TRIUMPH NOORSE KDItlllLE LEBUI» stadsnieuws STADSM1EUWS middelburg LAAI IN 1940 UW SMAAK TRIUMPHEEREN weerbericht ROOK VOORTAAN 1C SIGARET DROGISTERIJ SCHULTE THIEME De aanstaande verduisteringsoefeningen. Zoo als officieel bekend is gemaakt zul len de volgende week gedurende drie avonden verduisterings-oefeningen wor den gehouden en wel op Maandag 8 en Dinsdag 9 Januari a.stelkens 's avonde van 8 tot 10 uur en op Woensdag 10 Ja nuari 's avonds van 7 tot 10 uur. Ik ben den militaire autoriteiten dank baar, dat zij vergunning gegeven hebben tot het houden van deze oefeningen. Het spreekt vanzelf dat wij allen vurig ho pen, dat het nimmer noodig zal worden in ernst rte verduisteren, maar het zou dwaas zijn te doen alsof er in dezen tij den geen vuiltj'e aan de lucht ware. Daarom moeten wij alle voorbereidings maatregelen nemen, die wij kunnen. Hoe beter men voorbereid is hoe rustiger men kan afwachten, in het besef gedaan te hebben wat mogelijk is HejL overige moeten wij aan God overlaten. Ik verwacht van de ingezetenen van Middelburg, dat zij allen in dezen geest aan de oefeningen zullen medewerken en hun best zullen doen deze te doen slagen Laten wij allen dankbaar de gelegenheid aanvaarden nu eens goed te kunnen pro- beeren hoe het zou moeiten gaan, als wij eens weken en maanden achtereen avond aan avond zouden moeten verduisteren. Daarom zijn de gedragregels voor de komende oefeningen ongeveer gelijk aan de gedragsregels die in werkelijkheid zou den moeten gelden Deze- zijn gepubliceerd in de Middelburgsche Courant van 27 De cember jl. Aangezien ik bemerkt hebt, dat er over den inhoud der gedragsregels misverstand bestaat, heb ik gemeend goed te doen in het onderstaande overzicht nog eens uit te leggen, waar men zich aan te houden heeft In geval van twijfel raadplege men echter de officieele publicatie. De politie en de burgerwacht zullen tij dens de oefeningen op intensieve wijze controleeren of er overal buiten volkomen duisternis heerscht. Vanaf den Langen Jem en een aantal andere hooge gebou wen in de stad zal bovendien door perso neel van den luchtbeschermingsdienst na gegaan worden of vanuit de lucht geen lichten te zien zijn. Een ieder volge hun ne aanwijzingen zoo stipt mogelijk op, zoodat er geen processen-verbaal behoeven te worden opgemaakt. Voor het geval er de volgende week nog schaatsen gereden kan worden op d-. Vesten, heb ik als zeer bijzondere uitzon dering aan de IJsclub toegestaan ook ge durende de verduisteringsoefeningen haar banen te verlichten en te blijven gebrui ken. Ik verzoek echter het publiek op dt kanten en ook de omwonenden voor wat hunne huizen betreft zich strikt aan de gedragsregels te houden. De algemeene gedragsregels bij de ver duisteringsoefeningen afgezien van bij zondere gedragsregels, zooals voor de scheepvaart komen hoofdzakelijk hier op neer: Men moet onderscheid maken tusschen de gewone verduistering en den toestand van luchtalarm. 1. Bij de verduistering behoeft alleen maar verduisterd te worden. Het verkeer kan doorgaan, maar aangepast aan de omstandigheden, dw.z. voorzichtig en zon der vanuit de lucht zichtbare lichtschijn- seis. Voetgangers kunnen gewoon op straat komen, slechits moeten zij rechts- houden, op de voetpaden blijven, met niet meer dan twee personen naast elkaar loopen en den rijweg zooveel mogelijk al leen op de hoeken oversteken. Voor auto mobielen, rijwielen en andere rij- voertuigen is de maximum-snelheid 20 km en hun lampen ook de achterlichten moeten behoorlijk afgeschermd zijn 2. Ingeval van luchtalarm wordt al het verkeer stopgezet en moetten alle men- schen van de straat in de huizen