STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE WtK UW LEVER-GAL OP 'AKKERTJE. Zenuwpijnen P MIDDELBURG GOES De brug over de Zandkreek. Aanbesteding spoedig te verwachten. WALCHEREN ZUID-BEVELAND. fIntfezMed.) WEERBERICHT BEURS VAN AMSTERDAM. BEZOEK EN INSTALLATIE BURGEMEESTER SCHIMMEL- PENNINCK VAN DER OYE. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG 1,88% RECHTSZAKEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Voor een ander in de gevangenis gezeten. L, K. uit 's-Heer Arendskerke voor de Haagsche rechtbank. Neem n (Ingez. Med.) SPORTNIEUWS NOORD-BEVELAND SCHOUWEN ECHTPAAR DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Een vijfling geboren op Cuba. Schildwacht lost schoten op de aflossende wacht. Een wraakneming. DE KERSTWEDSTRIJD VAN DEN ZEEUWSCHEN SCHAAKBOND. Het zuivelbedrijf en de oorlogstoestand. Moeilijkheden bij den boter' export. Uitvoering „de Volksstem". De Arbeiders Zangvereen. „de Volksstem" heeft der traditie getrouw op den avond van den len Kerstdag in het Schuttershof weder een goed geslaagde uitvoering ge geven. Bij de opening heeft de voorzitter, de heer J. Hendrikse, in het kort het over lijden van den heer Onderdijk gememo reerd, waarop het koor „Aan de Strijders" van Olman zong. De penningmeester, de heer J. de Ruyter, die 20 jaar deze functie vervult, werd gehuldigd, waarbij hem bloe men, een geschenk der leden en het gouden bondsins.gne werden overhandigd. Vervolgens werd door „de Volksstem" en het kinderkoor „de Kleine Stem", onder leiding van den heer J. A. Sturm een groot aantal liederen ten gehoore gebracht, die alle een dankbaar gehoor vonden. Na de pauze zong het Kinderkoor de cantate „De Schoonste Feestdag" van Cath. van Rennes, waarna een drietal leden de dramatische schets van Otto Zeegers „De Leugen" ten tooneele bracht. Een zeer druk en gezellig bal besloot den avond. Nieuw Raadslid benoemd. In de plaats van wijlen den heer J. On-1 derdijk is hedenmorgen tot lid van den| raad benoemd verklaard de heer Z. A. Bouman. O- EEN ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de hr. Joh. Pilaar, oud notaris alhier, het feit dat hij 25 jaren on afgebroken lid (de laatste jaren voorzitter) was van den Raad van Toezicht der N.V. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland". Door het bestuur en directeur werd den I heer Pilaar hartelijk gefeliciteerd en dank| gebracht voor het vele en belangrijke werk, dat hij in deze functie heeft gedaan. Een prachtige bloemenmand werd daar-1 bij aangeboden. VERGADERING „IJSVERMAAK". Woensdagavond hield de vereeniging „Ijsvermaak" in hotel „Centraal" alhier haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Smit, sprak er zijn voldoening over uit, dat de belangstelling voor deze verga dering grooter was dan voorgaande jaren en gaf daarna een overzicht van de ver richtingen der vereeniging gedurende het afgeloopen jaar. Het Bestuur was ook reeds met de noodige voorbereidingen ge reed om dit jaar eenige verbeteringen tot stand te brengen op de ijsbanen welke ech ter door de nu ingetreden dooi nog niet geheel zijn uitgevoerd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling een betere verlichting op de banen te doen aanbrengen en voor de schoon- of kunstrijders een speciale baan aan te leggen. Ook zal getracht worden door het aanbrengen van vlaggen en wim pels, de vesten een vrooljjker aanzien te geven waardoor het vertoeven op de ves ten prettiger wordt. Algemeen was men van oordeel, dat het medeleven met de ver eeniging nog veel te wenschen overlaat en het voor het verkrijgen van goede banen dringend noodig is, dat zich meer leden aanmelden. Het verslag van den penningmeester