UIT DE PROVINCIE ZEELAND IN 1939. TEGEN DE WETj DE FINANCIEELS PLANNEN VAN ONZE REGEERING. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. No. 307. Spoedige uitgifte van semi-gedwongen leening verwacht. Stemming ter beurze weifelend na een aanvankelijke verbetering. NU JANUARI 1940 MINISTER STEENBERGHE BEZOEKT ZIJN BELGISCHEN COLLEGA. (Wordt vervolgd), Financieel economisch weekoverzicht Ons overzicht van deze week omvat slechts enkele beursdagen en daar er aan het einde van het jaar gewoonlijk toch reeds een vrij beperkte handel plaats heeft, valt er over het verloop van de markt zelf betrekkelijk weinig op te merken. Na een tamelijk vaste stemming kort voor ds Kerstdagen, was de stemming bij hervat ting van den handel op Woensdag terug houdend, terwijl er Donderdag hier en daar kleine koersverliezen voorkwamen Hierbij kan worden opgemerkt, dat het koersverloop van New York teleurstellend was en waarschijnlijk was dit dan ook de voornaamste oorzaak, van den recenten terugslag van onze beurs. Er waren evenwel verschillende kwes ties, die in financieele kringen de aan dacht vroegen en waarover men gelegen heid had van gedachte te wisselen. Uit den aard der zaak worden de gebeurtenis sen op financieel en economisch gebied met meer dan gewone belangstelling ge volgd. omdat men zich er wel van bewusj. is, dat de oorlogstoestand ingrijpende ver anderingen op velerlei gebied met zich kan brengen. la de eerste plaats is het verzenden van de aanslagbiljetten betreffende de op centen op de gemeentefondsbelasting aan leiding geweest tot bespreking van de vermoedelijke financieele plannen van den minister. Wij vestigen er in dit verband evenwel de aandacht op, dat deze navor dering op inkomstenbelasting geen enkel verband houdt met de zwaardere lasten waarvoor de schatkist wordt gesteld in verband met de buitengewone omstandig heden Immers deze heffing heeft uitslui tend ten doel het tekort te overbruggen op de gewone' begrooting, die reeds was vastgesteld voor het uitbreken van den oorlog en waarin dus ook geen rekening kon worden gehouden met de sterk ver hoogde buitengewone uitgaven. Het heeft in financieele kringen eenige verwondering gewekt, dat minister De Geer nog altijd niet met uitgewerkte plannen is- gekomen op welke wijze hij de kosten van de mo bilisatie en andere uitgaven, die met den oorlogstoestand verband houden, denkt te dekken. Wel werden daarvoor bij de be grooting enkele groote lijnen vastgesteld en zoo weet men reeds, dat het in de bedoeling ligt, om ook thans weder een oorlogswinstbelasting te gaan heffen, ter wijl verder het plan bestaat om de be staande dividend- en tantièmebelasting te vervangen door een winstbelasting op ven nootschappen. Nu liepen er deze week geruchten, dat deze winstbelasting van terugwerkende kracht zou zijn tot 1 Jauari 1939 en dat voor één jaar dus de dividend- en tantième belasting behouden zou blijven. Is zulks inderdaad het geval, dan zou de winstbelasting neerkio.men op een extra he'ffingvoor maatschappijen Of deze ge ruchten juist zjjn, valt op het oogenblik nog niet te beoordeelen. Mocht dit wel het ge val zijn, dan zal men al dadelijk voor de moeilijkheid staan, dat, indien een derge lijk voorstel niet spoedig tot wet mocht worden verheven, verschillende maatschap pijen reeds hun balans over 1939 zouden hebben afgesloten, waarin dus met de ex tra heffing geen rekening zou zjjn gehou den. Een dergelijk plan Hjkt ons daarom trent technisch moeilijk doorvoer baar. Aan den anderen kant kunnen wij ons voor stellen, dat de minister er weinig voor voelt om een dergelijke belasting eerst voor het jaar 1940 in toepassing te bren gen, omdat de inkomsten dan eerst in 1941 zouden gaan vloeien. De groote fout is hier echter, dat zoolang getalmd wordt met