STADSNIEUWS VOOR DEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG STADSNIEUWS ROL tegen jeuk en z\^lling MIDDELBURG A. P. H. VAN DEN DOLDER t Op 51-.jarigen leeftijd is te Heerlen plot seling overleden de heer A. P. H. van den Dolder, die in 1910 alhier als inspecteur van politie tweede klasse werd aangesteld, en na ook te Nijmegen die functie te heb ben bekleed in 1914 als inspecteur eerste klasse hier terugkeerde. De overledene maakte in die functie de moeilijke jaren van den vorigen wereldoorlog mede en had zich ook buiten het politiecorps verschil lende vrienden verworven In 1920 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur van politie te Heerlen, in welke functie hij tot zijn dood toe is gebleven, terwijl hij tevens waarnemend commissaris was. Tjjdens de Mis in de St. Pancratiuskerk te Heer len is de heer v. d Dol.der door een be roerte getroffen. Voorstellen van B. en W. Voor de eerstvolgende raads vergadering). Opruimen van misstanden op 't gebied der electriciteitsineters. Daar op het gebied der meter-installaties c.a. vele misstanden bestonden en nog bestaan werd reeds enkele jaren gele den besloten geleidelijk verbetering hierin aan te brengen, door het aanbrengen van de zgn. metercombinaties, bestaande uit 'n gecombineerd gietijzeren meter-aansluit- en verdeelbord, waarin het nieterbord en het schakelbord dus vereenigd zijn. Voor het aanbrengen van nieuwe installaties werd hiertoe overleg gepleegd met de installa teurs en werden hierbij geen moeilijkheden ondervonden. Teneinde te komen tot geleidelijke ver vanging der oude installatie werd voorts besloten bij verhuizingen of bij belangrijke wijzigingen in de installatie töt plaatsing van een metercombinatie over te gaan, waarbij een gedeelte der kosten voor reke ning van den huiseigenaar kwam, aange zien het vroeger afzonderlijke voor re kening van den eigenaar komende deel der installatie in de combinatie was opge nomen. Hoewel deze algemeene regeling niet streng werd doorgevoerd bij vertrek van een bewoner en onmiddellijk daaropvolgend betrekken der woning door een ander werd niet tot verwisseling van den meter over gegaan, tenzü er ernstige aanwijsbare ge breken bestonden deden zich toch ver schillende malen moeilijkheden voor, mee- rendeels hun oorzaak vindende in het niet goed begrijpen van de situatie. Na monde linge toelichting werden de aanvankelijke bezwaren als regel dan ook opgeheven. Waar intusschèn de gevolgde handelwijze niet door de betreffende verordening wordt gedekt en voortgaan met het aanbrengen der zgn. Metercombinaties hoogst wensche- lijk moet worden geacht, stellen B. en W. voor in de „Verordening, regelende de voor waarden voor aansluiting aan en levering van Electriciteit door het Gemeentelijk Electrisch bedrijf te Middelburg" de ver- eischte wijzigingen aan te brengen. Bij aanneming van ons voorstel, zoo schrijven B. en W. nog, ligt het niet in de bedoeling om alle „oude" installaties te doen vervangen doch om plaatsing der me tercombinaties te beperken tot: a. nieuwe installaties; b. die gevallen waar t.g.v. wijziging der j installatie door den verbruiker het aan wezige meterbord geen dienst meer kan doen; c. die gevallen waar het aanwezige me terbord van dien aard is; dat naar de mee ning van de Directie vernieuwing noodza kelijk wordt geacht. