STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG WEER OP DE SCHAATSEN Het bestuur van de Middelburgsche ijsclub paraat. Wü schreven, dat de Zaterdag ingeval len dooi verdere plannen van het active bestuur der Middelburgsche ijsclub had doen opbergen Nu de vorst opnieuw haar intrede heeft gedaan en de kans zeer groot is, dat de banen spoedig zullen kun nen worden heropend, zijn de plannen on middellijk weer te voorschijn gehaald en daarbij wel in de eerste plaats de wed strijd in schoonrijden om het kampioen schap van Zeeland voor afzonderlijke per sonen en paren, die eerst op Woensdag ge steld was. Thans is besloten ,,ijs en weder dienende" dezen wedstrijd te roen plaats hebben op Vrijdagmiddag as. te 1 uur. Het is nu zeker ook de tijd om gewag te maken van een zeer te waardeeren ini tiatief van den burgemeester van Middel burg en wel om aan dezen wedstrijd er ook een te verbinden voor paren in Zeeuwsch costuum. Getroffen door het mooie rijden van enkele onzer platte landsvrouwen en als een der vooraanstaan de personen voor het behoud van ons mooie Zeenwsche dracht, heeft de bur-, gemeester medailles voor het paar, dat daarbij den eersten prijs zal behalen, be schikbaar gesteld en bestuursleden van de Vereeniging volgden dit voorbeeld en stelden medailles beschikbaar voor vér dere prijswinners In verband met dezen wedstrijd, ver namen wjj nog, dat de IJsclub toestem ming heeft gekregen om een deel van Bolwerk en Singel tijdens dit sportfestijn af te sluiten, waarbij de politie het ver keer zal omleggen en met de belangen der omwonenden volledig rekening zal worden gehouden. Ook andere plahnen hebben weer de volle attentie van het bestuur. Als het nu maar een tijdje blijft doorvriezen GOES ZUID-BEVELAND. Benoemd. KRUININGEN. Benoemd tot tijdeijk on derwijzer aan de O. L. school te Hans- weert (gem. Kruiningen) in de vacature Mazure dhr J. Voulon aldaar. NOORD-BEVELAND EEN BEGIN VAN BRAND TIJDIG ONTDEKT. KATSi Maandagnacht namen de doch ters van den heer J. V. alhier, toen zij wakker werden, een brandlucht waan. Zij waarschuwden haar vader, die op het kamertje van zijn dochters met1 emmers water de zolder natgooide, omdat hij dacht dat het daar brandde. Een dei- dochters, die naar beneden was gegaan en bezig was de schouw te ontruimen, zag plotseling de vlammen uit het behang in de kamer slaan. De vader kon het vuur hier niet met emmers water blus- schen en zoodoende erger voorkomen. De gemeenteveldwachter, die door den zoon van den heer V. was gewaarschuwd stel de een onderzoek in. Men constateerde toen, dat de schouw nog steeds brandde De heer V. heeft droog zand en zout in de schouw geworpen, waardoor het vuur bedwongen werd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Geslaagd. NIEUWVLIËT. Geslaagd voor het prak- tjjk-diploma boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen, mej. A. M. Brakman, alhier. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Faillissementen geëindigd. De faillissementen van Eduard Markus- se en Anton Jacobus Markusse; beiden land bouwer te Hontenisse, zijn geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Curator mr. W. K. H. Dieleman, advocaat te Middelburg. DE VERDUISTERINGSOEFENING. Algemecne indruk was goed. Als men gisteravond tusschen zeven en tien uur door Goes wandelde, was de alge- meene indruk, dat er goed verduisterd was. In tal van stadsdeelen was de duisternis zoo