EEN INFANTERIST COMMANDANT VAN DE BELGISCHE VLOOT HOE HOUDTiZICH DE FRANSCHE VROUW IN OORLOGSTIJD? Moed en zelfopoffering vervangen opleiding en voorbereiding (Van onzen correspondent) Wie thans een bezoek brengt aan het Belgische kustland ontwaart op den dijk, in plaats van elegante dames en heeren, de khaki-uniformen van schildwachten. On middellijk na den wereldoorlog trof het Belgische leger aan de kust tal van onder standen aan, die door de Duitschers langs de zee waren gebouwd om elke poging tot ontscheping van geallieerde troepen on de Vlaamsche kust te verhinderen. De Duit schers hadden er alle belang bij hun ver sterkingen op behoorlijke manier te bou wen. De geest van-vertrouwen na den we reldoorlog was zoo groot dat spoedig krach tig werd gewerkt om de onderstanden te doen verdwijnen. Sedert enkele jaren heeft men ingezien dat zulks een fout was en •werd de vernieling, die nog niet heelemaal was voltrokken, stop gezet. Bovendien wer den andere onderstanden herbouwd De huidige omstandigheden stellen dege nen in het gelijk, die steeds hebben be treurd, dat België, zonder daarom een be langrijke oorlogsvloot te willen bouwen, geen marinekorps bezat, dat in staat zou zijn om op voldoende wijze de neutraliteit van de Belgische territoriale wateren te doen eerbiedigen! TEGEN DE MIJNEN. De voornaamste taak van den wacht dienst aan de kust is de strijd tegen de mij nen, hoewel de mogelijkheid niet is uitge sloten dat, wanneer er een treffen plaats heeft in de Noordzee, de Belgische havens, zooals Zeebrugge en Oostende, als schuil havens zouden worden beschouwd door vluchtende schepen. De strijd tegen de mijnen moet in België aan de kust, worden gevoerd zooals in Ne derland. Er bestaat kans dat er nog vele jaren na het einde van den huidigen oorlog zeempnen zullen aanspoelen op de kust, want na den wereldoorlog kwamen er nog mijnen aangespoeld in 1927. De oorlog had een en ander geleerd en er werd een af- deeling „torpiljeurs en zeesoldaten" ge vormd. Over de geringe uitrusting en de practische onbeduidendheid van de vloot trof men toen voortdurend sarcastische en ironische uitlatingen aan. Het initiatief tot vorming van een kleine oorlogsvloot was zoo weinig ernstig opgevat, dat men aan hoogerhand toegaf aan de idee van „bela chelijkheid" en de vloot, of de enkele sche pen, die de vloot moesten vormen, opdoek te. Sedert dien heeft België geen marine méér, behoudens de enkele vaartuigen, die den dienst voor de scheepvaart moeten ver zekeren op de kust, maar die geen enkel mi litair karakter hebben. Toen de oorlog, de nieuwe oorlog, uitbrak werd onderzocht welke soldaten eigenlijk zeelieden waren. Zij werden verzameld en vormden spoedig het „marinekorps", dat met twee kust wachters en een observatiejacht de taak op zich heeft genomen om de neutraliteit van de Belgische territoriale wateren te doen eerbiedigen en tevens de zeemijnen onscha delijk te maken. Zij hebben een uniform ge kregen en gelijken sterk op de Fransche fusiliers. De officieren van het marinekorps zijn reserve-officieren, die als burger een bevel voerden bij de burgerlijke scheepvaart. De commandant van het korps heeft den vori- gen oorlog meegemaakt als infanterist. De taak van dit marinekorps is gevaar lijk en de officieren en manschappen kwij ten zich met ware toewijding en met doods verachting van deze taak. Allen, of nage noeg allen, zijn Vlamingen. DE EERSTE ONTPLOFFING. Toen de eerste mijn aanspoelde op de Belgische kust moest zij worden vernield. Dit gaf aanleiding tot een incident, dat niemand had verwacht, maar dat aantoont hoe over 't algemeen alles wat met de rine verband hoiidt, wel in zekere mate is verwaarloosd geworden in België. De