TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 8 JANÜARï 1940. No. 6. Achter het front in Finland. De eeiste hulp aan de gewonde soldaten wordt in de daartoe ingerichte ambulance-treinen verleend door het medisch personeel, dat do loodc«o'-dodio-~— mot oroote toewijdina verzorcit KRONIEK VAN OEI BAS Het vijfde kabinet-Pierlot. Vrijdagmorgen heeft de heer Pierlot, zooals men weet, het ontslag van zijn re geering aan den Koning aangeboden en des avonds kon hij reeds de samenstelling van de nieuwe Belgische regeering mede- deelen. In minder dan een jaar, namelijk in elf maanden is de heer Pierlot aan 2jjn vijfde kabinet en de omstandigheden op binnenlandsch zoowel als buitenlandsch ge bied hebben het hem niet gemakkelijk ge maakt. Een bijzondere populariteit hebben de regeeringen Pierlot in België tot dus ver niet genoten. De premier heeft reeds verschillende formules geprobeerd. Na te zijn begonnen met een katholiek-socialis tische combinatie volgde een week later een drieledige eendagsregeering van katho lieken, liberalen en socialisten. Na de ver kiezingen van 2 April 1939 vormde de heer Pierlot weer een katholiek-liberale regee ring, maar toen de oorlog was uitgebroken werden op 3 September de socialisten op genomen in het kabinet, dat een miniatuur- parlement werd met zijn achttien minis ters. Thans ruimde dit uitvoerige gezel schap het veld weer. Veel wyziging in de samenstelling der regeering is er intusschen niet gekomen. Het kabinet is ingekrompen, meer niet. De heeren H. de Man, minister zonder portefeuille, Wauters, minister van nationale voorlichting, Marck, minister van verkeerswezen, Duesberg, minister van on derwijs en Devèze, minister van binnen- landsche zaken, zijn verdwenen. Slechts een enkele nieuwe figuur kwam er bij, namelijk de socialistische senator Matagne. Op de veertien ministers zijn er maar vier Vla mingen, namelyk Sap (economische zaken en bevoorrading), De Vleeschauwer (kolo niën), Balthazar (arbeid) en Van der Poor ten (bin'nenlandsche zaken). De heer Pierlot heeft, practisch gezien, zjjn hervormingen beperkt tot de maatre gelen die sedert maanden algemeen wer den noodzakelijk geacht in de Belgische pers, namelijk inkrimping van het aantal ministers en samenvoeging van de econo mische departementen, alsmede afschaffing van het totaal overbodig geacht ministe rie van nationale voorlichting. De diensten van „voorlichting" zijn onder den eersten minister gekomen. Het ministerie, dat door den heer Wauters werd geleid, had scher pe critiek verwekt. Dat een speciaal depar tement werd opgericht, om de pers inlich tingen te verschaffen etc., met een eigen begrooting van ongeveer vijftien millioen, op een oogenblik dat van iedereen bijzon dere opofferingen worden geëischt op fis caal gebied, noemde men geldverspilling. In journalistieke kringen werd het ministe rie steeds met een zeker wantrouwen be schouwd omdat het de openbare meening wilde „leiden". De nieuwe regeering telt vijf katholieken, vier socialisten en drie liberalen, alsmede twee extra-parlementairen, namelijk de heer Gutt, minister van financiën en luite- -nantrgenerafil Penis, minister van defen sie. De heer Spaak is aan buitenlandsche zaken gebleven. Dit toont op zich zelf reeds voldoende aan dat deze kabinetsvorming louter op grond van binnenlandsche over wegingen is tot stand gekomen en aan het buitenlandsch beleid niet wordt geraakt. Het onthaal dat de hervormde regeering ten deel valt, is intusschen koel te noemen. De opkalefatering wordt in politieke krin gen te Brussel niet beschouwd als een be wijs dat het politiek beleid een nieuwe vlucht nemen zal en dat talrijke hangende problemen op krachtige wijze zullen