STAOSNIELSWS UIT DE PROVINCIE Spiegelgladde wegesi m een groot deel vara ©ras land. Help Uw Mud te jsaard. klnd te paard- als ha P ™f geworden. Sluit een ^v 'e, Z° lng bli de Victoria. k^?l°Tn,S,eVeer 10 conta per week krugt U later loo gulden. Vraag eens inlichtingen op onder- wü» k Een ka'ender of kinderboek fcrygt U er gratis b«. N.V. VERZEKERINGSBANK BON VICTORIA - Kokcugr, (Ingez. Med.) MIDDELBURG De eerste «Ier drie luchtbeschermingsavonden. Gisterenmiddag, toen de duisternis in viel, en in huizen en winkels de kunstver- liehting ontstoken werd, was dit met de straatverlichting maar in zeer beperkte mate het geval. Men had de lantaarns af gesteld op het aangaan om 10 uur des avonds, met. uitzondering van die waar in een afgeschermd lichtpunt was aange bracht, terwijl wel de noodlichtbakken in de Abdijpoorten en op andere plaatsen werden aangestoken. Deze laatste voldoen grootendeels goed. •Vooral in strate.n zonder winkels en in de buitenwijken begon de wettelijke ver duistering dus reeds direct na zonsonder gang. De algeheele verduistering trad eerst te S uur in en toen hebben wij 'in den regen een paai- wandelingen door de stad gemaakt, gevvaped met een blauw licht uitstralende lantaarn en onze overtuiging is, dat Middelburg in het algemeen be- gx-epen heeft volle medewerking te moeten verleenen. Want al ontwaarden wij op onze wandeling verschillende oi. verkeer de toepassingen van de verduistering of wel gevallen, die er op wezen, dat men nonchelant was geweest, van opzettelijk niet-medewerken hebben wij geen voor beelden aangetroffen. Wij namen ook een kijkje in den cen- tralen post van den luchtbeschermings dienst en volgden enkele oogenblikken het telefoisch door de uitkijkposten aan kondigen van perceelen waaruit te veel licht scheen, hetzij uit ramen aan de voor zijde, dan wel aan de achterzijde of aan andere zij den van gebouwen, waarop dan de wijkpostbericht kreeg. Men vergete toch vooral ïiiet. dat ook zijramen verduis terd moeten zijn. Het was niet van humor ontbloot, dat op een paai- plaatsen de lantaarns niet goed gesteld bleken te zijn en de gemeen te hier dus zelf in overtreding was, wat zelfs ook nog het geval was met een der posten van den luchtbeschermingsdienst, die aan de Nieuwe Haven, die ook wel wat veel. licht afwierp. De straatverlich ting werd direct in het reine gebracht. Het was op straat, mede tengevolge van den regen, zeer stil, en dat is nu juist hetgeen men niet bedoelt. Het gewone leven moet zooveel mogelijk doorgaan dus ook het verkeer op straat. Wel moet men daarbij extra-voorzorgsmaatregelen nemen, en niet zooals wij gisterenavond een paar maai ook van landsverdedi gers opmerkten als voetganger midden op den rijweg gaan loopen Men hoort aan de rechtei-zijde van den weg of de straat op het voetpad of wel met hoogstens - twee naast elkaar loopen. Het is Loeg; staan daarbij een goed afgeschermd licht mede te dragen en dit is ook aan wiel rijders en automobilisten voorgeschreven Er waren er, die dit nog niet behoorlijk begrepen hadden en ook. zooals de brand weer, die een rit door de stad maakte, niet om afschermen van de achterlichten hadden gedacht. Na het einde van de oefening, hadden wij een onderhoud met de leiding en ook is dien kring was men zeer voldaan over d medewerking van de bevolking, al zullen verschillende stadgenooten een wenk krij gen, voor zoover dit gisteren niet reeds het geval is geweest, wat bü hen nog dient te worden verbeterd. Wij ontwaarden café's, die maar gesloten hadden, dit is er natuurlijk naast. En dit geldt ook voor winkels, die al voor 8 uur sloten en dit wellicht Woensdagavond om 7 uur reeds zullen willen doen. Dit moet wor den nagelaten, men moet zijn winkel open houden tot 8 uur en dan toonen welke maatregelen men als het onverhoopt langen tijd achtereen noodig zou moeten zijn kan nemen om het bedrjjf toch voort te zetten. Als er morgen luchtalarm wordt gemaakt zal men dit na 8 uur doen, door meertonig sirene-geloe. Zoodra het luchtgevaar ge weken is en dit door een eentonige sirene- waarschuwing wordt aangekondigd, moet men de schuilplaatsen verlaten en kan het verkeer weer zijn voortgang hebben, doch de verduistering moet worden voortgezet tot 10 uur toe. Wij schreven hierboven van waarschu wen en van nonchalant zijn, maar dit laat ste zal niet meer als verontschuldiging kun nen dienen en men loopt hard kans op'een proces-verbaal als men voor een tweede keer zoo onnadenkend zou handelen. De omstandigheden kunnen zeker ook van dien aard zijn, dat men bij de eerste keer reeds op de bon gaat. Ieder voor zich weet wel welke fouten ziji- gemaakt er. hopelijk zal ietier meden/er- SCHADELOOSSTELLING GEVORDERDE PAARDEN. