«ZEELAND» STADSNIEUWS SPORTNIEUWS UIT DE FHUVINLilË GEMENGD NIEUWS STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDEL BURG Hel adres voor beter werk CIngez. MecL) MIDDELBURG ER IS DRUK GEREDEN OP EEN GROOT DEEL DER VESTEN. Gistermiddag maakten wjj een wandeling langs de verschillende vesten, beginnende aan den Veerschen weg en reeds op de vest langs den Veerschen Singel, warer velen, jong en oud aan het rijden. De volgende vest. die tusschen Koepoort er Noordpoort is steeds een schaatsenrijders vest by uitnemendheid geweest en e heerschte daar dan ook op de geregek schoon gehouden banen veel vertier, we ook geldt voor de volgende vest, die tur schen Noord- en Seisbrug. Er was o deze „vrije'banen een gezellige drukte e; sedert gisterenmiddag is daar ook bij ge komen de vest van de Langevielebuiten- brug tot bij het ontvangstation van het electrisch bedrijf. Zooals bekend, is de vest van de Seis brug naar de Langeviele brug in huur bü de IJsclub, die er voorloopig alleen het eind van de Seisbrug tot de Griffioen van in exploitatie heeft. Het overige deel van deze vest is verlaten en heeft ook geen mooi ijs, zoodat men daar niet zou den ken, dat om den hoek de üspret volop aan den gang was op de door de IJsclub onderhouden banen. Aan het plan om het aantal lichtpunten op dc baan te verdubbelen is gevolg ge geven en daardoor was het succes der verlichting gisterenavond veel beter dan Donderdag. Er waren wat minder men- schen, maar dat deed voor hen, die ge komen waren, het ryden zeker niet min der aangenaam zjjn. Het aantal leden nam weder flink toe en velen kochten een dag-, middag-, of avondkaart. Geleerd door het gebeurde van Donder dagavond, was de verbandtrommel aange vuld en voor enkele, gelukkige lichte, ver wondingen deed zy goede diensten. Hedenmiddag zouden wedstryden voor de kinderen der leden plaats vinden waar voor reeds Vrijdagavond zich verschillende opgaven aan de baan. Wij komen op deze wedstryden Maandag wel nader terug Voor heden zy alleen vastgelegd, dat het goed gezien is van het bestuur der IJs club om met de kinderen te beginnen, nu WIELRENNEN. DE BEKENDE DUITSCHE SPRINTER ALBERT RICHTER OMGEKOMEN. De bekende Duitsche sprinter Albert Richter is in den ouderdom van 27 jaren aan de gevolgen van een ski-ongeluk over leden. Richter behoorde met Arie van Vliet, Jef Scherens en Louis Gerardin tot de vier beste professional-sprinters der wereld. Se dert 1933 was hij kampioen van Duitsch- land. Zeven maal heeft hy aan het we reldkampioenschap deelgenomen, 5 keer werd hy derde en twee maal tweede. In 1932 legde hy te Rome beslag op den titel van wereldkampioen der amateurs. Voor den laatsten keer is hij 3 weken geleden te Berlyn gestart. Hij won de sprint om den grooten prys van Berlyn en zegevierde o.m. over zyn grooten rivaal Scherens. SCHAATSENRIJDEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND HARDRIJDEN. Na den eersten dag der wedstryden om het kampioenschap van Nederland in het hardryden op de schaats te Groningen heelt Jan Langedyk in de rangschikking de lei ding genomen met 104,SS punten voor den Amsterdammer Roos en den titelhouder Dolf van der Scheer, terwyl Roel Koops op de vierde plaats staat. Aangezien op den tweeden dag de 1500 en de 10.000 meter worden gereden, is de kans groot, omdat Langedyk juist op de langere afstanden zyn capaciteiten kan toonen en dat de beste Ne- derlandsche rijder van alle tijden thans ook beslag zal leggen op den titel van Neder- landsch kampioen. Op de 500 meter maakte Roos den snel- sten tyd, nl. 47,8 sec., een goede prestatie, indien men bedenkt, dat de beste tijd, ooit door een Nederlandsche ryder op een baan in Nederland bereikt, 46.6 sec. bedraagt, door Teun Hooftman in 1933 te Rotterdam gemaakt. Langedyk bofte niet, want zyn tegenstan der, Ekelschot, kwam te vallen, zoodat de favoriet proctisch alleen over de baan ging, zijn tyd was 48,6 sec. Op de 5.000 meter had de Zuid-Larenaar Roel Koops geruimen tijd de leiding, met een tijd van 9 min. 23 sec.