het indienen van de betreffende finan cieele plannen. DE TE VERWACHTEN OOR- LOGSBELASTi NU Hoever men met een eventueele oor logsbelasting zou gaan is overigens nog niet bekend In den vorigen oorlog bedroeg deze 30 van de aangetoonde extra winsten, doch vermoedelijk zal een der gelijk heffingspercentage thans niet vol doende worden geacht. Overigens lijkt het. waarschijnlijk, dat een dergelijke belasting thans niet veel zou opbrengen, tenzij er in de toekomst belangrijke veranderingen in het economisch leven mochten intre den, zulks asl gevolg van sterke prijsstij ging Het laatste lijkt ons alleen mogelijk voor zulke ondernemingen, waarvan het bedrijf buiten Nederland is gelegen, zooals de Indische cultuurmaatschappijen, Konin klijke, Unilever, de scheepvaartmaatschap pijen enz. De ondernemingen, die geheel afhankelijk zijn van de prijsvorming hier te lande, zullen waarschijnlijk door de overheidscontrole op de prijsvorming nooi1 in de gelegenheid zijn om buitengewone winsten te maken tenzij deze voortsprui ten uit verhoogde omzetten, maar in zul ke gevallen dient men toch rekening te houden met de wenschelijkheid van ver hoogde afschrijvingen en reserveeringen voor vernieuwingen Op al deze gronden Hjkt het dus waarschijnlijk, dat het in de zen oorlog niet zal gelukken om een groot deel van de mobilisatieuitgaven te dekken door een O. W -belasting. LEENEN. Zoolang er nog geen nieuwe heffingsbron nen zijn aangewezen, zal de regeering haar toevlucht moeten nemen tot het uitgeven van leeningen. Het resultaat van de eer ste emissie in dezen oorlog is niet bepaald bemoedigend geweest. Zooals men weet zal er van de 240 millioen, die van het publiek gevraagd werden slechts 100 millioen in de Schatkist vloeien en dit be drag, hoe omvangrijk ook op zich zelf, is verreweg onvoldoende om de vlottende schuld in eenigszins belangrijke mate te doen inkrimpen. De nieuwe weekstaat van de Nederlandsche Bank toont aan,, dat het bedrag aan rechtstreeks geplaatste schatkistpapier al weer verder is geste gen van 58 tot 61 millioen. Deze vorm van financiering is een zuivere inflatie Indien de regeering de opbrengst van de leening na de storting van 2 Januari aan wendt tot terugbetaling van dit bedrag dan zal er slechts een bescheiden som van 39 millioen overblijven om de uit gaven van de komende weken te bestrij den, zoodat' aan aflossing vein het ver vallende schatkistpapier zonder nieuwe uitgifte nauwelijks kan worden gedacht Zoo blijft dus voorloopig de vlottende schuld, ondanks de leening, in het gunstig ste geval op hetzelfde niveau schommelen en aan de absolute noodzakelijkheid dat zeer spoedig een semi-gedwongen leening zal moeten worden uitgegeven, behoeft dan ook niet te worden getwijfeld. Deze leening zal, zooals men weet. hetzelfde percentage dragen als de vorige leening De bepaling zal echter worden gemaakt, dat bij niet plaats ing de uitgifte van een gedwongen leening zal volgen, die een la gere rente zal dragen. Daar voor een se mi-gedwongen leening de volle medewer king van de institutione.ele beleggers mag worden verwacht, lijk't de volteekening van zulk een leening, r.eeds bij voorbaat zoo goed als verzekerd. Wij hebben reeds opgemerkt, dat het verloop van de beurs geen sterke koers- bewegingen te zien gaf. Voor industrieele fondsen bestond later een tamelijk gedruk te stemming, althans voor aandeelen Phi lips. Daarentegen is men optimistisch ge stemd ten aanzien van de vooruitzichten der fabrieken tot vervaardiging van spoor- wegmaterieel. De spoorwegen hebben nl. een order geplaatst van 14 millioen, waarvan Beynes, Werkspoor en Allan zul len profiteeren. In totaal zullen 221 rij tuigen worden besteld. Bij de Gebr. Stork is de gang van zaken eveneens bevredigend. In 1939 werd volgens mededeelingen