DAMMEN GEMENGD NIEUWS VLAAMSCHE KRONIJK XLVI. NAAR EEN KOLENTEKORT? Moeten wij onzen Minister van Economi sche Zaken gelooven en er is geen reden om dat niet te doen dan gaan we naar een kolentekort, in het land der kolenmij nen. Eenige dagen geleden sprak Minister Sap over het kolenvraagstuk, waarin hij o.a. het volgende verklaarde: Er is vraag naar kolen en cokes. Ze zijn een ruilmiddel, dat ons toelaat, eischen te stellen aan sommige landen om tegemoetkomingen te bekomen, die anders achterwege zouden blijven. De nood aan kolen is zoo groot in sommige landen, dat zij ons zelfs eischen stellen die wij moeten voldoen. Welnu, ten gevolge van deze groote vraag, niettegenstaande een productie, die in vergelijking met vorige jaren reeds gestegen is, komt er een te kort. De voorraden, die zich gedurende de crisisjaren hebben opgehoopt, smelten als sneeuw weg. Tegenover dien toestand heeft de regee ring plichten, hebben de kolenmijn- eigenaars verplichtingen en hebben ook de mijnarbeiders plichten te vervullen. Wat de regeering betreft, deze geeft, zoo ver als dat eenigszins mogelijk is, de mijn werkers, die gemobiliseerd werden, vrij. In overleg met de mijneigenaars en de mijnwerkei's is er een ministerieel besluit uitgevaardigd, waarin de achturige werk dag weder wordt ingevoerd. De patroons ook hebben hun verplichtin gen, nl. om de mijnwerkers, die zulk een gevaarlijken en lastigen arbeid verrichten, voorwaarden en loonen toe te kennen, die in overeenstemming zijn met de taak, die zij verrichten, Het is echter een feit, dat de toestand van de Belgische kolenmijnen niet gezond is. In haar geheel genomen, laten de mijnen, hoe rijk zij ook zijn, niet toe hooge loonen te betalen. Het bewijs daarvoor is wel dat, zoodra er een of andere loonsverhooging moet worden toegepast (in verband met het indexcijfer}, de regeering dan dade lijk verplicht is, aan de eigenaars een hoo- gere tegemoetkoming te verleenen. Ook is reeds te hunnen gunste een invoerbelasting op vreemde kolen moeten worden inge voerd. De afschrijvingen op de waarde der mijnen zijn eveneens geheel onvoldoende, thans nog en vroeger ook. Het zal dan ook noodig zijn, dat de re geering een algemeene regeling vaststelt om aan al deze vraagstukken tegemoet te komen. Jan Owarskieker op z'n proatstoel, 'k E t'er lest over g'aod, oe dat Kosse- misse vor iemend toet 'n echt Kristel jk feest kon weze. as 'n verwaerdigd was om in doenkere erremoe licht te briengen. En noe wi 'k 't nog is over erreme menschen 'k Beginne dan mit te zeien, dè z'r al in d'ouwste tieden waere. En noe zè 't meschien wè raor klienke, a 'k zeie, dat in den ouwen tied 'n eeleboel rieke men schen daerover blie waere En kiek, dat was noe nie. omda ze deu 't zien op bit tere erremoe ulder eige riekdom te beter konde waerdèere en ook nie omdè z'ulder aordigeid aode in d ellende van erreme stakkers, nee, 't was allêenig, omda ze deu 't weldoen van erreme menschen ulder zaoligeid wilde verzekere 't Was uut die grond, dat er in de 9de eeuw 'n vrommes mit dankbaereid zei, dat er in Dorestad vee kerreken, vee priesters en vee erre me menschen waere. En kiek, zöo was ook aol dè. geven an erreme menschen