MIPDELBURGSCÜE COÖR4NT hrotrxncxuïe Ijj |p Dreigende woorden van Duitsehland aan het adres van Scandinavië, MÈjMhardéjes De Fifisehe patrouilles deers ders Russers groote afbreuk. 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. ÏJureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. C&GOESCNE COULANT VRIJDAG 5 JANUARI 19411 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Voor het geval, dat de Geallieerden Finland gaan helpen. „Dal kunnen wij niet verhinde ren", zegt de Deensche pers. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt' trekt uit den tekst van de nota's, die Engeland en Frankrijk betreffende de Finsche kwes'ie gericht hebben tot het secretariaat-gene raal van den Volkenbond de conclusie dat het streven der Westelijke mogendhe den naar een uitbreiding van het Euro- peesche conflict, tot de Scandinavische sta- tengroep in zijn besl'ssend stadium is ge treden. Volgens de Fransche nota is d- Fransche regeering „bereid om in samen werking op te treden met alle andere mogendheden, die in overeenstemming willen handelen met de aanbevelingen van Genève ten opzichte van de hulpverleening aan Finland. Deze zin. zoo schrijft de correspondent o a heeft op onmiskenbare wijze betrek king op de Scandinavische staten. De ont wikkeling krijgt haar voor het verloop van het Europeesche conflict zeer belang rijke beteekenis eerst door het feit, da' het Geneefsche inS'ituut als dienaar van de Engelsch-Fransche belangen besloten heeft tot een soort collectief optreden en dat daarmede de Noorsche sta ten geste 'd worden voor de vraag, of zj; zich al dan niet beschikbaar willen stel len voor de uitvoering der hulptranspor ten van den kant der Westelijke mogend heden Wanneer zij dat doen, worden grootere problemen opgeworpen, welke het volgens de houding der Britsche en in het bijzonder der Fransche regeering klaarblijkelijk in de bedoe'ing ligt, aan te snijden. Een di recte hulpverleening der Westelijke mo gendheden zonder deelneming der Scandi navische landen is om militaire en aard rijkskundige redenen niet mogelijk „BASIS TEGEN DUITSCH- LAND". Daardoor krijgt het gëheele probleem het aspect, dat het er den Westelijken mogendheden op aan komt, in de Scandi navische landen een basis voor onderne mingen, minder tegen Sovjet-Rusland dan tegen het groot-Duitsche rijk te verkrij gen. De Finsche kwestie dient den Westelij ken mogendheden tot verkapping van haar op het neerwerpen van het Duit- sche vo'k gerichte voornemens Uit dit alles, aldus concludeert de cor respondent, vloeit noodzakelijkerwijze eer wetmatigheid voort van de Duitsche hou ding in de nieuwste fase van het conflict Het klinkt zeer bedenkelijk, wanneer te; behoeve van hun moreele fundeering der Engelsch-Fransche hulpmaatregelen voo: Finland naar voren gebracht wordt, da Engeland anders vreezen moet voor eei bedreigmg van zijn zeewegen van af d. Noorsche kust. - In dergelijke aanduidingen komen de ware voornemens van Londen te voor schijn, die nauwelijks verbloemd het in richten van Engelsche vloot-steunpunter. aan de Noorsche kust op het oog hebben De Inrichting van Engelsche vloot-s'eun punten in Noorwegen en Zweden echter zou een duidelijke inbreuk op hun neutra liteit afdwingen Daarmede is ook hé. Duitsche standpunt geschetst. Duï'schland heeft de gebeurtenissen in Finland van den aanvang af beschouwd als een aange- egenhe'd welker oplossing beter- had kun nen worden vermeden, maar die moe worden- geregeld door de rechtstreeks be trokken staten Alles wat de Britsche pro paganda daarentegen beweerd, is een be wuste verdraaiing. Bijvoorbeeld wordt ge sproken over een nota, die door de Rijks regeering gericht zou zijn tot de Zweed scire regeering en die bepaalde dreige menten zou hebben behelsd Een dergelijk nota is nooit verzonden. Niet Duï'schlanc1 wil de Scandinavische landen in het con flict betrekken Het eenige kompas var z\jn optreden is z\jn levensbelang temidden van ernstige verwikke ingen. Zijn stand punt tegenover de Scandinavische in'h'iges van Engeland zal er om die reden steeds van afhangen in welke mate de Noordschc staten zich maken tot werktuigen van de Engelsche plannen tot oorlogsuitbreiding „DE EISCHEN ZOUDEN TE HOOG WORDEN". De „National Tidende", een leidend Deensch dagblad schrijft in een hoofdar tikel: „We stellen hier openlijk vast, dat we tot nu toe niet hebben gedacht aai. 