1J> MIDDELBUH6SCHE COUR4iT Japan (loet vredesvoorstellen aan China, luehSbomlbardemersteri voort. NUMMER 14 188e JAARGANG xmpgdg/ TWEE BLADEN JüJGKSXEi JB1A1» (&GOESCHE COURANT J> EERSTE BLAD ""Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- *btf^0Behe Courant. Bureaux: te IvflDDELBURG: St. Pieterstraat 28, i~) "'tTe!-.' Redactie 269, Administratie 139; te 'GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50' per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. WOENSDAG 17 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Opbrengst directe belastingen f 83A millioen boven de raming over 1939. De overige middelen brengen f 33% millioen meer op. Het belastingjaar 1939 was gunstig. Nu de cijfers van de opbrengsten van de verschillende belastingen over het jaar 1939 bekend zijn geworden door het thans verschenen overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo December jl. kunnen we met voldoening constateeren. dat het algeloopen jaar volkomen aan de verwachting, welke men omtrent de re sultaten steeds heeft gekoesterd, heeft voldaan. Deze voldoening geldt zoowel de* opbrengst van de directe belastingen als die der overige middelen, zooals uit het hierna volgende zal blijken. De directe belastingen.. Wanneer we de directe belastingen aan een beschouwing onderwerpen, moeten we allereerst vaststellen, dat de raming voor 1938 heefjt bedragen 116,400,000, terwijl het zuiver bedrag der kohieren op het eind van dat jaar 123,274,577 was, hetgeen met het voorafgaande jaar reeds een verbetering van ruim 12,7 millioen beteekende. Dit gunstige resultaat was aanleiding om de raming voor 1939 van het totaal van de middelen der directe belastingen opnieuw 'te verhoogen en wel tot 126.703.000. Uit de overzichten van de laatste maanden was reeds gebleken, dat ook deze verhoogde raming weer met eeni- gemillioenen zou worden overschreden, en. al konden we na het resultaat van 11 maanden mededeelen, dat de opbrengst met ruim 6,2 millioen boven de i'aming was gekomen, thans heeft de maand De cember daaraan nog het zijne bijgedragen, zoodat hef zuiver bedrag der kohieren op ultimo December ad 135,181,S79,9S een surplus boven de raming aanwijst van 8,478,879,98, of ruim 11,9 millioen boven het kohierbedrag op ultimo December van 1938. Ook nu heeft het grootste deel dezer belastingen meer opgebracht dan de ra ming met uitzondering van de verdedi gingsbelasting, welke ruim 18,000 gulden daaronder is gebleven, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat de raming voor dit middel in vergelijking met het vorig dienstjaar met 1% millioen is verhoogd. Verder is de opbrengst van de vermogensbelasting ongeveer gelijk geble ven aan die van het vorig jaar, welke toen 628,250 beneden de raming bleef. Voor het afgeloopen jaar was de ra ming echter met 1 millioen verhoogd tot 21 millioen, zoodat de opbrengst thans bijna 1,7 millioen onder deze raming blijft. De grondbelasting (kohierbedrag 10,703,866,56) kwam met 866,56 boven de raming, de inkomstenbelasting 92,662,397,68) met 10,162 397.68, ter wijl de belasting van de doode hand voor ruim 31,000 meer ten kohiere was ge bracht dan de raming van 2 millioen. Do overige middelen.. Wat de overige middelen betreft, is de verwachting, dat het eindresultaat van het geheelë jaar 35 millioen zou uitkomen boven de raming niet verwezenlijkt. Hoe wel ook de; maand December met een opbrengst van 39,262,493,56 zich uitste kend heeft gehouden en daarmede ruim 2,452,000 boven de maandelijksche ra ming kwam, is het uiteindelijke surplus van de jaaropbrengst boven de raming geworden 33,757,422,88, hetgeen onder de tegenwoordige omstandigheden toch zeer zeker als bevredigend mag worden beschouwd, te meer. waar de jaarlijksche raming voor het afgeloopen jaar reeds 12J/& millioen hooger was gesteld dan die voor 1938 De dividend- en tantièmebelasting, hoe wel deze 1,339,000 meer opbracht dan het vorig jaar. bleef met een opbrengst