FIRMA 6. W. DEN BOER - MIDDELBURG VLAAMSCHE KRONIJK Teen Poelje een Piel begen te werden. ülï IE PROVINCIE DE NIEUWE PLOEG. In de „Kroniek van den Dag'' in het blad van Maandag is van het nieuwe het vijfde ministerie-Pierlot alles gezegd wat er van te zeggen valt Of het „Januari-kabinet" sommigen spreken ook van het kabinet der 14 Pier- l°ts van meer solidariteitszin, meer sa- mengang zal getuigen dan het „kabinet der IS" zal nog moeten blijken. Heel veel vertrouwen in de standvastigheid dei- nieuwe ploeg hebben wjj in elk geval niet. Dat het vorige ministerie ilog zoolang heeft standgehouden, heeft het alleen te danken aan de omstandigheden, den oorlogstoestand waardoor velen terug schrikten voor een regeeringscrisis. De minister van financiën, die een wet heeft aagenomen gekregen, waardoor hij 75 van de oorlogswinst in de bedrijven naar zich toe mag halen, zou kunnen begin nen met deze heffing op de salarissen der ministers toe te passen Dat het vo rige en evenzoo het nieuwe groepje gé- duld wordt en bjj het leven gespaard blijft is zuivere oorlogswinst voor hen. Terwyl de premier den journalisten ver zekerde, dat altijd rust en vree geheerscht hebben in den schoot der regeering, liet minister Sap in zjjn blad „De Standaard" schrijven; Al wat men aan de oude re geering Pierlot moet verwijten: innerlijke verdeeldheid, oprichting van kostbare nieuwe diensten en departementen, beslui teloosheid, onlogische maatregelen en wat al meei*, vindt voor een groot deel zijn oorsprong in het kwaad der minisiterieele deflatie' Zoo, zoo. Dus was er wel iets niet hee- lemaal in orde Maar dat behoort hu tot het verleden Katholieken, socialisten en liberalen heb ben een nieuw liefdespact gesloten. Of dit pact echter van Jangen duur zal zijn,: moeten wij zoowaar, als gezegd, beginnen te betwijfelen. De liberale Matin" viel reeds dadelijk bovenarms op „de echte schoonmoeder" van de nieuwe regeering, waarmede mi nister Spaak was bedoeld. Het franskiljon- sche blad noemde den minister van bui- tenlandsche zaken niet alleen „l'ancien di recteur van de „Action Socialiste" (oud-di recteur van de „Ac'aon Socialiste") wat er nog door kon, maar ook; le bolchevik en smoking", den bolsjewist in smoking, wat al heel wat minder hoffelijk was Het Vlaamsche blad „Het Laatste Nieuws" geeft het ministerie ook al geen lang leven. „Wü hebben een nieuw mini sterie. zoo schrijft he4, maar dat betee- kent nog niet dat wij een regeering heb ben Van je vrienden moe. je hel heb ben, zullen de vier Vlaamsche ministers zeggen. Andere liberale bladen spreken eveneens niet zeer welwillend uit „La Gazette'' voorspelt ckJ': hel min!- sterie der onmacht" hët voorzeker niet lang zal uithouden. Le Soir spreel-T in hetzelfde verband van un dröle de mi nistère" (een zonderlinge regeering), ter wijl „l'Etoile" en „La Derniere Heu- re" zinspelen op een interpellatie, die niet voor de poes zul zijn „Le Matin" heeft het meer nog op zijn stadgenoci', den Antwerpenaar, minister Sap, begrepen dan op mr. Pierlot Zoodat deze strijd niet enkel in het parlement maar ook in de kolommen van Le Matin" en ,,De Standaard" zal worden uitge vochten Inmidels begint men al dn dezelfde kringen te denken aanden