va: de maatschappij een groot aan+al Diesel motoren-installaties afgeleverd en in op dracht ontvangen De fabriek heeft thans nog vele motoren in bestelling De meeste belangstelling ter beurze ging overigens uit naar cultuuraandeelen In de maand Januari zal een commissaris vergadering van de Koninklijke worden gehouden, waarin een beslissing zal wor den genomen over de vraag of er een in- terimdiv'dend zal worden uitgekeerd Luidt deze beslissing bevestigend, dan za het dividend ook meteen worden vastge steld. Wij hoorden, dat de financieele re sultaten zeer bevred;gend moeten zijn er dat de maatschappij wel in staat zou zijn om een behoorlijk dividend uit te keeren Het is echter mogelijk, dat er in verband met de omstandigheden een zekere terug houding wordt betracht. De omstandigheden voor de rubbercul tuur blijven gunstig Berekend wordt, dat de gemiddelde prijs te Londen uitgedrukt in Nederlandsch Courant per half kg in 1939 33% cent heeft bedragen tegen 29% cent in 1938. Het is echter niet alleen de hoogere prijs geweest, die de financieele resultaten gunstig zal beïnvloeden, maar ook de verhoogde standaardproductie en het hoogere uitvoerpercentage Dit laat ste bedroeg gemiddeld 58% tegen 55 in 1938. Voor het eerste kwartaal bedraagt het uitvoerpercentage echter naar men weet 80 zoodat de vooruitzichten van de winstcapaciteit, zeer gunstig zijn Ook de prijs waartegen thans wordt verkocht is weer eenige centen hooger dan het ge middelde over 1939. Wat de tabaksmaatschappijen betreft, is aangekondigd, dat er in Indië in Ja nuari een inschrijving van Sumatra tabak zal worden gehouden en wel van die par tijen. die voor Amerika geschikt zijn De andere tabak wordt echter naar Neder land verscheept en er is reeds een belang rijke hoeveelheid onderweg. Als de eerste zending hier is aangekomen, zonder dat deze in Britsche havens is aangehouden dan lijkt het waarschijnlijk, dat ook de volgende verschepingen geen stagnatie zullen ondervinden Eenige afspraak is omtrent het doorlaten van de tabak tus- schen Nederland en Engeland niet ge maakt; maar het zou toch een groote on rechtvaardigheid zijn, indien de tabak, die nog geen bestemming heeft en dus he* eigendom is van de Nederlandsche onder nemingen, als contrabande zouden worden beschouwd. Voor suikeraandeelen bleef de stemming tamelijk opgewekt, doch groote fluctuaties kwamen niet voor Er vonden ook geen af doeningen van beteekenis plaats. Wij hebben hierboven reeds opgemerkt, dat het verloop van de New Yorksche beurs is tegengevallen De markt stond sterk onder den invloed van berichten over een vermindering van de bedrijvig heid in de staalindustrie. Of deze vermin dering zal aanhouden, valt op het oogen blik nog niet met zekerheid te zeggen Sommigen zijn geneigd om in dit verschijn sel een voorbode te zien van een achter uitgang van de conjunctuur. Deze conclu sie lijkt echter vooralsnog voorbarig Zeer gunstig is de situatie in de Amerikaansche kunstzijde-industrie en hier ter beurze heeft dan ook regelmatig handel plaats in de betrokken shares, ook al in verband met de bevredigende dividenden, die kor telings werden gepubliceerd. Het zijn de laatste dagen vooral American Enka ge weest, die kooplust trokken. In New York bestaat echter eenige vrees, dat de regeering maatregelen zal nemen om be paalde goederen aan controle te onder werpen uit een oogpunt van landsverdedi ging. Men vreest, dat men hierdoor van den eenen controle-maatregel in den an dere zal vallen, terwijl tenslotte ook nog de onzekerheid aangaande de belasting plannen remmend op de ondernemingslust hebben gewerkt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 3-3% Nederland 1938, 83%, 83%, 83% Ned. Handel Mij. 84%, 82% Amsterdamsche Bank 88%, 85% Unilever 95%, 100, 97, 97% Phillips 130%, 131%, 124%, 128 Bethl. Steel 61%, 5915/16 Kon. Petrol. 