-Tegen het eind van den dag slaagde Langedijk er in hy reed tegen Kremer de 5.000 meter af te leggen in 9 min. 17,8 sec., een fraaie presta tie, waarmede hy onbetwist de eerste plaats op dezen afstand bezette. Buyen bleef ook nog binnen den tijd van Koops, terwyl Zwa nenburg die alleen reed onmicldellyk na den Zuid-Larenaar volgde. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 47,8 sec. 2. Van der Scheer (Rotterdam) 48,3 sec.; 3. Langedijk (Rotterdam) 48,6 sec.; 4. en 5. Koops (Zuid Laren) en Blaisse (Amster dam); 6. Buyen (Amsterdam) 7. De Jager (Wolphaartsdijk), 8. Havekotte (R'dam). (Rotterdam). 5.000 meter: 1. Langedyk 9 min. 17,8 sec.; 2. Buyen 9 min. 22,2 sec; 3. Koops 9 min. 23 sec. 4. Zwanenburg; 5. Roos; 6. Havekotte; 7. Van der Scheer. Rangschikking na twee afstanden: l. Lan gedyk 104.38 punten; 2. Roos 104,84 3. Van der Scheer 105.72p.; 4. Koops 105.89 p. wedsftryden konden worden uitgeschrt ven. Het is alleen maar de vraag, of vorst zal aanhouden. Vanochtend zag hv er bedenkelyk uit. Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raads vergadering VERLENGING VAN HUUR. Aangezien de huur van perceel Dam 63 op 1 April a.s. afloopt, verzocht de tegen woordige huurster, mej. O. M. de Meester de huur op dezelfde voorwaarden thans we derom voor een termijn van 3 jaren te ver lengen. B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten. VERORDENING VOOR DE AMBTENAREN DER GEMEEN- POUTIE. De in de vergadering van 29 April 1935 door den gemeenteraad vastgesteld en se dert dien enkele malen gewijzigde Veror dening, regelende de rangen, het aantal, de iamenstelling, de eischen van benoembaar- ieid en de bezoldiging van de ambtenaren Ier gemeentepolitie, is door de Kroon dechts goedgekeurd tot 1 Januari 1940, zoo- Jat zy vóór dien datum opnieuw dient te .vorden vastgesteld. Van de verplichting tot hernieuwde vaststelling zouden Burg en Weth. gebruik willen maken om een wyzi- ging in een artikel aan te brengen en eeni- ge nieuwe bepalingen op te nemen. De wijziging wordt aangebracht op ver zoek van den Minister van Binnenlandsche zaken en heeft betrekking op het medetel len van diensttijd by benoeming van capi- tulanten of gewezen capitulanten. De nieuwe voorgestelde bepalingen zyn een uitvloeisel van het bij besluit van den Burgemeester van 10 Maart j.l. vastgestel de reglement voor de ambtenaren van poli tie der gemeente. Van deze gelegenheid wenschen Burg. en Weth. ook gebruik te maken om het maxi mum salaris voor den Inspecteur 2e klasse f 200 hooger voor te stellen. Waar aan de zen fuctionnaris veel hoogere eischen ge steld worden dan aan een hoofdagent is het zeker niet onredelijk, dat zyn maximum- wedde 400 uitgaat boven die van een hoofdagent. Ten slotte heeft het de aandacht van B. en W. getrokken, dat de bepalingen voor doorbetaling van salaris bij ziekte voor de politie minder volledig zyn dan die, voor komende in hét amtenarenreglement dei- gemeente. Burg. en Weth. meenden daarom ook het betrokken artikel geheel in over eenstemming te moeten brengen met de overeenkomstige bepalingen uit dat regle ment. Zy stellen ten slotte voor de aldus gewij zigde en aangevulde, per 1 Januari 1940 vervallende, verordening opnieuw vast te stellen. RECHTSZAKEN Schoten op officieren gelost. Tegen sergeant acht jaar ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst geëischt. Voor den krygsraad te Den Bosch is gis ter behandeld de strafzaak tegen een 30- jarigen sergeant, thans gedetineerd, die op den avond van 9 September 1939 onder de gemeente Gendringen vijf scherpe patro nen heeft gelost op