SPIERPIJN UIT DE PROVINCIE THERMOGENE DE AANVARING TE HANSWEERT. Omtrent de aanvaring op de Westersehel- de nabij Hansweert tusschen het Noorsche schip „Mos Fruit" en het Nederlandsche s.s. „Orestes" wordt nog gemeld, dat de botsing waarschijnlijk aan den mist toe te schrijven is. De „Orestes" is op de reede van Vlis- singen voor anker gegaan voor het houden van expertises. De boeg is boven de water lijn beschadigd. Het ligt in de bedoeling, dat het schip te Vlissingen een voorloopige reparatie zal ondergaan, waarna het over eenige dagen de reis naar de Middeliand- sche Zee zal voortzetten. VLISSINGEN VERDUISTERING EN LUCHTALARM. Maandagavond was het de beurt aan Vlis singen voor een verduisteringsoefening die, het dient onmiddellijk gezegd, als goed ge slaagd beschouwd kan worden. Er was aan gekondigd dat van S tot 10 uur moest ver duisterd worden en nagenoeg zonder uit zondering is daaraan voldaan, zooals wij zelf, op onze tocht door de gemeente, heb ben kunnen constateeren. Van de diverse uitkijkposten kwamen weinig meldingen binnen dat nog licht werd gezien en dan nog bleek men te doen te hebben met ge vallen waarbij van onwil geen sprake In cle duistere straten was het bijzonder stil, de menschen waren thuis gebleven, trams reden met gedoofde lichten en ook dé enkele auto's hadden de lampen goed be schermd. Een uitzondering vormde de Ar senaal-kazerne, die zeer slecht was ver duisterd, zoodat van alle uitkijkposten dit licht werd opgemerkt. Zonder twijfel zal dit, mocht het eens ernst worden, heel wat moe ten verbeteren. Jammer was het natuurlijk dat de kustlichten moesten blijven branden in verband met de internationale scheep vaart, zoodat van de boulevars een helder licht straalde. Dit kon thans echter niet voorkomen worden. In de verschillende commandoposten van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst ging alles heel kalm toe. In cle hoofdcom mandopost zetelde het hoofd van den dienst den commissaris van politie de heer A. Ga- sinjet, terwyl ook burgemeester Van Woel- deren aldaar het grootste gedeelte van de oefening verbleef. De commissaris van poli tie te Middelburg heeft, vergezeld van een inspecteur van politie, de geheele oefening bijgewoond en bezocht de diverse comman doposten en uitkijkposten. Speciaal de post, ingericht in cle vroegere bierbrouwerij trok daarbij de aandacht. Dit ruime, nagenoeg geheel van beton opgetrokken gebouw, n.l. geheel voor dit doel ingericht en zal eerstdaags de hoofdpost worden. Men vindt daarin niet. alleen vertrekken voor de ad ministratie, brandweer, gassluizen, zieken kamer enz., doch tevens een model schuil kelder, waarin circa 400 personen een vei lig onderkomen kunnen vinden. Te circa half tien werd luchtalarm gege ven. De sirenes loeiden oorverdoovend i 'rfgti roeg—arroeZerrti'e'Tgcrelr van cle vrijwillige hulpverleening spoedden zich naar hun posten en reeds binnen en kele minuten bevond niemand zich meer op straat. Als oefening was dit alarm zeker ge slaagd. Het moest echter vermeld clat velen, die bü de diverse diensten zijn ingedeeld zooals politie, brandweer, E.H.B.O. enz. niet op hun post verschenen. Het aantal absen ten bedroeg ongeveer 20 een aantal, dat zeker te hoog is. Men trekke hieruit leering. Te 9,45 uur loeiden wederom de sirenes ten teeken dat het luchtgevaar was geweken. Dat was voor enkele bewoners het sein on ook cle verduistering op te heffen, hetge® echter verkeerd was. Te 10 uur was de verduistering pas ten einde. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „HULLGATE" NAAR ROTTERDAM. De schipbreukelingen van het nabij Bors- uit een aanvaring gezonken Engelsche s.s. „iiullgate" zjjn gister naar Rotterdam vertrokken, om vandaar naar Engeland te rug te keeren. WALCHEREN HET JUBILEUM VAN DEN HEER SCHUURMAN. AAGTEKERKE In verband met het 25- jarig jubileum van den gemeente-secretaris den heer J. W. Schuurman, zal op Vrijdag IJ Januari een openbare vergadering van den gemeenteraad worden gehouden Na afloop dezer vergadering bestaat van 4 tot 5 uur de gelegenheid voor de inge zetenen, den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. Bij het schaatsenrijden gevallen. AAGTEKERKE. Zondagmorgen had een militair bij het schaatsenrijden het onge luk te vallen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en een lichte hersenschudding geconstateerd. De patiënt is overgebracht naar het ziekenhuis te Middelburg. De gemeente-secretaris heeft eindelijk telefoon. AAGTEKERKE. Met ingang van heden 15 Januari 1940, is de gemeente-secretaris telefonisch aangesloten, onder no 4* te Domburg. Benoeming. MELISKERKE. Benoemd aan de Chr School (hoofd de heer A. Flach) als kwee- kelinge met acte mej. N. Leonhardt te Mid delburg. ZEKERHEIDSSTELLINGEN. Lezing voor den B.V.G. te Serooskerke. SEROOSKERKE.-Voor de afdeeling der B. V.G. alhier hield Vrijdagavond de heer B. Meijers van Goes een lezing over Zeker heidsstellingen. Spr. begint te zeggen dat het teekenen van allerlei stukken met bepalingen van verstrekkende beteekenis dagelijks plaats heeft. Daarbij komt het nog dikwijls voor dat men acten teekent zonder ze grondig te hebben gelezen. Spr. noemt dat hoogst be denkelijk. Als we een definitie willen geven van wat we onder zekerheidsstellingen verstaan zien we tweeërlei: a. persoonlijke; b. zake lijke. De eerste noemen we: borgtochten. Uit art. 185? B. W. blijkt direct, dat de borg tocht is een z.g. accessoire verbintenis d.w. z. hij komt op de tweede plaats en dient als aanvulling op de hoofdverbintenis. Nu wor den door borgtocht diverse rechtsverhou dingen in het leven geroepen. De borgtocht heeft rechtsgevolgen tusschen: a schuld- eischer en borg, b. schuldenaar en borg, c. de borgen onderling. Spr. gaat op deze ver houdingen breedvoerig in en maakt dit met voorbeelden duidelijk. De uitdrukking in de meeste acten van borgtocht dat men af stand doet van zijn voorrecht van uitwin ning en schuldsplitsing wordt daarbij nauw keurig bekeken in haar gevolgen. Spr. komt dan tot de zakelijke zekerheids- stelling. Ie. pand, 2e hypotheek. Pand houdt in het geven van een zeke ren waarborg. Voor het tot stand komen der pandovereenkomst zijn drie vereisch- ten: a: er moet een hoofdschuld zijn, b. er moet een overeenkomst gesloten worden, c. de roerende zaak moet in bezit van den pandnemer worden gesteld. Spr. staat stil bij de rechten en verplichtingen van de pandhouder, om dan na te gaan het te niet gaan van het pandrecht. Hypotheek. Dit is wel de belangrijkste ze- kerheiösstelling. Bij pand worden om roe rende goederen betrokken, bij hypotheek onroerende. We onderscheiden den schul denaar-hypotheekgever en den schuld- eischer-hypotheeknemer. In het spraakge bruik worden deze begrippen heel dikwijls verwisseld. De kenmerken die de wet stelt voor hy potheek zijn: le Specialiteit, d.w.z. elk verbonden goed moet speciaal zijn aangegeven. 2e Conventionaliteit d.w.z. dat de hypo- theekverleening steeds uitdrukkelijk moet zijn overeengekomen. 