui(seragew®©n ernstig 1 De nieuwe premier is niet optimistisch. In Japan is een nieuw ministerie gevormd met ais minister-president admiraal Yonai. Deze heeft na afloop van de eerste zitting van het kabinet een verklaring afgelegd, waarin hij den toestand van Japan „bui tengewoon ernstig" noemde. Dat dit geen leege woorden zijn kan men ook afleiden uit het feit, dat voor het eerst de keizer zelf zich met de vorming van het kabinet heeft bemoeid. De keizer heeft n.l. den minister van oorlog uit het vorige kabinet, generaal I-Iata, verzocht aan te blijven. Hata is de vroegere adjudant- generaal van den mikado en deze heeft hem de persoonlijke opdracht gegeven om zorg te dragen voor de samenwerking tus- schen het leger en het kabinet. „ONWRIKBAAR IN CHINA." De nieuwe premier Yonai, heeft een ver klaring afgelegd over de politieke richtlij nen der nieuwe Japansche regeering. Vooral legde hp er den nadruk op, dat de bylegging van het Chineesche conflict tot instelling van een „nieuwe orde" in O. Azië gesteund op het vaste besluit van het volk, het onwrikbare doel van Japan blijft. Om die reden zal de Japansche regeering den plannen voor een nieuwe Chineesche centrale regeering volledlgen steun ver- leenen. De regeering zal «er verder naar streven de betrekkingen van Japan tot de andere mogendheden op te helderen, uit gaande van Japan's eigen onafhankelijke standpunt. De regeering zal alles doen om het levenspeil van het volk veilig te stellen en de uitbreiding der landsverdediging te bevorderen. Ten aanzien van Japan's politiek jeger.s Engeland, de Ver. Staten en Rusland ver- Haarde Yonai o.m., dat de buitenlandsche politiek der regeering onveranderd gehand haafd zal worden. Op de vraag, welke houding de nieuwe regeering aanneemt tegenover Rusland, antwoordde Yonai, dat de ten aanzien van Rusland door het vorige kabinet gevoerde politiek uitstekend was geweest. Het is goed alle oorzaken van conflicten met de Sovjet-Unie uit den weg te ruimen. Als eer sten stap tot de definitieve opheldering der Japansch—Russische betrekkingen noemde Yonai de oplossing der grensproblemen. RAAKT JAPAN UITGEPUT? Uit alle .verklaringen van politieke per soonlijkheden in Japan blijkt, dat de oor log in China een geweldige tegenvaller is voor Tokio. Daardoor richt de nieuwe regeering zich op de politiek van Yonai, die vóór alles blijkbaar niet in conflict wil komen met andere staten, om de reeds verzwakte po sitie van Japan niet nog verder afbreuk te doen. Hoewel het leger over het algemeen nog „krachtiger" zou willen optreden tegen Engeland en Frankrijk in China, schynt het deze verlangens (wellicht voorloopig?) te moeten laten varen. Arita, die in een vroeger kabinet ook reeds minister van buitenlandsche zaken is geweest, vervult thans die functie opniepw. Hij heeft verklaard te hopen, dat er spoe dig een verbetering zou komen in de be trekkingen tusschen Japan en Engeland als gevolg van „een nieuwen geest in Groot- Brittannië". De regeering zal trachten de hangende kwesties met de Ver. Staten te regelen en „zal betrekkingen van vriendschap onder houden met de Sovjet-Unie, onafhankelijk van het Anti-kominternpact. Wy zullen pogen alle hangende vraag stukken tusschen beide ianden tot oplossing te brengen. De kwestie van de grensinci denten met Mandsjoekwo leverden moei lijkheden op, doch indien deze kwestie met succes geregeld zou kunnen worden, zou zy stellig leiden tot de totstandkoming van een vriendschappelyken geest tusschen Ja pan en