twee reserve-eerste lui tenants. De beklaagde legde een volledige beken tenis af. By de behandeling der zaak bleek, dat bekl. nog al eens misbruik van sterken drank had gemaakt, omdat hy zich een zaam voelde. Officieren hadden hem reeds meermalen gewaarschuwd. Hij zag in hun optreden een poging om zyn gezin ongelukkig te maken en had. toen hij het geweer weg nam, gezegd, ze dood te zullen schieten. Na deze bedreiging ging hij telefoneeren in een cel. Tijdens het telefonisch gesprek na men eenige soldaten het geweer weg, doch nadien heeft hy zich een ander geweer ver schaft en opnieuw gezegd: „Laat de offi cieren nu maar komen, ik schiet ze kapot". Toen de officieren kwamen om hem te arresteeren, verborg hy zich in de struiken langs den weg en loste een en daarna nog vier schoten in hun richting, zonder hen echter te treffen. Als getuigen werden de beide officieren gehoord. Een van hen verklaarde den ser geant meermalen op zijn verkeerd gedrag te hebben gewezen. Ook op den bewusten dag had hij hem weer gewaarschuwd. De sergeant had hem toen toegevoegd: „U moet doen wat U niet laten kunt, maar weet goed wat U doet". Even nadien had de sergeant hem opgebeld, hem voor kwa jongen uitgescholden en hem bedreigd. Nadat de luitenant dit den kapitein had medegedeeld, gelastte deze den sergeant in arrest te stellen. Toen getuige in gezelschap van den anderen luitenant deze opdracht wilde vervullen, bleek de man verdwenen te zijn. Zy zyn daarna den weg opgegaan en zagen hem in de struiken zitten. „Kom hier en vlug wat", had de luitenant bevo len. „Wat vlug", had de sergeant uitge roepen en meteen loste hij een schot. Beide officieren zochten dekking, schoten terug, waarop de sergeant het geweer leeg schoot. Toen dit was gebeurd, heeft een onder luitenant de marechaussee te Ulft gewaar schuwd en deze heeft onder leiding van op perwachtmeester P. Barendse den sergeant, die intusschen in slaap was gevallen, ge arresteerd. De auditeur-militair, mr. E. W. R. M. van der Kun, requisitoir nemend, achtte het misdryf zeer ernstig. Verdachte heeft zich schuldig ge maakt aan een poging tot feitelyke insubordinatie van een zeer ern stig karakter, waarby hy den opzet heeft gehad de luitenants of wel van het leven te berooven of wel zwaar te treffen. Het misdryf is des te ernstiger, omdat het ge pleegd is in tyd van oorlog en vlak by de grens op een zeer voornamen post. Op dit misdryf staat een maximumstraf van 15 jaar. Deze echter, wilde de auditeur-mili tair niet eischen, maar toch wenschte hij hem zwaar gestraft te zien. massa DE GARNALEN-VISSCHERIJ, De koude een belemmering. Men schrijft ons: De vangsten van de te Breskens en Vlis- singen door de Nederlandsche Visseherij Centrale aangewezen garnalenvisschers zijn tot heden toe gelukkig redelyk gebleven, hoewel na een geheele week visschen op het einde der week wel een vermindering van de vangsten valt te constateeren. Na de rust van. Zaterdag, op welken dag meestal niet gevischt wordt, en Zondag, blijkt Maan dag altyd de beste vangstdag te zyn. De re sultaten van de garnalenvisschers te Veere zyn niet zoo bevredigend te noemen als in de be'.de andere Zeeuwsche aanvoerplaat- sen. Dit vindt grootendeels zyn oorzaak in bet beperkte vischwater vanwege de defen- sie-maatregelen. Toch zyn daar ook Woens dag j.l. flinke vangsten binnengebracht, doch de tegenstellingen waren zooveel te grooter. Vangsten van 7 kg tot meer dan 130 kg werden dien dag genoteerd. Overi gens zyn te Veere deze week niet alle vtsschersschepen uitgevaren, wat zoo de ge woonte is onder de Arnemuidsche visschevs met de Nieuwjaarsweek. Naar ons ter oore kwam schijnen de vangsten van de garnalenvisschers te Den Helder eveneens vrij groot te zyn geweest in de week voor Kerstmis en moet 't voor gekomen zijn, dat aldaar van 300 