HET VERRE OOSTEN.IN 1939. STADSNIEUWS Kroniek van het jaar. Een kilo suiker op bon 11 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. No. 307. Japan raakt vermoedelijk achter adem. WRIJVING IN DE BINNEN- LANDSCHE POLITIEK. JAPAN'S POSITIE OP HET WERELTOONEEL. Een slecht jaar voor den tuinbouw in het Westland. Omzet ongeveer 2 millioen gedaald. De prestaties der Engelsche luchtmacht. In 4 maanden 58 Duitsche toestellen vernietigd. Amerika levert oorlogstuig. NOODLOTTIG JACHTONGELUK. Jongen door eigen wapen getroffen. Zal Nederland huEn geven aan Finland? Vragen van het Kamerlid Van Embden, Gift van het Prinselijk Paar voor de bleekneusjes. NED, VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. MIDDELBURG Ze eland's hoofdstad in 1939. Verbeteringen in het stads- schoon. STEUN AAN DE BLOEMKWEEKERIJ Het clearingverdrag met Duitschland een jaar verlengd. De lersche hoofdstad is omringd door troepen. Gestolen munitie gedeeltelijk teruggevonden. Japan begon het jaar 1939 met als „na tionale aspiratie": het scheppen van de Nieuwe Orde in een nieuw Oost-Azië. Hier bij zeide het gaarne te willen medewerken met alle Chineezen, die het daarmee eens waren. Tegenover de Chineezen, die anders dachten, verkondigde de toenmalige minis ter-president Hiranoema, kon Japan maar een houding innemen: uitroeien. Milli- oenen en millioenen Chineezen waren het niet eens met het Japansche ideaal van de „Nieuwe d.i. Japansche Orde" en het moet gezegd worden, dat het „expeditiele- ger" al zijn best deed om de woorden van Hiranoema waar te makenMaar on danks luchtbombardementen, terreur en steeds meer Japansche troepen, hield China vol in zijn bewonderenswaardigen tegen stand. En nu, aan het eind van het jaar, is het nog zoo. Wel bezetten de Japanners reeds een geweldig gebied, maar de Chinee- sche guerillabenden zwerven er rond en de Japanners zijn er zich pijnlijk van bewust in een vijandelijk land te zijn. Ook het communisme moest worden uit geroeid, deelde baron Hiranoema mede. De Westersche mogendheden moesten hun be lang goed begrijpen. Het was Tokio er niet om te doen om China voor hen te sluiten, allerminst. Wel zou Japan genoodzaakt zijn zekere beperkingen en regelingen te tref fen voor gebieden, welke van vitaal belang waren voor de nationale defensie en de na tionale economie, maar buiten die gebie den toevallig juist de terreinen, waar voor millioenen Westerschen kapitaal ge ïnvesteerd was konden zij hun gang gaan. Ook dit oorlogsjaar is voorbij. De „Nati onale Chineesche regeeringen" onder be schermheerschap van den mikado zijn geen successen gebleken. De toestand is, naar uit Tokio wordt toegegeven, ernstig. Het com munisme behoeft, na het Duitsch-Russische pact, niet meer uitgeroeid te worden. Men moet probeeren een overeenkomst te slui ten. De eerste pogingen daartoe zijn voor alsnog mislukt, maar de onderhandelingen worden voortgezet. China verzette zich met alle middelen tegen de indringers. Ook bij den Volkenbond deed het stappen. Zijn kun dige en energieke vertegenwoordiger, Wel lington Koo. eischte maatregelen tegen de Japansche aspiraties, die uitgingen, zooals hij terecht zeide, naar overheersching van heel Azië en van de heele wereld. Welling ton Koo vroeg boycot van den Japanschen export. De Volkenbond zeide het optreden van Japan af te keuren, en daar bleef het bij. Engeland en Frankrijk protesteerden herhaaldelijk als zij hun belangen in ge vaar zagen gebracht, zooals bij de bezetting van het eiland Hai Nan, en daar bleef het bij. Het geringe succes in China had intus- schen in het binnenland van Japan wrijving tengevolge en de ministerwisselingen volg den elkaar op met een snelheid, welke we anders alleen van Frankrijk gewend wa ren. Dat Japan verder