de Sovjet-Unie, welke veel grootere resultaten zou hebben dan de totstandko ming van een niet-aanvalspact". Met betrekking tot Duitschland en Italië zeide Arita: „Er is geen verandering geko men in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan, Duitschland en Italië, aan gezien het drievoudige anti-kominternpact nog steeds bestaat. Ik verwacht van myn kant, dat de banden van vriendschap met Duitschland en Italië nauwer zullen wor- den aangehaald. DE CANADEESCHE OORLOGS- LEENING OVERTEEKEND. De Canadeesche oorlogsleening, waarvan de inschrgving op jl. Maandag is geopend, is alreeds overteekend. De Bank van Cana da bericht, dat voor 248,804,550 dollar is ingeteekend, terwyl de leening 200 millioen dollar bedroeg. DE DOODELIJKE WEDLOOP.... Het Turksche ministerie van defensie heeft by de nationale vergadering een wets ontwerp ingediend, waarby met spoed een buitengewoon crediet van 37 millioen gul den voor militaire behoeften gevraagd wordt. Het parlement heeft onlangs buiten gewone credieten tot een bedrag van 90 millioen gulden toegestaan. Men verwacht, dat het wetsontwerp he den zal worden behandeld en goedgekeurd. 2276 MILLIOEN DOLLAR. De marine der Ver. Staten heeft, naar schout by nacht Stark gisteren in de ver gadering van de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gezegd, 145 nieuwe oorlogsschepen noodig om het be staande en voorgestelde bouwprogram te completeeren. GROOTE SCHADE DOOR AARDBEVING OP SICILIë. Voor de tweede maal in twee dagen tyds is de stad Palermo op Sicilië (It.) gisteren door een aardbeving geteisterd, welke aan- zieniyke schade aanrichtte. De beroemde Monreale kathedraal is gedeeltelijk inge stort. DE BEMANNING VAN DE „ARENDSKERK" HEDEN TE LISSABON. De Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappy deelt ons mede, dat de bemanning van het m de Golf van Biscaje getorpedeerde mo torschip „Arendskerk", welke zich aan boord van het Italiaansche schip „Fedora" bevond, is overgegaan op het motorschip „Poeloe Bras" van de Stoomvaart Maat- schappy Nederland. Laatstgenoemd schip bevindt zich op weg naar Lissabon, waar het hedenmiddag om streeks 32 uur wordt verwacht. nagemaakte halve gulden stukken in omloop. Te Emmen zyn in de laatste dagen in verschillende deelen der ^gemeente VaJ- sche halve guldens in beslag genomen De munten zyn uitstekend nagemaakt. Zy zyn echter lichter dan de echte munten De onechte munten dragen het jaarcüfer 1922 en zon hierdoor te herkennen, dal de ge kartelde rand voor een deel geplet is. De mogelykheid is nie(t uitgegoten, dat de valsche munten in de omgeving van Em men worden vervaardigd. BRUSSEL KRIJGT WEER ZIJN NORMALE AANZIEN, Reuter meldt uit Brussel: De heropening van de autobusdiensten en de intrekking van het vervroegde sluitingsuur voor de café s zon aanwözingen, dat Brussel naar normale omstandigheden terugkeert. Te Verviers wordt de verduistering slechts voor de openbare verlichting ge- handhaafd. De Libre Belgique meldt, dat Koning Leopold Maandag de wenscheiykheid van bet houden van een kroonraad heeft over wogen, doch dat later besloten werd, dat de toestand zulk een stap niet rechtvaardigde. BELASTINGFRAUDE ZWAAR GESTRAFT Maximumstraf van zes maanden opgelegd. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de vandaag een Amsterdamschen koopman wegens een geraffineerde en groote belas tingfraude tot zes maanden gevangenisstraf Het maximum dat op dit delict staat. De procuratiehouder van den koopman, die het belastingbiljet voor hem had ingevuld, en per procuratie had onderteekend, hoor de zich veroordeelen tot drie maanden ge vangenisstraf. De officier van justitie had tegen den koopman zes maanden en tegen den pro curatiehouder vier maanden gerequireerd. De koopman had over het jaar 1934 1935 als inkomsten opgegeven: nihil. In werkeiykheid had hij 40.000 verdiend. Voor het volgend jaar gaf hü 12.000 in komsten op, waartegenover echter een in te halen verlies van het vorig jaar stond, zoo verklaarde hy', van 15.000. In wer kelijkheid had hij 5S.000 winst gemaakt. Ook by zijn opgave voor de vermogens belasting knoeide hy. Over 19341935 gaf hp op 7820 te bezitten, maar hij bezat niet minder dan 320,000, welk vermogen in het volgend jaar tot 357.000 was aange groeid. De man knoeide reeds jaren, doch het o.m. had slechts deze twee gevallen in de dagvaarding ten laste gelegd. De belasting ambtenaren hadden hem reeds een boete opgelegd van 132.000. De procuratiehou der was van liet geheele geval op de hoog te. EEN NIEUWE DAGNIJVERHEIDS SCHOOL VOOR SCHIPPERSJONGENS TE ROTTERDAM. Naar wy vernemen, zal het onderwys- fonds voor de scheepvaart te Amsterdam binnenkort te Rotterdam een dagnyver- heidsschool voor de Rijn- en binnenvaart stichten. Dit is de tweede dagnijverheidsschool voor schippersjongens in ons land. De eer ste werd in het najaar van 1938 te Amster dam geopend en deze is gevestigd aan boord van het schoolschip „Koningin Wilhel- mina". SCHENKING AAN ALGEMEEN STEUN- COMITé 1939. Het dagelyksch bestuur van het algemeen steuncomité 1939 deelt mede, dat de direc tie der staatsmijnen in Limburg te Heerlen, een bedrag van duizend gulden ter beschik king van den burgemeester van Brunssum heeft gesteld als bijdrage ten behoeve van het algemeen Steuncomité 1939. Communistisch Tweede Kamerlid beleedigde de rechterlijke macht. De heer Louis de Visser, lid van de Twee de Kamer voor de communistische party, zou in een onlangs te Enschede gehouden vergadering beleedigende woorden hebben gericht aan. het adres van de rechterlijke macht, waarby hy o.m. gezegd zou hebben, dat zy „klasse-justitie" was. Een recher cheur had daarvan proces-verbaal opge maakt en gisteren moest de communistische volksvertegenwoordiger zich voor de recht bank te Almelo verantwoorden. Hy voerde aan, dat de rechercheur hem vermoedelijk verkeerd heeft vertsaan. Wel had hy over „justitie" en over „klasse" gesproken, maar het woord „klasse-justitie" had hy niet ge bruikt. Hy zeide de wet te goed te kermen orr ermede in conflict te komen. De officier van justitie eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf voor den tyd van een maand met een proeftijd van drie jaar en 50 gulden boete of--25 dagen hechtenis. Fransche maatregelen tegen de communisten. Aanhangers van Hitier in de Kamer? In aanwezigheid van een zeer groot aan tal afgevaardigden heeft de Fransche Ka mer gistermiddag het ontwerp behandeld, waarin sommige afgevaardigden die be hoord hebben tot ontbonden organisaties, (de communistische partij en dgl.) van hun Kamerlidmaatschap vervallen worden ver klaard. Het Kamerlid Vignancour verklaarde, dat alle verraders weggejaagd moesten worden. Het zal niet voldoende zijn de com munistische afgevaardigden van hun lid maatschap vervallen te verklaren. Het ge heime apparaat der communistische partij moet getroffen worden. Om dit apparaat te breken, vroeg spr. het in den kop te raken en liet spionnagecentrum op te heffen, dat de Sovjet-Russische ambassade te Parijs