of openbare schuilplaatsen. Wie bij het ein de van het alarmsignaal nog geen schuil plaats heeft kunnen bereiken, moet dek king zoeken, daar waar hij is. Automobie len en andere rjj- of voertuigen moeten onmiddellijk parkeeren (in straten met éénrichtingsverkeer rechts van den weg; in straten met tweerichtingsverkeer aan de zijde der even huisnummers). Het signaal „luchtalarm" bestaat uit een jankend gehuil der electrische sirenes. De toestand van luchtalarm duurt tot dat de sirenes het signaal „einde luchtalarm' geven door een ééntonig geluid De oefening in Luchtalarm zal uitslui tend Woensdagavond worden gehouden. De functionarissen van de luchtbescher mingsdienst moeten bij dit signaal „Lucht alarm terstond naar hun posten komen Verschillen'de diensten zullen dan bij duisternis oefeningen houden. J. van Walré de Bordes. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest zwakke zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Afwisselend bewolkt, temperatuur om het vriespunt, geen neer slag van beteekenis. Kans op mist. XJKKEL: zwakke tot matige wind uit het Zuiden. Over het algemeen betrokken; vrij neve lig; plaatseijlk regen en motregen; tijdelijke opklaringen; op vele plaatsen nevel of mist; h.er en daar nachtvorst. Minimum temperatuur van 0 tot 5°. Zo. 7 Jan. Zon op: 8 h 10; onder 16 h 92; licht op: 16 h 32; maan op: 5 h 54; onder 14'h 39; N.M. 9 Jan. Ma 8 Jan. Zon op: 8 h 10; onder: 16 h 03; licht op: 16 h 33; maan op: 6 h 46; onder: 15 h 35; N.M.: 9 Jan. Hoog- en Laagwater t© VÜMlngen: Zaterdag Zondag Maandag Hoogwater. Januari. 10.58 23.28 11.55 0.18 12.43 WesiKapelle is 28 min. min. vroeger; springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Laagwater. 4.55 17.30 5.57 18.20 6.51 19.09 Domourg min. later. (S - Zaterdag Zondag Maandag Hoogwater. Januari. 0.08 12.38 1.13 13.38 2.08 14.30 6.00 18.32 7.02 19.26 7.54 20.14 BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3lé 84%-—84 Zeeuws Hyp. B-3% 84—84 Cities Service Cy. P. 1958 5 55%55% Bataafsche Petr. Mij.-3% 88%—88% A Amsterd. Bank 90 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 323323 A De Schelde N.B. 44%—44% C Am. Smelt en Ref. 40—39% A Houth. Alberts 61 C Chesapeake en Ohio 32%32 ex div. C Pref. Kansas City South 14%15 C Union Pac. Rr. 76%75% ex. div. Ned. 38 1000-3 84%—85 O. Indie 37 1000-3 83%—83% A Koloniale Bnk. 164%164%,' A N.I. Hbk. 600 109%—108% C Ned. H. M. 1000 83—82% A v. Berkels Pat. 29% C Calvé-Delft 63% A Lever-Bros en Unilever 96%96%-97 A Philips Gem. B. afg. 128%—127% C Am. Car enFoundry 23%23-% C Anaconda Cop. 2423%-% C Bethlehem St. 61-60-% C General Motor 4140% C Kennec Copper 29%29% C North Am. Aviation 19%19% C Rep. Steel 18%—17%-% States St. Q 50-49-%. C North Am. Cy. 18%—18 A Kon Petr. Mpij. 266—263%-62% Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr Comp. 30%—30% C Shell Union OC. 10—9%-10 C Tide Water Ass Oil 8%8%-8% A Ned. Scheepv. U 107%—106% A H V. Amsterdam 398396-94 A N.I. Suiker U 241%—238 A Deli Batavia 1,18%—118% C Deli Mij. 1000 162%—163-62% Lcelijko val op het ijs. Gisteren is de militair P. M. op het ijs komen te vallen, waardoor hij zich zooda nig bezeerde, dat hjj per taxi naar zijn wo ning moest worden vervoerd. De gladde weg. Op den hoek van den Noordsingel en Seis- weg is gisteren een wielrijdster door de gladheid van den weg geslipt en gevallen. Zij kwam met de maagstreek op het stuur terecht. Later is zij op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Het verkeer gehinderd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een bestuurder van een vrachtauto, die zijn wagen zoodanig in de Beddewijkstraat had geplaatst, dat het 1 keer wei'd gehinderd. Benoemd. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Moordrecht mej. J. Ridder te Middelburg. BIOSCOPEN MIDDELBURG. ELECTRO. Blokkade., Wanneer er één woord is, dat in dit tijdsgewricht zoo onheilspellend duidelijk voor oogen staat, dan is het wel: blokkade. Het bergt in zich alle leed en ellende die onverbiddelijk aan den oorlog is verbonden. Wat zegt het den krantenlezer die kennis neemt van de berichten waarin de pogingen van de eene partij om de toevoer van le vensmiddelen en munitie voor de tegenpar tij met alle ten dienste staande middelen te beletten, vermeld staan? Niet zoo heel veel misschien, wanneer de gevolgen niet aan den lijve ondervonden worden. Doch de kreet, waarmede deze film zijn einde vindt en die een beroep doet op het geweten der wereld, zegt méér. 1-Iet is een wanhoops kreet, die beteekent: waarom dit alles? Dit vechten en lijden. Deze broederstrijd! De burgeroorlog in Spanje werd als motief ge nomen voor deze rolprent en hoewel er een liefdesgeschiedenis tusschen een strijder voor zjjn geboortegrond en een spionne verwerkt is, loch blijft de schildering het oneindige leed dat over het land ge komen is, de hoofdzaak. En daarom neemt men graag op den koop toe dat er op niet immer gelukkige manier, een romantische sfeer is geschapen. Wanneer de realiteit van luchtaanvallen, wanhopige gevechten, en verraad in eigen gelederen, hetgeen hier wel schril is weergegeven zóó de menschheid verscheurt, zal er wel bitter weinig plaats over blijven voor privé-aange- legenheden. Het is clan ook geen film geworden van groot formaat. Het is geen getuigenis, al leen maar 'n tijdsbeeld, dat laat zien: zóó is het! De landman houdt van zijn geboor tegrond en als men hem dat dreigt af te ne men dan vecht hij. De ontwortelde vrouw, zonder vaderland, dient hem. die haar voor belangrijke diensten betaalt. De hongerende oogen van vrouwen en kinderen doen haar evenwel beseffen, dat het verraad is aan het hart en geweten en zij aarzelt dan niet om de zijde van de gerechtigheid te kiezen, de zijde van hem, die het geweer opge nomen heeft om de spade later weer in zijn grond te kunnen steken. Het zou spannend zijn, indien men niet wist dat het een verbeelding is van de trieste werkelijkheid. Henry Fonda en Madeleine Carroll ver vullen de beide hoofdrollen en ze doen het goed. Theodora maakt schandaal. Op een- geestige wijze is hier een bijzon der aardig gegeven verfilmd. De engheid en bekrompenheid van een klein stadje, waar een jong meisje onder de hoede van Mee oude tantes is opgevoed, steekt.wel scherp af tegen de vrijpostigheid van een jonge man die beslist in nader contact met voor noemd meisje wenscht te komen. Theodora heet zij, en ze heeft een boek geschreven, dat nogal opzienbarend is. doch in haar stadje weet niemand dat zij de auteur is. Ook de tantes niet. En nu gaat er heel wat gebeuren. Want wanneer de liefdesidylle tuschen de jongelui verstoord wordt, slaat Theodora's bedeesde houding radicaal en neemt zij keurig wraak, niet alleen op de geliefde maar bovenal op de nette we reld. Daar is een grappigheid in vex-haal en spel die niet flauw en zoetelijk is, maar zoo fijn afgewogen, dat het een doorloopend ge not is er kennis van te nemen. Zoo nu en dan duiken er uitstekend geslaagde films op tusschen de veelheid der productie en deze rolprent is een dergelijke. In het voorprogramma neemt men nog kennis van een aardig reclamefilmpje voor de Chief Whip Sigaretten. Inspecteur Vlijm scherp, die een algemeene bekendheid heeft verworven door zijn vernuftig combinatie- •ermogen in vele moeilijke