diep, dat men, niet kon zien waar men zich bevond. Aanvankelijk bleef een aan tal straatlantaarns nog teveel licht geven, waar politie en controleurs in voorzagen door deze verder uit te draaien. Mocht ooit verduistering regelmatig noodzakelijk wok den, dan zal daar toch op andere wijze in voorzien moeten worden want ook alleen brandende met het dagbrandertje bleef el ke lantaarn een kleine lichtbron. De meeste winkels sloten zeven uur. Etn enkele probeerde het met de verduisterings lampen. doch zelfs dan moest de voorzijde van oen winjcei nug argescnermd worden omdat nog teveel licht uitstraalde. In café's en vergaderzalen. De café's, melksalons e.d. waren vrijwel allen uitstekend afgeschermd en al was bij de entrees geen spoor licht to ontdekken, binnen ging het café-leven zijn gewonen gang. We namen o.a. een kijkje in melk- salon „De Landbouw", waar bovendien ook nog een vergadering gehouden werd. Ook ir. de petatesfrites bakkerij van den heer Joos- se op de Groote Markt heersclite de gewo ne bedrijvigheid achter „blinde" vensters. Om Schuttershof heerschte ook een die pe duisternis, doch het uitbundige gelach, dat telkens naar buiten klonk bewees wel, dat ook hier het dagelijksche leven zijn ge wonen gang ging. Voor de tweede maal werd de coöperatie-revue „Wie de schoen pastopgevoerd. De zaal was oveivol en het succes was weer even groot als de eerste avond. Wat niet in orde was. Hier en daar ontdekten de controleurs nog panden waar men niets of vrijwel niets ter verduistering gedaan had. Een enkele gaf voor niet te weten, dat er verduisterd moest worden. Anderen meenden, dat het wel voldoende was als men gewoon de gor dijnen dicht deed. Weer anderen hadden de benedenverdieping wel goed verduisterd, doch draaiden, als ze op de eerste ver dieping of op zolder moesten zijn. gewoon het licht aan, waardoor dan ook licht- vlakken door de vensters ontstonden. Vaak had men ook voor geen .dichtsluizen" ge zorgd en scheen bij het openen der deuren het licht volop naar buiten. Dit alles dient men te voorkomen. Waar het niet te erg was volstond de po litie met een waarschuwing, anderen wer den verbaliseerd, als C. S.; M. J. B.; J. H. en P. F. S„ terwijl tegen een viertal ande ren nog proces-verbaal opgemaakt zou wor den. Hedenavond, nu iedereen weet of hij goed verduisterde of er nog iets aan mankeerde, zal nog strenger toegezien worden. Men is dus gewaarschuwd! WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: DE BELT: Meest matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Helder tot licht be wolkt, droog weer. Des nachts strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Noord-Oost tot Oost; afnemende bewolking; geleidelijk helderder wordende hemel; kou der; geleidelijk dalende temperatuur; nachtvorst met een minimum van onge veer 10 graden. Wo 10 Jan. Zon op: S h 09; onder: 16 h 06. Licht op: 16 h 36. Maan op: 8 h.07; onder 17 h 38. E.K. 17 Jan. Hoog- en Laagwater te VUsslngen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 9 1.01 13.25 7.39 19.51 Woensdag 10 S 1.41 14.03 8.19 20.27 Donderdag 11 2.17 14.39 8.56 21.