opvolger van minister-president Pierlot De Van Zeelandisten steken al meer het hoofd op Doch de Van Cauwelaer'isten zijn zichtbaar in de meerderheid vooralsnog. En we meenen eenige redenen te heb ben om te gelooven, dat, indien het bin nenkort (men spreekt, van .ten hoogn:e drie of vier maanden.) zoover moeht ko men, de huidige voorzitter van de Kamer (Van Cauwelaert) het met een voldoend aantal lengten van den ex-onder-gouver- neur der Nationale Bank (Van Zeeland zal winnen. Verder is het maar goed dat de Ka mer pas volgende week samenkomt Was dit nu het geval dan zouden reeds on middellijk na de opening harde woorden zijn gevallen over de ministers-wisseling. Vele liberalen zijn en blijven zeer mis noegd over de dêfenestratie' van hun partijgenoot Devèze Hijzelf heeft in do vergadering van de Liberale Partij ver klaard, dat hij "niet vrijwillig is heenge gaan. De schuld van deze uitstooting wordt meer op mr Spaak dan op mr. Pierlot gelegd. Deze eerste moet, zegt men, als een Macliiavelli te werk zijn gaan. Anderen stellen de vraag of de te rugroeping van generaal Nuyten in aktie- ve dienst met het gedwongen heengaan van minister Devèze in verband zou staan Genoemde generaal en de „kleine Napoleon", zooals men minister Devèze noemde, staan ongeveer als kat en hond tegenover elkaar. Dit alles en meer nog zou mogelijk nu in het Parlement opgerakeld zijn gewor den Tegen de volgende week zoo hoopt men in de omgeving van den „pre mier," kunnen de gemoederen alweer wat bedaard zijn en kaan een storm, waarvan men het "gevaar voor 'het kabinet der 14 geenszins ontkent, misschien wel worden voorkomen. Dat is best mogelijk, maar evenzeer is hevt niet uitgesloten dat de heer Pierlot den kalmeerenden invloed van een week parlementaire vacantie overschat Menig lid van de regeering zal ongetwijfeld een zucht van verlichting slaken, als de vol gende week weer achter den rug zal zijn, zonder dat er glazen kapot gaan. Den Vlamingen geeft deze regeering ook geen voldoening Vier ministens van de veertien zijn Vlamingen. zoodat de ver houding Vlaming-Waal thans nog slechter en onjuister is, dan bij de vorige groep. En dat in een land, waar de meerderheid der bevolking Vlaamsch is Tijl Uilenspiegels „Lamme Goedzak" be- toen hij het toelatingsexamen voor de H.B.S. met vrucht had doorstaan, werd hij voor tal van nieuwe pro blemen geplaatst. Zijn ouders, die naar aanleiding van het succes overstelpt werden met schriftelijke aanbiedingen, vonden dit n.l. een goede gelegenheid om den reeds vroeg aangewakkerd en zelf standigheidszin van hun zoon op een zware proef te stellen. Alle circulaires en brieven deponeer den zij in P.P.'s studeerkamertje, op dat hij eigenmachtig zou beslissen welke boekhandelaar zijn boeken zou leveren, wie zijn nieuwe fiets, welk reisbureau het reisje, ter viering van den examen-uitslag zou verzorgen, tot welke clubs hij wel, en tot welke hij niet zou toetreden. Pienter Sr. en zijn vrouw waren uiter mate ingenomen met de resultaten van hun proef. Hun jonge zoon had de te vergeven opdrachten verstrekt aan vrijwel precies die firma's, die zij zelf hadden uitverkoren, de vereeni- Waarom daarvan geen gebruik Praat eens met gingen gekozen, die