'het feit dat Duitsch'and het noodig zou kunnen achten een van de Scandinavische landen te waarschuwen dat zij niet mo gen toestaan, dat hun gebied zou worden gebruikt voor militaire doeleinden door d groote' mogendheden. Een dergelijke mo gelijkheid bestaat niet. Nog een ding moet absoluut duidelijl worden gemaakt: do mnreele, materieel "en militaire eischen worden te hoog op gevoerd, wanneer men den Scandinavische landen alleen of gemeenschappelijk zoi vragen te verhinderen, dat twee groott mogendheden hulp zouden brengen aa, Finland, dat wordt bedreigd door d,. overmacht van het bolsjewisme." EEN MILITAIR BONDGENOOT SCHAP? Havas seint uit Helsinki: In Finsche po litieke kringen gelooft men, dat de Finsche kwestie in de naaste toekomst de grond slag zou kunnen vormen van samenwerking tusschen de Sovjet-Un'e en Duitschland in N. O. Europa. Men heeft den indruk, dat Duitschland gebruik wil maken van liet feit, dat de Sovjets in Finland moeilijkhe den ondervinden door hun een militair bondgenootschap op te dringen, dat Stalin tot dusver steeds geweigerd heeft te tee kenen. Militair verbond tusschen Duitschland en Rusland. Molotoi zou spoedig naar Ber lijn komen. Uit Ber'ün melden de Scandinavische bladen, dat men daar den Sovjet-premier •Molotof, nog in den loop van deze maand verwacht, om met Duitschland een mili tair verbond te sluiten. Het initiatief voor het bezoek zou van Rusland uitgegaan- zijn, waarschijnlijk met de motiveering, dat Molotof een tegenbe zoek aan Von Ribbentrop wil brengen Ruslands verlangen naar zulk een bond genootschap zou voortspruiten uit het verloop van den strijd in Finland. Het wil zich voor de toekomst van sterkere Duit sche hulp verzekeren De Tallinnsche correspondent van de „Tidningen", te Stockholm, meldt aan zijn blad. van welingelichte zjjde uit Moskou te hebben vernomen, dat Molotof zjjn be zoek aan Berlijn onmiddellijk na den Russischen aanval op de Mannerheim-linie zou brengen. De besprekingen zouden o a inhouden: Duitsche hulp bij het verhinde ren van verschepingen van wapens naar Finland via Scandinavië. In welingelichte kringen te Berlijn wordt beweerd, dat men daar niet op een officieel, rechtstreeksche bondgenootschap gesteld sclijjnt te ziin. BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN? Volgens een bericht van de Italiaansche radio is de Britsche torpedojager „Vis count" in de Noordzee op een mijn geloo- pen en gezonken De „Viscount" heeft naar het DNB verder meldt een waterverplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 35 mijl. De bewapening bestaat uit vier 10,2 cm ka nonnen, zes torpedo-lanceerbuizen, vier mitrailleurs en luchtafweergeschut. Hij is in de jaren 1917-1918 gebouwd. Mederlandsche schepen in Britsche controlehavens. Woensdag bevonden zich in de drie Brit sche controlehavens 47 neutrale schepen, waarvan 29 vüf dagen of m'nder in de ha vens vertoefden. Bijna de helft dezer sche nen was van Nederlandsche nationaliteit, namelijk twintig Van de overige voerden er vijf de Noorsche. vier de Belgische en vier de Zvveedsche vlag. In de per 30 December geëindigde week onderzocht de contrabandecommissie de la dingen van 122 schepen, waarvan 25 Neder landsche. Van 67 schepen werd de lading vrijgegeven. Portefeuille met 1600 in de kachel geworpen. Zijn geld en zijn vrouw kwijt. Nieuwjaarsnacht heeft zich te Hoorn een eigenaardige gebeurtenis voorgedaan. De heer H. heeft na een hevige ruzie met zijn vrouw zijn portefeuille, inhoudende f 1600 aan bankpapier, in de kachel geworpen, waar alle bankbiljetten spoedig grooten- deels tot