HOE VERDUISTERT MEN ZIJN WINKEL? Hitler's Nieuwjaarswensch. GEMENGD NIEUWS Nederland en de oorlog. Luchtb schermingsvraagstukken. Verlichten is het verspreiden van een zoodanige hoeveelheid licht, dat wat de om geving hier van terugkaatst, voldoet aan de eischen die ons oog onder de omstandighe den stelt. Verduistering tegen iuclitgevaar wil zeg gen het toepassen van een zoodanige ver lichting, dat een vijandelijk vliegtuig niets kan waarnemen. Heeft men dus „vol" licht noodig, dan moet men zorgen dat niets naar buiten uit straalt. ■Kan men daarentegen volstaan met een hoeveelheid licht, die juist voldoende is om zich te oriënteeren, dan behoeft men er •slechts op te letten dat de lichtbronnen öf niet rechtstreeks vanuit de lucht kunnen worden gezien öf op korten afstand niet meer zyn waar te nemen. Een zwart gelakte lamp-met-lichtspleet zal dus aan het oog van den vlieger moeten worden onttrokken; doch letters van licht gevende verf behoeven niet afgeschermd te worden. Om te verkoopen heeft men licht noodig. De klant ziet gaarne wat hij krijgt en koopt gaarne in een omgeving waarin het oog kan dwalen langs smaakvol uitgestal de artikelen. Een zaak die in een tyd gedurende wel ken de verduistering is ingesteld (dit kan maanden-aaneen duren) zich dus niet ge dwongen wil zien reeds bij het invallen der duisternis te moeten sluiten, zal er toe moe ten overgaan om te zorgen dat zij over voldoende licht beschikt. Het komt er slechts op aan om te zorgen dat het licht dat men noodig. heeft, niet vanuit de lucht kan worden waargenomen. Een winkel heeft licht noodig voor twee doeleinden. En wel: le om klanten te trekken, 2e om te verkoopen. Wij zullen, zeer in het kort, hier eens na gaan hoe tijdens verduistering aan deze .noodzakelijke eischen kan worden voldaan. lc: LICHT OM KLANTEN TE TREKKEN. Een helverlichte etalage is tijdens ver duistering natuurlijk verboden. Zij is boven dien niet noodig, daar in het donker, als geen verlichte omgeving een storenden in vloed kan uitoefenen, met zeer geringe schijnsels reeds een sterk de opmerkzaam heid trekkende uitstalling, kan worden ver vaardigd. Uw zaak behoeft slechts zichtbaar te zijn voor personen op straat! Het gaat er maar om dat Uw etalage het publiek herinnert aan het bestaan of het belang van uw artikelen en het door U te aanschouwen gebrachte met genoegen be kijkt. Het gelukkige geval doet zich nu voor, dat het inderdaad mogelijk is om bijzonder aanlokkelijke en fraaie uitstallingen te ma ken, die door een vliegtuig niet kunnen wor den gezien! U kunt dit bereiken op twee manieren. En wel: A: door vóór Uw etalage een z.g. „licht- tuin" te maken. B door te etaleeren met gebruikmaking van lichtgevende verven, in combinatie met speciale electrische lampen. C door zorgvuldig uitgevoerde zachte lichteffecten. Een lichtsluis is betrekkelijk duur, doch maakt dat de uitstalling volledig kan wor den verlicht en alles dus terdege kan wor den bekeken. Het is een kast, die voor het raam wordt geplaatst en voorzien is van liefst twee tegenover elkaar gelegen deu ren. Zoodra iemand een deur opent dooft het licht tot een zeer zwak schijnsel om, zoodra de deur weder wordt gestolen, op nieuw vol te gaan branden. Daar op deze wijze ook het licht in den winkel telkens zou dooven, tenzij men de achterzijde van de etalage lichtdicht den winkel scheidt, doet men beter om de deuren dubbel te nemen, zoodat kleine por talen ontstaan. De deuren zijn dan zóó ge maakt, dat ze niet tegelijk kunnen worden geopend. Zulk een „lichtsluis-etalage" is natuurlijk slechts toe te passen door grootere zaken, die over voldoende ruimte op het trottoir beschikken. De lichtgevende verven behoeven geen af scherming. Zij geven inderdaad buitenge woon fraaie licht-effecten, die in hooge mate de aandacht trekken van het publiek en zijn op alle mogelijke