SPORTNIEUWS De ondergang van het Groningsche kustvaartuig„Truida" Het scheepje zonk kinnen -c* vijf minuten. De redding van de vier leden van de bemanning van het motorschip ,,Truida", dat gisterochtend op de Noordzee op een mijn is geloopen, is wel zeer voorspoedig verloopen, terwijl de bemanning daarenbo ven door gelukkige omstandigheden snel ler in het land terug was clan gèwoonlijk het geval is, Om ruim half twee hedennacht meerde het s.s ..Tiberius" van de KNSM aan de Surinamekade te Amsterdam en zoodra 't trapje verbinding met den wal had ge geven, klommen de vier jongemannen, die hun schip met alles wat zij aan boord had den, door een mijnontploffing hadden ver loren, op de Amsterdamsche kade Het was slechts een kort verhaal dat zij over hun ervaringen hadden te vertellen. Een sober verhaal, gedaan met korte woorden volgens den aard van de Gronin gers Kapitein Pinkster vertelde, dat hij Maandagochtend uit Koog aan de Zaan was vertrokken met een lading stijfsel voor Londen. Aanvankelijk verliep de reis uit stekend, het weer was goe.d en de lucht helder, De kapitein beschikte over kaarten van de zones, wèllte' door mijnenvelden versperd zijn. Toch zag de bemanning in den loop van Maandag verscheidene drij vende mijnen, welke evenwel voor de „Truida" geen gevaar opleverden Gisterochtend', ongeveer half acht' bevond liet schip zich op ongeveer 30 mijl voorbij de Noordhinder. De motorschoener „Friso", toebehoorend aan den heer Kugkist te IJmuiden, pas seerde op dat oogenbiik de „Truida", wel ke niet zoo snel liep, Een kwartier later deed zich plotseling een geweldige- ontploffing voor bij den boeg aan stuurboordzijde. Het scheepje van 176 ton werd als het ware uit het water gelicht en maakte oogenblikkelijk zwaar slagzij, waarna het begon te zinken Drie leden van de bemanning bevonden zich aan dek; de kok, die beneden was, kon slechts met de grootste moeite het dek bereiken. De anderen hadden inmiddels de redding boot, welke aan bakboord lag, gereed ge maakt Het schip helde dermate sterk over, dat de reddingboot over stuurboord in het water terecht kwam. Het was juist op tijd, want de „Truida" zonk binnen 5 minuten Van de „Friso" af had men het ongeluk zien gebeuren De motorschoener draaide voorzichtig bij en tien minuten nadat de bemanning van de „Truida" in de redding boot was gegaan, kon zij veilig aan boord van de „Friso" worden-genomen. Later op den dag passeerde de „Tiberi us" van de KNSM op de thuisreis. Op nieuw gingen de schipbreukelingen in een reddingboot, doch nu om op dezen stoo- mer te komen, welke hen in den afge- loopen nacht in Amsterdam aan wal bracht. Wij zeiden al: liet is een sober verhaal, dat de kapitein ons deed Sober maar niet minder tragisch voor deze menschen. die thans alles hebben verloren. Wii vroegen den heer Pinkster nog of hij de mijn heeft gezien en of de plaats van het ongeluk op de kaart als gevaarlijk stond aangegeven. Geen van beide was het geval. Volkomen onverwacht onderging de ,,T"'iirls" het lox. van zoovele schepen, welke ook xmans nog in deze uiterst moeilijke omstandigheden de zeeën blijven bevaren Het is niet de eerste reis van den kapi tein onder de oox'logsomstandigheden, wel ke zoo ongelukig eindigde, want de heer Pinkster is sedert September blijven door varen Zestien jaar lang beoefent hii reeds de kleine handelsvaart met kustvaartui gen. Het klonk uitermate sober, toen wij vroegen: „Bent U de kapitein van de „Trui