wuN ■v&trzncz*tie couüany HEBBEN DE ROSSEN HUN PLANNEN'VOOR EEN SPOEDIG GROOT OFFENSIEF OPGEGEVEN? Wal wil Italië op den Balkan? Opzienbarende wijziging in de Britsche regeering. «Lumière» Verduisteringlak JEli 5 JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2S63. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD ZATERDAG 6 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Hongarije wenscht wel- H.K.H. Prinses Juliana heeft Vrijdag na afloop van de weke- lijksche vergadering van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, welke zij bijwoonde, een bezoek gebracht aan de Haagsche IJsclub. De Prinses rijdt een baantje met staatsraad mr. J. B. Kan. aj® Zij bouwen een soliede verdedigingslinie voor de wintermaanden. Scandinavië zet langzaam zijn sympathie om in daden. Het schijnt mogelijk, dat het eerst ver wachte groote offensief der Russen tegen de Finsche Mannerheimlinie dezen winter niet meer zal komen. Het is waarschijnlijk, dat de leiders van het roode leger inzien, dat zij een veel te gemakkelijke opvatting van hun taak heb ben gehad en dat er een algeheele reorgani satie op touw gezet wordt, waarbij dan wel weer de noodige vuurpeletons zullen weg- marcheeren om de mislukkingen te straf fen Volgens berichten uit 'Finsche militaire bron, zijn de Russen bezig met het bouwen van een soliede verdedigingslinie, waarin zij zich gedurende de wintermaanden zullen kunnen verschansen, terwijl zij zich wat de directe oorlogvoering betreft, dan zouden beperken van kleine groepen. Ook blijft het natuurlijk mogelijk, dat de leiding van het roode leger deze linie wil gaan gebruiken als een basis voor het heele leger en dus a.h.w. het militaire district Leningrad ver plaatst naar de Finsche grens. DE STRIJD IN HET NOORDEN. De Finsche patrouilles blijven den vijand in den rug bestoken in het Noorden. Op verscheidene plaatsen zijn zij tot diep op Russisch gebied doorgedrongen. In het ge bied van Petsamo vallen de Finsche pa trouilles voortdurend de Russische troepen aan en In een poging om hier een einde aan te maken, bombardeeren de Russische vilegtuigen alle plaatsen, waar zich Finsche patrouilles zouden kunnen ophouden. In dit hooge Noorden leveren de Finsche vrouwen opmerkelijke staaltjes van moed; tot in de vuurlinie werken zij in de ambulances. Op de landengte van Karelië schijnt men nieuwe aanvallen van de Russen te ver wachten. Uit hetgeen Russische krijsgevangenen hebben medegedeeld blijkt, dat de Russen veel te lijden hebben door het gebrek aan verbandmiddelen en medicijnen. Dikwijls worden alleen de officieren, die gewond zijn, geholpen, terwijl de soldaten aan hun lot worden overgelaten. Bij Suomosalmi zijn de Russen zoo over haast teruggetrokken, dat zij in een school tje al hun gewonden en materieel achter hebben gelaten. De correspondent van het De ministers van Oorlog en van Voorlichting afgetreden. Gisteravond is een onverwachte en op zienbarende wijziging 'in de Engelsche re geering bekend gemaakt. In een officieel communiqué werd nl. medegedeeld, dat de minister van Oorlog, Hore Belisha, en de minister van Voorlichting, lord MacMillan, hun ontslag hadden gevraagd en gekregen. In het ministerie van Voorlichting be hoorde een wijziging tot de waarschijnlijk heden, maar het ontslag van Hore Belisha heeft velen verwonderd.Bel sha was een man, die geen heilige huisjes ontzag en dik wijls maatregelen nam, die hem in conflict brachten met tradioneele instellingen en met de gevoelens der betrokkenen. Zoo heeft hij o.m. den staf van het leger op krachtige wijze „verjongd". Met voorbij gaan van een groot aantal officieren, die ouder waren in rang, heeft hjj bv. generaal Gort opperbevelhebber gemaakt. Dit heeft in hooge legerkringen waarschijnlijk wel veel kwaad bloed gezet en de mogelijkheid bestaat, dat dit tenslotte heeft geleid tot zijn ontslag, hoewel over de beweegredenen daartoe niets is bekend gemaakt. Wel werd medegedeeld, dat Belisha geweigerd had een andere functie in het kabinet aan te ne men. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat dit plotselinge ontslag hem niet bevredigt. Belisha zal worden vervangen door Stanley, die tot nu toe minister van Handel was en thans zJek te bed ligt. Minister van Handel wordt dan sir Andrew Duncan, een bekend industrieel en directeur van de Bank van Engeland. Minister van Voorlichting wordt nu John Reith, die evenmin als Duncan lid is van het parel-ment. Hy is de gewezen di recteur-generaal van de Britsche radio-om roep, de B.B.C. AMERIKAANSCHE ARBEIDERS BOYCOTTEN RUSLAND. De „American Federation of Labour", de groote bond van Amerikaansche vakver- eenigingen in de Ver. Staten, heeft alle goe deren uit de Sovjet-Unie op de lyst geplaatst van waren, welke geboycott moeten wor den, uit protest tegen den aanval op Fin land. Finsche blad „Ussi Suomi" bericht dat bui ten de school een aantal ontkleede lyken lag opgestapeld. De smerigheid van het noodhospitaal was onbeschrijfelijk; de ge wonden lagen temidden van het vuil. Hetzelfde blad bericht, dat niettegen staande de twintig jaar van bolsjewisme en atheïsme; de Russische soldaten zich nog by iedere gelegenheid bekruisen, evenals in het Tsarisitsche Rusland de gewoonte was. Het Finsche legerbericht meldt een groo te bedrijvigheid der artillerie op de Kareli- sche landengte. Een stelling werd door twee compagniën Russische grenswachten aan gevallen. De aanval werd afgeslagen en de Russen verloren 150 man. De Finnen maken met succes gebruik van een nieuwe vinding, een wapen tegen tanks. De bijzonderheden worden geheim gehou den, doch wel is onthuld, dat het wapen een electrische mechanisme bevat, dat tankmo toren buiten werking kan stellen. SYMPATHIE EN DADEN. Uit heel de wereld blijven de gaven voor Finland tóestroómen. Èn Scandinovië zet langzamerhand zijn sympathie ook om in daden. De Deensche „Jeugdliga", welke haar ze tel heeft in Graasten (Deensch Sleeswijk) heeft besloten Ernst Staermore als haar vertegenwoordiger naar Finland te zenden om een onderzoek in Le stellen naar de wij ze, waarop Denemarken civiele huln kan verleenen. Deensche geschoolde arbeiders en landarbeiders zouden zich in Finland mei een bepaalde taak willen belasten, waar door de Finsche'arbeiders zich aan'een an dere taak zouden kunnen wijden. E. Staermore, die gisteren naar Helsinki is vertrokken zal op zijn terugreis in Fe bruari a.s. ook in Zweden en Noorwegen besprekingen voeren, waarna besloten zal worden, op welke wijze hulp zal worden verleend. Een extratrein met vrijwilligers voor Fin land, afkomstig uit alle deelen van Zweder is gisteravond uit Stockholm vertrokken. In het district Dalarne worden pogingen in het werk ges.tpld een skibataljon samen te stellen, bestaande uit geoefende Zweed- sche skiërs. Twee Deensche vliegerluitenants, Ulrich en Kalmberg, hebben dienst genomen bij de Finsche luchtmacht. De Australische regeering heeft den Fin- schen consul toestemming verleend tot hel publiceeren van een oproep van het Roode Kruis. Zij heeft voorts zelf een bedrag van 10.000 pond sterling geschonken. Earn nieuw® Balgiselie rsgeerimg gevormd. Vijf ministers komen niet terug. Pierlot heeft een nieuwe Belgische re geering gevormd, waarin hij zelf weer minister-pres'dent is terwijl de voorlich ting bij zijn kabinet wordt ingedeeld D" minister van propaganda. Wauters, maakt van het nieuwe kabinet geen deel uit evenmin als de afgetreden ministers D« Man. Marck, Devèze en Duesberg (zonder portefeuille Verkeer, Binneniandsche Za ken en Onderwijs) Spaak houdt Buiten- landsche Zaken. Vander poor tien gaat van Openbare Werken naar Binneniandsche Zaken, Delfosse van Ravitailleering, we'k departement vervalt, naar Verkeer. Sou dan verhuist van Justitie naar Onderwijs en Janson, die eerst' minister zonder por tefeuille was. komt aan het hoofd van het departement van Justitie Verder zijn in het nieuwe kabinet de functies hetzelfde gebleven, zooda't Spaak aan Buitenlandsche Zaken blijft, Gutt aan Financiën, generaal Denis aan Koloniën Baltazar aan Arbeid en Jaspar aan Ge zondheid. De socia'istische senator Matag- ne krjjgt de portefeuille van Openbare Werken Pierlot heefit le kennen gegeven, dat er geen eigenlijke regeeringsverklaring zal worden afgelegd. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet Maandag bijeenkomen 7500 dakloozen door overstrooming in Portugal. Goederentrein met negen wagens ontspoord. Meer dan 7500 personen zijn dakloos ge raakt ten gevolge van een overstrooming van de rivier de Taag. Een groot gedeelte van het dal staat onder water. De minis ters van openbare werken en landbouw hebben zich naar het bedreigde gebied be geven. Bij Monte Real is een goederentrein, welke op weg was naar Lissabon, ont spoord. De locomotief en negen wagens zijn uit de rails geloopen. Er zijn géén slachtof fers. Dit incident, dat door het slechte weer verergerd is, heeft den Zuidexpress verhin derd gisteren te vertrekken. Bij Santaren tusschen Setil en Muge is een spoordijk over een lengte van tweehon derd meter ingestort. grenswijzging. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken heeft, vandaag een onderhoud gehad met zijn Italiaanschen collega, graaf Ciano. Deze bespreking wordt van zeer groot belang geacht, niet alleen voor Italië 'en Hongarije, maar voor den geheelen Bal kan. Italië en Hongarije zyn zeer bevriend. Bo vendien heeft Mussolini nog kortelings ver klaard, dat Italië het niet zou kunnen dul den als Rusland zou trachten verder door te dringen/op den Balkan. Roemenië en Hongarije, zijn de landen, die:, den .eersten stoot van een eventueelen aanval zouden hebben op te vangen, dus het is van belang, dat deze staten goede betrekkingen met el kaar onderhouden. Op het oogenblik zijn echter de betrekkingen lang niet goed te noemen, daar Hongarije steeds officieus wenschen uit tot grenswijziging, ten koste van het na den wereldoorlog gegroeide Roe menië, terwijl dit land daar geen ooren naar heeft. In Roemenië bestaan' groote Hongaarsche taaleilanden, terwijl er in Hongarije prac- tisch geen Roemenen wonen. Een bevol- kingsruil is dus' ook niet mogelijk, zoodat een bevredigende oplossing van dit pro bleem niet gemakkelijk is. Men wijst er op, dat de verhouding tusschen Italië en Roe- mennë zeer is. verkoeld, nadat dit laatste land het bijstandsverdrag met de Geallieer den heeft gesloten en dat daarom Italië wel eéns krachtigen steun zou kunnen geven aan de Hongaarsche verlangens. Men doet echter goed in het oog te houden, dat Ita lië hce groot ook zijn sympathie voor Hon garije mag zijn zeer goed inziet, dat een verzwakking van Roemenië op het oogen blik voor alles vermeden moet worden. De distributie van bruine boonen en capucijners. Zou over 14 dagen ingaan- Naar de Tel meld:'; ligt het in he voornemen der regeering per 15 Januar' as de distributie van,brume boonen. wit te boonen en capucijnlers te doen ingaan De hoeveelheid, waarover, men te be schikken zal krijgen, zal waarschijnlijk nie' groot zijn, namelijk een half pond pei hoofd per maand; en dan niet een ha f pond van elke soort, maar naar verkie zing uit één van de A.-ie soorten. Tevoren zal een begin gemaakt worden met de voorbereiding eener regeling voor zieken en zwakken, die meer dan gezon den op boonen als voedsel aangewezen zyn Bijzonderheden over deze regelingen en over de algemeene distributie van boo nen zullen later volgen. Nederlandsche arbeiders in bet Duitscbe grensgebied worden ontslagen. De directies der textielfabrieken te Gronau hebben gisteren van de Duitscbe regeering een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat alle Nederlandsche ar beiders, in het Duitsche grensgebied werkzaam, tegen 15 Januari a.s moeiten worden ontslagen. Er mogen naar de Msb meldt geen uitzonderingen worden gemaakt, zoodat ook de vakbekwame tex tielarbeiders door dit besluit worden ge troffen. Wel echter mag de wettelijke op zegtermijn van 14 dagen worden toege past. Een nieuwe watersnood bedreigt Turkije. Terwijl uit somnïige plaatsen wordt ge meld, dat het water valt, wordt0 uit Diabe- kir in het Zuidwesten van Turkije bericht, dat de rivier de Tigris is gaan wassen. Op sommige plaatsen is het water in deze ri vier zes meter gestegen. De rivier is buiten de oevers getreden en heeft groote mate- rieele schade aangericht. Menschen zijn evenwel niet omgekomen. De Turksche regeering pleegt overleg met de regeering van Irak, teneinde geza menlijk maatregelen te nemen. In het gebied van Adena zijn de Sihoen en de Djihoen buiten de oevers getreden. Vijf dorpen zijn overstroomd. Ook hier wordt geen melding gemaakt van persoonlijke slachtoffers. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Dc inzittende ongedeerd. Te Zoeterwoude is gistermiddag op den onbewaakten overweg in den Ommendijk nabij de vroegere halte in de lijn Leiden Woerden een tweepersoonsauto door een uit de richting Woerden komenden trein ge grepen. Het voorste gedeelte van de auto werd afgerukt en in een langs de spoor baan loopende sloot geslingerd. De bestuur der de eenige inzittende kwam met den schrik vrij. Tal van personen die door het water wer den geïsoleerd, konden worden gered. Zij hebben hulp ontvangen van de .districts autoriteiten. Voorshands jioudèn de regens nog aan. TWEE NIEUWE NEDERLANDSCHE FILMS IN DE MAAK. dr. Ludwig Berger maakt „ergens in Nederland" en Sarah Burger hart". De Nederlandsche filmproductie-onderne ming Filmex, die in 1939 „de Spooktrein" vervaardigde, begint het nieuwe jaar in een nieuwe combinatie, die eigenlijk een terug keer is naar de oude combinatie, n.l. die met den bekenden filmregisseur dr. Ludwig Berger, die met zooveel succes de verfilming van Bernard Shaw's „Pygmalion" heeft ge leid. Ditmaal zal een typisch Nederlandsche f.lm worden geproduceerd. Men heeft het gewaagd een greep te doen in eigen lijd, en het onderwerp van de nieuwe film „ergens in Nederland" zal een beeld geven van Ne derland in mobilisatietijd. Het wordt dus geen militaire film doch een tijdbeeld uit de mobilisatie, die dus slechts den achter grond van de film zal vormen. Reeds is de medewerking van den mar,nestaf toege zegd. De jonge roman- en tooneelschrijver Jan de Hartog. zal het verhaal voor deze film schrijven. In den loop van deze maand wor den de diverse spelers geëngageerd en nog voor het einde van Januari zal in de cine- tone-studio's te Duivendrecht met het werk worden begonnen. In Mei a.s. zal de volgende film worden gemaakt:. De keus is gevallen op een cos- tuumfilm, waarvoor is gekozen de nog al tijd frissche roman van Betje Wolff en Aagje Deken „Sara'n Burgerhart". Voor het eerst hoopt men in deze film het prachtige Hollandsche landschap een belangrijke rol te laten spelen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NO ODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt; mede, dat de ontvangsten over December 1932 10,16S,9S hebben bedragen, zijnde 6636.95 uit periodieke bijdragen en 3532 03 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 27,295,79. De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van de zelfde gevallen bijeen 3S.319.80, zoodal in die maand aan aanvragers, verdeeld over 149 gemeenten, een bedrag van 65,615.59 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden 1e 's-Gra- venhage is: 272727 GRIEKSCHE DORPEN OVERVALLEN DOOR TROEPEN WOLVEN. Talrijke dorpen in het Westen van de Grieksche provincie Thracie in de nabijheid van de GriekschBülgaarsche grens, zijn door groote benden wolven overvallen. De boeren zijn er met groote moeite in geslaagd de wolven, althans voorloop'.g, te verdrij ven. Ongeveer 10 wolven werden gedood. Eenige boeren zijn in de gevechten met de roofdieren gewond. De eenige goede Jak voor het zwart maken van gloeilampen bij verduistexing Vraagt inlichtingen bij GEBSi. KUNST voorfo. WOLDERS Lange Delft 36 Tel. 247 Middelburg (Ingez. Med.) Welke distributiebonnen geldig zijn. De volgende bonnen der distribuliekaai-t zijn op het oogenblik geld'g: Bon 5. geldig t/m 7 Januari, recht ge vende op een halven kilogram groene erwten. Bon 11, geldig t/m 19 Januari, recht gevende op een kilogram suiker Maandag gaat in: Bon 10, geldig van S t/m 19 Jan.. recht gevende op een halve kilogram groene erwten. Zweedscb vaartuig aangevallen d®®r Russische duiklteof. Het Zweedsche kustvaartuig „Fenris", groot. 484 ton, is aangevallen door een on bekende duikboot in de „Kvarken", het 'nauwste gedeelte van de Bothnische Golf. Het vaartuig vloog in brand;' de bemanning is gered. Een nader bericht meldt, dat de duikboot van Russische nationaliteit was. Naar aanleiding van (lezen aanval heeft het Zweedsche gezantschap te Moskou op dracht gekregen van de regeering der Sov jet-Unie een onmiddellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russi sche duikbooten in de Botnisehe Golf te vra gen. SPORTNIEUWS SCHAKEN. KERES NEEMT DE LEIDING IN DEN TWEEKAMP TEGEN EüWE. De negende party van den tweekamp EuweKeres, te Rotterdam gespeeld, is na 34 zetten door Keres, die met zwart speelde, gewonnen. De stand is thans: Keres 5 pnt., Euwe 4 punten. Loop der bevolking. SINT LAURENS De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1424 perso nen (711 m. en 713 v.) Er werden in 1939 geboren 14 jongens en 15 meisjes; vestigin gen 65 m. en SI v. pers.; overleden S m. en 5 v. pers.; vertrokken 53 m. en 66 v. pers. (Bevolking einde 193S 13S1 personen).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1