van 26,378,336,40 toch ruim 621,500 beneden de raming, waarbij echter niet vergeten mag worden, dat het gunstige verloop van dit middel over 193S aanlei ding is geweest de raming voor het af geloopen jaar te verhoogen van 21 tot 27 millioen gulden. De opbrengst van de rechten op den invoer heeft in December het record van November opnieuw geslagen Bedroeg in laatstgenoemde maand de overschrijding van de raming bijna 4 millioen gulden, thans is deze overschrijding 4,074,25810 bij een maandelijksche raming van 8 mil lioen. Over. het geheele jaar hebben deze rechten 26,755,170 meer opgebracht dan de raming en ruim 23Vj millioen meer dan in het vorig jaar. Voorts hebben over 1939 o.m. de vol gende middelen de raming overschreden: de omzetbelasting met 6-784,280, de ac cijns op tabak met 3,507,684, de accijns op suiker met ruim 5 millioen, de ac cijns op het gedistilleerd met 3.452,613, de accijns op bier met 1,168,256, de ac cijns op geslacht met 429,724 en de ac cijns op wijn met 121.203 Daarentegen -bleven onder de raming de accijns op zout met -ƒ 2S9.183. de cou ponbelasting met 817,510, de rechten en boeten van zegel met 4,982,335, de rech ten en boeten van registratie met ruim 3 millioen, de rechten en boeten van suc cessie, van overgang bij overlijden en van schenking met 3,781.375 en de opbrengst der loodsgelden met 91,574. Het Verkeersfoi<ls. De raming van de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds, welke 32 millioen bedraagt, is over het afgeloopen jaar overschreden met 224,521,71 De motor rijtuigenbelasting heeft 65.619,21 meer opgebracht dan de raming en de rijwiel- belasting 158,902,50. Waarschijnlijk slechts een propaganda-manoeuvre. Japan heeft vredesvoorstellen gedaan aan den Chineeschen aanvoerder Tsjang kai Sjek. Deze voorstellen hebben den maarschalk bereikt langs den omweg van de schijn-regeering van Wang Tsjing Wei. Zooals men weet, passen de Japanners in de veroverde gedeelten van China de politiek toe van „Chineesche" regeeringen Zoo zijn te Kalgan, Peking en Nanking „onafhankelijke regeeringen" gevormd, die echter slechts marionetten zijn en be wegen al naar de mannen in Tokio aan de speeltouwtjes trekken. In Mandsjoekwo heeft Japan edelmoedig keizer Poe-Li weer aan een troon gehol pen, maai' een ieder begrijpt, dat deze keizer de belangen van zijn land slechts in zooverre kan en mag behartigen., als Tokio het goedkeurt. De „nieuwste" Chi- neesche regeering die gevormd wordl onder de bescher ming van de pansche soldaten de regeering van Wang Tsjing Wei. Dit is een andere figuur dan de mees te „zetbazen" der Ja panners. Hp is mi nister-president van China geweest en heeft ook verder tal rijke hooge functies vervuld, Tsjang kai Sj e,k Deze- Wang, die in Europa gestudeerd heeft, beweert, dat alleen samenwerking met Japan voor China een betere toekomst kan brengen. Thans heeft hij aan Tsjang Kai Sjek een boodschap gezonden, waarin hij het denk beeld oppert van een herziening der Ja- pansch-Chineesche betrekkingen Wang Tsjing Wei herinnert aan zijn moei lijke besprekingen met de Japanners en Chineezen, en verzekert, dat op het oogenblik beide landen bereid zijn, de noodige concessies te doen om tot een goede verstandhouding te komen en de onafhankelijkheid en nationale vrijheid van China te bewaren. Aan de boodschap wordt toegevoegd, dat Japan zijn troepen niet langer buiten zijn grondgebied wil houden dan beslist nood zakelijk is, en, wel te verstaan, op voor waarde, dat de Chineezen hun verzet sta ken. Wang Tsing Wei eindigde met te ver klaren, dat het lot van China in handen van Tsjang Kai Sjek ligt en dat aan hem de beslissing is over vrede of oorlog. „WANG HOOPT NIET OP ANTWOORD." In officieele kringen te Tsjoengking, waai de regeering van Tsjang Kai Sjek zetelt, verklaart men in het geheel niets te we ten van telegrammen, waarin Wang Tsjing Wei voorstellen voor vredesonderhandelin gen gedaan zou hebben Men weigert ove rigens