in laeter tied op aolderande mannieren (ze ker nie 't minst deu z' in verschillende soorten van gestichten onder te briengen) gemêenlienge mè vor 'n êel klein dëel uut meelien, mè vö 't gröoste dêel om dae- deur genaode bie God te kriegen Dè bliekt ook uut de testementen uut den ouwen tied: d'êeste beschikkienge in 'n uterste wil over de naelaetensehap was aoltied dat er 'n bedrag an geld an den erremen gegee moch öore Laete me daebie ook nog dienke an de gröote legaoten van uzen en land en kappetaolen an aolderande ge stichten. Mè 't mêerendêel van die milde gevers en geefsters begrepe nie, dè d'erre- moe 'n maeschappeljjk kwaed was en da dat deur ulder manniere van „weldoen" dikkels vererregerd wier 't Waere trou wens ook dikkels menschen, die min of mêer ulder eige uut 't maeschappeljk le ven t'ruggetrokken aode En dan dienk 'k daebie voraol an de monniken, die dik kels gaeve, da ze werehtig zelf gebrek aode Mer onder de burregers ao j'er daerom toch ook. oor, die overdreve goed- erremsch waere Brederode laet Jut over Anna Klaas in de drie testen zeie, dat as ze zelf 'n roggebrood was, da ze dan d er eige weggegeven ao 't Erregste kwaed was vanself, dat er mè klakkeloos an be- delaers an de deure gegee wier, waevan dan diegene, die d er 't verschrikkelijkst uuzaege deu liliyke wonden, 't meeste op- aelde Robbeknol zeid' 't zö juust: ..So langh als ick ghewondt was, en om 't hooft de doeck hadt, So kreeg ick altjts wat om Gods-wil van de goe-luy, as ick badt". En begriep noe mè, dat er nie zunig deu die bedelaers kemedie gespeeld wier. En noe waere d'er wel öor, die gaeve nae onderzoek, zöas bievoobeeld die vrouwe waevan Eis zei: ..Och! hoe dickwils het sy wel in mjn spjnt en tresoor ekeken Offer oock yet ghebrack, of watter was van noot Mè kiek, dat ware uuzonderiengen Mè d'overeid zag d erremoe wel as 'n gevaer en as 'l antal bedelaers te gröot was, wie- re ze mi troepen vyeggejoge Da deje z in Middelburg in de zeumer van 't jaer 1556. toen de pest in de stad was uugebroke Vee orreme menschen, meest bedelaers weunde toen in de glyten van de stad Daerin weunde ze vö niks 't Mêerendeel kwam daerin bïenae om in de vuulte Dat was vanself gevaerelijk vö besmet- t-ienge en daerom moste aole erreme men schen, die nog in 2 jaer in de stad weun- ONZE HANDELSBALANS. De voorloopige cijfers van onzen buiten- landschen handel geven te zien, dat de in September reeds waarneembare stijgende lijn zich verder in dezelfde richting ontwik kelt. De waarde van onzen invoer, welke in September tegenover Augustus bijna op de helft was teruggevallen, wees in Octo ber en November slechts een zeer geringe verbetering aan. Daarentegen is de waarde van onzen uit voer dermate gestegen, dat het cijfer van Juli nagenoeg weer bereikt werd. Het meest op den voorgrond tredende feit echter is wel, dat on2e uitvoer gedurende de drie eerste oorlogsmaanden den in voer overtroffen heeft met ruim 1 milliard fr. Dat is wel een eenig feit in de econo mische geschiedenis van ons land en geeft alleszins redenen tot tevredenheid. Dat de invoer sterk inkromp, is natuur lijk te wijten aan de moeilijkheden van het vervoer op zee en mede aan de