denkt dan China, blijkt zoo af en toe weer eens uit een toe vallige uitlating. Zoo schreef de „Osaka Asaki", dat men zat te wachten op het voor stel van Nederland om Nieuw Guinea te verkoopenWaarvan Japan zoo'n on' mogelijk aanbod betalen zou, weet niemand, want nu reeds heeft het land honderden millioenen geleend en het heeft geen cre- diet. Alleen de directe oorlogskosten be dragen reeds tientallen milliarden. Rijkelijk veel voor een „incident", zooals Tokio den veldtocht graag pleegde te betitelen. Ook voor China zijn de kosten enorm. Het land heeft de betaling op de buitenlandsche leeningen, welke de zoutbelasting tot on derpand hadden gestaakt. Hierbij was een buitenlandsch kapitaal van 325 millioen dol lar betrokken. Men verwondert zich te rugziend op de ontwikkeling der gebeurte nissen over dë lankmoedigheid der Wes tersche mogendheden, die bv. ook zonder slag of stoot de Spratley-eilanden, tusschen Britsch Borneo, de Amerikaansche Philip- pijnen eh Fransch Indo-China, door Japan lieten bezetten. Frankrijk protesteerde; Japan wees het protest af. Japan bezette een strategisch belangrijk gebied bij de Britsche kroonkolonie Hongkong; Engeland protesteerde; Japan wees het protest van de hand. Later blokkeerde Japan de bui tenlandsche concessie in Tientsin; het hief de blokkade pas op, toen het zijn zin kreeg en Engeland vier Chineezen uitleverde, die door de Japanners beschuldigd waren van moord en die dit ontkenden. Het eenige „"blanke" land, dat méér deed dan protestee ren, was Noord-Amerika, dat het handels- en scheepvaartverdrag met Japan opzegde. De gevolgen hiervan kunnen voor Japan zeer nadeelig zijn. China ontving van Rusland en Engeland millioenencredieten voor aankoopen in die landen. Al met al is Japan's positie op het we- reldtooneel niet bijzonder versterkt sinds den inval in China. De oorlog moet het land welhaast uitgeput hebben. Op het oogen- blik heeft het kabinet-Abe de leiding, nadat Hiranoema was afgetreden wegens het Duitsch-Russische niet-aanvalspact, dat éen tegenslag was voor Tokio. Spoedig hierna kwam er een overeenkomst tot stand tus schen Tokio en Moskou, inzake een wapen stilstand op de Russisch-Mantsjoekwosch grens, wat voor dien tijd een onmogelijk heid leek. Abe's minister van financiën kwam on langs voor den dag met een begrooting, waarop een tekort van1000 milliard yen prijkte. Abe stuurde een nieuwe gene raal naar China, met de opdracht „er een eind aan te maken." Maar ook nu-, na 2% jaar slachting is het eind nog 'niet in zicht. Intusschen schatten de Japanners de Chi neesche verliezen aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen in totaal op ruim drie millioen man In Japan's binnenlapdsche politiek rom melt het opnieuw en het schijnt niet on mogelijk dat het ministerie-Abe zal wor den gewijzigd. Wat daarvan dan de gevol gen zijn, moet men maar weer afwachten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 December 1939 tot en met Vrijdag 1 Januari 1940 geeft de met „11" genummei de bon der rjjksdistributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. Was het vorige jaar eenige vooruitgang in onzen Nederlandschen tuinbouw te be speuren, thans is het tegendeel waar De abnormale vorstperiode van het voor jaar en de oorlog zijn hieraan debet. He1 voornaamste tuinbouwcentrum van Ne derland, het Westland, heeft dit jaar ern stige klappen gekregen Het vorige jaai hadden de 12 groente- en fruitveilingen aangesloten bij den bond Westland, een totale omzet van ongeveer 14 millioen gul den. Gister zijn de omzetcijfers van dit jaar bekend geworden Daaruit blijkt, dat in 1939 door genoem de veilingen een bedrag van ongeveer 12 milioen gulden is omgezet, hetgeen een achteruitgang van Ongeveer 2 mililoen beteekent. Met