De heer J. W. Schuurman 25 jaar gemeentesecretaris van Domburg. De jubilaris door gemeenteraad en burgerij gehuldigd. DOMBURG. De dag van Zaterdag 13 Ja nuari was voor onzen gemeente-secretaris en ontvanger, den heer J. W. Schuurman, één groote feestdag. Zijn zilveren jubileum als zoodanig vormde voor Domburg een bü uitstek geschikte gelegenheid om blijk te geven van de groote waardeering en hoog achting die men allerwege dezen, in ons dorpsleven zoo ingeburgerde, ambtenaar toedraagt. Den geheelen dag stroomde het telegrammen en andere gelukwenschen zyn \voning binnen, terwijl in den vroegen morgen een groot bloemstuk namens de burgerij werd bezorgd, als eerste hulde aan den jubilaris op zijn gedenkdag. Toen 't drie uur in den middag was gewor den, vulde de raadszaal zich met vele per sonen, allen in afwachting van de kornst van den heer Schuurman. De Raad was voltallig aanwezig. Verder merkten wij op burgemeesters en secretarissen van onder scheidene naburige gemeenten: Oostlca- pelle, Westkapelle, Serooskerke, Koudëker- ke, Biggekerke, Vrouwenpolder, terwijl het geheele college van B. en W. van Aagte- kerke aanwezig was. Verder alle gemeente-ambtenaren, den majoor der rljksveldwacht, de heer J. J. van Antwerpen van 's-Heer Arendskerke, vroeger alhier, het geheele huldigings-co- mité, de hoogste militaire autoriteit ter plaatse en vele andere belangstellenden. Een deputatie uit den Raad, wethouder W. Brand en het lid J. de Visser Szn., haal den den jubilaris van zijn woning af. Als hij de raadszaal binnentreedt, staan allen op. De heer Schuurman is vergezeld van zijn moeder. Als beiden gezeten zijn spreekt de bur gemeester, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken als volgt: REDE VAN DEN BUR GEMEESTER. Mijne Heeren, Het verheugt mij oprecht, dat deze bij zondere vergadering voor zoovelen een re den geweest is naar hier te komen. Ik moge deze gelegenheid aangrijpen, die al len welkom te heeten en in het bijzonder U, mevrouw Schuurman en gemeentebestu ren van de aangrenzende gemeenten. U zult, mijne Heeren, mij wel willen ver oorloven, dat ik my maar onmiddellijk wend tot den jubilaris, den heer Schuurman. Meneer Schuurman, 25 jaar geleden toen de Domburgsche vroedschap hier in deze zelfde zaal vergaderd was, al moge het dan met wat minder belangstelling op de pu blieke tribune geweest zijn, vielen eenige besluiten, die zoowel voor Domburg, als voor Uzelf van het aller grootste belang zijn geweest; belangrijker dan wellicht de vroede vaderen en Uzelf op dien dag heb ben beseft. Wanneer ik in het kort naga, wat in dien tijd al niet is gebeurd, dan treft het ieder, dat Uw benoeming viel in een voor de geheele wereld al even benarden tijd als thans. Nauwelijks had U het geweer voor de penhouder verwisseld, of U viel in een stroom van papieren en maatregelen, die ons uit den laatsten tijd, maar weer al te zeer bekend zijn. Uw bijzondere bemoei ingen bij de distributie, die toen ter tijd nog veel meer zorgen met zich meebracht, dan thans het geval is, dienen hier onge twijfeld vermeld, evenals de werkzaamhe den aan den woningbouw en de electrici- teitsvoorziening dezer gemeente verbonden. Na dien tijd van zorg kwam echter ook voor Domburg een goede tijd, die even re gelmatig weer door een minder gunstige tijd werd gevolgd, een tijd die echter de overheidsbemoeiingen en daarmee het werk voor de administratie in hooge mate de den toenemen. •Behalve het zoo omvangrijke werk van sociale zorg, waren in den loop der jaren rioleering, eigen waterleiding en zuiverings installatie tot stand gekomen, om van de hier steeds voortgaande straat- en wegver- betering nog maar niet te spreken. Naast al deze grootere