u(Peum-scip 6ctp.m Bloemkool-soep mpmm UIT DE PROVINCIE Plechtige uitvaart van wijlen wethouder Onderdijk. Groote belangstelling bij den laatsten gang. DE SPREKERS. EEN DANKWOORD, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, VERDUISTERINGSOEFENINGEN IN ZEELAND, WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPORTNIEUWS Raad van Veere. RAAD VAN RILLAND-BATH. Raad van St. Kruis. Zoo is dan Woensdagmiddag het stoffe lijk overschot van wijlen den heer Jan On derdijk, in leven wethouder van Middel burg, onder overgroote belangstelling naar zijn laatste rustplaats gebracht. In de omgeving van het sterfhuis aan de Laan van Nieuwenhoven hadden de om wonenden hun gordijnen gesloten, toen het lijk werd uitgedragen en de groote schat van bloemen op den lijkwagen en het daar op volgende open rijtuig werd neergelegd. Daaronder waren er van den gemeente raad, van de hoofdambtenaren der gemeen te, van de brandweer, de Sportcommissie en den directeur der sportterreinen; de Vereeniging Schoolmuseum, waarvan de overledene vice-voorzitter was; van het partijbestuur der S.D.A.P.; van het gewest Zeeland en ook van de afdeeling Middel burg, het laatste samen met den Midd. Be- stuurdersbondvan de afdeeling Zeeland der Ver. van Raads- en Statenleden; van de Woningbouwvereeniging; van het voor malige crisiscomité B van de afdeeling Werkloozenzorg; van verschillende vak- en andere vereenigingen uit de moderne ar beidersbeweging en onder de van particu liere stukken o.a. een van mevrouw Wi- bautBerdenis van Berlekom. Als slippendragers fungeerden twee vrou welijke en twee mannelijke leden der af deeling der S.D.A.P., die tal van jaren met den overledene in de afdeeling zitting had den. Op den tocht door de stad werd halt ge houden bij „De Gouden Poorte", waar op de stoep de besturen der afdeeling van de S.D.A.P. en van den M.B.B. alsmede de S.D.A.P.-Raadsfractie aanwezig waren en waar met de vaandels van beide genoemde organisaties en met de vlaggen, die reeds van Vrijdag halfstoks hingen, een groet werd gebracht. Genoemde besturen en raadsfractie sloten zich achter den lijk wagen aan. Even later werd halt gehouden bij het bureau van de Arbeidsbeurs, waar van de ambtenaren waren buiten gekomen, terwijl een groot aantal werkloozen hier een stillen groet bracht. Bij het Stadhuis, dat geheel gesloten was, werd wel even halt gehouden, doch spoedig ging de droeve stoet verder. Bij de Stads- schuur stond het ambtenarenpersoneel bui ten en voegde de hoofdopzichter nog een krans bij de anderen. Bij het station stond een groote schare geestverwanten van den overledene ge schaard met verschillende vlaggen en vaan dels, waarmede een groet werd gebracht. Hier sloot de partijvoorzitter der S.D.A. P., de heer Koos Vorrink, zich bij het af- deelingsbestuur aan, terwijl de anderen, die hier gewacht hadden, nu ook den stoet volgden naar het kerkhof. Daar waren reeds zeer vele belangstellenden aanwezig en wij merkten o.a. op den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W Q.uarles van Ufford; den oud-burgemeester van Middel burg, den heer M. Fernhout; den huidigen burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, met den gemeentesecretaris en zoo goed als alle raadsleden en enkele oud raadsleden. Vele hoofd- en andere ambte naren van de gemeente en haar verschil lende onderdeelen; de commissie, den direc teur en den opzichter van het sportterrein; den voorzitter van de Streekplancommissie Walcheren, den voorzitter van het Borg stellingsfonds voor den middenstand, het bestuur der Godshuizen, het bestuur der ver. het Schoolmuseum; den burgemeester van Vlissingen; en nog veel meer andere officieele personen, die wij niet allen met name