for&trhtcïule $eetxu?0cfye UGOESCHE COURANT) De aardbeving in Turkije eischt tienduizenden dooden Finsche ski-afdeeling dringt door tot den Moermanskspoorweg. In anderhalve minuut gezonken32 dooden. Taüooze dorpen en steden in puinhoopen veranderd. BRAND IN DE RUÏNES. 140.000 DOODEN? DE AARDBEVINGSRAMP IN TURKIJE Duitschland meldt: Britsch slagschip getorpedeerd. Voetbalwedstrijden voor Zondag afgelast. NIEUWJAARSREDE VAN DR. H. COLIJN, OP Z'N MEXICAANSCH. De inlevering van distributie bonnen door detaillisten. Regeeringsseringen voor de ziekenhuizen. Een lofwaardig initiatief van minister Steenberghe. Tegen spionnage en Amerika. Torpedo's en mijnen eischen weer hun tol. DEENSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN, Ongeregeldheden in de Russische IJszeebaven. GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN, OVER TIJD..,. FINSCH HOSPITAAL GEBOMBARDEERD. HET DAGBOEK VAN EEN RUSSISCH OFFICIER: HIJ WAS VERBAASD EEN GROOT RUSSISCH OFFENSIEF TE WACH TEN. NUMMER 306 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Mlddel- bürgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBUR6SCHE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Officieele gegevens omtrent de verliezen aan menschenlevens tengevolge van de aardbeving in Turkije zijn nog niet ver krijgbaar, doch naar schatting zijn in to taal 25 000 menschen gedood of gewond De meesten hiervan zouden, volgens Reu ter, om het leven gekomen zijn. Volgens het Turksche blad Haber" zou den alleen reeds in het district Erzindjan van de totale bevolking van 60,000 zieden 42,000 omgekomen of gewond zijn, de meeste evenwel omgekomen Honderdduizenden menschen zijn het veld in gevlucht en lijden thans honger en koude, de temperatuur is tot 30 graden beneden het vriespunt gedaald. Met groot verlangen zien deze slachtoffers uit naar hulp Gisteren hebben in het geteisterde ge bied opnieuw aardschokken plaats gehad. Alleen reeds in het gebied van Tokat zijn 963 personen om het leven gekomen en 443 gewond President Ineunu heeft zijn rondreis door Zuid-Anatolië afgebroken en zich naar de getroffen gebieden gespoed. Ook de minis ters van binnenlandsche zaken en van volksgezondheid hebben zich in allerijl derwaarts begeven Twaalf provinciesteden met elk 15 tot 40,000 inwoners, en meer dan 80 dorpen zjjn hetzij gedeeltelijk in een puinhoop ver anderd, hetzij volkomen verwoest. Talloo- ze slachtoffers, die in hun slaap door de aardbeving werden verrast, liggen nog onder de puinhoopen De hulpverleening geschiedt langzaam, in verband met den omvang van de ramp en de groote uitge strektheid van het geteisterde gebied. Door barstende gasbuizen en gebroken olielampen zijn temidden der ruïnes hon derden branden uitgebroken, die het red dingswerk uitermate moeilijk maken Erzindjam is thans niet meer dan een rookende puinhoop. De barakken en dt mil taire school zijn ingestort, waarbij tien officieren en 90 kadetten om het leven zijn gekomen Het zal nog wel verscheidene dagen du ren, alvorens betrouwbare cijfers bekend zijn omtrent het aantal dooden, gewonden en vermisten. De Turksche nationale ver gadering heeft een comité gevormd voor hulpverleening aan de overlevenden Over al in het land gaan inteekenlijsten rona. De aardbeving beteekent voor Turkjje een vreeselijke ramp Erzindjam, het epi centrum der beving is volkomen verwoest Er zijn verscheidene honderden dooden ge vallen Belangrijke historische bouwwer ken, zooals de moskee van Rayazit, zijn geheel verwoest. Door de bijna algeheele verbreking der telefonische en telegrafi sche verbindingen in het getroffen gebied worden bijzonderheden over de ramp s.echts langzaam bekend De beving heeft zich uitgestrekt over een gebied dat een elliptischen vorm heeft en zich uitstrek via Samsoenet, Ordoe aan de Zwarte Zee vervolgens Westelijk via Tsjankiri, Katghe- ri en Malataya, om weer Oostelijk naar Erzindjam om te buigen. De ramp heeft ook Dikili en Pergamon