inbeslagna me van goederen in de Downs, terwijl de handhaving van ons uitvoercijfer een uit vloeisel is van de toename der bedrijvig heid bij onze groot-nijverheid. De stijging van onzen uitvoer naar neu trale landen is het sterkst geweest, en wel door het feit, dat de markten van de oor logvoerende landen onbereikbaar zijn ge worden en zij daarom hun bestellingen el ders, in dit geval aan onze nijverheid, heb ben gedaan. Teekenend zijn bv. de cijfers van onzen uitvoer naar Nederland. De laat ste maand voerden wij o.a. 5,7 millioen ton aan goederen uit over den Moerdijk, tegen 3 Vz millioen in dezelfde maand van het vorige jaar. Daarentegen bedroeg de Ne- derlandsche uitvoer naar ons land slechts 3 millioen ton, tegen 4 millioen in dezelfde maand van 1938. Ook naar Zwitserland is onze uitvoer ge stegen, van 0,3 millioen tot 1,7 millioen ton. Deze betrekkelijk gunstige cijfers betee- kenen dus, in enkele woorden uitgedrukt, dat de economische toestand van ons land, in geval de blokkade een zekere verlich ting moest kunnen ondergaan, ver van on gunstig zou zjjn, en zelfs nu kunnen wij ons tijdelijk, zoo goed als het mogelijk is, hand haven. Ongelukkig zit onze Antwerpsche haven echter in het hoekje, waar de slagen vallen, want het percentage van voornoem den uitvoer, welke over deze haven gaat, is wegens den toestand op zee zeer klein. Het spoor is inderdaad in de huidige omstandig heden en om redenen van de grootere vei ligheid, voor deze haven een moordende concurrent geworden. Hendrlck de Vlaming. de, binnen 4 daegen veruze. En die durfde bluve, wiere gegêeseld en wiere dan toch gebanne En wae moste ze nae toe? Van self onder den blöoten emel op 't land Oevee, dat er daer ellendig stiereve, dae vroeg d'overeid nie nae. In Middelburg waere ze ze kwiet en dae gieng 't mer om Laeter wiere de lastigste bedelaers in de spinuzen opgesloten In Iengeland wiste ze d er anders ook raed mee. öor Onder Hendrik VIH wiere d'er duzende en onder Elizabeth onderde opg'ange Mè d öorzaeken, van 't kwaed wiere vanself daedeur nie weggenome Noe zou 'k er nie graog vo gezet willen öore om aol d'öorzaeken van d erremoe op te geven Eén zè'k noeme. Mè 'k laete d'er wat an vöraf gae en dat is, wat 'n Fransche Staesfilezoof wel mëer as 150 jaer gelee is gezeid eit. Ie zei: „Een man is niet arm, omdat hy niets heeft. maar omdat hij niet werkt't Zè noe wè dudelljk weze, da 'k neffen vee andere öor zaeken van d'erremoe de werrekelöoseid as 'n êelen gröoten zie En noe zü zeker 'n êeleboel menschen wè gek opkieke, a 'k zeie, dat er vö ruum onderd jaer men schen waere, die 't tegengaen van werre kelöoseid om daedeur menschen deur êerelijken errebeid wir ulder bröod te lae- ■te verdiene, as 'n kwaed zaege En toch is dat eerelijk waere: da Costa noemde we- rentig „de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord" 'n uutvindienge van den duvel En waerom? Omdè God d erreme menschen gewild ao en daerom mocht er! ook nie, stelselmaetig gewerkt öore om die te laete verdwiene Gelukkig bin noe de meeste menschen wè wiesder. 