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot leden van de Commissie van des kundigen inzake de schadeloosstelling voor de op den algemeenen mobilisatiedag krach tens art. 32 der Inkwartieringswet gevor derde paarden voor zoover deze zich in Zeeland bevinden, de heeren: A, F. J. Aernoudts te Sluis, F. Scheele de Putter te Biezelinge (gem. Kapelle), A. Haak te Zaamslag en tot plaatsvervangende leden de heeren; C. de Feijter te Bosehkapelle (gem. Vo gelwaarde), A. Wisse te Nieuw- en St. Joos- land, Iz. LuteijnLeenhouts te Zuidzande. Benoeming. Bü Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den, Koudepolder, de heer J. de Dreu te Hoek. VLISSINGEN DE „O 22" WORDT OP 20 JANUARI TE WATER GELATEN. De onderzeeboot „O 22", in aanbouw op de werf der N.V. Koninkbjke Maatschappü „De Schelde" voor de Koninklijke Neder- landsche Marine, zal op Zaterdag 20 Janu ari a.s. te water worden gelaten. De doop plechtigheid zal worden verricht door de echtgenoote van den hoofdofficier van den marinestoomvaartienst, J. C. van Pappelen- dam, mevr. Van Pappelendamde Wit. WALCHEREN Filmavond voor de militairen. VEERE. Uitgaande van „O. en O." heeft de M.A.V.V. alhier een filmavond voor haar leden en genoodigden kunnen organiseeren in de groote zaal van Het Lammetje. Voor de pauze werden enkele korte films ver toond met toepasselijke, muzikale illustra tie, waarna een film met het artiestenleven tot kern gedraaid werd. De zaal was tot de laatste plaats bezet»en de militairen en ge noodigden hebben wederom een avond vol genot gehad. BRAND. WESTKAPELLE. Maandagavond ontstond alhier in d'Arke brand in de schuur vair N. d. P. in zeer korten tü'd was de mo torbrandspuit na het alarm op het ter rein aanwezig, zoodat met een paar fik- sche six-alen de brand beperkt gebleven is tot het inwendige van de schuur 'en een gedeelte van het dak. ZUID-BEVELAND. OESTERVERZENDING. Een goede maand. YERSEKE. Over de maand December 1939 werden in totaal 3,557,682 stuks oes ters verzonden, waarvan naar: Nederland 1,011,468 stuks; België 2,159,851 stuks; Duitschland 365.023 stuks; Frankrijk 150 stuks; Diversen 21,190 stuks Over de maand December 1938 bedroeg het aantal in totaal 3,330,299 stuks, zoo dat er een vermeerdering is waar te ne men van 227,383 stuks. Dat de maand December wel een zëer goede maand is geweest blqkt uit het fëit dat in die maand 1,843,359 stuks, of ruim 100 procent, meer aij'n verzonden dan in de maand November daaraan voor afgaand. Ons eigen landje gaf ditmaal wel een prachtig voorbeeld nml 617,193 stuks meer dan November, terwijl ook België een schitterend kwantum afnam. In het geheel is de verzending in De cember 1939 dus zeer goed geweest. Is dit misschien een goed teelten voor de toekomst? HANSWEERT. Het Nederlandsche mo- torkustschip „Stella" verloor Zondagavond op de Wester-Schelde een anker met ket ting. Het bergingsvaartuig „Meermin" is Maandagmorgen uitgevaren en heeft de zaak na eenigen tyd opgevischt en aan boord van het schip afgeleverd. OPBRENGST COLLECTE. YERSEKE. De collecte welke eind vo rig jaar alhier is gehouden ten bate van de Zending heejft de mooie som van 141,67 opgebracht. Nog steeds zorgelijk. YERSEKE. Naar we vernemen is de toestand van den heer A. J. Linden- berg, die bü een auto-ongeluk te Rotter dam ernstig werd gewond, nog steeds zor gelijk. Uitslag hardrijden. YERSEKE De ..schaatsenweds;trijden, die hier Zaterdagmiddag zouden worden gehouden vielen voor een groot deel „in het water". Slechts het nummer hardrü- den heeren vond doorgang. De uitslag hiervan was: le Joz. van Stee Mz2e ET Daane en 3e APekaar. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. YERSEKE. Ook hier kwamen wonden voor gedurende de laatste üssportdagen. De heer v. V. en een dochtertje van den heer de K. kregen beiden een schaats in het been. De eerste kreeg bü den dokter drie krammen en de laatste twee als aanden ken aan de pret. Geslaagd; KAPELLE. Voor het te Utrecht gehou den examen op 27 Nov. en IS Deq. voor diploma D (onder Rijkstoezicht gediplo meerd schoenverkooper) slaagde onze dorpsgenoot' den heer L. van Wel. MOND- EN KLAUWZEER. RILLAND. Op de hofstede „Westhof" van de N.V. Landbouwmaatschappij „de Bath- polders" is onder het rundvee mond- en klauwzeer geconstateerd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Omhoog gevaren. TERNEUZEN. Bü het binnenkomen van de middelhaven te Terneuzen is het mo torvaartuig „Yerseke 170" op den Wes telijken havendam omhoog gevaren en blijven zitten.-Met behulp van een sleep boot werd getracht het schip vlot te trekken, doch dit gelukte niet Bij opko mend Water is het op eigen kracht vlot- gekomen. De „Yerseke 170" was op weg van Yerseke naar Terneuzen met c-- lading mosselen. HULP AAN HET GETEISTERDE TURKIJE. Men schrüft ons van bevoegde züde: na meloos leed, onbeschrüfebjke ellende heb ben de afgeloopen weken over Turküe ge bracht. Aardbevingen van ongekende heftigheid, stormen en overstroomingen zonder tal, zaaiden dood en verderf in een gebied, dat zich over meer dan 150.000 vierkante km uitstrekt. De bevolking van een gebied dus, ruim viermaal zoo groot als Nederland, waarin steden en dorpen met den grond gelijk gemaakt werden, draagt haar lot met doffe berusting. Eén lichtpunt kan men gelukkig nog bü deze huiveringwekkende catastrofe onder scheiden: de humaniteit heeft ook hier weer op prachtige wijze acte de présence gegeven. Uit talrijke landen stroomt de hulp naar Turküe. In een treffende spontane opwelling van naastenliefde worden gelden of giften in natura gezonden en ingeza meld. Ook Nederland wenscht weer blijk te ge ven van zijn traditioneele hulpvaardigheid. Reeds hebben velen hier te lande aan het gezantschap of aan de consulaten van Tur küe gelden doen toekomen, waarbij indi- vidueele giften van 250, 100 enz. geen zeldzaamheid waren. Teneinde de spontane uitingen van hulp betoon niet te remmen is besloten, gezien het spoedeischend karakter van deze hulp actie, geen nationaal comité op te richten. Daarentegen bestaat voor de Nederland sche philantropie gelegenheid giften voor de geteisterde gebieden te storten op een voor dit doel bü de N.V. Hollandsche Bank- Unie, Heerengracht 438, Amsterdam-C, (postgiro 42650) geopende rekening, onder vermelding „Hulp aan Turkye". Het ge zantschap van Turküe zal voor doorzen ding der stortingen zorg dragen. Er bestaat ook groote behoefte aan klee ding, dekking, geneesmiddelen enz. Derge- lyke giften in natura kunnen rechtstreeks aan het Kizil ay Merkezi (centrale van de Turksche „Roode Halve Maan" te Istan- boel) worden gezonden. ken, opdat van avond de uitkükposten hun verzekering, dat de verduistering goed was, nog met meer klem kunnen herhalen. BRUTALE WOONWAGEN BEWOONSTERS. De politie heeft gisteren een woonwagen bewoonster aangehouden, die zonder ver gunning ventte en weigerde den politieman haar naam te noemen. Zü werd naar het politiebureau overgebracht, waar zü ver zet pleegde. De laatste dagen venten verschillende, woonwagenbewoners alhier langs de huizen,, waarbij" deze vrouwen zeer brutaal optre den. Men zal goed doen naar te weren, De extra-toeslag voor den boteruitvoer naar Engeland. Waarom er onderscheid is ge maakt tusschen de exporteurs. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Algera betreffende de extra-toe slagregeling voor den boterexport naar En geland gedurende het tijdvak van 812 September 1939, met name of het waar is, dat de Ned. Zuivelcentrale slechts mede- deeling heeft gedaan aan een beperkt aan tal exporteurs en niet aan alle, en dat de regeling slechts voor eerstgenoemde ex porteurs heeft gegolden, heeft de minister van economische zaken voor wat het laatste betreft, Bevestigend geantwoord. Het betrof hier een uitzonderlüken maat regel, welke op korten termün diende te worden getroffen, teneinde een anders te verwachten belangrü'ke daling van