lp ft&ofimxci&Ie lg| HIDDELBÜRGSQIE COIMNT (&.GOESGHE. COURANT) eischen tegenover Roemenië HevSge k@yde belemmert dien strijd! In Finland. Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. cnapijgxgr TWEE BLADEN jusawajuBj ÖJWIJJ EERSTE BLAD MAANDAG 8 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Hongarije haradhaaflS; zijjm Maat- Italië voelt niets veer eera conflict op den Balkan. „Geen agressieve bedoelingen tegen Rusland." De besprekingen- tusschen de ministers van buitenlandsche zaken-Van Italië en Hon garije Ciano en Csaky, te Venetië hebben groote aandacht getrokken. De besprekin gen zijn thans afgeloopen en het Italiaan- sche nieuwsbureau Stefani heeft een offi- cieele communiqué gepubliceerd, dat luidt als volgt: Graaf Ciano en Graaf Csaky hebben een gedachtenwisseling gehad over den alge- meenep toestand in Europa. Zij hebben eens te meer met voldoening kunnen constateeren, dat de grondslagen, waarop de vriendschap en de nauwe samen werking der beide landen zijn gebaseerd, hecht en zeker zijn en dat over alle vraag stukken een volkomen gelijkheid van op vatting bestaat tusschen de beide regeerin gen". In ons blad van Za terdag konden wij er I reeds op wijzen, dat het onderwerp der besprekingen naar al- waarschijnlijkheid s de verhouding I van beide landen tot I Roemenië en de Sov- jet-Unie. Hongarije zoekt steun bij Italië voor zijn eischen te- gen. Roemenië, van welk land het Zeven- 1 burgen terugeischt, waarmee Roemenië na den vorigen oorlog o.m. is vergroot. Italië zou er waarschijn lijk wel voor voelen om dezen eisch te steu nen en zijn bondgenoot' "Hongarije nog vas ter aan zich te binden,, maar daarbij staat Mussolini tegenover het feit,' dat de Roe- meensche grenzen gegarandeerd zijn door Engeland, en Frankrijk. Bovendien- en wellicht weegt dit bij--hem het zwaarst zou'een gewapende actie in 't Westen Roe- meriië in het Oosten en Noorden, waar het aan' Rusland grenst; verzwakken en dat wil dV DuCé~zëkervoorlco"men.'"' Italië zit dus in eèn niet benijdenswaar dige positie. Herhaaldelijk heeft het Hon garije gelijk gegeven in zijn streven naar grensherziening, maar nu dit land krachti ge actie schijnt te verlangen, kan Musso lini daarin geen steun geven, uit vrees voor Moskou. STEEDS OPNIEUW: DE MINDERHEDEN. Volgens inlichtingen, die men in politie ke kringen te Rome over de besprekingen tusschen Ciano en Csaky heeft ontvangen, is Hongarije nog steeds van meening, dat het onrecht heeft geleden, toen Hongaar- Graaf Ciano. sche minderheden bij andere landen en vooral bij Roemenië werden ingedeeld. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap, dat deze inlichtingen melding maakt, voegt er aan toe, dat, volgens dezelfde inlichtin gen, de Hongaarsche regeering de opvat ting huldigt, dat zij niet haar plicht zou doen, wanneer zij van liaar rechten af zou zien, vooral in een tijdperk van aanzienlij ke territoriale veranderingen. Csaky gaf in- tusschen de verzekering, dat Hongarije zijn vriendschap met Italië trouw zou blijven. Hij gaf uiting aan de hoop, dat Italië de Hongaarsche aanspraken zou steunen. Ciano vestigde, zonder te zeggen, dat de aanspraken jegens Roemenië niet gerecht vaardigd waren, de aandacht van zijn Hon- gaarschen collega op het gevaar uit Rus land. Politieke kringen in Italië verklaren, dat Moskou in het tegenwoordige conflict slechts een doel heeft: de communisti sche ideologie in de Europeesdie landen te doen binnendringen. Hongarije zou daarvan eventueel het eerste te. lijden hébben. „RUSLAND MOET BINNEN ZIJN GRENZEN BLIJVEN." De „Giornale d'Italia behelst een uitvoerig artikel uit Venetië over de besprekingen tusschen Ciano en Csaky. Het blad zegt daarin o.a., dat de situatie in Zuidoost- Europa bepaald wordt door den staat van oorlog der groote mogendheden, die aan dat gebied grenzen, voorts door