't Oör noe verstae. dat 't zonder 'n zekere maete van welvaert vrêed moeilijk vor 'n mensch is om te kommen toet watte me noeme „geestelijke en moreele herbewapening In dezen ellendigen tied is 't vriewel on- meugelijk om de gröote öorzaeke van d'erremoe, de werrekelöoseid, te laete ver dwiene Mè zöodrae as overaol wi recht en- gerechtigeid regêi^e, waedeur d'er dat er vanself ook wi vrede zè weze, dan moe ml man en macht de werrekelöoseid te- gengegaen öore, mè dan ook nie mi deur ielk land apart, mè deu de staeten ge- zaemelijk. 'k Ao dae net over de glyten van de stad Daer is wel is gezeid, dat dat toi'ens waere in de stasmuur. Nae mien mêe- nienge waere 't de gröote uutolliengen in de muren an de binnenkant Dae stienge belegerden veilig in en deu schietgaeten konde ze den. vieand prontjes raoke In Amsterdam êette ze de boogjes van de stad Dae wiere ze wel is deu rieke men schen g'uurd om d'er erreme stakkers vö niks in te laete weunen Dat dee bievoo beeld ook die Anneke Klaas uut de drie testen, waerover 'k 't ook g aod Van die man, die 'n flessche jannever lie valle, ebbe m'n de krante geleze En dat er toen 'n ond kwam, die as 'n "echte likkebroer die jannever opslurpte en wat er toen verder gebeurde, dae vvete m'n ook aoles van Mè 'k nie geleze, dè ze dien ond, toen 'n op 't pollissiebero z'n roes uugeslaopen ao, nog nie is 'n bitje jannever voogezet As ze 't nie gedaen zou mien dat erg spiete, wan kiek z'aode dan is pursies kunne wete, of 'n ond as 'n katterig is d'r dan ook 't aer van den ond opleit, anders gezeid: of 'n dan ook dat aokelige gevoel in z'n öod weg wil wcr- reke mi drank Noe 'k 't geloof, dat dien ond, mit dat 'n den dien jannever zö Iilljk boven z'n theewaeter gekomme was, vor êel z'n leven g êelontouwer g öoren is. En kiek, dat dienk k, omda 'k is ies derge- lieks van 'n bok gelezen En vö degene,- REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogeweg 289, Haamstede. Aan Gortman's onuitputtelijke *„1001 Mi niaturen" ontleenen we het volgende fraaie probleem, dat we onzen lezers hierbij ter oplossing aanbieden. Auteur: R. van Eek, Veendam. 1 2 3 4 5 46 47 48 - 49 50 Cjferstelling: Zwart 7 schijven op 9, 11, 16, 18, 22, 26 en 29. Wit 7 schijven op 24, 30, 32, 33, 37, 40 en 43. Als steeds geldt: Wit begint en wint. Het eindspel dient uitgewerkt te wor den. Oplossingen van dit fraaie stukje wor den gaarne ingewacht vóór of op 17 Januari ai.s. bjj de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Uit eigen kring. In den reeds enkele jaren geleden ge speelden wedstrijd om het Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen deed zich tus- schen schrijver dezes met wit en den heer Kaan te Terneuzen met zwart na wit's 55en zet 2721 onderstaand en stand voor: Zwart: Kaan, Ter Neuzen. 1 2 3 4 5 46 47 48 4* PU Wit: Van Dixhoorn, Haamstede. In den diagramstand springt duidelijk de overwegende stand der witte stukken in het oog. Het spel had het volgende beloop: 19—23; 28x19 24x13; 35x24 34—40; 24—19! 13x24; 39—34 40x29; 22—18!! G-r-11 (gedwongen); 32—28 29—34; 28—22! 