lp ^rpuftrciale |p HIDDELBURGSCHE COURANT (a«ESCHE COURANT) Elk wur kan de groote aanval der Russen verwacht worden. 183e JAARGANG TWÏÏE BLADEN joiütfcaxjü uijau r^SZÏS7"^ EERSTE BLAD Dagblad- Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DINSDAG 2 JANUARI 10-19 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Hevige luchtbombardementen wan Finsche steden zijn de voorboden. De roode keurtroepen komen in het vuur. Do Russische oorlogsraad heeft besloten tot voortzetting van den oorlog tegen Fin land. Er wordt een massaal offensief op touw gezet, onder leiding van generaal Stem, die eerst tegen de Japanners heeft gevochten in Buiten-Mongolië. Aait het front zijn thans de Russische keurtroepen ingezet, mannen uit Siberië, die gewend zijn aan het strenge klimaat. Alleen bij Leningrad staan reeds 150000 man klaar, wachtend op het bevel om do Finsehe linies aan te vallen. Men ziet in de hevige luchtbombarde menten van de Finsche steden door de 'Rus sische luchtmacht een voorbode van het aangekondigde massale offensief. Moskou heeft hiertoe besloten, daar het hoopt, dat Finland nog geen buitenlandsche hulp van beteekenis zal hebben ontvangen, zoodat de strijd beter thans kan worden gevoerd dan wanneer Finland belangrijke versterkingen heeft gekregen. Op het oogenblik wordt voortdurend de roode infanterie naar voren geschoven, maai- de Finnen bieden succesvol tegen stand. DUIZENDEN DOODEN BIJ DE RUSSEN. Het Finsche. legerberieht meldt, dat de gevechten in midden-Finland' geëindigd zijn en dat de daar opereerende vijandelijke di- vis'es volkomen verspreid zijn. De Finsche troepen maakten zich meester van een ro ken oorlogsbuit, waaronder 27 kanonnen, 11 tanks, talrijke andere automatische wa penen, 150 automobielen en eën transport- afdeeling van 150 paarden. Aan de zijde van den vijand vielen duizenden dooden. De vij andelijke aanvallen aan het front bij Salja zijn afgeslagen en twaalf tanks werden ver nield. Op de Karelische landengte trachtte de vijand een aanval te ondernemen over het ijs van het bevroren Ladogameer. Doch de ze aanval werd afgeslagen en zes tanks werden vernield. Bij een gevecht te Kelja- vuosula maakten de Finsche troepen 51 ma chinegeweren, 50 kanonnen en 450 gewe ren buit, terwijl zij zestien tanks verniel den. EEN ROODE KRUIS-TREIN GEBOMBARDEERDJ Een ^Fjnsclie - ambüTancetrêi"n~cïïë Flcsche -ètrilussische gewonden vervoerde, is 1$ Ro- vaniemi, het Finsche hoofdkwartier ai het Noorden, door Russische vliegtuigen aan gevallen- De Russen lieten drie bommen vallen, die hun doel misten. Een verpleegster werd door een splinter in het gezicht gewond. De trein was van een duidelijk zichtbaar rood kruis voorzien. Later openden de Russische vliegers een machinegeweervuur b(6ven de straten van Rovaniemi. Na een hevig gevecht is een Russische aanval op de Finsche vooruitgeschoven stel lingen aan het front bij Salla afgeslagen. Twee Russische tanks ..werden buiten ge vecht gesteld. Beide partijen concentreeren sterke strijdkrachten in den sector-Salla, waar men weldra verbitterde gevechten verwacht. 20000 MAN VERSLAGEN, De correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet", die met personen uit de omgeving van maarschalk Mannerheim gesproken heeft, bevestigt, dat de Finnen bij Suomosalmi een groote overwinning be haald hebben. Een Russische divisie van 20.000 man werd daar verslagen. De Finnèn zijn thans tot zuiveringsoperaties overge gaan. DE FINSCHE ZELFMOORD PATROUILLES, .De Finsche skipatrouilles, die op Russisch grondgebied zijn doorgedrongen en de vij andelijke verbindingslijnen hebben bestookt, opereeren thans in de buurt van de