gevallen, krijgt hier het woord, en verkondigt op onderhou dende manier de goede eigenschappen van de Chief Whip Sigaret. Iedereen rookt ze, zegt hij, en daardoor kon hij één zaak niet ophelderen. Vlijmscherp faalde, doch Chief Whip triomfeert. Een reclame, die inslaat. Zes i verlof. Welk een tragiek ligt er achter dezen op het oog weinig zeggenden titel verbor gen. Een met duivelsche raffinement sa mengestelde compositie van omstandighe den maakt dat een regiment Engelsche I.anciers, dat na 5 jaren harde dienst in Indië, per transportschip Sunset-shire huiswaarts keert met het prettige voor uitzicht van een langdurig Europeesch verlof, in het zicht van de haven opdracht krijgt ergens in het nabije Oosten het zag te gaan ondersteunen. Slechts 6 uur zal het schip in Southampton blijven lig gen, waar de soldaten hun familie dan kunnen begroeten, om kort daarna weer afscheid te nemen. Dit niet alledaagsche gegeven is door den bekenden regisseur Erich Pommer op fijn gevoelde manier uitgewerkt en in beeld gebracht, waarbij hij zich van over drijving verre gehouden heeft. Er speelt in deze film een keur van onbekende ar- tisten mede, die alle hun aandeel in het succes hebben. Uitstekend is het leven op zulk een troepentransportsehip in beeld gebracht, de genoegelijke stemming vóór en de reacties na de ontvangst van het ongelukzalige telegram. Velen zien hun verwachtingen in rook vervliegen en zijn de wanhoop nabij. De camera richt zich afwisselend op verschillende dezer indivi- dueele gevallen Het grootste offer moet echter de commandant brengen, die zijn echtgenoote ongeneeselijk ziek achter moet laten met de wetenschap haar nim mer weer te zien. Dienst is dienst, en na de 6 uur verlaat het schip onverbiddelijk de haven, alles wat den soldaten lief is op de kade achter latend Flora Robson en Leslie Banks spelen de hoofdrollen in deze opvallend goede film. De geest van den Zwarten Piraat. Vanaf hedenavond draait na de pauze het eers'e deel van deze avonturenfilm, waarin Don Terly en Gwen Gaze de hoofdrollen spelen. 'Gisteravond was zij nog niet gearriveerd waarom enkele an dere films vertoond werden. Wij zijn ech ter in de gelegenheid - geweest kennis te nemen van den inhoud dezer ouderwet- sche griezelfilm in moderne omraming en wat wij er van lazen belooft nog al wat Het gaat' om een piratenschat, die op het Goud-Eiland verborgen is, waar de gee* van den Zwarten Piraat rondwaart. De eigenaar van het eiland, die daar met een bende handlangers naar de schat zoekt, bezit de helft van een kaart, die de berg plaats aangeeft. De andere helft bezit een zekere Faxton. die jn een gevecht sterft, doch zijn heift nog tijdig aan Toni weet te geven, die haar vader op Goud-Eiland gaat zoeken. Hierbij ontmoet zij den jour nalist Larry en wat die twee beleven is niet na te vertellen in enkele regels. Hoofdzaak is dat er veel te griezelen valt. Volgende week wordt het slot vertoond. GOES. GRAND THEATER. Union Pacific. Wanneer generaal Dodge, de hoofdinge nieur der Union Pacific Spoorweg een aan vang maakt met de door president Lincoln voorgestelde nieuwe spoorlijn naar Cali- fornië besluit de financier Barrows er op zijn manier het een en ander aan te ver dienen. Hij gooit de Union Pacific-aandee- len bij massa's op de markt en tracht an derzijds het werk te saboteeren. Hiertoe stelt hij zich in verbinding met Sid Cam- peau die met zijn compagnon dit werkje op zal knappen. Zoo worden de Indianen te gen het nieuwe werk opgezweept, er komt in de buurt van het werk een groote speel- tent, waar dames, spel en drank lokken en de arbeiders demoraliseeren, terwijl men verder de arbeiders