lp fov&trïttcïule |g Hf HPKLiWiGSCHE COURANT België beleefde een zeer Rusland uit dreigende taal tegen Noorwegen en Zweden. NU DE ZANDKREEK EEN POOLLANDSCHAP IS GEWORDEN. NUMMER n 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN jeuuisaxJü JÖJUAJL» (fLTOEgCHE COURANT) EERSTE BLAD MAANDAG 15 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. ©rarystigesi Zondag roering verwekken onder onze landgenoo- ten, dié in hetgeen in het buitenland ge schreven of verspreid wordt, de fantasie zullen weten te herkennen. België blijft kalm, doch met het geweer aan den voet. Tijdelijk geen periodieke verloven in Nederland. In verband met de inter nationale situatie. Naar de Regeeringspersdienst meldt, heeft de regeering besloten, met het oog op eenige „min-gunstige symptomen" in de internationale situatie en teneinde ook thans op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Bij informatie te bevoegder plaatse ver namen wij, dat het besluit der regeering geen betrekking heeft op zaken verloven (ook al worden zij periodiek genoten), op weermachtsindustrieverloven en op uitzon deringsverloven. DE REACTIE IN LIMBURG. Uit Limburg meldt men: In tegenstelling met de spannende dagen m November, was er Zondag niet die ang stige spanning, die wij toen meemaakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededeelin gen en men begreep dat de regeering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverloven niet in het besluit der regeering betrokken waren. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische buren eenigszins om vangrijke maatregelen zijn getroffen. Men kan de stemming aldus samenvatten: Lim burg volgt rustig den loop der gebeurtenis sen en vertrouwt volledig op de regeering, die niet zal nalaten alle maatregelen te ne men, welke voor de veiligheid en onschend baarheid van ons grondgebied noodzakelijk zijn. Fantastische geruchten over grensschenchngen. België heeft gisteren een onrustigen Zon dag gehad. Eerst kwam het bericht, dat alle militairen, die met verlof waren, zich on middellijk naar hun troependeelen moes ten begeven. Bovendien werd bekend gemaakt, dat de militaire autoriteiten hadden besloten tot versterking van het leger. Gistermorgen ^roeg zijn in verband hier mede overal in de steden op de muren bil jetten aangeplakt. Deze legerversterking wordt genoemd de phase „D." De phase „D." beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisatieplan van het leger. Een aantal militairen, vallende onder phase „D" is trouwens reeds vroeger onder de wapenen geroepep. Uit het buitenland kwamen tal van be richten, die wel allen grond misten maar toch niet bijdroegen tot een rustiger atmos feer. Het Fransche Havas-bureau te Parijs stuurde b.v. het volgende „nieuws" de we relden: „In berichten, die hier uit België zijn ont vangen, wordt gezegd, dat in het Luiksche waar de troepen in alarmtoestand zijn, de ongerustheid groeit. De fabrieken in het Maasdal hebben order gekregen haar voor raden te evacueeren. Het feit, dat dagelijks Duitsche vliegtuigen op geringe hoogte bo ven deze streek vliegen, draagt ertoe bij, I dat de bezorgdheid aanhoudt". BELGISCHE TEGENSPRAAK. Welhaast onmiddellijk volgde hierop een officieele Belgische tegenspraak, welke "luidde „Er is geenszins sprake van alarmtoestand in het Luiksche. Wat de evacuatie van voorraden betreft, bepaalde fabrieken zijn geëvacueerd in het kader van een plan, dat reeds lang geleden uitgewerkt was. Deze evacuatie heeft een normaal beloop". Gisteravond zijn twee treinen met ge- ëvacueerden uit de Oostelijke grensgebieden het Noordstation te Brussel gepasseerd. Onder de geëvacueerden bevinden zich verpleegden uit de ziekenhuizen van deze streek. Het Belgische agentschap Belga meldde des avonds: Het is raadzaam de geruchten, die naar aanleiding van de getroffen veiligheids maatregelen in omloop zijn gebracht, te wantrouwen. Het is niet juist, dat