de beide bloemveilingen in het Westland meegerekend bedraagt de omzet dit jaar globaal 13 millioen gulden tegenover een totale omzet in 1938 van 15 millioen De tuinbouw heeft geducht te lijden gehad van de abnormaal strenge vorstperi ode, waaardoor eenerzijds vele producten gedood werden en anderzijds de kweekers gedwongen werden tot enorme uitgaven voor de verwarming dezer glascultures. De exportmogelijkheden werden steeds minder door de oor ogsdreiging, terwijl het uitbreken van den oorlog in West- Europa veroorzaakte, dat verschillende markten in 'het buitenland voor de Neder- landsche tuinbouwproducten werden geslo ten Engeland verdween geheel als afne mer. terwijl de handel op Duitschland in ernstige mate stagneerde. De bloemencultuur. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de bloemencultuur. Speciaal het bloe mencentrum rond Honselersdijk vormde een lichtpunt De -coöperatieve centrale Westlandsche snij bloemenveiling te Hon selersdijk is de eenige veiling in deze streek, die niet achteruitging. Dé veiling zette dit jaar zelfs 34 000 meer om dar. vorig jaar De omzet bedraagt dit jaar on geveer 1,075 000. Reden van dezen verheugenden vooruit gang is o m het feit, "dat de veiling zich op de binnenlandsche markt heeft gespe cialiseerd. Van gezaghebbende zijde te Londen zijn gisteren bijzonderheden gepubliceerd over de prestaties van de Britsche luchtmacht in de eerste vier maanden van den oorlog. Volgens deze cijfers, die tot 25 December loopen, heeft de luchtmacht van de kust wacht in 44.000 vlieguren 3.750.000 mijl af gelegd, wat op een dagelijkschen afstand neerkomt, die grooter is dan de omtrek van de aarde. Honderd-en-zeven maal zijn vij andelijke duikbooten waargenomen en 57 aanvallen zijn er op gedaan. Voor 400 kon vooien is vliegtuigescorte verleend. Door de bombardementsafdeeling zijn 27 massa vluchten over Duitschland gemaakt. Ongeveer 90 Duitsche toestellen hebben getracht de Britsche kust te passeeren of boven de territoriale wateren te opereeren, waarvan voor zoover bekend, 23 door de Britsche luchtmacht zijn vernietigd en drie door het luchtafweergeschut. In totaal zijn sinds het begin van den oorlog 58 Duitsche toestellen- vernietigd, waarvan 51 door ac tie van de Britsche luchtmacht, 6 door het luchtafweergeschut, terwijl één toestel neer gestort is. Het kustcommando van de luchtmacht is verantwoordelijk voor alle luchtescortes van konvooien en anti-duikbootpatrouilles rondom de Britsche eilanden in een gebied, dat zich uitstrekt van den Poolcirkel tot de Golf van Biscaye. Vermeldenswaardige prestaties van het kustcommando zijn de opsporing van de „City of Flint" na 270 vlieguren en de redding van de geheele be manning van het s.s. „Kensington Court". HET PAMFLETTEN- BOMBARDEMENT. Volgens berichten in de Amerikaansche bladen staat ter waarde van vier millioer pond sterling aan voertuigen, graafmachi nes, gereedschappen, vleesch in blik e d in de haven van New York gereed om naar Engeland en Frankrijk te worder verscheept en aan 't Westelijk front te wor den gebruikt. De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat minstens zestig groote vliegtuigen te Stapleton gereed staan om te worden verzonden. Bovendien staan twintig Si- korski vliegtuigen klaar voor Finland. De „News Chronicle deelt mede, dat de Ver. Staten in November ten bedrage van 24 millioen pond sterling aan oorlogstuig hebben uitgevoerd; voornamelijk zijn voor dit geld vliegtuigen geleverd. Frankrijk kocht voor 19 millioen en Engeland voor 3 millioen. Naar Duitschland, Italië. Ja pan en Rusland is geen oorlogstuig ver scheept. Aan den oever van de Merwede te Wer kendam is gistermiddag een tragisch onge luk gebeurd, dat den dertienjarigen B van de Heuvel het