da"? En toen wij als antwoord kregen, bijna afgebeten: „Ik was het". Toch bleef er ook hier plaats voor blijd schap, omdat de zooveelste scheepsramp zonder verlies van menschenlevens mocht geschieden. Over eenigen tijd zullen deze mannen weer uitvaren, omdat zij van hun arbeid op zee, welke thans zoo onnoemelijk zwaar is moeten leven. Slechts driemaal een Britsch oorlogsschip door Duitschen bonr getroffen. Volgens Britsche mededee- lingen. Reuter meldt uit Londen: Van gezag hebbende zjjde wordt medegedeeld, dat vijandelijke vliegtuigen sedert het uitbre ken van den oorlog slechts driemaal een Britsch oorlogsschip met bommen hebben kunnen treffen. Deze drie door Duitsche bommen getroffen oorlogsbodems zijn de „Iron Duke", die als oefenschip dienst doet, de'torpedojager Mohawk" en de kruiser „Southampton". In het geval van de ..Iron Duke" en dat van.de „Mohawk" troffen de.bommen niet rechtstreeks doel, doch vielen zij wel dicht bij, dat de bomspünters schade konden aan richten Er wordt op gewezen, dat 't vlieg kampschip „Ark Royal" zelfs niet bescha digd is. In talrijke duels met Duitsche vliegtui gen, zoo besluit men. hebben de Britsche oorlogsschepen steeds gezegevierd Een Britsche minister waarschuwt tegen ongerecht vaardigd optimisme. De Britsche minister van binnenlandsche zaken en binnenlandsche veiligheid, Ander son, heeft te Edinburg een rede gehouden, waarin lhj o.m. zeide: „Het is voor mij een reden voor ernstige bezorgdheid, dat in zulk een geringe mate gehandeld is in overeen stemming met het evacuatieplan der regee ring en nog meer voel ik mij verontrust, wanneer ik eraan denk, dat zulk een groot aantal kinderen reeds weder naar de ste den teruggebracht is". Anderson waarschuwde het publiek tegen gevoelens van valsch vertrouwen of opti misme, slechts gebaseerd op het feit, dat de verwachte luchtaanvallen tot dusver zijn uitgebleven, en hij voegde hieraan toe: „De groote luchtmacht van den vijand is nog steeds intact en ofschoon hjj haar nog niet in een geconcentreerden aanval tegen ons heeft gericht, is er1 niets geschied, dat de veronderstelling wettigt, dat zij niet ge bruikt zal wor'den voor een krachtigen aan val op Engeland, wanneer dit in de strate gie van den vijand te pas komt". 'NEDERLANDSCHE WEEFNIJVERHEID IN PALESTINA. In den laatsten tijd wordt in Palestina door de betrokken kringen, in de eerste plaats de Joodsche schapenteeltvereenigin- gen, krachtige pogingen in het werk ge steld de weefindustrie op. breeder basis te stellen, waarbij in het bijzonder door me vrouw VosVan Thjjn, die iri Nederland ruime ervaring opgedaan heeft zij was o.a. medewerkster aan de Koninklijke Ta- PUt.-fabrieken in Rotterdam sterk wordt bijgedragen door het geven van cursussen en voorlichting. Ook van de zjjde van de regeering wordt hiervoor belangstelling aan u ge'e.^] en 200 heeft bij voorbeeld Lady Mac Michael, de echtgenoote van den hoogen commissaris van Palestina in haar !?