3e Openbaarheid d.w.z. iedere hypotheek moet worden ingeschreven in de - daartoe bestemde registers ten hypotheekkantore. Deze registers zijn voor ieder toegankelijk en van al het geen ingeschreven is kan men inzage nemen en tegen vergoeding afschrift krijgen. Spr. zegt, dat de openbaarheid der hypotheek registers veel te weinig bekend is. 4e. Ondeelbaarheid, d.w.Z'. de hypotheek rust in zijn geheel op alle verbonden goede ren. Het staat echter partijen vrij om van het beginsel der ondeelbaarheid bü over eenkomst af te wijken. Op een zeer belangrijk onderdeel wordt vervolgens gewezen n.l. de speciale bedin gen tusschen hypotheeknemer en hypo theekgever. Zoo het beding van art. 1223 B. W. Volgens het le lid van dit art. mag de hypotheekhouder zich het verbonden goed niet toeëigenen. Volgens het 2e lid mag hij echter het beding maken, dat hü indien de schuldenaar niet aan zijn verplichtingen ten aanzien van rente en aflossing voldoet, het onroerend goed in het openbaar zal kunnen doen verkoopen. Verder beschouwt spr. nog het huurbe- ding, het zuiveringsbeding en het assuran- tiebeding. Tenslotte wordt stil gestaan bij de oor- "êischér"ontvangt,"dfe"geld onder hypothe cair verband heeft uitgeleend. Op dit practisch onderwerp volgde een goede gedachtewisseling. Vergadering Varkensfonds. OOSTKAPELLE. Maandagavond hield het Varkensfonds „Helpt Elkander" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. Bimmel. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat voor 2 gestorven varkens vergoedin; was uitgekeerd en dat in totaal thans 253 varkens waren ingeschreven. De penningmeester sloot het boekjaar af met een batig saldo van f 561,42. De aftredende bestuursleden, de lieeren A. Bimmel, S. Roelse en G. de Visser den allen herkozen. Op de vergadering wa ren 26 leden aanwezig. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN. VEERE. Om strijd zijn de vereenigingen druk doende, om de militairen avonden van ontspanning in verscheidenheid te bezor gen. Maandagavond was het weer de beurt a an „O. en O.", die voor een vijfmans-orkest gezorgd had en een ontspanfïïhgsavond in Het Lammetje aanbood. De kapitein, die een woord van welkom tot de aanwezigen richtte, zeide, dat het hem een genoegen was zelf, thans voor den eersten keer, naar Veere te kunnen komen en een uitstekend orkest, allen leden van den Nederlandsche Toonkunstenaars Bonfl, te introduceeren, Hierna werd het orkest, dat onder leiding stond van den heer Schnitler, voorgesteld, of liever zü stelde zich zelf voor bij monde van een conferencier, die drie lange uren met zijn geestigen voordracht en met de muziek de gasten bezighield. In een slotwoord bracht de commandant, als tolk der aanwezigen zijn hartelijken dank uit. Cursussen voor militairen. WESTKAPELLE. De cursussen in voort gezet lager onderwijs, Fransch, Engelsch, E.H.B.O. enz. voor de alhier gelegerde militairen, welke door omstandigheden tij delijk waren oriderbroken, zij In Maandag hervat. ZUID-BEVELAND. BAARLAND. De bevolking bedroeg op 31 Dec. j.l. 772 pers. (393 m. en 379 vr.). Er werden in 1939 geboren 7 jongens en 5 meisjes; vestigingen 12 m. en 4 vr.; over leden 1 m. en 7 vr.; vertrokken 14 m. en 8 vr. Bevolking eind 1938: 774 personen. Verduisteringsoefening. BORSSELE. Vrjjdag- en Zaterdagavond werden hier verduisteringsproeven geno men. De eerste avond moest aan enkele personen een waarschuwing worden gege ven, dat er nog eenig licht uit hun woning uitstraalde, doch de volgende dag bleek het gansche dorp in zwarte duisternis gehuld. De medewerking van de geheele burgerij' liet dus niets te wenschen .over. SCHAATSWEDSTRIJDEN TE BDSZEIJNGE. BIEZELINGE. Vanwege de ijsclub „de Zwarte Weel" werden Zaterdag op haar baan, wedstrijden .gehouden in het schaat senrijden De belangstelling was bijzonder groot, evenals de deelname. In de jury hadden zitting de heeren Hendrik Zuidweg, Jan