aangespoelde mijn moest onschadelijk worden gemaakt. Men besloot het oorlogs tuig stuk te schieten en de mijn diende dan ook, op het strand van een der Vlaamsche badsteden, tot schijf voor een anti-tankka- non. Van 300 meter afstand werd er ge schoten. Twee officieren stonden naast het kanon toe te kijken. Het eerste schot trof doel, maar de officieren werden opgetild door de luchtverplaatsing en lagen op den grond aan de andere zijde van het kanon" Bovendien werden door den luchtdruk overal in de buurt ruiten verbrijzeld en da ken beschadigd. Op verscheidene plaatsen zijn aangespoelde mijnen ontploft. Deze ontploffingen richtten groote schade aan en verwekten een zekere paniek. Sedertdien is het kalm geweest op zee en werd minder gehoord van aangespoelde mijnen. Doch de laatste Zuidwesterstorm heeft niet minder dan een 40-tal mijnen naar de Belgische kust gebracht. Het marinekorps vaart met zijn booten om geregeld te patrouilleeren en ook de mijnen op te zoeken wier aan zigheid door de visschers wordt gesigna leerd. Men tracht de mijnen te treffen door een kanonschot of door machinegeweer- vuur, om ze aldus tot ontploffing te bren gen. Wanneer de mijn zou zinken in te on diep water, zonder ontploffing, wordt zij voortdurend bewaakt, tot zij dieper water heeft bereikt. De mijnen, die aanspoelen op het strand vormen voor de kustbevolking een groot gevaar en bij den jongsten storm heeft het niet veel gescheeld of de pier van Blanken- berge was totaal vernield, door een mijn, die zich genesteld had tusschen het staket sel. De officier, die met de vernieting van de aangespoelde mpnen is belast, wist haar onschadelijk te maken, met behulp van een matroos, zooals hij er reeds tientallen heeft weten los te schroeven, op gevaar voor eigen leven. De beperktheid van den dienst aan de kust tegen het mijnengevaar, afge zien van de bezetting door infanterie, die grenzen beschermt zooals aan alle zijden van het land, heeft echter tot gevolg, 'dat, na een storm, de bevoegde personen niet te gelijkertijd overal aanwezig zjjn en dat een aangespoelde mijn soms geruimen tijd moet blijven liggen, alvorens zij onschadelijk is gemaakt en weggehaald. Een Kamerlid voor Oostende, Van Glab- beke, heeft een verzoek tot interpellatie in- "-diend in verband met dezen toestand. België heeft een inspaninng gedaan voor zijn verdediging, die,'het behoeft hier eigen lijk niet meer te worden herhaald, buiten gewoon is en welke zeer zeker in bepaalde omstandigheden van de grootste beteeke- nis is te achten. Doch het is niet overdreven te achten wanneer verzekerd wordt, dat de neutrali teit van België de regeering er ook toe brengen zal voor de toekomst de vorming van een beperkte vlootmacht onder oogen te zien, waarvan de opdracht steeds zeer beperkt zal blijven, maar die in omstandig heden als de huidige van het grootste be lang is te achten. Reeds een ton voor het Finsche Roode Kruis verzameld. Wij vernemen, dat de geldinzameling, uit gaande van de Finsch-Nederlandsche ver- eeniging in samenwerking met het Neder- landsche Roode Kruis, ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans een totaal be drag van f 100,000 heeft bereikt. De geld inzameling wordt met kracht voortgezet. „Camouflage van Duitsche goederen". Reuter verneemt in welingelichte kringen te Londen, dat steeds meer bewezen voor handen zijn, dat sommige firma's in neu trale landen zich leenen tot pogingen om goederen van Duitsche herkomst als neu trale goederen te camoufleeren. De noodige stappen worden genomen om vervoer van dergelijke goederen te stuiten. BRITSCH VLIEGTUIG IN BELGIë NEERGESTORT. Een Britsch vliegtuig, dat boven Duitsch gebied door een Duitsche patrouille werd achtervolgd, is