NIEUWJAAR MIJN KLEINE ZUSJE 3 Om zelf te maken - Een vogelhuisje Welke blijft over Een heldhaftige redding Toen het jaar op Paasdag begon De roman zonder ,,e' Zoekprentje De zwemmende naald Kcht gebeurd. Alweer is een jaar om en staan we voor een nieuw, waarvan we nog helemaal niet weten, wat het ons brengen zaL Op oude jaarsavond lijkt het nieuwe jaar werkelijk nog héél nieuw en in het begin vergissen we ons nogal eens, als we brieven schrij ven en zetten in plaats van 1940 nog het oude 1939 bij de datum. Maar als er weer een paar weken om zijn, weten we niet be ter meer of het hoort zo en als het eenmaal Februari wordt, denkt niemand meer na over het nieuwe jaar. Dat is niet altijd zo geweest, want lang niet altijd begon het nieuwe jaar op 1 Ja nuari. Heel vroeger in Rome bijvoorbeeld, was 1 Maart de eerste dag van het nieuwe jaar, omdat op die dag de consuls gekozen werden. Daarmee zijn ook de namen Sep tember, October, November ën December te verklaren, want septem is het Latijnse woord voor zeven, en September is dus de zevende maand van het jaar als Maart de eerste is. Zo is October de achtste, Novem ber de negende en December de tiende. Maar toen werd ingesteld, dat de con suls hun ambt om politieke redenen eerder moesten aanvaarden, werd het begin van het jaar tegelijkertijd maar even „verlegd"' van 1 Maart op 1 Januari. Om politieke re denen werd dus de kalender veranderd en hetzelfde gebeurde nog eens onder keizer Augustus (63 v. 14 na Chr.), den aan genomen zoon van Julius Caesar. Julius Caesar had een eigen maand Juli, nu moest Augustus ook een eigen maand heb ben. Maar omdat Augustus niet een maand wilde hebben, die maar 30 dagen had, kreeg de maand Augustus nu ook 31 dagen en daarmee werd de regel, dat de maanden afwisselend 30 en 31 dagen hadden, ver broken. Want nu hadden zowel Juli als Augustus 31 dagen, wat ze tot op heden gehouden hebben. Tot in de middeleeuwen bleef toen 1 Januari de eerste dag van het nieuwe jaar en vooral in Rome werd dit nieuwe jaar al tijd met feesten en grappen gevierd. Ook in Frankrijk werd de eerste dag van het jaar onder grote feestelijkheden gevoerd. In Duitsland gebeurde dit ongeregeld. Het ene jaar werd er wel bijzondere aandacht aan het feit besteed, maar het andere jaar ging het bijna ongemerkt voorbij. In Engeland werd in het jaar 1753 officieel de eerste Januari als eerste dag van het nieuwe jaar ingesteld. Hoe ongelijk de kalender was blijkt wel uit het feit, dat in Venetië nog tot het jaar 1797 de 1ste Maart als begin van het nieuwe jaar gevierd werd en in Rusland tot in de dertiende eeuw. Maar daarmee heb ben we nog niet alle nieuwjaarsdagen op genoemd. Het zgn. Mariajaar vierde 25 Maart als begin van het nieuwe jaar. Dit gold vooral voor Italië. En om de zaak nog moeilijker te maken hield men er in Pisa en in Florence nog een eigen kalender op na, want Pisa was Florence altijd een jaar voorl Ook de steden Metz en Trier, keizer Frederik n, Zwitserland en Frankrijk, on der de eerste Capetingers (omstreeks 1000) vierden 25 Maart als eerste dag van het nieuwe jaar. Maar het moeilijkste werd de zaak, toen er besloten werd, dat 1ste Paasdag de 1ste dag van het nieuwe jaar zou zijn! Want zoals iedereen weet, valt Pasen elk jaar op een andere dag. Zo viel in het jaar 1937 Pasen op 28 Maart en in het jaar 1936 op 12 April. Volgens de Paastelling zou dus het jaar 1936 lopen van 12 April tot 28 Maart en het zou dus een paar dagen te weinig hebben. Zo kwam het ook wel eens voor, dat in een Paasjaar verschillende da gen twee keer voorkwamen, wat natuurlijk tot geweldige verwarring aanleiding gaf. Dat komt omdat een Paasjaar op zijn minst 350 dagen en op zijn meest 385 dagen kan tellen. De monniken, die verschillende fei ten optekenden, wisten niet meer op welke wijze ze het jaar moesten aanduiden en al gauw kwam men er achter dat de boel ho peloos door elkaar liep. In