De positie ^vanf onze schatkist weinig ruimer geworden. ZWITSERLAND NA VIER OORLOGSMAANDEN Financieel economisch weekoverzicht. Het publiek blijft ^een afwachtende b@udi^ig aannemen. Een O.W.-belastïng op komst? Men had er in financieele kringen reeds lang tevoren rekening mede gehouden dat de eerste werkdag van het jaar eenige spanningen zou te zien geven op het gebied vaii de geldmarkt, doch achteraf is de si tuatie nogal meegevallen, waarschijnlijk juist omdat er bijtijds voorbereidingen wa ren getroffen. Op den 2en Januari moesten nl. de stortingen op de nieuwe Staats- leening plaats vinden en eveneens op het schatkistpapier, dat bij de jongste emissie op de open markt was geplaatst. Van zijn kant moest het Rijk ook weer schatkistpa pier aflossen. Verder zijn er per 2 Januari steeds min of meer belangrijke bedragen noodig voor couponbetalingen enz.. Naar men weet kreeg de Schatkist ca. 100 millioen ter beschikking als storting op de nieuwe Staatsleening. De overige 200 millioen zijn bij de Rijksfondsen geplaatst en de gelden hiervan waren reeds in de Schatkist aan wezig, zoodat de plaatsing geen werkelijke verandering te weeg bracht. De Schatkist moest dus met de nieuw binnengekomen 100 millioen het verleden week tot.-/ 68 millioen gestegen bedrag aan schatkistpa pier, dat rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank was geplaatst zooveel mogelijk terug betalen en fevens aan zijn overige verplich tingen voldoen. Uit den weekstaat der Ne- derlandsche Bank bleek, dat op 25 mil lioen na de aflossing inderdaad heeft plaats gevonden, en dat de Schatkist daarna nog 24 millioen overhield. Na aflossing het restant is de toestand van de Schatkist dus feitelijk thans weer dezelfde als eenige weken geleden, alvorens men genoodzaakt was om met behulp van gelden der Circula tiebank de loopende behoeften te financie ren. Zooals men weet wordt een O. W. belas ting overwogen. Hoe groot deze zal zijn is op het oogenblik nog niet bekend. Wel is er omtrent de plannen dienaangaande in In- dië een en ander uitgelekt. Men houdt daar rekening met de mogelijkheid van een O. W. belasting van 35 waarbij men zich zal baseeren op de gemiddelde inkomsten van de voorafgaande drie jaren. Het is nog niet bekend of deze heffing reeds van toe passing wordt gebracht op de inkomsten van 1939, dan wel eerst over het nieuwe boekjaar. Ook is het nog niet heelemaal duidelijk of in Indië werkende maatschap pijen met een zetel in Nederland aan deze heffing onderhevig zullen zijn. TERUGHOUDING. Het publiek blijft zeer terughoudend en heeft in de achter ons liggende periode on danks de tamelijk vaste stemming, die de beurs aan den dag heeft gelegd, zeer wei nig orders geplaatst. Ook na de jaarwisse ling was dit het geval. Men had gedurende eenigen tijd gunstige verwachtingen ten aanzien van het intcrimdividend van de Ko ninklijke. Naar men weet is verleden jaar een eerste interimdividend uitgekeerd van 6 daarop volgde een uitkeering van 8 terwijl het slotdividend 3 bedroeg, in totaal dus 17 Was nu het interim divi dend dit jaar onveranderd gebleven, dan zou men daarin wellicht een aanwijzing hebben gevonden, dat het bestuur althans op het oogenblik niet voornemens was om met een lagere totaaluitkeering te komen. In werkelijkheid werd echter dezer dagen een interim dividend van 5 aangekondigd en men achtte dit teleurstellend met het oog op de verdere uitkeeringen. De koers liep dan ook, nadat aanvankelijk een vaste stemming had bestaan, eenige procenten te rug. Men moet evenwel bij aandeelen Ko ninklijke in aanmerking nemen, dat ook in dien het totale dividend bijv. niet hooger dan 14 zou bedragen, het rendement op den tegenwoordigen koers toch nog altijd zeer behoorlijk zou zijn. Afgezien van de voorzichtigheidsoverwe gingen is de verminderde kooplust van de zijde van binnenlandsche beleggers wellicht ook een gevolg van geringere kapitaalvor ming en van de neiging om vrije middelen voorloopig vlottend te houden met het oog op de komende Staatsleening. Ook is