objecten mag ze ker niet het haast nog meer zorg vergen de en tijdroovende en periodieke en klein dagelijksche werk worden vergeten. Ook daarbij kwamen Uw goede capaci teiten steeds naar voren en geen Dombur ger of hij waardeert nog eiken dag de bij zondere zorg die U steeds weer aan eens ieders persoon of belang weet te wijden. En wanneer ik zoo in het kort Uw werk als gemeente-secretaris en in het bijzon der .als gemeente-secretaris van Domburg hebt geschetst, dan is hier niemand of hij twijfelt er niet aan dat U hieraan een volle dagtaak hebt. U hebt echter kans gezien om daarnaast nog veel and'er werk te ver richten. Als ontvanger dezer gemeente hebt U 25 jaar haar gelden zoo nauwgezet en zorg vuldig beheerd dat wellicht geen ontvan ger een grooter vertrouwen by zijn ge meentebestuur heeft weten te wekken dan zulks bü ons ten opzichte van U het ge val is. Hoe zeer wy het ook in dit opzicht be treuren, dat U gemeend hebt te kennen te moeten geven langzamerhand dat ontvan gerschap wel te willen laten schieten nok wy begrüpen, dat het ontzaggelijk vele werk dat U daarnaast nog te doen staat, U recht geeft op eenige verlichting, al be- twijfelen wij of we ooit wel iemand zuilen vinden, waaraan wy de gelden met zoo veel vertrouwen kunnen overlaten. Eveneens 25 jaar hebt U met groote nauwkeurigheid de registers van den Bur- gerlyken.Stand dezer gemeente bygeschre- ven. My persoonlijk is het altyd een ge noegen ze in te kyken, om het keurige re gelmatige schrift, dat U daarin in den loop der jaren- hebt weten vol te houden. Naast Secretaris-Penningmeester van het Burgerlyk Armbestuur vervult U in Dom burg en in den lande nog een dusdanig groot aantal functies, dat het my steeds een raadsel is hoe U de blymoedigheid en het uithoudingsvermogen kunt vinden tot al dit werk. Ik sprak daar over Uw blymoedigheid, 'n eigenschap, die mij reeds onmiddellyk opge vallen was en die in zoo groote mate in vloed heeft op al het werk dat hier ver richt wordt op al de besprekingen die hier gehouden worden. De openhartigheid en opgewektheid die U als spil van de ge meente-secretarie hier weet in stand te houden maken hier het werk evenals be sprekingen en vergaderingen tot een vreug de. Het is dan ook van heeler harte, wanneer ik U als burgemeester uit naam van de gemeente Domburg dank breng voor de ve le trouwe diensten, die U hier in Uw 25- jarige ambtsperiode haar hebt bewezen, met de inzet van Uw geheelen persoon. Daarenboven wil ik niet de gelegenheid laten voorbygaan U persoonlijk mijn dank te brengen voor de wijze, waarop U my hier hebt ontvangen en opgenomen. Hoe moeilyk het moet zijn, om daar ineens een I jonge burgemeester naast zich te krijgen met zijn eigen manier van werken en zyn persoonlijke opvattingen, kan ik mij haast niet indenken. U hebt dit meesterlyk gedragen en bo vendien in zoovele aangelegenheden met Uw raad en Uw werk geholpen, dat ik daar niet dankbaar genoeg voor kan zyn. Ik weet my de tolk dezer heele gemeente en haar bestuur, wanneer ik U toewensch, dat U nog ettelyke jaren de kracht moge gegeven worden om Uw werk te .blijven verrichten tot heil van Domburg en tot Uw persoonlijke voldoening. Voor dat ik eindig wil ik my nog even tot U, mevrouw Schuurman richten. Ook U, als moeder van de jubilaris komt ons een dank toe. Het moge ons een eer en een genoegen zyn, dat U in ons midden kunt zyn; U zult al even dankbaar zijn, dat U dit feest van Uw zoon kunt meemaken en kunt zien hoe Uw zoon in Domburg op de handen wordt gedragen. Het gemeentebe stuur heeft ook gemeend U als moeder zijn dank in den vorm van een kleine bloemen hulde te moeten vertolken. Ik moge deze overhandigen met de wensch dat U met veel