HET MAALDERIJBEDRIJF VAN DE BELGISCHE KUST GEMENGD NIEUWS Deze Courant DE TELEX Een belangrijke publicatie. Het terrein, waarop de middenstand als zelfstandig ondernemer werkzaam is, laat zich gevoegelijk in drie categorieën indee- len: de zuivere distributiebedrijven, het am bacht en de kleine industrie, de gemengde bedrijven, welke zoowel een functie van productie als van distributie vervullen. Tot deze laatste kunnen o.m. gerekend tvórden de schoenwinkels tevens schoenmakerij, de bakkerijen, het kleermakersbedrijf, het mo lenaarsbedrijf en in zekeren zin ook het slagersbedrijf. Bij nadere kennismaking met zaken van deze laatste categorie valt het steeds op, dat de administratie van de productie en' de distributie in den regel nimmer geschei den worden gehouden. De ondernemers we ten derhalve nimmer, welk der beide dee- len van hun bedrijf winst of verlies ople vert. Men denke daar niet te licht over, want in de praktijk is herhaaldelijk bij ge splitste boekhouding gebleken, dat een der beide deelen de winst op het andere op slokte. Ook is het zonder splitsing niet mo gelijk een goede kostprijsberekening te ma ken. Op dit laatste gebied zijn overigens de middenstanders nog volkomen leek. Zij verkeeren daarbij in de positie van een blinde, die bij stikdonkeren nacht in een donker bosch den weg zoekt. Misschien vindt hij dien op het gevoel, maar er is meer kans, dat hij eeuwig in het bosch blijft ronddwalen. Dit is geen frase, maar nuchtere en treu rige werkelijkheid, zooals mij dezer dagen bleek o.m. in een onderhoud met een schil der, die nu eens toevallig wel gewoon was een scherpe kostprijsberekening te maken en deze na afloop van een werk met de kosten der praktische uitvoering te verge lijken. Deze ondernemer klaagde er over, dat zijn concurrenten maar lukraak in schreven en niet als hij een nacalculatie toepasten. Gevolg was, dat zy veel te laag rekenden en tenzij zij met het schilderwerk knoeiden, niet konden uitkomen. Dienten gevolge was het hem soms onmogelijk op behoorlijk gefundeerde berekeningen aan een aanbesteding deel te nemen. Dit tekort aan rekenen, aan kostprijs berekening, viel mij weer op, toen ik ken nis nam van de Statistiek voor het Maal- derybedryf I (1937-193S), dezer dagen door het Economisch Instituut voor den Midden stand gepubliceerd. Allereerst vielen van de 202 deelnemers rees terstond 60 af, in hoofd zaak wegens ontbreken van een voldoende boekhouding. Nu behoort het molenaarsbedrijf tot de categorie der gemengde bedrijven in den zin als boven werd opgemerkt. Echter wordt in deze uitgave er over geklaagd, dat de boekhouding niet gesplitst was. Bij de molenaarsbedrijven komen voor handel in granen, handel in artikelen, welke in de onderneming gemalen worden, en daarnaast veelal nog loonmaalderjj. Om nu de maal- kosten te kennen zijn noodig gegevens om trent gemalen hoeveelheden, alle kosten van molen en/of motor, de loonen (patroon, personeel), voor zoover deze op de maal derij betrekking hebben. Zonder de beschik king over deze gegevens is de kostprijs niet vast te stellen. „Een tarief voor maalloon is dan een slag in de lucht", aldus wordt in deze publicatie gezegd. Van de 42 ondernemingen, welke aan de statistiek deelnemen, leverde 2/3 een tekort op, nadat een matige beloonihg voor den ondernemer in rekening was gebracht. Soms was dit tekort zeer belangrijk, in een geval zelfs tot 9 van den omzet. Het zou te ver gaan deze resultaten uitsluitend te wijten aan het gebrek eener goede boek houding. Dat er echter verband bestaat, blijkt wel uit liet feit, dat het kleinste be drijf nog een overschot liet en vele groote bedrijven een tekort boekten. Het loonmalen nam