op Belgisch grondgebied, na- bü de grensplaats Raeren, brandend neer gestort. Twee van de drie leden der bemanning heeft men op tyd uit de wrakstukken van het toestel in veiligheid kunnen brengen. Zij hadden slechts lichte brandwonden opge- loopen. De derde, die met zün valscherm uit het toestel was gesprongen, is om het leven ge komen. Daar hy van te geringe hoogte was gesprongen, kon zpn parachute zich niet meer ontplooien. Het biykt, dat de Britsche machine, die zwaar gehavend was, getracht heeft een noodlanding te maken op den weg van Eynatten naar Raeren. By deze manoeuvre is hef in aanraking gekomen met een hoog spanningsleiding en dientengevolge in brand gevlogen. Wat de Britsche contrabande controle in beslag nam. Reuter meldt uit Londen: Het ministerie, voor den economischen oorlog deelt mede, dat in de week, welke is geëindigd op 30 Dec. de Britsche commissie voor de contra bandecontrole 20,800 ton goederen waarvan men vermoedde, dat zp voor Duitschland bestemd waren, in beslag genomen heeft. Tot deze goederen behoorden 17.500 ton pe troleum en aanverwante producten, 1450 ton ertsen en metalen en verder rubber, chemische producten en hout. In de eerste 17 weken van den oorlog heeft de commissie 537,600 ton goederen in beslag genomen. Nieuwjaarswenschen der Geallieerde regeeringen. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de president der Fransche republiek van den koning van Engeland een telegram ontvangen. „Met het grootste vertrouwen, zegt de koning o.m. in zijn telegram, verwacht ik het bereiken van een gemeenschappeiyke overwinning, die onze respectieve landen in staat zal stellen, te genieten van de ze geningen van een vrede, die niet meer ver stoord zal worden door herhaalde bedrei gingen met geweld van de zpde van hen, die hun buren zoo duidelpk bhjk hebben gegeven van hun afkeer van iederen an deren vrede dan dien van onderwerping en verdrukking". President Lebrun heeft geantwoord met een telegram, waarin hp aan zpn nieuw jaarswenschen o.a. het volgende toevoegt: „Tot den stryd geroepen door hun ge- lpke opvatting van eer en menschelpke waardigheid, hun gelpken eerbied voor het gegeven woord en hun gelpke liefde voor de vrpheid, zpn Frankrpk en het verbonden Engeland met zpn dominions van eenzelf de vastbeslotenheid, een einde te maken aan de misdadige agressies, die zooveel on schuldige volken in rouw en slavernij ge dompeld hebben en ik heb de vaste over tuiging, dat hun pogingen, onvermoeid voortgezet tot de gemeenschappelpke over winning, Europa en vreedzame en vrpe toekomst zullen verzekeren." (Ingez. Med.: PRINS BERNHARD OP INSPECTIE. Prins Bernhard heeft gisteren namens H. M. de Koningin, vergezeld van zpn waar nemend adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan een deel van het Zuidfront van de vesting Holland. TWEE CLANDESTIENE DISTILLEER DERIJEN IN BESLAG GENOMEN. In den loop van Woensdagavond heeft de recherche van den dienst der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam twee clande stiene distilleerderijen in beslag genomen Reeds eenige weken geleden hadden amb tenaren van genoemden d.enst op straat een man aangehouden, die op een rpwiel geze ten, een koffertje vervoerde. De uiterst voorzichtige wpze, waarop hp met dit kof fertje reed, had hun bevreemding gewekt. Bij onderzoek bleek, dat het koffertje een blikken bus bevatte, welke de reuk van ge distilleerd verspreidde. De ambtenaren be grepen wat hun te doen stond en lieten den man zijn weegs gaan, waarbij zij hem in de gaten hielden. Gedurende eenige weken werd hij op zijn tochten door de stad ge schaduwd, waardoor men een overzicht kreeg van de adressen, waar hij vermoede- Ipk sterken drank