stad Kandalaksja, welke op 85 km van de grens i in Rusland is gelegen. De patrouilles bestaan ieder uit 100 tot 200 mannen in witte overjassen. Zij z\jn er in geslaagd den spoorweg van Moermanks naar Leningrad op verscheidene punten af te snijden. In deze eenzame woestenijen, met een temperatuur van ongeveer 30 graden -bene den het vriespunt, zal een herstel.der spoor lijn een moeilijke taak zijn. Gemeld wordt, dat te Moermansk een ernstig tekort aan levensmiddelen merk baar is als gevolg van de Finsche operaties. De Finsche premier is niet pessimistisch In een interview met een vertegenwoordi ger van Reuter heeft de Finsche premier Ryti, verklaard: Het is mijn overtuiging, dgt de Bolsjewistische aanval op Finland van wereldhistorische beteekenis is. Die be telken is ligt in de omstandigheid, dat wij het eerste stadium vormen in het streven van het bolsjewisme om zijn leer met ge weld aan de geheele wereld op te leg gen. Wanneer de oorlog tusschen de Europee- sche groote mogendheden voortgaat, zullen de slachtoffers en het leed in elk dezer lan den de sociale structuur ondermijnen en den bodem voorbereiden voor de verbrei ding van het bolsjewisme. Herstel van den vrede, van veiligheid en goeden wil tus schen hen is de gemeenschappelijke en vu rige nieuwjaarswensch der geheele mensch- hëid. Sprekende over den Russischen aanval zeïde Ryti: Tegenover de steeds nieuwe massa's ma teriaal, die tegen ons in het veld geworpen worden uit eindelooze voorraden, zullen aan onzen kant dezelfde Finsche bataillons staan met dezelfde, beperkte, onvoldoende ■munitie. Wij weten echter, dat de harten der beschaafde naties bij ons zijn en da' haar handen ons binnenkort zullen helpen. Wat tot dusverre geschied is, heeft ons de volledige verzekerng gegeven, dat hulp ko men zal, dat zij op voldoende schaal zal ko men en dat zjj op tijd zal komen". Nieuwe rampen teisteren Turkije. Ma de aardbevingen thans stormen en overstroomin gen. Na de heftige aardbevingen, waarbjj tienduizenden het Iepen verloren, is Tur kije door nieuwe natuurrampen geteisterd. Sedert, eenige dagen hebben in het Wes ten des lands hevigè plasregens en stor men gewoed. Groote gebieden staan onder water; talrijke dorpenzijn geheel geïso leerd Vele huizen zijn door de sterk gezwol len beken en rivieren weggeslagen; tien tallen personen kwamen om. Op vele plaatsen staat het water twee meter hoog De bevolking van twintig dor pen heeft de wijk genomen naar de ber gen, maai- honderden dorpelingen zijn door het water geïsoleerd. Gendarmes en afdeelingen militaire pioniers brengen met roeibooten de bewoners in veiligheid De snelle was van het water deed de dijken te Kemal Pasja bezwijken, waar door enorme watermassa's over het land stroomden. Huzen stortten in en beddlven de bewoners onder het puin; andere per sonen verdronken De materieele schade is aanzienlijk. De laatste berichten melden, dat het overstroomingswater weer begon nen is langzaam terug te vloeien naar de rivierbeddingen De ongerustheid der be volking is echter door het regenachtige weer gestegen. Vreeselijke stormen woeden op de Zwarte Zee en men vreest, dat vele sche pen verloren zijn. Het in Istanboel tiruis- behoorend stoomschip „Turkan", groot 604 ton, is. naar gemeld wordt, gezonken mei een bemanning van 20 koppen en met de geheele lading Geweldige golven beuken op de Turksche kusten. Het zachtere weer heeft de hoop ge wekt, dat de dringendste hulp en het be graven der dooden van de aardbevingen binnen tien dagen voltooid kunnen wor den 300 personen zijn omgekomen dooi de overstroomingen in het Noordwesten van Turkije. Militaire ingenieurs bouwen pontonbrug gen om personen in dorpen, die geïsoleerd zjjn, te redden Aangezien het water op sommige plaatsen twee tot! 