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN In de vergadering van den gemeenteraad van 20 Dec. waren ingekomen adressen van de administraties van het „Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland" en „De Zeeuw" inzake het opnemen der officieele bekend makingen. Sedert jaren worden de z.g. officieele be kendmakingen geplaatst in de Prov. Zeeuw- sche Middelburgsche Courant. Voor deze plaatsing aldus B. en W. is destijds een speciale overeenkomst gesloten, die bij be sluit van 4 Oct. jl. nog geheel opnieuw werd vastgesteld in verband met het overgaan van dit blad in andere handen. Toen in Sep tember jl. verschillende distributie-maatre gelen werden afgekondigd, werd aanvanke lijk de wenschelijkheid gevoeld om aan deze verschillende maatregelen een zoo ruim mo gelijke bekendheid te geven, waartoe mon deling met de administratie van „De Zeeuw" werd overeengekomen, dat deze crisis-publicaties zouden worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Eeriige dagen la ter verzocht ook de administratie van het „Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland" deze publicaties te mogen ontvangen, waar toe ook zij een speciaal tarief aanbood. Na dat B. en W. aanvankelijk hadden gemeend op dit aanbod niet te moeten ingaan, in de eerste plaats omdat bedoeld dagblad slechts een betrekkelijk klein deel der Middelburg sche ingezetenen bereikte en in de tweede plaats met het oog op de consequenties te genover andere dagbladen, die in deze ge meente worden verspreid, hebben B. en W. na een herhaalde aandrang alsnog besloten dit verzoek in te willigen. Eenigen tijd daar na echter vestigde de administratie van de Prov. Zeeuwsche Mïddelb. Crt. de aandacht op de met haar gesloten overeenkomst, waarbij zy opmerkte, dat indien B. en W. op den ingeslagen weg meenden te moeten voortgaan zij ook verpl'cht zou zijn ten opzichte van deze publicaties van de over eenkomst af te wijken en een bepaalden re- gelprys te berekenen. Ongeveer te gelijker tijd bereikte B. en W. een verzoek van de ,de Arbeiderspers" te Amsterdam, welke eveneens aanbood de betreffende bekend makingen tegen een speciaal tarief te pu- bliceeren. Na overweging van een en ander hebben B. en W. met het oog op de juiste naleving van de overeenkomst en de financieele con sequentie besloten het verstrekken van pu blicaties aan de beide, thans adresseerende dagbladen te staken en die in de Prov. Zeeuwsche Middelburgsche Courant voort te zetten volgens de in de overeenkomst stelde regelen. Waar eenmaal een dergelijke overeen komst is gesloten en nog zeer onlangs ver nieuwd, meenen B. en W. niet anders te mo gen handelen, te meer nog waar het ver strekken der publicaties aan de beide adres seerende bladen niet onbelangrijke finan cieele offers zou eischen, en bovendien be zwaarlijk zou kunnen worden geweigerd ook in andere in deze gemeente gelezen blicaties aan de beide, thans adressende dag- te plaatsen. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor afwijzend op de verzoeken te beschikken. POSTSPAARBANK. Op het postkantoor alhier is gedurende de maand Dec. op spaarbankboekjes inge legd f 93114,59 en terugbetaald f 92261,87. (Zitting van gisteren). VERVLOGEN ILLUSIE, Een 55-jarige sigaren verkooper uit Hulst was in hooger beroep gegaan tegen het von nis van den politierechter van 12 Decem ber. Hierbij was hij wegens het in voorraad hebben van gebruikte zegels bij verstek ver oordeeld tot 100 boete. Verd. vond dit wat veel en maakte gebruik van zijn recht op protest, terwijl hij een advocaat ter verster king aan liet rukken. Maar o wee, de rijks advocaat gooide het over een geheel ande ren boeg: hij eischte dat het hooger beroep niet ontvankelijk verklaard zou worden. De verdediger mr. Goedbloed kon dat niet over zijn kant laten gaan, en er ont stond een geanimeerde discussie, die zich uitsluitend in het gebied der hoogere juris prudentie bewoog en voor een leek niet bij te houden was. Het scheen hier op neer te komen, dat zoowel naar den officier van justitie, als naar den rijksadvocaat een ex ploit gezonden had dienén te worden. Daar de laatstgenoemde het hem rechtmatig toe komende aandeel had moeten derven, vor- dei'de hij thans nietigverklaring van het hooger beroep. De verdediger voerde daartegen aan, dat de rijksadvocaat ter