afleverde. Totdat einde lijk Woensdag kon worden ontdekt, waar hem het verboden artikel werd verstrekt. Dit was in een woning aan den Ringweg in den IJpolder en in een perceel aan de Jas per Lynsenstraat in Amsterdam West. De ambtenaren hebben Woensdagavond een inval gedaan in het huis aan den Ring weg,, waar zp in de keuken een zich in volle werking bevindend distilleertoestel aantrof fen. De installatie en de vloeistof werden in beslag genomen en de bewoner werd voor het afnemen van een verhoor medege nomen. Later op den avond werd een in val gedaan in het andere perceel, waar eveneens een goeden slag werd geslagen. In een badcel trof men een volledige branderij aan, welke evenwel niet in werking was De ze apparatuur werd eveneens in beslag ge nomen en ook de befVvoner van dit huis moest de ambtenaren naar hun bureau vol gen voor het afleggen van een verklaring. In beide gevallen bleek men te doen te hebben met lieden, die van steun leefden en die, door het op wederrechtelpke wijze vervaardigen van gedistilleerd, traenten zich een 1 ij verdienste te ve: schaffen. Beiden waren in dit cpzicht als vaklieden te beschouwen, die over eerste klas distilla tie-inrichtingen beschikten. De spiritus, welke zij produceerden, had een gehalte van 96 pet. en reeds eerder in het bezit van de douane-recherche gekomen monsters, ble- :en bij laboratorium-onderzoek niet te on derscheiden van het fabrieksproduct. SLAAP UW VERKOUDHEID WE6 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. „Het Nieuwe Testament", Nieuwe ver taling op last van het Nederlandsch Bpbel- genootschap door de daartoe benoemde commissie, bewerkt. Dit Nieuwe Testament is op zwaar houtvrp papier gedrukt en uit gegeven door Het Nederlandsch Bpbel- genootschap. „Tiental kinderliedjes", gezongen door Jacob Hamei's Avro-kinderkoor." Illustra tie en verzorging door Piet Marée. Dit fraaie bundeltje uitstekend verzorgd en van mooie foto's en gekleurde illustraties voor zien, is uitgegeven door de Algemeene Ver- eeniging „Radio Omroep" te Amster- d a m. „Kinderpsyche en opvoeding volgens psy choanalytische opvattingen", door Ada Citroen. Verschillende perioden uit het kin derleven worden hierin beschreven, „pro blemen uit de verschillende phasen behan deld en met voorbeelden toegelicht. Ver schenen bp de Uitg. Mp. „Kosmos" te Am- ster d a m. „Litteraire Parade". Almanak voor boe kenvrienden voor het jaar 1940. Uitgave Bigot Van Rossum te Amsterdam. „Nieuw-Femif.isme en belanglooze huwe lijksbemiddeling." Een pleidooi voor ge zonde gezinsvorming, door A. C. Veen- Brons (Famke). Een vervolg op het eerder verschenen „De triomf van het huwelijk". Verschenen bp L. J. Veen's Uitg. Mp. te Amsterdam. „Is het te laat voor Bayart?", roman door Jan Walch. De schrpver beoogt ons een visie te geven op onzen tpd van een XVIe eeuwschen ridder, een visie welke een conflict en een satire bevindt. Versche nen bp de N.V. Uitg. Mp. „Kosmos" te A m- sterdam. „Dit alles en ook nog de hemel", roman q"nr Rachel Field Geaut. vertaling van R. Bipstra. Deze roman is gebaseerd op een vverkelpkheid van 100 jaar geleden: de ge schiedenis van een bewogen vrouwenleven De Nederlandsche schaakkampioene mej. F, Heemskerk trad Woensdag te Amsterdam in het huwelijk met den heer D. Koomen, ex-kampioen van den Amsterdamschen Schaakbond, De toepasselijke eerewacht ontbrak niet, Achter het autostuur en in de ziekenhuizen dient zij haar land. De Parisienne in een nieuwe gedaante. (Van onzen correspondent). II PARIJS, December. De Fransche minister van Arbeid, Po- maret, doet al het mogelpke om de vrou wen bij het bedrijfsleven in te schakelen; in 1914 vonden honderd-duizenden werk in de fabrieken voor de nationale