'drie meter hoog staat, komen steeds meer menschen in gevaar. Vele duizenden door angst op gejaagde mannen, vrouwen en kinderen vluchten half gekleed voor het stijgende water Zij hebben te Hjden onder de bit tere koude. Men vreest, dat de volle om vang der overstroomingen eerst over i scheidene dagen bekend zal worden, v.! neer reddingscolonnes overal in de o-< stroomde gebieden zullen zijn doorgedron gen. SNEEUWSTORMEN BELEMME- MEREN HET REDDINGSWERK. Over de aardbevingsramp in Anatolië zijn nieuwe bijzonderheden ontvangen. Reizigers verhalen dat heele 'dorpen zijn ingestort en daarna zijn ingesneeuwd, waar door het zelfs onmogelijk werd de geteis terde plekken te herkennen De sneeuw storm woedt voort en verhindert den vlieg tuigen levensmiddelen en brandstoffen voor de slachtoffers uit te werpen. - sneeuwmodder maakt de wegen voor de auto's onbegaanbaar en de spoorlijnen zijn op talrijke plaatsen vernield Uit Istanboel zijn schepen vertrokken naar de havens van de Zwarte Zee in de buurt van de ge- Groote brand in bet Pauselijk paleis te Rome Mem schat de schade op miltioenen. In den Oudejaarsnacht) als men de be richten gelooven mag:->om precies twaalf aui' is urand uitgec -ken m net pause? njk paleis te Rome. Het vuur lieeft enor me schade aangericht Welke men voor- loopig schat op eenige jnillioenen lires. Sinds ongeveer 2 li j- r is men bezig ge weest met restauratï aan het pause lijk paleis. Nog sleea» -as dit omgeven door houten steigers, zo-dat het te be grijpen is dat de brand onmiddellijk een groóten omvang aannam. Daar eenige dagen tevoren ook reeds een begin van brand in het paleis was gebluse.^it, ligt het voor de hand, dat men de mogelijkheid van opzet aanwezig acht. De Italiaansche politie stelt dan ook een nauwkeur onderzoek in. De brandweer is 24 uur bezig geweest met nablusschen. Er zijn géén menschenlevens te betreuren. De brand veroorzaakte in het feestvierende Rome groote opschud ding. „Duitschland denkt niet meer aan vrede" Men meldt ons uit Berlijn: In een mede- deeling van semi-offit-ieele Duitsche zijde wordt o.m. gezegd: „Teekenend voor de stemming in politieke kringen hier is het, dat nergens de vraap- verdt opgeworpen, of het nieuwe jaar den vrede zal brengen. Men overdnjft welLc... net, wanneer men constateert, dat niet al leen bij alle vooraanstaande instanties, maar iok bij de bevolking de. gedachte aan vrede volkomen op den achtergrond geraakt is en plaats heeft gemaakt voor het inzicht dat deze oorlog, welke Duitschland opgedron gen is, niet alleen in het belang van hei eigen land, maar in dat van geheel Europa, tot een zegevierend einde moet worden ge bracht. Algemeen bestaat het vaste vertrouwen -lat Duitschland op een] wijze, waarvan zijn tegenstanders zich voorloopig geen denk- beelcl kunnen vormen, -in staat zal zijn d' overwinning te verzekeren. Welke plannen men 'n dit verband940 heeft, is na- uurli.jk -het geheim van de hoogste krin gen der regeering". Rusland vraagt hulp van 200.000 Duitsche technici. Voorwaarde voor samenwer king? De Berlijnsche correspondent van he' Deensche blad „Poüliken" bericht, dat St? lin aan de Duitsche regeering heeft ge vraagd om 200.000 Duitsche technici, inge nieurs en deskundigen voor het reorgani seeren van het Russische economische le ven, in het bijzonder van het. transport systeem. De correspondent voegt hieraan toe, dal de Sovjet-Unie niet in staat is den veldtocht in Finland voort te zetten, tenzij onmid dellijk deskundige hulp wordt verleend. A' le Duitsche technici, die