MIDDELBURGSCHE COURANT (l®O^SCHE COLSHAtW) „Begrijpt Engeland den ernst van den toestand wel DE VREDESPOGINGEN VAN ROOSEVELT. De Fssimeo hebben bij SalSa 12.000 Russers omsingeld 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, TeL Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ftanptii'ïxci&te lp ^eetzw0cf$e «r WOENSDAG 10 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. B|j contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Chamberlain vraagt het zich bezorgd af. De Engelsche minister-president Cham- i berlain heeft gisteren in de Londensche zakenwijk een rede gehouden, waarin hij er ernstigen twijfel aan uitte of Engeland zich. wel goed bewust was van den huidigen toe-: stand. Chamberlain zeide o.m.: Sedert de oorlog verklaard werd, zijn mijn gedachten en handelingen slechts op 1 doel gericht geweest: alles te doen wat den oor log tpt een goed einde zou kunnen brengen. Aan dit doel maak ik al het andere onder geschikt. Dit nieuwe jaar, dat waarschijnlijk rijk aan historische gebeurtenissen zal zijn, is rustig begonnen, doch Tet is de kalmte voor den storm. Tot dusver is er geen alge meen treffen geweest. Wh. weten niet hoe lang dit zal duren. Op zee zien wij het duidelijkst het ver loop der vijandelijkheden in de eerste vier maanden van den oorlog. Ik geloof, dat wij kunnen zeggen, dat het resultaat niet on bevredigend is. Sprekend over den strijd in Finland zeide Chamberlain: De Finnen kunnen er zeker van zijn, dat ons antwoord op de te Ge- nève aangenomen resolutie niet slechts een formaliteit zal zijn. Voortgaande zeide de minister-president: Wij moeten wel opmerken, hoe snel de kwa de dingen, waarover ik gesproken heb zich zouden verspreiden, tenzij er paal en perk aan wordt gesteld. Thans is het de beurt van Finland, te worden aangevallen door een mogendheid, waarmede Duitschland een 'onzalig pact heeft gesloten. Finland vecht thans tegen de macht van onnadenkend geweld, zooals wij zelf vechten. Finlands schitterende successen vervul len ons met bewondering voor zijn heldhaf tigheid. Na woorden van' medegevoel te hebben gewijd aan de slachtoffers der aardbevings- en overstroomingsrampen in Turkije, ver volgde Chamberlain: EEN VREEDZAME WEDER OPBOUW. Niets zou meer de .taak van een yreed- zamen wederopbouw vergemakkelijken- dan uitbreiding van de Britsch-Fransche finan- cièele en economische samenwerking tot andere naties in Europa en misschien de ge- heele wereld. Chamberlainvervolgde: De mobilisatie van het menschenmateriaal voormilitaire doeleinden in dit land geschiedt reeds- op uitgebreide schaaL Ik ben er zeker van, dat ons volk een is in den vasten wil, den oorlog te winnen, doch niet zoo zeker, dat het begrijpt, waar voor het gesteld is. Wij moeten het stellen zonder vele din gen, die wij zeer zullen missen. Steeds meer menschen schakelen wij in in de productie van oorlogsmateriaal. Ik zeg niet, zoo vervolgde de premier, dat wij het toppunt bereikt hebben van on ze eischen aan de rijkere klassen, doch haar levensstandaard is reeds merkbaar lager ge worden. Ik wil niet zeggen, dat er geen loonsverhóogingen moeten zijn, doch het zou een fout zijn, de loonen te verbinden met de kosten van levensonderhoud. Wij moeten sparen, wij moeten den in voer controleeren; wij moeten het stellen zonder onnoodige artikelen. Het Duitsche volk moet, naar Chamber lain verder zeide, beseffen, dat de verant woordelijkheid voor het voortduren van de zen oorlog en al het lijden, dat het komen de jaar nog met zich mee zou kunnen bren gen, bij hen ligt, evenals