leven heeft gekost. De jon gen was met zijn vader en een derden per soon op jacht. H- droeg zijn geweer, waar schijnlijk in aanslag, op den rug. De jonger beging de onvoorzichtigheid op een krib te klimmen. Hij gleed echter op de gladde basaltblokken uit en op hetzelfde oogen- blik ging het geweer af. De knaap kreeg de lading in den rug, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Met een boot van de rivierpolitie, welke juist in de nabijheid was is het lijk naar het lijkenhuisje te Werken dam overgebracht. Het Eerste Kamerlid de heer Van Emb den heeft den voorzitter van den raad var ministers de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering reeds nader haar hou ding bepaald tegenover de resolutie, welke de Assemblee van den Volkenbond op 1 December j-.l., mede met Nederlands stem heeft aangenomen en waarin op moreele er rechtsgronden een dringend beroep word gedaan op ieder lid van den Volkenbond om Finland materieelen en humanitaire', steun te verleenen? Zoo ja, is die houding dan gelijk aan die van het 12-tal staten, hetwelk bereids ma terieelen steun heeft toegezegd, waaronder laatstelijk Zwitserland, welks regeering 100,000 francs aan het Finsche Roode Kruis deed toekomen Is de regeering voornemens, het verlee nen van steun van de soort als laatstbedoel de met grooten spoed te bevorderen? De directeur van den Ned. Bioscoopbond heeft van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard een brief ontvangen, waarin zij uiting gaven aan hun sympathie voor de stichting „Bio-vacantieoord". De brief was vergezeld van een belangrijke gift voor deze stichting. De toestellen van het bombardements commando hebben in den eersten nacht van den oorlog 4.250.000 pamfletten boven de Industrieele centra van Noord-Duitschland uitgeworpen. Sindsdien is een bezoek ge- bracht aan Duitschlands voornaamste ste- J}'. oa" ®ermn en Potsdam, en tientallen millioenen pamfletten zijn uitgeworpen, zonder dat ernstige tegenstand ontmoet werd. Bewezen is, zoo meldt Reuter, dajf' deze pamfletten hun nut hebben gelr ur doordat zp de bevolking van Duitschic' de waarheid hebben verteld. Daar het Duitsche luchtoffensief groote schaal nog niet is losgebrokei4« de commandant, die voor de verdel van Engeland verantwoordelijk is, i*%inf te doen dan de beide andere com^nde? maar de vliegers zijn gesterkt doortliando's, ces, nat bp den afweer van kleine? het suc- vtfand ondernomen raids behaald door den Tenslotte wordt in het overzicht' Ta. VIER DOODEN BIJ ONTPLOFFING. Te Pagelkau, in het Duitsche district Schlochau, heeft gisteren een ontploffing plaats gehad, welke aan vier personen het leven heeft gekost. Bovendien werden vijf personen gewond. van vezen op de samenwerking van de Fran- bu^che en Britsche luchtmacht. Zoowel eska- hr n'i'rs b°mmenwerPers als gevechtsvliegtui- 4n hebben hun basis in Frankrijk. De Brit- ~"'-|Mje vliegtuigen hebben in samenwerking Fransche den vijand het fotografeeren de Maginot-linie bemoeilijkt. Britsche va'fechtsvliegtuigen hebben ook de Fran- gev* havens zoo effectief beschermd, dat sche transport van het Britsche expeditie- het p geheel ongestoord in zijn werk kon leg< gaaJ In de onlangs gehouden algemeene ver gadering der Ned. Ver. voor armenzorg en weldadigheid gaf de Voorzitter, mr. A. A. A. baron van Heemstra, een expose van de werkwijze van het Alg. Steun-comité 1939, Jiet Nat. Fonds voor bijzondere noo- den en de Kon. Nat. Ver. tot steun aan mi liciens. In de eerste tien maanden van 1937 werd door het Nationaal Fonds voor bijz. nooden in 1601 gevallen hulp geboden, in de overeenkomende tijdvakken van 1938 en 1939 respectievelijk 1497 en 1827. De door de plaatselijke commissies van samenwerking bijeengebrachte gelden ver- toonen