Engeland s civiele schildwachten. UIT DE PERS p i nc'-n Akkertje, D>e voortreffelijke organisatie van de Londensehe brandweer. Wachten, oefenen en weer wachten. LONDEN Jan Vier maan den oorlog en nnp 's de ste bom niet op Londen gevallen Het oi'de leven gaat vroolük z!'n gang de win kels en de straten zijn vol menschen, die oudergewoonte hun 'nkoopen doen en in de restaurants, theaters en dansgelegen heden wordt s avonds gefeest alsof er hnmmetie aan de lucht was ..Car- pe diem" is ons motto, want morgen kan alles anders worden Dat weten ook de autoriteiten en daarom wordt er ondanks de schünhare veiligheid dag en nacht door 150 000 menschen over Londen ge waakt Komen de bommen eenmaal, dan zullen zij hun slachtoffers niet onvoorbe reid vinden Het heele enorme redd'ngs- apnaraat waarmee de wereldstad is uitge rust. zal dan door één druk op de knop onmiddellijk in werking worden gezet Hoe dat apparaat werkt heb ik onlangs bij een door het Ministerie van Binnen- landsche Zaken georganiseerde inspectie tocht kunnen zien Het was een indruk wekkende demonstratie van organisatorisch talent, van een tot in de kleinste details uitgewerkte paraatheid en van spontane discip'ine Het gaf ons, die de gelegen heid werd gegeven het apparaat te zien functionneeren. het aangename gevoel dat wij. ingeval wij onder een brandende pumhoop komen te liggen, er in ieder ge val binnen minimum van tijd onderuit zul len worden gehaald, gebluscht en per am bulance naar een ziekenhuis gebracht En hoewel dat op zichzelf geen aangenaam vooruitzicht, is het toch in ieder geval een prettiger vooruitzicht dan onder de puinhoop te b'yven liggen totdat er al leen voor den doodsbidder nog wat aan te verdienen valt Het eerste wat wjj van Londens red dingsapparaat op dezen nachtelyken tocht te zien kregen, was een kamer in het hoofdkwartier van de brandweer De wan den waren bedekt met groote kaarten waarop met gekleurde vlaggetjes wordt aangegeven waar de bommen brand heb ben aangericht, hoeveel brandweermachi nes er van de plaatselijke stations naar toe zjjn gegaan en hoeveel er op alle an dere brandweerposten in de stad voor handen zijn De commandant van de brandweer kan zoodoende met één blik zien hoe zijn troepen verdeeld zyn en over hoevee', reserves hij kan beschikken, voorzoover de plaatselijke brandweer het niet alleen af kan Voor zijn kaart geze ten en met behuliJ van een corps telefo nisten (motorrijders zijn aanwezig voor het geval de telefoon door de luchtaanval buiten werking zou worden gesteld) leidt hjj den strijd legen het vuur net zooals een veldmaarschalk of een admiraal een veldslag of een zeeslag bestuurt De troe pen waarover hij kan beschikken zijn sinds den oorlog enorm uitgebreid In plaats van de 300 brandweerwagens uit de goede oude vredestijd, heeft hij er nu bijna vier duizend Een groot aantal daarvan zyn hulpmachines, kleine motorpompen, die door taxi's getrokken worden, maar die volgens een van zijn zegslieden even doel treffend zijn als de gewone brandweer wagens van drie jaar geleden Het aantal brandweerposten is van 60 tot 400 uitgebreid en liet personeel van 2400 tot 24000 Als een verdere voorzorgs maatregel zijn er, door de heele stad ver spreid. 