Frankrijk werd gedurende de middeleeuwen het Paasjaar het meest in ere gehouden. Nu hebben we nog niet alle data opge noemd, die in de loop der eeuwen als nieuwjaarsdag dienst gedaan hebben, maar het zou ons ook tever voeren om die hier allen op te noemen. Wel blijkt al uit het geen we verteld hebben, dat het voor ge schiedkundigen ongelooflijk moeilijk is om precies te weten, wanneer een bepaald feit gebeurd is. Op de oorkonden en geschrif ten, die meestal in de kloosters geschreven werden, staat wel een datum, maar vol gens welke jaartelling heeft de man, die het schreef, gerekend. Met veel moeite moet dan worden uitgezocht welke jaartel ling in een bepaald gebied gebruikt werd. Maar de geschiedkundigen overwinnen alle moeilijkheden. Zy vinden zelfs de datum als het geschrift zelf niet gedateerd is, maar als er alleen enige vergeten en onbekende namen in voorkomen. De Amerikaanse schrijver Ernest Wright ging enige tyd geleden een weddenschap aan, waarin hy op zich nam om een roman te schrijven van 30.000 woorden, zonder één keer de letter e te gebruiken. Evenals in het Hollands komt ook in het Engels de ze letter heel dikwyls voor en de vriend van den schryver was er dan ook al van overtuigd, dat hy de weddenschap zou winnen. Wright ging aan het werk en om zich niet te kunnen vergissen, liet hij de e-toets van zyn schrijfmachine afhalen. Hy merkte al gauw, dat het lang niet meeviel om de letter e ongebruikt te laten, maar toch slaagde hij er toch in om de roman te schrijven zonder de letter ook maar één keer te gebruiken. En toch verloor hy de weddenschap! Dat kwam door een grote onvoorzichtigheid op het allerlaatste ogenblik. Toen de roman klaar was en hij tot zijn grote vreugde merkte, dat er geen e in voorkwam, schreef hy vol trots met inkt zijn naam onder de titel van de roman: Ernest Wright. En zo kreeg zijn roman tenslotte toch nog tweemaal de verboden letter! verschillende onderdelen moeten zyn. Het vierkant van 20 bij 20 cM. dient als grond vlak en het stuk van 20 bij 25 cm. is één schuine zijde van het dak. Je moet daar van dus twee stuks maken. Verder heb je twee planken nodig van 22 bij 30, waarvan in één (de voorkant) twee gaten gemaakt worden, één als ingang en één om een stok je door te steken. De beide zijkanten zijn 20 bij 30 cm. Hiermee is de hoofdzaak al klaar, want nu timmer je de onderdelen heel zorgvul dig tegen elkaar. Niet lijmen, want dat houdt toch niet, bij een huisje, dat in weer en wind buiten hangt. Met kleine spijker tjes timmer je het huisje dus vast, maar denk eraan, dat de spijkers niet aan de binnenkant door het hout heensteken, want de vogels zouden zich daar lelijk aan kun nen bezeren. Als dit alles klaar is, timmer je het huisje tegen een flinke lat aan, die je weer tegen de muur, een boom of een paal kunt vastspijkeren. Tot slot steek je een klein stokje door het kleine gaatje in de voorkant, daar kunnen de vogels op zit ten. Je kunt zelfs een beetje stro onder in het huisje leggen, maar dat is niet nodig. Vlak bij de hut, waar de houthakkers hun maaltijden gebruikten en hun handen warmden, als het buiten erg koud was, ging de berg steil naar beneden en daar in -de diepte kookte en bruiste de wilde stroom. In de brede bedding, die het water in de loop der jaren tussen de rotsen had uitgesleten, lagen overal grote rotsblokken verspreid .waar het water in kolken om heen spoelde. Sven Marge was als gewoonlijk bezig de zware boomstammen, die hoger op de berg omgehakt waren, veilig naar de stroom te sturen. Toen ging hij naar beneden om de stammen, die dwars door de rivier lagen, omdat ze tegen een rotsblok of iets anders waren aangestuwd, weer vrij te maken. Met zijn lange stok duwde Sven tegen de stammen aan, hy sprong langs de kant voort en haalde halsbrekende toeren uit om het hout te sturen. Toen hy eens even opkeek om zich het zweet van het voorhoofd te vegen, bleef hij