lp forvxnnciule |S MIDDELBUR6SCHE CDURAKT SI.WïMËni na; De kalmte keert terug bij de, Belgssebe bevolking. Finland woirdt geteisterd door onop houdelijke luchtbombardementen NUMMER 13 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turl'kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN p-._ PL/IU (S^OESGH" COURANT) EERSTE BLAD 16 JANUARI K/40 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Berlijn zwijgt opvallend. Na het alarm van Zondag had Brussel Maandag weer- zijn gewone aspect terug gevonden. Tengevolge van de requireering van talrijke auto's was het verkeer ech ter veel minder. In de omgeving van de Stations bleef het nog zeer-druk, daar hon derden weertroepen reservisten zich „er gens in België" bij het regiment gingen voegen. De koffiehuizen en restaurants bleven een groot deel van dén dag geslo ten, en mochten ook des avonds niet later dan negen uur open blijven. In officieêle kringen bevestigde men aan .de „N. R. Ct.", dat er een zekere ontspan ning in den internationalen toestand "was ingetreden. Van verschillende zijden hoor de men echter de geheimzinnigheid, waar mede de militaire autoriteiten de jongste militaire maatregelen zochten te omringen, nogal fel critiseeren. Deze critiek .Vond weerklank in de pers, waar o.a. wordt ge vraagd, waarom tot Zaterdagavond laat was gewacht met deze maatregelen, zoodat zij in het holst van den nacht moesten worden uitgevo'ei'd. In sommige parlementaire kringen legde men Maandag meer bezorgdheid aan den •dag ten aanzien van den binnenlandschen toestand dan van de buitenlandsche ge beurtenissen; blijkbaar vreest men in deze kringen dat, nu het groote hoofdkwartier de leiding in handen heeft genomen, eenige generaals wellicht onder de verleiding kun nen bezwijken zich van de politieke en zelfs gouvernementeele hefboomen meester te maken. Pierlot zal nu, naar verluidt, Woens dag a.s. bij de hervatting der parlemen taire werkzaamheden door verschillende Kamerleden, behoorende tot dri'e of vier politieke partijen, over dit punt worden ondervraagd. Tevens zal worden gevraagd naar de redenen, die de jongste mobilisa tie-maatregelen zouden motiveeren. Om trent deze redenen verdiept men zich tot nu toe in allerlei gissingen. VEILIGHEIDSMAATREGELEN. In sommige ministerieele departementen heerschte Maandag groote bedrijvigheid. Alle departementsgebouwen zijn thans door lde ine troepenafdeelingen bewaakt. De voorbijgangers merken daar echter niets van. De bewakingsdienst blijft trouwens beperkt tot de binnenplaatsen van de mi nisteries. Maandag is de verplaatsing van een deel der bevolking van de voormalige kantons Eupen en Malmedy en St. Vith voortgezet. Ook het ziekenhuis te Verviers en het Te huis voor ouden van dagen aldaar is ont ruimd. Een extra-trein met burgers uit het •Oosten des lands arriveerde te Nieuwpoort; de meesten zijn bij de plaatselijke bevol king ondergebracht, andere meer gegoede gezinnen namen hun intrek in hotels te Nieuwpoort Bad. In de treinen en stations worden, sedert Zondagavond de verduisteringsmaatregelen, die begin September waren getroffen doch naderhand weer ingetrokken, weer in toe passing gebracht. De verlichting van sta tions-emplacementen en treinen is tot een minimum beperkt, die van de steden blijft onveranderd. HET ZWIJGEN VAN BERLIJN. De „Dienst aus Deutschland" publiceert onder den titel: „De Belgisch—Nederland sche kwestie" een artikel, waarin o.m. ver klaard wordt: „De Duitsche pers maakt zonder een spoor van sensationeele behandeling mel ding van de Nederlandsche en Belgische maatregelen die door de regeering van die twee landen zijn getroffen naar aanleiding van, naar het heet, onrustbarende berich ten. Dienovereenkomstig neemt men van de alarmeerende berichten, welke tijdens het weekeinde over een naar het heette bedreiging van de Nederlandsche en Belgi sche neutraliteit werden verspreid, te Ber lijn nauwelijks notitie. De Duitsche reserve is vermoedelijk een gevolg van het streven van Duitsche zijde om af te zien .van on vruchtbare polemieken, maar dient ook