VLAAMSCHE KRONIJK XL VIL ECONOMISCHE MOBILISATIE De algemeene Secretaris van het Vlaamsch Economisch Verbond (V E.V vestigde dezer dagen de aandacht op de eigenaardige toestanden, die de militaire mobilisatie teweeg brengen. „De hoofd-chemicus van een fabriek", zoo zegt h\j, is opgeroepen en moet „ergens in Belgiëloopgraven aanleggen, terwijl een soldaat van een ander regiment voor de poort van de fabriek op wacht staat In een ander geval is de bedrijfsleider van een metaalwerk opgeroepen en moet nu bureauwerk doen in de compagnie Intus- schen dreigt de fabriek stop te moeten worden gezet, omdat niemand anders de fabricatie kent In een textielfabriek werden er van de 700 werklieden onge veer 70 opgeroepen De directie vraagt de tijdelijke demobilisatie van een technisch specialist, maar krijgt dat niet gedaan Ons zijn tallooze andere gevallen bekend waar de fabriek nief, anders te doen overbleef dan hare poorten te sluiten en het werkvolk af te danken, alleen omdat één of een paar specialisten geen verlof kregen. Inderdaad is het moderne bedrijf meestal op kettingwerk ingericht en als er een voorname schakel gaat mankeeren valt het raderwerk stil". Het behoeft geen nader betoog, dat der gelijke toestanden de werkloosheid in de hand werken. Ons werkloozen-cijfer heeft dan ook na de mobilisatie met boven de 200,000 ingeschrevenen, onrustwekkende afmetingen aangenomen Indien dit alleen zou neerkomen op een verhoogde uitgave aan steun, zou het al erg genoeg zijn, doch er zit meer in. De Belgische bevolking, met meer dan S millioen inwoners is gegroeid tot bo ven de voedingscapaciteit van onzen bo dem De overgang van landbouwstaat naar industriestaat heeft deze ontwikkeling na- tuur'yk zeer in de hand gewerkt. Om on ze bevolking bv het noodige brood te verschaffen moeten wij ongeveer één mil lioen ton tarwe uit den vreemde invoeren. Voor tal van andere producten, als rijst, maïs, koffie, benzine, koper, jute, katoen, rubber, wol enz zijn wij geheel op hét buitenland aangewezen. De uitvoer van een ongeveer overeenkomstige waarde onzer nijverheid moet dit mogelijk maken Hieruit spruit voort dat het instandhou den eener actieve export een conditie si ne qua non is voor onze verdere en voort gezette bevoorrading aan levensmiddelen en grondstoffen. Het is waar: sommige onzer bedrijven verheugen zich in een grooten bloei, maar bij velen is dat slechts schijnbloei, omdat zij voortspruit uit legerorders Het geld dat daarvoor uitgegeven wordt zullen wij vroeg of laat moeten opbrengen in den vorm van allerlei belastingen. Indien de mobilisatie gedurende het ge- heele jaar 1940 noodig blijft, zullen wij voor een deficit in het staatsbudget staan van minstens 10 milliard frank Het spreekt vanzelf dat de belastingschroef steeds meer zal moeten worden aange draaid en dat er finantieele offers zullen worden gevergd. De dezer dagen in de kamers aangenomen belastingwetten, zul len vermoedelijk nog maar een voorproef je zijn Die offers zullen gaarne gebracht wor den als dat de prijs is waarvoor wij de ellende van den oorlog buiten onze gren zen kunnen houden. Wij zullen echter slechts in staat zijn die belastingen op te brengen, naar mate wij er in zullen slagen onze economische bedrijvigheid op te voeren tot het sum mum der mogelijkheden De voornaamste en dringendste taak die wij, naast de mobilisatie van het leger voor den boeg hebben is de mobilisatie onzer economie. De eerstgenoemde mobilisatie is in Sep tember tot volle tevredenheid verloopen en heeft in het algemeen den indruk van methode en organisatie gegeven Maar nu moet de regeering de helpende hand rei ken om die andere mobilisatie mogelijk te maken. Het is niet voldoende wetten te maken en te doen aannemen, die de bevolking onder zeer zwaren druk zullen brengen en theoretisch de milliarden in staatskas zullen brengen Het is hoog tijd dat ook ernstige maatregelen getroffen