plotseling als verstard staan. Daar in de verte, ongeveer 200 meter van hem af, wa ren twee kinderen by de rivier aan het spelen. Ze klommen op de rotsblokken aan de kanten en prikten met hun stokken in het water. Ze schenen geen ogenblik aan gevaar te denken. Maar Sven zag het gevaar weL Er kon elk ogenblik een lading stammen naar be neden komen, hy hooide het aan het hak ken en kraken op de berg. Hij sprong zo snel hy kon naar de kinderen. Hij viel, deed zich pijn aan de oneffen grond, maar stond meteen weer op. Toen zag hij tot zyn grote schrik, dat één van de kinderen zyn dochtertje Ingeborg was. De adem stokte hem in de keel. De stammen waren nu vlak bij hem. Over elkaar rolden ze. Sven zag, dat onder het rotsblok, waar de kinderen op zaten, een stam vooruit stak. Als de bomen daar tegenaan kwamen en werden opgestuwd!Zonder een ogenblik te aar zelen stortte Sven zich in het water vlak bij de rots. Hij greep zich aan een stam vast en sloeg toen met uiterste kracht zijn bijl in de boomstam. Door de slag, raakte de stam los en werd door het water meege sleurd naar beneden. Het gevaar voor de kinderen was afgewend, maar Sven zelf werd door het water meegesleurd. Pas een heel eind verder kwam hij zo dicht bij de oever, dat hy zich met een laatste krachts inspanning kon vastgrijpen. Hij klemde zich aan de riethalmen vast en verloor toen het bewustzijn. Zo vonden hem de houthakkers, die door de beide kinderen gewaarschuwd werden. Ze tilden hem heel voorzichtig op. Hij was zwaar gewond, maar toen hij op de bran card naar huis werd gedragen, sloeg hij zijn ogen op en zag, dat zijn dochtertje met een doodsbleek gezichtje naast de draag baar liep. Ook het andere meisje zag hij en toen verloor hij weer het bewustzijn. Weken later waren ziin wonden genezen en mocht Sven weer naar huls en nooit heeft hij zyn dochtertje meer hoeven te zeggen, dat ze niet bij de stroom mocht ko men! Waar schrikt de kabouter van? Nee, het is deze keer niet een voedsel- huisje, maar een echt woonhuis, dat we voor onze gevleugelde vrienden willen ma ken. De meesten van jullie zullen al wel een voedselhuisje in de tuin hebben en Borgen, dat onze vrienden in de koude maanden geen honger en dorst lijden. Maar nu denken we al aan het voorjaar aan de tijd, dat de vogels, die voor de koude gevlucht zijn, langzaam weer terug begin nen te komen. We willen toch allen graag, dat dan ook in onze tuin weer nesten ge maakt worden en we het vrolijk gesjilp van de diertjes kunnen horen. Bovendien feten ze de insecten voor ons op. We zullen nu eens met elkaar een spreeuwenhuisje maken. Je zult denken, dat we er wel erg vroeg mee zijn, maar dat doen we met op- Bet. We hangen het huisje ook direct al in de tuin, als het klaar is, dan hebben regen en wind er tegen het voorjaar goed op in kunnen werken, want dan pas voelen de yogels zich op hun gemak. Zo'n spiksplin ternieuw huisje, daar moeten ze niets van hebben. Het huisje is heel eenvoudig te maken. Op de afbeelding kun je zien, hoe groot de Zusje, wat kyk je vies! Smaakt je thee niet goed? Drink dat nu eens lekker op, Dan ben je erg zoet. Wel gleed het papiertje naar de bodem van het glas, maar de naald bleef drijven. Zo iets hadden ze nog nooit meegemaakt! Frans moest vertellen, hoe hy het gedaan had. „Toen ik het glas water haalde," zei hij, ,nam ik meteen een naald mee. Die naald wreef ik goed droog en smeerde er daarna een beetje vet op. Toen ik hem op het pa pier legde en het papier langzamerhand zo doornat werd, dat het zonk, bleef de naald op het vet drijven! Maar kijk" hij gaf een kleine stootje tegen de tafel en meteen zakte de naald naar de bodem, „je ziet, zodra je een beetje tegen de tafel stoot, zakt de naald en daarna kan je hem na tuurlijk niet weer laten drijven. Dan moet je hem eerst weer droogwrijven en een beetje invetten!" Ze vonden het allemaal een aardig kunst je en namen de proef nog