I TEGEN DE WET KRONIEK VAN DEN OAG Onze weermacht in 1939= JQZQ NEZO TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURAANT) VAN DINSDAG 2 JANUARI 1940. No. 1. Vrede door bemiddeling. „Geen vrede dan door overwinning". Dat is het thema, waarop de staatslieden der oor logvoerende landen hun nieuwjaarsbood schappen hebben gebouwd; in een para doxale eensgezindheid. Maar staatslieden zijn zelden oprecht als ze openbare verkla ringen afleggen. Hun vak eischt dat van hen. Ze moeten verzwijgen, verdraaien, verheimelijken en soms liegen. Misschien is er in Europa officieel nooit harder gelogen dan de laatste jaren: tot voorlichting van wat men „de openbare meening" noemt, En dat dan niet bedekt, zoodat de leugen verborgen gaat achter den schoonen schijn van het valsche uiterlijk, maar grof notoir. En zekere specialisten in dit bedrijf gaan kennelijk prat op het succes er van „Geen vrede dan door overwinning". God geve, dat niet een dergenen, die dit thema hebben laten hooren, zijn overwinning zal mogen vieren. Ons werelddeel heeft al vaak genoeg onder den vrede van overwinnaars gezucht. Twintig jaar geleden-hadden zij het „nooit meer oorlog" als motto. Wie ge looft, dat men het er ditmaal beter zou afbrengen, aan welken kant dan ook de zege? Vrede door bemiddeling. Dat klinkt be ter. En zulk een vrede blijft denkbaar, hoe zeer de strijdende partijen op het oogen- blik dan ook onverzoenlijk mogen schijnen. Het lijdt geen twijfel, dat ze er beiden naar verlangen; en ook vermoedelijk, dat ze er de mogelijkheid van erkennenals ze oprecht zouden zijn. Want ze weten, dat hun thema der overwinning een verschrik kelijk griezelig thema is. De kosten van welke overwinning ook zijn niet bij bena dering te schatten. Men kan ze alleen aan voelen en tot uitdrukking brengen in deze formule: weergalooze vernietiging en el lende. Ach, op de keper beschouwd, is het volkomen kinderachtig, om van overwin ning te spreken. In een samenleving als de onze kunnen twee gelijkwaardige partijen alleen maar gezamenlijk ondergaan, als ze het tot het bittere einde willen uitvech ten. De heeren te Moskou weten dat zoo goed, al hebben ze zich ten aanzien van Finland dan eenigszins verrekend, in eer ste instantie. Er moet een compromis komen, als een afschuwelijke dreigende catastrophe van onze samenleving zal worden afgewend; liefst zoo spoedig mogelijk. En daaraan wordt gelukkig steeds gewerkt. Door Mus solini, door president Roosevelt, door den Paus. De verschijnselen, welke in verband hiermede kunnen worden waargenomen, zijn zeer zeker nog niet bemoedigend. Maar evenmin volslagen hopeloos. Naar alle waarschijnlijkheid wordt gezocht naar een gemeenschappelijke formule. Hierin ligt de beste kans. Stuk voor stuk zijn de genoem de bemiddelaars te veel „partij", om met vredesvoorstellen voor den dag te komen. Als ze het eens mochten worden over een gemeenschappelijke poging, zouden ze ech ter veel invloed kunnen uitoefenen: Mus solini naar de eene, Roosevelt en de Paus naai' de andere zijde. Het heeft op dit oogenblik geen zin, zich te verdiepen in de voorwaarden, waaraan een compromis-voorstel in elk geval zou moeten voldoen. Er zijn er eenige, welke voor de hand liggen: herstel van een onaf hankelijk Polen en een onafhankelijk Tsje chië. Maar voor de vestiging van een duur- zamen vrede zal nog veel meer noodig zijn. Tal van vraagstukken, 'welke door den oor log op den achtergrond werden gedrongen, zullen mede in het geding dienen te wor den gebracht. Anders krijgen we toch weer nieuwe politieke moeilijkheden. Nieuwe MrtcgssebejMR voor onze Bferai®, Zes onderzeebootjagers besteld. Het departement van defensie heeft zes onderzeebootjagers besteld. Drie daarvan zullen worden gebouwd door de Ned. Dokmaatschappij te Amster dam en drie door J. en K. Smits scheeps werven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de Machinefa briek Stork Co. te