MIDDELBURGSCHE COURANT W fwwlwïak |p ^eëtxiwc^es (txGOESCHE COUBANT) 1940 wordt een belangrijk jaar v©@r Middelburg. De Russen beschieten opnieuw de bevolking vara Finsche steden. 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade,. Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. «rag|jöj|7 TWEE BLADEN EERSTE BLAD DONDERDAG 4 JANUARI 19441 Advertentiën 30 cent per regel* ingezonden mededeelingen 60 cent por Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Oudle plannen slachthuis, straatverbetering, bruggenverbreedlïrig. Nieuwe plannenbetere zweminrichting, restauratie stadhuis. Burgemeester Van Walré de Bordes over de noodzaak van vrede. Ste'Jig zijn er maar zelden zulke korte raadsvergaderingen gehouden in ons mooie stadhuis als gisteravond. Maar stel lig zijn er ook nog maar zelden woorden gesproken van zoo'n ernst en tegelijkertijd zulk een hoopvol vertrouwen als in deze zelfde korte vergadering Burgemeester J. van Walré de Bordes heeft in een Nieuwjaarsrede zeer beknopt het onheilvolle weredgebeuren van onze dagen besproken en daarbij de taak van Nederland in het licht gesteld, zooals spr die zag. De burgemeester sprak als volgt: Mijne heeren, Raadsleden van Middel burg, Het is mij een voorrecht, bij het begin van deze eerste bijeenkomst van den Raad in 1940 U allen een gelukkig Nieuwjaar toe te wenschen Met onze mooie oud-va- derlandsche uitdrukking wensch ik U en Uw gezinnen veel heil en zegen in hel nieuwe jaar. Moge God onzen gemeen- schappeljjken arbeid zegenen! Dat bid ik van ganscher harte En moge 1940 den vrede brengen. Dat is ongetwijfeld ook Uw aller wensch Zooals het de wensch zal zijn van iederen Nederlander. Daarbij zou ik willen aansluiten bij de beteekénisvollo woorden hedenmiddag gesproken door on zen minister-president Hij heeft daarbij dat prachtige sprekende beeld gebruikt, dat ieder, di.e het gehoord of gelezen heeft, niet meer zal kunnen vergeten waarin hij de strijdende partijen vergeleek bij twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in. de volstrekte verzekerdheid bij elk van beiden, dat het gelukken zal tien ander naar beneden te werpen Voor den objectieven toeschouwer staat liet vast, niet alleen, -Jat cik beiden 50. procent kans loopt zich te ver gissen, maar ook, dat de grootste van alle kansen is, dat beiden zich vergissen en ge meenschappelijk het lot zullen ondergaan hetwelk de één aan den ander had toege dacht. Hoe moet men twee menschen of twee volken, in zoo verbitterden strijd gewik keld er toe brengen vrede te sluiten? Zoo vaak gaan wij met onze gedachten met verder dan den wensch, dat er vrede mo ge komen De vraag is echter: ^,Hoe moet de vrede tot stand komen?"' Vrede komt niet aanwaaien of zoomaar uit de lucht vallen, evenmin als oorlog Beide zyn het resultaat van een proces. Vrede zoowel als oorlog- worden geboren in de harten van de menschen DE EENIGE GOEDE OPLOSSING. De heer De Geer heeft ons geholpen verder te denken. Hij beschrijft den weg, die kan leiden tot een vrede door verzoe ning. Dat is de eenige goede oplossing van het huidige conflict Er zijn twee andere oplos singen: een vrede door vernietiging en een gewapende vrede. Beide kennen wij uit ervaring. Van een vrede door verniétiging hebben wjj een voorbeeld gezien in 1919 in den vrede van Versailles. Daaruit weten wij, dat zulk een vrede vroeg of laat. moet uitloopen op een. nieuwen oorlog. Een ge wapende vrede tusschen twee partijen, die niet verzoend zijn, welke leidt tot een be wapeningswedloop tot het uiterste, ook dat kennen wij uit de laatste jaren. Ook dat voert opnieuw tot ooi-log Zoowel ons verstand als ons hart zeggen ons, dat een vrede door verzoening de eenige juiste uitweg is. EENHEID, ONDANKS VER SCHILLEN, De groote vraag is „Kan het? Is het mogelijk?" Het antwoord op die vraag hangt vóór alles af