rechtszitting versche nen was, en dat zijn belangen dus niet ge schaad zouden worden wanneer de herbe handeling plaats zóu vinden. De politierechter vond de zaak zeer inge wikkeld, schorste de zitting en.trok zich te rug om het geval rustig te overpeinzen. Het bankje der verdedigers debatteerde en gaf theorieën ten beste; de officier van justitie fluisterde met den rijksadvocaat, mr. Goedbloed hield aan beide fronten krachtige betoogen, en de verdachte zelf, over wien, doch zonder wien zooveel strijd gevoerd werd, zat gelaten op zjjn bankje den loop der gebeurtenissen af te wachten. Tenslotte verdween de officier van justi tie ook, met een dik wetboek gewapend, door dezelfde deur als even tevoren de po litierechter, tot ontzetting van den verdedi ger, die protesteerde: „Dat mag toch niet?" „Och," zei de rijksadvocaat schouder op halend. Eindelijk werd de zitting weer geopend, en, onder gespannen stilte, verklaarde de politierechter het hooger beroep niet ont vankelijk. Een illusie 'armer, een ontgoocheling rij ker, trok verd. af, met zijn eenmaal opge dane 100 boete. POGING TOT OMKOOPING. De landbouwer, die op een winteravond aangehouden werd door een rijksveldwach ter wegens dronkenschap en rijden zonder licht, had zulke heftige gemoedsbezwaren tegen het „in de krant komen", dat hij zich tot onverstandige, ja zeer laakbare hande lingen liet verleiden. Had hij zijn innerlijke weerstanden weten te overwinnen, dan zou de kwestie niet half zoo ernstig zijn gewor den. Nu had hij zich te verantwoorden we gens niets mger of minder danpoging tot omkoopirig van een ambtenaar. Op dien donkeren Novemberavond had verd. met eeri paar kameraden stevig ge borreld, ter viering van het feit dat ze dien dag afgezwaaid waren. Sterk onder' den invloed der gebeurtenis sen beklom verd. zijn stalen rossinant en aanvaardde daarop den moeilijken tocht naar huis. GOES DE MIDZA. Een en ander uit de bestuursver gadering. Elke week vergadert het bestuur van de Goesche Midza; het behandelt dan de interne aangelegenheden, die aan de orde zijn, met als voornaamste punt van de agenda: de lichting der Midza-bus en het vaststellen der premies, waarover de le zers wekelijks, door middel van een ad vertentie in ons blad, ingelicht worden Er hangt over de werking der Midza nog steeds een zeker geheimzinnig waas. Er wordt veel goeds van gezegd, er wor den wel eens booze dingen van gefluisterd de één beweert: „het is een „gokje, daar houd ik wel van", de ander is een tegen stander van gokjes en weet liever pre cies. wat voor vleesch hij in de kuip heeft, en een derde zegt, dat de cliënt ten slotte toch weer de dupe is en men thans reeds zoo hoog in moet leveren, dat nog niet aan 1 pet komt van het bestee de en aan bonnen ingeleverde bedrag. Toen we dus dezer dagen van het Midza-bestuur een uitnoodiging kregen, om de vergade ring van gisteravond bij te wonen, heb ben we die gaarne aanvaard, er van over tuigd, dat ook onze lezers er benieuwd naar zijn, hoe het nu precies in de Midza- keuken toe gaat 1939 overtrof de verwachtingen. Op de bestuursvergadering troffen we het Midza-bestuur, bestaande uit de hee- ren A P. M. Witkam, voorzitter; P. I. Rossier, secretaris, M. Veenis, penning meester, W. H van Broek, J. J. A. Poleij, H. A. R Verwer en J. van Westen, vol tallig aan. Terloops vernamen we, dat sinds de oprichting, nog niet één der be stuursleden op deze wekelijksche vergade ringen verstek had laten gaan De voorzitter, de heer Witkam, wees er in zijn openingswoord op, dat het bestuur thans bijeen was voor de eerste premie uitkeer ing in 1940. Nadat spreker allen een gelukkig nieuwjaar gewenschl had wierp hij een terugblik op 1939, het jaar dat de Midza in Goes geboren werd We waren allen in Mei zeer enthousiast, aldus spr doch hebben toch geen van allen ge dacht, dat we