de algemeene mobi lisatie is afgekondigd. Het is niet juist, dat voor een bepaalde streek de alarmtoestand is ingesteld. Het is niet juist, dat men nieu we maatregelen voor de evacuatie van be volking en fabrieken heeft genomen. BELGIë BLIJFT WAAK ZAAM. De dezer dagen getroffen maatregelen toonep aan, dat de waakzaamheid der re geering niet verflauwt. Geen enkele ge beurtenis wordt voor het Belgische publiek verborgen gehouden: de onafhankelijkheid der bronnen van informatie en de vrijheid der pers moeten de openbare meening tot kalmte inspirceren. In België en het bui tenland zullen nog meer alarmeerende be richten verspreid worden. In Engeland heeft men vanmiddag zelfs gepubliceerd, dat Duitsche troepen de Bel gische grenzen hadden overschreden. Dergelijke enormiteiten moeten geen be- De verloven der Britsche troepen ingetrokken. Het Engelsche ministerie van oorlog deel de gisteren mede, dat de verloven van het Britsche expeditieleger tijdelijk zijn opge schort. Het Fransche legerbericht van Zondag luidt: „In den loop van dag viel niets belangrijks te melden". Granaten ontpk fen op fuxemburgsch gebied. Belga meldt uit Luxemburg: Vanmorgen om u uur 20 is, tijdens een hevig artillerie-vuur dat was ontketend te gen de benedenstad van Pel en aan df Moezel, een granaat op den Luxemburg- schen oever ontploft, vlak bp een brug en op twintig meter aftsand van drie huizen welke daar. staan. Granaatscherven kwa men terecht tegen de gevels van die hui zen en drongen zelfs door deuren en ramen, zonder echter iemand te kwetsen, daar de bewoners zich nog te bed bevonden. Volgens de „Luxemburger Zeintung" zou den eveneens drie of vier bommen Zaterdag j.l. zijn neergekomen op het gebied van de Luxemburgsche gemeente Burmerange, be halve de zeven bommen welke op Schengen zijn neergekomen. Een der projectielen zou zelfs een storing in de electricteitsvoorzie- ning hebben teweeggebracht. Men heeft niet kunnen vaststellen waar de bommen vandaan kwamen. Een onjuist bericht uit Berlijn over een Nederlandse!) vliegtuig. Het Duitsche legerbericht meldde o.n gisteren, „Een Nederlandseh vliegtuig is Zaterdag in de middaguren bij Nordhorn over de Duitsche rijksgrens gevlogen en heeft Duitsch souverein gebied geschonden". Uit Den Haag wordt medegedeeld Naar aanleiding van de mededeeling in het Duitsche legerbericht, als zou een Ne" derlandsch militair vliegtuig op 13 Jan. jl. Duitsch grondgebied by Nordhorn hebben overvlogen, meldt de Regeeringspersdienst, dat bij een terzake onverwijld ingesteld on derzoek onomstootelijk de onjuistheid van deze mededeeling is gebleken. italiaausche wapenen voor Finland vrijgegeven. Een telegram uit Berlijn aan het Deen- sche blad „Aftonbladet" meldt volgens I-la vas, dat Duitschland het doorvoerverbod voor de voor Finland bestemde Italiaansche wapenen heeft opgeheven. In Duitschland wordt thans deze verklaring gegeven, dat het doorvoerverbod geschiedde om techni sche redenen, zooals de moeilijkheden met het spoorwegverkeer en niet om politieke redenen. Weer een koudegolf op komst. De dooi, welke gisteren over ons land is ingetreden, zal vermoedelijk niet lang duren Het gebied van lagen druk, dat er de oor zaak van is en vanmorgen ten N.O. van om land lag, wordt weggedreven door een ge bied van hoogen druk, dat zich van d. Poolzee uit over Scandinavië naar deze om geving uitbreidt. Morgen zal het zich waar schijnlijk hier reeds doen gevoelen en dei wind via Noord naar Oost doen ruimen. He ziet er naar uit, dat dan opnieuw streng, vorst moet worden verwacht. Wegens de hulp aan Finland. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt: „Onlangs is de aandacht der sovjet-re geering gevestigd op zekere feiten, welke zich voordoen in Zweden en Noorwegen. Persorganen, die in nauwe betrekking staan met de regeeringen der beide landen en zekere officieele personen zijn in ge heime verstandhouding en met steun van de Zweedsche en Noorsche autoriteiten een campagne op groote schaal begonnen tegen de Sovjet-Unie en overgegaan tot daden, welke niet vereenigbaar zijn met de poli tiek van neutraliteit, welke door de regee ringen der beide landen werd geprocla meerd. PROTESTEN TE STOCK HOLM EN OSLO. Op 5 Januari heeft de gezant van de Sovjet-Unie in Zweden aan den minister van buitenlandsche zaken van Zweden, Guenter, namens de sovjet-regeering een verklaring overhandigd. „Gedurende de geheele maand Decem ber hebben kringen en bladen, welke vij andig gezind zijn aari de Sovjet-Unie, on der leiding van het dagblad „Social Demo- kraten", dat in nauwe betrekking staat met de regeering, een' ontoelaatbare cam pagne gevoerd tegen de Sovjet-Unie, welke alleen verklaarbaar zou zijn, ingeval Zwe den in staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou zijn of een oorlog tegen de Sovjet-Unie zou voorbereiden." Deze campagne, er op berekend verwik kelingen te provoceeren tusschen de Sov jet-Unie en Zweden, ontmoet van de zijde der Zweedsche regeering geen enkelen te genstand. Bovendien hebben zekere officieele per sonen openlijk deelgenomen aan de orga nisatie van den militairen tegenstand van de regeering van Ryti en Ta nner." (De of ficieele, algemeen erkende regeering van Finland. Red.) De nota somt nog allerlei grieven op, die Moskou heeft en besluit als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt dë aandacht der Zweedsche regeering op bo venstaande feiten. Zij achtte den tijd gekomen tegenover de Zweedsche regeering te verklaren, dat deze acties van Zweedsche autoriteiten niet al leen in strijd zijn met de Zweedsche poli tiek van neutraliteit, doch zouden kunnen leiden tot een ongewenschte complicatie in de betrekkingen tusschen Zweden en de Sovjet-Unie." De verklaring, welke de Russische ge zant te Oslo aan de Noorsche autoriteiten overhandigde, had dezelfde strekking. HET ANTWOORD VAN NOORWEGEN. Op 6 Januari heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, den gezant van de Sovjet-Unie in Noorwegen het ant woord van de Noorsche regeering overhan digd. De Noorsche regeering zet hier uit een, dat de beschuldiging van schending der neutraliteit gegrondvest zijn op onjuiste inlichtingen. De uitingen in de Noorsche pers zijn afkomstig van particulieren en zijn niet van gezaghebbende zijde goedge keurd. Indien personen individueel vrijwillig naar Finland gaan om aan den oorlog deel te nemen, dan is dit in de oogen van de Noorsche regeering geen schending van de neutraliteit. Ook is de doorvoer van wa penen door Noorwegen niet in tegenspraak met de internationale wetten. Het Noorsche antwoord wordt besloten met de verzekering, dat Noorwegen tot nu toe de neutraliteit heeft bewaard, en deze ook in de toekomst wil bewaren. De Noor sche regeering hoopt dat de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en Noorwegen in de toekomst zullen blijven bestaan. Zweden heeft in denzelfden geest geant woord. DOODELIIK ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE DELFT. Vanmorgen werd, nabij den onbewaak- ten overweg bij het „Haantje" te Delft, het stoffelijk overschot aangetroffen van den 20-jarigen dienstplichtige E., afkomstig uit Delft, die door een uit de richting Den Haag komenden trein was overreden en omgekomen. Stormloopen op het taaie ijs. En de post ligt te wachten IJs, ijs, zoover het oog reikt. IJs, op de flank van den dijk geschoven in groote schollen, hooger en hooger, tot ver op het gras; ijs in de heele Zandkreek, langs den kant opeen gekruid door de kracht van wind en stroom, in de vaargeul in ware velden, op elkaar gedrukt, in reusachtige stukken op en door elkaar gesmeten. Tusschen Noord- en Zuid-Bevelancl strekt zich een Poollandschap uit. Waar anders de golven spoelen, is nu één wit dek, te sterk om met een boot doorheen te breken, te zwak om een mensch te dragen, echt onbetrouwbaar