kunnen noemen. Toen de kist boven het graf was neer gezet en de bloemen er om heen waren ge legd, trad als eerste spreker naar voren de heer M. Fernhout, die zeide, dat wel niemand zich zou verwonderen, dat het hem een behoefte was te komen om wijlen wet houder Onderdijk de laatste eer te bewij zen. Spr. herinnerde er aan hoe het nu ruim twee jaar geleden is, dat de heer On derdijk in een vergadering van B. en W. overvallen werd door een hartaandoening, die reeds toen veel te denken en te vreezen gaf. Het medeleven tijdens zijn ziek zijn, heeft hem in stilte zoo dikwijls goed ge daan. Spr. schetste den overledene als een eenvoudig, bescheiden, in zekeren zin on opvallend man, maar die in den Middel burgsehen kring een veel beteekenende en zeer invloedrijke plaats innam, die hij zich had moeten veroveren door harden en on verdroten arbeid. Hij had vele goede eigen schappen die het mogelijk maakten, dat hij een belangrijk woord kon en mocht mee spreken. Weinig zal Jan Onderdijk in zjjn- jeugdjaren hebben durven vermoeden, dat hij tot deze gewichtige taak zou worden ge roepen. Onderdijk was toegerust met die gaven van hoofd en van hart, die hem bij zonder geschiktheid verleenden voor het vervullen van een openbare bestuurstaak. Hij had eerbied voor principieel denken en handelen, ook als het andere beginselen be trof dan de zijne. Middelburg verliest in hem een bekwaam, onkreukbaar en recht schapen bestuurder. Tot de nabestaanden zeide spr., dat hij voor zijn vrouw, zijn kinderen, zijn kleinkinderen veel trouwe en warme liefde had. Moge de God des le vens, die ook dit leven schiep en rijk be werktuigde, de weduwe en hare kinderen steunen in het dragen van het verlies van dit rijke bezit. Hierna trad burgemeester Van Walré de Bordes naar voren om na hetgeen zjjn voorganger had gezegd en hij en ande ren reeds zeiden in de buitengewone raads vergadering van Vrijdag j.l. met slechts enkele woorden namens den Raad en na mens de gemeente afscheid te nemen van den betreurden doode en den krans van den gemeenteraad, die de beide gemeenteboden op het kerkhof hadden gedragen, bij de an dere op het graf neer te leggen. De heer J. M o n d e e 1, voorzitter van de afdeeling der S.D.A.P. sprak namens de moderne arbeidersbeweging ter plaatse en zeide, dat het een groote vreugde was met den overledene samen te werken. Gaarne had men hem nog langer in zijn midden gehad en hem daarna een lange periode van rust en een rijken levensavond gegund. De partijvoorzitter, de heer Koos Vor rink, wees er op hoe de heeren Jan en Lou Onderdijk de grondleggers zijn geweest van de socialistische beweging in Zeeland samen met mannen als Wibaut en Sannes. Zij hebben getoond, hoe juist het was de arbeidende .klasse omhoog te brengen en gebruik te maken van de krachten, die er in schuilden. Jan Onderdijk stond pal voor de arbeiders. Hij was een sieraad voor land en volk en een groote steun voor de zaak van het arbeidende volk. Hij is pal blijven staan voor zijn beginsel tot zijn laatsten ademtocht. Zijn vrouw en kinderen mogen overtuigd zijn dat hjj bij geestverwant en tegenstander gezien was. De heer L. Onderdijk heeft namens de familie gesproken en in de eerste plaats den Commissaris der Koningin de verzeke ring gegeven, dat zijn aanwezigheid op hoo- gen prijs werd gesteld evenals die van den oud-burgemeester en den tegenwoordigen burgemeester en van alle anderen, die den overledene de laatste eer bewezen. Speciaal bracht spr. arts Feikema dank voor de wijze, waarop hij den laatsten tijd meer als vriend dan als dokter met hem heeft omgegaan. Zeker was de overledene van plan geweest tegen Januari het wethoudersschap neer te leggen, maar de dood is hier