zulk een succes zouden heb ben. We hebben 10,000 aan promie s uit gekeerd en daarbij enkele feesten gegeven, waarmede de Midza de kinderharten ge- .heel ingenomen heeft Goes had verder het voorrecht, dat één der bestuursleden in het hoofdbestuur van de landelijke Midza gekozen werd, waardoor Goes met het hoofdbestuur in nauwe relatie staat en er van overtuigd kan zjjn, dat haar be langen er steeds behartigd worden. Spr wees er dan op, dat de balans enkele kleine donkere vlekken vertoond. Een tiental leden, die niet aan hun contractu- eele verplichtingen voldeden, moest ge royeerd worden. Het waren menschen die niet in de Mid za thuis hoorden Er zijn ook nog enkele lauwe broeders, die uit egoïstische redenen de Midza op duistere wijze aanvallen doch zich schamen hun naam te noemen De Midza negeert zulke aanvallen. Zij strijdt met blanke wapenen en open vizier Spr. wees er dan op, dat ook de hoogste autoriteit in deze gemeen te bl-ijk gaf den arbeid der Midza te waar- deeren, omdat deze de belangen der mid denstanders behartigt en dit de belangen van Goes zijn. Spr. besloot met vriendelijke woorden tot de pers te richten, en zeide haar belangstelling zeer te waardeeren. Honderd en één premies uit de bus. Intusschèn was de Midza-bus geledigd die 176 enveloppes met Midzabonnen bleek te bevatten. Zooals bekend moeten de bonnen van 25 ct., 50 ct. en 1. in afzonderlijke en veloppen worden ingeleverd. Slechts een enkele inzender had deze bepaling overtre den en een enveloppe met verschillende bonnen ingezonden. Zulke gaan terug naar den inzender met verwijzing naar de ge maakte fout. Van de andere werden staten getypt, de hoogste inzender bovenaan en zoo vervolgens tot de laagste inzender on deraan de lijst komt. Deze lijsten worden nog eens zorgvuldig met de ingezonden en veloppen gecontroleerd en dan worden de premies vastgesteld. De hoogste inzender van de guldensbons krijgt de 25.pre mie, de hoogste inzenders van de 50 ct. en 25 ct. bonnen krijgen de 5.premie. De lagere inzenders krijgen de lagere premies, die niet vooruit bepaald zijn, maar waarbij rekening gehouden wordt met het ingezon den bedrag. Een billijke wijziging. De voorzitter wees er ons op, dat deze laatste handelwijze aanvankelijk niet ge volgd werd. Eerst was niet alleen de hoofd premie maar waren alle premies tevoren vastgesteld, b.v. Ie premie 25,2e pr. 10,3e pr. 5,De hoogste inzending kreeg dan de 25,de daaropvolgende 10,enz. Reeds na enkele weken bleek echter, dat dit voor de inzenders onbillijk heden met zich bracht. Bijvoorbeeld: de drie hoogste inzendingen bedragen 500, 495 en 490. Zijn de premies tevoren vast gesteld dan krijgt degene die 500, inzond 25, dus 5 pet. van zijn bedrag, en die 490,dus maar 10,minder in zond, 5,of slechts 1 pet. Voor de Mid- zakas was het uit den aard der zaak voor- deelig, bij zulke hooge inzendingen, de vaste premies te handhaven, maar voor de in zenders zou het onaangename gevolgen hebben. Wie hoog inzond, en dan nog maar 1 pet., of mogelijk nog veel minder kreeg, zou zich terecht beklagen. Na ampele be spreking besloot men dan ook al spoedig de hoogste premies te handhaven, zoodat die premie elke week een buitenkansje kan beteekenen, doch de lagere premies zoo vast te stellen, dat elke inzender toch altijd 2 a 3 pet. krijgt van het door hem ingezonden Dit laatste bleek ons ook bij vergelijking van de thans toegekende premies, waarvan we voor eenmaal wel iets mogen verklap pen, Zóo zond de hoogste inzender van de 25 ct. bonnen 274 bonnen, dus voor een waarde van 68,50 in, en kreeg daar de premie van 5,voor, of bijna 7V* pet., terwijl de laagste inzender nog plm. 4 pet. kreeg van het ingezonden bedrag. De hoofd premie voor de 50 ct. bonnen bedroeg 5 pet. van het ingezonden bedrag en de laagste in zender kreeg nog 2Vi pet. De premie