van onze persoonlijk' levensei-varing. Op die vraag zal ,,jazeg gen ieder, die zich persoonlijk met anderex verzoend heeft en bereid is geweest daar voor de noodige offers te brengen. Im mers: elke verzoening kost offers. Als het mogelijk is, dat enkelingen zich verzoenen is het ook mogelijk, dat vele menschen dat volken zich verzoenen. Op dat gebied ligt thans de groote taak van Nederland. Als God ons nog den vrede geeft, is het niet omdat wij het verdienen. Wij zijn niet braver of beter dan andere volleen. Maar dan is het omdat Hij een taak voor ons heeft. Welk gebruik maken wij van den vrede? Hier ligt een taak, niet alleen voor H.M. de Koningin of voor de Nederlandsche Regeering, maar voor ons geheele volk, voor iederen Nederlander. Ook voor ons hier in den Raad van Mid delburg. Het gaat er niet om onze verschillen van politieke of godsdienstige overtuiging te verdoezelen, maar om, ondanks die geschil len, samen te werken. Het belangrijkste is niet wat ons verdeelt, maar. wat wij ge meen hebben. Wij zijn kinderen van éénen Vader, die Hij hier samen heeft gebracht, in deze stad, "niet om elkaar te beooi-logen, maar om samen op te bouwen. Als ons land eens werkelijk in gevaar mocht komen zouden wij allen één zijn in de gemeenschappelijke taak ons vaderland te verdedigen. Wij kun nen ook allen één zijn in dat groote doel: den vrede te brengen door de partijen te verzoenen. Moge in het komende jaar dit de leidende gedachte worden van eiken Ne derlander, ook van ons hier in Middel burg." BELANGRIJK JAAR VOOR MIDDELBURG, Mr. Van Walré de Bordes sprak verder als volgt: „Mijne Heeren, een belangrijk jaar voor onze gemeente staat ons te wachten. Maar alvorens ik er toe over ga daarover te snre- ken, zou ik op deze plaats willen herden ken hen, die onzen Raad ontvielen. In de eerste plaats ons oudste raadslid, we'h. Onderdyk, wiens overlijden ons nog allen zoo versch in het geheugen ligt. En daar naast de heeren Hondius en Vertregt, beide oud-leden van den Raad. Zij zijn heenge gaan en wij blijven achter. Aan ons is de taak om het bestuur van deze gemeente in goede banen verder te leiden. Wij hebben een jaar van groote werk zaamheid voor den boeg, een jaar waarin hopelijk veel voor onze gemeente zal kun nen worden gedaan Ik hoop, dat binnen weinige weken, wan neer -de laatste rpetpnrlo •mnoilijlrhofTon 7;iin geruimd, de eerste spa in den grond ge stoken zal kunnen worden voor het open baar slachthuis. Ook zullen mogelijk bin nen korten tijd de werkzaamheden kunnen beginnen voor de verbreeding van de Noordbrug, de Seisbinnenbrug en de Seis- buitenbrug. De bestekken hiervoor zün thans gereed gemaakt en door B. en W. goedgekeurd. De voorbei'eiding voor het hei-bestraten en aanbrengen van trottoirs in Korte- en Langedelft, Pottenmarkt en Langeviele is vergevorderd en ik heb goede hoop, dat. in 1940 eveneens tot de uitvoering van dit werk zal kunnen worden overgegaan. In de vorige raadsvergadering hebt gij Uwe goed keuring gehecht aan de 'overeenkomst be treffende de herbestrating van den Ouden Vlissingschen rijweg. Ook hieraan zal ver moedelijk dit jaar worden begonnen. Wal de herbestrating van den Noordweg betreft. hebben B. en W. het initiatief genomen tot overleg met het bestuur van den polder Walcheren. De onderhandelingen, hier over, welke vlot verloopen, zijn tijdelijk op geschort döor het overlijden van den in genieur van den Polder, jhr. Boreel, maar ik hoop, dat wanneer zijn opvolger benoemd zal zijn, binnen niet te langen tijd de plan nen aan U zullen kunnen worden voorge legd. NIEUWE PLANNEN. en W. zijn eveneens plannen aan het voorbereiden voor de uitbreiding van het sportterrein, voor den bouw van een nieu we zweminrichting en voor de inwendige restauratie van sommige gedeelten van het stadhuis, evenals voor den aanleg van een centrale