föv0tr$ttcxule lp limiiURGSCHE COURANT UGOESCHE COURANT Zeer lage prijzen S. WIENER Co ER ZIJN REEDS 25000 RUSSEN GESNEUVELD, MELDT FINLAND Engeland en eventueele vredespogingen. De aardbevingsramp in Turkije De Finnen en wij. Een premie voor onze lezers. r«S' 35 'ïaVï' T Men vermoedt een opstand in het roode leger. Maar Finland krijgt gebrek aan oorlogstuig. TERUGTOCHT DER RUSSEN. „DE TOESTAND IS HOOGST ERNSTIG." HET FINSCHE LEGER BERICHTs AANVALLER AFGESLAGEN. ROODE AANVAL OP ROODE COLONNE ZOON VAN ROOSEVELT ERNSTIG GEWOND. Uw Oudejaarsavond souper en Nieuwjaarsdiner in gezellige sfeer met het Trio GUUS FRITZE HOTEL NOORDZEEBOULEVARD lederen dag matinée van 37 uur. Hedenavond Soirée Dansante. Reserveert Uw tafel. (Ingez. Med. Spoorwegramp in Italië. MIDDELBURG „Ons standpunt is bekend.'7 VREDESVOORWAARDEN. Ontploffende mijn richt groote schade aan te Huisduinen. Het aantal slachtoffers tot ruim 30.000 gestegen. NUMMER 307 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- bürgsche Courant. Bureaux; te MIDDELBURG; St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES; Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes JF 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes IS ct. VIER BLADEN EERSTE BLAD SATERDAG 30 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.1Ö. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Erfelijk belast met den rampspoed van het onheiligste geweld, dat de mensch ver mag te ontketenen, doet het nieuwe jaar na den dag van morgen zijn in trede. Jong en sprankelend, blank van het gestoelte, zoo had 1940 kunnen zijn: als zich een belofte vervuld had, een belofte, waarvan 1939 zwanger scheen te gaan. Een jaar geleden leefde de wereld nog onder de verwachting,welke de befaamde con ferentie van München (vier maanden te voren) in het leven had geroepen. Cham berlain, de Engelsche premier, was uit de Beiersche hoofdstad teruggekomen, met een kattebelletje, waarin Hitier en hij ver klaarden, dat er nooit meer krijg tusschen Duitschland en Engeland zou zijn, dat alle vraagstukken tusschen deze beide groote naties voortaan langs minnelijken weg tot een oplossing 2ouden worden gebracht. Nauwelijks een jaar later moest dezelfde Chamberlain aan het Engelsche volk mee- deelen, dat Groot-Brittannië zich in staat van oorlog met het Derde Rijk bevond Het jaar, dat deze ramp over de wereld bracht, loopt nu ten einde. De menschheid gaat in groote zorgen en bange vrees ge dompeld het nieuwe tegemoet, of wacht gelaten af, wat voor onheil het vermoede lijk in zijn schoot verbergt. Ach, er zijn nog maar weinig optimisten, die hopen durven; hopen, dat het ontketende geweld eerlang toch nog plaats zal maken voor den vrede .zonder nieuwe landen en volkeren in nood en rouw gedompeld te hebben Onze gedachten gaan bij deze sombere „jaarwisseling in het bijzonder uit naar die kleine dappere natie daar in het Hooge Noorden, die werd aangevallen door een barbaarsehen, ruigen kolos. Onversaagd nam ze de wapenen op; onversaagd bood ze weerstand aan den onmetelijken vijand; tot op den dag van vandaag heeft ze zich kun nen handhaven, alle overmacht ten spijt. Echter, er is vrijwel niemand, die be gaan met het lot der moedige Finnen en tegelijkertijd vol bewondering voor hun heldhaftigheid zich durft wijs te maken, dat ze den ongelijken strijd op den duur kunnen winnen De machtsverhouding is daarvoor te zeer ten nadeele van het kloeke Finsche volk. Sovjet-Rusland beschikt over zooveel reserve aan manschappen en mate riaal, dat Finland tenslotte het onderspit moet delven; tenzij het binnen afzienba- ren tijd een omvangrijken buitenlandschen bijstand zou krijgen. Helaas ziet het daar niet naar uit. De hulp, welke den Finnen wordt verstrekt en nog verstrekt staat te worden, kan hen zeer waarschijnlijk niet van den ondergang redden. Het is uit dezen hoofde een tragisch ta fereel, dat een diep en machteloos mede lijden opwekt. Maar toch: door al de duis ternis heen straalt er ook een wonderlijk licht af. In een wereld, welke duizendvou dig lijdt aan inwendig-nationale verdeeld heid en partijschappen, verstrekt het kleine Finsche volk een ontroerend grootsch voor beeld van vaderlandsliefde en saamhorig heidsbesef. 