De fondsen markt heefteen kleurloos verloop. Het kampioenschap schoonrijden van Zeeland. Financieel economisch weekoverzicht. Men blijft de kat uit den boom kijken. In het algemeen is men ex- in beurskrin- gen van overtuigd; dat ten spijt van ver-, schillende teeltenen, die er op wijzen, dat slechts spoedige groote militaire en politie ke successen, Duitschland economisch op de been zullen kunnen houden, de ooi-log nog geruimen lijd kan duren. Op dien grond blijft het publidk zeer gereserveerd ten aan zien van de markt. De terughouding ten op zichte van obligaties zou men kunnen ver- klaren uit de onzekerheid, hoe zich de koop kracht van het geld in de toekomst zal ont wikkelen. Zonder, dat er voor het oogen- blik vrees bestaat, dat de gulden in verhou ding tot de andere valuta's spoedig een ver dere depreciatie zal toorièn, beseft men toch wel, dat bij een langen duur van den oorlog de groothandelsprijzen en de kosten van vensonderhoud een verdere stijging te zullen geven en dus aan de munteenheid een geheel andere waarde zou moetexx wor den toegekend dan voor den oorlog. Maar wal betreft de aandeelenmarkt kunnen deze overwegingen niet gelden. De hoogere goederenprijzen zouden immers voor een deel ook tot uitdrukking moeten komen in hoogere koersen der aandeelen. Er zijn echter blijkbaar andere overwegin gen, die den bezitter er tot nu toe van heb ben teruggehouden, onï op de tegenwoordi ge koei'seh aandeelen te koopen. Wij heb ben daarvan reeds eerder melding van maakt. De voornaamste reden is de onze kerheid op het gebied van de'belastingen ën verder ook de mogelijkheid, dat door prijs zettingen, belemmering van den interna tionalen handel, het verloren gaan van af zetgebieden verschillende ondernemingen er minder gunstig voor zouden komen te staan. Het door de Koninklijke aangekondigde interim-dividend van 5 tegen v. j. 6 had aanvankelijk eenige teleurstelling ge wekt, omdat men hierin een aanwijzing zag, dat ook de totale uitkeering lager zal wor- den. Dit laatste is ook zeer goed mogelijk, daar het bestuur ongetwijfeld de onzekere omstandigheden en kansen van belasting verzwaring als motief voor een lagere uit keering zal willen laten gelden. Hoewél de prijzen voor ruwe olie in Amerika den laat- sten tijd zijn verhoogd, mag hierin toch geen aanwijzing worden gezien voor een zeer bevredigenden toestand. De zaak is n.l. dat er veel vraag naar stookolie en smeei-- olie bestaat, terwijl de voorraadpositie voor benzine nog ongunstig blijft. De productie overtreft het verbruik. Met dit al moet de Koninklijke in het afgeloopen jaar een re delijk goede winst hebben gemaakt. Êenige dagen na de dividend aankondiging zijn aandeelen Koninklijke een paar procent op- geloopen, waarop weer eenige reactie volg de. Het blijkt dus wel, dat de positie van de markt een doorzetten van een koersverbe- tering nog niet gedoogt. Dit laatste geldt ook voor de meeste an dere aandeelen, hoewel het rendement op grond van de uitgekeerde en verwachte di videnden in de meeste gevallen niet onbe langrijk hooger is dan voor obligaties. Industrieele fondsen hadden evenals de meeste andere afdeelingen een. kleurloos verloop, doch de ondértoon was niet flauw. Hier en daar kwamen matige koersverbete- ringen voor. DE BANKEN IN 1939. Het bankbedrijf heeft in het afgeloopen jaar onder weinig bevredigende omstandig heden gewerkt. Er waren weinig emissies, de zaken ter beurze waren gering en ook de credietzaken bleven zeer beperkt. Al leen de rentevoet was hooger en uitzettin gen op korten termijn dus loonender dan te voren. Met dit al schijnen de financi- eele resultaten wel te zijn meegevallen en hoewel de dividenduitkeeringen lager zul len worden dan verleden jaar, achtte men de lagere koersen van den laatsten tijd wel wat overdreven. Voor