tot 400 kg groote garnalen zijn binnengebracht. Of zulks op het oogenblik nog het geval is, kan van hieruit niet worden beoordeeld, doch vastgesteld kan worden, dat meerdere gar- nalenpelleryen uit Holland groote bestellin gen bij de Zeeuwsche agentschappen van de Nederlandsche Visseherij Centrale hebben geplaatst. Deze bestellingen konden zelfs bij lange na niet worden uitgevoerd. Hoewel de vangsten dus redelyk en som mige zelfs groot zyn kan dat niet van de garnalen zelf worden gezegd. Voor hef over- groote deel zyn de garnalen alleen geschikt voor de pelleryen en degenen onder de vis- schers, die consumptie-garnalen moeten aanbrengen hebben altijd beduidend klei nere vangsten. Geconstateerd kan derhalve worden dat de verkleining van de zeefwydte juist op ty'd is ingevoerd geworden. Opge merkt werd reeds eerder, dat de tegenwoor dige vangsten van bijzondere beteekenis wa ren, omdat in tal van andere jaren gedu rende de wintermaanden altyd zeer schrale vangsten geboekt moesten worden. Uitzon deringsgevallen komen echter voor en dit was ook het vorige jaar het geval, toen vele garnalenvisschers uit Arnemuiden in de ge legenheid zyn geweest om in de wateren van Hoek van Holland de garnalenvisschery te beoefenen. Gedurende de maanden Januari en Februari 1939 zyn aldaar eveneens groo te hoeveelheden garnalen gevangen, die overigens ook zeer klein waren. De vorstperiode beteekent voor de vis- schers geen ijspret. De vorst doet tijdens de reis alles op het dek verstijven zoo zelfs, dat zout gestrooid moet worden om uitgly- den en eventueel over boord slaan te voor komen. Splinternieuwe touwen, die na nat geweest te zyn stijf bevriezen, breken als hout doormidden en het gevaar is niet denkbeeldig dat men op deze wijze kans loopt de kor te verspelen. Het staat wel vast dat de arbeid, zooals die gedurende de ze week verricht is geworden onder de he vige koude op het water, op de grens van het mogelijke ligt. Vrijdag hebben dan ook een groot deel van de Arnemuidsche vis- schers niet gevaren vanwege de koude. Voor het behoud van de tegenwoordige garnalenvangsten is het te hopen, dat de ai te hard bakkende Oostenwind spoed:g wat milder of uit een anderen hoek zal gaan VLISSINGEN Bloedtransfusie. Door het Vlissingsch Bloedtransfusie-Co mité was Vrijdagavond in het Concertge bouw een propaganda-avond belegd, waar drT I-I. C. J. M. van Dyk, directeur van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam over bovengenoemd onderwerp een voordracht hield. Dank zij een krachtig gevoerde propa ganda, waarmede tal van vereenigingen steun verleenden, was de groote zaal van het Concertgebouw nagenoeg geheel ge vuld, toen burgemeester Van Woelderen deze avond met een welkom opende en in 't kort het doel van de bloedtransfusie uit eenzette, waarby hij speciaal welkom heet te den burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bordes, wiens aanwe zigheid spr. op zeer hoogen prys stelde. De burgemeester van Middelburg dankte voor de hartelyke woorden en zeide o.a. dat een goede samenwerking tusschen Vlis- singen en Middelburg zijn wensch en stre ven is. Dr. Vair Dijk, daarna het woord verkrij gende, begon met er op te wijzen, dat de bloedtransfusie niets nieuws is, doch dat deze reeds lang voor onze jaartelling is overwogen; zy het dat de eigenlyke bloed transfusie dateert uit de 2e helft van de 17e eeuw, waarvan spr. eenige voorbeelden geeft. Spr. schetst dan met krytfceekenin- gen wat bloed is en waaruit dit bestaat. Een mensch heeft ongeveer één-twaalfde van zyn lichaamsgewicht aan bloed. Dus een normaal persoon die 65 kg weegt, heeft 5 1 bloed, waarvan hy heel wat kan mis sen. Spr. wijst er op, dat niet ieders bloed geschikt is voor een ander, omdat er vier soorten van menschen zyn, met vier ver schillende bloedgroepen. Zoo