261, 269, 266%, 267% A'dam Rubber 203, 206%, 203% H.V.A. 400, 406, 400, 401% Deli Batavia Mij. 119, 124%, 119% Deli Mij. 119, 124%, 119% Senembah 135, 140, 138% Een overzicht te schrijven over onze pro vincie betreffende een jaar als 1939, heeft bijzondere bezwaren. Het geheele jaar door heeft men immers geleefd in oorlogsvrees of oorlogswerkelijkheid. Reeds vroeg in het voorjaar kreeg onze provincie liggende aan de watergrens, waardoor zonder voorzorgs maatregelen eventueele aanvallers uit het Westen het wat al te gemakkelijk zouden hebben de kustwachters op hun post en de laatste vier maanden des jaars was Zeeland, voor een groot deel met landverdedigers be zet. Maar dat wil niet zeggen, dat er niet het geheele jaar door voortgewerkt is aan „vre- desarbeid", dat er niet verschillende dingen gebeurd zijn, die wel op den laatsten dag van het jaar in herinnering mogen worden gebracht. Als wij hierboven spraken van voort werken, dan denken wij aan het ge reed komen van de beide nieuwe op de Schelde gebouwde mailbooten van „De Zee land", die resp. op 14 Januari met vertra ging door H. M. de Koningin en op 25 Maart zeer vlot door Z. K. H. Prins Bern- hard in de Scheldestad te water werden ge laten. Helaas nadat deze booten enkele maanden als de trots van de Zeelandlijn tusschen het contingent en Engeland geva ren hadden, kwamen zij op te liggen en wat erger was: tenlotte moest de Zeeland haar geheelen dienst stop zetten en met groote angst vraagt men zich af „Waar moet dat heen?" Om te blijven bij het varen, denken wij aan het besluit tot aanbouw van een nieu we veerboot voor de provinciale lijn Vlis- singenBreskens eveneens op de Schelde. Moge deze na afbouw kunnen varen zonder dat er nog aan mijnengevaar hoeft te wor den gedacht. Er komt in de toekomst zeker verande ring in de andere bootveren op de Wester- schelde, als de havens onder Kruiningen en aan den Perkpolder gereed zijn, terwijl het bestaan van de lijn TerneuzenVlissingen aan een steeds dunner wordend draadje zal hangen. In verband hiermee zij tevens her innerd aan het opheffen van het personen vervoer op de spoorweglijn TerneuzenSel- zaete. Terugkeerende naar de andere zijde van de Braakman, naar West Zeeuwsch Vlaan deren, denken wij aan de daar gehouden Zwintentoonstelling, die zeker hard heeft medegeholpen aan de grootere bekendheid van dit schitterende plekje natuur. Zooals ook met de onder Middelburg te noemen tentoonstelling het geval was, maakte de oorlog een einde aan het werken van de goede bedoeling van de organisatoren. Na tuurlijk had de tentoonstelling mede ten doel als onderdeel van de algemeene actie inzake vreemdelingenverkeer, het bezoek van gasten uit ons land en daarbuiten te vergrooten. Dit vreemdelingenbezoek was zeker nog van groote beteekenis, maar niet in de laatste plaats aan deze bron van in komsten is einde Augustus een vroegtijdig einde gemaakt door de afkondiging van de algemeene mobilisatie. Maar laten wij terugkeeren tot vóór dit noodzakelijk, doch droef gebeuren. Dan denken wij er'aan, dat ook dit jaar Zeeland weer herhaaldelijk gelegenheid heeft ge had blijk te geven van zijn groote aanhan kelijkheid aan ons vorstenhuis. Dit was reeds mogelijk bij het bezoek van H. M. de Koningin in Januari aan Vlissingen en Middelburg en in Maart toen Prins Bern- hard niet alleen de „Beatrix" voor de „Zee land" te water liet loopen, maar ook Mid delburg en een deel van Zuid-Beveland be- NU moet U profijt trekken van wat wij U, evenals andere jaren, bieden. Prijs verlagingen van 2050 op interieurs, die op tentoonstellingen werden geëxposeerd en daarom niet als splinternieuw kunnen worden verkocht. Ook 855 karpetten, waar onder een kleine 300 echte