tussehen- beide gekomen en zijn wensch om midden in het werk te worden weggenomen, is ver vuld. „Jan aldus zeide spr. bewogen wij zullen je werk voortzetten." Allen verlieten den doodenakker, die juist met het blanke sneeuwkleed werd bedekt, overtuigd een goed Middelburger te heb ben begeleid op zijn laatsten gang. In de te Terneuzen gehouden vergadering wijdde de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, eenige woorden aan den zorgvollen tijd dien wij beleven. Hij wenschte voorts den heer G. F. P. van der Peijl geluk met de hem te beurt gevallen koninklijke on der scheiding. Besloten werd den eersten ambtenaar der Kamer, den heer P. van Es, die den secretaris bij afwezigheid of ontstentenis vervangt, den titel te verleenen van ad junct-secretaris. De rekening over 1938 is goedgekeurd op een bedrag in ontvangst ad 17.386,82 en in uitgaaf 14.165,03, alzoo een batig slot van 3221,79. Naar aanleiding van een voorgenomen afsluiting der wegen aan de Belgische grens tijdens het sluitingsuur der grenskan- toren, waaruit practisch zou volg;en dat Zeeuwsch-Vlaanderen reeds vroeg in den avond van België zou worden geïsoleerd, is verzocht eventueel 'n regeling te treffen, waarbij 1. het centraal gelegen kantoor tet Sas van Gent onafgebroken zal geopend zijn voor het doorlaten van voertuigen die geen grensformaliteiten moeten verrichten; 2. dat te Kapellebrug open te doen zjjn van des morgens 6.30 tot des nachts 1 uur (dit kantoor kan beschouwd worden als te vormen de verbinding met het overig deel van Nederland via België). 3. in het Westelijk deel van Z.-Vlaande- ren het grenskantoor te Eede van des mor gens 7 uur tot des avonds 11 uur open te houden; 4. het kantoor te Sluis van des morgens 7 uur tot de gewone sluitingsuren 's avonds te openen. Geklaagd werd over de moeilijkheden, die de handel ondervindt door de vigee- rende pasformaliteiten, welke nadeelig zjjn voor handel en industrie in de grensstreek. Bij den betrokken minister zal worden aan- Van 8 tot 24 Januari zullen in de pro vincie Zeeland verduisteringsoefeningen wor den gehouden en wel op de volgende data: 8, 9 en 10 Januari, de gemeenten Axel, Bier vliet, Goes, Graauw en Langendam, 's Hee- renhoek, Kapelle, St. Maartensdijk, Middel burg, Oostburg; op 11, 12 en 13 Januari de gemeenten Borssele, Bruinisse, Duivendijke, Grijpskerke, Koudekerke ('t Zand), Nisse, Oud-Vossemeer, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Yerseke; 15, 16 en 17 Januari de gemeenten Heinkenszand, St. Laurens, Neuzen, Oude- lande, Poortvliet, Schoondijke, Schore, Sta- venisse, Vlissingen; 18, 19 en 20 Januari de gemeenten Driebergen, 's Heer Abtkerke, 's Heer Arendskerke, Hoek, Hoofdplaat, Kattendijke, Kruiningen, Serooskerke (W.); 22, 23 en 24 Januari de gemeenten *s-Gra- venpolder, Kortgene, Oost-Souburg,' St. Phi- lipsland, Tholen, Veere, Waarde, Wemel- dinge, Zierikzee, Breskens. De verduisteringsoefeningen worden van zeven tot tien uur 's avonds gehouden. Aan de burgemeesters wordt overgelaten te be slissen, hoeveel avonden zal worden ge oefend. O EN W.'SOUBURG. Alhier zal op Za terdag 30 December 1939 een collecte wor den gehouden ten behoeve van het Finsche Roode Kruis. VEERE. Gedurende de week van 18 tot 23 Dec. hebben tijdens een vischweek van vier dagen 18 visschersvaartuigen 3224 kg consumptiegarnalen aangevoerd. WESTKAPELLE De Commissaris der Koningin heeft als landbouwkundig advi seur ter uitvoering van de Vogelwet 1936 voor het jaar 1940 benoemd, den heer K. Minderhoud Jz, gedrongen op een soepeler regeling voor het gebied der Kamer dat zoo veelvuldig op economische relaties met België en Noord-Frankrijk is aangewezen. Met betrekking tot de veerdiensten op de