lp H |f| MIDDELBURGSCHE COURANT (8.€OgSCHE COURANT Opnieuw geruchten ©ver muiterij in het roode leger. zseh vam DE VERDUISIERINGS- QEFENINGEN. Een bevSge „JueSitaanva!!" bij Helgoland 40 Engelsche en Duitsche vliegtuigen in gevecht. NUMMER 9 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade. Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes' 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD DONDERDAG II JANUARI 1940 Advertenüën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Erieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Een adempauze aan het Finsche front. De geruchten over muiterijen in het roo- de leger houden aan. Zooals men weet, dateeren de eerste berichten hierover reeds van eenige weken geleden. Een correspondent van Havas seint, dat op 29 December op de plaats, waar hij zich bevond, inderdaad muiterijen onder de Rus sen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de Russen geen schot op de Finnen, doch welhoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invaller, der duisternis werden uitgezonden, konden izich ervan vergewissen, dat de Sovjets hun Stellingen hadden verlaten, met achterla ting van hun wapens, munitie en bepak king. Des middags vlogen Russische bombarde mentsvliegtuigen over de legerplaatsen der roode troepen en lieten drie bommen val len. Het zou inderdaad geen wonder zijn als in verband met de slechte discipline en de avereehtsche resultaten van de Russi sche troepen het roode leger aan het Finsche front rijp was voor muiterij. „OVERIGENS NIETS BIJ ZONDERS". Het Finsche legerbericht van gisteren Juidt: De dag was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzondering van het gebruikelijke vuren van de artillerie en activiteit van patrouilles. Aan het Oostelijk front, ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een vijandelijk bataljon uiteengedreven. De Sovjets lieten 200 dooden op het slag veld achter en 40 gevangenen. Een vijande lijke aanval te Buhtinanmaeri werd afge slagen. Te Suomosalmi hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russi sche grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt, waarop de vijand tot Russisch gebied is te ruggedreven. Overigens is van het front niets belangrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voortge zet. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Helsinki deelt mede, dat de Fin sche troepen op verscheidene plaatsen de grens van de Sovjet-Unie hebben bereikt. Zij zullen zich hier verschansen en niet op Russisch gebied voortrukken. Het opper- Er commando van de Finnen .wil op deze wij ze te kennen geven, dat Finland een zui vere verdedigingsoorlog voert Bovendien zou het moeilijker worden de troepen van voorraden te voorzien en zou men het voor deel verliezen op eigen en bekend terrein te strijden. ADEMPAUZE. Men verwacht, dat de huidige adempauze het voorspel is van een nieuwen aanval van de Russen, die naar men verwacht, in onge veer twee maanden hun troepen gereorga niseerd zullen hebben. Onder de agenten van den Russischen ge heimen dienst, die met parachutes achter de Finsche linies omlaag springen, bevin den zich ook vrouwen. Onlangs is een aan tal van deze agenten gearresteerd, het wa ren' zoowel Russische als Finsche commu nisten, sommigen gekleed in burger, ande ren in Finsche uniformen. De Russische luchtmacht legt thans geïm proviseerde vliegvelden aan, naar het voor beeld van de Finnen. Zij laten nl. met sneeuwbermen omzoomde velden onder wa ter loopen, waardoor een bevroren vlakte wordt verkregen. De Kuitenlamdscke Kuip aan Finland. De Amerikaansche senator Mac Kellar heeft een wetsontwerp ingediend, strek