Hengelo, doch worden geïnstalleerd door de scheepsbouwers. Een belangrijk jaar voor leger en vloot. Het jaar 1939 liep ten einde. En 't bracht meer kwaad dan goed. Evenals bij het einde van 193S. in ons artikel „Drie mo menten in Nederland s weermacht" wil len wij ook in dit jaar bij het einde nog even stilstaan en zien naar het stuk van den v/eg, dat achter ons ligt Voor onze bewering, dat 1939 voor leger en vloot in Nederland 't belangrijkste jaar was in de vijf en twintig die sinds 't be gin van den vorigen oorlog zijn voorbijge gaan, hoeven wjj geen bewijs aan te voe ren. Dat is zonder meer zonneklaar Niet alleen echter was dit jaar belangrijk om t feit der mobilisatie, hoe belangrijk en in ons heele volksleven ingrijpend het ook was Maar niet minder wegens de proei op de som, waaraan zeventien jaren ar beid in het sombere gebouw van den Gene- ralen Staf in Den Haag, nu werd onder worpen. Met een opvallend goed resultaat Wij komen er nog nader op terug Wjj willen, alvorens met dezen stevigen hoofd schotel te beginnen, echter eerst eenige wat lichtere voorgerechten kiezen. Tijdens de voorbereidingen voor het Paaschfeest werden wij opgeschrikt doo' op het oog onwaarschijnlijke, maar slechts al te ware geruchten, dat Italië, Albanië bestreed Het terugroepen van militairen die Paaschverloven hadden, was de eerste maatregel om ons land te doen beseffen, dat complicaties niet geheel en al onmoge lijk waren. Met schrik en bange voorge voelens vernamen wij allen den dag na Paschen voor de tweede maal in zes maanden de mededeeling der Regeering: Luchtverdediging, grens- en kustbeveili- ging worden opgeroepen tot werkelijken dienst. Dc oproepingskaartenBuitengewo ne Oproeping Uitwendige Veiligheid, de den een deel der Nederlandsche soldaten vertrekken naar hun oorlogsbestemming Het was nog maar een kleinigheid verge- leken bü wat zou volgen. Wij zelf maak ten dien morgen per bus de reis mede van hen die uit Domburg waren opgeroepen, om „ergens in Nederland" (gevleugelde naam geworden!) te waken voor onze Uitwendige Veiligheid. Wij hebben hen bewonderd om den goeden geest die er b\j hen heerschte. om de ernstige vast beradenheid, die hun gesprekken ken merkte. Zü waren willekeurig voorbeel den van den troep Zoo waren verreweg de meesten. De radiorede van den minister-president dr Cohjn gaf een onbepaalden tijd aan voor den duur van hun oproeping. Vanaf dat oogenblik begrepen wij allen „overal in Nederland" dat dit verbluf onder de wapenen tot September minstens zou du ren En 't werd nog langer; nog steeds waken zü mee. Een bijzonder goede gedachte was het van dc-Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging „Ons Leger'', in begin Juli van dit jaar een legertentoonstelling te organi- seeren Zij gaf het talrüke publiek een zeer duidelijk overzicht van de „doode" weer kracht van ons leger, nadat vorig jaar de „levende" verdedigingssterkte van ons land door het schitterende défilé in Den Haag was gebleken. Op deze tentoonstelling wa ren, van alle middelen waarover wij beschikken, voorbeelden of maquettes aan wezig, terwijl zelfs een loopgravenstelsel was aangelegd .Ons Leger" heeft ons le ger laten zien. En terecht stond het pu bliek verbaasd over de krachten waar over wij beschikken. Finland bewüst thans wat, zelfs met beperkte middelen. kan worden bereikt. De bezoekers van de ten toonstelling hebben hun conclusies ge trokken! En die luiden ongetwijfeld gun stig. De wollen draad, die het zwaard boven Vrede's hoofd had gedragen, bleek niet bestand tegen 't gewicht: in de laatste week van Augustus brak de Duitsch-Pool- sche oorlog uit, slechts korten tijd later gevolgd door een Engelsch-FranschDuit- schen. Het spreekt vanzelf, dat de ongun stige ontwikkeling van den internatioalen toestand ons land niet zonder ernstige ge volgen voorbijging. De oorlogsbrand rond om ons bezorgde ook hier aanzienlijke „waterschade." Vier