bij de tyrannen, die boven hen staan. De premier besloot met de woorden: „Wij worden gesteund door de volken van het imperium, door de macht en de vastbera denheid van onzen grooten en moedigen bondgenoot Frankrijk en door de moreele goedkeuring van allen, die beseffen, dat het lot der beschaving verbonden is met ons I succes. Tegen zulk leen combinatie zullen de machten van het- kwade vergeefs vechten. Moeder en dochter omgekomen door kolendampvergiftiging. Drama in een woonwagen kamp. Vanochtend is in het woonwagenkamp te Roermond, aan den weg naar Herten, eengeval van kolendampvergiftiging ont dekt in den woonwagen van den 54-jarigen kampwachter J. Jansen. Hier werden drie personen bewusteloos aangetroffen, n.l. de kampwachter, zijn 59-jarige vrouw en hun 15-jarige dochter Diria. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke echter bij de vrouw en haaf dochter niet meer mochten baten. Het bleek,' dat de dochter reeds in den loop van den nacht was overleden, terwijl de vrouw, die 'bij het ontdekken van de vergiftiging nog' in leven was, eenigen tijd later is be zweken. Bij den man slaagde men erin door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te weken. Dé man is naar het St. Laurentiuszieken- huiS te Roermond overgebracht, waarheen ook. het stoffelijk overschot van zijn vrouw en dochter is vervoerd. De oorzaak van deze kolendampvergif tiging is te zoeken in het feit, dat een der wagenbewoners 's avonds de schuif van de kachel heeft dichtgeschoven, tengevolge waarvan zich koolmonoxyde heeft ontwik keld. Er dreigt een conflict in de vlasindustrie. Men meldt ons van arbeiderszijde: Door den R.K. fabrieksarbeidersbond, den Chr. fabrieks- en transportaarbeidersbond en de Ned. ver. van fabrieksarbeiders wordt sinds eenigen t|jd met do coöpera tieve vlasfabriek „Dinteloord" te Steen bergen onderhandeld over het regelen van de loonen en over het afsluiten van een col lectieve arbeidsovereenkomst. Na enkele besprekingen is er in principe over het afsluiten van een collectieve ar beidsovereenkomst overeenstemming be reikt. Wat de hoogte van het loon betreft werd door de „Dinteloord" wel eenigzins aan de verlangens tegemoet gekomen, doch niet in die mate als door de arbeiders werd ge- wenscht. In de personeelsvergadering is besloten dat, indien vóór 20 J-anuari a.s. geen over eenstemming voor wat betreft de loonen zou zjjn bereikt, de arbeid-'op 22 Januari zal worden onderbroken. Vreemd vliegtuig boven de om geving van Den Haag. De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend in de vroegte is in den omtrek van Den Haag een vreemd, vlieg tuig, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, onder vuur genomen en verjaagd. Ook goed besteed! Het organisatie-comité voor de Olympi sche Spelen te Helsinki heeft aan alle lan den aan de vertegenwoordigers van de XIIe Olympiade in Finland verzocht den bestellers van logies- en entreekaarten te vragen het reeds door hen betaalde bedrag aan het zoo getroffen Finland ter beschik king te willen stellen. In vele landen is bereids een dergelijke geste geschied. De Belgische hulp aan Finland. Witte jassen een gewxld artikel. Na een oproep van het Zweedsche Roode Kruis voor de recruteering van artsen en verpleegsters voor Finland, heeft het Bel gische Roode Kruis telegrafisch om de noo- dige inlichtingen verzocht. Hierop is ge antwoord, dat wegens de taaimoeilijkheid, op het oogenblik alleen Scandinanische artsen en verpleegsters voor de hospitaal- diensten in Finland gerecruteerd worden. Het Belgische Roode Kruis