wor den aangepakt, uitsluitend rekening hou dende met het algemeen belang. Er is geen nieuwe regeeringsverklaring in het vooruit zicht gesteld en het is niet te verwachten dat de nieuwe regeering Pierlot zal terug komen op maatregelen die in vele kringen als vergissingen werden beschouwd, zoo als de wet op de uitzonderlijke winsten. Bij het uitbreken van den oorlog werd van verschillende zijden betoogd, dat België ko len moest voortbrengen, zooveel en zoo vlug mogelijk. Nochtans is er practisch vrijwel niets gedaan om de productie belangrijk op te voeren. Sedert 1 Januari zijn ongeveer 30 percent van 'de auto's uit het verkeer in België genomen door hun eigenaars, we gens de verhoogde belasting en den ben zineprijs die thans 3,70 franken bedraagt, hooger dus dan in Nederland, Zwitserland, Frankrijk of Engeland, en dit ondanks het feit dat de aanvoer vrijwel normaal ge- TEGEN DE WET Naar het Engelsch van MARTIN POKLOCK. 33). „Gaat u door, meneer Connor", zei Chris topher. „Ik veronderstel, meneer, dat u mejuf frouw Frensham dikwijls ziet, sinds u begon Connor met een eigenaardige aarze ling in zijn stem en woordkeuze, welke zeer ongewoon was voor een man als hij. Christopher 2at met een ruk overeind. „Sinds ik ontslagen Ben? Ja, natuurlijk. Maar wat heeft Ja- mejuffrouw Frensham met deze „Een oogenblik, meneer, een oogenblik!" „Pardon!" „Het is u misschien bekend misschien ook niet dat mejuffrouw Frensham ken nis gemaakt heeft ja, ik zou wel haast mogen zeggen vriendschap gesloten heeft met den heer, die op een zoo gelukkige wij ze u aan een alibi geholpen heeft?" „Revel, bedoelt u?" zei Christopher, ter wijl hjj onrustig in zijn stoel zat te draaien. „Ja, dat weet ik. Maar waar wilt u eigen lijk heen?" „Laat me nog even mijn gang gaan, me neerIk wil u nu een vraag stellen. Wat is uw meening over den heer Ni cholas Revel?" Christopher staarde voor zich uit en zei langzaam: „Ik geloof niet, dat ik me een meening over hem gevormd heb". „Ah!" Deze eenlettergrepige uitdrukking Giften der Koningin aan het Steuncomité en 0. en 0. Naar men ons mededeelde, heeft IT. M. de Koningin aan het Algemeen Steunco1 mité 1939 en aan de Commissie voor Ont wikkeling en Ontspanning van militairen een bijdrage geschonken uit de inkomsten van het Sophiafonds, hetwelk ter beschik king van de Koningin is gesteld door wijlen I-I. K. H. Groothertogin Sophia van Saxen- Weimar, prinses der Nederlanden. Prinses en Prins hebben weder te Loosdrecht schaats gereden. Ook Zondagmiddag heeft het Prinselijk paar gedurende een uur op de Loosdrecht- sche plassen schaatsen gereden. Ons overheidsapparaat wordt steeds duurder. Sinds 1900 gestegen met 600 millioen. Volgens een publicatie van bet Centraal bureau voor de statistiek komt de steeds toenemende omvang van het overheidsap paraat tot uitdrukking in de gewone uit gaven, die in 1900 nog 149 millioen be droegen, doch bijna onafgebroken zijn aan gegroeid tot 663 millioen in 1937 terwijl voor 1938 en 1939 oorspronkelijk geraamd werd resp. 704 millioen en 745 millioen. De daarmee niet altijd gelijken tred hou dende inkomsten waren oorzaak dat tot en met 1937 op den gewonen dienst een be drag van 194 millioen ongedekt bleef. Per hoofd der bevolking bedroegen de uitgaven van alle departementen te zamen in 1937 61,—, in 1938 (oorspr. raming) 66,en in 1939 (oorspr. raming) 69,—- Als opbrengst der belastingen ten behoeve van den gewonen dienst is in de Rijksbe- grooting voor 1939 geraamd 453 millioen 52,per hoofd der bevolking). De win sten der staatsbedrijven werden geraamd op 11 millioen (d.i. ruim 1,per hoofd der bevolking). Van de voor dit jaar in to taal geraamde uitgaven ad 606 millioen bleef zoodoende 