de Twentsche Bank wordt met een dividend van 4% rekening gehouden, voor de Robaver met 4, of 4% De koersen van deze beide bankaandeelen, die bij den aanvang van het jaar omstreeks 88 a 89 noteerden zijn thans gestegen tot resp. 90% en 92%. Wij hoorden, dat de Twentsche Bank geen afschrijvingen op ef fecten zal behoeven toe te passen, daar het oorspronkelijk vrij omvangrijk obligatiebe- zit, nog is opgeruimd voor de koersdaling intrad. Voor de Amsterdamsche Bank is op de vergadering reeds een dividend van 4 in het vooruitzicht gesteld,-te betalen uit de reserve. Dezer dagen werd gemeld, dat de Roba ver de. Loopüyts Bank zal overnemen. Aan deelhouders ontvingen het aanbod om de aandeelen tegen 102% in te levei'en, terwijl de koers te voren 81 laten was. DE INDISCHE CULTURES. Voor de Indische cultures is men niet pessimistisch gestemd, allerminst voor sui ker en rubber. De koersen zijn dan ook voor deze soorten na de jaaxnvisseling meeren- deels opgeloopen, hoewel de verbetering binnen bescheiden grenzen bleef. Nieuwe feiten deden zich overigens op dit gebied niet1 voor. Ten aanzien van de Sumatrata- bak blijft men gematigd optimistisch, hoe wel er vele aanwijzingen zijn, die het op timisme zouden kunen dempen. Zooals men weet zullen de Deli Mij. en de Senembah hun voor Amerika geschikte partijen in In- dië verkoopen. Het zijn slechts enkele groo te concerns, die hun vertegenwoordigers naar Indië hebben gestuurd, om zich daar van de geschikte partijen te voorzien. Veel mededinging zal er dus wel niet zijn 'en wjj vragen ons af, wat de maatschappijen zul len doen met de tabak, die niet aan dez: lcoopers wordt verkocht. De Deli Batavia en de Arendsburg zullen dan ook den ouden weg volgen en de tabak hier bij inschrijving verkoopen. De boot, waarin de eerste af lading van omstreeks 7000 pakken is ge borgen heeft thans bijna Gibraltar bereikt en binnen korten tijd zullen wij weten of de verscheping verder nog vertraging zal on dervinden. Intusschen moet wel in aan merking worden genomen, dat de hoogere vrachten en assurantie den kostprijs var tabak cif. Nederland aanzienlijk zullen doen stijgen, naar men meent gemiddeld f 1,30 per half kg. De opbrengstprijzen zullen dus vrij belangrijk hooger moeten zijn dan ver- leden jaar, indien er een winstmax-ge wil overblijven. Wat betx-eft de thee is de toestand vrij nöx'maal. In planterskringen is men afkee- rig van een sterke stijging van het prijsni veau, omdat men daardoor markten zou kunnen verliezen. Zoo is Australië geleide lijk een goede markt voor dit product ge worden. Over den toestand in Amerika is de beurs nog altijd vrij optimistisch. De verhoogde bedrijvigheid duurt voort en heeft het hoog tepunt van 1929 zelfs reeds overschreden. De begrooting heeft geen slechten indruk gemaakt wegens het uitblijven van drasti sche belastingmaatregelen. De stemming op de New Yorksche beurs was intusschen niet uitgesproken vast. De koersen schommelen zonder bepaalde ten dens. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: 3—3% Nederland 1938 85, 84%—86 Lever Bros Unilever 96%, 98, 96%, 97 Philips 127%, 129, 129%, 129%. U.S. Steel 49%, 48%, 49%, 48% Kon. Petr. 262%, 268%, 264"%, 265%, 265% A'dam Rubber 199%, 206%, 202%,- 203% Ned. Scheepv. U. 106%, 110%, 110%, 109% H.V.A. 394, 404, 402, 403, 402% Ned. Ind. Suiker Unip 238, 233, 238 Deli Bat. Mij. 118%, 123, 121%, 120 Deli MJj. 162%, 165%, 164, 165, 163% Senembah Mij. 139%, 142, 141%, 140% DRIE-KONINGEN IN VLAANDEREN. In dezen tijd van zakelijkheid is er voor poëzie al minder plaats. Zoo ging deze week het feest der Drie Koningin voorbij bijna zonder dat men er iets van merkte. Wat was dat andei's vroeger. Vroeger weerklonken onze straten en pleinen, on ze huizen en binnenkamers van het oude welbekende liedje: „Drei