de 'houding der Donaustaten tegenover het copffict, door de betrekkingen tusschen die staten en door de nieuwe politieke actie van hét communisti sche Rusland. Italië is niet voor de vorming van „olok- ken," doch wenscht toenadering tusschen de Donau- en de Balkanlanden. De aanwe zigheid van Rusland aan de grenzen van Hongarije en Roemenië maant die landen tot het beschouwen van hun gemeenschap pelijke belangen. „Italië koestert geen agressieve bedoelin gen jegens de Sovjets. Italië _wenscht uit sluitend dé communistische' expansie tegen te houden, welke de beschaving, de orde en het. heil van Europ bedreigt. Rusland kan binnen zijn grenzen gerust blijven, maar indien het communisme zich zou,willen keeren naar de zones, welke van vitaal belang zijn voor Europa en Italië, zou het fascisme weten te antwoorden zoo als het behoort." Hieruit is op te maken, dat Italië niets voelt voor een eventueele gewapende onder neming tegen Rusland, waarover in den laatsten tijd in eenige Engelsche en Fran- sche bladen een proefballon is opgelaten en die betrekking zou hebben op den Kauka- sus. De lichting 1924 naar huis. Nadat in October van het vorige jaar reeds een aantal manschappen van de lichting 1924, behoorende tot de cavalerie, met klein verlof is gezonden, zal thans in den loop van Januari een aantal dienst plichtigen van dezelfde lichting, behooren de tot de bereden en de lüchtdoelartillerie naar huis mogen gaan. Na begin Febru ari zullen ongeveer honderd dienstplichti gen van de genie eveneens naar hunne haardsteden kunnen terugkeeren Wan neer het overgroote deel van deze oudste lichting naar huis zal kunnen gaan, staat, volgens de Tel., nog niet vast Dit hangt af van het verloop der eerste oefening van de in October jl opgekomen ploeg der jongste lichting. Waarschijnlijk zullen deze recruten in April voldoende afgericht zijn DE POST VOOR URK PER K. L. M. Vanochtend half elf is een K. L. M.-toe- stel, bestuurd door Parmentier, op Urk ge daald. Het vliegtuig had vijftien zakken post aan boord. Om elf uur is het toestel met vier zakken post naar Schiphol terug gekeerd. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Het dagelijksch bestuur van het Alge meen Steuncomité-1939 deelt mede, dat van een conducteur der Ned. Spoorwegen een schenking is ontvangen van een dag extra- loon. Moge dit voorbeeld zoo voegt het be stuur er aan toe tot navolging strek ken." SCHAATSENRIJDER VERDRONKEN. Gisternamiddag is de 29 jarige ongehuw de A. C. Bastiaans te Eindhoven bij het schaatsen op het nieuwe Eindhovensche kanaal onder de brug nabij den Oirschot- schedijk door het ijs gezakt en verdronken. Het geheimzinnige ontslag van den Engelschen minister van oorlog. Zooals wij Zaterdag reeds hebben gemeld,is de Britsche minister van oorlog, Hore Be- lisha, plotseling afgetreden. Wij opperden daarbij de veronderstelling, dat dit een ge volg zou zijn van een actie tegen hem in hooge kringen van het leger en wij schijnen daarmee tamelijk goed geraden te hébben, al betracht men groote geheimzinnigheid met deze zaak. Hore Belisha heeft besloten de traditie van het Britsche parlement te volgen en een „persoonlijke verklaring" af te leggen, wanneer het parlement weer bijeen zal ko men. Om het afreden van Belisha hangt meldt Havas een vreemde sfeer. Naar verluidt, wist hjj Donderdag bij zijn bezoek aan den minister-president nog niets van het lot, dat hem boven het hoofd hing. Chamberlain schijnt dezen dag alles in het werk te hebben gesteld om hem over te halen de portefeuille van handel te aan vaarden en hij beschouwde de weigering van Hore Belisha niet als definitief. Hij maakte complimenten en verklaarde, dat het werk van Hore Belisha in de geschiede nis geboekstaafd zal blijven. In parlementaire kringen vraagt men zich nog steeds af voor welken druk de minister-president