ascli waren geworden. Het echtpaar H. was op Nieuwjaarsdag naar het gezellige Amsterdam gegaan om daar de bloemetjes buiten te zetten. De dag had een zeer geanimeerd verloop, aan en kele café's werd een bezoek gebracht, met hel: gevolg, dat man en vrouw in een uit bundige stemming huiswaarts- keerden. Eenmaal in hun woning weergekeerd, veranderde de stemming evenwel plotse ling. Er ontstond een hevige ruzie, die zóó hoog liep, dat de vrouw boos uit huis liep. Woedend greep de man zjjn portefeuille en wierp deze pardoes in de kachel, meldt de Tel. Den volgenden morgen kwam het be rouw. I-lij wilde nog redden wat te redden zou vallen, maar het dienstmeisje had de aschlade reeds geledigd en den inhoud met den vuilniswagen meegegeven. Zeer over- Overstroomingsramp in Spanje en Portugal. Meuschem em duizendeEi stuks vee verdronken. Spanje en Portugal worden geteisterd door een overstroom ing, die den omvang van een catastrofe hebben aangenomen. In sommige rivieren slaat het'water 15 meter boven het normale peil. Doordat vele verbindingen verbroken züu, heeft men nog geen overzicht van het tof ale aantal slacht offers, maar het staat wil vast, dat er reeds eenige tientallen menschen en dui zenden stuks vee omgekomen zijn. De schade is enorm. In Spanje is het vooral de provincie Se- villa, welke te lijden heeft. Het voortwoe- lende water sleurt allerlei huisraad, brok stukken en verdronken dieren mee. Het spoorwegverkeer is voor het grootste deei verbroken. Vele personen konden slechts met levensgevaar gered worden. Tijdens een dergelijke redding schonk een vrouw het leven aan een tweeling, De moeder en de beide borelingen werden door een raam naar buiten getild en in veiligheid gebracht. Hun toestand is naar omstandigheden wel. Een wagen, waarmee geredden vervoerd werden, is door de watermassa's midden op den weg verrast en omvergeworpen. Zeven personen verdronken hierbij. Groote vlak ten zijn overstroomd. Als eilanden steken hier en daar hofsteden boven het water uit. Vliegtuigen hebben den geïsóleerden bewoners levensmiddelen toegeworpen. Ook in de provincies Cordoba en Ciudad real is door het water groote schade ver oorzaakt, evenals in Estramadura. Almaden is geïsoleerd. In Badajoz zijn verscheidene buurten onder water geloopen. De rivier de Guadiana is bij de stad vier kilometer breed. In Portugal staan groote gebieden nabij Lissabon onder water. In tallooze boom gaarden is het gewas losgespoeld. Be amkÊeHaarssaSarissens ee de sfcijgeode kosfcee vae levens onderhoud. Intrekking van de lijdelijke korting v;j* 5 Dë „Tel." schrijft: Sedert eenigen tijd is, overleg gaan de tus schen de organisaties van ambtenaren eri de rijkscommissie voor overleg in ambte naarszaken over de kwestie der salarieering. De organisat es staan op het standpunt dat, gezien de stijging der kosten voor le vensonderhoud, thans het tijdstip is geko men om een verhooging der traktementen te verlangen. Inwilliging van dit verlangen zou even wel voor de regeering ernstige consequen ties hebben. Immers niet' alleen zou ver hooging der traktementen voor het toch al zwaarbelaste budget een aderlating betee- kenen, welke niet onderschat mag worden, maar bovendien zou zulle een beslissing van het Rijk ook zijn terugslag hebben op dc provinciën en gemeenten, die dan eveneens voor het probleem van oen verhooging der ambtenaarssalarissen komen te staan. De regeering is zich, naar wij ver van deze consequenties bewust. Zij volgt de ontwikkeling der prijsbewegingen en er kent, dat het gelukt is door haar maatrege len tot het tegengaan van prijsopdrijvingen te voorkómen, dat het in I-Iaagsche kringen meent men toch eenige indexcijfer hooger is komen te liggen, maar aarzeling te be speuren oin toe te geven aan de verlangens der ambtenaren. •- Vermoedelijk schuilt de moeilijkheid voor haar meer in de consequenties, welke een traktementsverhooging der Rijksambtena ren zal. hebben voor gemeenten en provin cies, dan in de gevolgen voor