keuningen, drei keuningen, geft mij 'nen nieven hoed, ma- nen ouwe is verleten en stoat mien niet goed". Men hooi-t deze en dergelijke lied jes al minder en minder; de folklore ver dwijnt van de wereld, van de onze al thans; men vindt ze terug in onze mu sea. Maar dat met deze verdwijning veel schilderachtigs, veel gemoedelijks verlo ren gaajt is buiten kijf. Onze literatuur, onze schilderkunst heeft aan den tocht der Drie Koixingen of Drie Wijzen veel te danken. Men zou dat daaruit voor geen geld van de wereld willen missen. Die oude volksche gewoonte van het Drieko ningenfeest werd door Felix Timmermans in schrift en prenjt voor het laatst aller leukst vastgelegd. Maar Broeder Fé staat niet alleen; een retrospectieve, blik op on ze schilderkunst en op onze oude Neder- ïandsche literatuur zal volstaan om zulks te bewijzen. Het boefjesachtige rondzwerven langs straten en wegen heeft thans echter zoo goed als uitgediend. Voor een deel wel begrijpelijk. Vroeger, (ten tijde van de la ge loonei den langen werktijd en de je never, waren de kleuters er op uit naar een bijverdienste. Hun „Zondagsche cent" bedroeg inderdaad weinig meer dan een cent. Sinds vader een fatsoenlijk loon is gaan verdiexxen en het gezin daardoor op een hooger welstandsplan is gekomen, zijn er andere zeden gekomen, Jannelce en Pier ke moeten niet meer de straat op om wat bij elkaar te scharrelen, zooals zij ook niet meer op hun tiende jaar ,,naar de fabriek" moeten. Ach ja, vroeger zagen wij de jeugd er op uit trekken, in lompen gehuld, met zwart gemaakte snoeten. Zingend en klin gend trok zij van huis tot huis, van win kel tot winkel, van hei-berg tot herberg Eén van hen stootte de deur open en dan vielen zij allen in,.Drei Keuningen, drei keuninge Na afloop van den tocht was er wel eens moorddadige ruzie in 't straatje, als het er op aankwam de „buit" te verdee- len en de „hoofdman" iets meer voor zijn deel opeiscixte. Een andere gewoonte in vele Vlaamsche gezinnen bestaat hieruit: in het begin van December krijgen de kinderen een stal letje met het Kindeke en Maria en Jo zef Soms een houten gebouwtje; soms maar een schamel kartonnen plakseltje. Opgesmukt ook al naar gelang van den welstand van het gezin. Op eenigen afstand van het stalleke worden drie poppetjes geplaatst, de drie koningen. En telkens wanneer de kleine nu een of andere goede daad doef, mag deze de poppetjes een eindje vooruit schui ven, naar het stalletje toe Is er echter iets te_ laken, dan gaan de figuurtjes weer wat achteruit. Op Drie-Koningenfeest moeten dan de Koningen zoover in den stal zijn, dat zij het Kindeke kunnen aanbidden. Natuurlijk zal een moederhand, geleid door een moederhart, op het laatst, als dat noodig mocht zijn, in het geheim de „Koningen" een duwtje vooruit geven; opdat de teleux-stelling van het niet be reikt hebben en daax-mede het ontgaan van het lekkers en geschenken niet te groot zij. D. Wijziging der pensioenwetten voor zee- en landmacht. Voor Indische schepelingen en voor met reserveplicht ge- pensionneerden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende wijziging en aan vulling van de pensioenwetten voor de zee- en landmacht, van de militaire weduwen- wet 1922, van de pensioenwet voor het per soneel der koninklijke marine-reserve van de pensioenwet voor het reserve-personeel der landmacht, alsmede van de wetten van 31 December 1935. Ter toelichting schrijven de ministers van defensie en van binnenlandsche zaken o.a.: in de nieuwe personeelsorganisatie der koninklijke marine is sedert 1 -Juli 1937 een categorie Europeesche schepeljngen opgeno men, aan te nemen in Nederlandsch-Indië en bestemd om, na in Nederland te zijn op geleid, uitsluitend in Nederlandsch-Indië te dienen. Het betreft hier niet de oprichting van een afzonderlijk