Perzen, gaan om dezelfde redenen in de jaarlijksche op ruiming. Januari is de maand voor een echt koopje bij Van Reeuwijk's Maatschap pij voor Woninginrichting Kipstraat Coolsingel Rotterdam. (Ingéz. Med.) zocht en de bevolking voor het eerst gele genheid had spontaan haar hulde te betui gen aan den gemaal van onze Kroonprin ses. Toen in Juni plotseling de mare -ver spreid werd, dat de „Piet Hein" met zijn vorstelijke passagiers in de Zeeuwsche wa teren gesignaleerd was, bleek de aanhanke lijkheid zeker niet minder al zou eenige meerdere bescheidenheid van de zijde van het publiek op dat oogenblik een sieraad zijn geweest. Het enthousiasme steeg ten top, toen op 5 Augustus de mare weer klonk „Er is op Soestdijk weer een prinsesje geboren". Toen is er alom en ook in de meeste Zeeuwsche plaatsen evenals op 7 Augustus, den nationalen feestdag, volop gejubeld om de geboorte van Prinses Ire ne. Hoe mooi is het toch, dat thans door middel van radio en film het vorstenhuis zoo veel nader tot de bevolking kan wor den gebracht, zooals juist in deze donkere Decemberdagen weder onomstootelijk is ge bleken. Het nu ten einde spoedende jaar heeft ook weer de periodieke verkiezing van le den van de Provinciale Staten en de ge meenteraden gebracht. Bij de verkiezingen zjjn geen groote veranderingen voorgeko men, doch de invloed van de anti-rev. par tij in de Prov. Staten van ons gewest ver minderde, en zij was verplicht een harer beide plaatsen in het dageljjkseh bestuur der Provincie af te staan aan haar naaste buurvrouw, de Christelijke Historische Unie terwijl de R. K. Staatspartij den nestor van de Staten in Ged. Staten verving door een jeugdiger kracht. Het dus eenigszins gewijzigde college heeft succes te boeken gehad met het voor stel inzake de Zegam en met groote belang stelling zullen velen in de komende jaren nagaan of het genomen besluit juist was en of de samenwerking van de P.Z.E.M. met haar jongere Zuster, de ZEGAM, tot goede resultaten zal leiden. Een statenbesluit, dat oogenschijnlijk steeds nader bjj de verwezenlijking komt, is dat tot bouw van een brug over de Zand- kreek. Hoogere instanties verleenden de hoog noodige medewerking, doch nu doet zich de vraag voor hoe te voorzien in het geen door de huidige omstandigheden ze ker meer zal noodig zijn dan eerst was be groot. Nu wij op Noord-Beveland zijn aangeko men, mag wel even herinnerd worden aan de opening van de landbouwhuishoudschool te Kortgene, wat voor het eiland van groote beteekenis is. In dit verband zij ook aan de vergetelheid ontrukt het krachtig voort schrijden der voorbereiding van de opening van de lagere landbouwschool op Walche ren. Op Walcheren teekenen wij nog aan het gelukkig behoud van de buitenplaats Ter Boede en de groote verkeersverbetering te Vlissingen door het maken van een dam in het haventje van Meijer en het door trek ken van den Boulevard achter om den ge vangentoren. Tenslotte zij nog even gememoreerd, dat wederom verschillende mutaties van bur gemeesters plaats hadden en enkele ge meenten zich mogen verheugen in een nieuw, naar de eischen des tijds ingericht gemeentehuis. Naar wij vernemen heeft de minister van economische zaken, de heer Steenberghe, gisteren te Brussel een tegenbezoek ge bracht aan den Belgischen minister van economische zaken, den heer Sap, die, zoo als men zich herinneren zal, eenigen tijd geleden minister Steenberghe in Den Haag heeft opgezocht. Het bezoek van minister Steenberghe had ten doel, onderling van gedachten te wisselen over economische vraagstukken, welke zich in verband met de tijdsomstan digheden voor beide landen voordoen. De heer Steenberghe is gisteravond uit België in Den Haag teruggekeerd. SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID. Gistermiddag is te