om duidelijk te maken, dat Duitschland conse quent dezelfde politieke koers wil blijven volgen als zij tot dusver en, wat aangaat Duitschland's betrekkingen tot de neturale staten, elke dramatiseering van den toe stand, welke tot een vermeerdering van de oorlogstooneelen zou voeren, vermeden zou willen zien. „In politieke kringen wordt nochtans ge constateerd, dat de informaties, welke in Den Haag en te Brussel aanleiding hebben gegeven tot versterkte militaire maatie- gelen zonder twijfel uit Engelsche bron ko men eri derhalve in de eerste plaats moeten worden beschouwd als een instrument van de Engelsche propaganda. Blijkbaar echter niet alléén als een instrument van de En gelsche propaganda, want te Berlijn koes tert men blijkbaar argwaan, dat men te Londen op deze wijze beproeft het oorlogs- tooneel te vergrooten." Wat Frankrijk zegt van die Nederlandsche maat regelen. De Fransche bladen besteden groote aandacht aan de kortelings in Nederland en België genomen maatregelen op mi litair gebied. De „Oeuvre" bespreekt veiider he't Duitsche bericht, volgens hetwelk een Ne- derlandsch vliegtuig over Duitsch gebied gevlogen zou hebben Dat beteekent, vol gens het Parijsche blad, dat men te Ber lijn een aantal argumenten voorbereidt, om een diplomatieke pressie of militaire operatie te rechtvaardigen. „Zoo zijn vier jaar lang alle Duitsche agressies begon nen. Dat behoeft natuurlijk niet te betee- kenen, dat het volgende Duitsche offen sief aan het Westelijk front zal beginnen en men moet ongetwijfeld ook letten op den Balkan. Duitschland bevindt zich in de positie van een belegerde veste, wel ker verdedigers een uitval willen doen om zich te bevrijden Er bestaat onzekerheid over de plaats, waar die uitval gedaan zal worden. Maar er is tenminste één zeker heid en dat is, dat welk punt ook geko zen zal worden door den belegerde, Ieder een thans gewaarschuwd en op zijn hoe de is." De „Epoque" schrijft, dat de neut ra) en moeten inzien, dat indien Duitschland het in zijn belang acht hun grondgebied te schenden. Hitier zich niet door de welwil lendheid van de neutrale staten zal laten tegenhouden, om zijn gepantserde divisies naar hun gebieden te zenden. „Indien het daarentegen niet in het belang van Duitschland is neutraal gebied te bezetten, dan zullen alle gewaagde uitdrukkingen van neutrale bladen en vermetele daden van neutrale regeeringen Duitschland et- niet toe brengen hun grenzen te over schreden. De neutrale staten zullen door minder dwang en wat meer vrijheid van handelen geen gevaar loopen, want Hit- Ier en zfcjn medeplichtigen, aldus besluit het Fransche blad, hebben slechts achting voor hen, die zich tegen hen verzetten". Ook de Engelsche bladen zien geen onmiddellijke dreiging voor Nederland en België. ITALIë VERWACHT GEEN INVAL. In Italiaansche kringen, welke volgens de Telegraaf tot oordeelen bevoegd zijn, is men de meening toegedaan, dat de perfec tioneering van de militaire versterking van Nederland en België ook Duitschland niet onwelkom is. Men gelooft in die kringen nog steeds, dat ook de oorlogvoerende partijen dezen oorlog wenschen te beëindigen met een voor alle partijen eervol compromis. Een. inval in België en Nederland zou zulk een compromis echter verwijzen naar het rijk der onmogelijkheden. Drie Britsche schepen tot zinken gebracht. Een treiter met man en muis vergaan. De Britschet reiler „Ivery" is op de Noordzee door een Duitschen bommen werper aangevallen. De uit negen personen bestaande be manning is in een Schotsche haven aan land gegaan. Een andere treiler is door bommen van een Duitsch vliegtuig getroffen en met man en muis vergaan. Ook is een vaartuig van den Britschen vuurtorendienst door een vliegtuig aange vallen en gezonken. De bemanning ging jn de booten en wist zich te redden. BRITSCHE BOMMENWER PER VERONGELUKT. In Fifeshïre (Eng.) is gisteren een Britsche bommenwerper bij de opstijging verongelukt De zich aan boord bevinden de bommen ontploften en het toestel sloeg aan stukken, terwijl de huizen tot 10 km in den omrek dreunden. De