genoegen nog moge toezien bij het vele dat wy hopen dat hij nog hier zal kunnen ver richten. TOESPRAAK WETHOUDER P. J. ELOUT. Wethouder P. J. Elout herinnerde er vervolgens aan, dat zyn mede-raadslid De Visser en spr. de eenigen zyn van hen die den heer Schuurman meegemaakt heb ben in den eenvoudigen wapenrok van sol daat op het gemeentehuis Spr. zeide den heer Schuurman te hebben leeren waar- deeren om zijn werk, en niét minder als mensch, als vriend en als vraagbaak. Van die 25 jaren heb ik er hier 20 ge zeten als wethouder, aldus spr en in die functie doen zich voortdurend vragen voor, dien men zelf niet weet te beantwoorden. In al die gevallen was de uitkomst: Schuur man. Spr. bracht hartelijk dank voor de zen steun gedurende die kwarteeuw. ,,Je gemoedelykheid, je gevoel voor humor en je opgewekt humeur maakten, dat hier een sfeer werd geschapen, die men elders aak tevergeefs zal zoeken. REDE WETHOUDER W. BRAND. Wethouder W. Brand zeide in zyn toe spraak den jubilaris dank voor alle hulp aardigheid en bereidwilligheid welke spr. van den gemeentesecretaris mocht ont- angen. „Nooit was U iets te veel, aldus spr. en altijd bereid te helpen. Spr. somde daar eenige voorbeelden van op. Spr. wenschte den heer Schuurman toe, dat hij in goede gezondheid nog lang aan de in gezetenen zijn hulpvaardigheid mag too- nen. EEN GELUKWENSCH IN DICHTVORM. Het oudste raadslid, de heer J. de Vis ser Sr., las het volgende gedicht voor: Hooggeachte Secretaris, Die op heden hoogty viert. En met eer, als jubilaris, Zil'vren krans Uw slapen siert. Vijf en twintig lange jaren. Zyn dan nu voorby gesneld, Nu een man van veel ervaren, Die tot voorbeeld dient gesteld. Gy zyt een van die ambtenaren, By boer en burger, zeer bemind, En alle de gemeentenaren. Die groeten U, als beste vrind. Uw vijanden zijn niet te vinden, Gy zyt wel eenig in Uw soort. Zich zien omringd door enkel vrinden, In dezen tyd, iets ongehoord. De naam van zoo een edelman, Dient men toch voort te planten, U maakt bestek, en vormt een plan, Voor enkele bloedverwanten. U vraagt dan even aan de Bilt, En die seinen: geen gevaar, Dan voert U, in Uw wapenschild, Een prachtige ooievaar. Wy willen U, dan nu vereeren, De Burgemeester en de Raad, En hopen dat Gij 't zult waardeeren, 't Geschenk, dat hierby nevens gaat. Hierna overhandigde spr. den jubilaris een zilveren sigaretten-koker met insciptie. HET ANTWOORD VAN DEN HEER SCHUURMAN. Vervolgens heeft de heer Schuurman de sprekers geantwoord. Spr. herinnerde aan de afgeloopen 25 jaar, als een tydperk rijk aan gebeurtenissen. Gekomen in een tyd van mobilisatie, met Domburg geheel vol van Belgische vluch telingen, gevolgd door groote militaire be zetting, was het voordien zoo rustige Dom burg alles leven en beweging. De distri butie en steeds verder doorgaande rantsoe neering maakten 't voor de administratie ook niet gemakkelijker, de griepperiode 1918, waarbij ook hier zoovelen in de kracht van hun leven werden weggenomen, was wel een van de somberste gedeelten van die 25 jaren Toen kwam de vrede en de zeer spannende dagen vlak daarna, ook voor ons land. Een nieuw tijdperk brak voor Domburg aan, in September 1919 kwam een nieuwe Raad en een nieuw col lege van B. en W. aan het bewind en in een van de eerste vergaderingen werd principe besloten tot den bouw van nieuwe arbeiderswoningen en de electrificatie van Een foto van den jubilaris (zittend, tweede van rechts) tijdens de officieele plechtigheid Zaterdag middag genomen. Links van den heer Schuurman de burgemeester (met ambtsketen), rechts van hem zijn moeder. Domburg. En het was niet alleen in prin cipe, want Pinksteren 1920 bracht ons ■eeds het eerste electrisch