2i)n prachtige eendracht, zijn bewonderenswaardige offerzin bevatten een boodschap aan de geheele menschheid: Daar in het Hooge Noorden wordt bewe zen, hoe een volk een volk kan zijn: d.w.z. niet een optelsom van eenige millioenen afzonderlijke, eenzame individuen, maar een levende gemeenschap, waarvan die in dividuen de werkzame, hecht verbonden cellen zijn. Ook voor ons Nederlanders moge dit licht schijnen. Wij vormen als de Finnen een klein volk, dat eens op even heldhaftige wijze voor zijn onafhankelijkheid streed: tachtig jaren lang. Wij wonnen dien strijd, en werden zelfs een machtige natie, die de zeeën beheerschte EensEr zijn sinds dien drie eeuwen verstreken. De kostbare panden, welke onze voorouders zich zagen toebedeeld, berusten nog in onze handen. De rijke gewesten daar in den Verren Oost, leveren ons nog steeds hun schatten; schat ten, welke voor de instandhouding van ons nationale welzijn onontbeerlijk mogen hee- ten. Maar de geest, die ze won, is die ook nog in ons? Beschikken wij nog over' vol doende nationale veerkracht, over genoeg saamhoorigheidsbesef en offerzin, om ze zoo noodig met den inzet van ons uiterste vermogen te verdedigen? Er heeft zich vlak voor het einde van dit verstreken jaar een feit voorgedaan, een reit, dat ons de blos der schaamte op de fn nnt^eSt jagen: TeI-wijl de Finnen daar for.iL Ho°ge Noorden goed en bloed of- hun vaderland, hebben wij, Ne- ken Wïfai60? staatsleening laten misluk- bekend staan als de rijkaard handen on A L?n het klaar gespeeld, de regeerine om te houden' toen onze L"ir armzalige 300 millioen hehhen 0en tegen 4 rente. Wij wa£o^!*n0T ^ere^etwist, of de vorm, bracht eieflng °P de markt werd ge- Sn Kort™ b6t"S of zo° had kunnen Üjke voordeelt J30!3 ons kleine persoon- j voordeel in het oog gevat en niets an bSL blov''n I 140 "nmiMn in je- beeft .»oi de regeer mg noodig vStSef Mh Wel,°P een andere manie? verschaffen. Maar als symptoom kan het WaaL Dataa^"hebben: die Van nationaIe blaam. Dat wq in een wereld, die on ziin politieke grondvesten staat te schudden al leen maar oog schijnen te hebben voor de welvarendheid onzer individueele portemon- naie, beduidt, dat er aan ons saamhorig heidsbesef nog steeds schrikbarend veel ont breekt. Met gemak had het Nederlandsche volk epn leening van vijf maal het ditmaal gevraagde bedrag kunnen overteekenenzijn offerzin en welk een goedkoope offerzin dan nog bleek niet omvangrijker dan Volgens Finsche mededeelingen uit goe de bron zijn sedert het begin van den oorlog 25 000 Russen gesneuveld en 5000 gevangen genomen. Verder zijn voglens deze mededeelingen 270 Russische tanks vernield en 125 vlieg tuigen neergeschoten De correspondent van de „Politiken" te Helsinki heeft van een Finsch officier ver nomen, dat aan het front bij Petsamo 150 Russische tanks in het ongereede zijn ge raakt. Zij zijn omringd doo^ de bevroren lijken van de Russische bemanning. Ten Noorden van het Ladogameer zijn de Finnen op twee plaatsen over de Rus sische grens getrokken. Deze opmarsch is niet van groot strategisch belang, aange zien in dit gebied geen wegen of spoor lijnen loopen, doch er blijkt uit, dat de Finnen tot een tegenaanval zijn overge gaan en dat de Russische opmarsch tot staan is gebracht De officier deelde verder mede. dat de Finsche luchtmacht den spoorweg naar Moermansk op verscheidene plaatsen heeft vernield. Naar te Helsinki verluidt, trekken de Russen zich in wanorde terug uit het ge bied van Hoyenjaervi in het hooge Noor den, hoofdzakelijk in verband met het te kort aan levensmiddelen, waarbij nog komt de felle koude Ook gisteren was de Russische lucht macht weer actief. Er werden bommen geworpen op het spoorwegknooppunt Ka- ris, doch de aangerichte schade was ge ring Het feit, dat Helsinki de laatste dagen niet het doelwit is geweest van een weloverwogen aanval uit de lucht, doet de meening postvatten, dat