250 watertanks opgesteld met een capaciteit van 20,000 liter, voor het. ge val de waterleiding beschadigd zou wor den Het vuur heeft dus in Londen s nieuwe brandweer een formidabele tegen stander gekregen. De kracht van deze oppositie ligt bovendien niet alleen in de hoeveelheid materiaal en menschen, maar ook in de verrassende snelheid waarmoe de vijanden van het vuur hun tegenaan vallen uitvoeren, rvien neelt ons daar een merkwaardig staaltje van laten zien. Drukt U maai eens op dit alarmsignaal, zei onze gelei der toen hy ons naar de hal, waar de brandweerwagens stonden, had meegeno men Zoo gezegd zoo gedaan. Een van on: liet het signaal rinkelen en nog had hij zyn vinger niet van de knop afgenomen oi een dozijn brandweerlieden waren als bliksemsnelle apen de koperen klimpalen af komen glijden, op hun- wagens gespron- gén en met een plotseling geraas van motoren de straat op gezwenkt Zoo blik sémsnel was het alles gebeurd dat wij nog met open monden van verbazing stonden té kijken toen de roode wagens al een halve kilometer weg waren Nog een dere demonstratie van de verbluffende snelheid, waarmee de Londensehe brand weer werkt, werd ons gegeven toen men voor ons plezier op de plaats van een fic tieve brand binnen tien minuten 50 brand weerwagens uit de omliggende wijk had verzameld De brandweer is echter vanzelfsprekend slechts een onderdeel, zij het dan ook een hoogst belangrijk onderdeel van het Londensehe reddingsapparaat Daarnaast staan nog twee andere organisaties, de ambulancedienst en de dienst die verant woordelijk is voor het uitzenden van red dingbrigades. brancard-dragers, sloopers etc Zooals de brandweer zijn ook deze twee diensten zooveel mogelijk gedecen traliseerd-. Elke stadswijk heeft niet al leen zijn eigen brandweerpost, maar ook zijn eigen ambulance-stations en zijn eigen depots, waar met materiaal en de man schappen van de reddingsdiensten zyn ge huisvest Heeft een luchtaanval plaats dan tele foneert de luchtwachter van dé straat waar de bommen schade hebben aange richt, naar zyn wijkcentz'um van waaruit de reddingsbrigades, de ambulances en de brandweer, voorzoover deze al niet onaf hankelijk zyn eigen waarschuwing heef', ontvangen, dan weer uit hun depots en stations naar de plaats des onheils worden ged'rigeerd Het wykcentrum is dus om zoo 'e zeggen het zenuwcentrum waar al le draden van het plaatselijk reddings- s'elsel hii elkaar komen, of anders gezegd het hoofdkwartier, waar de strategie van het reddingswerk wordt uitgedacht Groote met vlaggetjes beprikte kaarten maken het den commandant van het wykcentrum mogelijk met één opslag te zien over hoe veel reddingsbrigades en ambulances hii kan beschikken en hoeveel er nog voor verdere verzoeken om hu'p over blijven wanneer hij het eerste contingent heeft uitgezonden Al deze wijkcentra staan dan weer on der toezicht van en in voortdurend tele fonisch contact met het centrale hoofd kwartier van waaruit het reddingswerk voor heel Londen wordt bestuurd. Is de aangerichte schade gering dan kan het hoofdkwartier het reddingswerk aan het wykcentrum overlaten Zoodra de com mandant van het centrale hoofdkwartier echter op zyn kaart ziet dat de hulpmid delen van het wijkcentra uitgeput raken is het zyn taaie zich met naburige wijk centra in vex-binding te stellen en van daaruit de noodige reserves naar de plaats des onheils te dirigeeren. Een enkel woord moet hier worden gezegd over den voortreffelyken geest onder het personeel, dat