korps schepelingen, doch uitbreiding van het bestaande korps Europeesche schepelingen. Op deze z.g. „Indische schepelingen" is de pensioenwet voor de zeemacht van toepas sing. Ongewijzigde toepassing dezer wet zou evenwel medebrengen, dat de Indische sche pelingen, na een diensttijd van ongeveer 15 jaax-, reeds zouden kunnen aanwijzen het voor pensionneex-ing wegens langdurigen dienst vereischte -aantal, dienstjaren. Naar de meeninè van de ministers bestaat er echter geen aanleiding om voor genoemde schepelingen, die voor het overgroote deel worden gerecruteei-d uit in Nedei-landseh- Indië geboren en getogen jongelieden en die aldaar voortdurend verblijven, den tusschen de kleurlingen doorgebrachte» tijd voor pensioen dubbel te tellen. De voorgestelde aanvulling van het eer ste lid van artikel 23b der pensioenwetten voor de zee- en landmacht dient om de be- pei'king, waarvan de bezoldiging uit de pu blieke kas wordt genoten, ook van toepas sing te verklaren op gewezen militairen, die gepensionneei'd zijn op grond van het bepaalde in artikel' 2 onder 4b dier wet ten. De omstandigheid, dat deze gepension- neerden thans inkomsten als vorenbedoeld onverkort naast elkander kunnen genie ten, wordt niet billijk geac-hl ten aanzien van andere categorieën van gepensionneer- de militairen. Een overeenkomstige aanvulling is, wat de militaire inkomsten betreft, noodig ge bleken ten aanzien van de met reserve plicht gepensionneerdeix, de gepensionneer- de militairen, die tevens in het genot zijn van een ministerpensioen en ten aanzien van hen, die na pensionneex'ing als reservist, opnieuw een verbintenis bij het reserve,- personeel, dan wel een verbintenis bij den vx-ijwilligen landstox-m hebben aangegaan. Met name bij opkomst onder de wapenen in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden kan, 20oals de op hen van toepassing zijnde wet ten thans nog luiden, door deze categorieën van gepensionneerde militairen het aan hen verleende pensioen, naast hun militaire in komsten, onverkort worden genoten. Het totaal van hun inkomen wordt daardoor, invergelijking met hun raixggenooten, on- evexxredig hoog. Om deze ongelijkheid voor een deel weg" te nemen, dienen een aantal wijzigingen en aaxivullingen. De met x-eserveplicht gepensionneerde mi litairen, die voor 1 Juli 1923 wei'den ge- pensionneerd, kunnen, zooals de wetsbe palingen thans luiden, de inkomsten uit of in verband met een ambt of een betrek king in dienst van een der lichamen, ge noemd in artikel 3 en artikel 4 der pen sioenwet 1922 naast hun pensioen, onver- kort genieten. Wanneer zij echter voor lan- geren duur in militairen dienst zijn, zullen zij voi'enbedoelde inkomsten moeten dei-ven, terwijl bovendien, wordt liet hi er besproken wetsontwerp tot wet verheven, de beper kende bepalingen van cumulatie van pen sioen met militaire inkomsten op hen van toepassing zullen zijn. Zoodat het mogelijk is dat hun totale inkomsten belangrijk zul len dalen beneden die, welke zij voor hun verblijf in werkeljjken dienst genoten. Een bepaling is voorgesteld om zulks te voorko- 1787 millioen gespaard. Het saldo-tegoed bij de spaar banken steeg in 1938 met 92 millioen. De statistiek der spaarbanken over 1938, welke jaarlijks' door het centraal bureau voor dè statistiek wordt opgesteld, is dezer dagen verschenen. Het totale bedrag der spaargelden is blijkens deze publicatie vafi f 1,695 millioen tot 1.787 millioen geste gen. Meer dan 95 van dit enorme bedrag wordt door cle spaarders toevertrouwd aan de rijkspostspaarbank, de bijzondere spaax-- banken en de boerenleenbanken, de rest wordt beheerd door instellingen als perso- neelsspaarbanken, spaar- en voorschotban ken en algemeene banken. De toeneming van het totale saldo-tegoed met f 92 mil lioen