de Russen wel licht niet voornemens zijn. de stad te ver woesten, uit vrees, dat represaillemaatre gelen zullen worden genomen tegen Le ningrad, dat, naar men zegt, vrijwel niet tegen luchtaanvallen is verdedigd. Finsche kringen te Londen wijzen er op dat Finlands menschenmateriaal, met de versterkingen, gevormd door de vrijwilli gers uit andere Scandinavische landen toereikend blijkt te zijn, doch dat de toe stand, wat het oorlogsmateriaal betreft, „hoogst ernstig" is Als de Russen alle bestaande reserves te gen de Mannerheimlinie en ten Noorden van het Ladogameer in het veld brengen, is het de vraag, of de Finsche wapens en mu nitie den tegenstand kunnen handhaven. De Russen gebruiken tegen Viborg zeer zware artillerie, die over een afstand van 40 km schiet. Finland ontbreekt het aan de mid delen om op dit wapen te antwoorden. De Finnen gebruiken thans een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, dat op de Russen veroverd is, o.a. zware en lichte machinege weren, en geweren van het zelfde kaliber, als waarmede de Finnen gewend zijn om te gaan. Het Finsche leger bericht luidt: „Op de Karelische landengte heeft de vij and opnieuw aangevallen in het Noorden bij Hatlahatenjaervi en ten Oosten van Sum ma. Beide aanvallen werden afgeslagen. De Finnen hebben vijf tanks vernield en twee buitgemaakt. Ook tegen Kelja heeft de vij and nieuwe aanvallen gedaan, doch hij werd afgeslagen. Op andere punten van de Karelische landengte bedrijvigheid van ar tillerie en patrouilles. Bij het gevecht, dat van 26 December te 20 uur tot den middag van den 27sten bij Kelja gewoed, hebben de Russen meer dan 600 man aan dooden ver loren. Tot de Finsche buit behoorden talrij ke automatische wapenen en munitie. Aan het Oostelijk front viel de vijand in de rich ting van Ruokojaervi aan, doch hij kwam voor de Finsche verdedigingslinies tot staan. Bij den aanval, die op 27 December tegen Syskyjaervi gedaan werd, hebben de Fin sche troepen machinegeweren en geweren buitgemaakt. De Russen lieten 300 dooden op het terrein. In den sector-Kuhmo heb ben onze troepen een tank en een pantser wagen genomen en een colonne van veertig trekpaarden vernietigd. Ten Noorden van Suomosalmi duurde de strijd den geheelen dag voort. De Finsche troepen verbraken de gesloten formaties van den vijand, ver nietigden een tank en maakten zich mees ter van drie tanks en twee kanonnen". Russische vliegtuigen hebben bij vergis sing een Sovjetcolonne aangevallen, die zij met bommen bestookten en onder mitrail- leurvuur namen, aldus wordt van het Noor' deljjke front gemeld. Voorts gelooft men, dat zich muiterijen hebben voorgedaan bjj de Russische troe pen, aangezien groot rumoer en talrijke ge weerschoten van achter het front gehoord zijn. Bij dit nummer is een uitgebreide kaart van Finland gevoegd welke wij onzen le zers op dezen laatsten verschijningsdag in 1939 als premie aanbieden. Veel gemak zal men ondervinden van de lijst van dubbele plaatsnamen, omdat deze in de oorlogsbe richten nu eens in het Finsch dan weer in het Zweedsch worden vermeld. Bij auto-ongeluk. Franklin Roosevelt, een zoon van den president der Ver. Staten, en zijn vrouw zijn het slachtoffer geworden van een auto ongeluk op ongeveer dertig kilometer van Winchester. De opgeloopen verwondingen schijnen van ernstigen aard te zijn. Het on geluk werd veroorzaakt doordat de auto, welke door Roosevelt jr. bestuurd werd, slipte en op een vrachtauto reed. uitgedrukt wordt in het schamele derde deel er van. Het jaar 1939 had nationaal voor ons niet veel poo.verder besloten kunnen worden. Nog is het, Gode zij dank, niet zoo ver, dat op ons als volksgemeenschap een beroep gedaan wordt, dat overeenkomst vertoont met het beroep, dat de Finnen zoo held haftig hebben aanvaard. En wij mogen zelfs blijven hopen, dat ons zulk een beroep bespaard zal worden. Maar dat neemt niet weg, dat er in elk geval verandering, een groote verandering dient-te komen, in ons nationale bewustzijn. Een volk, dat onder de tegenwoordige omstandigheden nog niet