in de enorme organisatie is opgenomen De groote meer derheid van de 150.000 menschen, die dag en nacht over Londen waken hebben zich voor het uitbreken van den oorlog reeds maanden lang in hun vrijen tijd ge traind voor het. werk, dat zy nu doen. Het zijn vrijwilligers, waarvan velen zon der betaling werken en anderen hun vroeger werk hebben opgegeven om cp deze wijze hun land te dienen Het zijn menschen van alle leeftijden en alle klas sen. Het werk dat zij doen kan, zelfs met de beste wil ter wereld, niet amu sant worden genoemd Het bestaat grootendeels uit wachten met van tyd tot tijd een oefening om de organisatie op peil te houden. Verder is er weinig of niets te doen, het appa raat is klaar en het blijft dus een wach ten op de bommen, waarvan iedereen hoopt, ondanks de verveling van het niets doen, dat zij nooit zullen komen Het zou dus begrijpelijk zijn als de stemming onder deze gewezen ï'enteniers, manicuristen. klerken en debutantes er door het eindeloos wachten niet beter op zou worden. Daarvan is echter niets te merken Overal waar wij op onze inspec tietocht kwamen (en de posten die wij inspecteerden, waren niet gewaarschmv.! voor onze komst) heerscht een opgewek te sfeer van gemakkelijke camaraderie e:i wanneer er (voor ons plezier) een oefe ning werd gehouden, van rustige kalme doeltreffendheid en energie. srapholqgie Rufina. Een zelfbewuste, ietwat ijdele vrouw die zich zelf en haar uitingen steeds controleert en nauwkeurig let op wat en hoe zij het zegt; gaarne critiek op anderen uitoefent, maar die zelf niet altjjd van an- dei'en accepteert. Zij is gelijkmoedig van geest, rustig en beheerscht en niet koppig. Het zou mij niet verwonderen wanneer zij neigingen heeft om in kleinen kring (mag ik het heel eerlijk zeggen, omdat menschen met eendergelijken aanleg nog al spoedig op hun teentjes getrapt zijn), iet oi' wat heerschzuehtig op te treden. Zij doet dit echter nimmer op een onaangena me noch agressieve wijze want daarvoo de schi-yfster weer te goedmoedig en te weinig strijdlustig. Zij beschikt over de noo dige levenskracht en geniet bovendien oen goede gezondheid. Een dame met. een le vendige .fantasie; een voorliefde voor uiter lijke conventies en illusies. In haar jeugd werkzaam en energiek, thans iets minder als gevolg van haar leef tijd, gezellig, maar ook min of meer wan trouwend, iemand, die door ondervinding voorzichtig geworden is. Zij vertrouwt, maar ziet toe aan wien zij haar vertrouwen schenkt. Gaarne ontving ik van haar enkele woo: den over deze beoordeeling die zeer moeilijk en ingewikkeld was. Grapholoo; Zij, die prys stellen op een beoordeeling van hun handschrift door den aan ons blad verbonden grapholoog, zenden ons ten minste tien regels van hun gewone, na tuurlijke handschrift, liefst op ongeliniëerd papier. De afzender behoeft ons niet kend te zijn; initialen, schuilnaam, motto is voldoende, wel dienen opgegeven te wor den geboortedatum, leeftijd en geslacht. Men zende ons tegelijk een postwissel ad 1,10, waarop als afzender hetzelfde staat als ondef de schriftproeve, dus of de ware naam, of de schuilnaam. De beoordeeling volgt clan later in het Zondagsblad. VIJF DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK OP JAVA. Gisteren is een personenauto door de ge sloten spoorwegafsluiting by het spoor- wachthuis Karanglo nabij Malang (Java' gereden en vermorzeld door den sneltrein van Soerabaja. De vijf inzittenden kwamen allen om het leven; vier hunner waren op slag dood ter wijl de vijfde tijdens het ovei'brengen naar hel. hospitaal overleed. De oorzaak van het ongeval ligt vermoe delijk in roekeloosheid van den bestuurder. De slachtoffers van dit ongeluk zijn mevr. Bos van de Cassave-onderneming Bendöred- io der H.V.A. te Kediri haar negenjarig dochtertje, het echtpaar Juch en de inland- sche chauffeur. BURGER-DIENSTEN. Het Handelsblad (l<b wijst er, naar aanleiding dor door den opperbevelhebbel van land- en zeemacht vastgesteld „Ver ordening hulp bij militaire wex-kzajimhe- denop, daf de N^de'd^nd^che burge"" hier nu te doen heeft met een eerste ver ordening die wezenlijke dienstverplichtin gen oplegt „Ook dade'ijk na de mobilisatie zyn wel iswaar militaire verorden'ngen vastgesteld maar de beteekenis daarvan was zóö van zelfsprekend, dat de daaruit, voortvloeien de verplichtingen ternauwernood als een drukkende last konden worden gevoeld De burgerlijke autoritten (oa. de ge meentebesturen) moesten byv. overleg plegen en adviezen verstrekken in geval len waarbij de hu'p van het burgerlijk ge zag ook geheel vrijwillig en gaarne zou zijn verleend. Burgers, die om een an der voorbeeld te noemen in de buurt van militaire werken komen, gevoelen zeer goed. dat zy hebben te voldoen aan aanwijzingen van patrouilles of schild wachten Men doet dit uit zichzelf, dik wijls geheel onbewust, dat men daarbij handelt overeenkomstig eischen, gesteld in een „militaire verordening" door den op perbevelhebber uitgevaardigd, en de over treding waarvan zelfs met straf wordt bedreigd. Thans echter gaat het om een regeling van verplichtingen, in bijzondere gevallen, van alle (manlijke) inwoners, jegens de eischen van het militair gezag De opge- roepene, die komt ai'beiden om militaire werkzaamheden te verrichten, blijft nog wel burger (deze burger wordt volstrekt nog niet: militair), maar hy werkt om schade te herstellen aan wegen, tot het aanleggen van versterkingen, tot het op ruimen van hindernissen, enz., bijzondere plichten, die hem nu jegens het militair gezag zyn opgelegd Daarin ligt het belangrijkste verschil met den vorigen mobi'isatie-toestand. In de zitting der Staten-Generaal 19171918 verscheen een wetsontwerp (110 373) tot het regelen van een bescheiden verplichten burgerlijken dienst. Ter behartiging van de belangen der militairen en der burger bevolking werden byv voor ziekenverple ging en voor de voedselvoorziening ver plichtingen opgelegd aan de niet militai ren. Het burgerlijk gezag had daarbü de leiding Nu is het anders Blijkbaar zullen nu stap voor stap, naarmate de behoefte opkomt, militaire verordeningen worden vastgesteld, waarbij, waar en wanneer noo- dig en na nauwgezette ovei'weging en in overleg met het burgerlijk gezag, telkens nieuwe verplichtingen worden opgelegd aan de burgerlijke bevolking. Het militair ge zag zal met voorzichtig beleid optreden en nie- overvragen. Een algemeene bur gerlijke dienst, zooals Zwitserland dit krijgt, wordt 'nier blijkbaar nog niet noo- dig geoordeeld. 