is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de stijging bij de R.P.S. met f 76 millioen, waardoor het tegoed bij deze instelling in 193S tot rond f 679 millioen steeg. Het saldo-tegoed bij de 26S bijzondere spaarbanken bedroeg f 562 millioen, bij 1315 boerenleenbanken f 480 millioen. Het aantal boekjes in omloop bij de R.P S. en de bijzondere spaax-banken bedroeg rond 3,704.000, d.wz. dat einde 1938, 424 spaax-bankboekjes op de 1000 inwoners in omloop waren, waarbij de 578,000 boekjes bij de boerenleenbanken en de bijna 100,000 boekjes bij de overige instellingen nog bui- Gebruik direct bij HOESTniKEELPUN de warmfe verwekkende Bestrijdt VERKOUDHEID zonder drankjes of pillen Sedert 40 jaren hebben millioenen menschen ondervonden, dat de Ther mogene de eenvoudigste bescherming is tegen aan doeningen der adem halingsorganen. Doen zich verkoud- de eerste verschijnselc.. - heid voor. zooals hoest en keelpijn, leg dan 's avonds bij 't naar bed gaan een vel Thermogène op de borst - de weldadige warmte, die de Thermogène opwekt, maakt het slijm los en doet de hoest bedaren. Vooral voor kinderen is er geen betere behandeling: geen drank jes of pillen en in vele gevallen voorkomt men schoolverzuim, want de Thermogène kan ook overdag onder de kleeding worden gedragen. Ther mogène ls verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, tn doozen van 40 en 60 cent. Vele gevallen van miltvuur in Noord-Holland en Utrecht. Naai- wij vei-nemen doen zich op vele plaatsen in het disti-ict Nooi-d-Holland en Noordwestelijk Utrecht van den veeartsenij- kundigen dienst nog eiken dag nieuwe ge vallen van miltv.uur voor. Tot. dusver zijn in totaal 78 gevallen gemeld. Door den dienst is een onderzoek ingesteld bij vei-scheidene veevoederfabrieken, waar een hoeveelheid veevoeder, dat naar men vei'moedt met miltvuurbacteriën is besmet, voor den ver koop is geblokkeerd. Voorts is onder toe zicht van den dienst een aantal boex-derijen, waar zich miltvuur heeft voorgedaan, ont smet. Van de zieke beesten zijn de meeste gestorven. DE GLADHEID OP DEN WEG. Een doode. Bij het uitwijken voor een auto der P.T.T. te Groesbeek, op den rijksweg Groesbeek- Nijmegen, is gistermiddag tengevolge van de gladheid van den weg de heer G. zoo ernstig komen te vallen, dat hij een uur later aan de bekomen hersenschudding is overleden. ten beschouwing zijn gelaten. 1-Iet gemid delde saldo-tegoed per boekje bij de R.P.S. en de bijzondere spaarbanken bedroeg einde 1938 f 330 tegen f 319 einde 1937. Een wedstrijd, die meer belangstelling verdiend had. Er was niet veel pubiek. De kijkers langs den kant waren te tellen. Het was dan ook geen prettig weer om stil te staan en niets te doen dan te kijken naar het doen van an deren. Hoewel dat herhaaldelijk zeker de moeite waard was. Intusschenhet ijs was glad en hard; er scheen een heerlijk zonnetje. Er waren vele mededingers en degenen van de kijkers, die op schaatsen waren en af en toe eens een baantje konden trekken, hadden een prettigen middag. De strijd om het kampioenschap schoon- x-ijden van Zeeland had dus zeker meer pu bliek verdiend, maar afgezien daarvan, heeft 't bestuur van de Middelburgsche IJs club vele liefhebbers aan zich verplicht. In de ox-ganisatie was wellicht iets te ver beteren geweest, in zooverre, dat men veel te laat begon en dit op een dergelijke af doende .manier aankondigde, dat de eex-ste wedstrijd reeds lang aan den gang was, eer het publiek, dat er gespannen en voetstam pend op stond te wachten, het merkte. De bui-gemeester, mr. dr. J. van Walx-é de Bordes, die door het uitloven van een prijs van zijn sympathie voor de ijssport blijk gaf, woonde, zelf op de schaats, ook een gedeelte der wedstrijden bij. Er wax-en rijders, die werkelijk veel te genieten gaven. Elegant zweefden zij over de heele