DE DREIGING WERD WERKELIJKHEID. mil ge I) weer voelen! (TEGEN DE WET] TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1939. No. 306. 940 te Kroniek van het jaar. Spanje, Tsjecho-SIowakije, Albanië, Memel, Danizig, Polen, Finland EEN ZWARTE STREEP. HET EINDE VAN TJECHO- SLOVAKIJE. MEMEL HET DUITSCH-POOLSCH VERDRAG OPGEZEGD. DE SENSATIE VAN 1939 DE FATALE DATUM. EEN VEELBELOVENDE JANUARI-MAAND! DE HELDENSTRIJD DER FINNEN. Bezoek van Mussolini aan den Paus. Uitwisseling van geïnterneerden. De Fransche begrooting in oorlogstijd. Een moloch, die alles verslindt. Zestig Duitsche schepen trachten door de blokkade te breken. ENGELAND OP VLEESCHRANTSOEN. Ook suiker gedistribueerd. Baadt met M en H. Het jaar 1939 is geboren in dagen van oorlog en oorlogsdreiging. In Zuid-Europa en het Verre Oosten werd gestreden; in Midden-Europa werd getwist; in Palestina werd gevochten. Aan de wieg van dit jaar stonden de Ontevredenheid en het Gevaar. In de kraamkamer, die wereld heette, hing een sfeer van wantrouwen en angst voor het ergste. In Spanje was de oorlog nog in vollen gang. In Palestina waren vechtpartijen en daden van terreur aan' de orde van den dag. In Polen werd den Oekraïners een zelfstandig bestaan geweigerd en schatte minister Beek, dat er 10 millioen te veel Joden waren. Warschau verscherpte de Perswet en stelde de maximum straf op 5 jaar. Polen had, evenals Duitschland en Hongarije, een stuk van Tsjecho-Slovakije terug geëischt en gekregen. Spionnage-af- faires waren dagelijksche gebeurtenissen in de Oude Wereld. Duitschland bleef hame ren op zijn eischen inzake Memel, Dantzig, den Corridor, de koloniën. Mussolini be weerde, dat Corsica, Tunis, Algiers en Nice aan Italië moesten komen. Het aantal werkloozen was over heel de wereld schrikbarend groot. De Ver, Sta ten begonnen het jaar met een crediet van 875 millioen dollar voor steun; Nederland had per dag 1 millioen noodig voor dat doel. Amerika trok 525 millioen dollar uit voor de defensie. Engeland kondigde aan in één jaar 75 oorlogsschepen bjj te bou wen. Duitschland werkte koortsachtig aan de Siegfriedlinie. In Italië gleed de eene duikboot na de andere te water. Finland achtte zich bedreigd en wenschte de Aland- eilanden te versterken. Diplomaten en economen van alle landen hadden het druk. Zjj reisden overal heen, zochten versterking, militair en economisch, voor het geval, dat, ondanks ,,München"s toch een nieuwe oorlog vreeselijker dan alle vorige zou losbarsten over het ge kwelde Europa. En inderdaad is het er van gekomen! Vier, vijf wereldmachten zijn in strijd en zullen kampen met alle gruwelijke midde len van den modernen oorlog. Wij staan nog te dicht op de gebeurte nissen om reeds een objectief oordeel te kunnen vellen. Maar sterk is in ons allen het gevoel, de overtuiging, het weten, dat deze oorlog onnoodig was en is. 1939 zal in het boek der wereldgeschie denis aangegeven zijn met een zwarte streep. De draden der politiek loopen zoo door elkaar, dat het moeilijk is er een te volgen zonder in de andere verward te raken. Nochtans willen wij zeer in het kort de voornaamste gebeurtenissen in Europa re- capituleeren in zooverre deze van belang zijn voor een uiterst globaal overzicht. Het accent valt hierbij natuurlijkerwijs op de factoren, die geleid hebben tot den oorlog. Europa hoopte na de overeenkomst van München in September 1938 een tijdperk van vrede tegemoet