gaf redenen tot tevredenheid omdat het batig saldo is vermeerderd tot 674.50. De ont vangsten bedroegen in het afgeloopen sei zoen 863.20 en de uitgaven 843.18. Het aantal leden vermeerderde van 89 tot 144 en dat der adspiranten van 9 tot 30. De heeren H. Franken en Van Riessen werden bij acclamatie als leden herkozen. Besloten werd, zoodra de banen voor het publiek worden opengesteld, daarvan onmiddellijk mededeeling te doen aan de pers met ver zoek dit per bulletin bekend te maken. Aan het slot deed de voorzitter nog me dedeeling, dat de vereeniging op 10 No vember 60 jaar bestond, terwijl als bijzon derheid kon worden gememoreerd, dat de heer H. Bliek reeds 40 jaren onafgebroken lid en bestuurslid der vereeniging was waarmede hij door den voorzitter op har telijke wijze werd gefeliciteerd en werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij in al die jaren voor de veereniging in het bijzonder en voor het schaatsenrijdende pu bliek in het algemeen heeft gedaan. DE HEER C. C. LOCHNAAR DOKTER OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage, waar hij met zijn ge zin de Kerstdagen doorbracht, is overleden de heer C. C. Lochnaar Dokter, commis saris van politie te Hoorn, vroeger alhier. De heer Lochnaar Dokter werd in 1878 te Franeker geboren. Zijn politieloopbaan ving aan bij het politiecorps te Goes. Daar na werd hij inspecteur van politie te Haar lem en vervolgens commissaris van politie te Culemborg. Vijf en twintig jaar geleden werd hij benoemd tot commissaris van po litie te Hoorn. PAARD NEERGESTORT. Gijttbrmiddag reed de kolenhandelaar Op 't Hof van Kapelle, met .een met een paard bespannen en geladen kolenwagen over den Patijnweg, toen het paard plotse ling neerstortte. "Hoewel men eerst dacht, dat het een gevolg van de gladheid was, constateerde een juist passeerende vee arts, dat het nog vrij jonge dier een be roerte had gehad. Het dier werd, met veel moeite nog naar het aangrenzende weiland geleid, waar er den geheelen nacht bij ge waakt werd. Waarschijnlijk zal het echter afgemaakt moeten worden. Dit zou voor den eigenaar, d'.e vorig jaar ook een paard verloor, een leelijke schadepost beteeke- nen,. BLOEDDORSTIGE HONDEN. De omstreken van Goes werden de laat ste dagen onveilig gemaakt door een paar honden, die het op het kleine vee voor zien hadden. Zoo werden door de dieren in den Wilhelminapolder een zestal schapen Naar wij vernemen wordt ter Provin ciale griffie de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van de aanbesteding der werken voor de brug over de Zandkreek, zoodat deze thans eerstdaags te wachten is. Walcheren's Noordkust voor publiek ontoegankelijk. DOMBURG. Woensdag lag er weer een mijn op het strand. Met het oog op het thans haast permanente ontploffingsgevaar dat deze helsche dingen meebrengen, zijn op last van het militaire gezag de duinen en stranden van Walcheren's Noordkust voor het publiek ontoegankelijk verklaard Men hoopt natuurlijk vurig, dat het ver-1 bod tegen den zomer kan opgeheven wor-1 den. GAPINGE. De Coöp. Kolenvereeniging U.A. hield onder leiding van haar voorz. den heer Jac. Suurmond een goed bezochte algemeene jaarvergadering. De verslagen van den secretaris en den| penningmeester getuigden van een gezond en krachtig vereeniginigsleven. In 1939 werden 2460 hl kolen, en 7550 kg bruinko len afgeleverd. De heer J. Versluys werd als bestuurslid herkozen. Besloten werd over te gaan tot het bou-| wen van een kolenbergplaats, voor welk doel de leden, die hiervoor in aanmerking wenschten te komen, aandeelen kunnen nemen a 10 tegen een rente a 4 Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat aan de leden over 1939 4 dividend zal worden uitgekeerd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- ral ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. ver teert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, t. 0.75. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Om hét vriespunt, gedeeltelijk bewolkt, kans op eenige zwakke tot matige naar west omloopende wind. UKKEL: veranderlijke, meest matige wind uit N. richtingen, zwaar bewolkt, op vele plaatsen sneeuw, enkele opklaringen, mist gedurende den nacht, koud, vrij sterke vorst bij heldere hemel. Vr 29 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 20 h 15; onder: 9 h 38. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: sneeuwbuien, West of Noord- Donderdag Vrijdag Zaterdag Hoogwater. December. 28 2.13 14.33 29S2.51 15.16 30 3.32 16.05 Laagwater. 8.52 9.34 10.21 21.00 21.43 22.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Donderdag Vrijdag Zaterdag 28 29 30 Hoogwater. December. 4.14 16.31 4.56 17.15 5.37 18.02 Laagwater. Amsterdam 1936-3% 83 Zeeuws. Hyp. B-3% 82%82% Cities Service Cy. P. 1958 5 54%—53% Bataafsche Petr. Mij-3% 87%—87% A Amsterd Bank 86%85% A Ned. Gist- en Spiritisf. 316317% A De Schelde NB. 44%-^44% C Am, Smelt en Ref. 4039% A Houth Alberts 6261 C Chesapeake en Ohio 31%31% C Pref. Kansas City South. 14%14% C Union Pac. Rr. 7574 Ned 38 1000-3 83%-83% O. Indië 37 1000-3 83—82% A Koloniale Bnk 170170 A N.L.Hbk. 600 106—108 C Ned H. M. 1000 83%—82% A v. Berkels Pat. 29% C Calvé-Delft 65%—65 A Lever-Bros en Unilever 98%97-% A Philips Gem. B afg. 125%—125%-28 C Am. Car en Foundry 23%22% C Anaconda Cop. 24%23%-% ex div. C Bethlehem St. 60%—60-59% C General Motor 40%40% C Kennec Copper 30%30-29% C North Am. Aviation 20%-19% C Rep. Steel 18%—17%-18% C U. States St. C. 49%—48%-% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 269—267%-66% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 9%—10-9% C Tide Water Ass. Oil 8%—8% A Ned. Scheepv. U. 111%—109%-10% A H.V. Amsterdam 404%400-401% A N.I. Suiker U. 243—243 A Deli Batavia 123119% C Deli Mij. 1000 166%—166%-65% 9.50 10.31 11.17 DRIEWEGEN. Alhier zijn gebreid en verzonden 47 kleedingstukken voor de mi litairen. Verder werden aan de 21 gemo- biliseerden van onze gemeente Kerstpak ketten verzonden. YERSEKE. De Hervormde meisjesver- eeniging „Wees een Zegen" heeft aan 28 gezinnen 107 kleedingstukken uitgereikt. Bij den landbouwer M. Mol is weder om een geval van mond- en klauwzeer ge constateerd. Het echtpaar Olree't Hart herenkt I heden den dag waarop zjj vóór 50 jaar in het huwelijk traden. De oesterverzending is de laatste da gen verbaZfend goed geweest. Vooral vóór en tijdens de Kerstdagen zijn er veel oes ters weggegaan en zelfs tot 's avonds laat was het soms volop bedrijvigheid. Vooral Duitschland nam de laatste dagen veel oesters af. - Tijdens de gladheid van gisteravond had de 19-jarige mej. J. Danker het on geluk op de Paardenmarkt dusdanig te vallen, dat zij een ernstige wonde aan het hoofd opliep en zich onder doktersbehan deling moest stellen. KLOETINGE. De installatie van mr. H. N. Schimmèlpenninck van der Oye als burgemeester van deze gemeente zal plaats vinden op Donderdag 4 Januari a.s. De hr. Schimmelpenninck van der Oye bracht gisteren een bezoek aan deze ge meente en maakte daarbij kennis met bur gemeester, wethouders en ambtenaren. Hij stelde zich van verschillende zaken op de hoogte en maakte daarna een wandeling door het dorp. WEMELDINGE. Op de gehouden bazaar zijn gevonden een heeren en een motor handschoen. Inlichtingen verstrekt de ge meente veldwachter. Koninkl. Obl.Markt - HVA - (Wettir Philips Unilever Markt Amerika Rubber Schepen Rubber Tabak eedennneerd.) ====- A Senembah 138%138 C Pensyivania Rr. 18%18% C Southern Pac. Cy. 11%11% A Southern Rlw. 14%—14% A Amst Rubb. C 205%203-04 A Deli-Bat. Rubb 167%—164% A Hessa Rubber 114%111% A- Serbadjadi S.R 107%—106 Londen Berlijn Parijs Brussel WISSELKOERSEN. Heden 7,42% 75 55 4,20% 31,22 New York Gister. 