heeft nu be sloten van 21 tot 28 Januari a.s. in alle deelen des lands een „week van ontzeg ging" te organiseeren, ten gunste van de oorlogsslachtoffers in Finland. De week is in het bijzondér bedoeld voor de jeugd. Van alle Belgische kinderen zal gevraagd worden zich iets te ontzeggen, teneinde een bijdrage te geven. Een desbetreffende op roep zal gericht worden tot alle scholen, alsmede tot de universiteiten. De week is echter ook voor de volwassenen bedoeld, en daartoe is reeds een beroep gedaan op de bonden van werkgevers en werknemers, in de week van 21 tot 28 Januari vrijwillig een uur salaris of arbeid af te staan. In de werkplaatsen van het Roode Kruis is men voorts ook begonnen met de vervaar diging van kleedingstukken voor de ge wonden en voor de kinderen in «Finland. Op verzoek van de Finsche autoriteiten zullen de werkplaatsen in Brussel zich in het bijzonder bezig houden met de vervaar diging van de witte manteljassen, welke vooral bestemd zullen zijn voor de uitge weken burgers, die door het besneeuwde land moeten trekken. SPANJE MOET WEER WORDEN OPGEBOUWD De Spaansche regeering heeft het twee de gedeelte van het programma van open bare herstelwerken goedgekeurd. Met dit programma is een bedrag van 4,200.000.000 peseta's gemoeid. Daarvan is 1500 millioen bestemd voor de wegen, eenzelfde bedrag voor electrische waterkrachtstations en 1200 millioen voor havenverbeteringen. Het is de. bedoeling, dat de werkzaamheden in tien jaar voltooid worden. President. Roosevelt heefttegenover een groep Protestantsche geestelijken te kennen gegeven, dat hij hoopte, dat zijn vredespo gingen tegen het voorjaar feitelijke aan moediging zouden ondervinden. De woordvoerder van de geestelijken, die het besluit van Roosevelt om een persoon lijken afgezant naar het Vaticaan te zen den, critiseerde, vertelde na-afloop van de conferentie- met den president,, dat deze te kennen had gegeven, dat de benoeming van een defgelijken afgezant gebaseerd was op de klaarblijkelijke hoop op eenige werke lijke ontwikkeling in de richting van vre de. Sprekende over bovenbedoelde ontmoe ting met de geestelijken zeide Roosevelt in een persconferentie, dat hij -niet wenschte dat de gedeelten van zijn bespreking han delende over vréde, beschouwd zouden worden als zooiets als de veertien punten voor vrede en dat hij aldus tegenover de predikanten had verzocht niets te zeggen over het gesjprek. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij slechts een uitnoodiging had ge stuurd aan de leiders van de kerk om uit drukking te geven aan z|jn geloof, dat alle kerken ter wereld in formeel verbond die nen te worden gebracht, in de hoop, dat wanneer de tijd komt voor een bespreking over vrede, de invloed der kerken zou kunnen worden aangewend op nuttige wij- Dnitschland stuurt het Italiaarasche oorlogsmateriaal voor Finland terug. Volgens een bericht uit Belgische bron ontleend aan Zweedsche bladen heeft de Duitsche regeering gelast om het in Duitschland aangehouden Italiaansche oor logsmateriaal, dat bestemd was voor Fin land, naar de afzenders terug te sturen. Gelukkiger dagen voor het Poolsche volk. Uit Parijs wordt gemeld: Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben president Roosevelt en de president der Poolsche re publiek telegrammen van gelukwensch ge wisseld. Roosevelt gal' ;r> zijn gelukwensch u 'ting aan de hoop, dat "net nieuwe jaar ge lukkiger dagen voor het Poolsche volk zal brengen. FELLE BRAND IN ZWEEDSCHE PETROLEUMHAVEN. In de petroleumhaven van Norrkoebing (Zweden) heeft