hebben 40 op de 100 personen bloed uit groep I, 40 op de 100 uit groep II; 15 op de 100 uit groep IH en 5 op de 100 uit groep IV. De waarde van deze wetenschap toont spr. met diverse voorbeelden aan. Vervolgens wyst spr. op het belang van voorraadvorming van bloed. In 1921 gaven zich te Londen 4 menschen op voor vrywillige bloedtransfusie, in 1936 waren het .reeds ruim 5000 Londenaars. Ook toont spr. aan, dat deze bloedtransfusie absoluut ongevaarlijk is. Van het begin af aan heeft het in ons land vastgestaan dat bloedtransfusie uit sluitend ten doel kon hebben zijn neven- Hij eischte derhalve een gevangenisstraf van acht jaar met ontslag uit den dienst. Uitspraak over 14 dagen. aensch te redden zonder eenige baatzuc. ge bijbedoeling. Waarom deze bloedtran jsie dienst by 't Roode Kruis is onderge racht, is de schuld van spreker. Dr. v Dyk zegt dat hy 2 van de 3 grootste ram pen die de menschheid kan treffen, n.l. de vorige wereldoorlog en de pest, in dienst van het Roode Kruis heeft meegemaakt en het werk dat het Roode Kruis daar heeft verricht is zoo bewonderenswaardig, dat hij niet anders mocht handelen. Spr. hoopt dan ook dat de bloedtransfusiedienst in ge heel ons land zal worden ondergebracht by het Roode Kruis, en niet by zooveel diensten als de Nederlandsche kiezerslijst telt. Spr. geeft op zeer geestige en eenvoudige wijze tal van voorbeelden die spreken ten voordeele van dezen dienst. Tydens de pauze bestond gelegenheid zich op te geven als donor. Het resultaat was verrassend, tientallen aanwezigen, over tuigd van de noodzakelijkheid, bleken be reid zich als donor beschikbaar te stellen. Na de pauze beantwoordde dr. v. Dijk eenige wagen. Spr. gaf op echt geestige wijze eenige staaltjes van bloedtransfusie en ook de wyze waarop aan geld gekomen wordt, waarby spr. speciaal gewag maakte van den jaarlykschen voetbalwedstrijd te Rotterdam ten bate daarvan. Tenslotte wyst spr. op het groote nut van bloedtrans fusie in tyd van oorlog, hetgeen helaas in deze tijden wordt bewezen. Speciaal in Fin land, waar de meest ideale bloedtransfusie dienst is, werkt deze thans schitterend. In den oorlog hebben we, aldus spr., ont- zaglyk veel bloed noodig en daarom moe ten vooral de vrouwen by den bloedtrans fusiedienst aangesloten zijn. De vrouwen hebben een duren plicht zich daarvoor op te geven, ter navolging van H.K.H. Prinses Juliana, die niet alleen voorzitster van den Ned. Bloedtransfusiedienst is, doch tevens donor. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat de tyd zal komen dat een ieder' er een eer in zal stellen zyn bloed te geven ten bate van de lijdende menschheid. Spr. verwierf een dankbaar applaus na zyn boeiende en leerzame voordracht. Burgemeester Van Woelderen deed dan mededeeling dat zich dezen avond 62 ad- spirant-donors hadden opgegeven, waar door het aantal hier ter stede thans 250 bedraagt. Er moeten er echter 350 zijn, doch de burgemeester is overtuigd, dat dit aantal thans wel zal komen. Tenslotte dankte de voorzitter met war me woorden den spreker van dezen avond voor zyn zeer leerzame lezing, die zeker ryke vruchten zal opleveren. De „Junof' passeerde Vlissingen. Het ss „Juno" van de KNSM, is gister avond, komende van Duins, waar het schip aan de gebruikelyke Britsche con trolemaatregelen is onderworpen, Vlissin gen gepasseerd. De „Junobevond zich van Palestina met een lading sinaasappelen op wég naai' Atwerpen, waar een gedeelte der lading zal worden gelost De lossing van het overige deel zal te Amsterdam geschieden. Dit zullen dan de eerste Palestynsche sinaasappelen zyn, welke ons land in dit seizoen bereiken WALCHEREN ZILVEREN JUBILEUM AAGTEKERKE. De gemeente-secretaris zal binnen enkele dagen zijn 25-jarig ju bileum aJs zoodanig mogen herdenken. Het was op 19 Januari 1915, toen de