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 9 2.56 15.15 8.39 20.55 Woensdag 10 S 3.38 15.56 9.56 21.33 Donderdag 11 4.14 16.32 9.56 22.08 KERKNIEUWS Ds. J. M- Lindeijer. Morgen viert ds J M. Lindeijer. pre dikant bij. de Prot. kerk te Batavia, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds Lindeijer werd in 1887 geboren en in 1914 proponent bij de Evang. Luth. kerk. om 10 Jan 1915 zijn ambt te aan vaarden bij de Evang. Luth. gemeente van G r o e d e In i916 vertrok hij naar Peke'a welke standplaats in 1922 met Monnikendam verwisseld werd. In 1925 werd hij predikant te Purmerend. waar- hem eervol emeritaat verleend werd in verband met zijn benoeming tot predikant in Ned. Indië op 1 Maart 1930. 15 Juni van dat jaar werd hij predikant- te Che- ribon om in 1931 té vertrekken naar Se- marang. In 1934 werd hij predikant te Batavia om in 1936 met verlof naar Ne derland te komen en in 1937 opnieuw pre dikant te worden te Batavia. Loop der Bevolking. ARNEMUIDEN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. 1939: 2456 (1208 mannen en 1248 vrouwen). Er werden in 1939 geboren 17 mannen en 30 vrouwen, terwijl zich vestigden 29 mannen en 18 vrouwen. Er overleden 11 mannen en 7 vrouwen terwijl 41 mannen en 29 vrouwen vertrokken. Het aantal inwoners op 31 Dec 1938 be droeg 2450 personen (1214 mannen en 1236 vrouwen). De bevolking vermeerderde dus met 6 personen (vrouwen). Op 31 Dec. j.l. waren er 40 vrouwen meer dan mannen. AARDENBURG. Do bevolking dezer ge- mente bedroeg op 31 December jl. 2014 per sonen (98i m. en 1033 vr.). Er werden in 1939 geboren 13 jongens en 13 meisjes; ves tigingen 44 m. en 50 vr. pers.; overleden 6 m. pers. (Bevolking einde 193S: 2027 perso- ST. KRUIS. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December jl. 645 personen (359 m. en 286 vr.) Er werden in 1939 ge- Boren 2 m. en 7 vr. pers.; vestigingen 17 m. en 13 vr. pers.; overleden 4 m. en 1 vr. per sonen; vertrokken 17 m. en 22 vr. pers.; (Bevolking einde 1938: 650 personen). SPORTNIEUWS VOETBAL. NEDERLAND-BELGIë OP 21 APRIL. Het bestuur van den KNVB heeft, naar de „Sportkroniek" meldt, aan het verzoek van den KBVB. om den in Nederland te spelen wedstrijd NederlandBelgië één week vroeger te spelen dan oorspronkelijk vastgesteld, voldaan, zoodat de datum voor dezen wedstrijd, die in Amsterdam plaats vindt, bepaald is op 21 April 1940 Van den Luxemburgsehen Voetbalbond is bericht ingekomen, dat de wedstrijd LuxemburgNederland zal worden ge speeld op 12 Mei 1940. Besloten is den aan Noorwegen toege zegden return-wedstrijd in Mei of begin Juni 1940 ile spelen onder voorbehoud van het recht om daarvan op korten termijn af te zien. indien de omstandigheden daar toe aanleiding geven. Het bestuur besloot eenstemmig om geen interland- of semi-interland-wedstrijden te spelen tegen vertegenwoordigende elftallen van bonden uit in oorlog zijnde landen. DE KNVB SCHENKT RUIM 5000 AAN HET ALGEMEEN STEUN COMITÉ, Het bestuur van den KNVB heeft beslo ten de helft van het nebto aandeel van den KNVB van de recette van den den op 10 December jl. te Rotterdam gespeel den jubileumwedstrijd NederlandBelgii af le dragen aan het Algemeen Steun comité 1939 en de andere helft te voegen bij het KNVB-fonds voor steun in bijzon dere gevallen Het te verdeelen bedrag bedraagt ongeveer 10.500, zoodat het Alg Steuncomité en het KNVB-fonds ieder 52,50 krijgen. LOCOMOTIEF DOOR HET IJS GEZAKT. De brug was voor de schaatsen rijders geopend. Te Wijnjeterp (Fr.) is Zondagavond de locomotief van een tram op de lijn Ooster- woldeGorredijk in de Compagnonsvaari gestort. In verband met de gladheid van den weg had men in plaats van de gewone auto bus uit Oosterwolde een stoomtram laten vertrekken. De machinist hiervan bemerkte te laat dat de brug over de vaart was opge haald zoodat de locomotief omlaag tuimel de en door het ijs heensloeg, waarin zij groo- tendeels verdween. De machinist had nog RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 9 Januari 1940. De volgende personen werdén gedag vaard: M. C, de V., 23 jaar, dienstbode te O. en W.