gisteren een hevige brand gewoed. Een reservoir, dat 6400 liter ben zine bevatte en een met een inhoud van ongeveer 3000 1. ruwe olie zijn vernield. Fransche stemmen voor gewapend optreden tegen Rusland. „Mem moet het goede uur niet voorbij laten gaam. Den laatsten tijtl gaan er in de Fransche pers steeds meer stemmen op om te betoo- gen dat het een verkeerde toestand is, on der de bestaande omstandigheden vriend schappelijke betrekkingen te handhaven mot Rusland. Zoo schreef gisteren kolonel Fabry in de „Matin", dat er een eind behoort te komen aan den paradox, dat de geallieerden in vrede zijn rechts van den Weichsel en in oorlog links daarvan, hoewel aan beide zij den de Poolsche bevolking even wreed en onmenschelijk behandeld wordt. Hij achtte het oogenblik voor een beslissing gekomen, als gevolg van het échec der Sovjets in Finland, waardoor ook Duitschland een zware slag is toegebracht en besloot: „In een oorlog moet men nooit het geschikte moment voorbij gaan. Het uur, dat thans geslagen heeft, is dat van een terugroepen van den heer Naggiar, (de Fransche ge zant in Moskou) en van het vertrek van den heer Souritz" (de Russische gezant in Parijs). In dit verband is van beteekenis het ar tikel van den bekwamen militairen mede werker van den „Temps", waarin deze de militaire gevolgen nagaat van een alge- heele hulp der geallieerden aan Finland. De schrijver vraagt zich af, op welke wij ze een geallieerde interventie practisch zou kunnen plaats hebben. In de eerste plaats meent hij, dat een Engelsch-Fransch es kader zou kunnen gaan kruisen op de kust van de Noordelijke IJszee, om Moermansk te blokkeeren en daardoor zoowel te ver hinderen dat Duitschland deze haven als basis gebruikt als dat de Russen over Moermansk aan hun troepen in Lapland versterkingen doen toekomen. Vervolgens zouden weinig talrijke, maar goed gekleede en geëquipeerde Fransche en Britsche troepen naar Noord-Finland ge zonden kunnen worden en met de Finr.cn kunnen samenwerken om Noord-Finland van de Rooden te zuiveren. Dit zou dan te vens het voordeel meebrengen dat krijgs- De koude en honger moeten de rest doen. Naar het Italiaansohe perebureau Stefani te Helsinki verneemt, is de toestand van het 12,000 man sterke Russische leger in den sector Salla (ongeveer 250 km ten Noorden van Suomussalmi, aan het Ooste lijk front) wanhopig, aangezien het door de Finnen omsingeld is. Men verwacht, dat capitulatie van het Russische legerkorps niet lang zal kunnen uitblijven. Van de kalmte aan het front in Karelië maken de Finnen gebruik om achter de Mannerheimlinie twee nieuwe linies aan te leggen. In hetzelfde gebied werken d? Rus sen met koortsachtige haast eveneens aan versterkingswerken. Sedert 24 uur is de bedrijvigheid aan het Finsche front zeer vertraagd. De Russen verbruiken echter nog steeds een groote hoeveelheid munitie en het optreden der pa trouilles gaat voort. De bedrijvigheid in de lucht is over het algemeen nihil ondanks het zeer gunstige weer. Voor den eersten keer sedert het begin van den oorlog in Finland is een dag voor bijgegaan zonder felle gevechten en zonder luchtaanvallen bij gunstig weer. Sommige kringen schrijven deze inactiviteit toe aan voorbereiding van den kant der Russen van nieuwe offensieven op verschillende punten. De vraag, waar hun druk uitgeoefend zal worden is moeilijk te beantwoorden, want men mag niet vergeten, dat de Russische leiders als Oosterlingen denken, hètgeen zeggen wil, dat men evengoed uitblijven van actie kan verwachten en het voorloopig laten varen van een