Schelde zal de Kamer er naar streven te verkrijgen verlaging van het tarief voor het overzetten van auto's en vrijstelling van de met vrachtauto's vervoerde ladin gen, zooals de regeling vroeger bestond op het veer aan den Moerdijk. De Kamer heeft zich beschikbaar gesteld voor het eventueel verleenen van bemid deling voor hulp aan gemobiliseerde zaken lieden, voor de voortzetting hunner zaken. De begrooting voor 1940 werd voorloo- pig vastgesteld op een eindcijfer van 13057, met een batig saldo van 605,60. Herkozen werden de leden van de com missies tot uitvoering der Wet op de uit- verkoopen en die der Vestigingswet. In de vacature, ontstaan door niet-herkiezing van den heer A. J. Wijffels, werd benoemd de heer A. J. Cambier te Breskens. De voorzitter bracht een bijzonder woord van hulde aan de verdiensten van den heer Wijffels die sinds 1 Januari 1924 lid der Kamer is geweest. VOETBAL. HET INTERNATIONALE PROGRAMMA. Het internationaal voetbal-programma heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoodat het er nu als volgt uitziet: 3 Maart Antwerpen: België-Nederland. 31 Maart, waarschijnlijk Rotterdam: Ne derland-Luxemburg. 28 April Amsterdam: Nederland-België. 12 Mei: Luxemburg-Nederland. SCHAKEN. DE TWEEKAMP EUWE—KERES. Euwe wint de derde partij. De derde partij van den tweekamp tus- schen Euwe en Keres is door Euwe na 42 zetten gewonnen. De stand luidt: Euwe 2 punten, Keres 1 punt. •*-> (ïngez. MedJ Konijnententoonstelling te Oostburg. OOSTBURG. Op den eersten en tweeden Kerstdag hield de konjjnenfokkersvereeni- ging „Ons Belang" in het café „De Buiten- lust" een clubtentoonstelling. Het aantal inzendingen bedroeg 96. Keurmeester was de heer Brack uit Deventer. De prijzen werden als volgt toegewezen: Groote rassen: Vlaamsche Reus, wit, voedster oud: P. J. Hubrègtse, IJzen- dijke, le prijs en eereprijs; ram jong: A. Hofman, IJzendijke, le prijs; A. Krane, Zuidzande, drie le prijzen, 3e prijs en zes eereprijzen; P. J. Hubregtse, IJzendijke, le en 2e prijs; voedster jong: A. Krane, Zuidzande, le prijs en twee eereprijzen; F. Dierikx, Oostburg, 3e prijs; A. Hofman, IJzendijke, zeer eervolle vermelding, twee le prijzen en eereprijs; P. J. Hubregtse, IJzendijke, le en 2e prijs en eereprijs. Midden rassen: Groot Chincilla, ram oud: J. van Cruijningen, Oostburg, zeer eervolle vermelding. Weener, wit ram oud: M. Dierings, Cadzand, le prijs; voedster oud: A, Hof man, IJzendijke, le prijs en twee eereprij zen; M. Dierings, Cadzand, twee le prij zen; Belgian Hares, voedster oud: H. Moe- laart, Schoondijke, drie le prijzen en vier eereprijzen. Kleine rassen: Klein Chincilla, ram oud: J. van Lare, Schoondijke, le prijs en eereprijs; voedster oud: J, van Lare, 2e prijs; ram jong: J. van Lare, 2e prijs; voedster jong: J. van Lare, le en 2e prijs en eervolle vermelding en twee eereprijzen. Havanna and Tan, voedster jong: D. Luteijn, Oostburg, le prijs en eereprijs; Klein zilver, geel ram oud: J. de Voogt, Oostburg, le prijs voedster oud: C. Verhulst, Oostburg, le prijs en eereprijs; L. Verher- brugge, Oostburg, le prijs, ram jong: Iz. van de Vijver, Oostburg, le prijs; Iz. Ver- herbrugge, Oostburg, twee le prijzen en vier eereprijzen; voedster jong: Iz. Verher- brugge, Oostburg, ,1e en 2e prijs; J. de Voogt, Oostburg, le prijs; Klein Zilver, blauw, ram oud: P. J. van Hal, Oostburg, le prijs een eereprijs; ram jong; J. de Voogd, Oostburg, zeer eer volle vermelding; Klein Zilver, bruin ram oud: P. J. van Hal, Oostburg, 2e prijs en eereprijs; voed ster oud: P. J. van Hal, Oostburg, zeer eervolle vermelding; ram jong: P. J. van Hal, Oostburg, le prijs, zeer eervolle vermelding en drie eereprijzen; voedster jong: P. J. van