er, hoewel de emissiebedrijvigheid, wat het aantal uitgiften betreft, in het afgeloopen jaar zeer gering is geweest, in 1939 toch nog een vrij groot bedrag aan nieuw kapi taal opgenomen met inbegrip van het ge plaatste deel der Staatsleening van 100 millioen. In ieder geval was dit bedrag be langrijk grooter dan in 1938. Het wordt ge schat op 384 millioen tegen 126 millioen in het voorafgaande jaar. Daaronder bevin den zich echter 175 millioen van de twee Fransche leeningen en een belangrijk deel werd in werkelijkheid daarvan in het bui tenland geplaatst. ONGUNSTIGE VOORUIT ZICHTEN. In de afdeeling voor industrieele fondsen brokkelden aandeelen Philips een paar pro cent af, waarschijnlijk in nawerking van de rede van ir. Otten, de president-directeur van de maatschappij. In %'erband met het verschijnsel, dat de exportcijfers van de laatste maanden zeer zijn meegevallen, heeft ir. Otten onthuld, dat dit verschijnsel voor een deel verband houdt met leveran ties aan vestigingen in het buitenland, die bezig zjjn voorraden te vormen. De presi dent stelde in het vooruitzicht, dat te eeni- ger tijd deze verzorging tot voldoende peil zou zijn opgevoerd en dat de productie dan zou moeten worden ingekrompen. Voorts deelde hij mede, dat reeds verschillende be zuinigingen moesten worden doorgevoerd Een en ander wijst er dus wel op, dat dé Philipsfabrieken in de naaste toekomst ook terdege den druk der tijden zal gaan onder vinden. Ook de directeur van de Ned. Gist- cn Spiirtusfabriek liet geen bijzonder optimis tisch geluid hooren in zijn Nieuwjaarsrede. Deze leider, ir. v. Leeuwen, vestigde er de aandacht op, adt de nieuwe oorlogsperiode wordt ingegaan met belastingen, die i'eeds hooger zijn dan die, welke na den wereld oorlog werden geheven om de toen gemaak te kosten te dekken. Hieruit kan slechts de conclusie worden getrokken,; dat zoowel de Overheid als de particulier in de toe komst menige uitgave zullen moeten schrappen, ook voor op zich zelf nuttige doeleinden. Bij de Gist- en Spiritusfabriek zijn de grondstoffenprijzen gestegen zonder dat deze stijging is gevolgd door een prijs- verhooging der eindproducten. Ook wordt de export belemmerd. Uit de verdere be woordingen van ir. Van Leeuwen kan worden afgeleid, dat het nog zeer onzeker is of het winstcijfer van het vorige jaar zal worden benaderd. In de scheepvaartafdeeling hebben de koersen nog altijd geen herstel te zien ge geven na de voorafgegane daling. Men re aliseert zich, dat ten eerste een deel var de extra winsten door O. W. belasting zul len worden opgeëischt, terwijl verder de di recties er ongetwijfeld de voorkeur aan zul len geven geen hooge dividenden uit te kee- ren en een deel van de winsten te reser veeren of voor nieuwbouw te bestemmen. Daarin zit ook een politiek element. Men zou nl. door hooge dividenden nieuwe loon- acties uitlokken, terwijl men ook van de zijde van de verladers ongetwijfeld verwij ten te hooren zou krijgen, dat de scheep vaartmaatschappijen hooge dividenden kun nen betalen, terwijl de productiekosten in het binnenland verhoogd worden door de gestegen vrachten. DE SITUATIE IN AMERIKA. Onze beurs werd deze week, zooals ge woonlijk weer vrij sterk beinvloed door de stemming in Wallstreet. Deze is nl. geduren de eenige dagen vaster geweest en de iets betere stemming, die zich hier ter beurze openbaarde, moest daaraan waarschijnlijk grootendeels worden toegeschreven. Toch zijn er verschillende aanwijzingen, dat i in Amerika rekening houdt met de moge lijkheid van een lichten terugslag van de conjunctuur. De bedrijvigheid heeft in De cember een zeer hoog peil bereikt en ook thans duurt deze toestand nog voort. Men heeft echter opgemerkt, dat de voorraden bij verschillende industrieele ondernemin gen zijn toegenomen, terwijl aan den an deren kant de omvang van de nieuwe be stellingen is verminderd. Alleen de vlieg tuigindustrie vormt op dit punt een uitzon dering. Men verwacht wel, dat de defensie orders van de regeering de levendigheid zal stimuleeren, maar