worden om de inwoners in staat te stel len die enorme sommen op te brengen En daarvoormoet onze economie weer in het spoor gebracht worden. Het is ver geeflijk, dat in het begin der mobilisatie de haast en. de onzekerheid maatregelen hebben doen nemen, die misschien bevor derlijk waren voor een goed verloop dier mobilisatie, maar die achteraf bezien niet of niet in die mate noodig waren en die onze economie 'op talrijke plaatsen hebben doen derailleeren. Nu is het zaak onze industrie uit het slop te halen. Het opnieuw ter beschikking stellen der onontbeerlijke krachten in de bedrijven zou reeds heel veel goeds kunnen uitwer ken op dit gebied. Er bestaat te Brussel een interministe- rieele co mmissie om de aanvragen voor vrijstelling te onderzoeken Algemeen wordt geklaagd dat er geen werk uit de handen dier heeren komt Weken en we ken moet men wachten tot er een slissing afkomt en de klacht is daarbij nog, dat al te lichtvaardig (wijl het ge makkelijkst) afwijzend wordt beslist Er zijn bij deze commissie ongeveer 150,000 aanvragen ingekomen en wegens de trage afdoening vermeerdert dat ge- Lal nog dagelijks Natuurlijk is het on mogelijk iedereen tevreden te stellen c-n al deze verzoeken in te willigen Maar er is een gulden middenweg Sedert einde November is de interna tionale toestand in het Westen opgeklaard en waarschijnlijk zullen er gedurende den winter geen nieuwe kritieke perioden op doemen De fabrikanten vragen van deze kalmte gebruik tc maken en hen de ar beidskrachten terug te geven, die zij voor het voortzetten van hun bedrijf van noo- de hebben Het leger en de economie zijn als het Een cycloon teisterde Salatiga (midden-Java) en richtte gr oote materieele schade aan. Speciaal de Kampongbevolking moest het ontgelden. Verschillende huizen en gebouwen werden vrijwel vernield. RECHTSZAKEN Prei. Telders beleedigde den heer Rost van Tonningen. Een geldboete van 300 geëischt. Voor de vijfde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht prof, mr. B. M. Telders wegens smaad, gepleegd in een artikel in „De Gids" in Maart j.l. In dit artikel, getiteld „Het pleit van dwang en vrijheid beslecht", besprak prof. Tel ders de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije. Er staat o.m. in: „Hacha en Chvalkowski zullen in de ge schiedenis te boek blijven staan als de ab jecte verraders van hun volk" Een stuk verder in het artikel staat: „Wanneer de overweldiging van een volk, dat-door alle eeuwen van verdrukking heen zijn nationaal besef heeft weten te bewa ren, zoo verloopt, dan is er voor ons alle reden onszelf af te vragen, wat er bij ons in een soortgelijk geval zou geschieden. Dat de Hachas en Chvalkovskis ook ten onzent niet zullen ontbreken, dat weten wij helaas maar al te goéd. Zij zijn er al of zij nu Rost van Tonningen of Van Rappard hee- ten, dan wel anders en al hebben zy het Goddank nog niet tot een verant woordelijken post gebracht, wat niet is zou kunnen komen." Dit is slechts een deel uit het artikel, dat ten laste is gelegd. Mr. M. Rost van Tonningen diende naar aanleiding van het artikel een klacht tegen den schrijver in. Verdachte bracht als verweer naar vo ren, dat hij juist de tusschenzin met de twee namen had geschreven om duidelijk tot uit drukking te doen komen, dat hy niet deze of dergelijke personen op het oog had, maar in het algemeen van meening was, dat er lieden in den lande aanwezig waren, bereid om de rol der genoemde Tsjechische staats lieden te spelen. Hij had niet de bedoeling gehad, den heer Rost van Tonningen te beleedigen. De beleedigde, die een klacht had inge diend, mr. Rost van Tonningen, zeide zich beleedigd te gevoelen, ten eerste doordat hij een landverrader werd genoemd, door het directe verband leggen van de voor stelling alsof H. en Ch. landverraad heb ben gepleegd en zijn persoon. Voorts voelde mr. Rost van Tonningen zich beleedigd doordat hij in één adem werd genoemd met Van Rappard (Ned. Nat. Soc. Arb. Partij), die tot een heel andere beweging behoort. De officier van justitie achtte het ten- laste gelegde bewezen en eischte 300 boete. Vonnis 18 Januari. DE BOTERNOTEERING EN DE HEFFING De Leeuwarder commissienoteering voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 81 cent per kg (vorige week 80 ct.) Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschentjjd- sche wijziging, voor de week van 4 tot 11 Jan. vastgesteld op 80 cent per kg (onver anderd) Beparel Uw tanden met een heldere glans g \f A D A door ze te poetsen met I v l\ w L KALEISERS VOOR 884®, Het nieuwe jaar brengt altijd weer een stroom van kalenders kleine en groote, mooie en leeliike. in frissche of in schelle kleuren. Ook dit jaar is het weer een bonte mengeling. Een bekende, graag geziene kalender is de Avro-kalender. Twaalf kleurenreproduc ties van schilderijen van bekende Neder landsche schilders vormen een mooie wand versiering. Dit jaar waren het de scihlders Albert Hemelman, W.. A. Knin, H. C. van Mourik. Co Breman, Cees Boldingh, Roe land Koning, Jacob Rilsema, Jaap Dooye- waard, J. C. Tiele, M. E. van Regteren Al- t.ena, Anton Pieck en Xeno Munninghof. die aan dezen kalender medewerkten. De reproducties zijn weer prachtig uitgevoerd. De kalenderbladen zijn verlucht met foto's van het Avro-bedrijf, terwyl men tusschen het kalendarium beschrijvingen aantreft over kamerplanten. Zoo is deze Avro-kalen- der weer een mooie uitgave geworden, wel ke vele wanden zal sieren. De kalender der Nederlandsche Spoorwe gen is op artistieke wijze uitgevoerd. Op ieder maandblad komt een fotomontage voor, van beelden uit het spoorwegbedrijf of met de spoorwegen verband houdend. Deze foto-montage is uitstekend geslaagd. Hier is op kundige wijze een aardig geheel verkregen. De vervaardiger Frans Dupont heeft iets moois tot stand gebracht, en de plaatsing van de namen en cijfers der maan den is dikwijls origineel. Ook de driemaandelijksche kalender van de Eindhovensche en Meierijsché Cou rant bevat een viertal foto-montages van zetmachines, drukvormen, persen etc. wel ke een beeld geven van het krantenbedryf. „Bloemenleven" is de titel.van den kalen der uitgegeven bij La Riviere en Voorhoeve te Zwolle. Elk weekblad bevat een foto reproductie van bloemen, kamerplanten etc. Op de achterzijde van de weekbladen staan practische en nuttige wenken voor den bloemenliefhebber, over het houden van bloemen, kweeken van planten enz. Een mooie kalender. ware Siameesche broeders: de een kan niet leven zonder den ander De finanti eele aderlating, waarloe het leger onr verplicht zal alleen te doorstaan zijn bi. een bloeiende en gezonde economie. Hendrik de Vlamingh. De Neerlandia kalender, eveneens een uitgave van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle, bevat op elk maandblad een beeld uit de natuur van eigen bodem. Het z<<n mooie, frissche foto's. Op de maandbladen 's een fl nke .ruimte gelaten voor aantee- keningen. Bij de uitgevers G. F. Callenbach te Nij- kerk verscheen een kalender welke uitmunt door de keurige verzorging en de fraaie kleurenteekeningen. Het is een Camera Obscura-kalender, waarvoor Anton Pieck een zestal aardige beelden vastlegde, be trekking hebbend op bekende gedeelten uit. de Camera Obscura, zooals het avondje bij de familie Stastok, de verguldparty, varen en rijden, etc. De tweemaandelijksche kalender van de N.V. Hollandsch-Utrechtsche Verzekering Mij. te Utrecht, bevat, op de kalenderbladen reproducties van foto's. De maandkalender van de Verzekerings- My. Sint Petrus is van dezelfde uitvoering. De N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitf- Maatschappij te Middelburg en de Vereeni- ging van directeuren van electriciteitsbe- drijven in Nederland hebben ook voor 1940 weer een met veel zorg samengestelde ka lender uitgegeven. Elk der zes bladen