kende tot het schrappen van de schuld van Finland aan de Ver. Staten met ingang van 1 December 1939. Het ontwerp behelst een clausule, volgens welke alle betalingen, welke Finland na dezen datum heeft ge daan, teruggegeven zullen worden. De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat in Finland Britsch oorlogsma teriaal aankomt en dat men daarvan meer nut verwacht dan van het grootste deel van den op de Russen veroverden buit. Commissaris Lamb, van bet Leger des Heils heeft verklaard, dat tien ton levens middelen en vijftien ton kleeren, bestemd tot hulpverleening aan Finland tijdens een bombardement, door Russische vliegers, die een trein vernielden, verloren zijn gegaan. Een officier van het Leger des Heils werd gedood, drie anderen gewond. De correspondent van de „Times" te Hen- daye (Sp.) bericht,, dat de dappere tegen stand der Finnen diepen indruk heeft ge maakt in Spanje. Als oprecht lid van het Anti-Komintern verdrag voelt generaal Franco zich gedwongen Finland zoo doel treffend mogelijk te helpen. Volgens de laatste berichten wordt het plan bestudeerd een deel van het overschot van de Spaan- sche oorlogsvoorraden uit den burgeroorlog naar Finland te zenden en hier een aantal vrijwilligers aan toe te voegen. Briisdi ssliip e3®@s' Buitssite vliegtuigen iet zinken gebracht. Een tweede vaartuig sloeg den aanval af. Het 1013 ton metende Britsche s.s. „Up- minster" is voor de Engelsche Oostkust door twee Duitsche vliegtuigen aangeval len. Na een machinegeweervuur geopend te hebben lieten de vliegtuigen bommen val len, waarvan er twee het schip troffen. De kapitein en twee leden .der bemanning lcwamen om het leven; de overige opva renden begaven zich in de sloepen, die, vol gens Reuter, door de machinegeweren der vliegtuigen bestookt werden. Vele uren la ter is het schip vergaan; de bemanning werd door een ander schip aan boord ge nomen. 40 bommen Het Britsche s.s. „Northwood" (1,146 ton), dat gisteren is binnengekomen, heeft, volgens den kapitein, op de Noordzee met succes een aanval van twee Duitsche vlieg tuigen afgeslagen. De Duitschers beschoten het schip met machinegeweren en lieten, naar Reuter meldt, 40 bommen vallen. Het schip beant woordde den aanval met zijn machinege weer. Van de opvarenden werd niemand ge wond. NOORSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. De kapitein van een Noorsch schip heeft verklaard, dat hij een gedeelte van de be manning van het Noorsche vrachtschip „Mansk" (11.343 ton), dat in de haven van Fredrikstab is ingeschreven, heeft gered De „Mansk" was op de Noordzee op een mijn geloopen. Men denkt, dat zeven leden der bemanning op een stuk wrakhout in Noordelijke richting afdrijven. OP DE ROTSEN GELOOPEN. Gisteren werd gemeld, dat verleden week Donderdagavond het 7500 ton metende schip van de „Union Castle Line" de „Rothe say Castle" aan de Westkust van Schotland op de rotsen was geloopen. Het schip werd Een reddingboot heeft zich bijna twee da gen bij het schip opgehouden, eer de be manning kon worden overgenomen. Passagiers bevonden zich niet aan boord. Het schip zit nog steeds op de rotsen. Kolenboot doormidden ge broken. Het Fransche s.s. „Montauban" (4.191 ton) dat een lading kolen aan boord heeft, is aan de N. O. kust van Engeland gestrand VERKOUDHEID? Wrijl rug enborslinmetDampo.Dan onderdewol!Volgendemorgenbe- lerlPol50ct. Tube 40ct. Doos 30ct. (Ingez. Med. DE DUURTETOESLAG VAN KASTREKKERS. Een nadere mededeeling van den minister. De minister van sociale zaken heeft een circulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin het volgende gezegd wordt: Ik heb besloten er mijn goedkeuring aan te hechten, dat