slechte aangelegenheid, als een hevige hervatting van de veldsla gen zooals die, welke in de eerste dagen van den oorlog voorkwamen, en die den Sovjets zoo duur zijn te staan gekomen. HOE DE 44STE DIVISIE WERD VERSLAGEN. De 44ste Russische divisie, welke door de Finnen bij Raate is verslagen, was een di visie, welker ter versterking was ge zonden naar de legerafdeeling, welke de vorige week bij Suomosalmi werd versla gen. De Finnen opereerden: op de flanken de divisie op marsch, welke de eerste beginselen van de marschveiligheid niet scheen te kennen en zq vielen aan in het moerassig gebied. 30 km ten Zuidoosten van Suomosalmi. De Finnen maakten zich mees van een brug achter de Russen, die hierdoor werden omsingeld. De Russen streden dapper gedurende twee dagen. Van de IS,000 man, welke de divisie telde, hebben de Finnen slechts 2000 gevangen genomen. Deze zagen, dat alle tegenstand nutteloos was en stuurden on derhandelaars om zich vervolgens in groe pen over te geven. De rest van de divisie werd ofwel gedood, of is verspreid in de moerassige bosschen, zonder levensmiddelen. Deze vluchtelingen zijn gedoemd om van honger en koude om te komen. De opeenvolgende vernietiging van twee Russische divisies in dit gebied maa|ct niet alleen voor langen tijd een Russischen aan- 'al op de spoorwegverbinding met Zweden inmogelyk, doch maakt ook een bres in de Russische linie. materiaal gestuurd zou kunnen worden via den zeer goeden weg van Petsamo naar Kemi aan de Botnische Golf. AANVAL IN DE ZWARTE Het plaatsje Salla, waarvan hier naast sprake is, ligt even ten zuiden van Kuolajarvi. ZEE. Maar dit alles, zoo zegt de schrijver, zou nog niet voldoende zijn, wegens de onbe grensde mogelijkheid die Rusland heeft, telkens nieuwe troepenmassa's naar Fin land te zenden. Daarom zal men tegelij kertijd Rusland op een ander punt moeten aanpakken. Daarvoor is aangewezen de Zwarte Zee, die voor de geallieerde oorlogs schepen toegankelijk is, waar zich de Rus sische petroleumbassins bevinden. „Zijn eenmaal de Engelsch-Fransche es kaders meester van de Zwarte Zee, dan zouden z|j allereerst alle petroleumzendin- gen naar Duitschland via de Donaumondin- gen en Constanza tegenhouden. Ze zouden jn staat zijn Roemenië te helpen om zich te verdedigen tegen een Russischen aanval jn Besarabië, aangezien ze Odessa onder het vuur hunner kanonnen zouden hebben. Ze zouden Moskou dwingen aanzienlijke strijdkrachten in den Kaukasus te houden om de bescherming te verzekeren van zijn petroleumbronnen, zonder welke de Rus sische bevolking veroordeeld zou zijn van honger te sterven aangezien tegenwoordig heel de Russische landbouw van autotrac toren afhankelijk is. „Om deze belangrijke doeleinden te be reiken zou het niet noodig zijn de verde diging van ons land door omvangrijke troe- penzendingen te verzwakken. Eenige pant serschepen, eenige kruisers, zouden vol doende zijn. Hoogstens zou men, indien de omstan digheden dit meebrachten, plaatselijke ope raties kunnen voorzien, in samenwerking met het leger van zekere bevriende mo gendheden. Naar het schijnt zouden de te verwachten voordeelen de opofferingen, die men zich zou moeten getroosten verre te boven gaan." (Hbi.) ONTZAGLIJKE OORLOGSBUIT. De buit van de Finnen neemt nog steeds toe. De Russische divisie voerde behalve het normale materieel nog een groote hoe veelheid reservemateriaal mee. Zoo hebben de Finnen 75 mitrailleurs gevonden,nog dik in het wapenvet gezet en in lusten ver pakt en ook een gedemonteerd vliegtuig.. De artillerie, welke de Finnen hebben buit