Balkenende en Jan Dees. Ringrijden voor dames: le prijs Corrie Traas Cd., 2e prijs Corrie Goud, 3e prijs Jaca. de PuitVerhulst Ringrijden heeren: le prijs Jan de Puit, 2e prijs Willem Bierens Jz3e prijs Corns. Traas. Schoonrüden paren: le prijs Marcus Verhulst—Van de Vrie, 2e prijs Jan de PuitVerhulst, 3e prijs J. Beenhakker W. Eeenhakker, Schoonrijden heeren: le prijs Jac. Bliek, 2e prys Jac. de Roo, 3e prijs Adr. de Waard Gz. Voor kinderen .bestond de wedstrijd uit hardrijden, ringrijden en blokjesrapen. ONDERAPDEELING DER ZLM OPGERICHT,. Zaterdagmiddag werd in café Verheijke te Ellewoutsdyk definitief overgegaan tot de oprichting van een onderafdeeling der ZLM „Oudelandé en omstreken". Aan het bestuur dat voorloopig bestond uit de heeren A. J. van Nieuwenhuize, P. van Sabben en M. P. Meijaard te _Oudelande, werden nog toegevoegd de heeren D. Zoe ter te Ellewoutsdijk, J. Steketee te Drie wegen en D. Meeuwse Jz. te Baarland. De bestuursfuncties werden als volgt ver deeld: A. J. van Nieuwenhuize, voorzitter, D. Zoeter, vice-voorzitter, M. P. Meijaard. secre taris- penningmeester. Na deze bestuursverkiezing gaf de heer J. Versteeg, wnd. secretaris der ZLM, een overzicht van de crisis-maatregelen. HEINKENSZAND. De bevolking bedroeg op 31 Dec. j.l. 1876 pers. (916 m. en 960 vr.) Er werden in 1939 geboren 21 jongens en 16 meisjes; vestigingen 14 m. en 35 overleden 8 m. en 7 vr.; vertrokken 24 m. en 37 vr. Bevolking eind 1938: 1866. WISSENKERKE. De bevolking bedroeg op 31 Dec. j.l. 3525 pers. (Ï829 m. en 1696 vr.). Er werden in 1939 geboren 43 jongens en 32 meisjes; vestigingen 35 m. en 36 vr.; overleden 19 m. en 15 vr.; vertrokken 52 m. en 71 vr. Bevolking eind 1938: 3536 pers. Electrische orgel-pompinstallatie. YERSEKE. Thans is ook het orgel van de Ned. Herv. Kerk alhier voorzien van electrische pompinstallatie, zoodat de hr. van Kruiningen die anders deze installatie met de hand bediende, sedert een lange reeks van jaren, op non-actief is gezet. Benoemingen. YERSEKE. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Herv. School alhier, de heer Ph. G. A. Schmelling van Rotterdam. Benoemd aan de Herv. School te 's Gra- vezande als kweelceling met acte, de heer L. C. Vermast alhier^ YERSEKE. Weer kwamen er ongelukken tijdens het schaatsenrijden. De heer de M. viel zoo ongelukkig met zijn hoofd op het ijs dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen, terwijl nog vele wonden wer den opgeloopen van minder ernstigen aard. Wat beter uitkijken en voorzichtiger rijden, gedlt hier voor velen. Een ideale ijsbaan. YERSEKE. Al dooide het Zondag, toch gaf men de moed niet zoo gauw op en ve len gingen nog een baantje trekken op de groote plassen in de St. Pieterspolder. Yer- seke heeft ditmaal wel een ideale ysbaan gekregen, en ondanks het feit dat deze plaats ver van het dorp is gelegen is het er een drukte van belang.Vooral Zaterdag middag was het een prachtig gezicht om alle rijders vanaf den dijk gade te slaan, terwijl men zich nog kon koesteren in een heerlijk winterzonnetje. Gisterenavond probeerde men nog maar eens met de verlichting en het ging tame lijk goed. Het ijs was vanzelf zachter ge worden maar toch nog vrij goed om te rij den. Op het ijs gevallen. KAPELLE. De hr H. B. alhier kwam zoodanig op het ijs te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Geslaagd. KAPELLE. Onze dorpsgenoot P. K. Snoep, slaagde voor het examen Neder landsche Handelscorrespondentie der Ver van Leeraren in de Handelswetenschap pen. KRUININGEN. De bevolking bedroeg op 31 Dec. j.l. 4075 pers. (2065 mannen en 2010 vrouwen). Er werden in 1939 geboren 