verwarming. In dat verband zal het U verheugen te vernemen, dat de Regeering zeer onlangs verband met de tijdsomstandigheden be sloten heeft een belangrijk bedrag ten koste te leggen aan de bescherming tegen brand gevaar van ons prachtige stadhuis. Wij zijn voornemens verderen voortgang te maken met het uitwerken van het uit breidingsplan en in verband daarmee ov te gaan tot een woningtelling en registra tie. De herscholing van werkloozen wenschen wij met kracht aan te pakken teneinde ten volle gebruik te maken van den grooten steun, welke de Regeering bereid is op dit gebied te geven. De utilisatie van het ge meentelijke industrieterrein zal onze voor durende aandacht hebben en ik hoop, dat het mogelijk zal zijn ook op dat gebied to.t verwezenlijking van plannen te geraken. Een ontwerp reelameverordéning is in voor bereiding en zal hopelijk dit voorjaar aan uw goedkeuring kunnen worden onderwor pen. In dit verband denk ik ook aan het Vreemdelingenverkeer. De onmiddellijke taak is zorgen, dat indien in den komenden zomer honderdduizenden Nederlanders, die anders naar het buitenland zouden gaan. hun vaeantie in eigen land doorbrengen, dat dan Zeeland, Walcheren, Middelburg, van dat verkeer hun deel krijgen. Daarnaast De aardbevingsramp in Turkije Verliescijfers. - Uit de Turksche hoofdstad Ankara wordt gemeld, dat een voorloopige optelling van de aantallen slachtoffers der aardbevings catastrofe na een bergingswerk van éeii week, tot resultaat geeft, in de steden en districten van Siwas, Amasia, Refaliye, Or- doe, Tokat, Niksar, Goemoesjane, Giresoen, Yozgat en Soesjehir eeh totaal van 13.000 dooden en 3 tot 4000 gewonden. De verlies cijfers der stad Erzindjan zijn nog niet vol ledig. Men raamt ze op 14.000. De berging is nog niet geëindigd, het vervoer der dak- 1-oze bevolking is aan den gang. Zy wordt over het geheele land verdeeld, aange zien de getroffen steden en dorpen in den \yinter onbewoonbaar zijn geworden. Een nieuwe plaag: wolven. Na de aardbeving, de sneeuwstormen en de overstroomingen, zijn het thans de wol ven, die de Turksche bevolking teisteren. Door het noodweer uit de bosschen gedre ven, trekken de wolven in troepen van hon derden naar de bewoonde streken, waar, volgens de „Tel.", de hongerige dieren reeds menschen aangevallen hebben. De bevolking verkeert in doodsangst, daar zij zich tegen de wolven niet kan beschermen, de meeste huizen zy'n vernield, of geven geen - vol doende beschutting; elders wonen de men schen in primitieve tenten, die ook al wei nig afweer bieden. Wordt de monarchie in Spanje hersteld? Volgens hardnekkige geruchten, die in aristocratische kringen te Lausanne (Zwit serland) de ronde doen, zou het herstel van het koningschap in Spanje nog slechts een kwestie van tyd, van weken en misschien slechts van dagen zyh. De Spaansche phalangisten, die tegen herstel van de monarchie waren, zijn on langs afgezet. De familieleden van ex- koning Alfonso en hun gevolg zijn ca. twee weken geleden uit Lausanne naar Rome vertrokken en staan nu dagelijks in con tact met diplomatieke (jen katholieke per soonlijkheden, meldt de Tel. Volgens dezelf de geruchten zou niet de ex-koning, doch zijn derde zoon voor de troonsbestijging in aanmerking komen moeten wij echter een verder doel voor oogen hebben en deze periode gebruiken om ons voor te bereiden op het vreemdelingen verkeer na den oorlog. Deze opsomming bevat een aantal van de belangrijkste punten, maar is niet volledig. Duidelijk is liet echter, dat het aan den Raad en aan B. en W. niet aan werk znl ontbreken! De groote vraag is, in hoeverre de financieele toestand van de gemeente het zal toelaten al deze plannen te verwe zenlijken. Gij weet het, - deze toestand is moeilijk en wordt voortdurend moeilijker. Over de plannen van de regeering betref