bemanning wist nog bijtijds uit het toestel te sprin- .gen en kwam er ongedeerd af. DE BESCHERMING VAN HET RAS IN ITALIë. Stefani meldt uit Rome: In de afgeloopen 12 maanden, na de toepassing van de wet op de verdediging van het ras, waarin vast gelegd^ wordt, dat toestemming van den minister van binnenlandsche zaken noodig is voor het aangaan van een huwelijk van Italiaansche onderdanen met vreemdelin gen, zjjn 2,086 aanvragen ingediend. Hier van werden ingewilligd 1,291, verworpen 149, tex-wijl de overige nog in behandeling zijn. Ten aanzien van de nationaliteit was het grootste aantal verzoeken ontvangen voor huwelijken met Duitsche onderdanen, nl. 648, gevolgd door Spanje met 505, Zuid- Slavië met 236, Zwitserland met 184, Frankrijk met 107, Noord- en Zuid Ameri ka 62, Engeland 53 etc. DUITSCHE DUIKBOOT GEBOMBARDEERD. Op de Noordzee is gisteren een Duit sche duikboot door een Britsch vliegtuig gebombardeerd. Nadat een bom zeer dicht bij de onderzeeboot was terecht gekomen, spatte het water zeer hoog op. Van de duikboot is verder niets meer gezien. Zweden en Noorwegen profesteeren ie Moskou. Russische vliegtuigen bom bardeerden Zweedsch ge bied. De regeeringen van Noorwegen en Zwe den hebben gisteren protesten ingediend te Moskou. De Zweedsche legatie te Moskou heeft instructie gekregen te protesteeren tegen de bombardeering van het eiland Kallax, 'welke door de Russen is geschied. Ten aanzien van de bombardementen bij het Zweedsche mijncentrum Lullea schrijft een Zweedsch blad, dat een ooggetuige om streeks half twaalf des ochtends 't geronk van vliegtuigmotoren heeft gehoord en even later vielen de bommen.Een viel dicht bij een mijn bij Lullea; ach! bommen van naar schatting 2000 kg vielen op het ijs en een andere viel op 400 meter van een huis, zon der evenwel te ontploffen. Omstreeks 10 uur in den ochtend werden acht vliegtuigen boven Zweedsch gebied ge zien, zij vlogen in de richting van Tornea. De Noorsche legatie te Moskou heeft op dracht te protesteeren tegen grensschen- dingen door Sovjet-Russische vliegtuigen. Volgens berichten in de Noorsche pers hebben Russische militaire vliegtuigen, die optraden aan het front in Noord-Finland de Noorsche grens gepasseerd. Een der vlieg tuigen is gedaald op den Noorsehen oever van de rivier Pasvis. Het toestel heeft bijna direct zijn vlucht hervat. Uit Kirkenes is een bericht aan het Noor sche Telegraafsehap gezonden, waarin wórdt bevestigd, dat Russische vliegtuigen het vrijwel onbewoonde gebied langs de ri vier Pasvik Vrijdag en Zaterdag j.l. hebben overvlogen. Zondag heeft men dertig vlieg tuigen geteld, diè\ tusschen half tien en twaalf uur 's middags en tegen drie uur, toen liet begon te schemeren, in- groepen van drie hebben gevlogen. Rusland weiger Zweedsche uiteenzetting te aanvaarden. Zooals wij meldden, heeft Rusland bij de regeeringen van Zweden en Noorwegen ge protesteerd tegen het f ut, dat in die lan den de organisatie van hulp aan Finland is toegestaan. Zweden en Ncorwegc:'. nebben daarop ge antwoord, dat zij hun neutraliteit in alle op zichten handhaven en dat hulpvevleening aan Finland alleen geschiedt door particu lieren, wat niet verboden kan worden. Naar aanleiding hiervan wordt gemeld, dat de Russische regeering het Zweedsche antwoord niet kan aanvaarden. In een commentaar op de Zweedsch-Rus- sische notawisseling en op het bombarde ment door Russische vliegtuigen van een i Zweedsch eiland, schrijft het rechtsche Zweedsche blad „Allehanda": Men moet de ontwikkeling afwachten. Spoedig zal blijken, of er verband bestaat tusschen de diplomatieke en de militaire ac tiviteit van den kant van Rusland ten aan zien van de Scandinavische landen. Men kan zich ook voorstellen, dat er verband bestaat tusschen _de gebeurtenissen in liet Noorden en de spanning aan het West- Europeesche front. Het is echter nog te vroeg om er een oordeel over uit te spre ken. Het liberale blad „Aftonbladet" schrijft van eenzelfde formeel standpunt, zeggen de, dat het niet correct is de beweging der Zweedsche vrijwilligers