wijzen te gebrui ken en in zeer vele kleuren te verkrijgen. Zoowel bedrukte stoffen en papieren, waar op het licht der speciaal voor dat doel in den handel zijnde gloeilampen de prachtig ste kleuren toovert, als met de verfkwast geschilderde reclameplaten en opschriften vormen inderdaad een lust voor het oog. 2e: LICHT OM TE VERKOOPEN. Verkoopen doet men in den winkel, nadat de klant besloten heeft het eens te wa gen. In uw winkel moet uitstekend licht zijn. Het goed verlichten is een vak op zich zelf, doch nu gaat het er ons slechts om U er op merkzaam fep te maken dat men met blau- ke kappen om z'n lampen de klanten of- schrikt. Weer neemt men zijn toevlucht tot een lichtsluis, die bij vele zaken zeer gemakke lijk is te maken door de aanwezigheid vai: een portaaltje tusschen de etalages in. Er zijn in die lichtsluis weer twee deuren, die zich zelf sluiten en nimmer beide tegelijk geopend kunnen worden. Noemen wij ze „buiten- en binnen-deur". Opent iemand de buitendeur, dan is de „slu s" in schemerdonker gehuld om, z dra de deur achter den bezoeker is toege vallen helder verlicht te zijn. De binnen deur, die toegang tot den winkel geeft, kar dan worden geopend. Gaat iemand den winkel uit, dan kan de buitendeur niet van de straatzijde af wor den geopend, zoolang de binnendeur nog niet achter den vertrekkenden klant dicht gevallen. Wij willen nu niet vei'der op dit niet slechts zeer belangwekkende, doch te vens voor den winkelstand zéér belangrijke onderwerp ingaan, doch volstaan met de aandacht er op te hebben gevestigd. Om te kunnen verkoopen tijdens den toe stand van verduistering moet men zich tuurlijk eenige onkostengetroosten, doch zelfs de kleinste nering behoeft, gezien de mogelijkheden die er zijn, niet werkloos te blijven. Iedere behoorlijke electrotechnicus kan 'n bruikbare lichtsluis vervaardigen met be hulp van den timmerman. En lichtgevende verven zijn ook in alle verscheidenheid te krijgen, terwijl de speciale lampen waar over wij spraken eveneens overal te krijgen zijn. Het is alleen zoo jammer dat tot nog toe de belangstelling voor dit onderwerp zoo uiterst gering gebleven is. W. H. VAN ZADELHOFF. Tragedie in Brabantsch dorp. Moord en zelfmoord. In het Noord-Brabantsche dorp Hoeven heeft zich op den Oudejaarsavond een dra ma afgespeeld, dat twee personen het le ven hééft gekost. Aan het Moleneind te Hoeven staan drie landarbeiderswoningen naast elkaar. In een daarvan woonde de 52-jarige A. S., rente nier, met zijn twee zusters. In een der an dere huizen woonde de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jongmans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans gisteravond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even later binnengekomen, viel J. dood neer. Hij was in de hartstreek getroffen. Een over buurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waarschuwde onmiddellijk een dokter en dén majoor van de rijksveldwacht. Ook de burgemeester van Hoeven, de heer P. J. Jansen, werd verwittigd. Terwijl gemeente- en rijkspo litie met een politiehond zich bij de wo ning van J. bevonden, werd men gewaar schuwd dat er een tweede schot was ge lost en wel voor de circa 800 meter ver der aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O., waarbij het bovenlicht van de deur was stuk geschoten. Inmiddels was ook de officier van justi tie uit Breda met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van de woning van Jongmans via een zijweg, waar het vuurwapen waarschijnlijk opnieuw ge laden werd, naar de woning van V. O. en vervolgens naai' een weg, welke naar de spoorbaan Zwaluwe—Roosendaal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats, waar het eerste schot, viel, vond men het verminkte lijk van den rentenier A. S. Bij hem werd een eenloops jachtgeweer ge vonden. Men neemt aan, dat de rentenier S. het doodelyke schot heeft gelost. S., die zijn geheele leven te Hoeven gewoond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om te stroopen, waarmede hij een zekere vermaardheid had verworven. De aanslag schijnt gemunt geweest te zijn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hij de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben bebouwd. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien ko men, waarop hy zich met zijn geweer ach- Amerika's Nieuwjaarswensch. Vrede! Havas meldt uit Washington: In een boodschap ter gelegenheid van het nieuwe jaar brengt de heer Huil, de minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, hul de aan de koelbloedigheid en kalmte van het Amerikaansche publiek in "de laatste maanden van 1939. Hij wijst op den bijna universeelen wensch van het volk, dat de vrede tot stand komt. „Alle landen zonder uitzondering aldus Huil moeten den weg des vredes kiezen. De hoop is heden ten dage niet dood, want in den loop der beschaving winnen de krachten van vrij heid en vooruitgang tenslotte steeds. In de ernstige crisis, die de menschheid doormaakt, kan dit niet gebeuren vóór de periode van ruwe en nuttelooze vernieti ging van levens en kapitaal voorbij is. Als het tot vrede mocht komen, zoud envvij ons, in ons eigen belang, gedrongen gevoelen, den moreelen en materieelen invloed van ons land te doen gelden bij het scheppen van een stabiele en blijvende wereldorde, gebaseerd op het recht, teneinde te ont komen aan de dreigingen van een econo misch conflict, van sociale onzekerheid en van een nieuwen oorlog." VERHEUGDE KRIJGSGEVANGENEN! Reuter meldt uit Stockholm: Het eerste kamp voor krijgsgevangenen is in het Zui den van Finland geopend. De krijgsgevan genen worden voorzien van warme kleeren en, naar verklaard wordt, zijn zij verrukt over de menschelijke behandeling, die hen ten deel valt. Zy worden tewerkgesteld in het houtbedrijf. ter zyn woning opstelde om den ander op te wachten. De verwachte kwam evenwel niet voorbij, wel Jongmans, dien liij, naar men aanneemt, niet heeft herkend, zoodat deze J. nu het slachtoffer van den moord aanslag is geworden. Na zyn daad heeft S. zich uit de voeten gemaakt en verwijderde zich via de lande rijen, welke zich achter het Moleneind uit strekken. Tijdens de vlucht moet hy blij kens het spoor, ook het schot voor de wo ning van O. hebben gelost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrijzeld. Het schijnt dat hij ook tegen v. O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. „Europa moet bevrijd van de voortdurende bedrei ging". Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft Hitier een beroep gericht tot de nat.- socialistischejxartij, waarin hy o.a. zegt, dat toen de partij zeven jaar geleden aan de macht kwam, het ryfc zich nog in dien toe stand bevond, welken Clemenceau heeft ge karakteriseerd met de woorden: „Er zijn twintig millioen Duitschers te veel". Vijftien jaar had het democratische Duitschland ge bedeld om herziening van het onrecht, doch de vertegenwoordigers van de plutocrati sche wereld-democratieën wezen dit van de hand. Het nat. socialisme heeft hieraan een einde gemaakt en zelf zijn recht hernomen. Duitschland-.-werd gedwongen zelf stuk voor stuk de slavenketenen te verbreken en eindelijk het groote Duitsche volk samen te voegen als bekroning van een strijd van duizend jaar. Het Duitsche volk treedt thans organisa torisch vereenigd, economisch voorbereid en militair tot het uiterste toegerust, het nieuwe jaar in. Over een punt zijn allen het eens: de Joodsch-kapitalistisehe wereld- vijand, welke tegenover Duitschland staat, kent slechts een doel en dat is Duitschland vernietigen, met welke mooie pbrasen men dit ook poogt te verhullen. Het Duitsche volk heeft den oorlog niet gewild. De eerste phase van den oorlog