143 millioen ongedekt of 16,per hoofd der bevolking. De totale belastingopbrengst met inbe grip van die ten behoeve van het Ver- keersfonds was in 1937 582 millioen, te gen 120 millioen in 1900. De voorloopige raming voor 1939 bedroeg 600 millioen. VLOTTENDE SCHULD 1018 MILLIOEN. De gevestigde schuld heeft op 1 Januari 1938 met 3253 millioen een maximum be reikt. Per 1 Januari 1939 is zij iets terug- geloopen tot 3212 millioen. De vlottende schuld is de laatste jaren in vergelijking tot vroegere jaren zeer hoog. Zij bedroeg bij den aanvang van 1938 805 millioen en in liet begin van 1939 774 millioen, ter wijl zij op 15 December 1939 zelfs gestegen is tot 1018 millioen. De rentelast kon verminderen door voort durend plaats gevonden hebbende conver sies. Voor"1939 werd in de oorspronkelijke begrooting nog f 111 millioen hiervoor ge raamd. schiedt en de voorraden nooit zoo hoog zijn geweest. Het gevolg is dat de fiscus min der ontvangt dan voorheen en de economie van het land er door wordt geschaad. Men betreurt ook, dat de heer Devèze niet op nieuw in het kabinet zitting heeft, alhoe wel hy zich door zijn energie om te belet ten, dat gemeenten gelden verspillen, heeft weten te onderscheiden, terwijl de heer Sap wordt gehandhaafd, ondanks het feit dat deze minister allerlei samenzweringen scheen op touw te zetten tegen collega's. De algemeene indruk te Brussel is, dat men de regeering eerst aan het werk moet zien, doch dat de politieke atmosfeer in geen geval lijkt opgeklaard. scheen voldoening weer te geven, doch liet in het midden of die Christopher's woorden zélf gold, of alleen maar den tooii waarop hij ze uitgesproken had. Schud en kijk opnieuw! Een Grieksche kellnerwerd doodgeschotenInspecteur Moly- neuxop wachtgeld gegaan. Frampton Street loopt evenwijdig met Old Compton Street. Op Donderdagavond is de heele weg er vrijwel geblokkeerd'door al de vensterskarrenwaarvan de benzinelan taarns een flikkerend en walmachtig licht verspreiden. Op den Zuid-Oostelijken hoek staat het Café Martinique. Dit etablissement onderscheidt zich uiterlijk van geen der honderd andere café's in Soho. Voor den toevalligen bezoeker, die er zoo maar eens binnenloopt en dat zijn er maar weinigen is het café Martinique niet erg aantrek kelijk. De kookkunst wordt er zeer slordig beoefend, de bediening is er miserabel en de prijzen zijn er bovendien buiten alle ver houding. Maar voor de stamklanten is café Martinique heel anders. Onder deze vaste bezoekers nam Richard Molyneux een eervolle plaats in. Hij wist absoluut niet of de vettige, dik buikige Luigi Galoni eenig idee had, wie hij in wer kelijkheid was, of niet. Het kon hem ook niets schelen, want Galoni bediende hem goed en overvroeg niet. De heer Richard Molyneux kwam op een avond om half elf de smalle deur van voor noemde zaak uit. Daar het Vrijdag was, leek Frampton Street zoo goed als uitgestorven. Geen handkarren, geen walmende vlammen en dus heel weinig licht. Nadat meneer Richard Molyneux zich een paar passen van het café Martinique verwijderd had bleef hij stilstaan, stak een sigaret op en slenterde vervolgens op zijn gemak in westelijke rich- Nederlands zelfstandigheid is onaantastbaar. Elke aanvaller zon den meest Ihardnekkigen weerstand ontmoeten. De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in buitenland sche persorganen tendentieuze berichten omtrent Nederland verspreid, in dier voe ge dat twijfel wordt gewekt aan Neder lands vastbeslotenheid om zich met alle krachten, waarover het land beschikt te gen eiken buitenlandsche aanval te ver weren. Naar aanleiding hiervan zij nogmaals verklaard, ter voorkoming van alle misre kening, en ter wegheming van verder