de rijksschat kist. Het is dan ook wel een tragi-komische situatie, dat de hooger instanties, die in het verleden zoo vaak op de begrootingen der gemeenten beknibbeld hebben en dikwijls terecht, moet er aan toegevoegd worden deze zelfde gemeenten, waar men toch al met begrootingstekorten en sterk gestegen uitgaven wovstelt, nu zouden gaan dwingen die tekorten nog grooter te maken door hun het voorbeeld te geven van een traktementsverhooging. De mogelijkheid bestaat, dat een oplos sing zal worden gevonden in dezë richting, dat het Rijk geen duurtetoeslag geeft, maar besluit tot intrekking van de tijdelijke kor ting van 5 welke per 1 Januari 1936 voor het rijkspersoneel werd ingevoerd. Dit zou dan gelden voor de laagstbetaalde cate gorieën ambtenaren, uiteraard het grootste deel van het rijkspersoneel. Indien de regeering hiertoe overgaat, waarvoor zij in beginsel wel schijnt te voe len, blijft nog de kwestie van het tijdstip der invoering. De organisaties wensehen dit spoedig te zien gebeuren, de regeering daar entegen zou de invoering liever willen uit stellen tot een later tijdstip, b.v. tusschen 1 Maart en 1 Mei 1940. stuur ging -de man naar de stadsbelt, naar de resten der bankbiljetten te zoeken. Na langdurig en ijverig speuren mocht het hem gelukken eenige kleine snippers, die niet verbrand waren, terug te vinden, doch bij de bank zei men hem, dat deze snippers niets waard waren en gaf men hem den raad de rest van de asch te zoeken De man is dus zijn geld en zijn vrouw kwijt. Gisteren werd te Kloetinge als burgemeester geïnstalleerd: mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. Wethouder Straub hangt na zijn installatie-rede den nieuwen burgemeester den ambtsketen om. Rechts: mevrouw Schimmelpenninck van der Oye. Italië^DuitschlandHongarije. En de Russische druk op den Balkan, In zekere kringen in Rome doet vol gens Havas het gerucht de ronde dat o>- de reis van graaf Csaky, den Hongaar- schen minister van bui'enlandsche zaken naar Italië de gelegenheid zou kunnen vol gen voor een onderhoud van Goering o een andere hooge Duitsche persoonlijkheid met graaf Ciano en den Hongaarscher. minister Dit onderhoud, dat dan te Venetic' plaats zou vinden, zou meer in het bij zonder in staat stellen tot de bestudeering van het respectieve standpunt der drie anden ten aanzien van de problemen, d'-e gesteld worden door het Russische impe rialisme en de bedreiging, die Moskou doet drukken op het Donaubekken en den Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct- - Twaalf stuks 50 ci. (Ingez. Mea.) Balkan Zooals men weet. zijn Italië. Duilsehland en Hongarije officieel nog steeds lid van het Anti-Komintern-verbond DE PRINSES BIJ HET ROODE KRUIS. Prinses Juliana heeft hedenmorgen de gewone vergadering van> het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bijge woond. De italiaansche vliegers boeken successen. Het schijnt, dat Italiaansche vliegtuigen in den Finsch-Russischen strijd de eerste .uccessen geboekt hebben. De Finsche le gerleiding weigert mededeelingen te ver strekken over de activiteit dezer vliegtui gen, maar een aantal bombardements machines, dat met goede resultaten de. .tussischen Moermanskspoorweg en belang rijke Russische stellingen gebombaideeiv. heeft, waren duidelijk van andere make lij dan de totnogtoe gebruikte Finsche toe stellen, zoodat het zeer waarseminliik is dat de Italianen een rol zijn gaan spelen BOMBARDEMENT OP RUSSI SCHE VLIEGBASIS IN ESTLAND Finsche bommenwerpers, met een Ita- liaansch Savoia-vliegtuig, bestuurd door 'n Italiaanschen vrijwilliger, aan liet hoofd, hebben gisteren het Estlandsche eiland Oesel gebombardeerd, welk eiland, naar men gelooft door de Russen gebruikt wordt als basis voor de vliegtuigen, d,e tegen de Finsche Westkust opereeren. De aanvallende vliegtuigen vlogen op ge ringe hoogte over Oesel, waar een aantal branden ontstond. Later keerden zij, nog lager vliegend, terug en bestookten de Rus sen, die de branden