heeft getoond, dat men den Westwal niet heeft durven aanvallen. Hitier besloot zijn oproep met den wensch dat het jaar 1940 de beslissing moge bren gen. Wat ook moge komen, het zal een overwinning voor Duitschland zijn. Het doel van den oorlog voor Duitschland is: Duitschland en geheel Europa moeten be vrijd worden van de voortdurende overwel- d:ging en bedreiging, welke voortkomen uit vroegere en huidige Engeland. „1940 zal gelukkiger zijn." De Fransche Nieuwjaars boodschap. Havas meldt uit Rar'jjs; Bij de jaarswis seling hebben twaaljj Fransche radiostations in de 21 talen welke dio voortdurend 1 gende boodschap begin van 1940 r een hartelijken groc tot alle menschen. voelens met Frankri. hun strijd voor de •olken tegen het door de Fransche ra den gebruikt, de vol- tgezonden..Bij het de Fransche radio tot alle volken en lie in feite of in ge- k en Engeland zyn in Tijheid der menschen nationaal-socialistische imperialisme. Wij hebben de vaste overtui ging, dat 1940 gelukkiger zal zyn voor de geheele menschheid,1 en in het bijzonder voor de slachtofferslyan Hitier, nl Polen. Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, voor het Duitsche volk zelf !en voor hel heldhaf tige Finland." - I Buitsclie vliegtuigen boven de Shetlandeilanden. In een Britsch communiqué wordt mede gedeeld, dat gisteren vijandelijke vliegtui gen boven de Shetlandeilanden zyn versche nen, die twee bommen neerwierpen. Er werden geen schepjm der vloot getroffen en er vielen dooden noch gewonden. Ge vechtspatrouilles én luchtafweergeschut traden op en men gelooft, dat een Duitsch toestel neergehaald lis. Nader wordt gemeld: Eén van de twee Duitsche vliegtuigen' maakte een duikvlucht boven een oorlogsschip, waarbij het bom men wierp, zonder liet schip te beschadigen, 1-Iet geschut van dén oorlogsbodem richtte een zwaar vuur op het toestel, dat door vloog en verdween.. Er werden drie scha pen gedood. Een toi'pedobootjager zocht het gebied teix Oosten van de Sixetlandeilanden af, waar de beschadigde Duitsche bommen werper het laatst gezien was, doch er werd geen spoor van het toestel gevonden. „Be Finsche beulen". Havas meldt uit Moskou: Na eenige da gen stilzwijgen ten aanzien van de Finsche kwestie, hebben de zenders van Moskou bun propaganda tegen de regeex-ing van' Hel sinki hervat, waarbij zij terugkeeren tot het thema van de eerste dagen van liet con flict. Zy spreken over de leidende figuren in Helsinki als over „beulen, mooi'denaars en verdrukkei's zonder God noch gebod". In een i-adiolezing, dio door den Moskou- sclxen zender uitgezonden werd is op drei genden toon verklaard, dat de Finnen niet moeten vergeten, dat zij hun onafhankelijk heid te danken hebben aan de politiek van Lenin en Stalin. In een andei-e uitzending werd beweerd, dat. de arbeiders der geheele wereld sympathiseeren met de Finsche Sovjet-regeering! RARE FEESTEN. Havas meldt uit New-York: By de feesten ter gelegenheid van de jaarwisseling zyn in de Ver. Staten 159 personen op gewelddadi ge wyze om het leven gekomen. De strijd in Finland. De zorg voor de gewonden vereischt ook bij de Finsche weermacht een intensieve organisatie. DE VOLKENBOND BEZUINIGT. Havas meldt uit Genève: Wegens bezui niging zullen nog 147 ambtenaren van bet Volkenbondssecretariaat worden ontslagen. Tot hen behoort Sokolin, de ondersecretaris generaal, de eenige Russische functionaris. OVERLEVENDEN VAN „SEVrON BOLIVAR" NAAR WEST-INDIë. Ongeveer 50 overlevenden van het s.s. Simon Bolivar" die met het verongelukte schip op weg waren naar West-Indië, zijn per trein naar Lissebon vertrokken. Zij zul len zich daar morgen inschepen aan boord van bet s.s. „Stuyvesant" om met dit schip hun ondei'broken reis naar West-Indië te vervolgen. EEN DAG EXTRA BEZOLDIGING VOOR HET P. T. T.