ook zij goed vonden. Zij vroegen pienteren Piet hoe hij deze moeilijke kwestie had opgelost. „Nogal eenvoudig"antwoordde het jongmensch. „Circulaires en brieven, die er niet verzorgd uitzagen, heb ik terzijde gelegd. Firma's die ik niet ken, en die zich presenteeren met slordig drukwerk, hebben mijn ver trouwen niet." De jeugd oordeelt hard, en voor vele zakenlieden en particulieren is het maar goed, dat zij niet van pientere Pietjes moeten leven. Toch zullen zij er goed aan doen iets van Piet's scherp requisitoir ter harte te nemen. Ook anderen dan P.P. beoordeelen n.l. een zaak veelal naar het druk werk, dat haar vertegenwoordigt. Goed verzorgd drukwerk maakt good will, schept een gunstige sfeer, boe zemt vertrouwen in. gemaakt TË DUUR DACHT U WALCHEREN Schaatsenwedstrijd te Oostkapelle. OOSTKAPELLE. Op de ijsbaan „De halve .aan" werden Zaterdag verschillende wed strijden gehouden waarvoor zoowel door leden als de hier gelegerde militairen veel Van de wedstijd in hardrijden voor school kinderen was le prijswinnaar J. Koppejan, 2e Maria den Hollander, 3e Ben Willemsz, 4e Bart Watel, 5e Jaap Vos. Hindernisrijden voor school kinderen: le Gerard Watel, 2e Pieter van Liere, 3 e Izaak Wondergem. Schoonrijden voor paren: le Bouwhuizen en Rocks, 2e Schilder en Willcms, 3e De Geer en Bovenkamp. Schoonrijden voor enkelingen: le Bouw huizen, 2e J. Bakker, 3e Peek, 4e J. Vreke, 5e J. Koppejan, 5e Joh. Mesu, 7e Schilder. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt door den waarnemend Bat- taljons Commandant Kapitein Capteijn. NOORD-BEVELAND IJSFEEST TE KAMPERLAND. KAMPERLAND. Zaterdagmiddag werd rlhier op de banen van de ijsclub: „IJsver- ik ons vermaak" een ijsfeest gehouden wedstrijden waren erschilh verbonden. Schoonrijden voi de Smit, 2e prijs J. T. Hartog, 4e prijs T. Swenm Schippers-Det Schoönrijdi dames: 1ste prijs: P. m Langeraad, 3 e prijs 5e prijs N. paren: le prijs G. de Regt en A. Augustein, 2e prijs J. de Regt en C. de Ryk-Verhulst, 3e prijs Jan van Lan geraad en Janny van Langeraad, 4e prijs J. Kramer en P. de Smit, 5e prijs C. Schippers en S. Schippers- de Kam, 6e prijs P. Wisse Schoonrijden voor heeren: Ie prijs B. Luyk, 2e prijs Jan de Regt, 3e prijs P. Wisse. Hardrijden: le prijs Johs. de Haze, 2e prijs W. Wisse Pz., 3e prijs B. Luyk, 4e prijs J. Wisse, 5e prijs Johs. de Smit, 6, prijs H. Wilderom. SJeetjerijden: le prijs Jac. de Smit en P. de Haze, 2e prijs A. Koole en Johs. de Haze, 3e prijs J. Wisse en W. Wisse, 4e prijs B. Luyk en H. Wilderom, 5e prijs P. Bakker Hz. en L. Kempe. Stoeltjerijden: le prijs J. Wisse, 2e prijs Johs. de Smit, 3e prijs Jac. de Smit, 4e prijs M. Maris, 5e prijs J. de Haze, 6e prijs W. Wisse, 7e prijs J. Begthel, 8e prijs J. Balken ende, 9e prijs I. v. d. Moere Lz„ 10e prijs P. Leendertse, lie prijs J. Mol, 12e prijs A. Heyboer, l-3e prijs P. Bakker Hz. Er was zeer veel belangstelling. INGEZONDEN STUKKEN GOEDE RAAD. Middelburg, 13 Januari. Geachte Redactie.' Mag ik bü deze de Middelb. IJsclub eens een publieken goeden raad geven, opdat de aloude üsspórt niet gaat leiden tot haat en nijd onder de Middelburgsche bevolking? Ten eerste, neem een voorbeeld aan de or ganisatoren der ijsbaan Noordvest. Geen