getroffen, waar de laatste twee maanden herhaalde malen aardschokken zijn vooi- gekomen Het is nog niet bekend of de archeologische resten van Pergamon ge troffen zijn. Ook volgens 't Italiaansche persagentschap Stefani blijkt de aardbevingscatastrophe van een ontzettenden omvang te zijn. Er zindjam, in het centrum van Klein-Azië, ligt volkomen in puin. Er staat geen huis meer overeind. De stad had 150.000 inwo ners, waarvan nu, zegt men, 99 procent dood is, wat beteekent, dat onder de ruïnes deze stad meer dan 140.000 slachtoffers be dolven zouden liggen Er heerscht boven dien een koude van 25 graden onder nul. De aanblik van de verwoeste stad is bijzon der tragisch. De hulpactie stuit op buiten gewoon groote moeilijkheden, aangezien de aarde scheuren en spleten vertoont van wel dertig meter breedte, waardoor het trein verkeer belemmerd wordt. ERGST GETROFFEN PLAATSEN Hierbij geven wij een situatie-kaartje van de Turksche Oostelijke departementen, welke door hevige aardbevingen zwaar ge teisterd zijn. De eerste berichten van den omvang van de ramp vernam men uit de plaatsen, wel ke op de kaart onderlijnd zijn. In het nevenkaartje overziet men (met de zwarte pijltjes aangegeven) de richting, die de beving genomen heeft; het epicen trum zou tusschen Tokat en Silvas gelegen zijn. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede, dat een Duitsche onder zeeër ten Westen van Schotland een Britsch slagschip van de Queen Elisabth' klasse tot zinken heeft gebracht. Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond heeft alle voor Zondag 31 December vastgestelde competitiewedstrijden afjge- last. Dr. H. Colijn hoopt op 1 Januari, des avonds van 9,109,30 uur voor de micro foon van de N.C.R.V. een Nieuwjaarsrede uit te spreken. (Stand.) T,..ï?avff meldt uit Mexico: In het stadje Ville Nueva in den Mexicaanschen staat Loahuila zijn regeeringstroepen slaags ge raakt met „pistolero's" gehuurde vech- ters m dienst van den burgemeester. De gouverneur van den staat had gehoord, dat ue plaatselijke autoriteiten een terreur uit- oefenden en zond een detachement solda ten om de orde te herstellen. De eomman- deercnde officier geraakte in een woorden wisseling met de plaatselijke autoriteiten en werd door de „pistolero's" gedood. In het nierop volgende vuurgevecht werd de bur- r verscheidene personen werden gewond. De detaillisten zullen, naar wij verne men, de opplakvellen van bon no. 6 (voor suiker) moeten inleveren op 2, 3, 4, 5 en 8 Januari 1940 De opplakvellen van bon no. 5 (voor erw ten) dienen ingeleverd te worden op 8 tot en met 12 Januri 1940 Dat brff^gt dus mede, dat de detaillisten wier inlr "^J-ingsdag op Maandag valt, dus op Maa" n\8 Januari beide bonnen zoo wel nc,^! f ver- no 6 behooren in te leve ren. T0"r ^Roos^en betrokkenen een afzon derlijk een vtbewijs voor de opplak- velle(j 5 en een ander voor de opi/'entr; bon no. 6 moeten opma ak de :t wordt ir zondan- jw ha-ar 1939 had o aoste-ooverder beslot Ef vod het, Gode zij dè GARNIZOENEN mIé^1S,rdt,lkdItme>VINKELS LEEG. s^_-oep,^n„oejsej ,joet opgeld in •?/^nnVdand. De Zweed^hèP hAftonbladet" verneemt uit Tallin, da'* de Russische garnizoenen in Estland allte voorraden schoenen en laarzen opkoopen, zoodat voor de bevol king niets meer overblijft. Eveneens wor den groote hoeveelheden kleeren opge kocht. DE „STATENDAM" NIET VERTROKKEN Het vertrek van de „Statendam" van de Holland-Amerika lijn, dat aanvankelijk in in verband met verschillende omstandighe den afgeloopen nacht zou zijn gesch'ed, is uitgesteld. Vermoedelijk zal het schip nu omstreeks half Januari vertrekken. Vuur.' Veldartillerie in actie tijdens de jongste oefeningen van het Nederlandsche leger, welke dezer dagen „ergens op vaderlandsch grondgebied" zijn gehouden. Door de sterke vermindering van den uit voer van seringen, komt het herhaaldelijk voor, dat groote hoeveelheden seringen op de veiling geen afzet kunnen vinden. Om aan een deel