in dit kleine bedrijf een belangrijke plaats in. Tevens demon streert dit weer eens, dat niet een groote zaak, maar een goede zaak het ideaal van den middenstander moet zijn. De omzetten der deelnemende bedrijven loopen van ca. 15.000 tot ca. 500.000. Het aandeel van de loonmalerij neemt af naar mate de bedrijven grooter worden. De 42 deelnemers zijn in 3 groepen gesplitst naar omzetgrootte, respectievelijk met een omzet van 50.000 en daar beneden, van 50.000 tot 100.000 en van 100.000 en daarboven. Het aantal ondernemingen, wel ke na het berekenen van ondernemersloon een overschot laten is in verhouding het grootst in de groote bedrijven, die met een omzet boven de 100.000. De beide groe pen daar beneden vertoonen nagenoeg het zelfde beeld. Als geheel genomen laten de 42 gevallen een nadeelig resultaat zien. Dit kan moeilijk anders uitvallen, aangezien slechts een derde der gevallen een voor- deelig resultaat opleverde. Naar de drie groepen gerangschikt zien de resultaten er aldus uit: Kosten Groep Bruto Winst Ondern.loon Resultaat I 11.6 14.3 2.7 II 10.7 11.6 0.9 m 9.2 0A 0.2 Alle groepen 9.8 10.4 0.£ Uit de meer gedetailleerde berekeningen, in de publicatie voorkomende en welke hier niet uitvoerig kunnen worden opgenomen, blijkt, dat de zaken met den kleinsten om zet, veel kleine orders uitvoeren. Het kos- tenpercentage moet derhalve hooger lig gen, dan bij de zaken, welke uitsluitend groote orders verwerken. Het is voor de kleine zaken daarom moeijjker tot een voordeelig resultaat te komen dan voor de groote. Niettemin is dit toch aan een derde der kleine zaken gelukt. Bij de 42 opgenomen gevallen zijn er 11, dus ruim Viwelke zelfs zonder dat voor den ondernemer een belooning in rekening was gebracht, een verlies lijden. Deze ge vallen doen zich wijwei in gelijke mate in alle drie groepen voor. Voorts geeft de publicatie een gedetail leerd overzicht van de kosten, in onder scheiden rubrieken en is een poging gedaan om de maalkosten te bepalen. Dat deze po ging slechts ten deele is gelukt, is te wijten aan de gebrekkige boekhoudingen. Het was niet mogelijk alle benoodigde gegevens uit de administraties op te diepen. De publica tie geeft te dien aanzien wenken, welke, in dien zij ter harte worden genomen, op den duur tot een juiste kostprijsberekening kun nen leiden. Ook aan de balanscijfers is aandacht be steed. In procenten van den omzet uitge drukt, waren de verhoudingen aldus: Groep Bezit Crediteuren Kapitaal I 52.2 Ï1.8 40.4 II 42.- 8.4 33.6 III 38.3 7.8 30.5 Gemiddeld 40.8 8.4 32.4 Voor den duur van het aan de afnemers verleende crediet werden de volgende ge middelden gevonden: Groep I 48 dagen Groep II 60 dagen Groep III 69 dagen Gemiddeld 64 dagen Deze statistiek beteekent weer een be langrijke stap vooruit ter verkrijging van betrouwbare gegevens voor de bedrijfsvoe ring in het algemeen en het molenaarsbe drijf in het bijzonder. Mr. M. Visser. Nadruk verboden. NIEUW MEISJESHUIS VAN HET LEGER DES HEELS. Een sedert jaren gekoesterde wensch van het Leger des Heils om de aan de stichting toevertrouwde meisjes uit het huis te Maarssen over te brengen naar een aan de nieuwere eischen beantwoordende om geving, zal op 16 dezer in vervulling gaan. Door den burgemeester van Zeist, mr. W. A. Visser, zal de bekende villa „De Njje Wemme" aan den Utrecfitscheweg te Zeist officieel geopend worden als meisjeshuis. Vele vooraanstaande ingezetenen uit Zeist en omgeving, hebben mede geholpen deze plannen te verwezenlijken. EEN WILDE STAKING VAN MEISJES-PERSONEEL. Zij krijgen 15 duurtetoeslag. Dezer dagen was bij de confectiefabriek Venema te Almelo naar aanleiding van een loonkwestie een wilde staking uitgebroken onder het ongeorganiseerde meisjes-perso neel.. De vakbonden voor de kleeding-industrie bemoeiden zich met het conflict, waarna de rijksbemiddelaar, pdof. mr. A. C. Josephus Jitta, zijn bemiddeling verleende. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de meisjes gisteren besloten het werk te hervatten. De direc tie zal een duurtetoeslag geven van 15 pro cent voor het personeel, beneden de 15 jaar. Bovendien verkregen de ongeveer honderd meisjes, die bij het conflict betrok ken waren, het recht zich te organiseeren. VERDUISTERING BIJ DE -CENTRALE WONINGSTICHTING TE ARNHEM. Ambtenaar gearresteerd. De politie te Arnhem heeft een ambte naar van de „Centrale Woningstichting" gearresteerd. De man heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van vierhonderd vijftig gulden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. DALAD1ER LICHT GEWOND DOOR EEN ONGEVAL. Het bureau van den Fransehen minister president deelt mede: „Minister-president Daladler heeft een ongeval van niet ernsti- gen aard gehad. De dokters hebben vastge steld. dat de middelvoetsbeentjes van een der voeten gebroken zijn. Zjj zijn gezet en de toestand van den premier is bevredigend". Na door de dokters behandeld te zyn, heeft Dgladier zich naar het departement van oorlog begeven, waar hij zijn werk zaamheden onverwijld heeft hervat. AARDBEVING IN ZWITSERLAND. In sommige deelen van het Zwitsersche kanton Graubünden is Zondagavond een vrij hevige aardschok gevoeld. Op enkele plaat sen maakte de bevolking zich tamelijk on gerust. De seismograaf van het observatorium te Zürich heeft des avonds tusschen 9 en 10 uur twee schokken geregistreerd. WAT STUDEERT ONZE JEUGD? Voor den cursus 19391940 zijn tot aan het begin der Kerstvacantie de volgende aantallen studenten aan de Rijksuniversi teit te Leiden ingeschreven, waarbij de cij fers over dezelfde periode in het studiejaar 193S1939 tusschen haakjes geplaatst zijn: Godgeleerdheid 115 (118)rechtsgeleerd heid 312 (391); geneeskunde 706 (757); wis- en natuurkunde 283 (345)letteren en wijsbegeerte 190 (228)vereenigde facul teiten der rechten en letteren 177 (231). Voor de eerste maai waren er ingeschre ven 552 (580) studenten; vrouwelijke stu denten 535 (545). Het totale aantal inge schrevenen bedroeg 1783 (2070). RUSSISCHE EN DUITSCHE HULP VOOR DE SLACHTOFFERS IN TURKIJE. De Russische ambassadeur in Turkije, Terentief, heeft een bezoek gebracht aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, wien hy mededeelde, dat de Sovjetregeering 10,000 dollar uitge trokken heeft ten behoeve van de slacht offers van de aardbeving in Oost-Anatolië, Saradjogloe verzocht den ambassadeur zijn regeering de dankbaarheid van de Turksch regeering en het Turksche volk ter kennis te brengen voor deze daad van vriend schap. DUITSCH VLIEGTUIG AANGEKOMEN. Het speciale Duitsche vliegtuig, dat de door de Duitsche regeering geschonken medicamenten en chirurgische instrumen ten ten behoeve van de slachtoffers de: aardbeving naar Turkije overbracht, L gisteren te Istanboel aangekomen Het is weer naar Berlijn vertrokken om een tweede lading te halen. K0RTGENE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent Kr. DE VOS. Een somber beeld. Eigen correspondentie). Een van de groote aantrekkelijkheden van Oostende (ik bedoel een van de dingen, die veel volk naar Oostende trekken) zijn de paardenrennen, met als climax de Groote Internationale, welke telken jare ongeveer half Augustus verreden wordt, met voor een millioen fr, prijzen. Ofschoon deze wedrennen niet meer de groote beteekenis hebben zooals dat vroe ger het geval was (er bestaan op het oogen- blik nog maar vier honderd