eiken commentaar. In Chineesche kringen acht men het uiterst onwaarschijnlijk, dat Tsjang Kai Sjek de voorstellen van Wang Tsjing Wei zou aannemen. De toon van het telegram, zegt men, en het feit, dat het vrijwel ge lijktijdig met de verzending naar Tsjoen- king gepubliceerd is, toonen aan, dat Wang zelf niet op antwoord hoopt. Men ziet het telegram een propagandamanoeuvre. die ten doel heeft een einde te maken aan de onderhandelingen, welke tot verschil van meening onder de aanhangers Wang geleid hebben. Sommige dezer aan hangers staan op het standpunt, dat de vorming eener nieuwe regering nutteloos en schadelijk is, indien overeenstemming met Tsjang Kai Sjek niet mogelijk is. De verschillen van meening zouden de x ming van een regeering door Wang, welke voor half Februari verwacht werd, kun nen vertragen. Frankrijk en Engeland zouden in troebel water visschen. Duitsche beschouwing over de militaire maatregelen in Nederland en België. Semi-officieel wordt te Berlijn medege deeld Zooals reeds in een D.N.B.-bericht werd vastgesteld, beschikt men in politieke krin gen alhier over aanwijzingen, dat de door België en Nederland genomen militaire maati'egelen niet in de laatste plaats ver band houden met een Frnnsch informatie initiatief. Vooral schijnt een bezoek van den Nederlandschen gezant te Parijs aan minis ter-president Daladier een rol gespeeld te hebben*). In het genoemde D.N.B.-bericht was er ook reeds op gewezen, dat men deze Fran- sche manoeuvre in verband brengt met be paalde neigingen, een meer levendige oor logsbedrijvigheid tot stand te brengenp waarbij nien te Parijs, gezien de onmoge; lijkheid, tegenover dc-n Duitsche westwal een offensief te ontketenen, Duitschland, alsook elders, zooals in België en Neder land zou willen provoceeren. Zooals bekend, speelt het bewustzijn der Westelijke mo gendheden, dat de oorlog op de tot dusver gevolgde wijze niet tol een resultaat kan leiden en derhalve een uitbreiding noodig heeft, sedert geruimen tijd een belangrijke rol. In dit beeld passen talrijke berichten, o.a. ook die van een Amerikaansch agent schap, dat kortgeleden meldde, dat Enge land Zweden wil „garandeeren". Een tegen spraak is tot dusver nog niet gepubliceerd. (Intusschen heeft het Zweedsche mini sterie van buitenlandsche zaken het betref fende Amerikaansche bericht tegengespro ken en ontkend dat Engeland een garantie zou hebben gegeven. P.ed.) Interessant zijn in dit verband voorts stemmen van Fransche bladen, die, nadat de door hen en door de Britsche pers rond gestrooide beweringen over een zoogenaamd Duitsch vredesinitiatief in Finland en Rus land meermalen waren tegengesproken, niettemin beweerden, dat Duitschland tot dit initiatief was overgegaan om na bijleg ging van het Finsch-Russische conflict te zamen met Rusland tegen het Europeesche Oosten te velde te kunnen trekken. Al deze symptomen zijn voldoende voor Berlijn om alle bewegingen der tegenpartij, die tracht, waar dan ook, in troebel water te visschen, met de uiterste waakzaamheid te volgen. (Hierbij kan op grond van informatie ter bevoegder plaatse worden aangeteekend, dat het bezoek, waarvan in de internationale pers van Zondag en Maandag melding werd gemaakt, in werkelijkheid betrof een be zoek bij den president der Fransche repu bliek, den heer Lebrun, en dat bij die gele genheid met uitsluiting van andere onder werpen behandeld is een gratieverzoek ten behoeve van een in Frankrijk wegens spi- onnage veroordeelden Nederlander. Red.) Geen opheldering van hef aftreden van Here Belisha. Het Engelsche Lagerhuis teleurgesteld. Het Engelsche Lagerhuis is gisteren voor het eerst sinds het Kerstreces weer bijeen gekomen. De belangstelling voor deze ver gadering was enorm, want minister-presi dent Chamberlain en de ex-minister van oorlog, Hore Belisha, zouden mededeelin gen doen over het aftreden van den laatste. Men is echter naar huis gegaan even wijs als men gekomen was. Belisha