37 jongens en 40 meisjes; vestigingen 87 man nen en 117 vrouwen; overleden 16 m. en 22 vertrokken 109 m. en 133 vr. Bevolking eind 1938: 4074 pers. OUDELANDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 392 m. en 372 vr. totaal 764 personen. Er werden in 1939 geboren 5 jongens en 8 meisjes. Vesti gingen 10 m, en 7 vr. personen. Overleden 4 m. en 3 vr. personen. Vertrokken 15 m. en 16 vr. personen. Bevolking einde 1938: 772 personen. SCHAATSENRIJDEN. WOLPHAARTSDIJK. Onder zeer groo te belangstelling en begunstigd door bui tengewoon fraai winterweer werden Za terdag 13 Jan door de IJsclub „De Weel te Wolphaartsdyk verschillende wedstrij den georganiseerd op de schaats. Een en ander werd opgeluisterd door de mu ziekvereniging Avendo De 3 eerste prijswinnaars bij de diver se nummers waren als volgt: Hardrijden jongens tot 14 jaar: 1 P. v. Loo, 2 J. v. d. Schraaf, 3 J. de Visser. Hardrijden jóngens 1417 jaar: 1 J. Eg- ibeen, 2 H v. Iwaarden Jr., 3 A. Hou tekamer. Hardrijden heeren: 1 P. Molhoek, 2 J. Strien, 3 A. Blok Hardrijden heeren extra klasse: 1 G de Jager, 2 de Jager. Hindernisbaan: 1 J Slabbekoorn, 2 P. Molhoek,'3 D. Goethëer. Stoeltjesrijden dames: 1 mej R. Hey- stek, 2 mej. W. Goetheer, 3 mevr. A No- teboomBlok Stoeltjesrijden heeren: 1 J. Slabbekoorn, 2 W. v, d, Kreeke, 3 C. de Jager. Schoonrijden dames: 1 mej C. de Ja ger, 2 mej. S. de Jager, 3 mej R. Heystek. Schoonrijden heeren: 1 J. C. Koert, 2 H> v. Iwaarden^ 3 C. de Jager. Schoonrijden paren: 1 mej. S. de Ja gerde hr H, v, Iwaarden, 2 mej. C. de Jager—de hr C. de Jager, 3 mej. M. Kloet—de hr J. G. Koert. Verduisteringsoefening. NISSE, Donderdag-, Vrijdag- en Zater dagavond had voor deze gemeente een ver duisteringsproef plaats. Om 7 uur werden alle straatlichten gedoofd en verkeerde de gemeente in volkomen donker. Door de be volking werd de volle medewerking ver leend. Geen moeite bleek te groot, om de verduistering naar genoegen van de hoof den van de luchtbescherming te doen sla gen. Om 10 uur ging de straatverlichting weer aan. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Bevrijdt 1/ van door de warmte verwekkende EEN GERINGDE MEEUW. BRESKENS. Toen de vorige week schip per J. v. cl. Heuvel met zijn vaartuig B.R. 1 visschende was in de Westerschelde nabij Breskens, kwam een kopmeeuw door den honger gedreven aan boord om van de gar nalen mee te pikken. Het dier werd gegre pen en bleek een ring aan den poot. te heb ben, gemerkt Museum Natuurlijke Historie Leiden no. 167935. Na kennisgeving aan die museum kwam bericht, dat de vogel op 29 Juni 1937 als nestjongwas geringd te Kerk- vverve op Schouwen. Nadat de meeuw was aangesterkt, werd ze in vrijheid gesteld om haar zwerftocht over ons werelddeel te ver volgen en wellicht later nogmaals gerap porteerd te worden, uit wie weet welk vreemd oord. ONDEUGDELIJK VARKENSVOER? Verscheidene biggen gestorven. BIERVLIET. Alhier stierven in de laat ste weken verscheidene biggen. Daarbij de den zich dezelfde vergiftigingsverschijnse len voor. De dierenarts, de heer H. Vijver, zal het varkensvoeder onderzoeken of doen onderzoeken, aangezien wordt ver moed, dat het voedermeel niet in orde is. WEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. CADZAND. Onder zeer groote belang stelling er waren meer dan 500 men schen aanwezig hield de ysclub „Ons Ge noegen" alhier jl.l Zondagmiddag op Knokkert" wedstrijden op de schaats, waar aan behalve door ingezetenen deelgeno men werd door in de gemeente gelegerde militairen en door eenige dames en heeren buiten Cadzand. De baan was uitstekend in orde en werd geen last van het