heeft als illustratie een reproductie naar een werk van den kunstschilder Anton Mauve. Van de verschillende genre's, die door hem behandeld zijn is één aquarel gekozen. Deze aquarellen zjjn in groote afmetingen gereproduceerd, terwijl daaronder telkens het kalendarium voor een tweetal maan den is gegeven. Zonder dat het aesthetische geheel geschaad wordt, zijn in de omlijsting van het kalendarium decoratief opgenomen afbeeldingen van toepassingen der electrici- teit, die met het overige blad een goed ge heel maken. Een fraaie kalender. De Elf Provinciën kalender, uitgave van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle, bevat ruim vijftig met zorg gekozen foto's van stad en land, van steegjes en kerktorens, uit alle provincies van Nederland. Het over zichtelijk weekagendum bezit een flinke no titieruimte en elke week een spreuk. Een oude bekende is de kalender „Woor den van wijsheid en schoonheid", uitgege ven ten bate van het tehuis voor oud-ver pleegsters. Iedere dag treft men op dezen kalender een spreuk aan, een schoon en wys woord. Smit Slikkerveer zond ons zijn, voor de genen die aanteekeningen willen maken, zoo practische weekkalender. Ieder week blad bestaat uit geperforeerde dagstrooken, zoodat men steeds zijn aantekeningen voor eon geheele week kan overzien. De Algemeene Friesche en Groot Noord- Hollandsche Levensverzekerings-Mij. weer haar bekende weekkalender uit, met flinke ruimte voor aanteekeningen. Een zestal buitengewoon aardige en vroo- lyke kleurenteekeningen van Fabres komt voor op de tweemaandelyksche kalender van de vereeniging van Amsterdamsche wijnhandelaars. Het is een in frissche tin ten uitgevoerde kalender. De N.V. Verzekeringsbank „Victoria" te Amsterdam verspreidde een driemaandelijk sche kalender met op de bladen fotorepro ducties. Op den kalender van het Nieuwsblad van het Noorden wordt ieder maandblad ver sierd door een fraaie kleurennenteekening van Smeele. Het zyn pittoreske hoekjes, steegjes of havengezichten uit plaatsen in de Noordelijke provincies. De kleurige kalender van de Steenkolen- groothandel Willem Nyzink te Vliss'ngen heeft op elk weekblad practische wenken over de behandeling van een kachel, haard of centrale verwarming. De kalender van „Bendor", de Kon. Bond van gepensionneerde en eervol ontslagen militaire officieren van moederland en ko loniën en hunne weduwen, bevat iedere twee .maanden een goede, duidelijke foto van een bepaald legeronderdeel of oorlogs materiaal. De Victoria-Bron, de Ned. Mij. die het zuivere, natuurlijk koolzuurhoudende bron water, het Victoria-Water in den handel brengt, verspreide een practische weekka lender. De weekkalender van de N.V. Drukkerij en Boekhandel C. W. Altorffer te M'ddel- burg bevat flinke ruimte voor aanteekenin gen. De driemaandelijksche kalender van H. J. Reesink Co. te Zutphen wordt ook dit maal versierd met teekeningen van den schilder H. E. Roodenburg. De onderwer pen voor deze teekeningen werden geko zen in hoofdzaak uit West-Noord-Brabant. Kantoormaandkalenders van het bekende formaat ontvingen wy van: ,De Nederland sche My. Victoriabron te Amsterdam; N.V. Levensverzekering Mij. Utrecht te Utrecht: N.V. Stichtsche Glasverzekering M'i. en glashandel te Utrecht: Verzekerings Mij. De Nederlanden van 1845 te Den Haag; Co- bouw, centraal orgaan voor de bouwwereld te Den H"ng: Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdam; Eerste Hollandsche Verzekeringsbank te Amsterdam. MARKTBERICHTEN ierikzee, 4 Jan. Geen noteering ter graanbeurs wegens Vorst. Coöp. Veilingsver. Kippeneieren f 4,20 4.90, idem kleine f 3,604,20, per 100 stuks. Boter f 0,690,77, per pond. Boterprjjs Commissie-f 0,85 per pond. BURGERLIJKE STAND Biggekerko. Over de maand Dec. Bevallen: J. S. Flipse, geb. Koene d., J. Kodde, geb. Verhage d., P. Schreyenberg, geb. Bimmel d. Sint Laurens. Over de maand Dec. Bevallen: J Ton, geb. Poppe