-PERSONEEL. By gelegenheid van de jaarwisseling, wel ke dit jaar voor de P.T.T. een bijzondere be- teekenis heeft, omdat het op 1 Jan. 25 jaren geleden was, dat aan den P.T.T.-dienst den vorm van staatsbedrijf wex'd gegeven, heeft de regeering den direeteui'-generaal der P.T.T. gemachtigd aan het personeel, dat zich in al zijn geledingen zoozeer beijvert om het bedrijf aan zijn doei te beantwoor den, een dag bezoldiging of loon extra uit te keeren. De- uitkeering zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. GEHEIMZINNIGE BRAND IN AMERIKA. Door een geheimzinnigen brand zijn te Revere in den Amerikaanschen staat Mas sachusetts waardevolle plannen en teeke- ningen van een aantal torpedojagers, welke voor de Amex'ikaansche marine worden ge bouwd, vernietigd. De autoriteiten veronderstellen, dat de brand door sabotage is ontstaan. Te Was hington weigert men iets naders mede te deelen. SLACHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. De 4S-jarige rechex-cheur van politie, J. M. Schraven te Nijmegen is het slacht offer gewordeix vaix zijn beroep. I-Iij bracht een minderjarigen arrestant naar het politiebureau. De jongeix deed een poging, te ontvluchten. Hierdoor viei de heer Schraven en kwam tegen een scher pen muurkant terecht. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar hem ge neeskundige hulp werd verleend, waarna hij ixaar zijix woning werd vervoerd. In den loop vaix den avoxxd is het slachtoffer aan een inwendige verbloeding ovei'leden. DOODELIJK ONGELUK IN MIJN JULIA. In de mijn „Jxxlia" te Eygelshoyen is Za- tex'dag de veertigjai'ige gehuwde houwer Kowalski uit Eygelshoven door vallende ge steente getroffen en gedood. Het slachtoffer was vader van drie kin deren. ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Het dagelijksch bestuur van het Alg. Steuncomité-1939 deelt ons mede, dat de N.V. Ver. Kon. papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam een schen king gx-oot 100G,aan het steuncomité heeft gedaan. JONGEMAN ERNSTIG GEWOND BIJ STEEKPARTIJ, In den Oudejaarsnacht heeft in het ge hucht Boschweg te Schyndel (N.B.) een vechtpartij plaats gehad, waarbij een 19- jai'ige jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jongelui enkele café's hadden bezocht, en zich huiswaai'ts bega ven, ontstond tusschen den 19-jarigen W. Rijkers uit het gehucht Lieseind te Schijn- del, en den 19-jarigen W. van d. A. een wooi'denwisseling. Deze liep zoo hoog, dat v. d. A. zijn mes trok en Rijkers verschillen de steken in rug en achtei'hoofd toebracht. Hevig bloedend brachten enkele vrienden R. naar huis, waar onmiddellijk dr. Ver- straeten uit Sclxijndel ontboden wex'd. Deze achtte den toestand van het. slacht offer zoo ernstig, dat hij onmiddellijke ovei'- brenging naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch gelastte. Des nachts nog heeft de gemeentepolitie uit Schijndel v. d. A., die onmiddellijk na het gebeurde naar huis was gegaan, van zijn bed gelicht Na een scherp verhoor legde hij een volledige bekentenis af. waarna hij is opgesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De toestand van Rijkers is zorgwekkend. HONDERDEN JAPANNERS VAN DE WERELD AFGESLOTEN. Een 345-tal Japannex'S, employé's van de Noord-Sachalin petroleum mij. en 74 zee lieden, zijn van de wereld afgesloten in de stad Oha op Sachalin. Drie schepen hebben gepoogd levensmiddelen te brengen, doch geen is hierin geslaagd. Tengevolge van het ondex'breken van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over de petroleunxcoixcessie, kon men de employé's niet tijdig ixaar huis terug halen. Toen zij gebrek aan levensmid delen kregen, werd een schip gezonden om hen van voorraden te voorzien, doch dit liep aan den gx'ond en kon niet gelost worden. De bemanning wist evenwel Oha te berei ken. Twee andere schepen konden de plaats evenmin bereiken, tengevolge van stormen en ys, zoodat