°"5 v ?aifa een hezoelc gebracht. Zij toonde zich ten hoogste ingenomen met nftnSr0 Wer'<' Mevrouw Vos kreeg een ïi cl l ar resMentie in Jeruza lem om haar medewerking te geven aan plannen, die op dit gebied bestaan, ook ten aanzien van de Arabische bevolking °e aangelegenheid is ook daarom inters- ~nc h.,ei' Afwerkt wordt geheel vol gens Nederlandsche methoden en standaar- S,;:Glkei Claarbl«'ke,«k 200 suPGrieur zijn vSJv 'n ^"gevmg een gunstige weer- ?i,V'ren\ pmerking verdient nog dat n/ï ?f,SCho W01 t0t dusver b«na nog met in het land zelf verwerkt werd. Nu Amerika het handelsverdrag met Japan heeft opgezegd». Tokio is niet op zijn gemak. Zooals men weet, heeft de regeering der Ver. Staten als protest tegen Japans optreden in China liet handelsverdrag met Japan opgezegd. Hoewel zij het beste hopen, bereiden de •Japansche reeders zich op het ergste voor als gevolg van het afloopen van het verdrag op 26 Januari a.s. Het ministerie van ver keer onderzoekt thans de mogelijkheden om de scheepvaart zoo min mogelijk na deel hiervan te doen ondervinden. De ree ders volgen nauwkeurig te pogingen van den minister van buitenlandsche zaken om te trachten met de Ver. Staten tot over eenstemming te geraken. Het verhoogde gevaar in de Europeesche wateren doet de belangrijkheid van de Amerikaansch-Japansche scheepvaart nog toenemen, waarvan de vrachtinkomsten van talrijke scheepvaartondernemingen voor een groot gedeelte afhangen. Dit jaar geen carnavalsviering in Duitschland. Vroolijke amusementsavonden komen er voor in de plaats. Met het oog op den ernst der tijden z?' dit jaar in Duitschland geen openbare ear navalsviering plaatsvinden, meldt het D.N B. In plaats daarvan zullen talrijke vrooijjki amusementsavonden voor de bevolking ei 3e weermacht georganiseerd worden. Fransch patrouillevaartuig is door storm vergaan. Reuter meldt uit Madrid: Naar Dinsdag bekend geworden is, is het Fransche pa trouillevaartuig „Barsac" (1,049 ton) Za terdag tijdens een zwaren storm ter hoog te van Vigo (Westkust van Spanje) aan den grond geloopen, Het' schip moet als volkomen verloren worden beschouwd. Men gelooft, dat, omstreeks IS opvaren den om het leven gekomen zijn 45 over levenden zijn Maandagavond door een Spaansch vaartuig"1 te Vigo aan land ge zet. NOODLANDING VAN NEDERLANDSCH MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIë. In den laten namiddag heeft gisteren een Nederlandsch militair vliegtuig met een piloot en een waarnemer beiden officieren in het Nederlandsche leger; een noodlanding gemaakt op Belgisch grondgebied bij het sta tion van Wilmarsdonck. Het. toestel heeft zich zonder moeite en zonder eenige schade op den beganen grond kunnen begeven, Dc- inzittenden zijn ongedeerd. Zij hebben verklaard, dat zij zich hadder vergist in den koers en dat zij geen vol doende benzine meer hadden, zoodat zij tol een noodlanding gedwongen waren. Het toestel is door de gendarmerie ondei bewaking genomen. De Belgische militaire autoriteiten en de consul generaal der Ne derlanden hebben zich derwaarts begeven. Daar het hier een neutraal vliegtuig be treft verwacht men dat het heden wede) zal mogen vertrekken. COLIJNSPLAAT. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. J. DE RIJOKE, In de Kievitskerk te Wassenaar is Dinsdag het huwelijk ingezegend van mej. Renée Henriëtte del Court van Krimpen en mr. Henri Peter Linthorst Homan, den jongsten zoon van wijlen den vorigen commissaris der Koningin in Drente. Links: het bruidspaar bij het verlaten van de kerk; recht: H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, die de huwelijksplechtigheid bijwoonden. VOOR DEN POLITiEREGHTER TE MjDIHBURG (Zitting van gisteren). STEEKPARTIJ MET AARDAPPELMESJE. Met op elkaar geklemde lippen zat de robuste weduwe temidden van haar volunii- neuse rokkenvracht op het beklaagden bankje, en keek met onheilspellende blik ken naar den politierechter, bij voorbaat, gereed tot