als voorwendsel te nemen voor een diplomatieke polemiek. Ieder weet, dat de Sovjets in talrijke lan den vrijwilligers in actie hebben gehad. Amerika wijst Britsch protest af. Onlangs heeft de Britsche regeering in een. nota geprotesteerd tegen de Ameri- kaansche neutraliteitswet, die naar haar meening een achterstelling van de Britsche scheepvaart bevat, omdat zij bepaalt, dat de eigendom van Amerikaansche goederen aan een eventueelen kooper moet worden overgedragen, alvorens deze goederen aan boord van een Engelsch schip worden ge bracht. Voor neutrale schepen geldt die be paling niet. De Amerikaansche regeering heeft dit protest thans afgewezen. De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de passage in de wet, waarop het Britsche protest betrekking heeft, bedoelt te voor komen dat de Ver. Staten in den Europee- schen oorlog worden gewikkeld. De mislukte revolutiepoging in Amerika. Het onderzoek van de federale politie der Ver. Staten inzake de vertakkingen van het „Christelijk Front", welke organi satie een revolutie in Amerika wilde te- wegbrengen, heeft aan het licht gebracht, dat de helft van de Zondag gearresteerde individuen behoorde tot het reserveperso- neel van het leger der Ver. Staten of tot de Nationale Garde. Verder zouden veertig agenten van po litie te New-York lid van de organisatie zijn geweest. Indien de jury de samenzweerders schul dig bevindt, zullen deze veroordeeld kun nen worden tot geldboete van 5000 dollar of zes jaar opsluiting. De aardbevingen in Turkije werden door zware sneeuwstormen en felle koude gevolgd. Het spoorwegverkeer werd geheel lamgelegd. Een bij Erzinjan. ingesneeuwde trein. Waf Engeland van Amerika zou willen. Verhindering van allen Disifcschen handel op het Westelijk halfrond. Engeland heeft geantwoord op de nota der 21 Amerikaansche republieken, waarin deze protesteerden tegen de oorlogsactivi- teit in de zg. „Amerikaansche neutraliteits- zone", die, naar men weet, een breedte heeft van 300 mijl uit de kust. In het bij zonder betrof dit protest den zeeslag tus schen de „Graf Spee" en drie Engelsche kruisers. De Engelsche regeering heeft geant woord, dat zij zich haar volledige rechten van oorlogvoeren voorbehoudt om te strij den ter verdediging van die opvatting van recht en levenswijze, welke naar zij gelooft, voor Amerika even dierbaar zijn als voor de volken van het Britsche geipeenebest. In de nota wordt er de nadruk op gelegd, dat de erkenning van de neutraliteitszone door Groot-Brittannlë afhankelijk moet worden gesteld van een haar te geven vol doening, dat deze zone aan Duitsche oor logsschepen en proviandschepen niet een uitgebreide wijkplaats moet verschaffen, van waaruit zij zouden kunnen overgaan tot aanvallen op geallieerde en neutrale schepen en werwaarts zij zouden kunnen terugkeeren, teneinde te voorkomen, dal zij strijd zouden moeten leveren. De nota vervolgt: Het zou ook noodig zijn te verzekeren, dat Duitsche oorlogsschepen en proviandschepen niet van den eenen oce aan naar den anderen gaan en dat. Duit sche koopvaardijschepen niet deel zouden nemen in den handel tusschen de Ameri kaansche staten en buitenlandsche valuta zouden verdienen, welke gebruikt zou kun nen worden voor pogingen tot bevordering van revolutionnaire actie en sabotage in het. buitenland en de middelen zouden verschaf fen voor een verlenging van den oorlog, waardoor de Geallieerden beroofd zouden Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van (lngez. Med.) EEN RUSSISCH SCHIP OPGEBRACHT DOOR DE ENGELSCHEN. Wegens de inbeslagneming van het Rus sische schip „Selengra", dat een schip van de Britsche controle op de contrabande naar Hongkong heeft opgebracht teneinde de lading te doen onderzoeken, heeft de ge zagvoerder van het Russische vaartuig in een telegram aan Moskou en aan Maiski, den ambassadeur der Sovjet-Unie te Lon den, geprotesteerd. Havas voegt hieraan toe, dat de „Selen gra" het eerste Russische schip is, dat door de Britsche vloot sedert het uitbreken van de vijandelijkheden, in de Chineesche wa