breedte van de baan, zeker van zichzelf en hun kunnen. De omstanders stie ten elkaar dan aan: „Zoo leer ik het nooit, al wox-d ik duizend jaar". Een groote attractie was ook het nxee- ï-ijden van eenige paren in Zeeuwsch costuum. Wij zagen zoowel het strakke Walchersche mutsje als de bx'eedvleugelige kap van Zuid-Beveland. Lustig zwierden de wijde rokken mee in de deinende beweging van links naar rechts. De een deed het al mooier en beter dan de ander. De juryleden reden langs de baan mee, kijkend en keu rend en tellend. Een boerenpaartje, dat zich bijzonder kranig weex-de, was bijna op het eind van de dubbele baan gekomen, en vlak bij het publiek, toen er plotseling iets haakte. Het paar viel: daar ging de eer en de kans op een prijs. Het publiek gaf een eensgezinden zij het onharmonieuzen kreet van teleui'stelling. Wij, de kijkers, leefden mee met hen, die daar, op hun „ijzige" zit plaats hun schoone kanxpioensdroonxen za gen verdwijnen. Sportief reed het paar de baan echter ten einde. Een aantal omstanders opperde het voor stel, dat men, bij de enkele personen, twee nummers tegelijk zou laten starten, één heen en één terug, op de gescheiden banen. Hierdoor zouden de wedstrijden vlugger afgewikkeld kunnen worden. Dit gebeurde intusschen niet, waarschijnlijk omdat dan de jury het werk niet had afge kund. En werk had zij genoeg! Want her haaldelijk moest er worden over-gereden. Er wex-d dus flink gekampt, zoodat de echte bewondex-aars van het schoonrijden vele mooie oogenblikkeix hebbexx beleefd. Zooals wij reeds schreven, het initiatief van de ijsclub om het kampioenschap van Zeeland in Middelburg te laten verrijden, had zeker grooter belangstelling verdiend. Zoowel uit het oogpunt van de sport als van het kijkspel envan cle financiën. Want met de organisatie van dergelijke wedstrijden gaan belangrijke kosten ge paard. De IJsclub beeft het „in stijl" ge daan, zoodat onder de auspiciën van den Kon. Ned. Schatsem-aijders Bond gex-eden werd. Di:t eischte een belangrijk bedrag voor ju ryleden enz. Verder waren er de prijzen en andere uitgaven. Maar, heeft het bestuur geredeneerd, het kampioenschap van Zee land moest verreden worden in cle hoofd stad van Zeeland. Moge deze eerste keer het begin zijn van een serie kampioenwed strijden, en dan met grooter belangstelling! De prijsuitdeeling- Des avonds had op de bovenzaal van de Sociëteit De Vergenoeging de prijsuitdee ling plaats, waarbij de burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bor des blijk van belangstelling gaf. De voorzitter, de heer A. de Jónge, heette de aanwezigen welkom en zeide. dat spr. zich niet herinnert, dat er in Zeeland ooit een dergelijke wedqstrijd onder auspi ciën van den Kon. Ned. Schaatsenx-ijders Bond heeft plaats gehad. Spr. noemde de zen wedstrijd een goed geslaagde, vooral door de deelname, al staat het vast, dat er veel' voorbereidend werk aan is geweest. Spr. wees op de banen en zeide, dat deze wel een gx-oot verschil met die in Holland vertoonen, doch lip hoopte, dat de rijders uit Holland voldaan zouden zijn. Men had door dit bijzonder feit gerekend op een groote schare toeschouwers en voor zeer velen is toch 25 cent ten behoeve van men schen, die het goed kunnen gebi-uiken, niet te veel. Voor de wedstrijden voor de kin deren uit de bedoelde gezinnen hebben zich voor hedenavond reeds 330 kleinen aange meld. De vereeniging is zeer vereerd door de bereidwilligheid van den burgemeester om naar de uitreiking te komen. Spr. deelde mede. dat voor de heex-en een wisselbeker en voor de dames een zilveren bonbonmandje als wisselpriis is beschik baar gesteld door den K.N.S.B. evenals voor ieder dezer groepen een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Voor de groepen zijn alleen medailles voor de Middelburgsche. IJsclub