vergaderingen tot en met, doch eensgezind een besluit, en het succes is verzekerd. Zoek direct na deze ijsperiode contact met alle buurtvereenigingen of commissies. Er zijn vlaggen, palen, winpels, lampjes, snoe ren etc. voldoende om de geheele stad te versieren, laat staan de vesten. Kosten zijn dan gering, als men werkt als één man. Ieder wat en binnen 24 uur vormen alle vesten een feestelijke ijsbaan. Dan allen eensgezind zonder afstandsver- schil, de schaatsen onder gebonden, en de singels zijn bezet met kijkes die mede ge nieten van de vroolijke sport. Organiseert geen wedstrijden die aanstoot geven, door b.v. toestemming te geven ook zonder schaatsen mede te doen. Dat lijkt te veel op liefdadigheid, het moet sport blijven, voor liefdadigheid zijn er volop andere ge legenheden. Het uur dezer wedstrijden moet ook niet zijn, als .het publiek aan tafel pleegt te zitten. Is er een wedstrijd, dan allen voor één, en één voor allen. Het voorbeeld is Goes: vier en twintig uur tijd; resultaat: volop prijzen, die gaarne worden gegeven, mits op de juiste wijze wordt gevraagd, en ge handeld. Doch geen afsluiting van wegen en geen entréeprijs. Het om het kampioenschap rijden is mo gelijk, doch dan enkel Zeeuwen en geen rijders van elders. Laat Middelburg nu eens zien wat het kan, en als dan straks onze mannen en jon gens naar huis gaan, kunnen zij getuigen van eensgezindheid in onze goede stad, wat tevens een goedkoope en goede reclame is voor vreemdelingenbezoek. Deze wijze van samenwerking ligt, geloof ik, ook wel in de lijn van geestelijke en moreele herbe wapening. Alle inwoners zullen dan overtuigd zijn, dat er volop goede rijgele- genheid bestaat te Middelburg. Is er in de ijsperiode nog eens een ver duistering, dan alle lichten aan of alles uit. Wil men echter door blijven gaan zoo als nu, een zeker deel te weren, dan royaal een eigen terrein gekocht, men is dan baas in eigen huis en kan desnoods een ballo tage-lijst aanleggen. Nogmaals: één voor allen, en allen voor één en onze prachtige ijssport is weer net als vroeger een vermaak voor rijk en arm, oud en jong. Hopende dat alle Middelburgers door het leergeld, dat nu is betaald, medewerken de misstanden uit den weg te ruimen. B„ Seisweg. staat nog; een goedzak eneen lam meling. Men zou deze verhouding eens andersom moeten hebben! een ander geluid. Geachte Redacteur! Mag ik na zooveel kijven, Ook nog een letter schrijven Over 't probleem „de Vest" In 't Middelburgs gewest? Ik las ook in uw blad Het een en ander praatje. Van een gekwetst gemoed Van burgers braaf en goed- Maar burgers O of Z En kenners van de wet Wilt gij toch dit bedenken, Dat hier dit vest-festijn Als was 't voor u niet fijn, Toch ook iets goeds wou schenken. Zoo men die kinderschaar, Vergaderd al te gaar, Zag kampen om een prijs Van worst en wat voor spijs Er kwam in 't arm gezin Een smakelijke gave in, Waarvoor ik hier wou geven, Aan ai degenen dank, Die door hun vlijtig streven Ook door hun pret en feest Ons hebben iets gegeven. En ik hoop dat onze dank In deez' berijmde klank Den mopperaars troost mag geven. Met de meeste hoogachting Mr. dr. A. baron Roëll 25 jaar Commissaris der Koningin. As. Donderdag viert