tegenspreken. Maar eerst moest ze lijdelijk aanhooren, wat haar tien jaar jongere collega uit dc mosselpellerij te verteilen had. En deze trok fiksch van leer. Het geval zag er ernstig uit. De groep arbeidsters, waartoe beide vrouwen be hoorden, was rustig aan liet werk in de mosselpellerij. Maar steeds maar mosselen pellen verveelt op den duur, en een van hen kreeg behoefte aan afleiding. Ze greep een stukje hout, en gooide dat naar haar vriendin, die een eindje verder stond. Wat voor voortreffelijke kwaliteiten ze verder ook mocht bezitten, een scherpschutter was ze echter beslist niet, en het houtje arri veerde op een verkeerde plaats van bestem ming ,te weten de schouder van verd. „Au" zei deze, greep naar het getroffen lichaams deel, en zag meteen dat de gooister lachte. Verd. meende dat ze uitgelachen werd, en de meeste menschen vinden het niet pret tig om uitgelachen te worden, als ze pijn hebben, en zeker niet door degene die de pijn veroorzaakt heeft. Verd. maakte hier op geen uitzondering, en daar ze niet ge wend was van haar hart een moordkuil te maken, nam ze haar rokken bij elkaar en stevende langs de korste route, dreigend en massief als een dreadnought, op haar be laagster af. Deze zag het gevaar naderen en stelde zich in postuur. „Wat beteekent dat hé?" zei verd., en zonder antwoord af te wachten, gaf ze lxaar tegenstandster een paar stompen in den rug. Van dit punt af liepen de lezingen van beide vrouwen hondertachtig graden uiteen. Get. zei, dat zede stompen had afge weerd en dat verd. haar toen met het mesje, waar ze anders de mosselen mee bewerkte, zoo diep in haar arm gestoken had, dat het bloed eruit kwam. Haar vriendinnen had den de arm afgebonden, de dokter had een verband gelegd, en acht dagen lang had ze niet kunnen werken. Als wettig en over tuigend bewijs schoof ze haar omslagdoek een eindje op en toonde het liclteeken. De politierechter bekeek het met studie en zei „Zoooooo." Verd. ontkende iets van de messteek af te weten. Ze had niet eens een mes in haar handen gehad, toen het onvriendschappe lijke stoeipartijtje begon, ze had het eerst neergelegd. De stompen gaf ze toe. maar get. had haar toen geslagen, ze was geval len had haar been bezeerd en was bewuste loos geworden. Zij was dus hier de lijdende partij. „Natuurlijk heb ik afgeweerd, ze had me wel in het hart. kunnen steken," zei -get., huiverend bij de gedachte aan die mogelijk-1 heid. De vex-dediger. mr. P. C. Adriaanse, wees er in zijn pleidooi op, dat geen .enkele van de andere arbeidsters verd. met het mesje had zien steken. Gel. kon zich evengoed aan een schelp bezeerd hebben. PI. achtte de messteek niet bewezen en vroeg vrijspraak. De politierechter was een andere mee-1 ning toegedaan en veroordeelde verd. con form den eisch tot 20 boete subs 10 dagen hechtenis. Verd. verklaarde energiek daar niet accoord mee te gaan, en liep met een wolk op het voorhoofd en deinende rokken de zaal uit. DIENSTKLOPPER. Wanneer menschen. die tot op zeker oogenbiik hoogstens in den huiselijke» kring iets in de melk te brokken hadden, plotseling met. officieel gezag worden be kleed, dan wil hun dat wel eens naar hei hoofd stijgen. Het zijn sterke beenen. die de weelde kunnen dragen De nieuwbak ken autoriteit krijgt soms een dergelijke strenge opvatting van zijn plicht, dat er voor eenige soepelheid geen ruimte ovex-- blijft. Den schoexxmaker uit het kleine dorp je op Zuid-Beveland speelden dit parten, met