beschikbaar ge steld. Volgens spr. heeft men hier in Zeeland nog niet de goede xxxanier van schoonrijden te pakken en daarom hoopt hij, dat deze dag voor de Zeeuwen een goede aansporing in de juiste lichting is geweest. De leden "van de jury, de heeren Jabot, Kaptein en Larnan Trip hebben op dit gebied hun spo ren reeds verdiend en gaven daarvan ook nu weer blijk. De BURGEMEESTER zeide bijzonder veiiieugd te zijn, dat hy in den eersten win ter, dat hij te Middelburg woont, reeds zulk een vorst mede maakt, te meer omdat hij destijds een verwoed schaatsenrijder is ge weest, al mag hij na een ziekte niet meer rijden. Toch is spr. blijde, ook hier iets voor de ijssport te kunnen doen. Het is een bij zonder mooie baan en spr. brengt hulde aan het bestuur van de IJsclub, dat het initiatief tot dezen wedstrijd durfde te ne men. Spr. zelf kon helaas maar even naar de baan gaan kijken, doch hij vindt het jammer, dat zoo weinig belangstellend bij de baan zijn geweest. Spr. hoopte en vertrouwde, dat dit het volgend jaar beter zal zijn. Hulde bracht spr aan de bestuursleden der club voor het vele voorbereidend werk en ook voor alles wat de club dezer do gen doet Als burgemeester was spr van ooi-deel, dat het schaatsem-ijden zooals hel in Ne derland beoefend wordt een recht natio nale sport is, nergens heeft men baantjes, maar daar naast ook gelegenheid om toch ten op de schaats te maken als hier in. Nederland. Spr. bracht dank aan alle deelnemers en vooral de Hollanders voor wat zij den Zeeuwen hebben geleerd. Spr. was van oordeel dat bij een natio nale sport ook een nationaal costuum be hoort en daarom heeft hij het initiatief genomen tot het houden van een wed strijd voor paren in Zeeuwsch costuum. dat er zoo weinig aan mede werd ge daan, nml. door drie paren; moet wel aan groote onbekendheid hebben gelegen, want spr. kan niet gelooven, dat het waar is, dat de Zeeuwen bang zijn als men denkt aan mannen als De Ruijter en Evert- sen. HieiTia reikte de burgemeester de vol gende prijzen uit: Dames: 1 mevrouw Stuurman, Gouda, kampioene en eex-ste prijs, 2 mevrouw KuipersKoelemeij. Pur- merend, 3 mej. Thea Koeleweij, Zaandam. Heeren: 1 D. Stuurman, Gouda, kampi oen, 2 E. Lautex-bach (een Veteraan), Rotterdam en 3 J. Valk Jr. Rotterdam. Paren: 1 mevrouw en de heer Stuur man, Gouda, 2 mej Koeleweij, Zaandam en de heer N. Verbree. Bussum, 3 me vrouw Kraak—Kroo en de heer C. van Os. die nog wel 15 jaar in Indië heeft vertoeft en pas terug is. Amsterdam. Tenslotte waren 1 van de paren in Zeeuwsche kleeding: mej C. Wisse. Dom burg en J. Riemens, Middelbui-g. 2 mej. en de heer Meijer, Serooskerke en 3 mej. Hoefkens en de heer P. Vei'hage, Sinl- Laurens Spr. eindigde met dank aan alle deel nemers, aan bestuurs- en juryleden en allen, die vérder hulp verleenden Majoor K a m m, commandant der SDOA sprak als oud-schaatsenx-ijder en oud jury-lid van den KNSB, als hoedanig hij de dames en heeren meermalen bezig heeft gezien. Hij vindt het nu wel eens jammer als jury-lid te hebben bedankt Spr. zeg?:, dat „kankerefn"' nu eenmaal een militaire eigenschap schijnt te zijn en zoo heelt ook hij wel eens gekankerd over de banen van de Middelburgsche ijsclub Donderdagavond vroeg spr. zich af hoe men nu op zulk een baan wedstrijden in het schoonrijden moest houden en hij weet namens allen te spreken als hij het be stuur hulde brengt voor hetgeen in kor ten tijd is bei'eikt De heer L. H e ij m a n s die als ge delegeerde van het bestuur van den KNSB optrad, bracht hulde aan den burgemees ter voor de wijze waarop hij bij de ver duisteringsoefening, toestemming gaf om toch met licht op de banen te rijden De Voorzitter dankte ten slot te majoor Kamrn nog voor zijn vriendelij ke woorden.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7