Rusland spreekt Finsche successen legen. SPORTNIEUWS UIT BE PERS Het ijs en de verdediging van ons grondgebied. A Bij de jongste oefeningen van 't Nederlandsche veldleger bleek weder om de kracht van het inundatie-gebied, ook in bevroren toestand. Boven: Aan de vechtwagens gelukte het niet over het ijs te trekken. Hoewel dit sterk genoeg was, geraakten de wagens in de lange sleu ven, waaruit ze zelfs na zeer veel moeite niet meer konden geraken. Onder: Ook voor de amphibie-terreinwagens bleken de ijshinder- nissen in het inundatiegebied te moeilijk. Noch vooruit, noch achteruit gelukte het de gladde kanten te beklimmen. Bemiddeling tusschen Finland en Rusland De diplomatieke redacteur van het lta- liaansche persagentschap Stefani schrijft: De bladen in Londen en Parijs hebben dezer dagen geruchten verspreid over be weerde bemiddeling, die zou zijn aangebo den door Duitschland ten aanzien van een vreedzame oplossing van het Russisch-Fin- sche conflict. Deze berichten zijn in het land zelf geenszins bevestigd. Zij zouden van belanghebbende zijde afstammen en hebben zeer waarschijnlijk geen enkelen grond van bestaan. Daarentegen wordt gemeld, dat er tege lijkertijd een campagne ingezet is door de noornaamste Noorsche bladen ten gunste van een onmiddellijken vrede tusschen Rus land en Finland door afstand aan Rusland van een zone in Karelië, welke noodig is voor de bescherming van Leningrad. Ook wijst men er op, dat zich een ont spanning heeft voorgedaan in de betrek kingen tusschen de Scandinavische landen en Duitschland na de verklaring van de of ficieuze Duitsche pers, dat Duitschland geen druk wil uitoefenen op de Noorsche staten. Britsche vliegtuigen boven Weenen en Praag. Reuters bijzondere correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk meldt, dat Britsche vliegtuigen uit Frankrijk zijn op gestegen om voor het eerst door te dringen tot Groot-Duitschland. Zij vlogen over Weenen en Praag en lieten pamfletten val len. Twee uren later keerden zij ongedeerd naar hun basis terug achter de Maginot- linie. Het was een mooie heldere avond, doch het was bitter koud. Hagenaartjes bluften zich de gevangenis in. Verleden week hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een filiaal van een groote Haagsche banketbakkerszaak te Scheveningen. De buit was 160 gulden. De Haagsche recherche is er in geslaagd deze inbraak tot oplossing te brengen. Zij ar resteerde een 18-jarigen loopjongen van de firma, die heeft bekend den inbraak te zamen met een 16-jarig vriendje te heb ben gepleegd Het geld hadden zij in een week opgemaakt. Zij hadden in een café goede zier gemaakt. De 40-jarige caféhoud ster was in vertrouwen genomen, zij had den haar ieder 10 gegeven. Vrienden, be kenden en ook andere bezoekers van het café hadden eveneens dankbaar van hun vrijgevigheid geprofiteerd. Wat zij verdienen. Jaarlijks verschijnt in het maandschrift van het Centraal Bureau vóór de statis tiek een samenvattend overzicht voor de industrieele bedrijfstakken Dit overzicht beperkt zich tot een aantal meest groote of vrij groote gemeenten met industrieel karakter. De over het 2de halfjaar 1938 verschenen statistiek omvat 166,000 man nelijke arbeiders van 21 jaar of ouder. Het gemiddeld uurinkomen dezer mannen be droeg 56,0 ets. Geschoolden (74,000), ge- oefenden (61,000) en ongeschoolden (31.000) verdienden resp 62,1, 52,2 en 48,8 ets. per uur. Per week werd gemid deld 47 uur gewerkt In die bedrijfstakken, welke in ver scheidene der bebouwde gemeenten ver tegenwoordigd zijn, bedroeg van de ge schoolde arbeiders het gemiddeld uurinko- men in alle gemeenten tezamen in boekdrukkerijen 66,0 ets, in boekbinderijen 63,8 ets, in de metaalindustrie 62,2 ets, in broodbakkerijen 58,1 ets, in den burgerlij ken en Utiliteitsbouw 56,1 ets, in sigaren fabrieken 48,0 ets en in de textielindustrie 45,4 ets. Onderscheiden naar de gemeenten liep hetgemiddeld uurinkomen van geschoolde arbeiders in „de industrie" als geheel be schouwd, uiteen van 68,9 ets., te Amster dam tot 39.8 ets, te Winterswijk Van de geoefenden kwamen de hoogste gemiddel de uurverdiensten voor te Zaandam met 62,6 