volbloedpaar den in België tegenover zeven honderd vroeger, en ook de buitenlandsche mede dingers zijn nogal in aantal gedaald), blij ven deze dagen toch wel de hoogdagen van het Oostendsche seizoen. De hooge wereld, de halve wereld en de onderwereld trekken er heen, hetzij dat ze zelf renstallen er op na houden en dus deel nemers zijn, hetzij dat ze slechts tot de kij kers behooren of ook, wat de laatste af- deeling betreft, meenen een vischje te kun nen vangen. In een van de laatste gemeenteraadsver gaderingen werd het voorstel aangenomen om op de paardenrennen een buitengewo ne belasting van 12% te heffen. De stads kas is leeg en er moesten middelen beraamd worden om weer wat geld in het laad je te laten vloeien. Dit was er een van. Het antwoord van de maatschappij, die de paardenwedstrijden beheert en uitbaat, is prompt gekomen: „Indien deze belasting gehandhaafd blijft, zullen er in 1940 geen wedrennen plaats vinden." Ofschoon in het Fransch geschreven, bevatte dit antwoord geen woord Fransch. En de heeren op het stadhuis zitten nu met de handen in het haar. De maatschappij betaalde verleden jaar aan vermakelijkheidsbelasting 'aan den staat Fr. 438.000.—, aan de stad Fr. 175.000 Met de 12opcentiemen zou deze som nog weer eens met Fr. 55.000.verhoogd worden, en de maatschappij heeft geen lust, dat te betalen. Op hun laatste bestuursvergadering, toen dit voorstel in behandeling kwam, hebben de heeren vervoegd het woord „passen", 'en toen zij bij „Wij passen" kwamen, hielden ze op, om zulks aan het gemeentebestuur van Oostende mede te deelen. Het is overigens begrijpelijk, dat een sei- zoenstad in deze tijden van alle kanten te genslagen ontvangt. Zoo heeft het bestuur van het Casino, hetwelk sinds een paar jaar ook gedurende den winter zijn gokge legenheden openstelde, vermindering van pacht gevraagd voor het winterseizoen. Een andere concessionaris, de maatschap pij „Ostende-Plage", welke van de stad het strand en de tennisbanen huurt, heeft be richt gezonden, dat over 1939 niet meer dan Fr. 50.000.zal kunnen worden uitge keerd, terwijl dat het vorige jaar nog Fr. 345.000.— was. En zoo gaat het maar steeds door, over al komen de tegenvallers en de gemeente moet maar zien, hoe zij zich door de moei lijkheden heen slaat. Ik meen, dat een aardig kijkje omtrent de tegenwoordige uitzonderlijke toestanden gegeven kan worden, wanneer ik hieronder eens laat volgen een gedeelte van een ver slag van een van de laatste zittingen den gemeenteraad van Oostende. De schepen van Financiën deelt mede, dat op 24 September de staat van de stads kas onderzocht werd, waarin meer dan vier millioen fr. aanwezig was. Een der gemeenteraadsleden: „Toen ik in het dossier las omtrent den toestand der stadskas in de maand September, vroeg ik mij af, waarom niet de toestand van kas op heden bekend wordt gemaakt. Het is niet in de eerste plaats de vraag, hoe veel geld er in September aanwezig was, van meer belang is te weten over hoeveel geld wij thans te beschikken hebben. Ik heb mij, in mijn hoedanigheid van gemeente raadslid, tot den stadsontvanger gewend om juiste inlichtingen te bekomen. Welnu, hij zeide mij, dat er nu geen centiem ii stadskas was, maar wel, dat er nog voor ongeveer twee millioen fr. onbetaalde re keningen waren. Deze kijk is, dunkt mij, toch wel eenigszins anders dan die, welke de heer schepen ons zooeven heeft laten zien. In de vorige zitting hebben wij een „oor- logsbegrooting" aangenomen van meer dan twee millioen fr,, maar voor zoover ik kan oordeelen, is deze som reeds lang uitgege ven, en zal de staatstoelage voor de werk- loozen en de luchtbescherming lang niet voldoende zijn om daarvan ook