vormt. „Het is paradoxaal, zoo zeide hij, goede woorden aan het Finsche volk te zenden en de aanwezigheid te Parijs te dul den van een vertegenwoordiger der moor denaars van het Finsche volk. Vervolgens een toespeling makende op 'n dagblad, dat beweerde, dat. talrijke Hitle- risten op de banken der Kamer zetelen, voegde spr. er aan toe: het is onduldbaar, dat terwijl men de communisten zal tref fen, de Duitsche propaganda, steunende op deze campagne, kan beweren, dat talrijke Hitleristen zitting hebben in de Kamer en dat de helft der leden der socialistische party Hitler-aanhangers zijn. Wanneer het dossier iets bevat, aldus spr., dat de samen steller het voor den krijgsraad moeten brengen. Alle verraders moeten getroffen worden, communisten en Hitleristen; Sta lin of Hitler is eenerlei. Spr. besloot met de Kamer te bezweren het moreel des lands in oorlogstijd intact te houden. De rapporteur van de commissie voor al gemeen kiesrecht verklaarde, dat de com missie eenstemmig de regeering verzoekt de bolsjewisten uit te drijven, die zitting hebben in openbare bestuurslichamen. „De regeering moet een ontwerp indienen, waar door verraders, die aangesloten blijven bij de communistische party, uitgesloten wor den van openbare functies. Men moet snel toeslaan en hard, teneinde de triomf van de rechtvaardigheid op de barbarij te ver zekeren". In het vervolg der Kamerzitting keerde de Kerillis zich tegen de nat.-socialistischo propaganda, die volgens hem letterkundigen en leden der „Academie Frangaise" aange tast had. Hy zou een ljjst aan den premier overleggen. De vroegere minister van finan- cin, Flandin, drong er op aan, dat de Ke rillis de namen bekend zou maken van de mannen, die voor Duitschland hebben ge werkt. ien tankschip aan de Britsche kust in vlammen ©pgegaam WAARSCHIJNLIJK GETOR PEDEERD. Voor de Zuidwestkust van Engeland is gisteren aan boord van een petroleumtank- schip brand ontstaan. Het schip is in tweeën gebroken. De kustwacht heeft gezien, hoe het schip plotseling in vlammen gehuld was. Drie reddingsbooten kozen zee. Drie stoomsche pen, een patrouilleboot en andere vaartui gen, die zich in de nabijheid bevonden, haastten zich eveneens hulp te verleenen. Toeschouwers aan de kust vertelden, dat het schip, waarvan een dichte rook op steeg, in tweeën brak. Het schip was in eenige oogenblikken gezonken en het wa ter was met brandende olie bedekt. De mannen hadden den naam van het schip niet kunnen lezen, doch zy geloofden, dat het 8.000 tot 10.000 ton groot was. Een ooggetuige aan den wal vertelde, dat hy bij het schip iets had gezien, dat hy voor een duikboot hield. Even later stond de tankboot in brand. De bemanning van een der reddingsboo ten heeft medegedeeld, dat de bemanning van het tankschip door het patrouillevaar tuig aan boord genomen is. Dit vaartuig be gaf zich naar een haven aan de Engelsche Westkust. GEHEIMZINNIGE BRAND OP BRITSCH SCHIP. Een van de nieuwste Engelsche koop vaardijschepen, het 5265 ton metende s.s. „Merchant Prince", is gisteren door het En gelsche s.s. „California Star" in de Pana- meesche haven Balboa binnengesleept. De „Merchant Prince" was op geheimzinnige wijze onklaar geraakt op 800 mijl van de kust. Terwyl het schip hulpeloos ronddreef brak plotseling brand uit in een hoeveelheid op dek gestuwd hout. Na vijf uur werken slaagde men er in het vuur te blusschen. De Britsche consul-generaal in Balboa stelt een onderzoek in. WEER EEN POGING OM DE BLOKKADE TE BREKEN. De Argentynsche