verde diging; heden ten dage zullen het er veel meer zijn; het aantal vrouwen, dat in opleiding is, ten einde de mannen ten spoedigste te vervangen in de munitiefa brieken, in de werkplaatsen der aviatiek enz wordt geschat op ruim een half mil- lioen; reeds thans bestaat het personeel bij de vliegtuigindustrie, voor meer dan dertig procent uit vrouwen. Niettemin, zoolang nog niet elke vrouw aan werk is geholpen, zoolang liggen voor Frankrijk de groote zorgen van het oogenblik niet aan het front, doch daar achter, bp de honderd-duizenden kinderen, bp de even zoo vele gezinnen waar de mi sère heerscht, in de volksbuurten der groo te steden Daar is allereerst het evacuatie- en vluchtelingenprobleem, waarbij de men- schen moeten worden overgebracht naar andere, veiliger streken. Alles met betrek king hiertoe, inbegrepen de sociale- en sa nitaire diensten, is in handen van de vrouwenorganisaties. En voorts natuurlijk waren er zeer veel verpleegsters noodig; bij tienduizenden hebben ze zich gemeld, de Franchises, op het eerste sein, tenein de te worden ingedeeld bij den hospitaal- dienst, bij de ambulancediensten of bij di verse mobiele formaties Dan vroeg ook de passieve verdediging veel krachten; en het is buiten twijfel, dat de rol, die speciaal de Parisienne hier speelt, van groot belang is. Velen houden zich o a. bezig met de instructie van de burgerbevolking, in verband met eventu- eele bom- en gas-aanvallen. Tenslotte zijn er nog tal van vrouwen, die zich beschikbaar stelden als chauffeu- se, en als aviatrice. De „BEAU MONDE". En met deze categorie „oorlogspari- siennes", zpn we aangeland in de klingen van de „Beau Monde voorheen uiterma te chic, elegant, oververfpnd soms, of coquet, en, naar men zou kunnen ver moeden, met weinig diepte Ook deze Frangaises hebben aan hen, die het Fran sche karakter nog niet begrepen, dat. een schijnbare aanbidding van het uiterlijke nog niet behoeft te wijzen op een ge brek aan zielekwaliteiten; want van groo te kwaliteiten, in den vorm van moed, offervaardigheid, spontaniteit en doortas tendheid hebben ook zp blijk gegeven Verdwenen zijn zp van de mode-shows, van de renbaan, uit de cabarets en de dancings; inplaats daarvan ziet men soms een frêle gezichtje achter het stuur van een kolossale vrachtwagen, of elders, op nooit vermoede plaatsen, bezig met: „ser- vir la France", het dienen van haar land. Velen, van deze zevenhonderd chauffeu- ses, onderhouden in Parijs de verbindings diensten tusschen de ministeriën, of trans porteeren, bij dag en nacht, de zakken post naar stations en vliegvelden; anderen maken deel uit van de alom tegenwoordi ge „Section Sanitaire Automobile Femini ne"' en doorkruisen het geheele land; ze zpn chauffeuse en tevens mécanicienne, geleiden ambulance-afdeeling van het front, of gecamoufleerde toeristenwagens néér het front, brengen, ten behoeve der transfusie-diensten, bloed over, en stellen zich beschikbaar overal, waar men hun hulp inroept VAN EN NAAR HET FRONT, Wenscht men achter het front soldaten- tehuizen in te richten, wel,.de S S. A. F. zorgt voor de vrachtwagens, voor de chauffeuse en de mécanicienne; wordt er gens een dorp ontruimd, de S. S A. F. vertrekt in vliegende vaart, en helpt, naar vermogen, de bevolking bij het trans porteeren van hun hebben cn houden De aviatrices, vijfhonderd in getal be- hooren tot de IP.SA,, les Infirmières, Pi- lotes et Secouristes de l'Air, (de vliegen de hulpdiensten), en belasten zich in hoofdzaak met de verzorging en het ver voer der gewonden door de lucht. Ze heb ben een maandenlange strenge vooroplei ding gehad, die reeds begon toen de eerste dreigende oorlogswolken zich begonnen saam te pakken; en verder volgden