zoutwater-ijs. Wij staan bij Wolphaartsdijk op den stei ger van het veer naar Kortgene. Om ons heen is alles ijs. Aan den overkant ligt de veerboot, stil. Er komt geen rook uit den schoorsteen; de boot vaart niet; het risico is te groot; het veer is gedoemd tot werk loosheid. De koude adem van den winter heeft land en water verstijfd. Onder zijn bevro ren oppervlak slaapt het land zijn winter slaap. Het water is niet te zien. Het lijkt dood, gewurgd door de vorst. n in het kantoortje van den veerschip per, den heer J. v. d. Voorde, liggen de zakken post. Kortgene, Wissekerke, Kats, it er op de labels. Wie weet met hoe veel ongeduld Noord-Beveland wacht op die brieven! Wie weet wat het beteekent als zij niet op tijd aankomen! Die post is en zorgenkind van den veerschipper. De telefoon rinkelt keer op keer. Hier is geen kans op het oogenblik; ergens anders mis schien? Ja, straks, ais de vloed komt, zul len ze het bij Wolphaartsdijk weer probee- ren. En als het ook dan niet Jukt? Ja, wel licht moet de post. dan naar Veere; daar is gauwer open water. Inderdaad ligt Volphaartsdpk op een punt, waar de natuur het den mensch niet gemakkelijk maakt. Tusschen de steigers is een breedte van 300 meter. Maar ten Oosten er van is de Zandkreek 500 meter en ten Westen versmalt zij zich tot 250 meter. ZOUTWATER-IJS. Ais het nu eb wordt, stroomt het water met flinke kracht van Oost naar .West; het moet zich door een trechter persen. Het ijs drijft mee. Eerst raakt het vast aan de kanten, omdat zoo vlug geen ruimte is. Dan schuiven de schoten op elkaar; nau wer en nauwer wordt de geul; he.t scheurt en knarst en dondert; het ijs kruit. Er i vormt zich een ware dük tusschen de oevers. Maar wee hem, die zich op dien dijk vertrouwt. Het zoutwaterijs is wel taai, maar bros. Het js niet hard, zooals zoet water-ijs, maar het is net deeg. Het kleeft. Schots kleeft aan schots, klont aan klont en heele bergen ontstaan. Als men er op staat of springt, moet men maar afwach ten waar de reis, verticaal naar beneden, eindigt. Het is onbetrouwbaar, dat ijs, maar taai, zoo taai als spek. Het heeft nu den dienst WolphaartsdijkKortgene stilgelegd. Maar de mensch laat het er niet bij zitten. Straks zal hij zijn kans probeeren, straks als het vloed wordt en er beweging komt in de witte massa, als er scheuren komen en open plekken. Voorzichtig manoeuvreert dan de boot naar de plaats, waar, helblauw, het water afsteekt tegen al dat wit. Blijft het schip steken, dan rinkelt de telegraaf op „Achteruit!" Even slechts en dan is liet weer: „Vooruit!" De boot neemt een sprong en loopt op de ijsversperring. Zoo moet zij zich moeizaam verder zwoegen, 1 tot eindelijk den anderen steiger bereikt wordt. Waarschijnlijk ligt zij dan scheef voor den kant, maar dat hindert niet, de verbinding is hersteld. DE STORMLOOP Wil men zoo'n stormloop op het ijs mee maken? Men begeve zich met ons het was Zaterdagmorgen j.l. naar het Goe- sche Sas. De boot uit Zierikzee zal probee ren Wolphaartsdijk te bereiken. Nog is al les stil hier. Slechts een enkele meeuw scheert over de bevroren oppervlakte. Er gens achter een iishoop snatert een eend. Hoog boven ons trekt een groote vlucht wilde ganzen voorbij. Dat is alle leven, wat hier te zien is. Maar reeds staat daar rechts, in de wa zige verte, een rookpluim tegen den win terhemel; de Zierikzeesche boot doet haar best! Uiterst langzaam nadert zij. Vooruit; ach teruit! Vooruit! achteruit! Vooruit! De ma chine stampt; het ijs kraakt en scheurt. Soms splijt het vaneen met een -knal, die in deze doodsche stilte een kanonschot; lijkt. Het water gulpt bevrijd omhoog uit de spleet! Vooruit! De boot stampt zich naderbij. De schroef ramt het water en het ijs. Het schip pas seert het Goesche Sas. M?ar even ten Wes ten hiervan ligt een zware jjsdam. Zal het gaan of niet? Aan den kant nan in span ning een paar menschen toe te kijken, klei ne figuurtjes, verloren