bladen publiceeren een bericht uit Rio de Janeiro waarin wordt medegedeeld, dat het Duitsche s.s. „Santos" met een lading ijzer en koffie is uitgevaren. Waarschynlyk zal dit schip trachten door de blokkade heen te komen en Duitschland te bereiken, waar aan ijzer en koffie zek groote behoefte is. „In levi LAATSTE BERICHTEN De beu het IJsselmeer beknelde schepen. De „Friesland" waarschijnlijk verloren. Een redacteur van het A.N.P. heeft aan boord van het vracht- en passagiersschip „Holland", welk schip met de „Friesland" en de „IJssel" Maandagochtend vroeg uit Amsterdam was vertrokken om te trachten het ys op het IJsselmeer te breken en Kampen te bereiken, den tocht op het meer meegemaakt. Na een moeilijke wandeling van vyf uren over het hier en daar kruiende ijs is de re dacteur er vanmiddag in geslaagd Elburg te bereiken en verslag te doen van den strijd, die de drie schepen gedurende de laatste dagen op het IJsselmeer tegen het ijs hebben gevoerd en welke is geëindigd met het vastraken der schepen niet alleen, doch waarvan het resultaat zeer waarschijn lijk zal zyn, dat een der schepen, de „Fries land", geheel verloren zal gaan, en de bei de andere schepen ernstig zijn beschadigd. „Het kruiende ys, opgezwiept door den feilen wind uit het Noord-Oosten, welke Dinsdag over het IJsselmeer blies, aldus meldt de A.N.P.-redactèur heeft een ein de gemaakt aan de poging de geregelde ver binding tusschen Amsterdam en Kampen te herstellen. Dinsdagochtend te half twaalf raakten de schepen in het ys bekneld, nadat zy gedurende de uren daarvoor slechts uiterst langzaam vooruit hadden kunnen ko men. Met geweldige kracht kwam het ys opzetten en in zeer korten tyd was het pleit beslist. De drie schepen hadden toen zooveel schade opgeloopen, dat de heer Koppe, zoon van den reeder, die zich aan boord van een der schepen bevond, het niet raadzaam achtte, den tocht nog verder voort te zetten". De IJssel en de Holland stootten lek De spanten kraakten op angstige wijze en een groote hoeveelheid nagels vloog naar alle kanten uit de platen. Het was op de schepen een angstig oogenblik, doch het bleek spoedig, dat de schade niet zóó groot was. dat direct gevaar voor zinken bestond Met de machinepom- pen konden de vaartuigen drijvende bly- ven. Gelukkig kwam spoedig het ijs tot rust. Erger was de „Friesland" er aan toe Dit vaartuig voer ruim vijftig meter ach ter de beide andere schepen. Toen het ys begon te kruien, werd de „Friesland" omhoog getild en volkomen door het ys ingedrukt In de machinekamer sprong een stoomleiding. Het gelukte den machi nist, slechts met moeite op het allerlaat ste oogenblik uit de machinekamer l vluchten De ketel liep onmiddellijk leej zoodat ook het vuur gedoofd moest wor den. Het schip maakte op vele plaatsen water en het was niet mogelijk de lek ken te stoppen. De schade is zeer groot De dekken stonden, doordat het schip aan beide kanten geheel was ingedrukt, bol en de brug was gebroken. De bemanning van de „Friesland" be gaf zich onmidellyk op het ijs, daar ge vaar voor onmiddellijk zinker^ bestond Het bleek echter, dat de „Friesland" zoc vast in het ijs beklemd zat, dat het schip niet kon zinken, ondanks het feit, dat het water spoedig tot aan het dek stond. Vanochtend was de situatie nog n veranderd. endige afwachting" aan de flJagmot-linie. De speciale correspondent van Reuter by het Britsche expeditieleger meldt, dat de afgeloopen paar dagen een periode hebben gevormd van levendige afwachting voor de in