van 25.voor de guldens bonnen kreeg een inzendster die 630 bonnen dus voor f 630 in gezonden had. Daarmede kreeg ze dus plm. 4 pet. Doch als ze ditmaal 500 ingezonden had was ze toevallig ook de gelukkige ge weest en had dan niet minder dan 5 pet. ontvangen. De laagste premie van de gul dens bonnen bedroeg nog ruim 2 pet. Zoo werden totaal 101 premies uitgekeerd tot een totaal bedrag van 430, Nauwgezette controle. Hiermede was de arbeid van het Midza- bestuur echter nog lang niet geëindigd, want hierna werden de enveloppes der 101 premiewinnaars geopend en werd zorgvul dig nagegaan of het juiste aantal bonnen van de opgegeven waarde wel in de enve loppes was, hetgeen ditmaal keurig klop te. En tevens werd gecontroleerd, of geen enkele winkelier zich door zijn cliënt had laten verleiden om hem bonnen te geven waarop hij geen recht had. Wie voor 5 koopt, mag b.v. geen 20 bonnen van 25 ct. ontvangen, doch moet er 5 van 1 kry- gen. Zou men hier niet de hand aan hou den, dan zouden degenen, die gemiddeld slechts kleine bedragen besteden, nimmer kans op een premie krijgen. Deze controle lijkt moeilijk, maar is heel eenvoudig, om dat alle bonnen genummerd zijn. Zjjn er dus b.v. in één inzending tien bonnen van 25 ct., die genummerd zyn van 691 tot 700, dan is duidelijk, dat de winkelier voor een be steed bedrag van 2.50 10 bonnen van 25 ct. verstrekt heeft. Dan is „fraude" ge pleegd en wordt de zondaar op zyn over treding gewezen. Naar men ons mededeel de, komt zulks echter hoogst zelden voor. Voordeeley voor winkelier en cliënt. De Midza-bestuursleden bleken allen vol lof voor de gevolgen van de Midza-actie Zonder licht, slingerend over den weg, zoo werd hy door den rijksveldwachter ge praaid. Deze vond termen aanwezig hem te bekeuren en begon dus ijverig een papiertje j in te vullen. De schrik sloeg verd. om het hart. Een procesverbaalAls zyn vrouw dal hoorde In zyn wanhoop zag hij slechts één uit-j weg, en een rijksdaalder te voorschijn ha- lend, zei hij: „Nou veldwachter, ik wil toch wel eens zien of er nog wat met je te doen j is; we zyn hier maar met ons beiden en ik heb er een hekel aan om in de krant te komen." De veldwachter waarschuwde hem, dat hy zich op zeer gevaarlijk terrein bevond, maar met dronkemans-koppigheid hield verd. aan. De veldwachter vond dat hy' dit niet kon laten passeeren, vooral niet, omdat verd. hem vroeger ook al eens een gulden aangeboden had, om niet bekeurd te worden. Daar was toen verder geen werk van gemaakt, omdat het als een grapje be schouwd werd. Verd. beweerde zich niet veel meer van het voorval te herinneren. In ieder geval was het niet zijn bedoeling geweest, den veldwachter met den rijksdaalder dermate te verblinden, dat deze zyn bekeuring in zou trekken. Hij had het geldstuk uit zyn beurs gehaald, omdat hem gevraagd werd, of hy wilde schikken. Zyn pleitbezorger, mr. A. H. Kuipers beschouwde de handeling van zyn cliënt als zuiver dronkemansgedrag. Tot diens benevelde brein was de ernst der situatie niet doorgedrongen, en daar hij overigens een oppassend burger was, acht te zjjn verdediger de eisch: Twee weken gevangenisstraf, wel erg hoog Hij pleitte een voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. tot 25 boete of 15 dagen hechtenis. Verd., die zich reeds in den kerker zag geworpen, nam het zooveel mildere vonnis dankbaar aan. Maar de officier van justitie zei, het nog even aan te willen houden, zoodat verd. voorloopig niet gerust kan zyn. OOG OM OOG, TAND OM TAND. Aan de wrakke overblijfselen van wat eens een bril was geweest, bungelde een groote witte kaart, verkondigende dat dit als corpus delicti in de zaak contra J. S. be schouwd diende te worden. J. S. had wat 51 te overtuigend bewe zen, dat hy heet van hoofd en vlug van vuist was, en een koopman uit 's Graven polder had het