Harmeien de 58-jarige landbouwer W. op den rijksstraatweg met zijn fiets geslipt. Hij kwam hierbij terecht onder de wielen van een juist passeerende vrachtauto. Zwaar gewond bleef de man liggen. Kort daarop is hij overleden. !lli E JKtaar het Engelsch van MARTIN PORLOCK. JBÊh- rFinth' 27). Ik oor, Daaraan kim je nu net eens zien wat stelletje idioten het zijn, niet waar werd er in ieder geval zoo veel wijzer dat ik nu wist, dat er geen algemeen; ver_ bod op het verhuren van uniform^, ;je. stond. Waarom ook eigenlijk? Ik ben daar nu zelf pas opgekomen, dus spréékt het vanzelf, dat zij er met hun trage hersens nog niet het voordeel van snapper. Hoe dan ook, den volgenden dag ging ik onmid dellijk naar Noel Gabriel's uitdragerij!, waar ik geen moeite had een complete uitrusting bij elkaar te scharrelen. Mijn naam gaf ik natuurlijk niet op en ik betaalde vooruit. Ik hoorde van hem, dat hij veel uniformen voor gecostumeerde bals verhuurde, waar voor naar ik hem vertelde ik het na tuurlijk ook noodig had. Ik was eerst van plan de uniform te ver donkeremanen, wanneer ik die niet meer noodig had, maar bjj nader inzien besloot ik die toch maar liever met de post terug te sturen, wat ik dan ook met Gabriel af sprak Als ze er ooit achter mochten ko men, dat de uniformtruc een manier is o: hen te overrompelen, is er al weer zoovi tijd overheen gegaan, dat Gabriel me niet meer terugkent, laat staan zici dag herinnert, dat ik bij hem geweei Zoo redeneerde ik bij mijzelf en ik niet, dat ik het heel ver mis heb. In het Finsmere Pond Hotel werd van De vreugde is overal en wil zich laten vinden, want zij heeft de men- schen lief. jijjyj|llllllllllllllllllllllllIilllll)l!)lllllllllll1ll!IIIHIIIIIllllil!lllllllllllllllllllllll>l>ll>illlllli het gecostumeerde bal van de Co- Vodjn Club gehouden. Ik ging daarom r'nthJ je eens zien met hoeveel overleg ku voorzorgsmaatregelen neem met ik mijrto naar een eenzaam plekje op de mÜn aisgeveer twee mijl van het hotel af, keide, orfear te verkleeden. Als zij me op om cjjveg in de gaten kregen, ging ik den terugAl naar het bal. Zoo niet, wel <-°ogenaam*)n ritje dan was er nog geen et is een fiord. Morgen zal ik van de uni- for2, 0Verhiakje maken en het naar Lewis- harn bren?$n' 0m het Van een der bi1kan" toren daar Fls PostPakket op te sturen. Als ik het 0p bén druk postkantoor afgeef, zul len ze buet eens notitie van me nemen. Als ze het Iwel doen, zal het me nog een zorg zijn! Handig hè? Zoo'n kans geef ik ze nooit méér. Tegen den tijd, dat ze mijn foefje dóór hebben als ze ooit zoo ver komen Heb ik al lang weer wat anders bedacht, laift dat maar aan mij over! I,ïet is weer van een leien dakje gegaan! {Wijl ze het toch al beroerd genoeg ge- den zouden hebben als ze hadden moe- nagaan wat er met het lichaam van doodgewonen burger aan de hand was, .ten zjj nu op het lichaam van één van igen menschen afkomen, had ik het uitgedacht en zoo is het ook. hè? Het eenige risico, dat ik liep, er, vóór de grap begon, iemand oorbij komen kon en me daar zou *en. Maar ik had zoo'n voorgevoel, liet zou gebeuren en het is niet gebeurd ook. Nu ik er goed over nadenk, was het mis schien toch tè riskant. Wees voorzichtig, ouwe jongen! Wees heel, heel voorzichtig! O, het was kostelijk, de manier waarop het toeging! Tot het oogenblik, dat ik hem hoorde aankomen, was ik net een gewone, die daar stond zij het dan ook op een min of meer ongewone plaats. Op het oogenblik, dat ik hem hoorde aankomen, was ik een dooie. Wat was hij gauw van dat witte paard af, toen hij me zag! Toen was hij er geweest ook. Het was een beter mes, dan wat ik in Fortescue Street gebruikt had. Ik heb zoo juist het verslag van dat zaak je in Fortescue Street nog eens overgele zen en merk nu, dat ik gezegd heb voort aan geen