1 Vooropstellende dat de burgerbevolking, wanneer het voor Het landsbelang noodig is, zal moeten meehelpen en meewerken door werkzaamheden, die aan burgers kunnen worden toevertrouwd, kan de methode, welke zulke maatregelen stap voor stap, al naar gelang van behoeften ontwikkelt, haar voordeelen hebben. Het gewone bedrijfsleven' in landbouw, handel en industrie, dat de bron van welvaart der natie a's geheel is, waaruit ook het financieel-economisehe weerstandsvermo gen moet komen, moet zoo lang mogelijk en zoo onbelemmerd mogelijk kunnen voortwerken. Want ook dit is een vitaal cleel van ons nationale kracht-reservoir. Een goede regeling zal streven naar den in s lands belang meest rendabelen vorm van samenwerking over de geheele-linie tusschen het militaire aparaat en de bur ger-maatschappij.". EEN BELGISCH PROTEST TE BERLIJN. De Belgische ambassadeur te Berlijn, burggraaf Davignon. heeft opdracht ge kregen bij de Dui'sche regeering krachtig te protesteeren tegen het feit, dat Don derdag Duitsche vliegtuigen boven Belgi schen grond hebben gevlogen, meldt Havas DE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Veel schade. I-lavas meldt uit Madrid: Terwijl het weer in Zuid Spanje goed is en het wa ter van de Guadalquivir daalt, beginnen de rivieren in Ciudad Real en Avila buiten haar oevers t.e treden en de velden te verwoesten. Te Madrid is de brug over de Manzanares tusschen de universiteitswijk en de Casa del Campo, die tijdens den burgeroorlog door de troepen van Fran co werd gebouwd, door het water vernield Op eenige punten moest het treinverkeer over andere lijnen geleid worden. VROUWEN IN BRAND GERAAKT. Zij kwamen te dicht by den kachel. Gistermorgen stond de 22-jarige mej. D. Zwijnenburg in haar woning aan de Rose- straat te Rotterdam bij de brandende ka chel toilet te maken, toen haar kleeren in brand vlogen. Op het hulpgeroep verscheen een buurman, die de in vlammen gehulde vrouw in het vloerkleed wikkelde en zoo het vuur wist te dooven. Met ernstige brandwonden over het geheeie lichaam is zij door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Zuider Ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Voorts liep gisterochtend de 19-jarige W. BerkelaarLagendijk in haar woning aan de Atjehstraat te Rotterdam zoo dicht langs de kachel, daar haar schort vlam vatte. Ze zag geen kans meer de vlammen te dooven en rende gillend naar buiten, waar voor bijgangers door hun jassen uit te trekken en de in vlammen gehulde vrouw daarin te wikkelen, het vuur wisten te dooven. Met ernstige brandwonden aan rug en rechter arm is de vróuw door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Zuid der Ziekenhuis vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 7 JANUARI. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. 8 ba vjiiui. vi-jtU. AVRO. 5,00 VPRO. 5,30 VARA. 8,00—12,00 AVRO. 8,55 Gram. 9,00 Ber. 9,05 Tuinbouwlialf- uurtje 9 30 Orgelspel. 9,40 Causerie. 9.59 Ber. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Doopsge zinde kerkd. 12.00 Cyclus. 12.25 Viool en or gel. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 AVRO-Mu- sette-ensemble en soliste. 1.30 Causerie. 1.50 Gram. 1.55 Declamatie. 2 002.25 Boeken halfuur. 2.30 Concertgeb.-ork. en solist, (ca. 3.15 Schilderijbespr.). 4.30 AVRO-Dansork. 4.55 Sportn. ANP. 5,00 Gesprekken m. luis teraars. 5.30 Vcor de kinderen. 6 00 Bra- vour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportn. ANP. 6.50 Schaakn euws. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Schuldig of onschul dig? 7.2S Rosian-orkest. 