te gaan. Alle volkeren verlangden daarnaar. Zij hadden rust noodig na alle zenuwspanning over Spanje, over den „Anschluss" en de inlijving van Sudetenland. Met angst richtte men den blik naar Tsjecho-Slovakije en Polen. Berlijn sprak over onderdrukking in die landen en men had geleerd wat dat kon beteekenen. En geland en Frankrijk gaven echter duidelijk te kennen, dat zij de zaak van Praag en Warschau ook als hün zaak beschouwden. Londen en Parijs steunden Tsjecho-Slova kije met 16 millioen pond. Intusschen trad Kundt in Tsjecho-Slovakije op in denzelfden geest als Bürckel in het Saargebied. Seiss- Inquart in Oostenrijk, Henlein in Sudeten land, Forster in Dantzig, Bertuleit in Me mel. In begin Maart kwam Kundt met nieu we eischen. In Dantzig ontstonden relletjes op de universiteit, waarbij Poolsche studenten uit het gebouw werden gezet. „Weg met Duitschland", riepen daarop de Poolsche studenten in Warschau. De protestnota's vlogen heen en weer. In Tsjecho-Slovakije boterde het niet tus- schen de centrale regeering en die van Slo- vakjje en de Karpatho-Oekraïne. Dit leidde zoover, dat de regeering van Praag den Slovaakschen minister-president, mgr. Tiso( afzette en een ander benoemde, die weigerde. Tiso protesteerdete Ber lijn, en Berlijn was verbolgen. Hitler, die een reis zou maken naar Oos tenrijk, vertrok niet; Göring, die in Italië vertoefde, keerde hals over kop terug. Tiso, de ex-premier van Slovakije, was 2 dagen na zjjn afzetting in Berlijn om Hitler's be middeling in te roepen. Op 14 Maart riep Tiso een geheime zitting van den Slovaak schen Landdag bijeen en deze kondigde de onafhankelijkheid van Slovakije af. Den volgenden dag rukten de Duitsche troepen Praag binnen. En in den nacht daarop kwam er een einde aan het bestaan van Tsjecho-Slovakije. Het werd gesplitst in het Duitsche protectoraat Tsjechië (Bo- hemen en Moravië), het „onafhankelijke" Slovakije (onder Duitsche bescherming), benevens de Karpatho-Oekraïne, die aan Hongarije kwam. Hevige critiek volgde op Hitler's beslis singen. Engeland, Frankrijk en Rusland dienden protesten in, welke werden afge wezen. De Ver. Staten belastten onmiddel lijk den Duitschen invoer met 25 Op 21 Maart stelde Von Ribbentrop ver volgens aan de Litausche regeering voor om het Memelgebied aan Duitschland terug te geven. Op 23 Maart had de inlijving plaats en had Hitier de zooveelste clausule van het Verdrag van Versailles doorge haald. De Engelsche minister-president Cham berlain verklaarde toen dat als Duitschland nog verder wilde gaan „in zijn pogen om Europa te overheerschen", het dan Enge land op zijn weg zou vinden. De Poolsche generaal Sihorski schreef een fel artikel tegen Duitschland en de Poolsche regeering weigerde Tsjechië en Slovakije te erkennen. Een betooging tegen leden van de Duitsche minderheid in den Corridor werd door Berlijn zeer boos op genomen. Op 8 April begon Italië plotseling een actie tegen Albanië en in weinige dagen was dit land ingelijfd. Engeland deed niets, evenmin als de Volkenbond. Op 28 April zeide Hitier het Duitsch- Poolsche verdrag op, met als motiveering, dat Polen weigerde om Dantzig als vrije stad binnen de grenzen van het Duitsche rijk te laten terugkeeren. Tegelijk eischte Hitier een weg en een spoorlijn door den Corridor. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, verklaarde, dat Polen bleef staan op zijn rechten inzake den overzee- schen handel en de maritieme politiek in Dantzig. Langzaam kwam het conflict na der; maar nog steeds hoopte de wereld, dat het zou afloopen zonder oorlog. In Dantzig hadden weer botsingen plaats. De Poolsche en de Duitsche pers stonden vol berichten over incidenten. De Tsjechische generaal Prchala, die naar Polen was ge vlucht, trachtte daar een Tsjechisch leger te vormen. Op 8 Juli deelde de gouwleider Forster mede, dat „de mannen van Dant zig wisten hoe zij een geweer moesten ge bruiken". Op 9 Juli deelde Polen mede, dat Dantzig een afgescheiden gebied moest blijven, buiten het Duitsche rijk. Op 20 Juli beloven Engeland en Frank rijk aan Polen 8% millioen pond sterling te leenen ten behoeve van de mobilisatie in dit land. Bovendien geeft Londen nog een crediet van 8 millioen pond voor oor- I gsmat.eriaal. Op 30 Juli stuurt Engeland generaal Ironside, den bevelhebber der Britsche troepen buiten Engeland, naar Warschau. De Duitschers versterken iede- ren dag Dantzig meer. In deze dagen doen de ,,Oslo-staten" bij monde van Koning Leopold van België een beroep op de groote mogendheden om de ramp, die de menschheid bedreigt, te ver mijden. Op 25 Augustus komt het sensationeele bericht, dat Duitschland een niet-aanvals- pact heeft gesloten met Rusland. De we reld wrijft zich de oogen uit. De Britsche delegatie blijkt te Moskou „aan het lijntje" gehouden te zijn. Engeland is verbijsterd. Forster wordt benoemd tot „staatshoofd" van Dantzig. President Roosevelt stuurt telegrammen naar Rome, Berlijn en War schau, met het voorstel directe onderhan delingen aan te knoopen. De Paus geeft een oproep uit voor het behoud van den vrede. Engeland verklaart onvoorwaarde lijk achter Polen te staan en sluit op 26 Augustus met dat land een bij standsver drag. Het belooft daarbij „onmiddellijk al len steun en bijstand te geven, die in zijn vermogen liggen, als daaro* een beroep wordt gedaan." Engeland heeft reeds, tegen alle traditie in, den dienstplicht ingevoerd en overal zijn de voorbereidingen voor een nieuwen wereldoorlog aan den gang. Koningin Wil- helmina en Koning Leopold bieden hun goede diensten aan. Tevergeefs. 1 September is de fatale datum. Forster telegrafeert Hitier, dat Dantzig met het Duitsche rijk is hereenigd, volgens de nieuwe grondwet. Hitier deelt in den Rijksdag mede, dat hij de kwestie-Dantzig nu wil oplossen en des nachts trekken Duitsche troepen Polen binnen. Warschau mobiliseert alle reserves. Engeland en Frankrijk verzoeken de Duitsche regeering haar troepen terug te roepen, wat niet ge beurt. Op 3 September verklaart de Engelsche koning, dat het land in oorlog is. Ook Frankrijk mobiliseert. Maar in een verwon derlijk snel tempo rukken de Duitschers op in Polen en slechts op enkele plaatsen weten de verdedigers hen tegen te houden. Op 11 September roept Rusland nieuwe lichtingen op. Zuid-Afrika verklaart den oorlog aan Duitschland en de andere do minions volgen. Engeland verwacht een oorlog van drie jaar. Het Russische leger trekt Polen uit het Oosten binnen en wel dra komt, na 25 jaar onafhankelijkheid, de dag, dat ook deze staat moet erkennen overwonnen te zijn. Polen zal in zijn ouden vorm nooit meer herrijzen", verklaart Hit- Ier. President Roosevelt vraagt opheffing van het wapenembargo, wat tot resultaat heeft, dat wapens mogen worden uitgevoerd naar landen, die in oorlog zijn en van welken maatregel alleen de