een regelmatige stijging en wel in de eerste tien maanden van 1938 met 13 en van 1939 met 48 ten opzichte van 1937. Hieruit blijkt, dat het besef van locale hulp groeit en dat op die wijze de samen werking ter leniging van bijzondere nooden steeds hechter wordt. Als wij speciaal iets van de geschiedenis van Zeèland's hoofdstad in het afloopende ;iaar vertellen, dan zij het eerst herinnerd aan de vervanging van den heer M. Fern- hout door mr. dr. J. van Walré de Bordes als burgemeester. De nieuwe burgervader heeft zich in zeven maanden reeds geheel ingeburgerd en geeft telkens blijk van zijn groote toewijding en zijn in alle opzichten medeleven met de stad en haar inwoners. Van den burgemeester naar den gemeen teraad is maar een korte afstand en daar om hier iets over den afloop van de ge meenteraadsverkiezingen. Deze was zoo, dat de anti-rev. partij een harer vier plaat sen moesten afstaan aan de staatkundig gereformeerden, die daardoor hun intrede in de raadszaal deden. Gedurende het geheele jaar heeft de ge zondheidstoestand van den eersten wethou der zorg gebaard. Het heengaan van den heer Onderdijk, nu nog slechts 8 dagen ge leden, heeft een open plaats in het dage lij ksch bestuur onzer gemeente doen ont staan, die in de eerste maand van het loo- pende jaar zal moeten worden aangevuld. Behalve de heer Onderdijk overleden in 1939 twee oud-raadsleden, de heeren Ver- tregt en Hondius. En ook verschillende andere vooraanstaande stadgenooten heb ben wij naar hun laatste rustplaats ge bracht. DE ABDIJTOREN. Evenals verleden jaar tegen oudejaar, is de Lange Jan van zijn ijzeren banden ver lost. Doch dit wil ook nu niet zeggen, dat de restauratie haar einde heeft bereikt. Ook in 1940 zal worden voortgegaan met verbetering van den door de ouderdomsge breken verzwakten mooien toren. Wel gereed kwamen het nieuwe school gebouw der S.D.O.A. en de Schouwburg. Het gebouw voor de P.Z.E.M. vorderde, voor zoover wij het kunnen beoordeelen, goed, wat in de huidige omstandigheden dubbel gewenscht is. Met veel overleg wordt gewerkt om de huisvesting van twee belangrijke onderwijsinrichtingen met na me de R.H.B.S. en de Ambachtsschool be langrijk te verbeteren en dit terwijl de les sen toch kunnen worden voortgezet. In de aloude, fraaie Abdij is den bouw van een nieuw onderdak voor den Rijks gebouwendienst op de plaats, waar eenmaal bet Notarishuis stond, bijna voltooid. Over de verdere plannen met het onteigende ge bouw van hotel De Abdij, ligt echter nog een waas en tot nu toe wordt het hotelbe- drijf geregeld voortgezet. In de hoofdstraat wordt gelukkig een der nu reeds 10 jaar bestaande gaten vol gebouwd. Maar het voornaamste bouwplan is toch wel dat voor het abattoir, waar door een einde zal komen aan den nu reeds jaren durenden toestand, dat Vlissingen wel en Middelburg geen abattoir heeft, omdat Vlissingen op het laatste nippertje van samenwerking afzag. Moge de oprichting van het openbaar slachthuis, waaraan in stilte steeds wordt gewerkt, ook den vrede in de slagerswereld bevorderen en mogen saneeringsperikelen tot aller genoegen worden opgelost. Er zijn in 1939 verschillende jubilea in onze stad gevierd door bekende vereeni- gingen en instellingen. Wij denken o.a. aan de Ver. voor Instrumentale Muziek, die haar jubileum vierde, evenals het korps Middelburg van het Leger des Heils. Het 15-jarig bestaan der S.D.O.A. gaf aan de burgerij gelegenheid te toonen, dat men ook met die instelling volkomen medeleeft. Een broederlijke samenwerking kwam tot stand tusschen twee gemeentelijke diensten, die van gemeentewerken, en die voor reiniging en ontsmetting, welke nu verder onder eenzelfde leiding zullen blij ven zorgen voor de belangen van de inwo ners. De tentoonstelling van