8.00 Ber. ANP., mededeel. 8.20 AVRO-Amusementsorkest, kleinkoor en solisten. 8.50 Gram. 9.20 Radio- tooneel. 9.55 Omroepork. en solisten. 11.00 Ber. ANP., hierna: AVRO-Dansork. 11.40— 12.00 Gram. HILVERSUM H, 801,5 M. 8,30 M_rgenwyd. 9.30 Gram. 10.00 Hoog mis. 11.15 Gram. 12.15 Causerie. 12,35 Gram 12.45 Ber. ANP. 1.00 Nieuwjaarswensch. I.20 Gram. 1.30 Musiquette. 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 Gram. 3.00 KRO-Kamerork. en soliste. 4.00 Ziekenlof.. 4.55 Gram. 5.00 Heelsum's Kerkkoor met orgelbegel. en gram. 5.25 Gew. muz. (gr. pl.). 5.50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna: Gew. muz. (gr. pl.). 7.45 Ber. 7.50 Gram. 8.00 Ber. ANP., mede- deelingen. 8.15 Vroolyk progr. 9.00 Prijs vraag-luisterspel. 9.20 Gram. 9.30 Rococo- octet. 9.50 KRO-ork. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Esperantonieuws. ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6,20 n.m. ook 342 M.) 11.40 m. Brearley en zijn ork. 12.20 Radiotooneel. 12.50 P.anovoordr. 1.20 Ber. 1.30 Koperork. 2.00 Novelty-septet. 2,30 Voor tuinliefhebbers. 2.50 Orlcestconc. 3.50 Variété. 4.20 Ber. 4.35 Causerie. 4.50 Revue- progr. 5,35 Voor de kinderen. 6.20 Ber. 6.35 Causerie. 6.50 Orgel en harp. 7.20 Wedstrijd. 7.50 Conc. 8.15 Kerkd. 9.00 Liefdadigheids- oproep. 9.05 Causerie. 9.20 Ber. 9.35 BBC- Theaterkoor en orkest en spr. 10.35 Radio tooneel. 11.05 Epiloog. 11.15 Orkestconc. II.55 A. J. Powell's banjo-octet. 12.2012.35 Ber. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 Vioolvoordr. 12.35 Pianovoordr. 1.05 Zang. 1.35 Viool voordr. 2.00 Gram. 2.05 Moyse-trio. 2.50 Va riété. 3.35 Solistenkwintet der Garde Répu- blica ne en soliste. 4,20 Zang. 4.35 Variété. 4.50 Radiotooneel. 5.50 Symphonieconc. 7.40 Variété. 8.20 Radiotooneel. 9.05 Nat. ork. en Félix-Raugel-koor. 10.20 Variété. 11.05 Trio Jean Manuel. 11.35 en 12.0512.20 Gram. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconc. 8.30 Gram 8.50 Gevar. progr. 9.50 Volksliederen. 10,20 Radiotooneel met muz. 11.20 Omroepk. en orkest en solist. 12.20 Pop. progr. 1.10 Muz. tusschenspel. 1.35 Pop. conc. 2.45 Muz. tus- schenspel. 3.20 Verzoekconc. 7.3511.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 m 322 M. 9.20) Gram. 10.20 Gevar. progr. 11.35 Orgelconc. 12.05 Gram. 12.20 en 1.30—2.20 Lambrechts- orkest. 2.50 Gram. 3.50 Kamerork. Muziek conservatorium te Mechelen en soliste. 5.50 Gram. 6.35 Cello en piano. 7.20 en 7.45 Gram. 8.20 Bont progr. 10.30 Gram. 11.20 12 20 Jazzmuz. (gr. pl.). 481 m: 9.20 Gram. 10.20 Belgisch progr. 11.20 Kon. koor „Les Crampons". 11.35 en 12.35 Gram. 12.50 en 1.30 Max Alexys-ork. I.502.10 Gram. 2.50 „The Deser song", operette (4.20—4.35 en 5.15—5.35 Militair orkest). 6.15—6.20; 7.15 en 7.35 Gram. 8.20 Voor soldaten. 8.50 „L'Arlésienne", opera. 10.50 Omroepdansork. en soliste. 11.50-12.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Omroepork., Hans Bund's ork., Berlijnsch trio en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Walter Raatzke-kwintet. 10.20 Polit. overz., hierna: Conc. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nacht concert. MAANDAG 8 JANUARI. HILVERSUM I. 1875 cn 414,4 m. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 8,00 Ber. ANP, Gram. 8,30 Orgelspel 8,50 Gram. 10,00 Morgenw. 10,15 Gewijde muz. (gr. pl.). 