slechts een klein gedeelte terug in onze kas te bren gen." De bui-gemeester: „Wij hebben nog meer dan 1 millioen oorlogsschade, die wij se dert 25 jaar van den Staat'moeten ontvan gen." Het gemeenteraadslid: „Schulden en be loften zullen de stadskas niet vullen." Een andere schepen: „Toen gij het sche pencollege verliet, was er 30 millioen schuld." Het gemeenteraadslid: „Indien wij niet buitengegooid waren, zouden wij zeer stel lig de gelegenheid gehad hebben deze schuld te voldoen. Het is niet door te doen geloo- ven, dat de vier millioen van September nog in de kas zitten, dat men de gemeente raadsleden, die hun verantwoordelijkheid te dragen hebben, juist inlicht. De gemeente ontvanger voegde zelfs aan zijn bericht aan mij toe, dat hij niet wist, waarmede hij deze maand de loonen van het stadspersoneel zou moeten betalen." Een ander gemeenteraadslid: „Moest ik de ontvanger zijn, ik zou u uit mijn bu reau gesmeten hebben." Het vorige gemeenteraadslid: „Daarmede zoudt ge bewezen hebben, van welke kom af ge zijt en dat ge hier enkel zit om ja te knikken. Als men zegt, dat er in September millioenen in de kas waren en niet zegt, wat er nu in is, noem ik dat misleiding. Zeker zal men my antwoorden, dat er op de begrooting van 1939 5% millioen fr. uit gaven geschrapt zijn, maar dat zijn papier- berekeningen. Daarmede komt er geen geld in de kas. De waarheid is, dat er geen cent is. Ten andere, dat is ook niet' te r-ervron- deren. Zoo ontvingen wij in 1938 van de belasting op de kansspeeln 4% millioen en in 1939 2%. Voor gas en electriciteit werd er meer dan 1 millioen minder ont vangen. „Ostende-Plage" betaalde ons in 1938 345.000 fr., in 1939 50.000 fr. En wat zal er inkomen van de opcentiemen op de inkomsten, nu de eigenaars der huizen niet betaald worden, en van die op de beroeps belasting, welke verleden jaar nog Fr. 400.000.opbracht, terwijl nu door de mobilisatie velèn hun bedryf niet kunnen, voortzetten." De schepen van Financiën antwoordt uit voerig en tracht aan te toonen, dat de toe stand van de stad wel niet gunstig is, maar toch niet hopeloos, waarop het meerbedoel- de gemeenteraadslid wederom antwoordt, dat de schepen wél veel woorden gespro ken. heeft, maar weinig gezegd heeft. Een feit is, dat er geen geld aanwezig is en wel twee millioen schuld. „Dat is al wat ik weet, en onze maatregelen tegen het luchtgevaar hebben, voor wat de aanschaffing van zand- zakjës betreft, de stadskas een groote ader lating gegeyen." De Schepen van Openbare Werken (wien deze laatste zaak aangaat)„Met zoo te spreken, zaait ge paniek." Het gemeenteraadslid: „De waarheid zaait nooit paniek, maar zandzakken wel." De schepen: „Wy hebben 60.000 zandzak ken van den staat gekregen en ik had er voor dë schuilkelders 700.000 noodig. Omdat er geen nieuwe meer te krygen waren, heb 80.000 oude kunnen koopen, tegen Fr. 1,20 per stuk. Zoo heb ik aan de stad Fr. 21.000,voordeel bezorgd. Gy moest my daarvoor loven, inplaats van mij te be schuldigen van geldverkwisting." Het gemeenteraadslid: „Als ge een oude broek koopt voor Fr. 50.inplaats van een nieuwe voor Fr. 200,hebt ge daarom nog geen Fr. 150,gewonnen. Ge krygt waar voor uw geld. Met de zandzakken is dat hetzelfde." De schepen: „Die zijn zoo goed als nieuw. Ja, men oefent daar nu wel critiek op uit, maar hadden wy voor geen zandzakken ge zorgd, we waren dan weer gehekeld gewor den daarom." Tenslotte beweert de schepen, dat Oosten de, wat zijn geldelyken toestand betreft, nog een van de beste steden van het land is en eindigt met zyn zandzakken-strategie op te hemelen. Iedereen schijnt daarmede tevreden te zijn en zoo gaat deze zaak van de ledige stadskas en de