Hal, Oostburg, drie le prijzen, 2e prijs en eereprijs. Klein Zilver zwart, ram oud: P. J. van Hal, Oostburg, le prijs; voedster oud: P. J. van Hal, Oostburg, le en twee 2e prijzen en eereprijs; ram jong: P. J. van Hal, Oostburg, twee le prijzen en eere prijs; voestedr jong: C. Verhulst, Oostburg, 2e prijs; P. J. van Hal, Oostburg, le en 2e prijs en eereprijs; Dwergrassen Polen roodoog, ram oud: J. Versprille, Oostburg, le prijs en eereprijs; A. Wage, Sluis, le prijs en eereprijs; A. van de Veire, Oostburg, 2e prijs; A. Masseille, Schoondijke, 2e prijs; voedster oud: J. Versprille, Oostburg, le en 2e prijs en eereprijs; A. Wage, Sluis, le prijs; A. Masseille, Schoondijke, le prijs; ram 'jong: A. van de Veire, Oost burg, le prijs en eereprijs; A. Masseille Schoondijke, 2e prijs en eereprijs; voedster jong: A. Maseille, Schoondijke, le prijs en vier eereprijzen. Het kampioenschap werd behaald door den heer Iz. Verherbrugge te Oostburg met kleine zilver geel, ram jong. VEERE. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig onder voorzitter schap van burgemeester D. Huinink. De voorz. deelde mede, dat de Waterlei ding Mij. Midden Zeeland alsnog geen be scheid gezonden heeft op de vraag naar in lichting nopens de tarieven als uiteengezet in een request van enkele inwoners. Het beslu.t van den Raad inzake salaris herziening van de ambtenaren ter secreta rie is op bezwaren van de zijde van Ged. Staten gestuit. Dit college heeft in prin cipe geen bezwaar tegen het aanstellen van een tweeden ambtenaar, mits de oude sala risregeling van kracht blijft, doch nu dat besloten was, om tot salarisverhooging over te gaan en als tegenpraestatie zekere be kwaamheden te eischen, kan het college dit niet goekeuren; de tweede ambtenaar zou moeten vervallen en den eersten sala risverhooging toegekend, indien vastgehou den wordt aan de gestelde eischen. Mis schien kan een bedrag voor schrijfloon be taald, en/of een volontair worden aange steld. De besprekingen met den Commissa ris der Koningin hebben tot geen resultaat geleid, weshalve voorgesteld wordt het raadsbesluit in te trekken. Met alg. st. be sloten. Het bestuur der bijz. school, heeft be richt dat het leerlingtal 99 bedroeg. Mededeeling van B. en W. van Vrouwe polder, dat men de overeenkomst met Veere mzake onderlinge hulp bij brand per 1 Jan. hier niet meer wenscht te verlengen aan gezien men een overeenkomst met Middel burg heeft aangegaan. De voorz. zegt erop gewezen te hebben, dat Veere alsdan een passieve houding moet aannemen, wanneer brand uitbreekt in een boerderij op Vrouwe- polderseh gebied vlak onder Veere, hetgeen groote bezwaren opleveren zal voor die tal rijke behuizingen, die onmiddellijk aan Veere grenzen. Men heeft zijn standpunt echter niet prijs gegeven. Van B. en W. van Middelburg is ontvan gen een bedrag van f 91 als aandeel in het batig slot van den vee- en vleeschkeurings- dienst. Opnieuw de zaak Van der Hooft. Een schrijven is binnengekomen van S. van der Hooft met betrekking tot bouw vergunning hem geruimen tijd geleden ge weigerd en waarover zooveel te doen is geweest. De voorz. merkt op, dat re- questrant absoluut een foutieven weg neemt. Hij dient geen bouwaanvraag in en somt geen bezwaren op. Indien Van der H. meent, dat er een nieuw stadium is inge treden, dan had hij een bouwaanvraag moe ten indienen. Spr. zegt een heeleboel meer te weten en bereid te zijn in besloten zit ting hierover te spreken indien de raads leden zulks wenschen. Hierna ging de Raad in besloten verga dering, waarna, bjj heropening, het verzoek schrift voor kennisgeving werd aangeno men, doch tevens werd daarbij verzocht requestrant in te lichten, dat hjj een bouw aanvraag moet indienen. Het B. A. De heer G. M. Poppe werd als secr.