Zeeuwsche Klee derdrachten, uitgaande van de vereeniging tot behoud 3ier drachten, trok een welver diende groote belangstelling, maar stierf een vroegtjjdigen dood, tengevolge van de mobilisatie, daar de betrokken zaal in het provinciaal gebouw toen voor de P.Z.E.M. moest worden bestemd. Het was wel jam mer. BRUGGEN EN „BRUGGEGELD". De stad kreeg na den strijd over de Midza-borden zeker een rustiger aanzien. Het verlaten van de gemeente in de rich ting van het station, werd belangrijk ver beterd, toen de vernieuwde Stationsbrug in werking kwam en, enkele koppigheden niet medegeteld, dit geregeld bleef. Deze brug kostte de gemeente geen geld, maar voor enkele andere bruggen zal zij wel „over de brug" moeten komen. Seis- binnen- en -buitenbrug, Noordbrug en Langeviel-binnenbrug staan op het plan tot verbetering en niemand zal er aan twijfelen of ook de Vlisslngsche brug moet haar beurt krijgen. Aan het slot van deze beschouwing, die in de verste verte geen aanspraak maakt op „af" zijn, willen wij wijzen op de ver schillende panden, waaronder er waren, welke reeds eenigen tijd leeg stonden, die door de mobilisatie van doel veranderd zijn of in hun rust gestoord. Al geeft dit een ander en soms drukker cachet aan de stad, toch zal men het met ons eens zijn, dat dit liefst zoo kort mogelijk moet duren. Dat er voor de tijdelijke bewoners veel gedaan wordt is niet minder toe te juichen, dan de zorg voor de stadgenooten, die door de om- standigheden aan veel gebrek hebben. Ge lukkig, dat de ingevoerde distributie nog niet diep in het leven heeft ingegrepen en dat de dienst te Middelburg getoond hééft, in korten tijd veel te kunnen presteeren. Zeker had het aantal vrijwilligers voor de verschillende diensten, die werken in verband met de huidige toestanden, grooter kunnen zijn, maar daarom mag men geen woord van dank achterwege laten voor hen, wier burgerzin tot medewerking het voorbeeld deed geven. Mogen wij in het overzicht over 1940 'n opgewekter klank kunnen doen hooren en niet meer behoeven te schrijven over on derwerpen als nu, aan dit slot. Op grond van de crisis-aankoopbeschik king 1939 heeft de minister van economi sche zaken voor het kalenderjaar 1939 250.000,— en voor het kalenderjaar 1940 431,000,beschikbaar gesteld om van eigen teelt afkomstige bloemkweekerij-pro- ducten aan te koopen. Uit Den Haag: De minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat een tweede overeenkomst met Duitschland is gesloten met betrekking tot het verdrag over het Nederlandsch-Duitsche betalings verkeer. In deze overeenkomst is overeengekomen dat de bepalingen van het Nederlandsch Duitsche verdrag over het betalingsverkeer van 18 Dec. 1937 van kracht blijven tot en met 31 December 1940. In den loop van het eerste kwartaal 1940 zullen onderhandelingen over de versoepe ling van het betalingsverkeer plaats vin den. Mochten deze onderhandelingen tot geen overeenstemming leiden, dan treedt het verdrag over het betalingsverkeer van 18 December 1937 op 31 Maart 1940 buiten werking, voor zoover de Regeeringscom- missies niet iets anders overeenkomen. Deze overeenkomst moet bekrachtigd worden. Zij treedt op den vijftienden dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoorkon den, welke zoo spoedig mogelijk te 's Gra- venhage zal plaats vinden, in werking. Indien deze bekrachtiging niet tijdig plaats vindt, treedt het verdrag toch op 1 Januari 1940, maar dan voorloopig, in wer king. De „Tel." teekent hierbij aan: Bij het verdrag van 18 December 1937 werd het betalingsverkeer tusschen Neder land en Koloniën en Duitschland geregeld. Bepaald werd, dat betalingsverplichtingen in Duitschland alleen door de Duitsche Verrechnungskasse en in Nederland door het Nederlandsche clearinginstituut