-Souburg, wegens diefstal van een da mesarmbandhorloge ten nadeele van J. de Voogd, en voorts wegens diefstal, subs, ver duistering van een gouden ring ten nadee le van de firma Gebrs. Weijens, beide fei ten gepleegd op 24 November 1939 te Vlis- singen. Eiscb: 2 mnd. gev. straf voorw. met 3 j. proeftijd; uitspraak: 2 mnd. gev. voorw. met 2 j. proeftijd. C. B., 50 jaar, werkman te Kwadendam- me, wegens diefstal van een jas toebehoo- rende aan J. van den Dorpel, gepleegd op 3 Juli 1939 te Kwadendamme. Eisch: 1 maand gev. straf; uitspraak: 14 d. gev. straf met teruggave van den inbe- slaggenomen jas. J. S„ weduwe van C. C„ 32 jaar, arbeid ster te Arnemuiden, wegens mishandeling van Janna Meulmeester, door haar op 7 December 1939 te Arnemuiden met een mes te steken. Eisch: 20 of 10 d. h.; uitspraak: 20 of 10 d. met onbruikbaarmaking van het in- beslaggenomen mesje. S. W. de R., IS jaar, arbeider te Terneu- zen, wegens diefstal van balen wolafval ten nadeele van G. L. Schockaert, gepleegd op verschillende tijdstippen in 1939 te Terneu- zen. Eisch: 20 of 10 d. h. en 1 maand gev. straf voorw. met 2 j. proeftijd; uitspraak: 15 of 10 d. h. en 1 mnd. gev. voorw. met 2 j. proeftijd. C. C. den E., 36 jaar, schoenmaker te Oudelande, wegens.mishandeling van Mari- jiuo iuui op li December 1939 te Oudelande. Eisch: 20 of 10 d. h.; uitspraak: 15 of 10 d. h. M. J. W., 53 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, wegens verzet tegen de politie, door op 11 December 1939 te Goes, toen de agent van politie M. G. J. Contant hem, toen hij zich -in kennelij ken staat van dron kenschap op den openbaren weg bevond, beetpakte teneinde hem over te brengen naar het bureau van politie, zich opzette lijk met geweld daartegen te verzetten. Eisch: 1 maand gev. straf; uitspraak: 14 d. gev. straf. J. W., 30 jaar, koopman te Hansweert, wegens diefstal van een hoeveelheid steen slag, toebehoorende aan het Waterschap Kruiningen, gepleegd op 7 December 1939 te Hansweert. Eisch: 25 boete of 15 d. hechtenis; uit spraak: 20 of 10 dagen hechtenis. Th. S„ 45 jaar, monteur te Middelburg, wegens poging tot oplichting. Verd. heeft zich op 13 December 1939 te Vlissingen uit gegeven voor monteur bi) Van Berkel en zeide tegen Reinier Oosterhuis, dat hij kwam om de vleeschmachïne na te zien. Toen hij ongeveer een half uur aan Van Berkelmachine werkzaamheden had verricht vroeg hij voor die werkzaamheden 6.50, welk bedrag hij niet heeft ontvan gen daar' R. Oosterhuis de zaak niet ver trouwde. Eisch: 3 mnd. gev. straf; uitspraak: 2 mnd. gev. straf. M. M. H„ 19 jaar, zonder beroep, wonen de te Sluis, wegens oplichting. Zij had op 18 November 1939 te Middelburg met het oogmerk om zich wederrechtelijk te be- voordeelen tot Jacobus van Graafeiland ge zegd, dat zij voor een familiekwestie ver schillende pastoors moest bezoeken; zij ver telde met pastoor Voorham te Middelburg te hebben gesproken over de betaling van de reiskosten en deze had gezegd dat dc pastoor te Sluis de autokosten zou betalen voorts zou de pastoor