-penn, van B. A. herkozen het 5 tegen 1 stem. Naar aanleiding van een uitlating vein den heer D. Gideonse voorkomend in het laatste raadsverslag van Veere in de Mid- delburgsche Courant drukt het bestuur van B. A. zjjn verbazing uit over het feit, dat dit gezegd is en dat het zoo in de krant is op genomen. Het bestuur exculpeert zich te dier zake. Dehr Gideonse weet niet, wat er in de M'b. Crt. gestaan heeft en vraagt den heer D e J o n g e, die eveneens vermeld is. Deze zegt het desbetreffende verslag van den Veerschen correspondent gelezen te hebben en zegt, dat deze absoluut niet te ver is gegaan; er stond precies wat gezegd is, namelijk, dat hjj gevraagd heeft of het bestuur wel voldoende ruggegraat heeft, en dat houdt hjj vol. De v o o r z. zegt, dat het college wel eens het gevoel gehad heeft, dat er destijds verandering moest komen in de samenstelling van B.A. Nooit zijn er echter ernstige bezwaren ge rezen en nooit onwil of een onverzettelijke houding getoond. Spr. vraagt of het schrij ven voor kennisgeving moet worden aange nomen, doch de heer Gideonse zegt, dat de heeren raadsleden niets terugnemen van wat gezegd is omdat zij meenen niet teveel gezegd te hebben. Nader informeert de heer Poppe wie bedoeld was met den geen, die rechtgezet moest worden, de be deelden of B. en W. in verband met B. A. De heer Gideonse antwoordt, dat hij de bedeelden bedoelde, want als het voor komt, dat met den vuist op tafel geslagen wordt en het bestuur in zjjn schulp kruipt, is het noodig, dat de bedeelden terechtge wezen worden. De rekening 1938 en de begrooting 1940 van B. A. werden goedgekeurd zonder aan merkingen. De begrootingswjjziging 1940 betreffende een hoogere reserve iOOO meer reservee ren) werd goedgekeurd. Met alg. st. werd besloten tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling inzake luchtbescherming; Veere verkeert in gun stige omstandigheden daar hier vele benoo- digdheden door het Rijk geschonken zjjn. Z. h. st. werd de regeling werkverruiming vastgesteld. Een voorstel van den heer D e Jonge om de 5 duurtetoeslag toe te kennen, daar vele gemeenten op Walcheren zulks doen, werd niet gesteund. De voorz. richtte een woord van dank tot de leden van den R.aad en ook tot de ambtenaren, die, vooral in' dezen moeilijken tjjd, zooveel tijd en krachten hebben gege ven in het belang der gemeente. Spr. wenschte allen een voorspoedig 1940. De heer S i m o n s e bracht den dank uit en de wederkeerige wenschen over namens den Raad en gemeente aan den voorzitter voor zijn woorden. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Dominicus. Afwezig wegens dienstplicht de hr. W. de Jonge. Beëedigd werd het nieuwe raadslid, de heer J. v. Damme. In de va cature wijlen den heer J. v. d. Sande werd met algemeene stemmen tot wethou der gekozen de heer J. J. v. Gorsel. Een verzoek om ontheffing van school geld door den heer Th. Verhallen werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de vergadering dér Waterleidingsmaatschappij werd be noemd de heer J. Danzen, tot zjjn plaatsver vanger de heer J. J. v. Gorsel. De heer P. Bruijnzeel werd benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk armbestuur, de heer A. de Pree tot secretaris-penning meester. Als agent van de arbeidsbemiddeling werd aangewezen de heer J. A. Koreman. Tot sehoonhoudster van de openbare school werd benoemd mej. M. BakkerKesselaar. In de commissie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd de heeren J. p, Roozenmond, R. Rijk, F. Blok en T. Huijs- man en benoemd de heer J. Veriare. In verband met de verplichte aansluiting tot de centralisatie van het bouw en wo ningtoezicht, werd de