Frankryk opgestelde troepen, die gereed zyn zich tegen een doortocht van den vyand te weer te stellen. Het intrekken der ver loven was slechts een van verscheidene duideiyke voorzorgsmaatregelen, die geno men zyn. De kalmte der troepen bleef ech ter voortdurend gehandhaafd. Werkt de Paus aan een wereldconferentie voor den vrede Oorlogvoerenden en neu tralen zouden er aan moeten deelnemen. Onlangs heeft generaal Franco een me morandum gezonden aan den Paus, dat, naar men meende, een voorstel inhield om te trachten een front te komen tegen het communisme. Verder heeft Franco en dat is officieel bekend medegedeeld de vredespogingen van den Paus steeds te zullen steunen. Het Vaticaan neemt df grootste geheimhouding in acht ten aan zien van Franco's memorandum, maar r beweert, dat de Paus er zeer verheugd over was. De geruchten, dat de Paus bëzïg is aan een vredesactie, houden nog steeds aan. Men acht het in zekere kringen te Rome waarschynlyk, dat de Paus als wenschelyk- heid voor oogen heeft een wereldconferen tie, waaraan deel zouden moeten nemen zoowel de landen, welke op het oogenblik in oorlog zijn, als de neutrale landen. Vóór deze conferentie zou dan echter reeds con tact gevonden moeten zyn met vele staats hoofden, terwyl ook bepaalde voorwaarden zouden moeten worden opgesteld om een conferentie met eenigszins gelyk recht van spreken te waarborgen. Het is echter dui delijk, dat een dergelijke conferentie beter niet gehouden kan worden, wanneer men niet eenigszins kan hopen op een tot elkan der komen der partyen. Bij een misluk king zou de zaak van den vrede er we schynlyk zoo redenéert men te Rome slechter voorstaan dan thans het geval is. Intusschen blijft het voorloopig by be weringen en geruchten. Maar de wereld blyft hopen... DE LUCHTVERBINDING BERLIJN— MOSKOU. De Deutsche Lufthansa deelt mede. dat de lijn BerlijnMoskou op Zaterdag 20 Januari door de Deutsche Lufthansa en de Sovjet-Russische Aeroflot geopend wordt. De lyn zal dagelijks, ook des Zon dags. in beide richtingen bevlogen worden. Behalve passagiers zullen, evenals op alle andere lijnen. ook post en vracht vervoerd worden. Engeland erkent het verlies van drie duikbooten De Britsche admiraliteit deelt mede: „De duikbooten „Seahorse", „Undine" en „Starfish" zijn niet op haar bases terug gekeerd en hebben evenmin bericht gezon den. Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor bijzonder gevaarlijke diensten en de admi raliteit vreest, dat zij thans als verloren moeten worden beschouwd. Aan de verklaring wordt toegevoegd: „De Duitsche radio heeft medegedeeld, dat de bemanningen van de „Undine" en de „Star fish" gedeeltelijk zijn gered." NaEir men weet, heeft de Duitsche weer macht gisteren reeds in haar communiqué bericht, dat door afweermaatregelen in de Duitsche Bocht de Britsche duikbooten „Undine" en „Starfish" tot zinken waren gebracht en dat een deel der bemanningen gered was. Van de drie verloren gegane duikbooten was de „Undine" voltooid in 1938. De be manning bestond uit 27 koppen. De „Star fish" was een betrekkelijk kleine duikboot van 640 ton, die in 1933 te water werd ge laten. Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning vein de „Seahorse", die ook in 1933 werd voltooid en waarvan de wa terverplaatsing 640 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officieren en manschappen. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat heeft hedenmorgen namens Ged. Staten aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den weg BuitenlustSluis, wegvak Nieuwvliet langs ongeveer 6.31 km, met bijkomende werken. Inschrijvers:. Rietveld en Van Doom's aannemersbedrijf, Papendrecht 25740; A. Warrens, Ossenisse 24975; K. Lucasse, Walzoorden 24890; Jos. de Maagd, Hon- tenisse 24800; P. Cornelis, Hoofdplaat 24000; J. H. v. d. Ven, Vlissingen 23366; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wan del, Schoondyke 23269; Iz. Lagasse en Zn., Koudekerke f 22300; P. de Regt, Neuzen 22200; P. J. v. d. Sande, Breskens 21800; M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maartensdijk 21340; W. de Bokx, Hoek 20950; P. Dees, Nieuwvliet 20670; J. den Oude, Biervliet en W. v. d. Berg, Bruinisse 20650; A. J. Cambier, Breskens 18664. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het onderhoud van de Centrale te Terneuzen en verdere inrichtingen belioorende tot de Rijks- electriciteitswerken van het kanaal van Terneuzen gedurende 19401941 en 1942. Raming 2000 per jaar. Inschrijvers: J. van 't Hof, Hoek 2085; A. Warrens, Ossenisse, 2060; J. de Maagd, Hontenisse 2050; A. A. Klaassen, Zaamslag 2040; W. de Kok, Hoek 2030; R. Verschelling, Terneuzen 1995, alles per jaar. BURGERLIJKE STAND Middelburg. Getrouwd: H. Hoeksma, 23 j. jm. en P. Geertse, 24 j. jd. Bevallen: C. M. J. Verbeek, geb. Van der Peyl, d.; C. Jobse, geb. van Belzen, z. Overleden: A. Volkers, 50 j., man van A. E. Taal; A.' W. B. Lugten, 84 j., weduwe van M. L. Wage; H. L. Takens, 82 j., we duwe van J. J. Blankert; J. de Klerk, 63 j., vrouw van P. Melse Heinkenszand. Van 1 tot 31 December. Bevallen: C Walhout geb. Versluijs z.. A. C. Wirtz geb Behage d., A. Nijsse geb. Meijaard z C. F. v, d. Dries geb. Schip per z. Overleden: te Goes P C. v. Iwaarden jm. 15 j. D v. Oosten 71 j. wed. J, Hoo- genboom (D.Z.) MARKTBERICHTEN Middelburg, 16 Jan. Groentenveiling. Spruiten 6—21 c., Witlof 5—21 c., Schorse- neeren 1415 c.. Koolrapen 0,52 c., Was- peen 4 c.. Andijvie 1730 c., Breekpeen 1,5- 2,5 c., Uien 12 c., Kroten 24 c., Sav. kool 24 c„ Roode kool 36 c., Boerekool 1,54 c.. Prei 814 c alles per kg, Knol- selderie 1,54 c., per stuk. G o e s, 16 Januari 1940. Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland". Kleine veiling. Appels: Goudreinetten Extra 16—19, A 15—17, B 12—14, C lO.Cox Oranje Pippin Extra 42—43. A 3442, B 22—37, C 9,50— 17. Annanas Reinette 2,5011. Courtpendu 5—7, Dubbele Bellefl. 4,50—9. Fransche Goudr. 9,5012. Winesap 2,5017. Gron. I-Croon 3,5015. Jonathan 1128. Rein. v. Zucalmaglio 3,5010. Sterappels 2,508. Salomé 7. Zure Bellefl. 310. Zoete appels: Campagnezoet 2,508,50. Porame d' Oranje 4—9. Zoete Bellefl. 2,50—5'. Zoete Erm- gaard 3,509. Zoete Rusters 3,50. Kroet en al appels 16. Alles per 100 kg. Peren: Comtesse de Paris 12. Gieser Wil deman 6,5013. Kleiperen 49,50. Ponds peren 5,50. St. Remy 6. Winter Louwtjes 3,509. Wintersuikeryen 2,50. Winter Riet- peren 910. Yzerperen 4,505,50. Alles per 100 kg. Amsterdam, 17 Jan. Amsterdamsche aardappelprijzen. N.H. bevelanders f 2,60, Andyker blauwe en bonte f 3,30, Bintjes f 2,90, Zeeuwsche Eigenh. f 3.10, idem bon ten en blauwen f 3,75, alles per hl. Aanvoer: 21,000 kg. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden). 1000: 5731 400: 2834 4867 11130 12138 18942 200: 1396 4287 12998 f 100: 3104 3459 5536 6281 7333 8822 S 13160 20240 20379 20427 5e Klasse, 2e lyst. (Trekking van gister.) 100: 18411. Nieten 1300 1337 4347 7529 18409 18424,

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3