uit den aard der zaak zijn dit zeer speciale takken van bedrijf, die daarvoor in aanmerking komen. DE LOCALE MARKT. Wat de locale markt betreft, noemden wij hierboven nog niet de afdeeling voor de cultuuraandeelen. Deze stond onder den in vloed van de berichten over de reeds ge melde O. W. belasting, hoewel het zeer waarschijnlijk lijkt, dat de meeste maat schappijen over 1939, indien de belasting al thans op dit jaar reeds in toepassing wordt gebracht, daarvoor niet veel zullen hebben op te brengen, omdat de winsten in dat. jaar waarschijnlijk niet of niet ver zullen zijn uitgegaan boven het gemiddelde van de drie voorafgaande jaren. Men moet er re kening mede houden, dat het jaar 1937 voor de maatschappijen zeer gunstig was, waar door dus het gemiddelde wordt opgevoerd. Alleen indien de winsten in de toekomst verder belangrijk mochten stijgen, dan zou de heffing van veel belang kunnen worden. Overigens lijkt het waarschijnlijker, dat ook de cultuurmaatschappijen bij de vaststelling van de dividenden een zekere reserve in acht zullen nemen. Enkele rubbermaat schappijen hebben de gemiddelde verkoop prijs over 1939 gepubliceerd. De Rubber Cultuur My. Amsterdam maakte een ge middelde rubberprijs van 34.60 tegen vorig jaar 36.80. De lagere prijs zal echter ruim schoots worden goedgemaakt door de groo- tere productie van 11.900.000 kg tegen 9.119.000 kg. De palmolieprijs was zeer on bevredigend nl. 8.65 cent per kg, tegen 11.46 cent. De kostprijs is omstreeks 7 cent. Ook de Bandar Rubber maakte een iets lagere prijs dan verleden jaar, n.l. 31.19 tegen 32,90 cent. Hiervan moet echter nog het uit voerrecht worden afgetrokken. Ook de pro ductie van de Bandar was aanzienlijk hoo ger dan verleden jaar nl. 1.736.800 tegen vorig jaar 1.149.285. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 3—3% Nederland 1933 S383:)i Amsterdamsche Bank 8614, 91 Unilever 98%,96%, 97 Philips 130%, 126%, 129 U. S. Steel 50%, 49%,50% Kon. Petrol. 270%, 262, 266% 264 A'dam Rubber 202%, 205%, 202% Ned. Scheepv. Unie 111%, 106%, 10S% H. V. A. 407, 400, 404, 403%- Deli Batavia Mij. 122%, 117%, 118% Deli Mij. 170, 161, 162%. Senembah 139, 140, 135%. AANBESTEDINGEN WO 17 Jan. 11 uur Abdij te Middelburg namens Ged. Staten van Zeeland: 't verbeteren gedeelte weg Buitenlust- Sluis, no. 21 v/h Prov. Wegenplan wegvak Nieuwvliet. Zie Middelb. Crt. 2 Jan. 1940. De Finsche generaal Wallenius temidden van zijn soldaten aan het Sallafront, waar hardnekkig ge streden wordt tegen de Russische troepen. De aardbevingscatastrophe in Turkije. Een kleine jongen bij de met sneeuw overdekte ruïne van zijn ouderlijk huis te Erzincan. Belangrijke houtaankoopen door het Rijk. Voor houtproductie en behoud van natuurschoon. Dezer dagen zijn naar wij vernemen eenige belangrijke aankoopen van grond door het Rijk tot stand gebracht. Het staatsboschbeheer is nl door het depar tement van sociale zaken in staat gesteld een complex gronden op den Haarler- en Holterberg (de landgoederen „Twilhaar ?n „Heihuizen",) in den Achterhoek ter gezamen ijke grootte van ongeveer 540 ha in eigendom te verwerven ten behoeve van de werkverruiming. Voorts is aangekocht hel landgoed •Wallenberg", ter grootte van ongeveer 230 ha, gelegen onder de gemeente Zeist en grenzende aan de boschwachterij .,Aus- 'erlitz van het staatsbosclibeheer. Het ligt in de bedoeling deze bosschen. die behalve voor de houtproductie ook uit hoofde van natuurschoon en re creatie van veel beteekenis zijn, in werk verruiming te verbeteren. Ten Zuid-Westen van Groesbeek ver wierf het staatsboschbeheer een terrein van ongeveer 65 ha, genaamd ,,de Bruuk", waarvan een gedeelte, dat uit natuurwe tenschappelijk oogpunt beschouwd belang rijk is, in zijn tegenwoordigen staat zal worden bewaard. Amerika en de Britsche contrabande-controle. Engeland verantwoordelijk gesteld voor eventueele schade. Het Amerikaansche staalsdepartemsnt te Washington heeft den tekst gepubli ceerd van een lange nola betreffende dt houding der Vereenigde Staten ten