en twintig Augustus werd de voormobilisatie gelast en op den acht en twintigsten van diezelfde maand de algemeene mobilisatie bevolen Be;d«. verliepen uitstekend, evenals de enkele dagen later gevolgde concentratie Van on ze weermacht. Terecht werd daarvoor ir, een legerorder aan ailen, zonder onder scheid, hulde en dank gebrach:t: ieder hy zij generaal of soldaat, vice-admiraa of matroos, heeft een bepaalde functie b(. de gemobiliseerde weermacht En ieder kan, door 't verwaarloozen van die functie een deel. van den vlotten gang van zaken verstoren en daardoor een ernstige stagna tie veroorzaken. Dat fouten gemaakt wer den was wel niet anders mogel\jk Dat 't er zoo weinig waren was een büzondere prestatie. De functie van generaal, operbevelheb- ber van land- en zeemacht, sinds 1918 ver dwenen, werd begin September weer her steld Zooals te verwachten was, werd hiertoe luitenant-generaal I. H. Reünders de chef van den Generalen Staf en ont werper der maatregele voor de mobilisa tie en concentratie, geroepen. Het is te hopen, dat hem, aan het. eind van dezen mobilisatietüd een andere dank zal wor den gebracht, dan aan zün voorganger Generaal Snüders. Wat de laatste onder vond is yoor ons nog steeds een bron van ergernis en schaamte De „waterschade" (ditmaal in letterlüken zin) in ons land is niet gering. Meer dan één polder werd als voorzorgsmaatregel in een waterwoestenij veranderd. In die woestenij zijn onzichtbaar de slooten geble ven. En er omheen verrezen en verrijzen nog steeds betonnen verdedigingswei'ken, met mitrailleurs en geschut, 't Is een sterke verdedigingslinie die wü hier hebben gekre gen. En nog altijd neemt, zü toe in kracht. Ter bescherming van ons land. Van ons Nederland. Wü willen nu nog niet spreken over de spannende dagen van tien en elf November, 't Komt ons voor, dat hier de noodige af stand nog niet genomen kan worden. Wh" mochten ze nochtans in ons overzicht niet onvermeld laten. 9 De marine stond in het teeken van de slagkruiserkwestie. ,De -slagschepen zitten in de lucht", zooals Minister Van Dük het in een Kamervergadering uitdrukte. Ook wü hebben in ons blad de kwestie bespro ken en ons in volle overtuiging geschaard aan de zü'de van hen, die 't onverantwoorde lijk achten om nog langer te aarzelen. En ook naar onze meening is de bouw van een eskader slagkruisers beslist noodzake- lük voor het behoud van Nederland en Ne- derlandsch-Indië. Zün wü wel ingelicht, dan zal eerstdaags een beslissing worden geno men door de Regeering. Men talme dan niet meer! Ruimschoots heeft de marine haar deel gehad in het leed van den oorlog. Twee mijnenvegers liepen bü Ajir ,r gevaarlijke werkzaamheden op een verborgen mijn, een Nederlandsche, en gingen geheel of ge- deetelyk verloren. De deernis met slachtof fers en nabestaanden was algemeen. Ook eenige Zeeuwen lieten hun leven voor 't Vaderland. 1 Nederlandsche Volk herdenkt met diepen eerbied en met groote dank baarheid „hen die vielen'. Tot in den dood bleven zü „het Vaderlant ghetrouwe". Wü namen enkele momenten uit 't voor bijgegane jaar 1939. 't Bracht, zooals wij reeds in het begin van ons artikel schreven, meer kwaad dan goed. Onder 't goede dat het bracht was in de eerste plaats de wil van de weermacht, om op te komen voor ons land. Die wil i s er. Hem te versterken is een taak, die niet alleen op alle officie ren, maar ook op alle burgers rust. Want een weermacht, welke voor het grootste deel bestaat uit reservepersoneel drüft op den geest, die i n h e t v o 1 k leeft. Die geest is nu geneigd in de richting van de verdediging van het land. Uit welke mo tieven deze wil voortkomt laten wü nu maar buiten beschouwing. Hij is er, en dat is 't voornaamste. Als hü maar blüft, dan zal ons leger we ten wat zün plicht is, en waken voor 't heil van ons land en zün bewoners. En dan blijven wij: NEDERLANDERS. v. H. t. S. Prins Aschwin op het paleis Soestdijk. Prins