publiek'hadden. De jury kende de volgende prijzen toe: No. 1. „Hardryden voor heeren". le prys G. Dees, Zuidzande; 2e pr. Abr. Vasseur, Cadzand; 3e pr. C. Fa es, Nieuwvllet; 4e pr. P. Faes, Zuidzande. No. 2. „Hardrijden voor dames". Er wer den geen prijzen toegekend. No. 3. „Hardryden voor jongens van 10 tot 14 jaar", le pr. T. Minderhoud, Cad zand; 2e pr. P. van Acker, Cadzand. No. 4. „Hardryden voor meisjes van 12 tot 16 jaar". Geen prijzen toegekend. No. 5. „Hardrijden voor meisjes van 8 tot 12 jaar", le pr. Saartje Dubois, 2e pr. Suus van Cruijningen, 3e pr. Lies van Iwaarden, 4e pr. Marietje Minderhoud, allen te Cad zand. No. 6. „Schoonrijden voor heeren". le pr. J. J. Voerman, Zeist; 2e pr. D. J. van der Woude, Zaandyk; 3e pr. C. Faes, Nieuw- vliet 4e pr. Joh. Risseeuw, Cadzand. No. 7. „Schoonrijden voor dames", le pr. mej. W. Boone, Arnhem; 2e pr. mej. Janna Baas, Cadzand. No. 8. „Schoonrijden voor jongens van 12 tot 16 jaar"; No. 9. „Schoonrijden voor meisjes van 12 tot 16 jaar, Geen prijzen toe gekend. No. 10. „Schoonrijden voor paren", le pr, D. J. van der Woude, Zaandijk; mej. Janna Baas, Cadzand; 2e pr. D. J. van der Woude voornoemd; me. W. Boone, Arnhem; 3e pr. H. van Wijk,. Eemnes; mej. Willy Becu, Cadzand. Bij gunstig weer en ijs zal.er a.s. Dins dag een feest gegeven worden voor de schoolkinderen. Schaatswedstrijden voor leerlingen der HJB.S. OOSTBURG. Zaterdagmorgen is op het Groote Gat alhier een ijswedstrüd gehouden voor de leerlingen van de H.B.S., georgani seerd door de leeraren. Er waren in totaal ongeveer 89 deelnemers. De uitslag was: Hardryden, 100 meter, voor jongens van de le en 2e klasse; le prijs Herman de Smet 14-.5 sec.; 2e pr. Marcel Govaert 14,5 sec. Voor meisjes: le pr. Mimi Viane 14,4 sec. 2e pr. Marie van Cruyningen 14,5 sec.; voor jongens van de 3e, 4e en 5e klasse: le pr. Jan Hoekstra 12,8 sec., 2e pr. Willem de Koster 14,2 sec.; voor meisjes: le pr. Fran- cien de Smit 18,6 sec., 2e pr. Janny Bossand 20,6 sec. Schoonrijden voor jongens: le pr. M. Risseeuw; 2e pr. Prud. de Smet; voor meisjes: le pr. Rie Verhage, 2e pr. Mimi Viane; voor paren: le pr. Daan Haak Mien de Hullu; 2e pr. J. de Feijter en Rie Verhage. Tentoonstelling van postduiven. ZUIDZANDE. Zondag, 14 Jan. hield de postduivenvereeniging „De Luchtbode" al hier haar jaarlyksche tentoonstelling in het café van den heer W. Focke. De volgende prijzen werden behaald: Hoktentoopstelllng: 1. A. Wage, Zuidzan de; 2. Iz. le Roy, Zuidzande; 3. P. Bokelaar, 4. M. Janssens, Zuidzande; 5. A. Weeda, Nieuwvliet; 6. D. Luteyn, Zuidzande; 7. W. Foeke, Zuidzande; 8. P. de Vey, Zuidzande: J. de Lijzer, Zuidzande. Mooiste .doffer: M. Janssens, Zuidzande.1 Mooiste duivin: A. Wage, Zuidzande. Bescherm U tegen KOUVATTEN Thermogène -wordt op gewekt, kalmeert rlieuma- tische gewrlchts-, spier- ea zenuwpijnen. In de lende nen, do heupen, de gewrich ten en in den nek - overal Thermogene. Niet alleen 'snachts, doch ook overdag onder uw werk blijft do Thermogène de pijn krachtig bestrijden. Het is een eenvoudige, doeltreffende methode om in den kortst mogelijken tijd de pijnen te verdrijven. Het is tevens een uitstekend middel om uw gezond heid te beschermen tegen de wissel- vallige weersinvloeden. Thermpgène ia verkrijgbaar bij Apothekers én. Dro gisten in doozen van 40 en 60 cent. (Ingez. Med.), Raad van Kattendijke. De hr. J. M. Traas benoemd tot onderwijzer. Klachten over het uurwerk. Twee klassen op de begraafplaats bepleit. KATTENDIJKE. De raad; dezer ge meente kwam Maandagmorgen in verga dering byeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr Van Doorn. De raadzaal