licht, geleverd door een Maatschappij, die daarvoor con cessie had gekregen Dat het ook hierbij niet altijd op rolletjes ging blijkt wel uit 'het feit dat eenige jaren later de productie van electriciteit moest worden overgeno men. Toen deze zaak goed ging en men juist voor dag en nacht stroom zou gaan leveren, was de centrale zoo vriendelijk gedeeltelyk af te branden Toch werd een dag later weer stroom geleverd, een mooie prestatie van het technische personeel on der leiding van den heer Jellema, maar niet minder mooi staaltje van de ener gieke leiding van den Wethouder van het Bedryf, den heer Elout. Maai-, aldus spr ik ben geen geschiedschrijver van Dom burg, en de laatste tijden liggen ons allen nog versch in het geheugen, de overname van het El. Bedrijf der PZEM., de aanleg ■an Waterleiding, de groote uitbreiding van de rioleering, de bouw van de Zui veringsinstallatie zyn daarvan de voor naamste, en ten slotte weer mobilisatie. Het wordt byna eentonig Spr. bracht vervolgens in dankbare her innering de samenwerking met twee per sonen die dezen dag niet meer hebben mogen beleven, de heer Van Voorthuyzen, die het grootste deel van de 25 jaar als burgemeester fungeerde en de heer W. Kesteloo, die welr eeds lang zijn functie als wethouder had neergelegd maar aan wie spr. nog steeds de meest aangename herinnering heeft behouden Van beiden had spr. veel vriendschap mogen onder vinden. De kennismaking met U, meneer voorzitter is nog maar van betrekkelijk korten duur zoo vervolgde de jubilaris. De nieuwe, geest die met U zijn intrede deed, zien wy in dit gebouw als het ware gematerialiseerd door verschillende stalen kasten enz. maar het zit hem niet alleen de administratie. Wij zijn er allen van overtuigd dat U een groote belangstelling hebt voor Domburg en zyn inwoners, U hebt zich in zulk een korten tijd zoo ge heel ingeleefd als inwoner van Domburg, dat ik wezenlyk niet heb in te lichten over Domburg zooals dat thans is. Heeren Wethouders, ik geloof dat ik als secretaris werkelijk ideale Wethouders heb, dat lijkt nu misschien wel een bbet- je op een feestrede, maar ik meen het' toch werkelyk; wanneer de tyd komt dat ik mijn werk moet opgeven, zal ik ook nog menigmaal denken aan de genoeg- gelyke oogenblikken dat byna eiken mor gen, zoo rond 11 uur het wel en wee van Domburg, en ook nog wel eens wat an ders, werd besproken. Voor den velen steun van U ondervonden mijn hartelijken dank. Myn dank ook aan de oud-Wethou ders, de heeren De Pagter, Van Sluys en Reynhoudt. Heeren Leden van den Raad, ook van U heb ik nimmer anders dan steun medewerking, dan hulp en bijstand on dervonden en hetzelfde mag ik zeggen van Uw voorgangers in die functie. Een afzonderlyk woord van dank mag ik wel richten tot den heer De Visser. Met den heer Elout waart Gy reeds Raadslid toen ik benoemd werd, voor Uw steun en vriendschap in al dien tyd ondervonden, dank ik U recht hartelyk. Een woord van dank ook aan alle amb tenaren in vasten dienst, op arbeidscon tract of hoe ook aan de gemeente ver bonden tegenwoordige en vroegere. Mag ik dan in den persoon van den len amb tenaar ter secretarie, den hr. Goossen, als hun aller vertegenwoordiger, de tegen woordige en vroegere ambtenaren recht hartelyk dank zeggen voor den zoo by- zonder prettigen omgang. Ik kon altijd op hen rekenen en wanneer ik hen ie>ts vroeg was nooit iets te veel. Het is my nu niet mogelijk hen allen met name te noe men maar een byzonder woord van dank mag ik wel brengen aan de familie Adriaansen, wylen de grootvader mocht ik, toen ik volontair te O. en W. Sou burg was. daar medemaken, de vader was toen ik hier kwam in gemeentedienst, de zoon kwam als volontair op de secre tarie