het gevolg dat hij zich nu te verant- woordexx had wegens mishandeling Hij was .benoemd tot plaatselijk agent van den voedselcommissax-is en als zoodanig belast met de uitgifte van veevoeder-bonnen. Op zulke dagen stonden er lange reeksen xxxenschen voor zijn werkplaats te wacix- ten, en de schoemxxaker zat achter zijn tafel als een opzichter van de galeislaven op zijn troon Op een Zaterdagavond kreeg een van de wachtenden, een oude boer. genoeg van lxet wachten, en hij vi'oeg zijxx buurman, de bonneix voor hem mee te xxemen, vvaax-- na hij zich eldei-s aan een productieve tijd- passeering ging wijden. Toen de buurman, aan de beurt gekomen, ook de bonnen van deix ouden boer vroeg, kreeg hij nul op het request De schoenmaker weigerde be slist, de bonixen af te gevexx aan iemaxxd anders daxx dengene voor wiexx ze bestexxxd waren. De boei- was dus genoodzaakt, den Maan dag daarop nog eens zelf te gaan, „Je had ze Zatei'dag ook al kunnen krij gen", zei de schoenmaker, „er waren nog maar twee menschen vóór je". „Dat is gemeen." zei de oude boer kwaad; een woordenwisseling brak uit, en de schoenmaker tiei'de: „D'r uit! Denk je dat ik nxe in mijn eigen werkplaats uit. laat schelden?" De boer scheen dit. inder daad te denken; hij gaf altans geen gevolg aan den zaclxten wenk, dat zijn aanwezig heid niet langer op prijs gesteld werd De schoenmaker sprong op, duwde hem naar de deur en gaf hem een schop na. ,,'t Was geen schop", protesteerde verdachte „Waarom wou je Zatex-dag die bonnen niet afgeven?" vroeg de politierechter. „Dat mag ik niet, dat staat in mijn in structies", zei verd. fier. „Maar daax-om kun je wel een beetje soepel zijn tegenover een ouden man van 74 jaar." vond de politierechter. „Ik ben zoo soepel mogelijk" beweerde verd. „Nee je wilt zoo'n beetje de dorpsauto riteit spelen", zei de politiei-echter afkeu rend. De officier van justitie eisclxte tegen de verd die „hier deed of lxij het grootste ge lijk van de wereld had" 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 15 of 10 da gen OP HET VERKEERDE PAD. Het 19-jarige meisje, laten we zeggen, dat ze Marietje heette, stond tereclxt \ve- genS oplichting. Ze had iemand opgelicht voor een autoritje Hoe ze dal klaar ge speeld had Ze was xxaar een garagehouder op de Markt te Middelburg gestapt en had hem het volgende verhaal op den mouw ge speld: Ze moest voor een familiekwestie verschil lende pastoors opzoeken, o.a eer. in Sluis De pastoor te Middelburg had haar gezegd, dat ze maar zooveel mogelijk per taxi moest gaan, omdat ze anders niet op denzelfden dag -terug kon zijn bij haar grootmoeder in Heinkenszand, bij wien ze woonde, en die zoo oud en gebrekkig was, dal. ze niet lang alleen gelaten kon wor den De pastoor in Sluis zou haar lxet geld er wel voor geven. Ze zou dan nog diexxzelfden dag, als ze in Sluis terugkwam, den garagehouder beta len. Deze geloofde baar en bracht haar met de auto naar Vlissingen. en later van daar weer naar Goes Maar geld kreeg hij niet, en zoo werd dit ritje Marietje noodlottig Ze had echter nog meel- op haar kerfstok, ze had in Middelburg ook nog in vei'sclxillende pensions gewoond zonder te betalen. In totaal bedroeg haar schul denlast ongeveer 32 Door lusschenkoinst van de politie had ze nu een dienstbode- betrekking, waar ze 4 per week vex-dien- de. Prompt, elke week verscheen er een rechercheur, die- haar de helft, van 't loon afhandig maakte, om daarmee haar schuld