precies is geweken. VRACHTAUTO GESLIPT EN TEGEN BOOM GEREDEN. Een doode. Zondagmorgen is tengevolge van de glad heid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het tooneelgezelschap „De jonge spelers" tusschen Rauwerd en Deer- sum (Fr.) geslipt en tegen een boom gere den. In de cabine waren behalve de chauffeur drie' leden van het gezelschap gezeten. Een van hen, de heer J. Seves, werd bij de bot sing zoo ernstig gewond, dat hij in het dia conessen huis te Leeuwarden, waarheen hij was vervoerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. Twee andere inzittenden werden licht gewond. De kwakkelwinter. Als men aan de hand van de wetenschap pelijke gegevens, het weer in ons wereld deel bekijkt, dan ziet het er vreemd uit! Zooals uit het bericht uit De Bilt blijkt, vriest het in het Noorden van ons land, terwijl he:, in Zeeland blijft bij „temperatuur om liet vriespunt" en een licht regentje Vanmorgen stond het kwik te Groningen 7 graden onder nul, te Middelburg ruim 2 er boven. Zoo zonderling als het met ons land ge steld is, is het eveneens met Europa, ja, daar zien wij nog vreemder verschijnselen. Op IJsland b.v. is de temperatuur 7 tot 9 graden boven h o r m a a 1. Dit kómt doordat een strpoming van warme lucht tot diep in de Poólzee doordringt. Het Zuidwesten van ons land heeft hiervan een uitlooper, waardoor de vorst, die uit het Oosten wil opdringen, wordt teruggehou den. De vorstlijn liep hedenmorgen dwars ver ons land en' volgde-, in Duitschland aan- ankelük den Rijn, zoodat het bij onze Oosterburen op dezelfde breedte als Zee land waar het dooit even koud is als in Friesland waar de ijsbanen nog alle open zijn. Intusschen is de strenge koude, die eeni ge dagen in Spanje en Italië geheerscht heeft, verdwenen. In De Bilt verwacht men blijkbaar, dat de vorstlijn in den loop van vannacht het zuiden van ons land weer zal bereiken, zoo dat het ook in Zeeland morgen weer een beetje kan vriezen. Houd er den moed maar in, schaatsenrijders Wil Berlijn ook van Polen een protectoraat maken Het plan voor een zelf standigen staat schijnt vergeten te zijn. Ér "zijn in den laatsten tijd verscheidene teekenen te constateeren, dat de Duitsche regeering in het geheel geen haast maakt met de eerst aangekondigde plannen tot vorming van een „onafliankelijken Pool- schen staat". Deze nieuwe staat zou kleiner zijn dan het Polen van vóór September 1939, maar geen bedreiging nleer Vormen voor Duitsch land, zoo zeide men in Berlijn. Van deze belofte is totnogtoe practisch niets te merken. Integendeel komen er be richten, die ér op wijzen, dat zoo langza merhand het gedeelte van Polen, dat onder Duitsch beheer staat, geheel bij het Der de Rijk wordt ingelijfd. Zoo meldt de correspondent van de En gelsche „Daily Mail" uit Belgrado, dat de Duitsche autoriteiten voornemens zijn een onafhankelijke orthodoxe kerk in het le ven te roepen, welke haar zetel te Berlijn heeft en waarbij de orthodoxe bevolking van Duitschland. Polen, Hongarije, Roethe- nië, Slowakije, Boliemen en de Oekraine zou zijn aangesloten. Mgr. Seraphin, de orthodoxe aartsbisschop te Berlijn en hoofd van het kleine getal Wit-Russen in Duitschland. zou hoofd van deze kerk wor den. Hij zou te dien einde besprekingen te Warschau hebben gevoerd. De leider van de Poolsche orthodoxe kerk zou de autori teit van mgr. Seraphin wel willen erken nen, doch zou niet afhankelijk willen zijn van Berlijn. Ook zouden de Duitsche autoriteiten met de orthodoxe synode van Istamboel bespre kingen hebben gevoerd. DUITSCHE SCHOLEN IN WARSCHAU! Ook wordt er gemeld, dat er talrijke Duitsche scholen zijn gesticht in het ge deelte van Polen, waarvan men verwachtte, dat het een eigen, min of meer zelfstandige regeering zou krijgen, zelfs in Warschau Zooals men weet, heeft Hitier gezegd met zijn politiek van volksverhuizingen