gemaakt bestaat uit 70 stukken veldge schut, 16 stukken zwaar geschut en 14 anti tank kanonnen. De luchtdoelmitrailieurs met vier loopen. waarvan 16 werden buit gemaakt, kosten zeker vijf millioen Fran sche franken per stuk. Van groot belang wordt ook geacht, dat 47 keukenwagens werden buit gemaakt. Deze keukenwagens zijn het eenige middel om de troepen in de bevroren bosschen van warm eten te voor zien. Volgens berichten, welke van welinge lichte zijde zijn ontvangen, is de spoorlijn van Leningrad naar Moermansk door de Finnen op verscheidene plaatsen vernield. Finsche patrouilles hebben ook de benzine voorraden langs dezen spoorweg in brand gestoken. Indien het al mogelijk zou zijn de spoorlijn te herstellen, dan zal het toch niet gemakkelijk zijn de benzine-voorraden spoedig aan te vullen. Dit is een groote hindernis voor de Russen, wier leger sterk gemotoriseerd is. Het benzinegèbruik is in de koude tot veertig graden beneden het vriespunt zeer groot, aangezien de chauf feurs de motoren 's nachts door moeten la ten draaien, omdat het anders 's ochtends niet mogeljjk is' de motoren op gang te krjjgen STALIN'S GEHEIME WAPEN7 Volgens den correspondent in Finland van het Zweedsche dagblad „Nya Allehan- da" hebben de Finnen aan het einde van de vorige maand 'n gepantserde slede buit ge maakt, die beschouwd wordt als het ge heime wapen van Stalin tegen Finland. De Russen hoopten dat dit wapen dezelfde uit werking teweeg zou brengen als het optre den der tanks tijdens den vorigen wereld oorlog. De gepantserde slede, die den vórm heeft van een torpedo, is voorzien van een schroef en gewapend met een kanon. Zij is reeds bij het Ladogameer opgetreden en kan een snelheid halen van 160 km per uur. De slede heeft het voordeel boven de tank, dat een ophooping van sneeuw niet ge vreesd behoeft te worden. Daar staat ech ter tegenover, dat de bestuurder onder het vuur der mitrailleurs gewoonlijk zoo ner veus wordt, dat hij zijn koelbloedigheid ver liest en onhandig manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Finnen, dat zij in staat z\|n dit nieuwe wapen het hoofd te bieden. De Finsche president over de Russische luchtbombardementen. „ONZE WEERSTAND NEEMT SNEL TOE." De president van Finland. Kallip, heeft een niéuwen oproep gericht tot de wereld, naar aanleiding van de bombardementen der Russen op de Finsche burgerbevolking. Kallio zeide: „Rusland stelt er zich niet mede tevreden oorlog te voeren tegen ons leger op de gebruikelijke wijze, maar het zendt vliegtuigen achter het front om on ze huizen en burgers te vernietigen. Dat is een ongelooflijk optreden van den kant van een staat, die op zich genomen heeft de internationale beginselen van de oorlogvoering te erkennen. Deze meedoo- genloosheid heeft den geest van ons volk niet gebroken, ofschoon de vijand onge veer 100 plaatsen, onder welke de meeste onzer steden, gebombardeerd heeft. Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bommen neergeworpen zijn en machinege weren z|jn gebruikt, dan is het aantal slachtoffers betrekkelijk gering. Dat is te danken aan vele ^redenen, o.a. aan liet. feit, dat w|j er in geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaat regelen te organiseeren. In een maand z|jn 234 burgers gedood, 269 gewond en 210 licht gekwetst. Ongeveer 170 vijandelijke vliegtuigen met de beman ningen zjjn reeds neergehaald en onze weer standskracht neemt snel toe, dank zij de vele luchtafweerwapens. die wij op den vij and buitgemaakt hebben".

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1