fende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente tasten wy nog volkomen in het duister. Mochten de financiën het onmogelijk ma ken, dit alles uit te voeren, het allervoor naamste is de geest in onze stad. Als de geest in orde is. kunnen dingen gebeuren, die zelfs met veel geld niet tot stand te brengen zijn. Op den geest van ons allen komt het aan. Ik wil daarom eind'gen met den wensch, dat wy vooral op dat gebied een goed jaar mogen hebben." De leden gaven door applaus bij 1 k met de woorden van den voorzitter in te stem men. HET ANTWOORD VAN DEN RAAD. 1-Iet oudste raads'id, de heer Jeronimus antwoordde den burgemeester als volgt: „Mijnheer de Voorzitter! Namens de leden van dit college zeg ik U dank voor de goede wenschen voor on ze gezinnen en ons zeiven, en hopen wij dat het jaar 1940 datgene moge brengen dat U zoo ju-st met nadruk voor de menschheid in het algemeen en Middelburg in het bijzonder als zoo noodzakelijk en wenschelijk hebt geschetst.- Vooral een plaats als Middelburg, die reeds op zoo velerlei gebiedeen wankele positie inneemt, zou harde slagen kwalyk kunnen verdragen. Moge het U gegeven zy'n in het gehee le komende jaar leiding aan onzen arbeid te geven bij de belangryke werkzaamhe den. die U ons hebt aangekondigd, leiding tot vreugde en bevrediging van U zelve en tot heil onzer gemeente, wier wel en wee ons allen zoo zeer ter harte gaat. Het is vanzelfsprekend dat wy U daar- by toewenschen, dat U zich met de Uwen in een goede gezondheid zult mogen ver heugen." NIEUW RAADSLID TOE GELATEN. Een commissie uit den Raad onderzocht vervolgens de geloofsbrieven van hel nieuwe raadslid der SDAP. den hr. L. A. Bouman. De geloofsbrieven werden goedge keurd. zoodat de commissie bij monde van den heer Portheine, adviseerde tot toela ting. De Raad besloot hiertoe Er staal 'hans reglementair nog een periode van 8 dagen open waarin men eventueel be zwaren tegen dit lidmaatschap kan indie nen. Na deze periode wordt de heer Bou man als lid van den gemeenteraad geïn stalleerd. Bij den strijd in Finland werden groote hoeveelheden Russisch materiaal door de Finsche troepen buitgemaakt. Een Russisch transport, dat den Finschen landsverdedigers in handen viel. Dertien uur achtereen dreunde het geschutvuur. De Russ.schc luchtmacht heeft gisteren weer aanvallen gedaan op de Finsche ste den Abo en Kemi aan de Botnische Golf. hen, die van deze steden kwamen, UëBöeiï* verteld, dat de bevolking als gewoonlyk ulyk gaf van de grootste kalmte en dat de Russische luchtmacht, onder het voorwend sel de havens te bombardeeren, voortdu rend de burgerbevolking onder vuur neemt. Volgens inlichtingen uit bevoegde krin gen is het door de Finnen op de Russen buitgemaakte oorlogsmateriaal vrywel on bruikbaar, meldt Havas. De tanks verkee- ren in slechten staat en zijn voor het groot ste deel niet te herstellen. De vliegtuigen zijn onbruikbaar, doch soms heeft men iets aan de onderdeelen. Het Finsche legerbericht over gisteren luidt: Op de Karelische landengte de ge wone bedrijvigheid der Russische artillerie. Bij de rivier de Paipale is het Russische geschutvuur in den .loop van den ochtend heviger geworden; als voorbereiding van een aanval duurde het tot 13 uur voort. De aanval der infanterie was zeer heftig en werd met zware verliezen voor de aan vallers afgeslagen, onder het vuur van Fin sche artillerie en infanterie. In den avond is ook een aanval onderno men ten Noorden van I-Iatjalahtenjaervi; deze werd eveneens afgeslagen. Ten Noor den van het Ladoga-meer werd den gehee- len dag gevochten om een militair steun punt. Bovendien werd groote activiteit van geschut en "patrouilles gemeld. Bij Aittojoki hebben de Finsche troepen een met ma chinegeweren versterkte Russische com pagnie vernietigd. De Russische tegenaan vallen werden afgeslagen. Bij Raate in de buurt van Suomosalmi