heeft mede gedeeld, dat er geen meeningsverschil heeft bestaan tusschen hem en wien ook zijner medewerkers of ambtgenooten. Evenmin was er sprake geweest van gebrek aan ver trouwen. De eerste minister, aldus Belisha, is vrij in zijn onpartijdig oordeel om de be noemingen te doen, die hij juist acht. Na den afgetreden minister sprak Cham berlain, die er eveneens den nadruk op leg de, dat er geen politieke verschillen waren geweest. Juist de buitengewoon groote kwa liteiten van Hore Belisha waren de aanlei ding geweest tot zijn aftreden, waarop de minister-president niet verder inging. Daar bij bleef het. Het Lagerhuis slikte de uit eenzetting, die geen uiteenzetting was en de mantel der liefde bleef de zaak bedek ken. Engeland vreest voor sabotage. De Engelsche bladen melden, dat de 600.000 man personeel van de spoorweg maatschappijen in Groot-Briltannië de waarschuwing hebben gekregen voortdu rend uit te zien naar verdachte personen, die vermomde Duitsche agenten zouden kunnen zijn. Men heeft verklaard, dat geheime instruc ties waren gezonden, door de spoorweg maatschappijen aan de stationschefs, be steldiensten en leiders van opslagplaatsen. Daarin wordt gezegd, dat inlichtingen zijn verkregen, waarin wordt geopperd, dat de Duitsche geheime dienst voornemens zou zijn in Engeland sabotage te plegen. In een dergelijk geval zullen de verkeer verbindingen het eerste doelwit zijn van een vijandelijke actie. Er wordt aangeraden di rect voorzorgsmaatregelen te nemen. Het werk van het Finsche Roode Kruis aan het Salla-front stelt aan. de leden zware eischen in verband met de koude en de uitzonderlijke weersgesteldheid. Een der posten nabij de voorste linies. De SÜMsseïi) zetten hun kele dagen later veroordeeld en binnen 24 uur terechtgesteld. Ook is een Finsch staatsburger, die se dert den aanvang van het conflict in dienst der Sovjets stond, gearresteerd. Hij werd wegens spionnage ter dood veroordeeld en terstond terechtgesteld. Weer een regen van bommen op Finsche steden en dorpen. Ook gisteren hebben tientallen Russische vliegtuigen weer Finsche steden en dor pen gebombardeerd. Men schat, dat er 6000 bommen zijn uitgeworpen op dezen eenen dag. Het aantal slachtoffers is niet met juist heid bekend. De Russen gebruiken veel brandbommen, zoodat tallopze huizen ver brand zijn. Met machinegeweren schoten de Russische vliegers op degenen, die tracht ten de branden te blusschen. Met talrijke bijzonderheden publiceeren de Finsche dagbladen een relaas over de verschrikkingen van de Russische nederlaag in het Noorden. Een der correspondenten schrijft: Wie de 44ste divisie niet vernietigd heeft gezien op den weg van Suomussalmi naar Raate, kan geen raming maken van de geweldige verliezen, die de Finnen den Sovjets hebben toegebracht in dit afgele gen gebied. Langs den weg liggen de door de koude versteende Russische lijken; som migen zitten nog gehurkt in inderhaast van takken opgebouwde schuilplaatsen: anderen zijn doodgevi'oren in vurende houding; een opengescheurde tank loont de bedienende manschappen in zittende houding. De journalist voegt hieraan toe: „Daar liggen duizenden mannen, wier gezinnen on getwijfeld nooit zullen weten wat er ge beurd is. Dat is de afschuwelijke misdaad van het Kremlin tegen het Russische volk". EEN BRIEF AAN STALIN... Door de Finnen krijgsgevangen gemaakte Russen verklaarden, dat de troepen, waar toe zij behoorden, hun „politieke commissa rissen" hadden gedood. De soldaten waren toen bijeengekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oorlog zou doen staken. Die brief is nooit afgeschreven doox'dat de Finnen den vijand met handgra naten aanvielen en de mannen verspreid werden in het wouci. Een zeker aantal, sol daten bleef ergens in de sneeuw en zij, die zich later overgaven hadden zes dagen zon der voedsel doorgebracht. Verder verhalen de reportages, dat de verplaatsbare Russische propagandabureaux vol zaten met papieren en portretten