mis verstand, dat over Nederlands onaantast baarheid niet te onderhandelen valt, en dat elke aanrander van het Nederlandsche grondgebied den meest hardnckkigen weer stand onzer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. De kosten van levensonderhoud sinds 1938 met 5 pet. gestegen. Het Centraal bureau voor de statistiek -geeft de onderstaande berekening van in dexcijfers gebaseerd op het gemiddelde ver bruik van 276 gezinnen met een inkomen van minder dan 1800 per jaar uit ver schillende deelen van Nederland. Als basis is gekozen 1938 100, omdat in dat jaar de prijsstijgingen als gevolg van de devaluatie van den gulden na Septem ber 1936 uitgewerkt waren, terwijl de daar mee verband houdende loonsverhoogingen toen hun beslag gekregen hadden. Als men dus 1938 stelt op 100 komt men voor Augustus 1939 op 98,5 en voor No vember en December van het afgeloopen jaar op 105 Op 2 Januari 1940 was het indexcijfer eveneens nog 105 Prijsverschillen vlas en vlas producten. Van officieele zijde "vernemen wij, dat van Maandag 8 Januari af voor vlas en vlasproducten by uitvoer de volgende prijs verschillen zullen worden geheven: a. 4.per 100 kg voor ander dan ge root stroovlas; b. 8.per 100 kg voor geroot stroo vlas; c. 6.per 100 kg voor onbewerkte lokken d. 12.per 100 kg voor gezwingelde lokken e. 21.per 100 kg voor snuit, waaron der begrepen hekelsnuit; -- f. 39.per 100 kg voor gehekeld vlas lint; g. 21.per 100 kg voor ander dan ge hekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur voor den uitvoer aan de Ned. Akkerbouwcentrale wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van een der besturen van door den directeur dezer cen trale aan te wijzen vereenigingen, dat het betreffende vlaslint afkomstig is van vlas, hetwelk volgens de dauwroot-methode is behandeld. h. 30.per 100 kg voor ander dan ge hekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet. een verklaring als be doeld onder g. wordt overgelegd. Voor transacties naar het buitenland wel ke voor 7 Januari 1940 tot stand zijn geko men en waarvan de schriftelijke opgave vóór of op 9 Januari in het bezit dezer een- trale is, gelden de prijsverschillen, welke eenigen tijd geleden werden vastgesteld. NEDERLANDS OUDSTE BURGEMEESTER NAM AFSCHEED. In een speciale zitting van den raad der gemeente Oud- en Nieuw Gastel heeft den heer A. G. J. Mastboom afscheid genomeii als burgemeester na een ambtsvervulling van 42 jaar. Het zijn kleine trekken der ziel, kleine pogingen, waardoor men het zekerst liefde wint. ting. Hy was zoowat halverwege de kron kelende straat toen hy plotseling, vlak on der het licht vair een lantaarn op een pas of twintig van hem vandaan de figuur van een agent in het oog kreeg. Hy zag ook nog een andere figuur: iemand die tegen den muur leunde, welke zich vrijwel onmiddel lijk achter den agent bevond, doch die 2ooals hy zien kon door een grooten angst aangegrepen scheen te worden en zich zenuwachtig uit de voeten probeerde te maken. De heer Richard Molyneux versnelde zijn pas. Hij had echter nog geen tien stappen gedaan ofInspecteur Richard Molyneux van de Crimineele Recherche rukte iets uit zijn achterbroekzak en zette het op een loopen. Hij schreeuwde. De politieagent draaide zich om. Vlak voor zich zag de agent den knikkebeenenden marionet dan sen en met iets in zijn rechter hand zwaaien dat glinsterde in den gelen schijn van de lantaarn. Inspecteur Molyneux vuurde drie keer achter elkaar. De als een bezetene rond huppelende gestalte sprong nog 'keer keer op en zeeg toen als een half lege zak in el kaar. Schud en kijk opnieuw! Een rechercheur dood gevonden bij de Hurst Park racebaan. „Heb ik het niet gezegd?" zei hoofdagent