ze col leges voor geneeskunde, voor verpleging, studeerden luclitnavigatie en meteorolo gieen thans houden ze zich gereed, vijfhonderd dappere vrouwen met capaci teitenmet moed en offervaardigheid... Diep in haar ziel, zooals in de ziel van heel de natie, leeft een immense afschuw van alles wat plomp en grof en bruut is, leeft, een haat tegen de monsterachtigste domheid der tpden, tegen den oorlog Maai" telkenmale als het barbarisme op nieuw de wereld overstroomt, verstomt alle critiek. zwijgt alle verlangen naar stemrecht en naar vrede, er wordt niet geklaagd, doch bp honderduizenden staan spontaan de Fransche vrouwen op, ge reed om zich le offeren, in dienst van hun land en hun gezinZoo is de Fransche vrouw in oorlogstijd! en de ongewone gebeurtenissen, waarin zp gewikkeld werd, gebeurtenissen die zelfs bpdroegen tot Louis Philips verlies van den Franschen troon. Uitgegeven door N.V. Uitg. Mp. „Kosmos" te Amsterdam. „Samuel Papys." In woelige dagen; uit het Engelsch bewerkt door J. C. Mollema, naar het dagboek van Samuel Pepys, 2e druk. Dit dagboek omvat het tpdperk 1660 tot en met 1669. Uitgave H. D. Tjeenk Wil link Zoon te Haarlem. In opdracht van het Nederlandsch Bpbel- genootschap heeft de daartoe benoemde commissie een nieuwe vertaling bewerkt van het Nieuwe Testament. Wp ontvingen deze uitgave in klein formaat. Zp is goed uitgevoerd en neemt weinig ruimte in, zoo dat menigeen er een dankbaar bezit aan zal hebben. De laatste aflevering van „Tpdseinen" (Stemmen uit Chr.-Historischen kring) be vat „Enkele gedachten over landsverdedi ging in ons tpdsgewricht" en is geschreven door gep. luit.-generaal jhr. W. Roëll, oud commandant van het Veldleger en van de Vesting Holland. „Tijdseinen" wordt uitge geven door de N.V. Drukkerp C. Blommen- daal te 's-Gravenhage. „Hollanders visschen in de Poolzee" is het boeiende verhaal van een reis met een Nederlandschen treiler naar de vischgron- den in het hooge Noorden, waar tpdens den Poolnacht onze onversaagde visschers hun moeilijke en gevaarlpke bedrpf uitoefenen, dat slechts weinig bekend is en daardoor ook te weinig gewaardeerd wordt. De sclu'pver Smelik, die zelf geboortig is van de Noordzeekust, vertelt over dit harde vis- schersleven met groote bewondering voor wat onze Nederlandsche mannen in de Noordsche eenzaamheid presteeren. Uitgave Hollandia Drukkerp te B a a r n. Bp E. M. Querido te Amsterdam verscheen „Ik beleefde 50 jaren wereldge schiedenis", door Berta-Szeps-Zuckerkandl. De schrpfster heeft op haar levensweg vele bekende persoonlijkheden ontmoet uit het politieke, intellectueele en artistieke leven in Weenen en Parps tusschen 1SS0 en thans. Met hen maken wy in dit boek kennis en wp vernemen daarbp talrpke details, die voor dengene, die zich voor dit stuk geschiedenis interesseert en wie zou dit niet? zeker belang zullen inboe zemen. „Het volk van Vrederpk" vertelt van het geslacht Dekker, dat reeds eenige eeuwenlang boert op 3e hofstee „Vrede rpk". P. Maaskant vertelt van het wel en wee van den boer op een manier, welke doet zien, dat hp met dit onderwerp alles zins vertrouwd is. Uitgave N.V. Stemerding Co. te Rot terdam. „Jan Willem" is een roman over een kind, over een doodgewoon aardig joch. Dit boek van A. Médan heeft geen pretenties en is niet meer dan een gezellig verhaal over Jan Willem, een verhaal, dat prettig leesbaar is om zpn frisschen toon. Uitgave Ploegsma te Zeist. „Wat.is dat voor een boom?" is door A. Kosch bewerkt naar het Duitsch van M. C. H. Ruys en bevat tabellen voor het de- termineeren van meer dan 300 van de be langrijkste boomen en heesters. Uilgave W. J. Thieme Co. te Zut- p h e n.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7