mes meer te gebruiken. Ik denk er nog net eender over misschien is het inderdaad verstandiger dat niet meer te doen. Maar ik zag geen kans dien eene op een andere manier te pakken te krijgen. Maar nu ga ik toch wat rusten. Ik begin werkelijk te voelen, dat de opwinding van dit allemaal ik kan niet half zeggen hoe opwindend het is een beetje op mijn ze nuwen begint te werken. Ik denk, dat een rustig weekje aan de zee me goed zou doen. Zal morgen wel een of andere plaats be denken, waar ik het best naar toe kan gaan. Heb hier en daar met menschen van al lerlei slag reuze boomen opgezet over X. De theorieën, die verkondigd worden, zijn werkelijk om je dood te lachen. Wel ja, laat ik maar eens lachen! Hè", dat heeft mij opgeknapt. Heb net nog even het lint bekeken. Er zitten nu vijf knoopen in. Denk dat ik van avond Elsie's foto onder mijn hoofdkussen leg met het lint er bovenop. Misschien voelt ze dat wel waar ze dan ook mag zijn je kunt nooit weten. Ik ben be nieuwd, waar dat groote zwijn met zijn gele snor nu uithangt. Gossiemijne, wou dat ik hem vinden kon! Zal nooit vergeten, hoe hij met zijn rood gezicht en gele haren boven mijn lakens uitkeek. Net een Ai! Ik moet nu uitscheiden mijn hand begint weer te beven. Nou, wel te rusten boekje. Ik ga er nog eentje nemen, voor dat ik naar bed ga. Terug in je koffertje nu! HOOFDSTUK XIV. Een Poolsche Landdag. „Lieve hemel!" riep de minister-presi dent uit en streek met zijn handen door zijn grijze, ruige haardos. „Sturgess!" „Ja, excellentie?" zei de particuliere se cretaris van den minister-president. „Probeer Knollys aan de telefoon te krij gen. Zoo vlug mogelijk!" „Ik geloof niet, dat hij in de stad is, ex cellentie". „Kan mij niet schelen, al zat hij in het voorportaal van de hel! Bel hem op!" „Ja, excellentie", zei Sturgess en was verdwenen. De minister-president liep de kamer op en neer, hield eindelijk voor een raam stil en keek op den aardigen tuin van nr. 10 neer. De deur ging open. „De kranten, excellentie", zei juffrouw Dobb. „Wat!" De minister-president draaide zich met een ruk om. „Neem ze weer mee!" brieschte hij. Juffrouw Dubb weifelde. „Neem ze weer mee, zeg ik!" herhaalde de minister-president. „Goed, excellentie". Juffrouw Dobb liet de kranten en zich zelf weer van het too- neel verdwijnen en sloot met een gerulsch- looze behoedzaamheid de deur achter zich. Sturgess kwam weer binnen. „Ik heb mij vergist", zei hij. „Hij was in de stad en sliep nog. Hij is nu aan het toestel, excel lentie". „Zeg hem, dat ik hem onmiddellijk wil spreken!" „Hij schijntbegon Sturgess aarze lend. „Zeg hem, dat ik hem onmiddellijk wil spreken!" herhaalde de minister-president en ging terug naar het raam. Hij keek naar den tuin, doch zag niets. Veertig minuten later kwam de zwaar lijvige, ditmaal onverzorgde gestalte van Spenser Knollys, minister van oorlog in het tegenwoordige kabinet en de woeiligste woelgeest in vele andere kwalite'ten in vele andere kabinetten, binnen gehobbeld. Knollys liet zich in een stoel neervallen. Hij pufte en blies. Met een wuivend gebaar van zijn hand sloeg hij de sigaret af, die de minister-president hem uit zijn koker aan bood en begon een pijp te stoppen. „Hoe is het?" vroeg de minister-presi dent. „Belabberd!" antwoordde Knollys. „Hoe zou ik me anders voelen? Me in het holst van den nacht uit mijn bed te laten halen! Als je het met dit bezopen kabinet niet kunt klaarspelen, waarom dien je dan niet je ontslag in? Wat is er nu weer?" De minister-president, die al lang gewend was aan den conversatietoon van zijn mi nister van oorlog, keek hem pas bij deze laatste vraag verbaasd aan. „Je wilt mij toch zeker niet vertellen, dat je nog niets gehoord hebt?" zei hij lang zaam.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9