pijnlijke bewijs moeten in- cassereen. Op een avond hadden zy beiden in een café om beurten met hetzelfde meisje ge danst. Dergelijke omstandigheden zyn vaker aanleiding tot moeilijkheden geweest, en ook dit keer bleven die niet uit. De blik ken, die de rivalen elkaar toewierpen, wer den steeds onvriendelijker. Afgunst, haat en nijd groeiden, en toen de een kans zag, en kele oogenblikken met de aangebedene uil de zaal te verdwijnen, was de deur voor onderhandelingen definitief gesloten. Toen het tweetal terugkwam, ging de medemin naar het paar tegemoet; de ruzie barstte los, er vielen harde woorden, en de café houder vond het maar het beste, de man allebei de deur uit te zetten. Het verloop van den twist ondervond hierdoor niel nauwelijks vertraging; op de Markt kwam het tot een handgemeen. De koopman kreeg een paar fiksche vuistslagen, en oor deelde het toen beter een anderen kant op te gaan dan verdachte. Deze liep hem ech ter na en mepte hem den bril af, die op de keien in scherven viel. Het montuur werd later door den veldwachter teruggevonden. De koopman toonde een kwitantie, vol gens welke hy 12 voor een nieuwe bril had betaald, en eischte dat verd. hem dat vergoeden zou. Verd. gaf in groote lijnen toe, ofschoon hy voor de vuistslagen euphemistische „du wen" wenschte te gebruiken. Maar de bril had hij niet afgeslagen. Get. had dien zelf afgestooten by het worstelen. De politierechter vond dit relaas niet erg geloofwaardig. Daar hy' zelf een bril droeg, kende hy de mogelijkheden, en het zelfaf- stooten hoorde daar niet toe. „Jy bent er zoo één van: voor iedere klap dien ik krijg moet ik er twee teruggeven hè?" „Zeker", knikte verd., met heilige over tuiging bezield. ..Nu, jij bent een prettige tegenstander, vond de politierechter. De officier eischte 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens mishandeling en vernieling. De politierechter maakte er 15 of 10 dagen van, met toewijzing van de civiele vordering voor een bedrag van 12. „LEVENSRUIMTE", Een 52-jarige landbouwer, P. W., had tot 1 November toe een boerenhofstede en het systeem der Ifidza-bonnen. In de eerste plaats omdat de Midza-bon de cliën ten naar de Midza-zaken trekt en in de tweede plaats omdat het uitreiken van deze bonnen den contanten verkoop blijkt te bevorderen. En voor den cliënt is er het voordeel, boven de kans op een premie tot een hoog percentage, dat deze kan rekenen op minstens 2 pet. van alles wat hij in Mid za-zaken koopt. Wel was er vroeger een enkele zaak die b.v. 3 pet. korting op de kassabonnen gaf,, maar eenerzyds was er toch onder verschillende organisaties al een actie om deze hooge percentages af te schaffen en anderzijds gaven toen vele win keliers heelemaal geen korting, zoodat, als men b.v. 100 per maand besteedde, men mogelijk nog niet voor de helft van dit bedrag bonnen met korting ontving, terwijl men thans weet, voor 100, bij de Midza- zaken besteedt, minstens 2 premie te krij gen. En met verschillende voorbeelden uit de praktijk toonde men ons aan, dat ook de cliënten de ontvangst van hun Midzfa-bon- nen meer en meer op prijs gaan stellen. Er werden ons nog meer bijzonderheden medegedeeld, waarvan de meeste echter aan den lezer bekend zullen zyn. Eyvoor- beeld: dat degenen, wier bonnen niet voor een premie in aanmerking kwamen, deze niet kwyt zijn, maar ze alle terug ontvan gen met den vriendelyken raad nog even door te sparen en dan opnieuw een kans te wagen. Maar zulke dingen weten de dui zenden Midza-klanten wel. Wij twijfelen "liter niet, of de andere bijzonderheden, die we mededeelden, zullen hen met de Midza weer meer vertrouwd gemaakt heb ben Zware dagen voof bmiand. Een Finsche soldaat bij de ruïne van een der dorpen, dat tijdens de hardnekkige gevechten geheel vernield werd pacht gehad. Van dien datum af was de