hebben gezegd, dat zij de familiekwestie niet. op 1 dag kon regelen indien zij gebruik maakte van bus of tram en dat zij daarom maar een taxi moest ne men om zoo spoedig mogelijk bij haar grootmoeder te Heinkenszand te zijn die ge brekkig en blind was en niet lang alleen gelaten kon worden; zij vertelde denzelf den dag uit Sluis te zullen terugkomen en bij haar reis naar Heinkenszand te Middel burg zou verblijven zoodat zij Van Graafei land de verschuldigde autokosten zou beta len. Op deze wijze heeft zij Van Graafeiland bewogen haar per auto van Middelburg naar Vlissingen te brengen. Eisch en uitspraak: 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en onder toezichtstelling van de r. k reclasseeringsvereeniging afd. Middelburg. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 84%—.— Zeeuws. Hyp. B-3% 83% Cities Service Cy. P. 1958 5 56%56% Bataafsche Petr. Mij. 3% 88%88 A Amsterd. Bank 9090% A Ned. Gist- en Spiritusf. 325326 A De Schelde N.B. 44%—44% C Am. Smelt en Ref. 39%—39 A Houth. Albe.rts 61 C Chesapeake en Ohio 31%31% C Pref. Kansas City South,. 1514% C Union Pac. Rr. 74%73% Ned. 38 1000-3 84%—84% O. Indië 37 1000-3 83—83% A Koloniale Bnk. 167—167% A N.I. Hbk. 600 109—109% C Ned, H. M. 1000 82%—83 A v. Berkels Pat. 28—28% C Calvé-Delft 63%—64% A Lever-Bros en Unilever 97%98-97% A Philips Gem. B. afg. 128%128-29 C Am. Car en Foundry 2323-.% C Anaconda Cop. 23%23%-% C Bethlehem St. 59%—59%-60% C General Motor 40%40% C Kennec Copper 29%29%-% C North Am. Aviation 19%18% C Rep. Steel 17%—17%-% C U. States St. C. 48%48%-49% C North Am. Cy. 18%—18 A Kon. Petr. Mpjj. 266—266%-68% C Contin. Oil Cy. 17%—17%-18 C Phillips Petr. Comp. 30%—30% C Shell Union O.C. 9%— 9%-10 C Tide Water Ass. Oil 8—9%-8% A Ned. Scheepv. U. 108%—109%-10% A H.V. Amsterdam 400%—402-04 A N.I. Suiker U. 235—233 A Deli Batavia 120-121-23 C Deli Mij. 1000 163—164%-65% BEURSTHERMOMETER DINSDAG, I-I VA Tabak Schepen A Senembah 140% 141-42 C Pensylvania Rr. 18%18% C Southern Pac. Cy. 11%—11% A Southern Rlw. 14%—14% A Amst. Rubb. C. 203%—204% -06% A Deli-Bat Rubb 158%—161%-63 A Hessa Rubber 110.%—112-% A Serbadjadi S.R. 105%—103%-04 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Helen. Gister, 7,41% 7,38 75,25 75,20 4,20% 4.18% 31,52 31,44% 1,87% 1.87% juist bijtijds kans gezien van de machine op den weg te springen. Het personenrijtuig, dat achter de locomotief volgde en waarin een aantal passagiers zat, bleef op de ma chine rusten, zoodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De brugwachter had de brug geopend ter wille van de schaatsenrijders. Daar Urk door het ijs per hoot niet te her eiken is, vertrok Maandag van Schiphol een vliegtuig met post naar het eiland. De zakken worden ingeladen. Britsch stoomschip sloeg Duitschen duikbootaanval af Een ander vaartuig in 10 minuten gezonken. Reuter meldt uit Rio de Janeiro, dat het Britsche schip „Highland Patriot" (14.172 ton) door een Duitsche duikboot op de reis uit Europa is aangevallen. Er werden torpedo's afgevuurd, die alle misten. De duikboot kwam later boven en heeft her haaldelijk doch zonder resultaat gevuurd. De „Higland Patriot" beantwoordde het vuur en het gevecht heeft twee uur ge duurd. Tenslotte verdween de duikboot en kon het schip de reis in Zuidelijke richting voortzetten. Aan boord van het Britsche schip was een persoon om het leven geko men, n.l. een Portugeesche passagier. Het