ets, de laagste te Roosendaal en Nis pen met 37,6 ets, en van ongeschoolden resp. te Zaandam met 61,7 ets en te Doe- tinchem met 34,5 ets. Bekijkt men in iedere gemeente de cij fers per bedrijfstak, dan vallen er plaat selijk eveneens vaak groote verschillen in de loon-gemiddelden te constateeren. Zoo verdienden bv geschoolde arbeiders te Eindhoven in steendrukkerijen 71,4 ets per uur en in de katoen- en linnenindustrie 43,4 ets, te Groningen in chemigrafische inrichtingen 76,6 ets en in de metaalindu strie 50,1 ets. SCHAATSENRIJDER IN WAK GERAAKT EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 30-jarige schaatsen rijder J. W. van Geen uit Alphen aan den Rijn op het Braassemermeer in een wak gereden en verdronken. De heer Van Geen bevond zich alleen op het eenzame gedeelte van de plas, dat door de ijsclubs was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders den heer Van Geen in het wak rijden. Zy waar schuwden de gemeentepolitie van Rynsa- terwoude, die aan het dreggen ging en na twee uur het lijk ophaalde. De beide jongemannen, alsmede de ca féhoudster zitten thans achter slot er grendel. „Operaties op het terrein der verbeelding." Het Russische Telegraafagentschap Tass publiceert een tegenspraak van het hoofd kwartier van het militaire district Le ningrad, waarin gezegd wordt, dat in de tweede periode van drie weken in Finland geen wijzigingen van belang voorgekomen zijn aan het front. „De zware koude, die plotseling ingezet is, heeft ten zeerste de positie der Finsche troepen vergemakkelijkt, maar desondanks toonden deze zich onbekwaam om van de zen gunstigen toestand te profiteeredDe buitenlandsche pers echter slaagde er in dien tijd in uitgebreide operaties te ontwikkelen op het terrein der verbeelding. Het hoofd kwartier heeft geen tyd dagelijks de ver zinsels tegen te spreken van de vertegen woordigers der buitenlandsche agentschap pen. Het gelooft echter, dat het niet onnut is van tijd tot tijd een samenvatting te ge ven van de lastercampagne dezer heeren. Zoo beweren zij, dat de Finsche troepen in alle richtingen door het front heengebroken zijn en operaties ten uitvoer leggen op ge bied der Sovjet-Unie. Dit is een volstrekte leugen en dan nog een kinderachtige, be lachelijke leugen. In werkelijkheid hebben de Finsche troe pen de Sovjetgrenzen in geen enkele rich ting bereikt. In feite hebben zij zich nau welijks een dergelijke taak gesteld. Voorts beweren de agentschappen, dat in •eldslagen in het gebied van Suomussalmi de 44ste Sovjetdivisie 14,000 man heeft ver loren. Deze bewering is te danken aan de bovennatuurlijke fantasie der onder een slecht gesternte geboren schrijvers. De 44ste divisie had in het geheel niet meer dan 10.000 man aan het front, hoe konden er dan 14.000 verloren gaan? In werkelijkheid zijn de verliezen der Sovjettroepen de 900 man niet te boven gegaan en die verliezen zijn. te wjjten aan de plotselinge koude veel eer dan aan het optreden der Finsche troe pen. De buitenlandsche babbelaars verzwij gen het feit, dat de Finsche troepen daar niet minder dan 2000 dooden en gewonden hebben verloren en dat de leden van het Finsche Schutzkorps op brute wijze de Fin sche gewonden hebben gedood om geen „tongen" in handen van de Sovjettroepen achter te laten". Je moei er maar op komen 'Volgens Amerikaansche lucht vaart offi cieren is thans een nieuw soort luchtdoel granaat, dat in de Ver. Staten tot ontwik keling is gebracht, aan Frankrijk ter be schikking gesteld. De granaat wordt op de gebruikelijke wijze afgeschoten, doch zij laat een parachute los, welke een stalen band ter lengte van honderden voeten ach ter zich sleept, die zich in de schroeven van de aanvallende vliegtuigen moet verwar ren. (Wij laten dit ietwat fantastische bericht voor rekening van het Reuter-bui'eau, dat het de wereld inzond. Red.) Twee jongemannen slachtoffers van het ijs. Een derde kon gered worden. Zaterdagmiddag waren drie jongelieden, t.w. Jan Schilstra en Sybren Koen, resp. 19 en 18 jaar, beiden afkomstig uit Heme- lum, en de 17-jarige Jan de Jager uit Rjjs, op de schaats binnendoor naar Molkwerum getrokken om hier toeschouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij deze baan gekomen, kwamen zij tot andere ge dachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun noodlottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wisten derhal ve niet,, dat zij, het IJsselmeer oprijdend, al spoedig bij de voorgeul StavorenHar- lingen zouden zijn. Wel is waar is deze dicht gevroren, maar het ijs is hier niet betrouwbaar. Het drietal was naar schatting 600 me ter uit de kust en nog maar als stippen te zien, toen zij opeens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begrepen, dat een ongeluk was geschied en snelden toe. De 16-jarige Douwe Zeldenrust en Jisk Bijmin slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij verdronken jammerlijk. Later kwam men van den wal per ijs- vlet te hulp. De lijken der beide slachtoffers konden toen worden geborgen. Zij zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Jan de Jager bracht men binnen in de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal worden verpleegd. Hij had water binnengekregen en was door de kou de bevangen. Zijn toestand is niet veront rustend. ZIEKE VROUW IN BRAND GERAAKT. Op de eerste verdieping van een woning aan den Middenweg te Amsterdam raakte een oude vrouw in brand, door het vlam vatten van haar kleeren bij den branden den kachel. Deze vrouw van 69 jaar, die ziek is, zat in haar nachtgoed bij den brandenden kachel in de voorkamer. Zij zat echter te dicht bij het vuur, waardoor haar kleeren op een gegeven moment in brand raakten. Haar man snelde onmiddellijk toe om haar te hel pen met het gevolg, dat hij aan beide handen brandwonden kreeg Zijn vrouw was er ernstiger aan toe. Met brandwon den overdekt werd zy in zorgwekkenden toestand naar het OL. Vrouwe-gasthuis vervoerd. Ook de echtgenoot wei'd daar heen overgebracht, In de kamer had alleen het haardkleed je' vlam gevat. Het vuurtje werd met een emmer water gedoofd.' SCHAKEN. Keres wint den tweekamp van Euwe. Te Hilversum is Zaterdagmiddag de dertiende partij van den tweekamp Euwe Keres, georgani seerd door de Vara, gespeeld. Deze voor laatste partij, ein digde na 23 zetten in remise. - De stand werd daardoor Keres 71ê punt en Euwe 5Vj punt. Aangezien er nog één partij te spelen is, heeft Ke- KERES. res den tweekamp gewonnen, daar Euw mocht hij de laatste partij winnen, niet meer dan 6jé punt kan halen. De laatste partij afgebroken. De veertiende en laatste partij van den tweekamp Euwe—Keres is gisteren te Am sterdam na 41 zetten afgebroken in een be tere stelling voor Euwe. De partij wordt hedenmiddag voortgezet. SCHAATSENRIJDEN. DE DRIEMEREN-TOCHT VERREDEN. Zondag is de driemeren-tócht verreden welke uitgeschreven was door de betreffen de commissie uit den ijsbond „Hollands Noorderkwartier"in samenwerking met den Zuidhollandschen Ijsbond. Met extra- treinen en autobussen werden de ongeveer vijftienhonderd deelnemers naar Aalsmeer vervoerd, waar het begin en eindpunt van den toclit was. De route leidde over het Braassemermeer en de Kagerplas, vanwaar' de deelnemers terug moesten rijden, naar Aalsmeer, in totaal een afstand van 55 km. Het parcours was zwaar. De eerste, die de finish bereikte was K. Klazema uit Amsterdam, die den tocht vol bracht in twee uur en een half uur. DE ELFSTEDENTOCHT IS NEET DOORGEGAAN. Naar van de zijde van de Elfstedenvereeni- ging medegedeeld wordt, heeft men zich ge noodzaakt gezien te besluiten de elfsteden tocht, die heden gehouden zou worden, tot nader order uit te stellen. Reeds Zaterdag was een lichte dooi inge treden, welke ook gisteren heeft aangehou den. Er had zich veel water op het ijs ge vormd. ZWEMMEN. Alie Stijl verbetert Nederlandsch record 100 m schoolslag. Zondagavond heeft de zwemvereeniging het Y te Amsterdam nationale zwemwed strijden georganiseerd. De fraaiste prestatie van den avond werd door Alie Stijl verricht. De Meeuwen-zwemster slaagde erin het Nederlandsche record op de 100 meter schoolslag, dat met een tijd van 1 min. 22,G sec. op naam stond van Jo Waalberg (A.D. Z.), gevestigd op 3 October 1937 te Gent, met een seconde te verbeteren en te bren gen op 1 min. 21,6 