aan zien van de Britsche contrabande controle De nota is aan den Britschen ambassadeur. Lord Lothian, overhandigd In de nota wordt verklaard dat de Vereenigde Sta'en Groot Brittannië verantwoordelijk zullen achten voor de schade die zal voortvloeien uit „verliezen en beschadigingen wanneer schepen gedwongen worden Britsche con trolehavens binnen te varen. Engelsche vliegtuigen voor Finland. Het Amarikaansche blad Wallst reet Journal meldt, dat volgens ..betrouwbare inlichtingen" Engeland er in heeft toege stemd Finland een aantal Hurricane-ge- veehtst oestellen te leveren en dat bijge volg de Finsche aankoopmissies hun stre ven hebben opgegeven om verdere militai re toestellen in de Vereenigde Staten te koopen. 3300 TOESTELLEN. In het Amerikaansche tijdschrift „Life" heeft majoor Eliot intusschen bekend ge maakt, dat de vliegtuigfabrieken van de Ver. Staten op het oogenblik werken aan 2010 vliegtuigen, welke in het voorjaar aan Engeland en Frankrijk geleverd zullen wor den. Vermoedelijk zullen voor het einde van 1940 nog 3300 toestellen worden geleverd. N. EN ST. J00SLAND Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. Generaal Henri Guisan, opperbevelhebber der Zwitsersche weermacht, weet ook aan belangrijke kleinigheden te denken. (V a n i n z e n c o r j s p o n d e n t) ZURICH, Januari. Stellen wij ons eens het geval voor, dat een Zwitser sedert eind Augustus gelijk zijn illuster voorbeeld Doornroosje in een die pen slaap verzonken was geweest, dat hij een dezer dagen ontwaakte en vervolgens zonder eerst naar de krant te hebben gegrepen een wandeling door Zurich's hoofdstraten ging maken. Wij durven wed den, dat genoemde slaper aan niets zou merken, dat er opnieuw een oorlog in ons werelddeel is losgebrand. Alleen van de hoogere prijzen zou hij waarschijnlijk wat vreemd opkijken. Met deze inleiding wil ik maar zeggen, dat er in Zwitserland betrekkelijk weinig den oorlog valt te merken. Hetgeen al lerminst zeggen wil, dat de Zwitsersche be volking zich niet interesseert voor hetgeen buiten haar landsgrenzen voorvalt. Het te gendeel is waar. Met. groote belangstelling en met diep medelijden vervuld volgt men het lot van landen als Polen en Finland, terwijl natuurlijk ook de strijd tusschen En gelandFrankrijk en Duitschland aller be langstelling geniet. Voor het overige evenwel gaat het leven hier te lande zijn gewonen gang. Men ver- gete daarbij niet, dat Zwitserland nog niet zooals Nederland directe verliezen door scheepstorpedeeringen e. d. te lijden heeft gehad. Van geen enkele zijde voelt Zwitserland zich rechtstreeks bedreigt. Niettemin weet men zeer goed, dat voortdurende oplettend heid naar alle zijden niet alleen gewenscht, doch zelfs noodzakelijk is. Vandaar ook, dat een groot deel der mannelijke bevolking zich sedert de laatste dagen van Augustus onder de wapenen bevindt. Men vergete hierbij niet, dat Nederland vrijwel geheel door oorlogvoerende staten is ingesloten, hetgeen met Zwitserland niet het geval is. Vandaar, dat de invoermoge- lijkheden van dit land veel grooter zijn. Spe ciaal de import via Italië (Genua is tegen woordig de voornaamste Europeesche ha ven!), die tot nu toe niets te wenschen overlaat, wordt geregeld grooter. Ook de Fransche havenplaats Bordeaux, die betrek kelijk buiten het bedreigde gebied ligt, is als invoerhaven voor Zwitserland van veel belang. Niettemin en iedereen ziet in, dat zulks niet kón uitblijven worden de prij zen over de geheele linie steeds hooger. Ge lukkig evenwel hebben deze prijsstijgingen nog nergens onrustbarende vormen aange nomen. De chef van het oorlogsdeparte ment van .voedselvoorziening heeft onlangs medegedeeld, dat er voorloopig nog geen sprake van broodkaarten behoeft te zijn. ZWITSER LA NDEERSTE SOLDAAT. De bekende Zwitsersche publicist dr. Hans Rudolf Schmid, voormalig pers-chef der Schweizerische Landesausstellung 1939, schreef in de Bazeler „National-Zeitung" een artikel over Zwitserland's eersten sol daat: generaal Henri Guisan. De schrijver vertelt