Britsche schip „Cedrington Court" metende 3000 ton, is Zondag aan de Zuid kust van Engeland na een ontploffing in tien minuten tijd gezonken. De uit 34 per sonen bestaande bemanning is gered. Een scheepsjongen werd eenige meters de lucht ingeslingerd, doch hij heeft alleen een been gebroken. EEN BELGISCHE TREILER VERMIST. Sedert twaalf dagen heeft men niets meer vernomen van den te Oostende thuis- behoorende treiler. „Adeline", welke was uitgevaren voor vischvangst op de Noord zee. Men vreest, dat het schip op een mijn is geloopen. DUITSCHE VLUCHTELINGEN VAN NEDERLAND NAAR BELGIë GESMOKKELD. De Antwerpsche politie heeft Zaterdag in het Centraal Station te Antwerpen een Nederlander aangehouden, op het oogenblik dat hij met twee Duitsche vluchtelingen te Antwerpen arriveerde. De politie had vernomen, dat een gere geld verkeer tusschen Nederland en België plaats had waarbij Nederlanders vluchte lingen over de grens brachten. Bij het ver hoor, dat den aangehouden Nederlander werd afgenomen legde hij bekentenissen af. Hij bekende, dat hij tien gulden ontving van eiken vluchteling, die hij in België bracht. De justitie vermoedt, dat men hier te doen heeft met een geheele organisatie, die sinds verscheidene maanden werkzaam De vijflitig als reclame? De correspondent van de „Daily Express"" bericht, dat het publiek de bekende Cana- deesche vijfling van Dionne kan zien op de tentoonstelling te New York. VIJFTIG JAPANSCHE MIJNWERKERS IN GEVAAR, Door een instorting in de Japansche steenkolenmijn van Yubari in Hokkaido zijn vijftig mijnwerkers ingesloten. Het reddingswerk wordt sterk belemmerd door de ontwikkeling van gas. Tot dusver heeft men slechts een mijnwerker kunnen bevrijden. Engelsche aandrang Sol spoedige hulp aan Finland. „Anders is het misschien te laat." De militaire medewerker van het half- officieele Engelsche dagblad „Times" spoort de Geallieerden en neutralen aan om Fin land de grootst mogelijke hulp te verleenen, zoolang het nog tijd is. Hij wijst de argumenten, dat de Russen geen groote poging zullen ondernemen voor het voorjaar en dat Finland voordien vol doende hulp zal hebben, van de hand. Op de eerste plaats is het niet zeker, dat de Russen een aanval zullen uitstellen, want hoewel het zeer goed mogelijk is, dat zij in de eerste linie niet meer troepen kunnen hebben dan op het oogenblik, kunnen zij toch de. uitgeputte troepen in de eerste linie steeds vervangen door versche troepen. „Bovendien is het misschien in het voor jaar te laat om Finland hulp te verleenen. Zoodra de sneeuw verdwenen is, hebben de Finnen hun grootste hulpmiddel verlo ren. In het Zuiden des lands duurt de winter nog drie maanden en in het Noorden nog vier en iedere hulp, welke snel wordt ge zonden is dubbel doeltreffend. Het is dwaasheid, zoo gaat de militaire medewérker voort, om zooals men in som mige kringen, doet, te verklaren, dat dé oorlog in Finland een geïsoleerde oorlog is en ons niet aangaat en dat het voorzien van Finland met wapenen en voorraden zeker een interventie van Duitschland in Scandi navië teweeg zou brengen. Wat ook de werkelijke houding van Duitschlancl ten aanzien van Finland is, het is waarschijnlijk, aldus de militaire me dewerker van de „Times", dat een misluk ken van de Russische actie in Finland het sein zou zijn voor een dergelijke interventie van Duitsche zijde".

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2