Geallieerden kunnen profiteeren, daar Duitsche schepen niet kunnen doorbreken naar het vaderland. Engeland heeft Rusland niet den oorlog verklaard en daarom vindt Mussolini, dat het geen recht heeft om tegen Duitschland op te treden zooals het doet. De neutralen ondervinden grooten last van de contraban de-maatregelen der Geallieerden. Berlijn en Moskou sluiten een vriendschapsverdrag. En onmiddellijk gaat Rusland druk uit oefenen op de Oostzeestaten, die moeten toegeven en onder contröle van Moskou Alle in 1939 voor expositie-doeleinden ge bezigde interieurs, inclusief 800 karpetten (waaronder 300 Perzen), die wij om die redenen niet meer als splinternieuw willen verkoopen, zijn in de jaarlijksche oprui ming, met prijsverlagingen van 2050 Wees er vlug bij, want zulke koopjes gaan als regel zeer grif weg! En ze komen stel lig vooreerst niet meer terug. Dinsdag 2 Januari begint de jaarlijksche opruiming bij Van Reeuwijk's Maatschappij voor Wo ninginrichting Kipstraat Coolsingel Rotterdam. (Ingez. Med.) komen. In Frankrijk moeten de communisten het ontgelden, zooals trouwens in vele andere landen. De Engelsche regeering verklaart niet te strijden tegen het Duitsche volk, maar tegen de regeering, die het misleidt. Al gauw echter blijkt uit de pers, dat deze stelling niet te handhaven is. Er wordt ge sproken over „een "nieuw Versailles". Ook de Fransche pers toont zich fel. Op den dertienden October verzoekt Rus land aan Finland om besprekingen te voe ren over bepaalde onderwerpen. Finland geeft niet toe aan eischen, welke zijn on afhankelijkheid zouden bedreigen en ook in het Noorden van Europa komt dag bij dag de oorlog nader. Tot tenslotte het roode leger de Finsche grens overtrekt enden kop stoot op den harden weerstand der dap pere Finnen. Rusland komt niet verder. Met blijdschap ziet de wereld dit onverwachte. Aan het Westfront blijft het bij verken ningen. Toch zijn er reeds duizenden doo- den te betreuren. En op zee woedt de oor log van duikboot en mijnenlegger, waarbij ook tallooze neutrale schepen als slacht offer vallen, en waarbij neutrale zeelieden van alle nationaliteiten een ellendigen dood sterven. Hitier roept de ,,Auslanddeutschen" te rug en noemt dit de grootste vredesbijdra- ge, die ooit aan Europa gegeven is. Beide partijen melden successen. En die succes sen beteekenen onvermijdelijk de dood van tientallen of honderden, die den oorlog óók niet gewild hebben. De dreiging, die bij de geboorte van 1939 boven Europa hing, is werkelijkheid ge worden. 1939 eindigt zijn leven in bloed en tranen. En in vraagteekens! Hoe lang zal de marteling duren? Wat staat de wereld te wachten van het Duitsch-Russische nood- verbond? Wat zal de houding van Italië zijn? Wat zal de titanenstrijd kosten aan geld en goed, aan geestelijke en moreele waarden, aan kunstwaarden, aan men- schenlevens? In Vaticaanstad wordt bevestigd, dat Mus solini in de eerste dagen van Januari een bezoek zal brengen aan den Paus en bij die gelegenheid een onderhoud zal hebben met kardinaal staats-searetaris Maglione. Men brengt dit bezoek vanzelfsprekend in verband met de geruchten over een nieuw vredesinitiatief, door de Italiaansche regeering en den Paus gezamenlijk te ne men. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is door bemiddeling van de Ameri- kaansche ambassade en het Zwitsersehe ge zantschap te Berlijn de mogelijkheid gescha pen, dat Duitsche en Engelsche burgers, die in Engeland, resp. in Duitschland, ge ïnterneerd zijn of zich daar ophouden, uit gewisseld worden. Deze mogelijkheid staat open voor alle vrouwen en kinderen, alsme de voor mannen ouder dan 60 jaar. De uit wisseling der betrokkenen is reeds aan den gang. Ook tusschen Duitschland en Frankrijk wordt een dergelijke mogelijkheid onder de oogen gezien. Zij zou gelden voor vrouwen en kinderen, alsmede voor mannen ouder dan 65 jaar, die op basis van wederkeerig- heid naar hun land terug kunnen keeren. Zulk een uitwisseling tusschen Duitschland en Frankrijk zou echter pas later beginnen. De Fransche minister van financiën, Rey- naud, heeft gisteren bij den senaat de be grooting ingediend. Hij zeide daarbij, dat door den oorlog de staat een moloch is ge worden, die alles verslindt, rijkdom en menschen. De begrooting bedraagt 80 mil liard franken! Dit is het dubbele van wat in de afgeloopen vier jaar is gevraagd. Bo vendien betreft dit niet de eigenlijke mili taire uitgaven, want die zullen door een leening worden gedekt. De correspondent van de Britsche „Daily Telegraph" te Buenos Aires me'dt: Mededeelingen uit een aantal Zuid-Ame- rikaansche havens behelzen, dat ongeveer 60 Duitsche koopvaardijschepen, die bij het begin van den oorlog in deze neutrale havens een toevlucht hebben gezocht, zich gereedmaken om uit Berlijn ontvangen or ders uit "te voeren en zullen trachten naar het Rijk terug te keeren Volgens het blad bevinden zich in West-Indië 16, in Brazi lië 15, in Mexico, Chili en Peru elk 6, in Argentinië, Uruguay elk 4, in Costa Rica en Equador 3 Duitsche schepen en in Columbia een schip. Officieel wordt medegedeeld, dat het En gelsche distributiestelsel zal worden uitge breid tot suiker en vleesch. Met de distributie van suiker zal een aanvang worden gemaakt op 8 Januari. Het wekelijksche rantsoen is vastgesteld op driekwart pond per hoofd, ongeveer een kwart minder dan het normale gebruik. Van de vleeschdistributie zjjn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt, doch het publiek wordt aangeraden, zich niet later dan 8 Januari bij de slagers te laten in schrijven. Het plan voor de contröle op den vee stapel en op thuis geproduceerd vleesch treedt op 15 Januari in werking. Heerlijk en heilzaam is dat Badzo- badkoolzuurhoudend, naar dennen geurend; een weldadig, heilzaam zoutwaterbad, dat zorgt voor 'n betere huidfunctie, 'n beteren bloedsomloop. Een weldaad voor wintervoeten, verkoudheden en Rheumathiek! Vraagt onze brochure 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: 3 K.G. pakken 45 ets. Verkrijgbaar by Apothekers en erkende Drogisten. MV. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO (Ingez. Med.) s V1"'".|iiiiif.'liilili!lliiilift®p|-li; Naar het Engelsch van I MARTIN PORLOCK. J illl!!ni<!ni!!ll!lll!!l!H!U!!!il!j!l!!il!l!|!!!!ll!l!l!|!!||l!!!!l|l!|||||||||||||!l!||||||||||||||||P 26). Garten's hart begon heel wat sneller te kloppen, dan het in den regel deed. Hij zag, dat de agent zijn duimen uit zijn riem haal de, toen de donkere, thans zwijgende figuur voor hem stil hield. Garten kon zien, dat deze agent zich niet onverhoeds zou laten aanvallen. Hij hoorde hem iets zeggen, doch kon niet verstaan wat hij zei. Garten kwam heel behoedzaam wat dichterbij en hoorde den agent nu zeggen: „Wat zegt u?" De vreemdeling herhaalde zijn verzoek in een Koeterwaalsch, dat blijkbaar voor