allereerst., dat de ge neraal (evenals Nederland heeft ook Zwit serland alleen in oorlogstijd een generaal), omgeven door een aantal adjudanten, ver van liet gewoel der groote steden in een oud landhuis woont. De helft van zijn tijd gebruikt hij voor den bureau-arbeid en be sprekingen met de onder hem staande lei ders; het overige gedeelte gebruikt de ge neraal voor het inspecteeren der troepen. „Het persoonlijk contact met de verschil lende troepen-onderdeelen is zeer belang rijk", zoo verklaarde generaal Guisan zijn interviewer. Deopperbevelhebber gaf als zijn mee ning te kennen, dat de door hem bezichtig de troepen een voortreffelijken indruk maakten. Overal wordt met ijver en toewij ding gewerkt. Het geheele leger weet, waar om het gaat. Op de vraag, hoe hij zijn dagtaak indeelt, antwoordde generaal Guisan: „Als ieder ander soldaat sta ik 's mor gens om 6 uur op. Na het ontbijt werk ik eenige uren in mijn bureau. Mijn adjudan ten komen om mij van de binnengekomen stukken op de hoogte te brengen en mijn instructies in ontvangst te nemen. Omstreeks het middaguur maak ik een korten rit te paard. Daarna komt mijn correspondentie aan de beurt": Graag vertelt de generaal over de tal rijke brieven, die hij uit alle kringen der bevolking ontvangt. Soldatenvrouwen schrijven hem dikwijls, wanneer ze een ver zoek hebben en ook van kinderen krijgt hij veel brieven. Hij beantwoordt ze allemaal, doch niet alle zóó, als de schrijvers dat wel graag zouden wenschen want de gene raal is wèl machtig, maar niet almachtig. Hij kan niet, met voorbijgaan van zijn troe pencommandanten, soldaten naar willekeur ontslaan, in dienst nemen. Er zijn zelfs vrouwen van militairen, die hem verzoeken, hun uit den dienst ontsla gen mannen weer onder de wapenen te roe pen, daar zij zich na hun diensttijd niet meer in het huiselijk leven kunnen schik kenWeer anderen, meestal boeren, wenden zich tot den generaal om hun ge- requireerde paarden of tractors weer terug te krjjgen. Behalve de vragen betreffende de mili taire leiding moet de generaal ook een open oog hebben voor de economische pro blemen van het land: hij moet over alle be langrijke dingen in de Eidgenossenschaft waken, want een Zwitsersch generaal leidt niet alleen het leger ,doch ook be schouwd vanuit het gezichtspunt der lands verdediging het geheele volk! Het is overigens ook aan het initiatief van generaal Guisan te danken, dat met de Kerstdagen alle in dienst zijnde militai ren een „Weihnachtspaket" hebben ontvan gen. Wie de belangrijkheid van het Zwit sersche Kerstfeest kent, begrijpt, wat dit beteekent. In het bijzonder voor de solda ten, die „alleen op de wereld" zijn en dat zijn er heel wat meer, dan men by op pervlakkige beschouwing zou denken! wordt alles in het werk gesteld om iets van de glorie van het Kerstfeest ook in hun harten te brengen. Zoo heeft zich o.a. een groot aantal vrouwen aangemeld om re gelmatig met. een „eenzaam" militair te correspondeeren. DE WINTERSPORT LOKT. Ook in dezen tijd, of beter gezegd: juist in dezen tyd, heeft de mensch behoefte aan ontspanning. Daarom is het alleszins te be grijpen, dal. wie maar éven kan, zijn win- tervacantie ook dit jaar neemt. De Zwitser sche Verkeerscentrale heeft daarvoor een prachtigen „slogan" uitgevonden: An Deiner Gesundheit spare nicht. Hamstere Sonne auf lange Sicht darum WINTERSPORT. De Zwitsersche bergen zijn overal reeds met een dik wit kleed bedekt, de meeste hotels (een aantal der allergrootste uitge zonderd) zijn geopend, alle skischolen en bergbanen in bedrijf. In de eerste plaats ko men dit jaar natuurlijk de Zwitsers zelf in aanmerking om de wintersportplaatsen tè bevolken, maar ook uit het buitenland speciaal uit Nederland heeft zich een on verwacht groot aantal gasten gemeld. Wie evenwel, zooals schrijver dezes, reeds jaren achtereen heeft meegemaakt, hoezeer de Nederlanders op de wintersport verzot zijn, verwondert zich over dat: laatste toch niet zoo héél erg! F. ROMBACH.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7