eens kans ziet, om een geldelijke bijdrage op te leveren ten bate van het gemeene welzijn (van een geldelijk o f f e r is fei telijk geen sprake), is den naam van volk onwaardig. In de eerste plaats dienen die- Tenen dit te bedenken, die rijk met aardsche goederen gezegend zijn, daarbij wetende dat onze grenzen ook bewaakt worden door mannen, (kleine middenstanders o.a.), wier zaken door de mobilisatie geruïneerd drei gen te worden, indien ze het al niet zijn. Moge in 1940 de nationale blaam welke 1939 ons bij zijn verstrijken bracht, worden uitgewischt. in Op het station Torre Annunziata te Na pels (Italië) is de sneltrein uit Sicilië op een vollen personentrein geloopen. De meeste reizigers in dezen trein waren sol daten. Beide treinen werden vrijwel geheel ver nield. Tot nu toe werden twintig dooden en een honderdtal gewonden uit de puinen ge haald. (Ingez. Med.) De diplomatieke medewerker van het Britsche Reuter bureau schrijft: „De geruchten over een nieuwe vredes poging voortvloeiende uit het bezoek van den Paus aan den koning van Italië en den terugkeer naar Berlijn van den Duitschen ambassadeur te Rome, zijn te Londen niet aan de aandacht ontsnapt, doch er wordt hier geen enkel officieel bericht of com mentaar verstrekt. Dezelfde terughoudendheid wordt be tracht ten aanzien van den onlangs dooi den minister-president van Eire, De Va lera, in een radiorede voor de Ver. Staten gedanen oproep tot het houden van een vredesconferentie De houding der Geallieerden ten opzich te van de steeds herhaalde „vredesoffen sieven" is bij talrijke gelegenheden door Chamberlain, Halifax en Daladier bepaald en moet, naar men meent, thans wel voor iedereen duidelijk zijn." Volgens bovenstaande beschouwing heeft Engeland zich dus vastgelegd op de ver klaringen, die Reuter hier aanhaalt. Deze kwamen neer op verschillende eischen verdwijning van het Hitler-régime, stakine van de agressie, herstel van Tsjecho-Slo- wakije en Polen benevens dit als wensch van Daladier in zijn antwoord op het aan bod van „goede diensten" herstel van Oostenrijk. Het moet echter ook Daladier duidelijk zijn, dat de Duitschers in de laatste eisch pas zullen toestemmen als zij volkomer verslagen zijn. dus dat het stellen van een dergelijke voorwaarde voor een eventuee- len vrede hetze'f de is als tot Duitschland te zeggen: buigen of breken. En het nationalistische Duitschland van thans loopt liever de kans op breken, dan dat het voor zijn eeuwige tegenstanders buigt.' Wat den wensch betreft tot het ver dwijnen van Hitier en zijn. régime, Lord Trenchard heeft nog kort geleden in het Engelsche Hoogerhuis gezegd, dat het een gevaarlijke waan is als men verschil maakt tusschen het Duitsche volk en de leiding daarvan. Hij voegde hieraan tal van min der vleiende opmerkingen over Duitsch land aan toe, bijgeval len door vele mede leden, zoodat ook het Hoogerhuis zelf niet erg schijnt te gelooven aan een scheiding tusschen volk en regeering in Duitschland. Daarom is des te meer te betreuren, dat men zich als een vredesvoorstel nog maar in een heel ver verschiet ver moed kan worden reeds van tevoren bindt aan de eischen, die men zelf als onvervulbaar beschouwt, zonder oorlog. Wat Tsjecho-Slowakije en Polen betreft, het is aan te nemen, dat Hitier, de kampi oen van het „Deutsche Volkstumeigen lijk in zijn maag zit met de Tsjechen en de Polen. Volgens doorgaans betrouwbare inlichtingen uit Duitschland acht men het waarschijnlijk, dat Hitier „Tsjechië" wat nu het protectoraal Bohemen en Mo- ravië is zelfstandig wil maken, evenals een deel van het Polen van voor dezen oorlog. Duitschland derft dan natuurlijk de inkomsten uit die landen, maar als het daarmee den vrede koopen kan, zou het vermoedelijk die inkomsten graag missen. Wij wijzen op de mogelijkheid van een dergelijken gedachtengang in Duitschland, daar een eventueele vredesactie van Italië slechts kan uitgaan van een initiatief, dat voor geen van beide oorlogvoerende par tijen een volkomen nederlaag beteekent. Intuschen hooren wij uit Engeland ook nog