bleek een belangrijke ver betering ondergaan te hebben, de oude, wankele stoelen bleken door nieuwe ze tels vervangen te zijn, van massief ei kenhout, met echt runderleder bekleed. Op den 2etel van de burgemeester was het wapen van Kattendijke aangebracht. De Voorzitter opende den Raad met een woord van dank voor de hem gezonden gelukwenschen. Spr. wenschte de leden met hun gezin in het nieuwe jaar veel heil. Ons land bleef gelukkig buiten den oorlog Voor Katten dijke vond siechts één belangrijk feit plaats, het overlijden van burgemeester De Graaff. Verder ging het leven zijn gewonen gang Spr. hoopt dat 1940 nog zal eindigen als een voorspoedig jaar. Ingekomen is o.a. bericht van Ged St. dat over de helft van de uitgetrokken posten beschikt kan worden tot de goed keuring. Bij het punt. benoeming, onderwijzer m de vacature L P'. Pieterse, deelt de voor zitter méde, dat 65 sollicitaties binnen kwamen. B. en W. maakten na ingewon nen advies, oal. van den inspecteur l.o., de volgende voordracht op: 1 J. M. Traas, Serooskerke, 2 A. J. Geense, ICToe- tïnge, 3 Jac. Blok. -...AT-Non ïiitcrpVrrjioh): fi stem men op den hr Traas en 1 op den hr Blok, zoodat de hr Traas benoemd was. De verzekering der gemeentegelden werd aangevuld met een clausule betref fende de uitgekeerde gelden voor kost winnersvergoeding. Kosten 1,50 per jaar. De commissie tot wering van School verzuim werd daarop als volgt benoemd: P. M. van den Broelce, M. Eylte, W. M. Louwerse, C. Molhoek, C. Sonke, N. Mey er, Jac. v, d. Linden De hr M o 1 h o ek informeert naar de prijzen der graven, zijn deze van de koopgraven dezelfde De V o o r z. beaamt dit. De prijs is 16,50. De hr M o 1 hoe k zou een le en 2e klasse willen maken, een lagere prijs er by. De V o o r z zegt, dat B. en W. hierover in een volgenden Raad advies uit zullen brengen. De hr Van Waarden acht dit ook voor Kattendijke een goed idee. Weth. Burger wijst er op, dat Kattendijke over twee jaar vol ligt. De V o o r z zegt dat een nieuwe bepaling voor beide kerkhoven zal gelden. De hr Wisse klaagt over het uur werk. Daar deugt niets van Dat moet eens grondig nagekeken worden. De V o o r z zegt dat het anders ge- nog geld kost. De hr Van Waar den en ande ren denken, dat degene -die er over gaat, dit niet meer in orde kan houden. Weth Burger zegt, dat het uur werk nog uitstekend moet zijn. De V o o r z zegt toe, dat B. en W. een onderzoek in zullen stellen. De hr Van Waarden klaagt over de gladheid van de wegen te Katten dijke Vorige maal werd er zand ge strooid, en nog onvoldoende, toen het be gon te dooien. De V o r z- zegt aandacht aan deze kwestie toe. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. GEVOLGEN VAN DEN VORST. Men schrijft aan de N.R.C.: De beurtschippersdiensten van Axel naar Holland liggen thans geheel stil, daar het zykanaal aan de Axelsche Sassing dichtge vroren is.Ook het oude kanaaltje Axel- Hulst ligt geheel dicht. Het blykt thans reeds, dat veel ingekuilde aardappelen zijn bevroren door de vorst; dit betreft vooral de partijen voor eigen winter provisie en beteekent een groote schadepost voor vele arbeidersgezinnen, wier groenten in de tuinen ook reeds bevroren waren. Versche groenten zijn dan ook zeer schaarsch en peperduur in deze streek. Veel jacht wordt gemaakt op het water wild, dat thans overal beschutting zoekt in de onmiddellijke nabijheid van de bebouw de kommen. Vooral meerkoeten en water hoenders zijn een gemakkelijke prooi. De laatste dagen worden ook groote vluchten wilde ganzen waargenomen in de Zeeuwsch- Vlaamsehe polders.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6