34—40; 22—17 40—45; 17x6 7—11; 6x17 45—50?; 38—33 50x28; 22x33 24^-30; 18—12 30—35; 12—7 35—40; 43—39 25—30; 7—1 30—34; 39x30'40—44; 1—40 44x24; 1712 913 en 127, waarna zwart wijse lijk opgaf. Een interessante afwikkeling van het eindspel, waarbij zwart's pogingen tot doorbraak mede door het weldoordachte spel van den witspeler geen succes hadden met als resultaat een nederlaag voor den toenmalige titelhouder. Jammer, dat deze wedstrijd slechts tot op de helft is uitge speeld en nog steeds als onafgewerkt in ons damarchief voorkomt. Hierdoor toch werd het vraagstuk van den kampioen niet op gelost, waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen al- zoo op damgebied kampioenloos is gewor den sedert dien gedënkwaardigen strijd in 1932, die een ontijdig einde vond. Oplossing probleem F. Raman. Het in onze rubriek van 13 Dec. 1.1. aan geboden vraagstuk van den Amsterdammer Raman had den volgenden stand: Zwart 15 schijven op 2—4, 6, 8, 10, 12—14, 17—19, 23, 24 en 26. Wit 15 schijven op 27, 28, 32, 33, 37, 38, 40, 41, 43—48 en 50. In een niet minder dan 10 zetten diepe combinatie haalt wit op fraaie wijze dam door: 37—31 26x37; 4842 37x39; 27—22 18x27; 32x21 23x43; 41—36 17x26; 47—41 39x28; 44—39 43 x 34 40x7 2x11; 36—31 26x32 en 41x5 dam. Buitengewoon fraai! Men trachte zich [het geheele verloop voor te stellen van diagram, dus zonder schijven aan te raken. Eerst dan zal men grif moeten toegeven, dat „dammen" nog iets heel anders is dan schuiven. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. te Middelburg; A. W. te 't Zand; A. de P. te Ritthem; A. V. te Aagte- kerke; A. C. en D. v. d. K., beide te Goes en M. A. de B. en J. L„ beide te Yerseke. die dat nie wete, wi 'k dat noe toch is eventjes vertelle Dae gaen me dan. In 'n zekere stad was t'er is êel lank ge lee 'n schutterieverêenigienge. Op 'n ze keren dag was daerin 'n nieuw lid ange- nome Op d'êeste vergaederienge moch 'n 'n gröote beker wien uutdrienke. Mè dat weigerde 'n pertinent en ie gieng sebiet naer uus Dae zaete de schutters. Ze keke nae dien beker as 'n uul op 'n zieke koe. Gêen êen wou iet van die wien drienke Dae zag er êen deu 't raem op 'n bleik 'n bok an 'n touwe In stelde mè drekt voo om de wien an dien bok te geen. En jae, öor, de wien wier in 'n klokje (teeltje) ge- gote en bie den bok gebrocht Ie rook er is an en droenk achter mekaore de w>en op. 't Is te begriepen, wat er gebeurde, 't Beest wier kompleit gek en maekte bokkesproengen nog zotter as anders. t Was gelukkig, dat 'n vast stoeng. Wat aode z'n leut. Toen z'n stuitje daenae weer is bie mekaore lcwaeme, stieng de bok ook net wir op den bleik. Ie kreeg vanself wee gauw z'n possie wien. Ie rook er is an, mè wat dienk je: ie moch e. niks van Noe zè d'er zeker wè zeie: zöo'n beest ao ook nie meer verstand. Mè dae zü dier ook wè zeie: t was t'open. dat sommïgste menschen in dat opzicht ook mer 'n bitje bokkig deje Jan Owarskieker. DRIJVENDE BOK GEKAPSEISD. Eén doode, twee gewonden. Nabj den Zeeburgerdijk te Amsterdam werd gistermiddag, voor het verwijderen van een ijzeren damwand, een drijvende bok gebruikt. De bok „Sperwer" genaamd is daarbij voorover gevallen. Een arbeider, die op den wal werkzaam was, werd onder het gevaarte vermorzeld, twee anderen werden gewond. Zij werden naar het Binnengasthuis overgebracht, doch konden na een onderzoek huiswaarts kee- ren. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen wij de volgende bijzonderheden: Enkele arbeiders waren bez g met het verwijderen van een afdamming, waarbij zij gebruik maakten van een drijvenden bok, welke de ijzeren balken door middel van een lier aan den wal bracht. Als gevolg van de minder goede werking van de rem van de lier stortte plotseling de geheele stellage naar voren omlaag. Een 35-jarige arbeider uit Ridderkerk, die op de plaats stond waar het gevaarte neerkwam, werd vermorzeld. Twee in de nabijheid staande werklieden van 46- en 51-jarigen leeftijd, beiden uit Rotterdam, werden door onderdeelen van de machine getroffen. VOOR 1500 AAN SIERADEN GESTOLEN. Gisternacht heeft men zich, door het ver breken van een raampje vein de voordeur, toegang verschaft tot een benedenhuis in de Albrecht Dürstraat te Amsterdam. Uit een kistje werden met juweelen bezette sieraden ter waarde van vijftienhonderd gulden gestolen, benevens een bedrag van dertig gulden. JONGEN STERVEND NAAST RIJWIEL GEVONDEN. Vermoedelijk door de koude be vangen. G'stermorgen werd op het Toepad te Rot terdam de 17-jarige fabrieksarbeider W. Wulfraat, uit de Oranjeboomstraat in ster vende toestand naast zijn rijwiel gevonden. De jonge man werd per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel ge bracht, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. Aangezien op het lijk geen teekenen, welke op een gewelddadi- gen dood wijzen, werden bevonden, wordt aangenomen, dat de jongen door de koude is bevangen. SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID. De 60-jarige landbouwer Jansen uit Res- sen is gistermiddag op den weg Ressen Bemmel (nabij Nijmegen) met zijn rijwiel, tengevolge van de gladheid, geslipt. Hj kwam terecht voor een hem achteropko mende personenauto en sloeg met het hoofd tegen den wagen. Met een zwaren schedel breuk is het slachtoffer opgenomen en naar her ziekenhuis te Bemmel overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overle den. APELDOORN COLLECTEERT f 4500 VOOR FINLAND. De te Apeldoorn gehouden straatcollecte, benevens inzameling langs de huizen voor het Finsche Roode Kruis heeft ruim f 4200 opgebracht. Met de bedragen, welke nog moeten b:nnenkomen. wordt de totale op brengst geschat op f 4500. Na aftrek der onvermijdelijke onkosten zal ongeveer f 4300 kunnen worden afge dragen. FELLE BRAND TE ESCHAREN. Café, bakkerij en boerderij door het vuur vernield. Te Escharen (N.B.) is gistermiddag brand ontstaan in het café met bakkerij van den heer van Raay, dat gelegen is in de nabijheid van de kerk midden in het dorp. In een ommezien stond zoowel het café als de bak kerij in lichter laaie. Het vuur sloeg na kor ten tjd over op de groote boerderj van den landbouwer Peters. Men slaagde er in den inboedel en het vee tjdig in veiligheid te brengen. De brandweer uit Escharen, die spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse was, kon echter niet verhinderen, dat de boerderj" tot den grond toe af brandde. Ook het café en de bakkerij gingen ge heel verloren, evenals de inboedel. Een paard en een kalf, welke zich in het achter huis bevonden, kwamen in de vlammen om De oorzaak van den brand is niet bekend. DE