naar Rusalnd gaan. krijgen geheel de vrije hand en hen wordt m goed salaris aangeboden. De DuitschRussische samenwerking, al dus de correspondent, hangt voornamelijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp en het is alleen de vraag of Duitsch land op het oogenblik zooveel menschen zal Kunnen missen. Generaal Franco over den huidig en oorlog. „De poort geopend voor het Aziatische barbarisme". Generaal Franco lieeft gisteravond radiorede gehouden, waarin liü o.m. ook sprak over den huidigen oorlog in Euorpa. Franco zeide, dat deze voor een groot deel te wijten is aan internationale speculanten. Hoe langer het conflict duurt, des te min der is het gerechtvaardigd. Wat ook het resultaat moge zijn, het zal een catastrofe zijn. Wanneer eenmaal, de dijken van de dis cipline zijn gebroken en men zal oogsten, wat gedurende zooveel jaren van demago gie is gezaaid, dan zullen vele volken het lijden kennen, dat Spanje heeft doorge maakt. Ons land heeft drie jaar gestreden om de volken van Europa te redden en het vereenigt zijn stem met die van het hoofd der kerk en met die van het imperiale Ita lië, alsmede zooveel andere mogendheden, die een einde hebben willen maken aan het conflict, welke het Aziatische barba risme de poort; naar het Westen opent. Spanje zal in deze gespannen dagen een heldhaftige eensgezindheid bewaren en is bereid het hoofd te bieden aan iederen toe stond, welke door den oorlog in Europa zal worden geschapen. teisterde gebieden. In bet geheele land werden de nieuwjaarsfeestelijkheden afge last Er worden hulptremen gevormd met medewerking van het Amerikaansche zie kenhuis te Istanboel. De hoeveelheid boonen en capucijners nog onvoldoende voor distributie. Elke verkoop aam kei publiek verbodem. Naar aanleiding van de van verschillende gesteiue vraag, wanneer - met de distributie van bruine boonen en capucij ners zal worden begonnen, betreurt cle mi nister van economische zaken te moeten mededeelen, dat de voorraden van deze ar tikelen nog niet voldoende zijn om tot distri butie te kunnen overgaan. Men bedenke, al dus de minister, dat in normale tijden deze boonen eerst geleidelijk, naarmate de boe ren gereed zijn met dorschem aan de markt komen. Bij cle distributie effiter moet op bepaald oogenblik de geheele voor den consument beschikbaar gestelde hoeveel- ueid aanwezig zijn en gereed liggen u,j u. winkeliers. Om een half pond per persoon te kunnen distribueeren is reeds een mi- nimumvoorraad van 2.100X00 kg noodig, welke hoeveelheid in de practijk nog be langrijk grooter moet zijn, omdat aan de winkeliers niet afgepast geleverd kan wor den, wat zij denken voor de klanten noodig te hebben. Een marge van plm. 50 pet. moet zeker aanwezig zijn om te voldoen aan den redelijken eisch dat, wanneer met de distributie wordt begonnen, het artikel ook inderdaad allerwegen bij de detaillisten •krijgbaar is. De thans van overheidswe ge ingenomen hoeveelheid is niet voldoende om met de distributie te kunnen aanvan gen. Bovendien moest van deze toch al on voldoende hoeveelheid nog onlangs een groot deel voor de voedselvoorziening van de militairen worden afgestaan. Daarnaast moeten dan nog de behoeften van ziexen- huizen en scheepvaart bevredigd worden. Een en ander heeft tot gevolg, dat eerst met vertrouwen tot een goed loopende distributie kan worden begonnen, wanneer ongeveer de helft van den totalen oogst hier te lande is ingeleverd. Ondanks het feit, dat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke ve'rhooging van de prij zen der bruine boonen, witte boonen en ca pucijners is overgegaan, zijn deze produc ten nog niet in voldoende mate