van deze bloemen, die anders vernietigd zouden zijn, toch een passende bestemming te geven, heeft de minister van economische zaken ter gelegenheid van het Kerstfeest seringen doen zenden aan verschillende ziekenhuizen, oudemannen- en vrouwenhuizen, armen- en verzorgingshui zen enz., met de bedoeling, dat deze in het bijzonder aan de verpleegden, die weinig of geen bezoek plegen te ontvangen, zouden worden geschonken. m De minister van justitie der Ver. Staten, Murphy, heeft bekendgemaakt, dat op 2 Januari a.s. te Washington een buitenge wone jury zal bijeenkomen om een onder zoek in te stellen naar dad'en van spion nage en sabotage, gepleegd aan de West en de Oostkust der Ver. Staten. Ook de activiteit van agenten van bui- tenlandsche regeeringen in Amerika zal on der oogen worden gezien. Murphy deed uit komen, dat daden van sabotage zijn ont dekt in de automobielindustrie in den staat Michigan, doch dat zij van weinig belang zijn. Overigens heeft de minister verklaard, dat ook de boeken van de vereeniging „Book-Niga", welker leiders zoo pas zijn veroordeeld, zullen worden nagezien om te weten te komen met welke personen deze Russische vereeniging betrekkingen heeft onderhouden. Tenslotte heeft Murphy me degedeeld, dat het departement van justi tie verscheidene bevelen tot aanhouding en voorgeleiding heeft uitgevaardigd tegen ze kere personen, die beschuldigd worden van anti-semietisch optreden. Hij weigerde evenwel namen te noemen. Reuter verneemt, dat het Britsche s.s. „Deptford" is getorpedeerd toen het zich binnen een halven mijl uit de Noorsche kust bevond. Het schip is in anderhalve minuut gezonken, waarbij 32 van de 37 leden der bemanning, met inbegrip van twee Noor sche loodsen, zijn omgekomen. De geredden, en de gezagvoerder van het Noorsche motorschip „Faida" verklaren, dat de „Deptford" zich zonder twijfel bin nen de Noorsche wateren heeft bevonden. De gezagvoerder van de „Faida" verklaart, dat hü de commandotoren van een Duitsche duikboot heeft zien bovenkomen toen zij zich tusschen de „Deptford" en den wal be vond. Het 1080 ton metende Deensche s.s. „Han- ne" is b{j de Engelsche Noordoostkust op een mijn geloopen en gezonken. Een barkas en een reddingboot zijn uitge varen om de bemanning van de „Hanne" bij Gisteravond reeds kwamen berichten bin nen, dat in de Russische havenplaats Moer- mansk, aan de Noordelijke IJszee, ongere geldheden hadden plaats gehad en heden morgen kwam daarvan een bevestiging bin nen. Hoofdzakelijk zou de ontevredenheid het gevolg zijn van het uitblijven van le vensmiddelen. De Finnen hebben n.l. een groot succes geboekt: een ski-afdeeling is erin ge slaagd op Russisch gebied door te drin gen en op geruimen afstand van de grens de spoorlijn naar Moermansk belangrijk te beschadigen. Deze afdeeling, die bestond uit 250 man, was geheel samengesteld uit vrijwilligers. Een gevolg van hun moedige daad is, dat de aanvoer van noodzakelijke goederen uit het binnenland naar Moermansk afge sneden is, terwijl ook het vervoer van deze haven naar de Russische troepen aan het Finsche front voorloopig sterk is bemoei lijkt. De Finsche troepen geven blijk van veel durf en ondernemingsgeest. Men wijst op 't geval van een jeugdigen officier, die op 21 December opdracht kreeg, met eenige man schappen en anti-tankkanonnen een hevi- gen aanval van Russische tanks af te slaan. De officier, die zich op een hoogte had op gesteld om het vuur van zijn mannen te leiden, bemerkte dat zij, di'e het anti-tank- geschut bedienden, buiten gevecht waren gesteld, waarop hij terstond afdaalde en de bediening van het kanon, dat reeds zes tanks had vernield, zelf ter hand nam. Hij slaagde er in met veertig schoten tien an dere tanks buiten gevecht te stellen. Zelf werd hij door een ontploffende granaat ge dood. Volgens het Finsche legerbericht zetten de Russen op de Karelische landengte hun aanvallen voort. Zij zijn tot dusver echter steeds afgeslagen. De