andere eischen komen dan de offici- eele „oorlogsdoeleindenWij lazen dezer dagen in een Engelsch tijdschrift, dat de Duitschers altijd een gevaar voor vien vrede zijn geweest en dat zij dit zullen blijven, als zij niet voorgoed machteloos gemaakt worden. Daartoe gaf de schrij ver meteen het middel aan: Duitschland moest „na zijn nederlaag" verdeeld wor den in twintig staten, onder controle der Geallieerden. Ja, het klinkt zonderling, maar de schrij ver meende het. En per slot van rekening zijn in Versailles óók wel zonderlinge din gen gebeurd. Wij willen hiermee er slechts op wijzen, dat hoe langer de oorlog duurt, des te zwaarder de eischen zullen worden, welke men elkaar stelt. En dit brengt onafwend baar met zich mee het eenzijdige verlan gen om die eischen later te niet te doen, wat weer de kiem voor een nieuwen oorlog in zich heeft. Vanochtend omstreeks zeven uur is te Huisduinen, nabij Den Helder een mijn te gen den dijk geslagen en geëxplodeerd, waardoor een enorme verwoesting is aan gericht. De mijn sloeg tegen den dijk, juist voor het badhotel Hier werden alle ruiten ver nield, terwijl in het café Tiessen eveneens enorme schade werd aangericht. Vele wo ningen moesten het ook ontgelden. Van tal van hulzen zijn de plafonds ingestort en de daken weggeslagen. Dakpannen en puin kwamen op straat terecht. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan, doch de materieele schade is zeer aanzienlijk. Politie uit Den Helder is ter assistentie naar Huisduinen vertrokken. De laatste schatting, welke gistermid dag in de Turksche hoofdstad Ankara ge publiceerd is, stelt het aantal slachtoffers van de aardbeving op meer dan 30,000; waarvan het grootste gedeelte gedood is Het instorten van bruggen, de vernielde spoorwegen en de bevroren wegen maken het vervoer van de reddingsploegen nog moeilijker De directeur van het observatorium te Istanboel verklaart, dat de schokken zich de komende tien dagen en wellicht nog langer, zullen herhalen. Yreeselijke toestand in het geteisterde gebied. De eerste ooggetuigenverhalen uit het aardbevingsgebied in Turkije maken alle melding van den verschrikkelijken nood toestand, die heerscht onder de dakloozen die in de open lucht moeten kampeeren geen levensmiddelen hebben en wachten op de aankomst der hulpcolonnes. De eer ste zware aardschok verraste overal de in slaap zijnde menschen en bedolf hen onder de puinen der instortende huizen. Op het- zeTde oogenblik werden alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. De dag- bladenberichten, volgens welke op een doodenlijst van 30 000 personen gerekend moet worden, hebben een diepen indruk gemaakt op de bevolking en de telegraaf- bureaux worden belegerd door het publiek, dat inlichtingen komt vragen over verwan ten. De verbindingen met het aardbevings gebied zijn echter nog niet hersteld Een hulpcolonne uit Ankara, waarbij zich de ministers van binnenlandsche zaken en volkswelvaart bevinden, is op weg naar de geteisterde streken. De trein is echter geblokkeerd door sneeuw op het station Siwas. Een andere trein met hulp is even eens opgehouden door de sneeuwmassa s. De troepen en de bevolking geven zich alle moeite om de wegen vrij te maken voor de vrachtauto's. Het ligt in het voornemen vliegtuigen te gebruiken om levensmiddelen en medicamenten naar het gebied te brengen. Er is een bevel gege ven tot algemeene mobilisatie der bevol king, der militaire en civiele instanties in de omgeving van de getroffen gebieden, aangezien de toestand der dakloozen voort durend erger wordt tengevolge van den weerstoestand en de verbroken verbindin gen, terwijl het brengen van hulp door den strengen winter de allergrootste moei lijkheden ontmoet De dagbladen hebben een oproep uitgegeven om hulp te bie den. ROEMENIë SCHENKT LEVENS MIDDELEN. De Roemeensche regeering heeft beslo ten voor tien mi'lioen lei aan levensmid delen en eerste levensbehoeften naar Tur kije te zenden, om den nood der slacht offers van de aardbeving te verlichten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1