mr, dr, A, baron Roëll te Haarlem zijn zilveren jubileum als; Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Antonie baron Roëll werd 21 Aug. 1864^ le s-Gravenhage geboren en bezocht het- gymnasium aldaar om vervolgens aan de Rijksuniversiteit 'te Leiden in de rechts wetenschappen te studeeren. In 1892 pro moveerde hij, tot doctor in deze weten schappen op een proefschrift getiteld: „De- wetgeving op de huisvesting van de ar beidende klassen". Een jaar later werd hij benoemd tot adjunct-commies aan de Prov. griffie te Gelderland om in 1894 naar Zwolle te vertrekken en op te treden als afdeelingschef van de Prov. griffie van Overijssel. In 1898 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Leeuwarden en 6 jaar later tot die van Arnhem. In 1910 werd de jubilaris burgemeester van Am sterdam wat hij geweest is totdat hij 18 Jan. 1915 zijn tegenwoordigen werkkring: aanvaardde. VEERE Abonnementen en Advertentiën voor u.i blad worden aangenomen door den Agent C. DE JONGE. een brutale inbreker op heeterdaad berapt. Hü had voor een waarde van 30 a 40.000 bij zich. Toevalligerwijze is Zondagavond te Am sterdam een inbreker, die zeer brutaal te werk ging, door rechercheurs van de cen trale recherche op heeterdaad betrapt en ingerekend. Om half negen surveilleerdende recher cheurs in de Oranje Nassaulaan. Hun aan dacht werd getrokken door een man, die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zich op verdachte wijze bij een der huizen ophield. De recherche liet hem rustig begaan, daarbij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ontsnappen. De man verschafte zich toegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich bleef geruimen tijd binnen. Toen de man naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de rechercheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag gesla gen, want men vond op hem een groot aan tal gouden sieraden en zilver, tot een waar de van naar schatting 30.000 of 40.000 gul den. Vanzelfsprekend werd de ongeveer jarige man aangehouden. Het verdere on derzoek is nog in vollen gang. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 16 JANUARI. HILVERSUM I. Ï8T5 en 414,4 M. AVRO-Uitzending. 8,00 Ber. ANP, gram. 8,30 Orgelspel. 8,50 Gram. 9,15 Omroepork. en soliste (opn.). 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Ensemble Jetty Can tor. 11,00 Huish. wenken. 11,30 Ensemble Jetty Cantor. 12,15 Boris Lensky's Schram- meltrio. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,00 Om roepork. en soliste. 2,00 Voor de vrouw. 2,10 Omroepork. 2,45 Knip- en naaicursus. 3,45 Lyra-trio. 4,30 Kinderkoor. 5,00 Kin- d'erhalfuur. 5,30 Omroepork. 6,30 Populair conc. (opn.). 7,00 Voor de kinderen. 7,05 Pianovoordr. 7,30 Engelsche les. 8,00 Ber. ANP, mededeelingen. Hierna: Intern, over zicht. 8,35 Bonte Mobilisatietrein. 9,45 Gram. 10,30 AVRO-Dansork. 11,00 Eer. ANP, hier na: Lajos Veres' Zigeunerork. 11,40—12,00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. KRO-Uitz. 4,00—5,10 HIRO. 8,00 Ber. ANP. 8,05—9,15 en 10,00 Gram. 11,30 Godsd.- halfuur. 12,00 Ber. 12,15 KRO- ork. (12,45—1,10 Ber. ANP en gram.). 2,00' Vrouwenuurfje. 3,00 Modecursus. 4,00 Gram. 4,05 Causerie. 4,20 Gram. 4,25 Causerie. 