h?er J W. Schuurman in de openbare vergade ring van den gemeenteraad met algemee- ne stemmen werd benoemd tot gemeente secretaris dezer gemeente. Hij was sinds 18 December 1914 reeds tydelyk gemeen te-secretaris alhier. NIEUW EN SINT JOOSLAND. Op den dag dat de heer Polderdijk alhier zyn SOsten geboortedag vierde, heeft ook het plaatse- lyke muziekgezelschap een serenade aan den jarige gebracht. Men schrijft ons daarover nog, clat de vice-voorzitter van het muziekgezelschap in zijn toespraak tot den heer Polderdijk, erop wees, dat deze het oudste lid dér vereeni- ging is. Nimmer, wanneer moreele of finan- cieele steun noodig is, wordt een tever- geefsch beroep op den heer Polderdijk ge daan, aldus spr. Den jarige werd daarna het eerelidmaatschap der vereeniging aan geboden, terwyl hem tevens een bloemen mand werd overhandigd. De heer Polderdyk sprak woorden van dank. Hij zeide de vereeniging gaarne zyn steun te geven, daar een muziekvereen. in een plattelands-gemeente niet gemist kan worden. Een dergelyke vereeniging heeft den financfeelen steun van alle gemeente naren noodig. Spr. schonk de vereeniging een enveloppe met inhoud, ter versterking van de kas. ZUID-BEVELAND. LEELIJKE VAL OP HET IJS. ELLEWOUTSDIJK. Op de Vrijdag in gebruik genomen ysbaan aan den Achter weg, alhier, kwam de heer v ,d. S. zoo ongelukkig te vallen., dat hy een gapende hoofdwonde opliep. Dokter Folmer was spoedig ter plaatse en verleende genees kundige hulp. KAPELLE. De heer Jacs. Burger door den Raad benoemd tot voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, in de vacature P. Mol Jz., heeft voor deze benoeming bedankt. AFSCHEID VELDWACHTER E. TANGE. RILLAND. Vrijdagmiddag heeft de heer E. Tange, die na een diensttüd van ruim 26 jaar als gemeenteveldwachter dé gemeen te met pensioen gaat verlaten, in de raads zaal officieel afscheid genomen. Nadat de scheidende functionaris met zyn familie en een' aantal genoodigden uit poli- tioneele en militaire kringen, benevens de raadsleden gezeten waren, nam de burge meester het woord. Allereerst deelde deze mede, dat wethouder Dansen wegens zeer droeve familieomstandigheden verhinderd was aanwezig te zyn. Daarna bracht hü in een gevoelvolle rede den dank der gemeente over voor alles wat de heer Tange in zyn verschillende func ties voor de gemeente heeft gedaan. Hij bood hem namens collega's en secretarie- DOOR DE GLADHEID GESLIPT. Wielrijder onder auto geraaid, ea omgekomen. Gisteren is de 61-jarige gepensionneerde onderwyzer Weideman uit. Ede, die op den rijksstraatweg fietste, door de gladheid van den weg geslipt en onder een auto geraakt. Hy was vrywel onmiddellyk dood. SNEEUWSTORMEN IN ESTLAND. Door sneeuwstormen zijn in Estland ern stige verkeersmoeilijkheden ontstaan, in het byzonder voor de landwegen, waarlangs het autobusverkeer voor het grootste deel stop gezet moest worden. Tengevolge van de aanhoudende koude heeft zich op de Moon- sund reeds een zoo zware yslaag gevormd, dat het verkeer tusschen het vasteland en de eilanden Moon en Oesel met sleden over het ijs geschiedt. JOEGOSLAVIe SCHENKT BOUWMATERIALEN AAN TURKIJE. Havas meldt uit Belgrado: De Joegoslavi sche regeering heeft besloten, voor een bedrag van 3 millioen dinars aan bouwma terialen naar Turkye te zenden als bijdra ge in den wederopbouw van de door de aardbeving geteisterde gebieden. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN JOHANNA DE NIGTERE. De commissaris van pol.tie te 's Herto genbosch, heeft aan het publiek het volgen de medegedeeld: Het is niet onwaarschynlyk, dat het ver dwenen Amsterdamsche meisje Johanna de Nigtere omstreeks Kerstmis 1939 te dezer stede heeft gevent met prentbriefkaarten. Het publiek wordt verzocht, het meisje te volgen, wanneer het in Den Bosch wordt aangetroffen en de politie hiervan direct in kennis te stellen. GEEN ONEENIGHEID MEER TUSSCHEN SERVEN EN KROATEN- Havas meldt uit Zagreb: Ter gelegen heid van het orthodoxe Nieuwjaar publi- ceeren de bladen een boodschap van den vice-voorzitter cvan den ministerraad, Matsjek, aan hel Servische volk. De Kro- atenleider zegt hierin oa.: wij vieren dit jaar het Kerstfeest onder heel wat betere omstandigheden dan vorige jaren Daar wij eenige maanden geleden onze posities ont last hebben van den zwaren druk der on- eenigheid tusschen broeders. Het Kroati sche en het Servische volk bereiden zich zelf het beste Kerstfeest door tusschen. hen den vrede te vestigen Deze vrede, dien wy by onszelf tot stand gebracht hebben, is de beste waarborg ervoor, dat wat ons betreft, onze vrede ook in het buitenland wordt geëerbiedigd. CONTROLE OP DE VLEESCHVOORRADEN IN ENGELAND* Van Maandag a.s. af zal, naar de „Daily Telegraph" meldt, het Engelsche ministerie voor de voedselvoorziening de vleesch- en veevoorraden controleeren. De juiste da tum, waarop de distributie zal ingaan, is nog niet bekend. Allen kleinhandelaren is verzocht opgave te verstrekken van de vraag naar vleesch in hun rayon, zoodat tot toewijzing zal kunnen worden overge gaan, voordat aan het publiek gevraagd zal worden vleeschbons te gebruiken. De producenten kunnen slechts vet ver- koopen aan nauwkeurig opgegeven inle- veringsbureaux. Iedere veeboer zal gehou den zyn aan een speciale plaats en moet, indien hy een ander gebied wenscht, een aanvraag indienen by de plaatselijke vleesch-controleurs. Teneinde te verkrijgen, dat ieder gebied weet, hoeveel vee ten verkoop aanwezig zal zyn, moeten de veeboeren twaalf dagen voor de week, waarin de dieren ten ver koop worden aangeboden, hiervan opgave doen. Tot dusver zijn het ministerie voor de voedselvoorziening en de nationale bond van boeren nog niet tot overeenstemming gekomen over de door de regeering te be talen pry zen. De onderhandelingen moeten echter vóór 15 Januari zijn afgeloopen. personeel een schitterende staande sche merlamp aan. Tevens deelde hij mede dat het H. M. de Koningin had behaagd den scheidende de zilveren eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau te verleenen, waarna spr. hem de versierse len'op de borst spelde. Daarna sprak de heer Staal, directeur der districts-arbeidsbeurs te Middelburg na mens het departement, van Sociale Zaken. Hy dankte den lieer Tange voor alles wat hy als agent der arbeidsbemiddeling heeft verricht en bood hem als persoonlük blyk van waardeering en vriendschap een ets van het stadhuis van Middelburg aan. Vervolgens voerden nog het woord de ge meente-secretaris, de heer De Goffeau, de heer J. J. van Gorsel namens de raadsle den en het burgerlijk armbestuur, de ge meente-veldwachter namens de collega's, ryksveldwachter De Jonge uit Wemeldinge namens de brigadecommandant der rylcs- veldwacht, ryksveldwachter Van Baai en ten slotte de bataljonscommandant, majoor Triebel. Ontroerd dankte de heer Tange voor de bewijzen van waardeering en noem de den tijd, dien hij in Rilland heeft door gebracht, den mooisten van zijn leven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AARDENBURG. Voor het examen schry- ver 2e klasse bij de administratie der direc te belastingen, slaagde de heer W. Lucïeer te Aardenburg, werkzaam ter Inspectie der D. B. te Oostburg. ZEEUWSCH-VI. A ANDEREN O.D. DE VERMINDERDE SCHEEPVAART. TERNEUZEN. Gedurende het afgeloopen ia ar zijn langs de Westsluis te Terneuzen in totaal opgevaren 1770 zeeschepen met een gezamelyken tonneninhoud van. 2.665,869 bruto RT. en afgeschut 1773 zee schepen metende 2,693,638 bruto R.T- Voor het jaar 1938 waren deze cijfers in totaal opgevaren 2117 schepen en afge schut 2132 zeeschepen

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6