ten aanzien van kastrek- kers de duurtebijslag van 5 zóó wordt geïnterpreteerd, dat eerst wordt uitgere kend, welk bedrag aan steun (met. inbegrip van 'lórandstoffenbijslag en duurtebijslag) zou worden genoten, indien geen kasuitkee- ring plaats vond. Het verschil tusschen dit uitgerkende bedrag en het bedrag der kas- uitkeering mag dan als duurtebijslag wor den verstrekt. Hier lata ik twee voorbeelden volgen: a. in een bepaald geval zou aan steun met inbegrip van brandstoffenbijslag mogen worden uitgekeerd 10.Hierbij komt duurtebijslag a 5 'f 0.50. Totale uitkeering 10.50. Zou in dit geval de kas- uitkeering 10.20 zijn, dan mag 0.30 kas- bijslag in den vorm van duurtebijslag wor den gegeven. b. De steunuitkeering wordt eerst ver meerderd met 5 zoodat deze wordt 15.75. Van deze 15.75 wordt de kasuit- keering in haar geheel afgetrokken, zoo dat rest 3.75. Dit bedrag mag dan bij wijze van gecombineerden kas- en duurte bijslag worden uitgekeerd. Voor het over- rige blijft de inhoud van myn circulaire van 19 December 1939 geheel van kracht. Ofschoon ik wel het bezwaar onder oogen heb gezien, dat het verleenen van terug werkende kracht van deze regeling aan de gemeentelijke administratie bijzondere werkzaamheden bezorgt, zie ik mij, op bil lijkheidsoverwegingen toch genoopt om 'n beroep op U te doen om haar van 19 De cember 1.1. af te doen ingaan. en men vreest, dat het middendoor is ge broken. De geheele bemanning is in vei- van boord gehaald, doch de kapitein is met drie anderen aan boord gebleven. De red- ligheid. De reddingboot heeft 39 opvarenden dingboot bleef later nog in de buurt. Nu de drie avonden der verduiste ringsoefeningen voorbij zijn, is het mij een behoefte de ingezetenen van Middelburg te bedanken voor de allerwege betoonde medewerking. In het bijzonder wil ik langs dezen weg ook mijn dank uitspreken jegens hen, die als leden van den luchtbescher mingsdienst of anderszins vrijwillig hun tijd en moeite len dienste hebben gesteld van het algemeen belang. Wij hebben door deze drie avonden veel geleerd niet alleen de burgerij, maar ook de autoriteiten hebben kunnen zien op welke punten nog ver beterd moet worden. Afgezien van kleine onvolkomen heden was Middelburg zéér goed ver duisterd. Laten wij hopen, dat het nooit noodig zal zijn, de verduistering in ernst toe ie passen. Maar laten wij meer doen dan hopen alléén. Laat het duivelsche geloei van de sirenes een aansporing zijn voor ieder van ons om alles te doen, wat wij kunnen om den vrede te brengen. J. VAN WALRé DE BORDES. BiïtsEhe itiijieilaggsr vergaan 1 Er waren 70 man aan boord. De laatste dagen zijn verscheidene wrak stukken, gemerkt „Oss m 132", gevonden, hetgeen doet vermoeden, dat de Duitsche mjjnenlegger „M 132" in een mijnenveld in de lucht is gevlogen. Het Deensche blad „Berlingske Tidende", die dit bericht publiceert, voegt hieraan toe, dat het vaartuig een bemanning had van 70 koppen. Neemt hetr gemopper in DuitscMand toe? Nazileiders en blokwachten moeten rapport uitbrengen. Naar verluidt, hebben de plaatselijke lei ders der nationaal-socialistische partij en de blokwachten van een aantal der belang rijkste steden in Duitschland opdracht ge kregen, nauwgezette rapporten uit te bren gen aan het hoofdkwartier der partij in zake de mentaliteit der bevolking len op zichte van den oorlog. Er wordt aan herinnerd, dat Hitler bij den aanvang van den oorlog de chefs der nationaal-socialistische beweging verant woordelijk heeft gesteld voor de handha ving van het moreel in de onder hun bevel staande districten, terwjjl hij verklaarde, dat h\j niet wenschte te hooren, dat dit moreel 'er in eenig deel van Duitschland