de com missie-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit pracfische overwegingen is derhalve aan een bepez'kfc aantal expor teurs, n.l. de dertien grootste, gelegenheid gegeven in het tijdvak van 811 Septem ber 1939 boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderhavige toeslagregeling gold, hebben van de niet- ingesehakele exporteurs drie exporteurs eveneens een beperkt kwantum boter naar Engeland uitgevoerd. De minister heeft besloten, ook aan deze exporteurs alsnog den extra-toeslag te doen toekennen. TUINBOUW EN BOLLENTEELT Op de vraag door den heer Wünkoop aan den minister van economische zaken op 7 December j.I. gesteld of cïe minister het daarheen wil leiden, dat aan telers van bloembollen', die ingevolge de door den minister bevolen maatregelen 50 op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, en zoodoende dus gronden vrü krügen, op deze vrü gekomen gronden tuinbouwteelt vergunning en vergunning tot 't telen van zaaizaad worde verleend, heeft de minister thans bericht, dat het niet mogelük is, bin nen den gestelden termijn te antwoorden. Het antwoord van den minister ondergaat derhalve eenig uitstel. KUNST EN WETENSCHAPPEN Lau Ezerman overleden. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amei-sfoort, waar hü Zondagmorgen een operatie heeft ondergaan, is gisteravond overleden de bekende tooneelspeler Lau Ezerman. Lau Ezerman werd op 11 Februari 1892 te Rotterdam geboren en bereikte dus den leeftijd van 47 jaar. De commissaris der Koningin in Groningen, mr J. Linthorst Homan, was een der eersten, die den.nieuwen schaatskampioen van Nederland, Jan Langendijk, qelukwenschte met het behalen van den titel Verschillende verkeers- ondernemmgen moesten hun diensten staken. Gistei'en daalde de temperatuur in een groot gedeelte van ons land gedurende den dag belangrijk. Vooral in het Noorden en het midden van ons land. Gistermiddag tegen half twee was de temperatuur te Groningen gedaald tot zes graden vorst. In Twente vroor het eveneens zes graden. In Hollands Noorderkwartier daalde de temperatuur eveneens zeer sterk. De van waterdamp verzadigde bovenlucht was vrij warm en doordat deze lucht plot seling sterk werd afgekoeld, ontstond re gen. Het op den aardbodem vallende water bevroor onmiddellijk en veroorzaakte over al gladde wegen. Uit tal van plaatsen in ons land kwamen gistermiddag berichten over belemmering van het verkeer tengevolge van de gladheid. Op vele plaatsen moesten de auto's blijven staan. Het verkeer van de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.), van de Nederland- sche Spoorwegen over den afsluitdijk moes! gistermiddag eveneens wegens de gladheid worden gestaakt. Op tal van plaatsen zijn auto's van den weg gegleden. Ook de West Friesche Autocar onderne ming (Waco) moest in verband met de gladde wegen de autodiensten op West- Friesland gistermiddag stop zetten. Op vele plaatsen in de route, welke de den weg geraakt en op de dichtgevroren W.A.C.O.-bussen volgen, zün auto's van sloten en wateren terecht gekomen. z AMSTERDAM EEN GLIJBAAN. Ook Amsterdam werd gistermiddag door de gladheid overvallen. Vooral aan de bui tenzijde der stad vormde zich op wegen en straten een ijslaag, welke groote gevaren voor voetgangers en rijverkeer opleverde. Bü de verkeerspolitie stond de telefoon niet stil met klachten over de gladheid. Ernstige ongevallen hebben zich gelukkig nog niet voorgedaan. De stadsreiniging was paraat. Een ploeg van 350 man werd er met zand en zout op uitgestuurd, dat alom in de stad werd uitgestrooid. Bovendien rukten vü'f- tien pekelwagens van de gemeentetram uit, om de rails ijsvrij te maken. Het ï'üdend verkeer had met groote moei- lükheden te kampen. Niet alleen moesten de fietsei's afstappen, daar rüclen onmoge- lük werd, de bestuurders van auto's dien den uiterst voorzichtig te zün, om geen on gelukken te maken. De wagens werden op sommige punten van de stad vrüwel onbe stuurbaar en daarbij kwam nog, dat een Üslaag zich op de voorruiten vastzette en wel dermate hardnekkig, dat zelfs ruitver- warmers geen of weinig succes hadden. Geen wonder dus, dat het verkeer tegen den avond totaal in den knoop geraakte. Daar