een bijdrage tot den vrede te willen leveren. Maar wat Polen betreft, schijnen deze volksverhuizingen slechts in zooverre door te gaan, dat weliswaar de Polen uit den Corridor en de aangrenzende streken heb ben moeten vertrekken, maar dat zij in hun „nieuwe land" evengoed weer Duitsche huurlieden kregen. Men wijst er op, dat Duitschland een sterk stijgenden handel met Rusland ver wacht en dat de wagen hiervoor door Po len loopen, zoodat Berlijn een zeer groot belang houdt bij dit gebied. Het heeft er allen schijn van, dat Berlijn ook van Polen een soort protectoraat zal maken, evenals met Bohemen en Moravië gebeurd is. DE GEIIEEMZINNIGE VERDWIJNING VAN HET AMSTERDAMSCHE MEISJE. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam verzoekt ons te melden, dat het meisje, dat men in de laatste weken van December in Den Bosch, ventende met briefkaarten, heeft gezien en wier opspo ring de commissaris van politie te Den Bosch had gevraagd, omdat men in haar Jo de Nigtere had meenen te herkennen, de vermiste niet is. Het bleek een Amsterdamsche te zjjn, die met een blinden man is getrouwd en die beiden in hun onderhoud voorzien met den verkoop van prentbriefkaarten. 't Het s.s. .Rotterdam" Ambacht, waar het de Holland-Amerika-lijn op weg naar Hendrik Ido sloop verkocht is. Het schip bij bet vertrek Maasstad Een nieuwe „waarschuwing" aan Scandinavië. „Onze belangen staan op het spel bij hulp der Geallieerden aan Finland," Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De „Völkische Beobachter" wijdt vandaag een hoofdartikel aan de hulp van de Ge allieerden aan Finland. Hierin wordt gezegd, dat Engeland en Frankrijk onder verwijzing naar het hand vest van den Volkenbond, Scandinavië voor hun karretje pfobeeren te spannen en in een toestand pogen te dringen, welke niet yereenigbaar is met de neutraliteit. Het ri sico, dat de Scandinavische landen loopen. is zeer groot, aangezien de Britsche blok kade-oorlog ten doel heeft, alle toevoer van grondstoffen voor Duitschland af te snijden. Het voornaamste Zweedsche ertsgebied en de voornaamste Noordsche ertshaven, Nar vik, zouden binnen de zone voor den door- 'Oer voor wapenen komen te liggen. De Duitsche economische belangen staan dus op het spel, want zonder twijfel is het de bedoeling van Engeland hier een étappe- gebied in te richten, waarvan het doel ge makkelijk te herkennen valt. De ..Völkische Beobachter" verklaart ver der, dat het voor Zweden en Noorwegen niet noodzakelijk is zich op dezen weg te laten dringen. Het systeem van den Volken bond was gebaseerd op veronderstellingen, wellce niet meer bestaan, zoodat geen spra ke meer kan zijn van een nakomen van verplichtingen. Wanneer de Westelijke mo gendheden Finland werkelijk willen helpen, dan bestaan er andere middelen, dan kleine staten in levensgevaar te brengen. De hou ding van Engeland en Frankrijk toont even wel duidelijk, dat het doel van deze Finsche actie juist is de neutrale landen van het Noorden in gevaar te brengen en dat men vooral te Londen geheel in het plan van den oorlog werkt, nl. anderen de rekening voor Engeland te laten betalen. Een gift van het Prinselijk Paar voor het Ned. Roode Kruis. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het bestuur van de Koninklijke Nationale Zangschool te Den Haag een gift doen toe komen voor het lïefdadigheidsconcert voor het Nederlandsche Roode Kruis, welk con cert de Kon. Nationale Zangschool geeft op Woensdag 24 Januari a.s. Beide partijen graven zich in. De hevige koude der laatste paar dagen is voor de Finnen zeer welkom geweest, daar er slechts plaatselijke activiteit was. zoowel op de landengte van Karelië als aan de Oostelijke grens. De activiteit der Russen op de landeng te was beperkt tot kleine aanvallen en ar tillerievuur. Op die wijze konden de Fin sche soldaten een welverdiende