in de eei -aamheid. Steeds opnieuw neemt de boot -en aan loop en steeds opnieuw ramt zij het: ijs. Nu stoot zij op den „dam". Het ijs >heurt. Weer een aanloop. En vooruit in zelfde geul van zooeven. De taaie massa splijt, maar het is rider dan daarnet. Achteruit gaat de b< ot. En X A -jg tessu m De aanlegsteiger te Wolphaartsdijk, Zaterdag 1.1, om half twaalf. De ijsschotsen liggen hoog opgeschoven tegen den veerdam. De veerboot lag gemeerd aan den overkant, maar kon niet door de vastliggende ijsmassa op de Zandkreek heenkomen. vooruit weer! Met een hevigen schok loopt zü op den dam. Deze blijkt echter te sterk. Wel scheurt liet ijs in alle richtingen, maar daar blijft het bij. De schroef maalt, achteruit. Doch dezen keer is het geen aanloophet schip blijft achteruit varen. Het is op den terugweg; de stormloop is mislukt, dit maal. Draaien is hier niet mogelijk voor het schip; het moet achteruit varen tot er een streep' open water komt, waar het de wen ding kan wagen. Wij hier aan het Sas kijken met een ge voel van spijt de boot na. Het is altijd jam mers als men een moedige poging ziet mis lukken. Maar: „men rekent d'uitslag niet, doch telt het doel alleen". Men kan niet meer doen dan zijn best. En de kapitein heeft een groote verantwoordelijkheid. IJs is een gevaarlijke vijand en vooral in een betrekkelijk nauw vaarwater. Men loopt al tijd de leans vast te komen zitten in een ijsveld. Sluit dan achter de boot de vrij gemaakte geul zich weer doordat er een ander veld voorschuilt, dan neemt het ijs de boot mee. En daar het schip natuurlijk dieper steekt dan het ijs, heeft men de kans, dat het aan den grond loopt. Men stelle zich voor, dat het ijs door-kruit. Schots na schots stapelt zich dan op tegen het vaartuig, sneller dan menschenhanden ze kunnen wegkrygen. Hooger en hooger komt de taaie massa, onophoudelijk, onaf wendbaar. Tenslotte stijgt ze tot aan den bovenkant van de verschansing. Menig schip is zoo ten gronde gegaan. DE KRACHT VAN HET IJS. Nu er echter geen actie meer is op de witte vlakte, heeft men tijd om al het mooie, dat dit bijzondere landschap biedt, goed in zich op te nemen. De grijswitte chaos van het ijs. die zich links en rechts in het grauwneveüge. Niets verliest, vormt met de teere pastelkleuren van het Zeeuwsche land een aanblik, die een tocht naar de Zandkreek alleszins de moeite waard maakt. Ook al is er nog geen brug; ook zelfs al kan men den overkant niet bereiken. Eenige donkere punten in het oneindige wit trekken de aandacht. Het zijn een paar losgeslagen boeien. Er is blijkbaar geen gelegenheid meer geweest om deze bijtijds te bergen. Daar in het Westen steekt zelfs een roode gasboei ver boven de oppervlakte uit. Die hoort daar niet. Het ijs heeft haar meegenomen. En daar is kracht voor noo- dig, want zoo'n kostbare installatie men noemt ons een bedrag van 3000 wordt door de betrokken autoriteiten natuurlijk met de noodige zorg behandeld. De boei is verankerd aan een blok beton van honder den kilo's zwaarte. Niettemin heeft de drij vende massa de installatie gewoon wegge zet en nu schijnt zij aan den overkant den grond geraakt te hebben en vast te zitten. Vóór we een paar dagen verder zijn, zal er wel wat met die boei gebeuren! Het ijs laat haar niet met rust en zij zal heel wat schokken en stooten te verduren hebben. Maar ook de menschen zullen, zoo gauw er even kans is, hun best doen om de boei van haar vreemde plaats te halen, Want op de berging van een dergelijke kostbare installatie staat een flinke premie en zeker ligt het roode gevaarte te lonken tegen iederen Bevelander, die wel graag de pre mie zou willen verdienen! Zoo komen pro zaïsche gedachten op in deze omgeving, die eigenlijk geschapen schijnt om dichters te inspireer^n En inderdaad blijkt gisteren Zondag de premie verdiend te zijn! De boei is veilig geborgen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1