tot staking aanzet, door de geldtransporten voor de loonen te be moeilijken of de geldzendingen te rooven. Na twee jaar werken is men nog 500 mijl van 't eindpunt verwijderd. Wat men bereik te kostte veel geld en veel menschenlevens Bij hen die vielen waren ook eenige leiders en voor die laatste 500 mijl wordt het toe zicht opgedragen aan Jeff Butler. Jeff is hier inderdaad de rechte man op dé rechte plaats. Het is een kerel als een boom en daarbij is hij vlug, intellegent en stout moedig. En Jeff is ook niet bang in dit land, waar nog geen wetten gelden, eigen rechter op te treden. Begrijpelijk den Sid Campeau en Jeff de groote tegen standers, die elk hun spel spelen. En waar schijnlijk zou Jeff den strijd verloren heb ben, daar zijn tegenstanders geen enkel middel ontzien, als hij niet een krachtigen steun had gekregen in Mollie Monahan, de dochter van een machinist. Een meisje dat zelfs haar liefde voor hem verloochend om hem te redden. Er doet zich daarbij voor Jeff nog een moeilijkheid voor. Dick Allen, de rechterhand van Sid Campeau, is name lijk één van zijn oude oorlogsmakkers en al 'strijden ze nu op verschillende fronten, in hun hart sympathiseeren ze toch met el kaar. Zoo is deze film er een van avontuur en durf, in zekeren zin is het een sensatiefilm, maar omdat de geschiedenis een histori- schen achtergrond heeft en een aantrekke lijk beeld geeft van het geweldige werk dat hier tot stand wordt gebracht, en boven dien ook het spel der menschelijke gevoe lens uitstekend vertolkt wordt, is zii nis ze- heel een werk dat elke bioscoopliefhebber met spanning en waardeering zal volgen. Naast het goede spel van der vier genoem de hoofdpersonen mogen ook de twee lijf wachten van Jeff Butler in het bijzonder genoemd worden, die voor tal van fijne, ko mische scènes zorgen. Aan dit groote hoofdnummer gaat een aantrekkelijk gevarieerd programma van een-acters vooraf. Een jeugdig boefje liep vlug tegen de lamp Gistermiddag werd bij de politie te Goes aangifte gedaan van d.efstal en oplichting door een 17-jarigen jongen, woonachtig al daar. Het bleek, dat de knaap met de auto bus naar Middelburg was vertrokken. De politie alhier werd gewaarschuwd, die de bus bij het station opwachtte. De jongen werd er uitgehaald en is daarna weer op transport gesteld naar Goes. Geslaagd. In het te Utrecht gehouden examen voor diploma D, gediplomeerd schoenver- kooper onder rijkstoezicht (vakbekwaam heid) slaagde de heer J. Allewün Jzn. alhier Oommissie examen scheepswerktuig- kundige, enz. De minister van Waterstaat en de m'nis- ter van O. K. en W. hebben goedgevonden het jaar 1940 te benoemen in de com- BEURSTHERMOMETER ZATERDAG, - Obl.Markt - - Philips - HVA Amerika - Rubber Unilever Suiker Tabak - Schepen Indutsrie A Senembah 137%—139%-40 C Pensylvania Rr. 1918% C Southern Pac. Cy. 12-11%-% A Southern Rlw. 14%,14% A Amst. Rubb. C. 202%—200%-199% A Deli-Bat. Rubb. 165-164-59 A Hessa Rubber 110%—109-% A Serbadjadi S.R. 104102-03 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden Gister. 7.38% 7.34 75 30 4.18% 3142% 1.88 7520 416% 3130 1.87% missie, belast met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van een diploma als scheepswerktuigkundige en als motordrij- ver aan boord van zeeschepen: tot plaats vervangende leden de heeren o.a. J. H. Voorthuijzen, gep. hoofdofficier van den (Ingez. Med.) marine-stoomvaartdienst 1ste kl. tit. en J. M. Jansen, hoofdwerktuigkundige bij de N.V. Stoomvaart Mij. „Rotterdamsche Lloyd", beiden te Middelburg. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 537 man nen en 23 vrouwen, gedeeltelijk werkloos: 5 mannen en vrouwen, in werkverschaf fing: 41 mannen, niet werkloos: 4 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week: 612; bijge komen: 59, afgegaan: 60, over: 61L GOES ER WORDT VAN HET IJS GENOTEN En „IJvermaak" maakt veel werk van hert; ijs. Ook Vrijdag hebben vele honderden weer genoten van de groote banen in de vesten. Reeds voor den middag werd er druk gereden en des middags geleek het wel of half Goes „vrij" had om van de ijssport te genieten Dat ook de verlichte banen des avonds tallooze liefhebbers trok ken laat zich begrijpen. En daarna begon men op „Amerikaan- sche" w\jze aan de banen te werken Een legertje mannen schrapten de banen schoon, daarachter kwamen de mannen die het ijs nog eens met den bezem op „poetstenen enkele honderden meters achter deze mannen was de motorspuit in actie, die met twee stevige a'ralen de schoongepoetste banen weer onder wa ter zette Alles werkt zoo wel mede om den ijs- liefhebbers ter wille te zijn en we ver wachten ook, dat. blijft het vriezen, de steeds beter wordende banen in de ko mende dagen steeds meer liefhebbers, vooral ook uit de omstreken, zullen trek ken. DE VERDUISTERINGSPROEVEN. Er zal streng gecontroleerd wor den Opstandige ijslïefliebbers In ons blad van Vrijdag 29 December 11. gaven we reeds een uitvoerig overzicht van de verduisterings oefeningen die Maandag, Dinsdag en Woensdag as Goes gehouden zullen worden. Deze oefeningen duren des avonds van zeven tot tien nog mededeelen, dat ze volledig zullen zijn. Ook de straatverlichting zal gedoofd worden, het station zal niet verlicht mo gen zijn, enz We vernemen verder, dat thans streng toegezien zal worden, of men goed verduisterd heeft, waarbij men in oogensehouw zal nemen, dat reeds eenige oefeningen werden gehouden en elk thans wel weet. of zijn verduistering al of niet in orde is. Daarom zal men niet meer met waarschuwingen volstaan, maar zal bij overtreding van de voorschriften proces verbaal opgemaakt worden Men zij dus gewaarschuwd. En hvtusschen mopperen de ijsllefhebbers reeds, die vreezen, dat ze, nu er eens een paar dagen is, door de verduisteringsoefe ningen drie kostelijke avonden zullen mis- LEERLINGEN FRUITTEELTSCHOOL. Vrijdag vergaderde de vereeniglng van. oud-leerlingen der Fruitteeltschool in de Prins van Oranje te Goes De voorzitter, de heer A. J. Vermet, opende 's morgens om 10 uur deze vergadering De jaarver slagen van den secr. en penn. werden goed gekeurd. De zittende bestuursleden wer- de herkozen. In een vacature werd de heer J Meloen gekozen. Besloten werd o.m. in den loop van den zomer een excursie te organiseeren In de middagvergadering, trad als spre ker op de hr P. de Jonge met een lezing over: „De snoei der fruitboomen." Hij behandelde dit belangrijke onderwerp op duidelijke en overzichtelijke wijze. Als tweede spreker trad op de heer W. J. Robijn met een lezing over: „De diver se onderstammen der fruitboomen", over welk actueel onderwerp spr. een belang wekkende uiteenzetting gaf. Op beide lezingen volgde een geani meerde bespreking. Half vijf sloot de en daarbij kunnen we voorz. deze leerzame vergadering. ONZE'VOOROUDERS KENDEN REEDS DE GROTE BETE KENIS' VAN LEVERTRAAN ALS VOEDINGSMIDDEL EN MEDICIJN. bevat meer dan enig ander voedingsmiddel de-voor de gezond heid vereiste A- en D-vitaminen in de juiste verhouding tot elkaar. De in het Huis met de Roode Pilaren, Middelburg, importeert zelf en koopt in Noorwegen de beste en fijnste traan. NOORSE TRAAN is wereldberoemd om haar goede kwaliteit. PRIJS PER FLACON 60 CENT. De fles wordt berekend en teruggenomen voor 15 cent.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2