bij de pro vinciale voedselcommissarissen geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele land arbeiders door de mobilisatie aan hun werk zijn onttrokken, waardoor het dorschen later dan anders geschiedde. Vermoedelijk zijn er ook onder de landbouwers, die vc raden hebben vastgehouden in de hoop op hoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald in der lègaïen handel. Het spreekt vanzelf, dat de laatste handelwijze, welke' getuigt van een volkomen gebrek aan gemeenschapszin, niet genoeg afgekeurd kan worden. De minister heeft dan ook besloten en kele maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van boonen en capucijners hoopt te bevorderen en daardoor het instel len van de distributie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het afleveren en vervoeren onder meer van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners verboden. Tot dus verre is van deze verbodsbepaling evenwel ontheffing verleend voor zoover betreft de aflevering aan uiteindelijke verbruikers. Deze ontheffing is nu ingetrokken. Elke verkoop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is derhalve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterkste aangeraden tot inlevering bij de provinciale voedselcommissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de controle op de vermelde verbodsbepalingen zeer zal wor den verscherpt. Mocht blijken, dat desondanks de ge noemde producten nog niet in voldoende mate worden ingeleverd, zoo zullen verder gaande maatregelen genomen worden. Het ligt namelijk in het voornemen van den minister om, indien onverhoopt nog niet tot voldoende inlevering zal worden overgegaan, de totstandkoming van een ko ninklijk besluit te bevorderen, w a a r b ij het voorhanden en in voor raad hebben van bruine boonen, witte boonen, grau we erwten en capucijners in ongedorscliten toestand met ingang van 22 Januari 1940 zal zjj ii verboden. Het gevolg van deze bepaling zal dan zjjn, dat elke teler verplicht is de door hem geoogste hoe veelheden bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners te dorschen, indien hij zich althans niet wil blootstellen aan inbeslagneming van de in ongedorsch- ten toestand aanwezige partijen. Zooals overigens bekend zal zijn, is het dorschen, met het oog op de controle zonder verlof verboden. Dit verlof wordt door de provinciale voedselcommissarissen of plaatselijke bureauhouders op aanvrage verleend in den vorm van een algemeenè of bijzondere öorschvergunning. De minister vertrouwt, dat hij vooral van de landbouwende bevolking zooveel mede werking zal ondervinden, dat ook zonder het treffen van nog verdergaande maatre gelen binnenkort voldoende boonen aanwe zig zullen, zijn om het Nederlandsche volk van dit zoozeer .begeerde voedsel te kunnen voorzien. Teneinde in den overgangstijd, waarin de verkoop van boonen, grauwe erwten en ca pucijners verbonden zal zijn, diegenen niet te benadeelen, die aan deze peulvruchten op medische gronden behoefte hebben, zal een aparte regeling voor zieken en daarmee ge- lijkgestelden worden getroffen. Ook met de bijzondere behoeften van ziekenhuizen zal rekening worden gehouden. Vrouw ia de bosschen verdwaald eu vau uitputting gestorven. Op een zeer eenzame plek in de Konigs- bosschen bij Schaarsbergen heeft 'n jacht opziener onder een groep lage dennen, het in ontbinding verkeerende lijk van een vrouw gevonden. Een inwoner van Arnhem heeft aan de bijna vergane kleeding en het schoeisel kunnen vaststellen, dat het t lijk is van zijn sedert Maart van dit jaar ver miste echtgenoote, de 40-jarige mevrouw A de V. Na sectie op het lijk en een uitgebreid