huur overgenomen door J. C., terwijl een schuur en een mestput tot .1 Mei 1940 by P. W. in gebruik zouden blijven. Ongeveer vier weken na dezen datum zag W. zijn opvolger paaltjes in den grond slaan aan den rand van het bouwland. Na derbij gekomen, constateerde hij, dat wan neer het afpalen klaar zou zijn, hij niet meer by zijn schuur, noch bij de mestput zou kunnen komen." Hij zag hierin een ern stige bedreiging van zijn „levensruimte", en verzocht C. dit bedrijf te staken, onder- tusschen alvast een paar palen weer uit trekkend. De ander zei botweg neen en sloeg ze er weer in. Hierop werd P. W. zoo driftig dat hij een der palen ophief en er zijn tegenstander mee te lijf ging. Voor hjj ernstige schade aan had kunnen richten, kwam zijn broer tusschenbeide, tot geluk van C. Deze had zich echter toch nog on der doktersbehandeling moeten stellen. De paalzwaaier was de kwestie later ko- .men uitpraten, en had niet alleen de dok tersrekening betaald, maar ook nog 25 verlet. De paaltjes Ioopen nu achterom de put, en de vroegere tegenstanders leven nu in pais en vree. Een voor.beeld van geeste lijke en moreele herbewapening! De officier van justitie eischte 25 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: 20 subs. 10 dagen. R Winterhanden Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ONTWERP TOT WIJZIGING DER WET OP DE PERSONEELE BELASTING, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling van de wet op de personeele belasting. In het ingetrokken ontwerp van wet, houdende heffing van een Nationale inkom sten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten zoo lezen wij in de memorie van toelichting kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbeteringen van de wet op de personeele belasting 1896 beoogden. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het genoemde wetsontwerp werden ten aanzien van dezei bepalingen geen opmerkingen ge maakt. De ministers achten het wenscheltjk, in het onderhavige wetsontwerp opnieuw een voorstel tot het aanbrengen van de genoem de verbeteringen te doen. De eerste verbetering beoogt de huur waardeschattingen te vergemakkelijken en de uitkomst van die schattingen juister te maken. Indien ook de huurprijs van een ge deeltelijk vrijgesteld gebouw (waarin bijv. een bergplaats voor bedrijf aanwezig is) kan worden gebezigd als leidraad bij de schatting van de huurwaarde van het be laste gedeelte, zal de uitkomst van de schatting voor den belastingschuldige ook begrijpelijker zyn dan thans nogal eens het geval is. Over de tweede voorgestelde bepaling merken de ministers op, dat de reductie, welke genoten wordt door velebewoners van ambtswoningen, in een aantal gevallen veel te ver gaat, n.l. indien de belasting plichtige meer dan één ambt bekleedt, doch slechts in één hoedanigheid een ambtswoning aangewezen heeft gekregen, en voorts ingeval de woning door een aan tal ambtsbekleeders, die één gezin vormen, gezamenlijk wordt bewoond. Onder meer bij onderwijzers en bjj onderwijzeressen komt dit laatste voor. DUITSCH SCHIP IN BRAZILIë VASTGEHOUDEN. Het Duitsche stoomsch'p „Windhoek" mag de haven van Santos in Brazilië niet verlaten, wegens een verzoek van de „Drey fus Company" uit Londen, gebasseerd op de weigering om 27 balen wol, tot een gewicht van 63 ton, welke voor den oorlog te Port Elisabeth waren ingeladen, te lossen. De „Windhoek" heeft 450 ton olie ingeno men en is voor vertrek gereed. Gemeld wordt, dal de gezagvoerder zich ziek aan boord bevindt. De agent van Dreyfus te Santos heeft, naar verluidt, bericht ontvangen dat alle scheepvaartdocumenten noodig om den ge- ■^aghehber van de „Windhoek" te dwingen de lading te Santos te lossen, per luchtpost zijn toegezonden uit Londen en Donderdag kunnen worden verwacht.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6