en vertrok later naar Middelburg. Voor den steun en vriendschap van hen ondervonden, dank ik hen ten zeerste. Door alles wat zich aan my voordoet, zoo besloot spr., loopt gedurende die 25 jaar als een gouden draad de herinnering aan den grooten steun, vriendschap en medewerking die ik van de geheele be volking mocht ondervinden, een vriend schap die zich niet zoozeer in woorden uit maar die men voelt. Zelfs als het eeni- ge was wat over dit tijdvak te melden was dan zou er meer dan voldoende re den zijn om dezen dag voor mij tot een dag van groote dankbaarheid te maken. VELE SPREKERS UITTEN WAAEDEERENDE WOORDEN. Na de toespraak van den heer Schuur man werd de vergadering gesloten. Er was gelegenheid voor de aanwezigen om het woord te voeren. De eerste spr. was de heer J. d e J o n - g e, die namens de ambtenaren het woord voerde. Spr. uitte vele waardeerende woor- de woorden tot den jubilaris en bood hem een stoel aan voor zijn bureau. De eerste ambtenaar ter secretarie, de heer J. H. G o o s s e n s, zeide dat de heer Schuurman voor het personeel niet alleen een goed chef, maar bovenal een goed leer meester en vriend is geweest. Spr. hoopt dat de gemeente nog langen tijd van de dien sten van den jubilaris gebruik zal mogen maken. Daar de voorzitter van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen op Wal cheren door ziekte verhinderd was, sprak de vice-voorzitter dezer vereeniging burge meester L. S i m o n s e van Biggekerke. Deze spr. wees er op dat de heer Schuur man als secretaris-penningmeester der ver eeniging op juiste en correcte wijze zijn werk verricht. Spr. feliciteerde Domburg met zyn voortreffelijken secretaris. De heer J. d e V o s gemeente-secretaris van Westkapelle bracht als collega dank voor de vriendschap en medewerking in al die jaren ondervonden. Tenslotte sprak een reserve kapitein als de hoogste militaire autoriteit ter plaatse, die eveneens op de prettige samenwerking wees. De heer Schuurma.n heeft alle sprekers op hartelyke wijze dank gebracht voor het gesprokene. DE RECEPTIE. Later op den middag vond ten huize van den jubilaris een receptie plaats. Aldaar sprak de voorzitter van het huldigingsco mité, dokter B. Vaandrager namens de burgery. Spr. zeide dat de wensch om aan dezen feestdag iets bij te dragen te Domburg algemeen is geweest. Spr. bood een album met de namen van alle deelne mers die hebben bijgedragen aan de ge schenken: een divankleed en een leeslamp. Het album is verzorgd door den heer J. van der Hage^ De heer Schuurman sprak een dank woord. Hierna ving de receptie aan. Een stroom van personen, zoowel vereenigingen als instellingen, vertegenwoordigers alsmede vele particulieren, wenschten den jubilaris persoonlyk de hand te drukken. De beide vertrekken stonden vol met toe gezonden bloemen we zagen naast de reeds genoemde, bloemstukken van de Boeren leenbank, Oud-Ambtenaren, Ambtenaren, Christ. School, Afd. Domburg v. d. Volks bond en vele particulieren. De commissie van de ouden van dagen, had aan hun vasten medeautorijder, een op passende wijze opgemaakte taart gezon den. Des avonds, terwijl de voorzitter en leden van den raad, oud-wethouders en huldi- gings-comité zich ten zijne huize hadden vereenigd werd den jubilaris door het mu- ziek-gezelschap „Apollo" een serenade ge bracht. Het was den heer M. A. Romyn voorzit ter van „Apollo" die in welgekozen woor den den hr. Schuurman namens zijn ver eeniging huldigde. De heer Schuurman zeide zeer in genomen te zijn met de geste van „Apol lo" mede te werken aan dezen voor hem zoo mooien dag. Hierna verzocht hy het bestuur te zynen huize, alwaar nog enkele gezellige uurtjes onderling werden doorgebracht. Ook voor