sec. Zelfs was er een kans, dat Alie Stijl ook het wereldrecord dat met 1 min. 20.2 sec. in het bezit van de Duitsche zwemster Han- ni Hoelzner, is, nog scherper zou stellen. Helaas was het keeren van Alie Stijl niet bijzonder goed, maar bovendien was er nog een andere oorzaak, waardoor haar tijd on gunstig beinvloed werd. Zij raakte met haar hoofd den bassinwand aan,, maar volgens het F.I.N.A. reglement moet dit met de handen geschieden. Zij moest de laatste be weging dus extra maken. Alie Stijl heeft op dit onderdeel nog niet voldoende ge oefend en waarschijnlijk kostte dit verzuim haar een volle seconde. Hieruit mag men dus de conclusie trek ken dat met meer oefening in 't keeren en het aanslaan, het wereldrecord van Hanni Hoelzner ongetwijfeld in gevaar zal komen. Niettemin verbeterde Alie Stijl nu reeds het Nederlandsch record op fraaie wijze. BOKSEN. NICO DROOG DOOR SEIDLER GESLAGEN. Als hoofdnummer werd gistermiddag te Dresden een gevecht gebokst tusschen de zwaargewichtboksers de Duitscher Seidler en onze landgenoot Nico Droog. Droog maakte het den Duitscher met zijn recht- sche zeer moeilijk en in de derde ronde ging Seidler zelfs tweemaal respect. 8 en 3 tel len neer. Seidler herstelde zich echter fraai en hield onzen landgenoot niet alleen in be dwang, maar sloeg hem drie maal tegen den grond. In de achtste ronde gaf Nico. Droog tenslotte op. Gemakkelijker verkeer tusschen Nederland en België. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg meldt ons, dat zij bij de Nederlandsche en Belgische regeeringen stappen heeft ondernomen ter verkrijging van de afschaffing der paspoort formaliteiten tusschen beide landen, voor personen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche nationaliteit. De Kamer wijst er op, dat thans, meer dan ooit, alle moeilijkheden-van het verkeer tusschen beide landen uit den weg moeten worden geruimd ten einde het zakenver keer, alsmede het toeristenverkeer te be vorderen. Bovendien heeft de Kamer zich in verbin ding gesteld met de Belgische regeering om te verkrijgen, dat reizigers uit Nederland, niet meer, zooals dit thans het geval is, bij het station te Esschen den trein moeten verlaten ten einde aan paspoort- en douane controle onderworpen té worden. De Kamer heeft verzocht deze controle evenals voorheen in den trein te doen plaats vinden. ONZE VERDEDIGING. Het Handelsblad (lib.) besluit een be schouwing over de ontwikkeling van ons defensiestelsel met te constateeren, dat on ze regeering uit het échec van den Volken bond de noodige conclusies getrokken heeft. „Na grondige voorbereiding door minis ter Colijn, die defensie ad interim waarnam, kon minister Van Dijk in zijn tweede mi nisterschap met spoed wetsvoorstellen in dienen ter vergrooting van de jaarlichting en tot verlenging van den eersten oefen tijd, gepaard gaande met een vermeerde ring der herhalingsoefeningen. Met spoed behandeld en met bijna geheele een stemmigheid (welk een teeken des tijds!). aangenomen, wordt sindsdien weer voort gebouwd op het beginsel dat vóór 1914 ge volgd werd en in dat jaar was gebleken. De tweede aangelegenheid, waarop hier boven werd gedoeld, was gelegen in de tij dens den Wereldoorlog gebleken mogelijk heid om met behulp van modern aangeleg de versterkingen, verdedigingslinies van groote lengte aan te leggen, die bij een goe de en vooral diepe bezetting, mede door de enorme afwerende kracht der moderne wapenen, bijna als ondoordringbaar konden worden aangemerkt. Op dit principe voort bouwende heeft Frankrijk, vooral ook om tegemoet te komen aan de betrekkelijke le- gerzwakte als gevolg van het in dienst ko men van een reeks weinig talrijke jaarlich tingen, aan het Oostfront de bekende Magi- notlinie aangelegd, welke door België naar het Noorden toe tot aan onze grenzen werd verlengd. Zooals bekend, heeft Duitschland daartegenover de Siegfriedlinie aangelegd. Naderhand is in den Poolschen veldtocht gebleken hoezeer het ontbreken van zulke versterkte zones de verdediging tegenover de moderne oorlogsmiddelen (vliegtuigen en gepantserde voertuigen) moeilijk, ja bij na onmogelijk maakt, terwijl de Manner- heimlinie