10,30 Voor.de vrouw. 10,3E Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11,10 Ensem ble Jetty Cantor en gram. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,00 Gram. 1,45 Sylvestre-trio. 2,30 Omroepork. en solist (Om 3,15 Pei'skroniek) 4,30 Disco-causerie. 5,30 AVRO-Amuse- mentsork. en solist. 6,15 Twilight Serena- ders. 7,00 Pianovoordr. 7,35 Filmpraatje. 8,00 Ber. ANP, mededeel. 8,15 Concertgeb. orkest. 9,15 Radiotooneel. 10.00 Utrechtsen Stedelijk ork. en. solisten (öpn.) 11,00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansork. en gram. HILVERSUM H. 301,5 m. NCRV-Uitz. 8,00 Ber. ANP. 8.05 schriftl. meditatie. 8,20 Gram. (9.309,45 Gelukvven- sehen). 10,30 Morgend. 11,00 Chr. lectuur. II,30 Gram. 12.00 Ber. -12,15 Gram. 12,30 Ber. ANP. 12,40 Orgelspel. 1,40 Gram. 2.00 Piano, viool en gram. 3,00 Causerie. 3. Gram. 3,45 Bijbell. 4,45 Gram. 5,156,25 Voor de kinderen. 6,30 Vragenuurtje (7,00 7,15 Ber.) 7.45 Gram. 8,00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8,15 Chr. gemengde zangver. „De Lofstem" en gram. 9,00 Lezing. 9,30 Hol- landsche instrumentaal kwintet. 10,00 Ber. ANP act. halfuur. 10,30 Hollandsch instru mentaal kwintet en gram. 11,10 Gram. ca. 11,50—12,00 Schriftl. ENGELAND. 391 en 449 in. (Na 6,20 n.m. ook 342). 12,20 Orgelconc. 12,50 Gram. 1,05 Popul. conc. 1,20 Ber. 1,30 Medvedeffs ba- lalaika-ork. 1,502,20 Revue-progr. 3,20 Gevar. progr. 3,40 Orkestconc. 4,20 Ber. 4.35 Causeii'e. 4,50 Pianoduetten en zang. 5,20 kinderhalfuur. 5,50 Carroll Gibbons en zijn band. 6,20 Ber. 6,35 Radiotooneel. 6,55 Re- vue-pror. 7,20 Mededeel. 7,40 Pianovoordr. 8,00 Discussie. 8,20 Variété'. 9,20 Ber. 9,35 Causerie. 9,50 Telephone-trio. 10,05 Varié té. 10,35 BBC-ork. 11,10 Radiotooneel. 11,55 Dansmuz. 12,2012,35 Ber. RADIO-PARIS. 1618 m. 12,05 Pianovoor dr. 12,20 Jazzmuz. 1,05 en 1,35 Vocaal duo. 2,00 Gram. .2,05 Vioolvoordr. 2.30 Fagot- voordr. 3,20 Orgelconc. 3.50 Variété. 4.2C Radiotooneel. 4,50 Zang. 5,20 Variété. 5,35 La société des instruments anciens. 6,35 Alt viool, harp en zang. 7,20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel. '9,05 Symphónie-ork. 10,20 Variété. 11,05 Radiotooneel. 11:35 Piano voordr. 12,0512,20 Jazzmuz. KEULEN. 456 m. 5,50 Leo Eysoldt's ork. 7,40 Gram. 9.309,50 Soldatenliederen. 10,50 Gram. 11.20 Omroepork. 1,15 Muz. tus schenspel. 1,35 Popul. conc. 2,45 Muz. tus schenspel. 3,20 Gev. progr. 5,20 Grain. 6,30 Otto Dobrindt's ork. 7,35—11,20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 m. 322 m: 12.20; 1,30—2,20; 5,20—6,05; 6,50 en 7,20 Gram. 8,20 „Fanny Elssler, die Tanzerin", operet te. 10,30—11,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Radlo- ork. 1,50—2,20 Gram. 5,20 en 6,00 Radio- ork. 6,35 Zang en piano. 7,05 Gram. 8,20 Variétè-pragr. 10.30—11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 IU. 7,35 Barnabas von Géczy's ork. 8,40 Berlfjnsch. Philharm. ork. 9,20 Ber. 9,50 Waldemar Hasz-kwintet. 