trachtten te blusschen met machinegeweervuur. De Finnen werden door het luchtafweergeschut onder vuur genomen doch zij konden zonder verliezen thuis komen. Een verkenningsvliegtuig, dat later over Oesel vloog, stelde vast, dat aanzienlijke schade was aangericht en dat de branden nog voortwoedden. Finsche vliegtuigen zijn ook opgetreden nabij Moermansk, waar zij, naar gemeld wordt, een groote petroleumopslagplaats hebben vernield. De spoorwegen, spoorwegknooppunten en goederen opslagplaatsen achter de Russi sche linies zijn eveneens gebombardeerd. Dit is, naar men meent, de reden, waarom de Russen niet in staat waren, reserves te zenden om hun troepen te Suomussalmi, toen deze omsingeld waren, te hulp te ko men. GEEN PATROUILLEWERK. Naar men verklaart, beschikten de Fin nen in den strijd te Suomussalmi niet over artillerie en verkregen zij de overhand over sterke Russische troepen bijna alleen doov activiteit van patrouilles, waarbij eerst de veldkeukens vernietigd werden, daarna de voorraden en daarna de convooien, en ten slotte de bijna uitgehongerde Russen zelf Uit de mededeelingen van de Russische gevangenen blijkt, dat de overwinning van de Finnen bji Suomosalmi het roode leger groote verliezen heeft gekost. De Sovjet commissaris van een regiment, die gevangen is genomen, heeft verklaard, dat de Russen ter sterkte van een divisie, dus 17,000 man, over de grens waren gekomen in het gebied dat zeer bergachtig is en waar veel moeras sen liggen, welke nooit dichtvriezen. De divisie rukte op in twee groepen aan beide zijden van liet 40 km lange Kianta meer, dat parallel aan de grens loopt. Sucmosalniï ligt aan het einde van het meer. Toen de plaats door de Russen was genomen, begon nen de Finnen in den rug van de Russen de ravi tailleer ingskolonnes aan te vallen en vervolgens sneden zij den weg naar het Noorden ar. De Russen werden ingesloten en de Finnen rukten voet voor voet op, waardoor de geheels d visie werd vernie tigd. Volgens de Finnen was deze divisie goed uitgerust en in militaire leringen wordt de overwinning van Saomcsalmi beschouwd als een treffend voorbeeld van een geslaag de patrouilleactie. OP HET NIPPERTJE ONTSNAPT AAN ZES TANKS, Op de Karelisehe landengte was een klei ne Finsche fortificatie dezer dagen geblok keerd door drie Russische tanks, die alle uitgangen onder controle hadden. De Fin nen bezaten slechts twee anti-tankkanon nen en spoedig verschenen nog drie Rus sische tanks, ter ondersteuning van de eerste en om te trachten de fortificatie meester te worden. De veldtelefoon der Finnen was afgesneden. Een soldaat, zag evenwel kans om u't de sterkte te komen wat een levensgevaarlijke onderneming- was en de draden te herstellen. De be velvoerende officier gaf daarop de Finsche artillerie zoo nauwkeurige aanwijzingen, dat vijf der Russische tanks vernield wer den. De zesde werd onschadelijk gemaakt door een soldaat uit de fortificatie met be hulp van een handgranaat. Op een ander punt van de landengte slaagden Finsche soldaten er in een achter de Russische linies rustend rood detache ment te verrassen. Zij vernietigden een deel van liet detachement en vonden on den Russ'schen bevelvoerenden officier het plan voor een aanval,' die den volgenden 'morgen zou hebben moeten worden ingezet. Zjj konden de Finsche artillerie waarschu wen, die bij bun nadering de Russische tanks vernielden, welke den aanval van den vol genden dag hadden moeten steunen. In de streek van Suomussalmi hebben de Finnen de kas van een Russisch regiment gevonden, waarin zich 92.000 Finsche mar ken bevonden. Dit is een opmerkelijk feit. In begin November hebben de Russen, naar bekend is, verscheidene millioenen Finsche marken opgekocht. Ongetwijfeld hoopten zij met dit geld hun inkoopen in Finland te betalen. Men herinnert er eveneens aan, dat de sovjets" op dezelfde wijze opgetre den zijn in Polen, waar zij belangrijke hoe veelheden zlotys opkochten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1