op achteruit ging- Teneinde haar rapporten te kunnen menstellen hebben de zgn. blokwachten zij die namens de party verantwoordeiyk zijn voor een klein aantal woningen in structie ontvangen, om aan hun blokleiders nauwkeurige inlichtingen te verstrekken ir zake den juisten staat der meeningen en ge voelens in de woningen, die onder hun toe zicht staan. De eigenaars van levensmiddelenwinkels die leden van de nationaal-socialistische be weging zijn, hebben opdracht, nauwkeurig te letten op de reacties der huisvrouwen, wanneer haar wordt verteld dat bepaalde levensmiddelen schaarsch worden, of niet meer te verkrijgen zqn. Naar verluidt heb ben vele winkeliers instructies ontvangen, om in hun winkels geen politeike discussies meer toe te staan .en een waakzaam oog te houden op klanten, die mopperen. Het ge mopper van de inkoopen doende huisvrou wen in plaatselijke kruidenierswinkels is de laatste paar maanden ten zeerste toegeno men, zooals volgens de „Msb.", door vele neutrale buitenlanders bijv. in Berlijn kan worden geconstateerd. In het bijzonder heeft men bezwaren te gen het invoeren der ldeedingdistributie- kaarten, waardoor de vrouwen per jaar slechts zes paar kousen zullen kunnen krij gen. Ook in de armere districten, waar men by den aankoop van kolen soms uren moet wachten in een barre koude, wordt de stemming er niet beter op. De eigenaars van kleine restaurants hebben opdracht ge kregen, zoo weinig mogelijk politieke ge sprekken toe te staan en bezoekers, die bü- zonder luid spreken, wanneer de Duitsche radio de nieuwsberichten uitgeeft, den toe gang te ontzeggen. Zy moeten er ook vooi zorg dragen, dat de luidsprekers dusdanig staan opgesteld, dat elke bezoeker duide- lük alles kan hooren. De nazi-leiders probeeren ook tegen te gaan, dat de radio wordt afgezet, wanneer de nieuwsberichten beginnen, hetgeen naar men aanneemt meer en meer gewoonte wordt. De restaurants, waar dit geschiedde, zijn gewaarschuwd, dat hun vergunning wel eens zou kunnen worden ingetrokken. De strijd in Finland. Een schuilplaats voor den militairen staf wordt inderhaast achter het Noordelijke front gegraven door manschappen der Finsche genie-troepen. Gisteren heeft er een ware luchtveldslag; gewoed nabij de Duitsche eilanden Helgo land en Sylt, belangrijke, vloot- en lucht- bases, welke worden aangevallen door een groote Britsche luchtmacht. Uren achtereen hebben op Sylt de alarm- sirenes geloeid; het afweergeschut donder de onafgebroken en in de lucht, speelden zich verbitterde gevechten af van de snelle jagers en de bommenwerpers. De berichten van Engelsche en Duitsche zyde dekken elkaar niet. Reuter meldt, dat de Hindenburgdam, ,di;e het eiland Sylt met den vasten wal verbindt, is gebombar deerd en dat deze dam ernstig beschadigd zou zijn. Verschrikkelijke ontploffingen zou den daar hebben plaats gehad, Volgens sommige berichten zouden er 40 tot 50 Britsche en Duitsche vliegtuigen aan de gevechten hebben deelgenomen Een Reuterbericht uit Londen luidt: De correspondent van de „Daily Telegraph" te Kopenhagen meldt, dat waarnemers hebben geschat, dat vijftig Britsche en Duitsche vliegtuigen hebben deelgenomen aan liet groote luchtgevecht van Woensdagmiddag, zy zeggen, dat de Britsche vliegtuigen dui delijk bomaanvallen op I-Ielgolancl en Sylt hebben uitgevoerd* Het Duitsche luchtdoel geschut was zeer krachtig in actie, doch 'n Britsch vliegtuig heeft zoodanig gemanoeu vreerd, dat het onbeschadigd in staat was er door te vliegen. Andere Deensche ooggetuigen hebben volgens den Engelschen correspondent ver klaard, dat een Duitsch vliegtuig, naar het schünt achtervolgd door twee Britsche toe stellen, in