van leiders der Sovjet-Unie; vooral werden groo te portretten van Stalin gevonden. Onder de gevonden documenten bevonden zich boekjes, waarin de ideale omstandigheden beschreven werden, die in Rusland zouden heerschen. Ook waren er verhalen bij, die tevoren waren geschreven en gedrukt, over de successen van den Russisehen veldtocht in Finland. Verder, zijn formules gevonden voor het afleggen van den eed van trouw aarx het communisme en de Sovjet-Unie! Op den weg lag een veldbioscoop waarschijnlijk bestemd voor de Finsche dorpen, waar de Russen dachten met open "armen ontvangen te zullen worden. Een veldambulance werd door de Russen op hun terugtocht achter gelaten. De verpakkingen der medicamen ten en verbandmiddelen waren zelfs niet opengemaakt. Russische ziekenverplegers hadden holen gegraven aan den kant van den weg en die met takken afgedekt. Daar in werden gewonden gevonden, die door de koude al lang geheel bevx'oren waren voor de Finsche soldaten arriveei'den. Volgens de gevonden documenten schijnt het, dat de 44ste divisie versterking van een batal jon skiloopers verwachtte. Dit bataljon is weet wat er van is geworden, waarschijnlijk verdwaald, want niemand SPIONNEN TERECHT GESTELD. De Finsche autoriteiten, die den strijd hebben aangebonden tegen de Russische spionnage in Finland, hebben onlangs twee man van het Russische leger gearresteerd, in wier bezit men documenten betreffende de landsverdediging vond. Zy werden en- 50 MILLIOEN DOLLAR VOOR FINLAND? Roosevelt heeft heden een gelijkluidend schrijven gericht aan den vice-px-esident van den Senaat en aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. De president schrijft, dat uitbreiding van crediet voor Finland „op dit oogenblik op geenerlei wij ze een verwikkeling in Europeesche oorlo gen vormt of daarvoor een bedreiging in houdt". De democratische afgevaardigde voor New-York in het Huis van Afgevaardigden, Celier, heeft een voorstel van wet inge diend, volgens hetwelk meer dan 50 mil lioen dollar ter beschikking, van Finland zou worden gesteld voor het koopen van het noodzakelijke oorlögsmatërieel, hierbij inbegrepen half-autonxatische garland-ge- weren en luchtdoelartillerie. Celier zeide, dat niets moet weerhouden Finland te helpen in zijn moeilijken strijd tegen den Russisehen bruut. HOE ZWEDEN HELPT. Alle Zweedsche handelslieden hebben be sloten op 3 Februari tien procent van lxun ontvangsten te storten op de nationale in- schrijving voor Finland, welke thans ruim 8,700,000 kronen bedraagt. Dagelijks wor den staaltjes bekend van sympathiebetui gingen met Finland. Zoo heeft een huis moeder al haar spaax-geld, n.l. 2000 francs, aan Finland gegeven. Mevrouw Sandler, de echtgenoote van den oud-minister van bui tenlandsche zaken, die zich belast heeft met de verzorging der naar Zweden uitgeweken Finsche gezinnen, heeft 300 kinderen en 75 moeders onderdak verschaft. Hedenavond; MSBAAH 1/ERLICHT van de Hoofdpoort Soi de Koepoort Middelburg. De Ondernemers. (Ingez. Med.) Nederlandsche missie naar Italië vertrokken. Oriënteerende besprekingen over afzet van industrieele producten. Naar aanleiding van een uitnoodiging van de Italiaansche regeering aan de Ne- derlandsche regeering is, zoo vernemen wij, een Nedei-landsche missie naar Italië vertrokken om in contact te treden met Italiaansche industrieelen ter bespreking van een mogelijken afzet van Italiaansche producten in ons land Den laatsten tijd zijn herhaaldelijk voor aanstaande Italiaansche zakenlieden in Nederland geweest om de mogelijkheden van den afzet van industrieele producten in ons land te onderzoeken Als gevolg van deze bezoeken is nu* een Nederland sche missie naar Italië vertrokken. Zij staat onder leiding van generaal-nxajoor H. D. S. Hasselman. Haar arbeid zal in hoofdzaak van oriënteerenden aai'd zijn. Tegen het einde van deze maand wordt de missie in ons land terugverwacht.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1