Charlesworth en sioeg op tafel, met een vuist zoo groot als een schapenbout. „Ben je er zeker*"van, Charlesworth, dat Carlotti's bende hier achter zit??" vroeg de ondercommissaris. „Zeker dat het niet.,...,." De gevaren van het bevroren IJsseïmeer. Twee mannen verdronken. Men maakte zich op Urk erg ongerust over twee Urker mannen, twee neven, Kap- tein genaamd, 22 en 24 jaar oud, die Za terdagmorgen te voet over het ijs in de richting Lemmer waren vertrokken om een vriend, die naar Urk zou komen, tegemoet 'te gaan. Sedert hun vertrek had men niets meer van hen vernomen. De vriend uit Lemmer is om drie uur Zaterdagmid dag op Urk aangekomen, zonder zijn mak kers te hebben gezien. Men werd op Urk gealarmeerd door een paar personen, die beoosten den dijk van Lemmer naar Urk wandelden en op een zeker oogenblik hulpgeroep meenden waar te nemen. Zij gingen hierop terstond in de richting van den dyk, klommen deze over. doch ontwaarden niemand. Wel bevonden zij, dat het ijs zeer bros was. Zij plaatsten een stok met een doek op deze plek en spoedden zich voorts naar Urk, waar zij van hun ervaringen mededeeling deden. Op het. eiland waren reeds verschillende militairen, die met verlof waren, nat aan gekomen, doordat zy op hum wandeling naar Urk door het ys waren gezakt, dat op- plaatsen waar bodemgassen loskomen, dun of bros is. Allen konden zich in veiligheid stellen. Nu echter van beide neven Kaptein niets was gezien, hield men rekening met de mogelijkheid, dat beiden slachtoffers van het ijs zouden zyn geworden. Familieleden, uitgerust met fakkels, lan taarns en dreggen, zyn uitgetrokken om te trachten beide mannen, van wie de oudste gehuwd is, op te sporen. Zondagmorgen om zes uur is van Urk ook een ijsvlet vertrokken om te zoeken naar de beide vei-miste jongemannen. Deze reddingploeg heeft beide mannen gevon den. Het bleek, dat zij op hun tocht in een wak waren geraakt en op jammerlijke wyze zijn verdronken. Ter plaatse was het ijs gisteren zeer on betrouwbaar door de losgekomen bodem- gassen. J. Kaptein was 24 jaar oud en gehuwd. Zijn neef, de 22-jarige C. Kaptein, was on gehuwd. SOLDAAT IN EEN WAK GE REDEN EN VERDRONKEN. Te Sassenheim is Zaterdagmiddag op het Kagermeer de 27-jarige sergeant J. Heynes, afkomstig uit Oude-Pekela, met „Ze willen ons in den waan brengen, dat het X is", zei Charlesworth. „Maar X heeft zich nooit iets van onze lui in burger aan getrokken en zelfs al doet hij dat wel. dbn weet ik nog pertinent, dat de mannen van Carlotti dit gedaan hebben. We zullen ze er wel nooit voor te pakken kunnen nemen, maar ze hebben hierop al zes maanden lang geloerd van het oogenblik af, dat die ar me Brent dien boef van een Carlotti voor een langen ruk de doos in heeft laten draaien. Ik wist dat dit vandaag of morgen komen moest. En dit is nog maar het eerste begin van een heel en schep meeren al lemaal op rekening van meneer X Schud en kyk opnieuw! De heer Nicholas Revel komt tot de ontdekking, dat, waar hy ook gaat In de Albert Halleen massa bijeenkomst gehoudenom te pro- testeetfen De heer Nicholas Revel daalde langzaam de stoep van het Hyde Park Hotel af, sloeg links af en wandelde toen in de richting van Knightsbridge. Hy droeg geen avondklee- ding, wat ongewoon voor het uur van den dag mocht heeten, want het was reeds bij negenen. Toen hij bij de kazerne was aan gekomen, stak bij over naar het andere trottoir. Sinds hij het Hyde Park Hotel ver laten had, had hy geen enkelen keer om gekeken. Vlak voor den ingang van Prince's Tennis Club bleef hy opeens stilstaan en draaide zich vliegensvlug op zyn hakken om en keek nu in het gezicht van een pootigen kerel, die hem zorgvuldig uit den weg ging en toen