de leden der vereeniging had hij een verrassing bereid. Revolutiepoging in Amerika verijdeld Het „Christel^k Front" wilde een dictatuur. Reuter meldt uit New-York: Achttien leden van een Amerilcaansche organisatie welke zich „Christelijk Front" noemden, zyn gearresteerd door agenten van het federale bureau, beschuldigd van samen zwering met het doel in de Ver. Staten een revolutie te verwekken, de regeering omver te werpen en een dictatuur in te stellen. Een kleine wapenopslagplaats werd blootgelegd te New York City. Beweerd wordt, dat het „Christelijk Front" voor nemens was zich ervan te bedienen voor revolutionnaire doeleinden. Verklaard wordt, dat de gearresteerde personen zijn opgetreden als leden van „sportclubs" en van plan waren met in gang van 20 Januari een regime van ter reur in te stellen tot uitroeiing van alle Joden en inbezitneming van openbare nutsbedrijven. Deze mededeelïngen zijn gedaan door Edgar Hoover, den chef van de Ameri- kaansche „G-men", het recherchekorps der federale politie. DUIZENDEN LEDEN EN EEN „FüHRER". De samenzwering, welke zeven maanden geleden werd ontdekt, beoogde bommen te werpen in de bureaux van het Jood- sche dagblad „Forward", bezit te nemen van het' douanekantoor, het hoofdpostkan toor in New York City, de gebouwen der staatsbanken in geheel Amerika, en van de Nationale Garde. Hoover heeft* verklaard, dat de voor naamste leider der gearresteerden John F. Cassidy was. een leider van het „Chris telijk Front", die door zyn volgelingen werd aasgesprokei; als de „Führer." By verscheidene invallen zyn reeds af gewerkte en nog uieii gereedgemaakte bommen, een aantal geweren en duizenden patronen in beslag genomen. Hoover zfeide. dat het „Christelijk Frcn;:" duizenden ,e- den telt, doch hij weigerde een schatting te geven over het juiste aantal tot het onderzoek, dat zich over het geheele land uitstrekt, afgeloopen zal zijn. Hoover zeide, dal de „sportclubs" in het geheim by een kwamen in de huizen verscheidene leden en nat minstens één lid 400 Russische vl.egtuigen bombardeerden de Finsche steden. Een Zondag in de schuil- loopgraven. Zaterdag en Zondag heeft de Russische luchtmacht talrijke Finsche steden en dor- dorpen gebombardeerd. De bevolking heeft een groot deel van den dag doorgebracht in de schuilloopgraven. 400 Russische vliegtuigen waren uitge zwermd boven Finland en op vele plaatsen werden tientallen bommen uitgeworpen. Over het aantal slachtoffers konden nog geen betrouwbare gegevens verkregen wor den, daar vele verbindingen verbroken zyn. Men beweert, dat er 12 Russische vlieg tuigen zijn omlaaggeschoten. Boven Helsin ki daalden eenige toestellen tot geringe hoogte en beschoten de bevolking met ma chinegeweren. In twee verschillende steden zyn bij de bombardementen ziekenhuizen getroffen. De chef van de Deensche ambulance in Finland heeft aan het Deensche Roode Kruis laten weten, dat de ambulance ge bombardeerd is, doch dat geen schade is geleden. De professor vroeg voorts nog 100 bedden te zenden. De temperatuur in het gebied, waar de ambulance zich ophoudt, bedraagt 42 graden onder nul! Finsch escortevaartuig getorpedeerd. Gemeld wordt, dat het Finsche escorte vaartuig „Aura", dat koopvaardijschepen convoyeerde, in de Botnische Golf door een Russische duikboot is getorpedeerd. Het is nog niet bekend, hoeveel opvaren den het leven hebben verloren. Men weet slechts, dat een aantal matrozen vermist wordt. KATS o Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. S. VERSPRILLE. was van den Duitsch-Amerikaanschen „Ruud" Velen stonden in betrekking met het reservr-personeel van de strijdmacht der Ver. Staten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3