in Finland het groote belang van versterkte stellingen opnieuw duidelijk in het licht stelt. Ook hier hebben onze regeering en leger leiding den tijd begrepen. Eerst in de grens gebieden tot steun der tijdig opgeroepen grensverdedigingstroepen, en daarna in on gekende mate in nagenoeg elk voor verde diging in aanmerking komend terrein, is met behulp van staal, beton en water het niet mogelijke gedachte verricht. Zoodoen de zal het onzen troepen, met behoud van het mobiele veldlegerbeginsel, mogelijk zijn om aan eiken inval den meest taaien weer stand te bieden, waartoe ons volk, zijn ont- staansstrijd gedachtig, met zekerheid bereid zal zijn. Wanneer wij daaraan nog toevoegen dat sedert September de gelegenheid heeft be staan om het tekort aan elementaire oefening aan te vullen, en hoe door een doelmatige verdeeling van arbeid over tal- looze fabrieken de aanmaak van geschut, munitie-voertuigen enz. met grooten regel- matigen spoed geschiedt, dan kunnen wij met vertrouwen zeggen, dat ons volk er da gelijks beter voor komt te staan om aan de gevaren van dezen kommervollen tyd het hoofd te bieden. De wil tot zelfbehoud, tot handhaving van vrijheid en onafhanke lijkheid zal zich daardoor nog sterker dan tevoren geschraagd voelen". De N. Rott. Crt. (lib.) erkennende, dat dat er aan onze weermacht veel is verbe- beterd, betoogt, dat een eventueele oorlog de vormen van een „totalen-oorlog" zou kunnen aannemen, die ook aan de burger bevolking de ergste beproevingen zou op leggen. „De groote massa niet rechtstreeks strijdend in of voor de weermacht zal in eenigerlei vorm aan de verdediging van het moeten deelnemen; niet alleen, omdat het land die krachten niet zal kunnen missen, maar ook omdat in zulke omstandigheden het actief deelnemen aan eenigerlei arbeid voor het moreel beter is dan het passief toe zien. Om het klaar en onomwonden te zeg gen: er zal zoo spoedig mogelijk een wet op den burgerlijken dienstplicht moeten ko men en de voorbereidingen voor de toepas sing metterdaad van het in zoo'n wet be paalde, zullen zonder verwijl dienen te worden getroffen. Het is verheugend, dat de opperbevelheb ber van land- en zeemacht thans reeds een verordening heeft uitgevaardigd, welke het mogelijk maakt burgerarbeidskrachten te vorderen voor den aanleg van militaire wer ken: dit is reeds een stap in de goede rich ting, maar daarmede zijn wij er nog niet. Naast bovenbedoelden maatregel zullen nadere voorzieningen noodig zijn, om krach tiger te kunnen optreden tegen die elemen ten, die op eenigerlei wijze de belangen van van de landsverdediging tegenwerken of schaden." Het Rotterdamsche blad betoogt, dat er nu eenmaal een aantal handelingen zyn, welke onder normale vredes-omstandighe- den niet onder de strafbare feiten vallen, doch die in dezen huidigen buitengewonen tyd ongeoorloofd moeten worden geacht. Ook is het noodzakelijk in dezen tijd een nauwlettender toezicht te houden op vreem delingen en op verdachte Nederlandsche elementen. „Zelfs dient de mogelijkheid te worden geschapen om "deze lieden indien daar toe aanleiding bestaat tijdelijk onschade lijk te maken. Een en ander is thans alleen mogelijk, in dien de staat van beleg wordt afgekondigd. Zooals bekend, is zulks tot dusver alleen in enkele landsgedeelten geschied. Wy meenen dat het een daad van wys beleid zou zijn, dezen maatregel thans op het geheele land toe te passen, in afwachting van een her ziening onzer oorlogswetgeving, welke de bevoegdheden der regeering voor tijden als deze versterkt. De buitengewone omstan digheden vereischen buitengewone maatre gelen. De ervaring leert evenwei, dat de goedwillende bevolking van den uitzonder lijken rechtstoestand van den staat van be leg in de practyk weinig of niets bemerkt. De regeering heeft het intusschen zelf in de macht dezen toestand niet langer dan noodig is, te doen voortduren, wanneer zij slechts mët voortvarendheid een nieuwe oorlogswet op stapel zet, welke met- het ge wijzigde karakter van den oorlog en van de verdedigïngsvoorbereiding beter in overeen stemming is dan de tegenwoordige".

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7