waren allereerst de trams, die wel normaal reden, doch groot oponthoud kre gen door vastgevroren wisesls en bevro ren contacten. De buslijnen in Noord, als mede de andere busdiensten moesten tüde- lük worden stapgezet. De voetgangers heb ben zich op den duur wel met oude sokken en wandelstokken tegen uitglijden gewa pend, doch natuurlek bleven ernstige vallen niet uit. Vooi-al in de buitenwüken waren de'straten totaal onbegaanbaar. Tusschen één en negen uur rukten de ambulanceauto's 46 maal uit voor ongeval len, die in de meeste gevallen gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zün. Toch moesten verschillende giadheidsslachtoffei's in de ziekenhuizen worden opgenomen. De meesten van hen liepen bij valpartijen hersenschuddingen of beenbreuken op. Twee auto-ongelukken. Kort na elkaar zün gistermiddag nabü de brug over het Balgzandkanaal te Anna Paulowna (N. H.) twee ongelukken ge beurd. In de Lelystraat reed-een pei'sonen- auto door de gladheid tegen een verkeers bord. Het voertuig maakte vervolgens een slag-om en botste met het achterste gedeel te tegen een hek, dat vernield werd. Daar na stortte de wagen van den hoogen berm en bleef beneden naast het Balgkanaal lig gen. In de auto werd niemand gewond. Eenige oogenblikken daarna wilde de be stuurster van een auto uit Wieringen en kele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg te gen een muurtje, waarvan een klein ge deelte voor in de auto drong. De eenige inzittende mevrouw Scholts uit Den Oever, geraakte bekneld tusschen stuur en zetel. Zü liep een hoofdwonde op en brak een been en enkele ribben. Zü werd naar het marinehospitaal te Den Helder vervoerd. Amerika en de hulp aan Finland. Een leening van 60 miilioen voorgesteld. De Amerikaansche gezant te Bern heeft den secretai'is-generaal van den Volkenbond den nota overhandigd met het antwoord der Amei'ikaansche regeering ten aanzien van het verzoek voor hulpverleening aan Finland. De nota is gedateerd op 5 Januari en zegt o.m.: „De regeering der Ver. Staten heeft se dert den aanvang der vüandebjkheden tast bare bewüzen gegeven van haar sympathie voor volk en regeering van Finland in den huidigen toestand. Bovendien hebben het Amerikaansche Roode Kruis en particuliere organisaties in de Ver. Staten reeds hun medische, financieele en andere hulp ver leend aan het Finsche volk en raadplegen zü de Finsche regeering over de meest doel treffende wijze van voortzetting dier hulp en vergrooting daarvan. Deze büstand zal ongétwpeld bezield worden door de rappor ten over de behoeften, die de Finsche re- geering indient bü het Volkenbondssecreta riaat en nujn regeering is van meening, dat het rechtstreeksche overleg met de Finsche regeering dat is ingesteld door haai', dooe het Amerikaansche Roode Kruis en door de particuliere oi'ganisaties, in staat zal zün om verwarring in het streven naar hulp te vei'mijden". STEMMEN UIT DEN SENAAT. De Amerikaansche senator Glass, die een sterk voorstander van bezuiniging is heeft verklaard, dat een regeeringsleening aan Finland gerechtvaardigd zou zün. Hij zeide: „Ik zou willen, dat wij al het mogelijke voor Finland zouden doen, behalve er een leger heenzenden. Met andere woorden: Ik ben niet 'neütraal in woord en gedachte". De senator Brown heeft een ontwerp in gediend, dat zou machtigen tot het ver strekken van een leëning van 60 miilioen dollar aan Finland. Volgens zijn ontwerp zou Finland dit geld voor alle doeleinden mogen gebruiken, ook voor het koopen van ooiiogsmateriaal, waar dan ook. Argentinië protesteert tegen mijnenleggen in open zee. De regeering van Argentinië heeft een protestnota gericht tot de regeeringen van Frariki'Ük, Engeland en Duitschland, alsme de tot die van Polen, tegen het gebruik van münen buiten de territoriale wateren. In de nota wordt erop gewezen, dat Argentinië den oorlogvoerenden het recht heeft toege kend münen te leggen in hun territoriale wateren, maar niet daarbuiten in open zee. De regeering van Argentinië behoudt zich derhalve het recht voor schadevergoeding te eischen indien, Argentünsche schepen en levens-van Argentünsche burgers verloren gaan.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6