af te betalen Het rapport dat door de r.k x-eclassee- ringsvereeniging over haar werd uitge bracht, was verre van gunstig. Met haar vader kon ze in het geheel niet opschie- ATHLETIEK. EEN LANDENWEDSTRIJD TUSSCHEN ZWEDEN EN NEDERLAND. Naar wij vei-nemen zal in Juli a.s. een landenalhhletiekwedstrijd tusschen Zweden en Nederland worden gehouden. De ont moeting, waarvoor 't standaardprogramma zal gelden, vindt te Malmoe of te Stockholm plaats. DAMMEN. VLISSINGEN H—WEMELDINGE 12—8. Te Vlissingen is een compitiewedstrijd Vlissingen IIWemeldinge I gespeeld. De uitslag luidt als volgt: A. J. v. BloppoelC. de Schipper 11 J. BosselaarC. Hoogesteger 20 J. F. de KrijgerA. Jeremiasse 11 F. J. PluijmersJ. Hoogesteger 22 P. GeelhoedJ. Walrave 20 P. J. v. d. BulckM. Mieras 20 Jac. GoedbloedG. Nïeuwenhuize 11 J. KoppejanB. Bras 02 J. KopmelsJ. Poelman 02 L. GoedbloedA. v. d. Eingel 11 Totaal Vlissingen II 12 punten en We meldinge S punten. Drie Nederlandsche rijders naar Oslo. Een belangwekkende wedstrijd legen Noorwegen. Naar wij vernemen, zullen Jan Langedijk (Rottei'dam), Roelf Koops (Zuid-Laren) en Dolf van der Scheer (Rotterdam) door het presidium van den Kon. Ned. Sclxaatsenrij- dei'S Bond naar Noorwegen worden uitge zonden om te Oslo op 20 en 21 Januari a.s. deel te xxemen aan een intei'nationalen wed- strijd over de afstanden 500, 1500, 5,000 en 10.000 meter. De rijders zullen op a.s. Vrijdag per vlieg tuig naar het Noorden vertrekken, waar zij nog een week gelegenheid ki'ijgen te trai nen. De wedstrijd te Oslo zal bestaan uit een tweekamp tusschen eert Noorsche ploeg en een team,- hetwelk zal worden samengesteld uit de te Oslo vertoevende buitenlandsche rijders. Op het oogenbiik zijn in de Noorsche hoofdstad b.v. de Amerikaan Wallace, de Europeesche kampioen Berzins (Letland), enkele Zweden, waar nu de drie Nederlan ders nog bij komen. Hoe de ploeg der bui tenlanders zal zijn samengesteld, is nog niet bekend, doch in ieder geval zal daarbij over leg worden gepleegd met den president der I.E.V., den heer G. W. A. van Laev. ten, het was dus uitgesloten dat 2e naar huis teruggezonden zou kunnen worden. Ook haar grootmoeder wilde lxaar niet meer in huis hebben. De secretai'is van genoemde vei'eeniging adviseerde, liaar ter beschikking der regeering te stellen, doch de politierechter bracht lxiei'tegen in, dat ze daarvoor al te oud was Het zou voor keur verdienen, haar onder toezicht van de reclasseering te stellen. De secretaris verklaarde echter, dat zijn vei'eeniging niet in staat zou zijn, dit meis je na te gaan, Er was geen toezicht op haar te houden, en hij vreesde voor haar moreelen ondei'gang. De officier van justitie was van ooi'deel. dat er toch niets andei-s opzat, en eisclxte 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd; met de opdracht aan de r.k reclasseering lxaar onder toezicht der vei'eeniging te xxemen De politierechter trachtte het meisje van hel vei-keerde van lxaar levenswandel te dooi'dringen. „Met de Kerstdagen had ie verlof om naar je familie te gaan, maar in plaats daai-van ben je hier gebleven en ben je oa. 's avonds gaan dansen Jij moet onder streng toezicht staan, anders ga je den vei'keerden kant op" Het meisje knikte, scheen werkelijk eenigszins onder den indruk te komen. Ze werd conform den eisch verooi'dceld en liep na het vonnis rust ig de zaal uil. Wat zal er van Marietje wox'den?

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7