rust ge nieten en waren zij in staat munitie te spa ren. Aan het Oostelijk front zijn de Finnen in staat geweest, eenige troepen in de voorste linies af te lossen. Sinds den veldslag van Suomusalmi heb ben zich geen groote militaire feiten meer voorgedaan. De Russen hebben een aantal plaatselijke acties ontketend tegen de ver sterkte linies op de Karelische landengte, doch de militaire bedrijvigheid van de Sov jets in dit gebied is sterk afgenomen. Wel bleef de zware Russische artillerie nu en dan Viipuri bombardeeren, maar de aan gerichte schade was - van weinig beteeke- nis. Ook hebben Russische artillerie 'en vliegtuigen de Finsche kustbatterijen ge bombardeerd op het schiereiland Koivisto en aan de oevers van het Ladogameer. In Oostelijk Karelië, in de streek ten Noorden van het Ladogameer en in Lap land, bleven de krijgsverrichtingen der laat ste dagen beperkt tot ontmoetingen tus schen Finsche patrouilles en verspreide groepen Russische soldaten, die van hun eenheden waren losgeraakt. WEER 3000 DOODEN BIJ SALLA, In het Finsche legerbericht van gisteren wordt medegedeeld: In de landengte van Karelië heeft de vijand in den nacht aan gevallen, na een voorbereiding door artil lerie. De aanval werd afgeslagen. Onze artillerie heeft een vijandelijke colonne, welke op marsch was, zoomede een ravitail- lceningscolonne verspreid. De vijand was begonnen zich in te gra ven en prikkeldraadversperringen aan te brengen. Bij Aittojoki werd een vijande lijke aanval afgeslagen en een tank ver nield. In het district Salla werd de poging van een vijandelijke ski-afdeeling om onze troe pen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man werden op het slag veld achtergelaten, verder 14 machinege weren en ander materiaal. In liet district Petsamo heeft de vijand met tamelijk geringe strijdkrachten aange vallen, doch hij werd afgeslagen. De vijandelijke activiteit ter zee werd door het ijs beperkt tot pogingen te voor komen, dat koopvaardijschepen onze havens zouden binnenkomen of verlaten. „EEN UUR VAN GLORIE," In een radio-oproep tot het Finsche volk wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden overwonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Alle Finnen worden aangespoord solidair en trouw te zijn, toewijding en zelfverloo chening te blijven toonen en alles te doen om de soldaten, die zich tegen den invaller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. Wij Wetendat wij een heiligen strijd voor een heilig doel strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij, sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en in de toekomst zullen onze dichters dit tijdvak bezingen als een uur van glorie." Duitscke officieren naar Rusland? E.euter meldt uit Londen: De Fransche radio-omroep heeft beweerd vernomen te hebben, dat twintig officieren van den Duit- schen genëralen staf naar Sovjet-Rusland zijn vertrokken om deel te nemen aan de reorganisatie van het roode leger. GROOT SUCCES VOOR DE FINSCHE SKIPATROUILLES, Het wordt thans bekend, dat Finsche ski patrouilles erin geslaagd zijn de Russische Moermansk-lijn geheel te vernielen. Hier door zijn de afdeelingen van het roode le ger aan het Noordelijke front voor een groot deel verstoken van geregelden aan voer, wat voor een vechtend leger van al lergrootst belang is. Bovendien zijn de Noordelijke Russische afdeelingen niet alleen afgesneden van aan voer uit. het Noorden, maar ook zijn de Fin nen doorgedrongen op Russisch gebied tus schen de Noordelijke en de Zuidelijke troe pen van het ,roode leger. Als zij dus in staat zijn om deze positie te behouden, zou den zij een groot deel van de aanvallers kunnen isoleeren en wellicht door honger en koude zwak maken, welke politiek zij reeds herhaaldelijk hebben toegepast.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1