Engelsch moest doorgaan. Eindelijk scheen de agent er achter te zijn, wat er van hem verlangd werd. Hij bleef onbeweeglijk staan en antwoordde kortaf: „Nee, heb ik niet. Waarvoor hebt u een lucifer noodig?" De vreemdeling braakte nu een stroom van woorden in zijn eigen taal uit. „Da's me toch te geleerd, meester. Als ik u was zou ik nu maar liever doorloopen" zei de agent en deed een halvèn stap naar voren. Garten zag nu plotseling twee rijen hagel witte tanden in het olijfkleurige gezicht blinken. Daar de oogen van den vreemde ling niet te zien waren, kon hij niet uit maken of hij lachte, of grijnsde. Garten's ademhaling ging moeilijk. De gele vingers van zijn rechter hand gingen werktuigelijk naar 't potlood in zijn borst zak, terwijl die van zijn linker hand om de blocnote in zijp. colbertzak klemden. De reehtf1.Jn^and van den vreemdeling ging ook n; rirptn zak en kwam er even vlug weer v' h iets, dat in het zwakke licht van r'Uingverst bijzijnde lantaarn een doffen glaere ,lRooalde. Garten'oor een adem in. Zonder dat hij het wist-oe& f' 'n beide handen in actie en h'md vo- en blocnote te voor- schijf centrr nige, waarvan Garten zichPok de wora nij beefde van opwin ding zondan- j kurkdroog was. mw ha-ar 19 p^nt. „Dat zou je wel droogte-o°verfier besi I en vooi het, 3Lswaardige lenigheid vo(hg me$ S cnaamsbouw sprong hij «te£v,èP ,je- Ziin rechter arm schoot utffl jf-T, .eemdeling slaakte een kreet van v., atl )cn leek Garten, dat de vuist van deir^ o .„^'de hand geraakt had, waarin de vreem^ixing het voorwerp had en dat ongetwijfeld een revolver moest zijn. Er vloog een dof glinsterend voorwerp door de lucht, dat met/een klank van metaal te gen de borstwering kletterde en toen met een plons in het water van de Theems viel. „Mijn hemel!" riep Garten, niet uit angst, doch uit oprechte dankbaarheid. Dit was nieuws! De snoode vreemdeling scheen reddeloos verloren in den greep van de Engelsche oolitie. Doch de Engelsche politie nam geen enkel risico. Door de stilte van den nacht snerpte opeens het schrille hooge ge- g:l van een politiefluit. Garten vond dat het nu tijd werd om voor den dag te komen. Hij kwam snel na derbij en vroeg, naar adem happend, of hij Het is gelukkig dat er in ons leven arbeid en plicht bestaan, omdat zij ons in donkere dagen staande houden. ook misschien kon helpen. Zijn aanbod werd door den agent op een grimmigen, doch van triomf trillenden toon aanvaard. De gevangene begon weer een vloed van woor den in zijn eigen taal uit te storten, doch hield, nadat hij eens goed door elkaar ge schud was, eindelijk zijn mond. De agent wendde zich nu tot Garten, die enthousiast stond toe te kijken. „Was die even goed! Gezien wat-ie me wilde flikken? Op me schieten, meneer! As ik 'm niet voor geweest wasHij liet een sinistere stilte zijn zin afmaken. „Ik dacht het al wel, dat het een revol ver was", zei Garten, „maar ik was te ver af om het goed te kunnen zien". „Foets'e!" zei de agent en wees naar het water van de Theems. Hij blies nogmaals op zjjn fluit. „Ik ben van de pers, agent", introdu ceerde Dudley Garten zich. HOOFDSTUK XIII. Uittreksel uit een dagboek. 