10.20 Polit. overz., hierna: Conc. 11,20 Ber. Hierna tot 12,20 Nacht- conc. Nieuwe uitgaven. In de serie „Weten en kunnen" deed de Uitgevers My. Kosmos te Amster- d am verschijnen: De blindengeleidehond, door Ph. van der Most, technisch leider der Ned. Blindengeleidehondenschool. Een boek je, dat op sympathieke wijze vertelt over de wereld der blinden en wat ervoor noo dig is om hen het leven zoo dragelijk mo gelijk te maken. In opdracht van de Alg. Ned. Wereld- taalvereeniging schreef J. G. M. Rejjnders een brochure over de wereldtaal Volapülc en haar voordeelen. Het boekje verscheen bij de N.V. v. h. Kemink te Utr'echt Bij Scheltens Giltay te Amster dam zag de tweede aflevering van „De oorlog in woord en beeld" het licht, samen gesteld door prof. dr. P. Geyl en dr. C. D. J. Brandt. Deze aflevering bevat teil van foto's van belangrijke gebeurtenissen In de periode van September tot half October j.i. een periode, waarin o.m. de oorlog in Po len tot een einde kwam. Uitgebreide neven schriften geven commentaar en roepen den tragischen gang van dit onheilvolle gebeu ren in het geheugen terug. WAAR IS WERK? De distxacis-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland, zendt ons de volgende aanvragen: Binnenland. DEN HELDER: voor drogisterij, ass'sten- te, moet bekwaam zyn; dad., f 25—f 30 per mnd., -f kost en inwoning; voor onbep. tyd; reiskosten worden vergoed. HAARLEM: werktuigkundige (Ingenieur of M.T.S.'er), voor het uitwerken van een avant-project eener machine op huishoude lijk gébied; zelfst. kunnende werken; sala ris n.o.t.k., voor tydelyk. 's GRAVENHAGE: bedrijfsleider, bekend met de fabricage van klein meubelen (hout) -en luxe artikelen, tevens met machinale houtbewerking en verftechniek; salaris n.o.t.k schr. aanbiedingen met volL om schrijving van opleiding, levensloop, afschr. getuigschr. en foto. ARNHEM: linnenmeisje, moet goed kun nen stoppen en verstellen, ook wat huls- werk verrichten; niet al te jong, voor 1 Febr. a.s. P.G., reiskosten en loon n.o.t.k. H- kost en inwoning. AMERSFOORT: 2 bekw. automonteurs, bekend met verschillende merken; dad.; loon f 20f 25 en f 25f 27 per week. Buitenland BELGIë: voor een glasfabriek te Antwer pen wordt gevraagd: bekwaam neonglas- blazer; loon frs. 10 per uur; arbeidstijd ge woon; voor onbep. tijd. Alle aanbiedingen uitslu'tend aan de plaatselijke organen der Arbeidsbemidd. AGENDA VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN Jan. 9 Middelburg. Meubelen, Notaii^iuis. 11 Wolphaartsdyk, Huis enz. Jonkert. 11 Wolphaartsdyk. Huis enz. Jonkers. 12 Middelburg, boomen, Willeboordse en Van Maaren. 17 Oostkapelle, Hout, Hoefer. 17 Nieuwdorp, Huls en boomg. Van Dissel. Feb. 8 Middelburg, molen, v. d. Harst c.s. AGENDA. MIDDELBURG. ZA 6 Jan. Middelbux'gsche IJsclub, Wed strijd Hardryden v. Kinderen v- le den, Seisvest 14,00 h. ZO 7 Jan. Prop. Av Chr. Jongensclub „Im- manuel"; Singelstr. 11, 17,30 h. MA 8 Jan GOES ZO 7 en MA 8 Jan. Cöop. „Ons Belang", Revue: „Wien de schoen past Schuttershof 20,00 h. ZO 9 Jan BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 5—DO IJ Jan. „Blokkade" en „Theodora maakt schandaal", 20 00 h. MA 8, Dl 9 19,30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. ZO 15,00 h. matinée. CITY, Middelburg VR 5DO 11 Jan. „De geest van den zwarten Piraat" (The Secret of Treasure Island) en „6 uur Verlof", 20,00 h. MA 8, Dl 9 19,30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. ZO 15,00 h. ma tinée. GRAND THEATER. GOES VR 5, ZA 6 ZO 7 en Dl 9 Jan. „Union Pacific" en „Jongens van de Marine", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée met „Union Pa cific" en „de Wet der Wildernis". Elec. Drukkery G. W. den Boer, IVPburg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8