onderzoek door de Arnbemsche politie is komen vast te staan, dat van eenig misdryf geen sprake is, meldt de Te). De vrouw schijnt dit voorjaar in de uitgestrekte Ko- nigsbosschen langs den Apeldoomschewcg verdwaald te zijn geraakt en is vermoede lijk na urenlang rondgezworven te hebben, van uitputting ergens neergezegen en wel licht van koude en honger omgekomen De Koningsbosschen zijn zeer uitgestrekt en verlaten. Ondanks de vele keeren, dat de bosschen sedert de vermissing van de vrouw werden afgezocht en de talrijke drijfjachten, die deze maand in de buurt werden gehouden, vond men nooit eenig spoor van haar. In verband met verschillende omstan digheden is de ontdekking van het stoffe- ïyk ovei'schot, die 'door den jachtopzie ner, den heer C. Pluim te Schaersbergen. Zondag j 1 reeds gedaan werd. eenigen tyd stil gehouden. Nu er echter noch bij het onderzoek van de politie, noch bij de sectie op het ïyk, aanwyzigigen gevonden zijn. die op eenig misdryf duiden en wordt aangenomen, dat de vrouw door honger en dorst om liet leven gekomen is, was er geen reden meer geheimhouding in acht te nemen. Duitschland hervat de handels besprekingen met Finland. Volgens een bericht uit Finsche bron, heeft Duitschland besloten de handelsbe trekkingen met Finland te hervatten, meldt Reuter. Toen de Russisch-Finsche oorlog begon, brak de Duitsche regeering de on derhandelingen met Helsinki af, terwijl alle uitvoer en betaling van reeds ontvangen goederen gestaakt werden. Thans zijn de onderhandelingen hervat. De volgende week zal het handelsverkeer weder normaal zpn. (Maar hoe kan dat? Red. M. C.l. Zip broer doodgeschoten. Vannacht heeft de 30-jarige A de O. te Jaarsveld zün 27-jarïgen broer J. M. den O- met een geweer doodgeschoten Het slachtoffer was bij zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks ha'f één tot de schietpartij gekomen, waarbij J M den O werd gedood Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide, broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik ge- vestigden arts gewend om geneeskundige hulp te halen Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevol gen van de schotwonden overleden. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld De sterkte van het Britsche leger. Reuter meldt uit Londen: Indien, zooals men verwacht, in het nieuwe jaar een ko ninklijk besluit afkomt inzake de inlüving van nieuwe lichtingen, tot de 28-jarigen, het Britsche leger een sterkte bereiken van minstens 2 500,000 man, ongerekend nog de overige strijdkrachten en de bijdra gen van de dominions, Britsch-Indië en de koloniën. In den vorigen oorlog heeft 't Britsche imperiale leger een sterkte bereikt van bij na acht miH'oen man. Volgens bevoegde schattingen was de sterkte van het Brit sche leger in begin October een millioen man, waarbij sindsdien zeker nog een half millioen is gekomen. De recruten van de nieuwe lichtingen zouden tezamen nog on geveer een millioen man opleveren. SPAANSCH PASSAGIERSSCHIP OP ZEE DOOR BRAND VERNIETIGD. Het Spaansehe passagiersschip „Cabo San Antonio" (12.275 ton) is midden op den At- lantischen Oceaan in brand geraakt. De be manning, geholpen door de passagiers, heeft eerst getracht het vuur te blusschen, maa>v*/' moest weldra S.O.S.-seinen uitzenden. Het schip had 200 passagiers aim boord. Een Fransche torpedojager nam hen. met de be manning, aan boord. Later ging een groot aantal van de geredden over op een Bel gisch en een Zuidslavisch schip. Onder hen was de chef van de Spaansehe generale staf, generaal Juan Vigon Diaz. De „Cabo San Antonio" is gezonken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1