hebben de Finsche troepen vijf tanks en twee gevechtswagens vernield. Overigens geen nieuws van het front. Aan de kust van het Ladoga-meer hebben zich kleine gevechten voorgedaan. Wegens den storm en den sneeuwval waren de mi litaire operaties van vrywel geen beteeke- nis. STRIJD OP ACHT FRONTEN. De militaire correspondent van de Engel- sche „Times" in Finland schrijft, dat de Finnen op acht fronten tegenstand bieden aan de invallers. De Finnen zijn evenwel meer bevreesd voor de gevolgen van gebrek aan rust en slaap voor hun troepen, dan voor de aanvallers. Een moeilijk vraagstuk voor de Finnen is ook de munitievoorziening. In sommige sec toren is bevel gegeven de munitie te sparen en eerst te schieten, wanneer de Russen zoo dicht genaderd zyn, dat het bijna onmoge lijk is mis te schieten. De Finnen zeggen verder, dat hun leger- berichten steeds aan de voorzichtigen kant worden gehouden en niet overdrijven. De Finsche kranten publiceeren een richt uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russisch? troepentrein verongelukt is. Een groot, aan tal soldaten zou daarbij om het leven geko men zyn. In Len'ngrad gelooft men, aldus het bericht, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabotage of door het opbreken van de rails door Finsche skipatrouilles. RUSSISCHE SPIONNAGE- CENTRALE ONTDEKT IN FINLAND. Het Noorsche blad „Harstad Tidende" be richt, dat, toen de Russische troepen aan 't Noordelijke front de eerste aanvallen de- S 10 tl it a g'è'èe n v'r a 111 - "-rnr'0 oifn - - werkte onder leiding van een kapite n van het Finsche leger en een van zijn luite nants. De meest actieve medewerksters wa ren twee Finschen en een Laplandsche. De ze laatste deed dienst als koerier en moest haastboodschappen overbrengen naar Moer mansk. In totaal waren bij de zaak ongeveer zes tig personen betrokken. Het centrum heeft ongeveer acht jaar voor de Sovjet-Unie ge werkt. Toen de kapitein merkte, dat hij ontdekt was, heeft hij zelfmoord gepleegd; de ove rige spionnen zijn gefusilleerd. De ontdekking van liet spionnagecentrum, waarvan het beslaan moet worden ver klaard door de gemengde bevolk ng van het geïsoleerde gebied van Petsamo. heeft groo te verontwaardiging gewekt onder de Fin sche grensbevolking. Door dit spionnage centrum worden de hinderlagen verklaard, waarin de Finsche troepen in de eerste da gen van de strijd bij Petsamo zijn gevallen. ONGEREGELDHEDEN TE LENINGRAD EN MOSKOU? 1-Iet radio-station van Rome verspreidt 'n bericht uit Tallin, waarin meld ng gemaakt an ernstige ongeregeldheden le Leningrad die veroorzaakt zyn door een voedseltekort, na de verzending van voorraden naar de Russische troepen bij do Finsche grens. De omroeper deelde verder mede. dal ook uit Moskou berichten waren ontvangen over soortgelyke ongeregeldheden Eem NecHerlaindscIie dame schenkt 20.000 dollar aan Finland. Men meldt ons: Een Nederlandsche dame te Londen heèft haar sympathie en bewondering voor het Finsche volk tot uitdrukking gebracht door een gift van 20,000 dollar (ruim f 37.000) aan Finland. Een noodlottige hotelbrand in Amerika. Twintig dooden. Te Minneapolis (Amerika) heeft in het Marlborough Apartment hotel een groote brand gewoed. Daar de vlammen alle trap penhuizen blokkeerden konden vele inwo ners zich niet meer in veiligheid stellen. Er zyn 20 slachtoffers te betreuren, het zij doordat, zy levend verbrandden, of by hun pogingen om door uit de ramen te springen aan den dood te ontkomen, hel le ven lieten. Gillende vrouwen en kinderen sprongen uit de ramen op straat in een ijz'ge koude. Velen werden door den brand in bed verrast. Anderen renden de door het vuur ingesloten gangen op, waar de brand- brandweerlieden hun verkoolde lichamen vonden. Meer dan 40 personen liepen brand wonden op.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1