teren is gepraaid. Toen het schip naar Hongkong werd op gebracht, werd, aldus Havas, duidelijk ge maakt, dat het onderzoek naar de lading in oorlogstijd een normale daad is en dat het Russische schip in geen enkel opzicht als prijs werd beschouwd. worden van de vruchten van hun superiori teit ter zee. De Britsche regeering is van meening, dat de eenig doeltreffende methode ter voorkoming van oorlogsdaden binnen de neutraliteitszone zou zijn: le. te verzekeren, dat de Duitsche regee ring er geen oorlogsschepen heenzendt en 2e. daar zooveel Duitsche schepen reeds een toevlucht hebben gezocht in de Ameri kaansche wateren zou het noodzakelijk zijn, dat deze schepen voor den duur van den oorlog onder pan-Amerikaansche controle zouden worden opgelegd. Nu de Russen te land niet kunnen winnen Nu de Russen door den moedigen en suc cesvollen tegenstand der Finnen te land niet verder komen, schijnen zij een beslis sing te willen forceeren met hun overmach tige luchtwapen, waarbij zij het vooral op de burgerbevolking gemunt hebben. Dé Russische vliegtuigen werpen thans reeds vier dagen een regen van bommen op de steden in Zuid-Finland. Viipuri heeft gisteren het hevigste bombardement sedert het uitbreken der vijandelijkheden onder gaan. Vele gebouwen geraakten in brand: in een straat werden de gevels van allo winkels weggerukt. De luchtaanval op deze stad werd door 22 vliegtuigen ondernomen. Boven de stad Hangoe heeft men 124 ma chines geteld, vliegend in groepen. JACHT OP DE BURGERS! De Finsche autoriteiten hebben in ver band met de onophoudelijke luchtaanvallen besloten een aantal plaatsen te ontruimen. De plaatselijke autoriteiten kunnen de vei ligheid van de bevolking niet meer verze keren. Onder de steden, welke geëvacueerd moeten worden zijn Hangoe, Ekenaes, Abo, Karis en Rhimaki. Vooral Abo, Ekenaes en Hangoe hebben van de luchtaanvallen te lijden gehad. Het is zeer gevaarlijk Hangoe en Ekenaes te verlaten aangezien de Russische vliegtuigen alle voertuigen, welke de steden verlaten, achtervolgen en onder vuur nemen. De Russische toestellen vliegen op slechts 100 meter hoogte en schieten met mitrail leurs op allen, die zij op straat zien. Van de 700 huizen, welke Hangoe telt, zijn 400 ver nield. Sedert enkele dagen wordt elke groep van negen bombardementsvliegtuigen van de Russen vergezeld door twee jachtvlieg tuigen, welke opdracht blijken te hebben de burgerbevolking met mitrailleurs te be stoken. De koude in Finland is zeer fel; in Hel sinki is het kwik tot meer dan 30 graden beneden bet vriespunt gedaald. Terwijl aan bijna alle Finsche fronten de toestand voorloopig gestabiliseerd lijkt, worden de gevechten in de streek van Sal- la in Lapland voortgezet. De laatste zware sneeuwval veroordeelt de Russische troepen tot het defensief, aangezien de sneeuw het massale gebruik van tanks onmogelijk maakt en de Russische infanterie bijna nooit aanvalt zonder den steun van talrijke aanvalswagens' De bedrijvigheid van de Russische luchtmacht, die een ware terreur uit de lucht uitoefent in Finland vormt in zekeren zin een bevestiging van de stagna tie in de krijgsverrichtingen te land. In de afgeloopen week wierpen de Russen op 42 verschillende plaatsen in Finland in totaal bijna 2000 bommen neer. Enkele van die plaatsen waren het voorwerp van ver scheidene aanvallen. Drie ziekenhuizen wer den gebombardeerd; zoo werden zeven bom men geworpen op het ziekenhuis van een kleine stad. Ondanks de op Finland gewor pen bommen, hebben de Russische vliegers geengroote schade aangericht, wanneer men bedenkt welk aantal projectielen werd neergeworpen. Geen enkele Finsche verbin- bingslinïe is afgesneden. Het aantal in deze week neergehaalde vliegtuigen is grooter dan liet aantal door de Russen gedoode bur gers. De burgers, die gedood of gewond werden, waren bijna allen lieden, die geen schuilplaats konden bereiken. De ervaring toont, dat, wanneer men de gegeven beve len opvolgt het aantal slachtoffers aanzien lijk wordt verminderd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1