MERKWAARDIGSTE ONGEVALLEN VAN HET AFGELOOFEN JAAR. Een Engelsch blad heeft de moeite ge nomen, een lijstje te maken van de merk waardigste ongevallen der laatste twaalf; maanden en het kon daarbj de meest I vreemdsoortige voorvallen opteekenen- In New Hampshire in de Vereenigde Sta ten maakte een vrouw met zulk een ijver en geestdrift jacht op een muis- in haar wo ning, dat zj plotseling dood' neerviel'. De muis echter ontsnapte: Een farmer in Kansas schoor- een: muil dier. Het muildier werd door een bj ge stoken, sloeg met zjn poot en trof daarbj de schaar. De schaar dirong- toen zoo onge lukkig in den arm van den farmer, dat deze eraan stierf. In, Edingburgh trok- een-, oudé- mam (blijk baar uit Schotsche zuinigheid) met eigen handen een tand uit. Daarbj schrok hj zoo hevig, dat hij op slag overleed'.. In Berlijn drong een dief een slagerswin kel binnen. Toen hj langs het bovenlicht weer naar buiten wou klimmen, bleef hj met zjn hals in een rj worsten hangen en stierf een ellendigen dood' door verstikking., In Londen wachtte een blincte man. aan den rand van een- drukke straat op een ge leider, die hem naar den overkant zou bren gen. Plotseling- voeldè hj,. hoe hem. een hand werd toegestoken. Ongelukkig genoeg echter behoorde dfeze hand' eveneens aan een blinde Elk dfer- beide bSndfem meende toen, dat hj döor den and'er werd' geleid en dat hj dus veilig kon- oversteken. Ze werden beiden door een- autobus gegrepen en gedood. Een jongeman- in Warschau dronk „voor de aardigheid" enkele- slokken petroleum. Toen wilde hj een sigaret opsteken. Zoodra hj echter de- lucifer- bj zj'n- mond: hield; volgde er een explosie, die hem in stukken reet. In New Rochelle in den staat New York viel een hoefijzer, dat men als geluk bren ger boven de deur had gehangen, naar be neden en doodde een man. In Californïë wilde een man van 55 jaren de eerste cigaret van zjn leven rooken. Hj werd echter zoo misseljk ais een school jongen, kwam te vallen en liep daarbj een zoo ernstige hoofdwonde op, dat hj dood was, voor de cigaret was opgebrand, In 'n andere plaats, van Californïë maai de een man zjn grasveld. Daarbj trof het mes van de machine een. geladen patroon, die hem recht in het hoofd schoot. En toch heeft de man het er nog levend afgebracht. G&T RS-- Snel en goeti raep, B^©u, heiPcn hierb^ altijd een poeder of cachet vaa Mijnhard Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,.Mi]nhardtje3"2st. 10ct.Doos50ci (Ingez. Med.) RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 4 JANUARI. HILVERSUM L 1875 en 414,4 M. AVRO-Uitz. 8 00 Ber ANP, gram. 10,00 Morgenw. 10,15 Gram 10.30 Voor de vrouw. 10,35 Omroepork en solist. (11.00—11.15 Week- overz) 12.15 Puszta-ork. 12 45 Ber ANP, gram. 1,00 Orgelspel 1.20 Renova-septet. 2,00 Voor de vrouw 2,30 Pianovoordr; 3,00 Brei- en borduurcursus. 3 45 Gram 4,00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 Gram. 5 00 AVRO-Weeklcaleidoscoop 5,30 AV- RO-amusementsork. en solist, 6.30 Sport- halfuur 7,00 Voor de kinderen. 7. 