een paar maal. Het kwam werkelijk telkens goed uit! EEN ZWARE HAAI. Uit Fortaleza (Brazilië) wordt bericht dat vissers een haai van 600 kilo gevangen hebben. Ze hadden het beest met een paar harpoenen getroffen en hebben een paar uur lang met het kolossale dier gevochten. De, strijd was zeer gevaarlijk, zoals ook heel goed te begrijpen is. Alleen de lever van het beest weegt al 85 kilo! Een spel voor één alleen. Hier is nu eens een spelletje, dat je niet met anderen hoeft te speler. Je hebt er niemand anders dan jezelf voor nodig! Het is dan ook heel geschikt voor zieke kin deren, die zich misschien in bed vervelen en wel graag eens een aardig .spelletje zou den doen. Het is ook erg geschikt om in bed mee te spelen, omdat er niet' in bed schuiven. Als je nu dus bij het middelste gaatje begint en je schuift naar links, dan moet je het dopje, dat in dat gat steekt, wegnemen en wegleggen. Zo ga je maar door, tot er op het laatst één dopje over blijft. Je zult zien, dat het lang niet mee valt. Het is heel moeilijk om precies zulke slagen te doen, dat je niet vastloopt. Je kunt net zoveel variatie in het spel bren gen als je maar wilt, door telkens bij een ander gaatje te beginnen. Nu zullen we eens kijken, hoe je het maakt. Fat i= heel eenvoudig. Om te begin- Als je zover bent, ga je verven, maar denk er vooral aan, dat het heel goede verf moet zijn, die tegen een flinke regenbui kan. Je doet het beste dat aan den timmer man te vragen. Die kan je wel aan wat goede verf helpen. Zodra het huisje klaar en droog Is, hang je het buiten en laten we nu maar hopen, dat het direct het eerste voorjaar al bewoond wordt •uee uie;suiooq ep uagsj uaAoq squq bpqs ajoiS uaa si 'iqoniAag si qmijs ap ui ja^noqan ap ubajbbai 'jaip ;aq af aiz irep 'uoAoqajsiapuo atteBjd ;aq ibbiq :3utssoido „Ik kan een naald laten zwemmen!" zei Frans en toen de anderen hem uitlachten, zei hy: „Geloven jullie het niet? Dan zal ik het je laten zien". Hij haalde een glas water uit de keuken en zette dat op tafel. Daarna legde hij een stukje papier op het water en daarop een naald, een gewone naainaald. Vol spanning keken de anderen naar wat er zou gebeuren. Natuurlijk zou de naald naar beneden zakken. Staal kon toch niet blyven dryven! Maar tot ieders grote verwondering zakte de naald niet. de pauze: pl.). 10.20 12.00 Ca- >-am. 12.00 Ca- <0 Consonan- >iermuziek- én sol- te. ■'c !ang met zelf kan rollen, alle houdertjes, die in et& plank gestoken worden, zoals je wel op het plaatje kunt zien, zitten in die plank vast en je kunt het dus rustig op de de kens of waar ook leggen. Eerst zullen we eens uitleggen, wat voor spel het is. Het grondvlak heeft veel van het „bat" dat met tafeltennis gebruikt wordt. Daarin zyn gaatjes geboord en wel in twee rijen van drie en die twee rijen kruisen elkaar weer. In het geheel zijn er nu 33 gaatjes. Voor die 33 gaatjes worden 32 dopjes gemaakt en zo neergezet, dat al leen het middelste gaatje openblijft. Nu begint het eigenlijke spel. Net a Is. an K0 In dammen, moet je slagen maken en wel fSper week, vooruit, achteruit of opzij te schuiven. kv;iitbetalmg. nooit mag je schuin opzij, dus in diagor-, ,ekhandel aus een plank voor nodig en c kun je maken van ongeveer 1 of 1.5 "M. dik hout. Je kunt het veld gewoon vier kant maken, maar vooral voor een ziekq, igrhet model, dat je hier ziet afgebeeld, heel eenvoudig, omdat je het goed kunt Vasthouden. Je schaaft het blad natuurlyk r^ooi glad en verft of beitst het. Dan neem v- 32 houten kralen en steekt daar stukjes l" forheen, maar zo, dat die stukjes goed in gaten blijven zitten. Het best is om de ,.J-jes in de kralen vast te lijmen. Ten- t doe je het hele spel in een dooe, zo- Vjets van zoek raakt. "V^ens zien hoeweel plezier je ervan trlje kunt er ook zieke vriendjes biFien een groot plezier mee doen' yj - -jÜÉBfc - - ien

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 12