Noordelijke richting langs de Deensche kust heeft gevlogen. De vliegtui gen werden het laatst gezien ter hoogte van Ringkoebing, halverwege de kust van Jutland. Een ander Duitsch vliegtuig heeft een noodlanding moeten maken bij Toen- der (Denemarken). Het vliegtuig werd licht beschadigd en de piloot geïnterneerd. „DE AANVAL KWAM ONVERWACHT." Het is niet bekend welke schade op Hel goland is aangericht. Doch aangezien de Britsche aanval onverwacht schijnt, te zjjn geweest, is het mogeiyk, dat verscheidene bommen doel hebben getroffen. Men kon zien, dat Duitsche vliegtuigen van het Noordelyk deel van Sylt opstegen om den stryd aan te binden tegen de aan vallers. Waarnemers aan de kust konden de luchtdoelkanonnen op den Hindenburg- dam in actie zien en hooren. De Hinden burgdam is 6 myi lang. De correspondent verklaart, dat Sylt even belangrijk is als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbases. De haven van List, op de Oostkust van Sylt, is uitgediept, teneinde schepen tot 15.000 ton te kunnen toelaten. Er zün bat terijen opgericht en twee groote onder - grondsche hangars gebouwd. BOMMEN OP DEENSCH GEBIED. Het Deensche ministerie van buitenland- sche zaken bevestigt, dat in den afgeloopen nacht tegen één uur bommen op het Deen sche eiland Roen geworpen zijn. Het vlieg tuig, aldus de mededeeling van het minis terie, kwamen .uit het Zuidwesten en ver dween, na de bommen te hebben laten val len, over de Noordzee. Naar aanleiding van de berichten over schade aan Deenschen eigendom bij de grens verklaart het Britsche ministerie van luchtvaart, dat, indien de Britsche lucht macht daarvoor-verantwoordelijk zou zün, de Deensche regeering volledige schadever goeding zou ontvangen. „GEHEEL ONGEGROND!" Het Fransche Havas-bureau meldt uit Londen: Vanochtend vroeg heeft de „Press Association" in officieele kringen verno men, dat de berichten, volgens welke de Britsche luchtmacht gisteren de Duitsche luchtvaartbases op Sylt zou hebben gebom bardeerd en volgens welke Britsche bom menwerpers en Duitsche jachtvliegtuigen gedurende vei-scheidene uren zouden heb ben gestreden, geheel ongegrond zijn. De eenige actie van de Britsche lucht macht by Sylt werd- in den nacht gemeld in een communiqué, waarin werd gezegd, dat vliegtuigen van de Britsche luchtmacht patrouillevluchten hadden gemaakt boven de bases van de Duitsche watervliegtuigen en bommen hadden geworpen bij het eiland Sylt. Deze aanval werd uitgevoerd Woens dagochtend vroeg. Tengevolge van de duis ternis kon het resultaat van het optreden der Britsche bommenwerpers niet nauw keurig worden vastgesteld. De berichten, volgens welke de Hinden burgdam gebombardeerd zou zijn, worden te Londen niet bevestigd. Arbeidsdwang voor Polen en Joden. Het D.NB. meldt uit Berlijn: „Het Duitsche gouvernement-generaal voor de bezette gebieden in Polen" heeft eenigen tijd geleden den arbeidsplicht verordend voor het Poolsche bevolkingsdeel en een arbeidsdwang voor het Joodsche bevol kingsdeel De arbeidsdwang voor de Joden is be paald op twee jaar. In dezen tyd blijven zji in hun woonplaats en bij hun familie Zy worden ook door deze verzorgd. De door de Duitsche autoriteiten voorgeschre ven werkzaamheden worden ter plaatse of in de buurt uitgevoerd. Te Krakau leggen Joodsche werkploe gen thans een nieuwe bestrating aan op het groote Marktplein. Overal wordt sneeuw van de wegen verwijderd In het gouvernement-generaal zün geen Jood sche werkkampen. Men heeft volgens het. D.N.B met het oog op het groote gevaar voor epidemies en uit zuiver financïeele overwegingen afgezien van dergelijke kampen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1