belooning van den gemeenteopzichter den heer N. Nieuw- dorp verlaagd van 180 tot 50 per jaar. Aan werklooze hoofden van gezinnen of kostwinners, zal een kerstgave worden verstrekt. Daarna werd de gemeentebegrooting voor 1940 behandeld. Op een vraag van den heer Van Iwaaraen zegt de voorz., dat de radiodistribuant f 200 als waarborgsom bjj de gemeente heeft ge stort, waarvan de gemeente 3% rente geniet. De heer Krijnsen vindt het een onge- wenschten toestand, dat de kinderen van de openbare school op hun kousen in den gang moeten loopen en ook wel eens een en an der moeten opvegen. Voorts zegt hij, dat de muziekvereeniging in Bath geen gebruik kan maken van het door haar gehuurde schoollokaal, daar dit door de militairen ge bruikt wordt. De voorzitter zegt toe, dat hiermede wat betreft de huursom rekening zal worden gehouden. Op de vraag van het zelfde raadslid of er nog werkobjecten voor de werkloozen in zicht zijn, antwoordde de voorzitter, dat er nog enkele kleine werken uitgevoerd kunnen worden, doch verder niets bekend is. De heer v. Gorsel zegde dank voor de verhoogde post: „luchtbescherming". Hjj merkte voorts op, dat de straatverlichting tegenwoordig onvoldoende is en dat deze de gemeente toch nogal veel geld kost. Deze opmerking vond algemeen instemming, ter wijl voorts betoogd werd, dat de bediening van het gasbedrijf nogal veel te wenschen over laat. ST. KRUIS. Onder voorzitterschap van burgemeester Dhont kwam de Raad vol tallig bijeen. Met de Frauderisico-Onderlinge van Ge meenten werd een overeenkomst aange gaan tot verzekering der gelden van de administratiën der kostwinnersvergoedin gen en der distributie. Aan een verzoek van den gemeenteraad van Sluis aan den Minister van Buitenland- sche Zaken betreffende een eenvoudiger paspoortenregeling voor de grensbewoners werd adhaesie betuigd Met den inhoud van een verordening ex. art. 12 der Oorlogs- wet betreffende het verrichten van per soonlijke diensten, werd acoord gegaan Besloten werd daarna tot het uitzetten in 1940 van 500 aan kasgeld bjj den Boerenleenbank Aardenburg. Het aantal leerlingen der openbare lagere school daal de beneden 50. Besloten werd tot handha ving der school. Tot leden van de land- bouwcommissie werden herbenoemd de heeren P. J. de Backere en A. L. V. de Smet. Bij de besprekingen over de kwestie van. het al of niet bouwen van een veldwach terswoning werd in besloten zitting over gegaan. Na heropening werd de heer A P. Her mie gekozen tot klokkenist en klokluider, welke vacature was ontstaan door het overlijden van L. Snouwaert. Er waren 9 sollicitanten. Bjj de rondvraag informeerde de heer Van den Bunder wat reeds is gedaan ten aanzien van het tot stand bren gen van een verbindingsweg St. Kruis komEiland. Hij zou willen dat contact werd gezocht me.t andere belanghebbende lichamen, zooals de Nieuwe Passageulepol- der en het waterschap der Sluis aan de Wielingen Bovendien zou hjj gaarne zien, dat de eigenaren van de grond waarover de weg eventueel zou worden aangelegd gepolst over den verkoopprijs. Met de stemmen van de heeren De Smet en De Backere tegen werd besloten tot het inwinnen van de door den heer Van den Bunder bedoelde inlichtingen Daarna informeerde den heer Van den Bunder over den uitslag van het nemen der vingerafdrukken destijds na inbraak in de secretarie. De Voorz. zei dat hem door den opperwachtmeester der marechaussee was medegedeeld, dat het onderzoek m deze zaak tot genoegen van den Officier van Justitie had plaats gehad. Tenslotte stelde de heer Van dei Bunder voor met het bouwen van een kluis te wachten tot een definitie! plan van uitbreiding van het gemee huis is gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6