volle zandzakken als een nachtkaarsje uit. Custwaghter. RECHTSZAKEN HUISHOUDSTER BESTAL DEN PASTOOR. Drie maanden gevangenisstraf tegen haar geëischt. De Amsterdamsche rechtbank behandel de gisteren een zaak tegen een 62-jarige huishoudster, die eenige jaren in betrekking is geweest by een pastoor van een kleine gemeente in Noord Holland. De vrouw werd er van verdacht in ongeveer twee jaar 900 collectegelden en 187 huishoud geld te hebben gestolen. Het was den pastoor opgevallen, dat de collectes veel minder opbrachten dan vi ger en om den dader, die zich in de pastorie moest bevinden te ontdekken werden ei geldstukken gemerkt. De inhoud van offer bussen en schalen werd in de keuken geteld en het gemerkte geld werd erby gelegd. Toen kwam aan het licht dat de huishoud ster zich systematisch geld had toegeëigend. By haar werden eenige gemerkte geldstuk ken teruggevonden. Tijdens het tellen in de keuken van de pastorie had zy haar slag geslagen. Tegenover den pastoor legde zij een schriftelijke bekentenis af. Bovendien betaalde zjj 1087,terug. Het bleek dat de vrouw een spaarduitje had en dit in bewaring had gegeven bij een pastoor, w zy vroeger had gediend. Deze had er na tuurlijk geen flauw vermoeden van, dat de oude vrouw, die hem gevraagd had haar geld te beheeren en die trouw iederen maand 50 a 60 kwam brengen, op on eerlijke wijze aan het geld was gekomen. Hiermede zou de zaak zijn afgedaan, maar de vrouw was zoo dom om bij de justitie over den pastoor te gaan klagen: zy had onder dwang bekend en nu was zij haar spaarduitje ook al kwyt. Het gevolg van haar klacht was, dat tegen haar een ver volging werd ingesteld. Ter zitting hield zy vol, dat zij eigenlijk onschuldig was. Wel had zij zoo nu en dan geld genomen uit het geldkistje, maar dat was, omdat zy tekort huishoudgeld kreeg en den pastoor wilde zij niet lastig vallen. Er kwamen nogal eens familieleden en vrienden op de pastorie logeeren en dan kon zy niet toekomen. Van de collectescha len had zy nooit iets weggenomen De officier van justitie vond de herhaal delijk plaats gehad hebbende diefstallen hoogst ernstig. Hij wilde echter rekening houden met den hoogen leeftijd van verd. en het feit, dat het geld was terugbetaald. Spr. vorderde drie maanden gevangenis straf. Vonnis 19 Jan. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 10 JANUARI, HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M. VARA-Uitz. 10,00—10,20 vm. VPRO- 6,30—7,00 RVU. 7,30—8,00 VPRO. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Orgelspel. 8,45 Gram. 9,30 Keukenpraatje. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Voor arbeiders in de con tinubedrijven. 11,30 Voor de vrouw. 12,00 Gram. 12,15 Ramblers. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,001.45 Rosian-ork 2,00 Cause rie. 2,30 Residentie-ork. (opn 3,05 Gram. 3,15 Voor de kinderen. 5,30 VARA-ork. 6.307,00 Causerie. 7,03 VAR A-Kalender. 7,05 Felicitaties. 7,10 Causerie. 7,30 Reli gieuze declamatie. 8,00. Herh. SOS-Ber. ■8,03 Ber. ANP. VARA-Varia. 8,20 Rosian- ork. 9,00 Radiotooneel. 9,3.0 Schaaknieuws. 9,35 Dubbel Mannekwartet Kunstmin, 9,52 Schuldig of onschuldig? Causerie. 10,00 VAPvA-ork. 10,40 Medische vraagbaak. 11,00 Ber. ANP. 11,10 Schaaknieuws. 11,15 Orgelspel en zang. 11,4512,00 Gram. HILVERSUM H 301,5 M. NCRV-Uitz. 6,307,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8,00 Ber. ANP.. 8,05 Schriftlezing, meditatie. 8,20 Gram. (9,30 9,45 Gelukwenschen). 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,15 Cello, piano en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. (Om 12,30 Ber. ANP). 