05 Vroo- Ijk progr. voor militairen 7 30 Engeische les 8,00 Ber. ANP, meded 8,20 Concert- gebouwork. en solist'. (Om ca 9,25 gram 10,30 Gram. 11,00—12 00 Ber ANP, hier na het AVRO-dansork en gram. HILVERSUM H. 301,5 M. 8,00—915 KRO. 10,00 NCRV. 11,00 KRO. 2,00—12,00 NCRV 8,00 Ber. ANP. 8 05—9,15 en 10,00 Gram 10,15 Morgend. 10,45 Gram. 11,30 Godsd halfuur. 12.00 Ber 12,15 KRO-ork. 12 45 Ber ANP, gram. 1,10 Verv. conc. 2,00 Handwerlcuurtje. 3,00 Pianovoordr. en gram. 3,40 Gram 3,45 Bjbellez. 4,45 Gram. 5,00 Handenarbeid voor de jeugd. 5 30 AU Round-sextet en gram 7,00 Ber. 7,15 Boekbespr. 7,45 Gram 8 00 Ber. ANP, herh. SOS-ber. 8,15 NCRV-Harmonie-ork. en gram 9,00 Lezing. 9 30 Bel Canto 10,00 Ber ANP, act. halfuur. 10,30 Bel Canto. 11,10 Gram. Ca 11,50—12.00 Schriftlez ENGELAND 391 EN 449 M, 11 05—.11.20 Orgelspel. 11,40 Victoria Hotel-ork. 12.10 Billy Cotton's Band 12,50 Deel 1,00 Lich te muz. uit Holland; Orgelspel. 1,20 Ber. 1,30 Orkestconc 2 203.00 Lit -muz. pro gramma. 3,20 Pianovoordr. 4,00 Variété 4,20 Ber. 4,35 Cello en piano. 5,00 Orgel spel. 5 20 Kinderhalfuur. 5,50 BBC-Harmo- nie-ork 6,20 Ber. 6,35 Voor de boeren. 6,50 Orkest, de Grosvenor-zangers en solisten. 7,20 BBC-ork en koor. 8,00 Gevar. progr. 8 30 Radiotooneel. 9,20 Ber. 9,35 Cause rie 9,50 Radiotooneel met muz. 10,35 Kor te Avondkerk. 10.55 BBC-Theater-ork- 11;50 Hirsch-strjkkwartet. 12,2612,35 Ber RADIO PARIS 1648 M- 12 05 en 12,35 Solistenvoordr 2,00 Gram. 2,05 Solisten- voordr. 3,20 Conc 5,20 Radiotooneel 9,50 Solistenvoordr. 10,20 Kamermuz 11 05 Ra diotooneel. 11,35 Variété. 12,0512,20 Lichte muz KEULEN 456 M. 5,50—7,20 Omroepork. 7.40 Gram 9,309,50 Viool en piano. 10,50' Gram. 11,20 Conc. 1,15 Muz. tusschenspel. 1,35 Popul conc. 2,45 Muz. tusschenspel. 3,20 Leo Eysoldt's ork., cello en piano. 4 30 Zang 5,20 Gram. 6,20 Helmut Schmid s ork. 7,35 Bont progr. 10,00 Gram. 10,2012,20 Nachtconc BRUSSEL 322 EN 484 M„ 322 ni: 12,20 Gram. 12,50 en 1.30 Om roepork 1,502,20, 5,20. 6 50 en 7,20 Gram. 8,20 Voor de soldaten. 8,50 Drie Koningen- progr. 9 20 en 10,30 Omroepsymphonie-or- kest 10,5011,20 Gram. •184 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Ra- dio-ork. 1,50—2,20, 7,05 en 7,35 Gram. 8.20 Voor de soldaten. 8,50 Cabaret. 9,35 Ra- dio-ork. 10,3011,20. Jules Destrée-herd DEUTSCHLANDSENDER 1571 IMC. 7,35 Gevar progr. 9,20 Ber. 9 50 Reportage, 10,00 Gram. 10,20 PoJit overz. hierna: Avondconc 11,20 Ber. hierna tot 12,20 Nachtconc. BURGERLIJKE STAND Grjpskerke. Over de maand December 1939. Getrouwd: P. Boone, 24 j. en C. Vogel 21 j. D: Sanderse, 23 j. en J. C. Coppool- se, 22 Bevallen;: Cl. Jasperse geb. Van Sluijs, z. Westkapelle. Van 25 Dec.1 Jan. Getrouwd: J. Huïbregtse jm. 26 j. en Jaca. Maranus 20' j'. jd'. (Domburg). Bevallen: El'z. de Pagter, geb. Verhulst d„ Adta. Verhuist, geb. Gabrlëlse d., L. Brasser,, geb.. Röelse- dl AGENDA. MIDDELBURG lederen- dag IJsBaan-, St. Joris; vanaf 10.00 - 's morgens.-. WO 3 Jan DO 4' Jan: GHr: G'eref. Gem. optr. ds. K.. j Groen;R'dam,. Gasthirïsk. 19,00 h. GOES- BIOSCOPEN. CITY,. Middelburg VR 29 Dee.—DO 4 Jam. „Getuigen spreken" en „De Zeestag" (The - Battle)-,. 20(00 h. ELECTRO, Middelburg VR 29—DO 4 Jan. „Zigeunerbende" (Raxals) en „Char lie- Chan- irr Honoloeloe", 20,00'h: Elfec:. Dmk&erj; G„ W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8