4,40 Gram. 4,45 Ber. 4,50 Gram. 4,55 Causerie. 5,10 KRO-Melodisten en solist. (5,45—6,05 Felicitaties). 6,35 Sporthalfuur. 7,00 Ber. 7,15 Lezing. 7,35 Gram. 7,50 Reportage. 8,00 Ber. ANP, mededeelingen. 8,15 Sted. ork. van Maastricht en solist. 9,00 Voor de jeugd. 9,20 Vervolg* cone. 10,00 Interview. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Rococo-octet. 11,00 Gram. 11,10 Bertus van Dinteren en zijn ork. 11,30—12,00 Gram. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6,20 n.m. ook 342 M.) 12,20 Lewisham Hippodrome- ork. 12,50 Gevar. progr. 1,20 Ber. 1,30 Gram. 1,35—2,20 Northern trio. 3,20 Gevar. progr. 3.50 BBC-Harmonie-ork. 4,20 Ber. 4.35 Hen ry Hall en zijn dansork. 5.20 Kinderuurtje. 6.05 Gram. 6.20 Ber. 6.35 Variété. 7,05 Jac- ques-strijkork. 7.50 Wedstrijd. 8,20 Radin- tooneel. 8.50 Gevar. progr. 9,20 Ber. 9.35 Nieuws uit de Dominions. 9,50 Variété. 10,35 Avondwijd. 10,50 Viola en piano. 11.30 Eddie Carroll en zijn dansork. 12,10 Declamatie. 12,20—12,35 Ber. RADIO-PARIS 1648 M. 12,05 Zang. 12,35 Vioolvoordr. 1,05 Pianovoordr. 1,35 Cembalo en Zang. 2.00 Gram. 2,05 Vervolg van 1,35. 2,30 Saxofoonsoli. 3.50 Radiotooneel. 4,50 Pianovoordr. 5,20 Chansons. 5,35 Kamermu ziek. 6,35 Zang. "7,20 Lichte muz. 7,50 en 9,05 Nationaal ork. 10.20 Radiotooneel. 10,35 Pianovoordr. 11.05 Raymond Legrand en zijn jazz-orkest. 12,0512,20 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Gram. 7,40—8,20 Leo Eysoldt's ork. 10,50 Gram. 1120 Conc. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Popul. conc. 2.45 Gevar. progr. 4.30 Pianovoordr. 4.50 Folkloristisch progr. 5.20 Gram. 6.30 Fred Berd-Lehmann's ork. 7.35-12,20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 322 en 484 m 322 M. 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Omroepoi'k. 1,502,20; 5.20; 6.50 en 7,20 Gram. 8,20 Voor de sol daten. S.50 en 9,35 Omroepork. en soliste. 10,30—11,20 Gram. 484 m12,20 Gram. 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.20 en 6.35 Gram. 6.50 Orgelconc. (met toe].). 8,20 Voor de solda ten. 8.50 „Rosé et Colas", komische opera. 9.50 Omroepdansork. 10.3011,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8,35 Volksmuz. 9.20 Ber. 9,50 Joe Bund's ork. 10,20 Pol. overz. Hier na: Kamermuziek en zang. 11,20 Ber. Hier na tot 12,20 Nachtconc. AGENDA. MIDDELBURG. MA 15 Jan. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. H. A. Kramers te Leiden; St. Joris (Ben. voorz.) 20,15 h. Dl 16 Jan. Oud Geref. Gem. spr. de heer Mieras, Axel; Bogardz. 19,00 h, h. Dl 16 Jan. Rookavond, Muziek, café Dam- zicht. Dl 16 Jan. Lez. m. lichtb. Vara-leden en niet leden. spr. de heer S. S. Lantin- ga; „De Vergenoeging", 20,00 h. GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 12—DO 18 Jan. „Shall we Dance" (Geef me 'n kans) en „Revolverrecht" (Gun Law), 20.00' CITY, Middelburg VR 12—DO 18 Jan. „Het Mysterie ontsluierd van den geest van den zwarten piraat" eir „Altijd die vrouw", 20,00 h. GRAND THEATER, Goes Dl 16 Jan. „Jon gens met smerige gezichten" en „De geheimzinnige misdaad", 20,00 h. \LGEMEEN. Dl 16 Jan. Nat. film „20,000 mijlen over Zee", Centraal te Koudekerke. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8