doorliep. De heer Revel zag het be gin van een lachje aan één van zyn mond hoeken trekken. De heer Revel hield nu met veel vertoon en een omhaal van woorden een taxi aan en zei of liever schreeuwde, dat hij naar het Lyric Theater in Ham- Qetoeele bemanning wam gpifsefoati marinetreiler emgetonien. Weer een aantal slachtoiïers van den zee-oorlog. Een treiler der Britsche marmerde 449 ton metende „Kingston Cornelianis in de straat van Gibraltar gezonken, na in aanvaring geweest te zijn met het Fran- sche passagiersschip „Chella" (S920 ton). Alle 16 opvarenen van den treiler zijn om het leven gekomen. De „Chella" liep eenige schade op, die thans hersteld wordt. Het Britsche s.s. „Towneley" (2888 ton), is gisteren ter hoogte van de Engelsche Zuidoostkust op een mijn geloopen en ge zonken. Alle leden der bemanning konden worden gered. De S317 ton metende Engelsche „City of Marseilles" is bij de Schotsehe Oostkust op een mfón geloopen en heeft midscheeps ern stige schade gekregen. Een lid der beman ning, een Laskaar, kwam om het leven; 13 Britsch-Indiëers werden gewond. Het schip is gisteren een haven binnengesleept. Het 5Ü62 ton metende s.s. „Frankenwald" van de HamburgAmerika-lijn is in de Sognefjord, ongeveer 70 km ten Noorden van Bergen, gezonken. De uit 48 koppqn bestaande bemanning en de twee Noorsche loodsen zyn door een Noorschen torpedo- bootjager gered en naar Bergen gebracht. De oorzaak van den ondergang van dit schip wordt niet vermeld. 120 slachtoffers bij scheepsramp. Men gelooft, dat 120 Koreanen in de Straat van Korea zijn verdronken, toen een motorschip van niet nader aangegeven ton nage op 20 zeemijl ten Noordwesten van het eiland Tsjoesjima een motordefect kreeg en dóór hooge zeeën werd overspoeld. Het schip bevond zich van de Zuidkust van Ko rea op weg naar Japan, toen het door de ramp werd getroffen. Slechts 14 passagiers, die bij de plaats van het ongeluk in zee wer den aangetroffen, werden door een vis- schersboot opgepikt. mersmith gereden wilde worden, maar liet na nog geen driehonderd meter gereden te hebben, den chauffeur van koers verande ren. Hij wilde toch maar liever naar de Al bert Hall gebracht worden'. Voor den oostelijken ingang van de Al- bert Hall liet hij stoppen en betaalde den chauffeur. Hjj stond op het trottoir vlak onder een aanplakbiljet, dat in schreeuwen de, vuurroode reuzeletters aankondigde, dat er dezen avond om half tien onder voor zitterschap van den krantenkoning lord Ot- terworth een openbare massavergadering gehouden zou worden. Een dun stroompje menschen droop reeds over het trottoir de stoep op en den ingang binnen. De heer Re vel wachtte. Aan den overkant van den weg hield nu een andere taxi stil. Er stapte een poolige kerel uit niet zoo'n geweldenaar als hem voor den ingang van Prince's Ten nis Club haast van de sokken geloopen had maar desniettemin een pootige kerel. De heer Revel floot zachtjes voor zich heen en haalde een blauwe toegangskaart voor lord Otterworth's vergadering uit zijn zak. Hy ging langzaam de stoep op. Schud en kijk opnieuw! Een ongehoord heftige scènein het Lagerhuiscirculeert er een speciaal en vertrouwelijk rapport Op een morgen in Juli verscheen in de Handelingen van het parlement onder de rubriek Vragen het volgende: Afgevaardigde van Kensington: Wil de minister van binnenlandsche zaken mede- deelen, of de namen van de vermoorde po litieagenten. welke door de dagelyksche pers aan het publiek bekend gemaakt zyn inderdaad een complete lyst vormen? (Wordt vervolgd). een kennis in een wak gereden. De jonge dame kon worden gered, maar de sergeant, die onder het ijs was geschoten, verdronk.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5