d., M. S. Boogaard geb. Van de Walle d. Getrouwd: W. Besuijen 23 j. jm. en J. Mesu 21 j. jd. Overleden: J. Bouman wedn. van, C. Gernler 71 j. J. Olijslagen 20 j. jm. AANBESTEDINGEN De rijkswaterstaat heeft gisteren' te Den Haag aanbesteed het onderhouden van de rijkswegen in de provincie Zuid-Holland, gedurende de jaren 1940 en 1941, in zeven perceelen. Raming per jaar: 1ste perceel f 11,150, 2de perceel f 18,300, 3de perceel f 16,600 4de perceel f 6500, 5de perceel f 39,400, 6de perceel f 14,000, 7de perceel f 11,200. Voor perceel 7 was A. J. Verjaal, Drei- schor met f 10691, de laagste inschrijver, terwijl voor combinatie perceelen 4 en 7, eveneens A. J. Verjaal, Dreischor voor f 17330, het laagst had ingeschreven. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur, Zondag en de nachten der volgende week is te Middel burg geopend de apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt. AGENDA. MIDDELBURG. VR B Jan. Jaarverg. „Achilles"; Ned. Kof fiehuis, 20,15 h. VR 5 Jan. Verg. Ned. Ver. van Fabrieksarb. ZA 6 Jan. Middelburgsche IJsclub, Wed strijd Hardryden v. Kinderen v. le den, Seisvest 14,00 h. A1A lö aan. i-ez. iNaiuurK. Gezelschap, spr. prol. dr. H. A. Kramers te Leiden; 2U.15 h. VVO 17 Jan. Film „20.000 Mijlen over Zee", N.V. Gofilex, 14,00—16,00 en 20,15 h., Schuttershof. DO 18 Jan. Abonnements Tooneelvoorstell. „Roofvogels", Schouwburg, 20,15 h. (Molenwater). WO 24 Jan. Feestavond C.J.M.V., Schutters hof. WO 21 Jan. Bijeenk. Ned. Prot. Bond, spr. de hr. A. Brys, Den Haag ZA 27 Jan. Uitv. Muz. Ver. „Crescendo". Muz., tooneel, bal; St. Joris, 20,00 h. MA 29 Jan. Generale Repetitie Kon. Zang- vereen. „Tot Oefening en Uitspan ning", en de Ver. voor Instrumentale Muz ek. Dl 30 Jan. Groot concert met symphonie- orkest Kon. zangvereen. „Tot Oefe ning en Uitspanning", en de Ver. voor Instrumentale Muziek. VR 2 Feb. Lez. Ned. Reisver. afd. Walche ren, spr. Gerard J. Pilger, Schutters hof 20,15 h. DO 15 Feb. Abonnements Tooneelvoorstell. „Schoppenaas", Schouwburg, 20,15 h. (Molenwater). MA 19 Feb. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. G J. van Oordt; te Utrecht 20.15 h. ZA 24 Feb. Gymn. „Achilles", jaarlijksche Uitv. leden, Schuttershof 20,15 h. WO 6 Mrt. Jaarl. Uitv. Tamboers- en pij perskorps „Juliana", Schuttershof 20.00 h. VR 8 Mrt. Bijeenk. Ned. Prot. Bond, spr. ds. G. Westmijse. Rotterdam. ZA 9 Mrt. Gymn. „Achilles" jaariijksche Uitv. adspiranten, Schuttersh. 20,15 h MA 18 Mrt, Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. F. M. Böhl te Leiden; 20.15 h. WO 3 Apr. Generale repetitie Vereen, v. Instrumentale Muziek en Kon. Zang- vereen. „Tot Oefening en Uitspan ning". DO 4 Apr. Concert Vereen, v. Instrumen tale Muziek en Kon. Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning". VR 12 Apr. Aboynements Tooneelvoorstell. „Gaslicht", Schouwburg (Molenw.) GOES ZO 7 en MA 8 Jan. Cöop. „Ons Belang", Revue: „Wien de schoen past Schuttershof 20.00 h. VR 19 en ZA 20 Jan. Duivententoonstelling Concoursbond Zuid-Beveland, Schut tershof. BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 5—DO 11 Jan. „Blokkade" en „Theodora maakt schandaal", 20 00 h. MA 8, Dl 9 19,30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. ZO 15,00 h. mat'née. CITY, Middelburg VR 3DO 11 Jan. „De geest van den zwarten Piraat" (The Secret of Treasure Island) en „6 uur Verl-f", 20,00 h. MA 8, Dl fl 19,30 h.; WO 10 Jan. 19,00 h. ZO 15,00 h. ma- tinée. GRAND THEATER, GOES VR 5, ZA G ZO 7 en Dl 9 Jan. .Union Pacific" en „Jongens van de Marine", 20,00 h. ZO 15.00 h. matinée met „Union Pa cific" en „de Wet der Wildernis". ALGEMEEN. Dl 16 Jan. Nat. film „20,000 mijlen over Zee", Centraal te Koudekerke. DO 18 Jan. Nat. film „20.000 mijlen over Zee"; „Wilhelmina" te Domburg. VR 19 Jan. Nat. film ,20,000 mijlen over Zee"; „Campveersche Toren" te Veerc. I Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8