Aschwin is Zaterdag op het paleis Soestdijk aangekomen, waar hü twee dagen de gast is geweest van Prins Bernhard en Prinses Juliana. Naar wü vernemen, hebben Prinses Arm gard, de moeder van Prins Bernhard en Pr.ns Aschwin, in gezelschap van Prins Bernhard, een bezoek gebracht aan de Ko ningin, ten paleize Noordeinde te 's Gra- venhage. Nederlandsche hulp voor het Finsche Roode Kruis. Naar wü vernemen, heeft de inzameling door de FinschNederlandsche vereeni- ging georganiseerd met medewerking van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, gereeden voortgang. Inmiddels is een bedrag van 75.000,ter beschikking van het Finsche Roode Kruis gesteld. Uiteraard blüft medewerking van alle belanghebbenden hier te lande nood- zakelük, als Nederland, wat zün steun voor dit humanitaire doel betreft, niet bü an dere naties wil achterbleven. Büdragen kunnen worden gestort bü de Rott. Bank- ver. N.V., postrekening 3016, ten gunste van de FinschNederlandsche vereeniging. DE HEER F. v. d. WALLE NEEMT AFSCHEID VAN HET N. V. V. bus van 340 gram 1 5 ct. bus van 200 gram 1 O ct. Gevulde glazen strooier1 O ct. N.V. KON.NED.ZOUTINDUSTRIE- BOEKELO B—V (Ingez. Med.) ue Neaenandsche weermacht paraat Een ultra korle golt station neemt, gedekt achter een huizengroep, snel de verbinding op tusschen den at- deelingscommandant en de batterijer Russen weigeren de „Josii Stalin" over te nemen. De Regeeringspersdienst meldt: In den avond van 31 December hebben verschei dene vliegtuigen van onbekende nationali teit zich bewogen over Noord-Friesland en de Waddeneilanden. Zü zün door aldaar opgestelde luchtdoel artillerie beschoten, waarna zü ons rechts gebied in over het algemeen Noordelijke en Westelüke richting hebben verlaten. In een drukbezochte bijéénkomst heeft Zaterdagmiddag de moderne vakbeweging afscheid genomen van den heer F. van de Walle, clie wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd aftreedt als lid van het bestuur van het N. V. V., waar in hü verschillende functies heeft bekleed. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de mi nister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel. Deze deelde in zün toespraak o.m. mede, dat H. M. de Koningin den scheidenden functionaris had benoemd tot ridder In de orde van Oranje-Nassau. Uw winkelier heeft ze: de drie fijne zoutproduccen, die de Kon. Ned. Zout-industrie voor U uit eigen bodem wint! Hygiënische, bederfwerende verpakking, dus... lang houdbaar.' 8 ct. per pondspak 1 3 ct. per kilopak Merkwaardig schip van Ne derlandsche werl. De „Josif Stalin", een van de beide tur bineschepen, die door de Ned. Scheepsbouw Mü. te Amsterdam zün gebouwd, in op dracht van het Russische staatslichaam voor aanbouw van bestellingen, heeft Za terdag zün proeftocht gemaakt. Het schip koos niet, zooals dat gewoonlük gebeurt bü een proefvaart het ruime sop. In verband met het risico, dat nog ge dragen wordt door de Scheepsbouwmaat- schappü, werd tusschen Amsterdam en IJmuiden heen en weer gevaren. Het schip is speciaal gebouwd om te va ren in koude streken. In verband met de temperatuur, die soms tot 35 graden onder nul kan dalen, zün zoowel de buitenwan den als de binnenverblüven voorzien van een isolatielaag, bestaande uit 44 mm kwik en 6 mm triplex, waartusschen een isolee- rende luchtlaag. Het geheele schip is voor zien van een luchtverwarmings-stelsel, dat het tegen polaire koude op kan nemen. Het laadvermogen is 3220 ton, terwül er plaats is voor 500 passagiers. Het merkwaardige van den proeftocht onder zoo buitengewone omstandigheden met dit prachtige schip is geweest, dat het tenslotte tijdens de vaart door de verte genwoordigers van de Russische regeering niet overgenomen is. Wü vernamen, dat de commissie voor overneming met enkele bezwaren tegen het schip voor den dag kwam. Hierover is uren lang van gedachten gewisseld. De directeur der Scheepsbouw Mü. stelde vast, dat de heeren bü ver-schillende proeven tqdens den tocht niet aanwezig zün geweest, doch dat de gebruikelüke genomen proeven volko men bevredigend verloopen waren. Ingevolge contractueele bepalingen is 55 procent van de bouwkosten reeds betaald. Na den proeftocht zün uitvoerige bespre kingen gehouden tusschen de directie van de Ned. Scheepsbouw Mü- en de leden van de overnemingscommissie. Op formeele be zwaren kon de overdracht van het schip he den nog niet plaats hebben, doch naar wü later vernamen, zal deze op a.s. Woensdag geschieden. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. jNaar het Engelsch van MARTIN FORLOCK. 28). „Gehoord? Gehoord? Wat gehoord?" bitste Knollys geïrriteerd, terwyl hü kolos sale rookwolken uitpafte. „Je gaat me toch niet vertellen, dat Langton „Ik begrüp je niet", zei de minister-pre sident met een koelen, afkeurenden klank in zün stem. „Dacht je soms, dat ik je op dit uur van den dag hier had laten komen, om over schandaaltjes met je te kletsen? Wat ik bedoelde is eh de zaak eh X". „O, mün hemel', riep Knollys uit. Die arme kerel, die op Hampstead Heath „Nee, nee, nee! Vannacht heeft een agent een man op het Embankment gearresteerd. Hg verklaarde, dat die man een revolver uit zün zak haalde en hem daarmee dreig de, welke verklaring door een ooggetuige bevestigd is. De man was een vreemdeling en kon nauwelijks een woord Engelsch spreken. De bladen van Otterworth ston den vanmorgen vol over den geheimzinni- gen misdadiger". Hü hield plotseling op met spreken en begon opnieuw te üsberen in de kamer van zün bureau naar het raam en vice versa Knollys ging rechtop zitten. „Te oordee- len naar je agitatie, zou ik zeggen, dat ze den verkeerden man te pakken hebben". „Ja, ja", zei de minister-president. „Waar om zou ik je anders hebben laten komen? Maar het is Barberoni's neef!" Knollys liet al den adem, die in hem was, met een lang aanhoudende fluittoon ontsnappen. Zijn ronde bolle wagen sche nen gedurende een enkel oogenblik een nuance lichter te worden, toen leunde hij met zün hoofd achterover en barstte plot seling in een daverend gelach uit. „Hou je kalm!" zei de minister-presi dent. Knollys veegde de tranen uit zijn oogen. „Vertel me alles!" De minister-president liep weer terug naar zün bureau en zette zich op den rand daarvan neer, terwül hü met een zware, ebbenhouten liniaal speelde. „Gisteren", begon hü, „is de jonge Bar- beroni, naar ik gehoord heb, zeer onver wacht verslagen in de kampioen tennis wedstrijden te Wimbledon". „Heb hem gezien", zei Knollys. „Onge looflik.' Niet dat Barberoni slecht gespeeld heeft, maar de jonge Culloch was als het ware geïnspireerd. Het beste enkelspel, dat ik ooit gezien heb. Ën weet je „Ja, ja, alles goed en wel" onderbrak de minister-president, „maar die nederlaag schünt den jongeman totaal van streek ge bracht te hebben „Erg beroerd!" zei Knollys. „Waarachtig! Volgens zün eigen verkla ring, die hü vanmorgen bü monde van een tolk gaf „Spreekt hü heelemaal geen Engelsch?" „Wat hij er van kent, schünt hem onder den drang van het oogenblik ontschoten te zün". „Drang, nee maar, die is goed!" zei Knollys. „Als ze hem voor X aangezien heb ben zal hij een ellendigen nacht gehad heb ben". Het beste wordt niet duidelijk door woorden. De geest, waaruit wij handelen is het hoogste. iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiM „Hemel nog toe, Knollys! Je wilt toch niet zeggen, dat „Je weet, ik wil alles zeggen! Ga maar door!" „Waar ben ik ook weer gebleven O, ja! Bü Barberoni's verklaring. Hü heeft toegegeven, dat h(j gisteren na zün onver wachte nederlaag alleen uitgegaan is en eh nogal heel wat gedronken heeft. Hü heeft ook nauwkeurig opgegeven waar hü tot, ik denk, ongeveer half twaalf geweest is. Daarna schünt zqn herinneringsvermo gen hem in den steek gelaten te hebben. Hü zegt, dat hij geruimen tüd rondgeloopen heeft. Het staat