1,10 Ensemble Zingaresca en gram. 2,30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3,00 Dames-ensemble Van Eden en gram. 4,45 Felicitaties 5,00 Voor de kinderen. 5,45 Gram. 6,00 Causerie. 6,206,25 Gram. 6,30 Taalles en techn. onderr. 7,00 Ber. 7,15 Gram. 7,30 Cursus koperzagen. 8,00 Ber. ANP, herh SOS-Ber. 8,15 Arnhem- sche orkestver. en solist. (8,509,20 Cau serie). 10,00 Ber. ANP, act. halfuur. 10,30 Gram. Ca. 11,50—12,00 Schriftlez ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6,20 nm. ook 342 m. 12,20 Cello en piano. 12,50 BBC-Salonork. 1,20 Ber. 1,30 Orgelspel. I,502,20 Variété. 3,20 Alfredo Campoli's salonork. 4,00 Declamatie. 4,05 Peter Fiel ding's Hawaiiankwinteti. 4,20 Ber. 4,35 Orkestconc. 5,20 Kinderhalfuur. 5,50 BBC- Harmonie-ork. 6,20 Ber. 6,35 Act. uitzen ding. 7,05 Rhythmettes. 7,20 Meded. 7,40 Orkestconc. 8,20 Variété. 9,20 Ber. 9,35 Causerie. 9,50 BBC-Theaterork. 10,35 Ra diotooneel. 11,20 Blech strijkkwartet. 11,50 Carroll Gibbons en zijn Band. 12,2012,35 Ber. RADIO-PARIS 1648 M. 12,05 Pianovoor- dr. 12,20 Koorzang. 1,05 Vioolvoordr. 1,35 Cembolovoordr. 2,00 Gram. 2,05 Zang. 2,30 Klarinetvoordr. 3,20 Variété. 3,50 Radiotoo neel 4,50 Pianovoordr. 5,20 Variété. 5,35 Kamermuziek m.m,v, solisten. 6,35 Viool piano. 7,20 Lichte muz 7,50 Radiotoo neel. 9.05 Symphonieconc. 10,20 Zang. 10,35 Variété. 11,05 Gram. 11,20 Kamermuz. II,35 Parysch blaaskwintet. 12,0512,20 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Hermann Hage- stedt's ork. 7,40 Gram. 9,30—9,50 Volks liederen, 10,50 Gram. 11,20 Concert. 12,20. Gevar. progr. 1,15 Muz. tusschenspel. 1,35 Popul. conc. 2,45 Muz. tusschenspel. 3,20 Voor soldaten. 4,30 Omroepork. en solist. 5,45 Gram. 6,20 Otto Dobrindt's ork. 7,35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,51 en 1,30 Om roepork. 1,50—2,20 Gram. 5,20 Kamermuz. 6,05 Progr. gewijd aan Bratislava. 6,50, 7,20 en 7,35 Gram. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Omroepork. 9,20 Nat. ork. vair Belgie en solist. 10,30 Nationaal orkest van Bel gie. 10.50—11,20 Jazzmuz. (gr. pl.) 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Radio- ork. 1,50—2,20 en 6.05 Gram. 6,35 Gram. met toel. 7,05 Gram. 8,20—11,20 Uit Ve netië: „La fiamma", opera. (Ca. 9,059,25 en 10,00—10,20 Pianovoordr. met toel. DEUTSCHLANDSENDER 1571 IML 7,35 Vroolijk lit. muz. progr. 9,20 Ber. 9,50 Wal- demar Hasz-kwintet. 10.20 .Pol. overz. Hierna: Sympohnieconc. 11,20 Ber. Hier na tot 12,20 Nachtconc. BURGERLIJKE STAND Vlissingen. Van 48 Jan. Getrouwd: B. Sinke 22 j. jm. en J. OHj- slager 18 j. jd. Bevallen: S. Millenaar, geb. Verpoorte d., C. Smit, geb. Kervink d„ A. Ventevogel, geb. Ribbers z„ J. M. Rosier, geb. Risseeuw zoon. Overleden: A. M. de Vos 2 maanden, S. Groot 46 j. man van M. C. Harte. (V.C.) Westkapelle. Van 18 Jan. Bevallen: L. Roelse, geb. Brasser d„ J. Verhage, geb. Lievense d., K. Verstraate, geb. Huibregtse z. Krabbendyke. Over de maand Dec. Bevallen: C. Luteyn, geb. Huissen d. 'Getrouwd: D. J. van de Kreeke te Bergen op Zoom en T. Tilro. Overleden: J. C. Kok 76 j.. J. Welleman 5 j., J. van Bareii (wed. K. v. d. Berge) 73 j." AGENDA. MIDDELBURG GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 5DO 11 Jan. „Blokkade" en „Theodora maakt schandaal", Dl 9 19.30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. CITY, Middelburg VR 5—DO 11 Jan. „De geest van den zwarten Piraat" (The Secret of Treasure Island) en „6 uur Verlof", Dl 9 19.30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. GRAND THEATER, Goes Dl S Jan. „Uniop Pacific" en „Jongens van de Marine' 20,00 h. AI .GEMEEN. WO 1.0 Jan. Filmav. en Tent. A.N.W.B., Souburg, café „De Zwaan". 1 Elec. Drukkery G. W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8