23 Juni 193 Beng erg moe, maar moet toch die ge lukte onderneming op Hampstead Heath op schrift stellen. Heb in het lint weer een nieuwen knoop gelegd. Grappig te denken, dat er iets is, waarom ik dat stuk lint be waar. Maar nog grappiger te denken, wat Elsie zou zeggen als ze het zien kon. Met dat scherpe .geheugen van haar zou zij di rect weten, dat het van haar was, misschien zelfs wel waar het vandaan gekomen is. Er zitten nu vijf knoopen in. Als ik het niet wilde bewaren (maar er kunnen nog een macht knoopen bij) zou ik het als een gewonen brief naar Scotland Yard sturen en ze er daar het hóófd over laten breken. Heb er den laatsten tijd al vrij vaak over gedacht dat te doen, maar geloof, dat ik er zoo toch meer voldoening van heb. En ik moet oppassen niets te doen, waar door ze mij in de smiezen zouden kunnen krijgen; niets, absoluut niets, waardoor ik op eenigen grond hoe ver gezocht ook in verdenking zou kunnen komen! Vervloekt! Daar ben ik door het papier heen gegaan en heb nu de volgende blad zijde bedorven! Enfin, doet er ook niet toe een goeie waarschuwing. Ik moet mezelf goed onder den duim houden, anders ga ik ze nog brieven schrijven ook. Wou maar, dat ik dat idee uit mijn hoofd kon zetten. Kan er tegenwoordig gewoon niet meer van slapen. Wat zou ik daar een plezier van hebben! Maar ik mag dat niet doen! Vervloekt! Weer door het blad heen ge gaan. Heb even moeten onderbreken. Mijn hand beefde zoo, dat ik niet verder kon schrij ven. Aangezien ik met niemand kan spre ken over de dingen, die me bezighouden, moet ik wel mijn hart in dit boek uitstor ten en als ik het zoo op mijn zenuwen krijg, dat ik niet meer schrijven kan, zal ik nog barsten. Maar ik ben nu weer heele- maal tot bedaren gekomen. Hier volgt dus het verslag van mijn avontuur van dezen avond. Toen ik, ongeveer een dag of vier gele den, voor het eerst op het idee kwam om nu eens een van de „bereden" te nemen, wierp ik het direct van mij af te ge vaarlijk! Maar het was juist het gevaar, dat het zoo aantrekkelijk maakte. Toen ik laatst naar het park reed om een luchtje te scheppen en daar eentje op een schim mel in het oog kreeg, drong het tot mij door hoe ik het moest aanleggen. Den dag daarop ging ik er weer met den wagen naar toe. Hij was er om denzelfden tijd. Ik merk te, dat hij in het park voortdurend om zich heen keek, alsof hij bang was dat iemand hem zou zien. Ik volgde hem door het bosch en zag dat hij daar een meisje ont moette. Ik had zoo'n vermoeden, aat hij dit iederen dag deed. Ik had gelijk! Ik had gelijk! Ik had gelijk! Dat schijnt werkelijk tegenwoordig een gewoonte van me te zijn. Het lijkt wel of elk idee, dat bij me op komt, juist is. Een prettig gevoel, ik kan niet anders zeggen! Maar ik mag het niet de boventoon laten krijgen. Nadat ik mij er van overtuigd had, dat hij weer een af spraak met dat meisje had, ging ik naar huis om mijn plan verder uit te werken. Ik redeneerde als volgt: Hoewel de kran ten zwijgen over de maatregelen, die ze ne men, kan ik veilig aannemen, aat ze in ieder geval iets doen. En één van de dingen, die ze zeer zeker gedaan hebben, is aan ieder afzonderlijk order te geven uiterst voorzichtig te zijn wanneer een vreemde hen aanspreekt. Dit is een moeilijkheid, die gemakkelijker overwonnen kan worden bq een te voet, dan bjj een te paard en nog een oogenblik dacht ik, dat ik aan een van de „bereden'' een al te zwaren dobber zou heb ben. Maar plotseling kreeg ik een mgeving. Dat was toen ik voorbij Albert Hall reed, waar een of ander bal masqué gegeven werd. Ik zag tenminste een paar gecostu- meerde lui uit een auto komen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5