in ieder geval wel vast, dat hü zich op een tüdstip tusschen half twaalf en één uur op de Embankment be vond. Hü vroeg een agent om een beetje vuur. De agent was, zooals onder de tegen woordige eh ongunstige omstandig heden niet te verwonderen is, achterdoch tig. Bovendien begreep hü den jongeman niet erg goed. Het bleek nu, dat Barberoni daarop zün hand in zijn jaszak stak en er zoo'n nieuwerwetsch model sigarettenko ker uithaalde, dat net een revolver is De minister-president zag zich gedwongen zün verhaal af te breken Hü staarde mis prijzend naar zijn minister van oorlog, die npnieuw in zoo'n Homerisch gelach uitge barsten was, dat de ruiten er van rinkel den. „Neem me niet kwalqk hoor!" hikte Knollys eindelijk. „Maar je zult toch toe geven, dat de situatie niet van humor ont bloot is, niet waar?" „De humor van de situatie ontgaat me", zei de minister-president koe.l „Ik zie er absoluut het humoristische niet van in! Maar om verder te gaan: de agent die onder de gegeven omstandigheden naar mün overtuiging vrijuit dient te gaan trad resoluut op toen hü zich met een vuur wapen bedreigd zag. Hü sprong op Barbe roni toe en sloeg hem het wapen uit de hand. Ongelukkig genoeg vloog het over de borstwering van het Embankment in het water. Barberoni werd gearresteerd en naar het politiebureau in William Street gebracht, waar men hem vasthield. Hü was zoo overstuur door de teleurstelling van den middag en zün eh plengoffers van den avond en de (voor hem) volkomen onverklaarbare behandeling, die hü van de zü'de der politie ondervonden had, dat hij zich met geen mogeUjkheid verstaanbaar maken kon. Pas vanmorgen, toen men voor een tolk gezorgd had, was hij in staat om jjjeh zelf bekend te maken". De minister-president zweeg een oogen blik, om met een ondertoon van verbitte ring in zün stem te vervolgen: „Ik werd vanmorgen om het wat ongewone uur van half acht opgebeld. Het was Langton". (Hij had het over den minister van binnenland zaken). „Frensham had met hem gespro ken en Knollys, ook de ambassadeur „Van alle plagen, maniakken, dictators en. neven mogen wü verlost worden!" zei Knollys. „Dat ziet er alles bü elkaar geno men niet al te best uit, hè?" „Nou, een mooie boel!" beaamde de mi nister-president. „Als Barberoni zelf het te hooren komt „Als! Zeg liever, als hü het al niet ge hoord heeft. Wees toch niet zoo verduiveld onnoozel!" Hü blies sterk riekende rook wolken naar het plafond. „En hü heeft op een gunstige aanleiding gewacht om nu eens goed te" kunnen gaan optreden! Ja, het is een duivelJe weet, dit is een zaaltje voor Langton!" „Beste kerel, jü weet net zoo goed als ik dat het een zaakje voor Langton is!" „Beter!" zei Knollys. „Veel beter! Er zqn er, die zoo maar ongevraagd een porte feuille in hun schoot geworpen krügen. Waarom dat mag de hemel weten, en hü zal zich daar zeker niet over uitlaten...! Maar als jk het goed begrüp komt de heele zaak eigenlek daarop neer, dat je wilt dat ik naar Barberoni ga om met hem te spre ken". „Precies", zei de minister-president op gelucht. „Precies, jü bent de eenige, die..." „B, bè, bè!" interrumpeerde Knollys on behouwen. „De rest schenk ik je! Zal zien wat ik doen kan. Ik vlieg er vanmiddag nog naar toe". „Goed-, maarKnollys!" „Ja?" „Wat moeten we toch doen? Ik bedoel niet met Barberoni, maar wat den ver- schrikkelüken toestand in Londen betreft al die ontzettende moorden!" Spenser Knollys haalde de schouders op. „Ik ben er van doordrongen, werkelijk van doordrongen, dat er krachtige maatre gelen genomen dienen te worden", zei de minister-president, terwül hü opstond en opnieuw begon te Ijsberen. „Ongetwqfeld!" „Je bent het dus met me eens?" De mi nister-president draaide zich plotseling om en staarde zijn plompen collega, 'die in een nonchalante houding in zün stoel zal, met de grootste verbazing aan. (Wordt vervolgd)/

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6