gevechten waren zeer hevig en talrijke malen kwam het tot een strijd van man tegen man. De Finnen heb ben twee Russische compagnieën vernietigd. De Russen hebben op het ijs van het Su- te staan. De zee in de buurt van de plaats des onheils was vol drijfhout. Aan boord van het schip had zich een bemanning van 16 koppen bevonden. Toen de booten ter plaatse aankwamen, zag men dat er der sloepen van de „Hanne" ondersteboven ronddreef. Tot dusver heeft men van de 16 opvarenden niets kunnen ontdekken. De Deensche reederij C. K. Hansen deelt mede, dat de„Jaegersborg", die met een la ding landbouwproducten van Kopenhagen op weg was naar een Schotsche haven, thans als definitief verloren wordt be schouwd. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Het lijk van den as sistent machinist is gevonden en geïdentifi ceerd. Ook de Britsche marinetreiler „Loch- doon" en het Britsche vrachtschip „Moor- taft" zijn zoolang over tijd dat men de sche pen als verloren beschouwt. Zij hadden een bemanning van resp. 14 en 13 koppen. In totaal hebben op deze schepen dus 93 man het leven gelaten, waarvan 34 De nen. vantomeer een groot aantal dooden achter gelaten. De Russische luchtmacht is zeer actief, zoowel in het binnenland als boven 't front. De volgende steden in het Zuidwesten van Finland zijn door de Russen gebombardeerd: Lahti, Tampere, Hameenlinna en Riihimae- ki. Eenige burgers werdén gewond. De scha de was van weinig beteekenis, behalve te Lahti, waar het stadhuis door brand be schadigd werd. Op verscheidene plaatsen hebben de Rus sische vliegtuigen getracht de' burgerbevol king door machinegeweervuur te treffen. Aan het front hebben de bombardemen ten door de Russische vliegtuigen onbetee- kenende schade veroorzaakt. De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten on- dernomen patrouilles hebben achter de vij andelijke linies aan weerszijden van de grens militaire objecten aangevallen. Russische vliegtuigen hebben een Finsch hospitaal ten Noorden van het Ladogameer, dat zeer duidelijk met een rood kruis was gekenmerkt, gebombardeerd. Zij wierpen een dertigtal bommen uit, welke evenwel slechts geringe materieele schade aanricht ten. Ook hebben de Russen in dit gebied met mitrailleurs op ambulance-auto's ge schoten. In alle steden zijn de auto's en autobus sen wit geschilderd, zoodat zij niet tegen de sneeuw afsteken. De Finsche bladen pu- bliceeren foto's van de huizen, welke door de bombardementen op Kerstdag werden beschadigd. Steeds is sprake van boerderij en en arbeiderswoningen, nooit van mili taire objecten. De correspondent van de Deensche „Ber- lingske Tidende" heeft aan zijn blad een uittreksel gezonden uit het dagboek van een officier van het roode leger, die in Finland is gesneuveld. Op 3 December gaf deze officier zijn ver bazing te kennen, dat de Finnen bij het binnenrukken van de Russische troepen hun huizen verbrandden en tegen het roo de leger vochten! Men had den officieren en manschappen van het roode leger ge zegd, dat zij als bevrijders zouden worden ontvangen. Op 5 en 7 December schreef de officier, dat zijn mannen geen moed hadden en dat de koude te groot was, zoodat het ongemak steeds erger werd. De meeste mannen wilden niet vechten. Verder noem de liet dagboek het een kwaad teeken, dat de officieren van het roode leger niet beter zijn opgeleid en niet moediger zijn dan de manschappen. De correspondent van de „Daily Express" te Moskou bericht, dat generaal Grigori Stern, die den veldtocht in Mongolië tegen de Japanneezen heeft geleid, naar Finland is gezonden om generaal Mentzkof, com mandant van het militaire district Lening rad, die thans de operaties in Finland leidt, te vervangen. Het feit, dat de Russen begonnen zjjn met den aanleg van een strategischen weg van de Petsamofjord naar het Zuiden, doet veronderstellen, dat Stern tot een nieuw groot offensief zal overgaan.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1