de toestand te Oha thans cri- tiek is. SPOORWEGONGELUK BIJ BRUSSEL. Zondagavoxxd zijn in de onmiddellijke om geving van Brussel twee personentreinen tegen elkaar gebotst. Ongeveer dertig per sonen werden meer of minder ernstig ge kwetst. Onder de gewonden bevinden zich talrijke militaire verlofgangers. Deze zijn in het militaire hospitaal van Brussel opge- Een Engelsche beschouwing. Het begint, in Engeland langzamerhand door te dringen, dat. de belangen der neu tralen wel zeer geschaad worden in dezen oox-log. Het groote Engelsche blad „Times" wijd de dezer dagen een hoofdartikel aan het onderwerp „De neutralen en de oorlog", ,rin ook de positie van Nedex'land door Engelschen bril bezien werd. „Nedei'land, aldus de „Times", is ais een van de groote handelsnaties ter wereld eeix gx'oot. deel afhankelijk van het 'oer vaix goederen van en naar Duitsch- iand. Het is derhalve zwaar getroffen door de contrabandeconti'öle 'der geallieerden, en in het bijzonder door de controle op den Duitsclxen export." Klaarblijkelijk bestaan hiertegen by de Nedex'landsche handelswereld grootere grie ven dan tegen het illegaal doen zinken van Nedex'landsche schepen door de actie van Duitsche ondex'zeebooten en Duitsche mij nen, welke zonder waarschuwing midden op zee zijn gelegd. Geen Nedei'landsch schip geen Nederlanclsch menschenleven is tengevolge van de actie der geallieex'den gevaar gebracht. De Duitschei-s daaren tegen hebben een groot aantal Nederland- sclie schepen en schepelingen naar den bo dem van de zee doen gaan. Afgezien nog van het verschil in de wijze waarop Ne derland door beide partijen woi'dt behan deld, is er de overweging, aldus de „Times", dat Nedexiand evenals de andex-e kleine landen, lxoe nauwgezet het ook zijn neu traliteit handhaaft, zich wel degelijk be wust moet zijn, dat. een nederlaag van de geallieerden het land in een positie zou brengen, waarin het nauwelijks kan ver wachten zyn onafhankelijkheid te behou den en zijn vitale belangen te kunnen behar tigen, die Nederland zelf op haar juiste waarde moet beschouwen. Hoe slecht de Duitschers zich ook mogen gedragen, dit ontheft de geallieerden niet van de moreele en tactische verplichting in de grootst mogelijke mate rekening te houden met de neutrale belangen, en dat zij zich van deze verplichting volkomen be wust zijn, blijkt uit hun pogingen om het onderzoek op contrabande te versnellen, en uit de wijze waarop zy rekening hebben gehouden met de neutrale belangen bij de blokkade van den Duitsclxen export. Het zou bovendien een verdere verlich ting zijn, indien de geallieerden het in hun handelspolitiek daarheen zouden kunnen leiden, dat zoowel door het verschaffen van nieuwe handelsmarkten als van voor raden de neutralen volle compensatie zou den krijgen voor de onvermijdelijke verlie zen welke worden geleden door de maat regelen, gericht tegen den Duitsclxen han del. Tot nog toe hebben de geallieerden op dit gebied nog zeer weinig kunnen doen. Hun handelsmethoden zyn ingesteld op den vx'ede en hebben zich nog niet bij den oor logstoestand aangepast. Hoe noodzakelijk dat is blijkt uit een brief van de Britsche Kamer van Koophandel in Turkije. De klachten, daai'in geuit, komen erop neer dat de Tui'ken niet in staat zyn van Enge land en Frankrijk die machinerieën en goe deren te krygen, welke zij voor hun econo mische ontwikkeling noodig hebben en die zjj tot nog toe van Duitschland hebben be trokken. Een noodzakelijke gevolgtrekking van de politieke overeenkomst tusschen de geallieex'den en Tiu-kije is de omwikkeling van hun wedex'zydsclxen handel. Deze mo gelijkheid moet worden benut en een krach tige leiding van de economische politiek in deze x-ichting zal ér toe bijdragen dat deze gelegenheid met beide handen zal worden aangevat."

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7