zouden worden afgewikkeld. De overeenkomst strekte zich uit: 1 tot de wederzijdsche in voeren, incl. het loonveredelingsverkeer; 2. bijkomende kosten, zooals invoerrechten, spoor- en binnenscheepvaartvrachten (ook Rijnscheepvaart); expeditiekosten; omslag en havenkosten en transportverzekering enz.; 3. bijkomende kosten bij doorvoer, bv. alle omslagkosten in Nederlandsche ha vens; 4. inkomsten uit het binnenscheep- vaartverkeer; 5. betalingen van zeevrach ten op Duitsche goederen aan Nederland sche reederijen; 6. betalingen van saldi uit spoor-, lucht-, post- en telegraafverkeer; 7. betalingen van reisbureaux aan verkeers ondernemingen; 8. betalingen voor paten ten en 9. andere betalingen in verband met het Duitsch-Nederlandsche handelsverkeer speciaal die van den tusschenhandel. Ver der werd in hoofdzaak de werkwijze betref fende de stortingen bij Verrechnungskasse en clearinginstituut en de onderlinge sa menwerking tusschen beide instellingen ge regeld. In ons Avondblad van 2 December werd een beschouwing geleverd over de vooruit zichten van de Nederlandsch-Duïfsche clea ring, waarin op de snelle afnem'ng van den clearingachterstand en de problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voor- Van de 1 millioen patronen, die dezer dagen uit het arsenaal te Dublin gestolen zijn, heeft men er thans 50 tot 80.000 terug gevonden. Dublin is nog steeds omringd door troe pen. Tot dusver heeft de regeering nog niets gehoord op haar aanbod van 1000 pond sterling voor inlichtingen, die zouden kunnen leiden tot het terugvinden van de rest der buitgemaakte munitie. Gevreesd wordt, dat een poging zal worden gedaan, een gedeelte der gestolen munitie naar Noord-Ierland over te brengen, dat niet tot den vrijstaat behoort. - Het zoeken in de naburige graafschappen is gisteren nog uitgebreid. Laagvliegende lersche militaire vliegtuigen werkten sa men met gewapende patrouilles en gemo toriseerde eenheden op de wegen. Zelfs be grafenisstoeten worden aangehouden voor onderzoek van de begrafenispapieren. Op verscheidene punten in verafgelegen dis tricten zijn soldaten met machinegeweren opgesteld. Het is nog steeds onmogelijk Du blin binnen te komen of te verlaten zonder een militaire patrouille te ontmoeten. Aan beide zijden van de grens tusschen Eire en Noord-Ierland heerscht groote bedrijvig heid der politie. De douaneposten worden zwaar bewaakt en de treinen worden zorg vuldig doorzocht. Naar schatting zijn reeds 30 arrestaties verricht. De Dail, het lersche parlement, is tegen Woensdag in bijzondere zitting bijeen ge roepen, ter bespreking van een voorstel tot het verstrekken van volmachten „om het hoofd te bieden aan georganiseerde pogin gen tot opstand en verraad". doen, gewezen werd. Inmiddels is uit deh jongsten clearingstaat gebleken, dat de achterstand minimaal geworden is, en ver moedelijk is deze thans verdwenen, zoo niet reeds in zijn tegendeel omgeslagen. Het is duidelijk, dat deze situatie aan de belde regeeringen aanleiding tot overden king geeft, te meer daar na vier maanden oorlog op zoo menig gebied, en speciaal op dat van den handel, ingrijpende verande ringen ingetreden zijn en het moeilijker dan ooit is, een blik in de toekomst te werpen. Het bestaande clearingverdrag loopt op 31 December 1939, dus morgen af. Blijk baar heeft men het gewenscht geacht, wat meer tijd ter beschikking te hebben om de nieuwe situatie nader te bezien en de daar mee verband houdende vraagstukken, in het bijzonder een mogelijk vrijer maken van het betalingsverkeer, rustig te overwegen, liever dan thans reeds een beslissing te ne men, zoodat de onderhandelingen in den loop van het volgende kwartaal zullen plaats vinden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5