7,42% 75,55 4,21 31.80 1,88% 22.02 22.43 23.31 hem tegemoet, veroorzaakt door uit stroomend gas van de gaskachel, die in de slaapkamer stond. De echtelieden, beiden ongeveer 43 jaar oud, lagen dood te bed. Naar de Zieriksche Nieuwsbode ver neemt was de afvoer van de oude gaskachel die N. op een koopdag had gekocht, niet in orde. De afvoerpijp kwam uit in een berg- plaats bij de buren. De fitter van de gasfa briek had N. daarvoor gewaarschuwd. Ver moed wordt dat N. de kachel heeft willen aansteken, eenige afgebrande lucifers la gen er bij maar dat in feite de kachel niet aan was en aldus het gas uit de open staande kranen is gestroomd, met boven staand noodlottig gevolg. AARDENBURG. Dinsdagavond gaf de Kon Muzieksociëteit „Aardenburgsche Fan faren", onder leiding van directeur Jacob Ros, een uitvoering in het lokaal der so ciëteit Spoor tot Vriendschap" alhier. Het was een zeer "gevarieerd programma. Met bijzondere aandacht werden de composities van den heer Jacob Ros aangehoord, o.a. de openingsmarsch van het programma, getiteld „Aardenburgsche Fanfaren". Een dankbaar applaus gaf blijk van de waar deering van het publiek. Naast de grootere stukken werden ook diverse solo's ten beste gegeven. Bovendien waren tusschen de ver schillende muzieknummers een tweetal tooneelstukjes ingelascht, n.l. „Gevlucht uit Veenhuizen" en „De Heete Kruik", twee leuke schetsjes, die dan ook het verwachtte succes bij het publiek behaalden. Een ge zellig bal besloot den avond. BRESKENS. Benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de Chr. school te Breskens mej. Oostveen te Koudekerke aan den Rijn. ST. KRUIS. „Elk naar zijne Krachten" gaf in de zaal „Oud Gemeentehuis" de eer ste winteruitvoering. De zaal was starpp- vol. Na enkele goed geslaagde muzieknum- mertjes werd de klucht „Het Legaat" voor het voetlicht gebracht. Er werd zeer vlot gespeeld, zoodat het behaalde succes vol komen verdiend was. Tot slot volgde een zeer gezellig bal. De 40-jarige koopman L. K. uit 's- Heer Arendskerke had met ze keren W. uit Goes, die tot één maand ge vangenisstraf is veroordeeld, een afspraak gemaakt, dat K. die gevangenisstraf voor W. zou ondergaan en daarvoor 150,zou krijgen. K. meldde zich bij de strafgevange nis te Scheveningen, legitimeerde zich als W. en slaagde erin de maand gevangenis straf voor W. uit te zitten. Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W; zijn maand gevanenisstraf alsnog ondergaan, terwijl K. zich wegens oplichting van den staat (wegens genoten onderdak, voeding en arbeidsloon) voor de Haagsche recht bank heeft moeten verantwoorden. Bij ver stek werd hij tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld.- Hij was hedenochtend in verzet gekomen, doch de officier van justitie achtte geen termen om verandering van straf te eischen, aanwezig. De verdediger achtte de oplichting niet bewezen, daar het er verdachte niet om gra tis voedsel, loon en onderdak te doen was. Daar heeft hij bovendien voor gewerkt. Ook ex art. 189 sub. I. wetb. van straf recht (het behulpzaam zijn bij het ontko men aan de nasporing door de ambtenaren van justitie) kan verdachte niet veroor deeld worden. Uispraak 11 Januari. KORTGENE De Chr. Vereeniging „Zon neschijn" heeft Woensdagmiddag alle be langstellenden in de gelegenheid gesteld, haar werk te komen bezichtigen. Dit wérk bestond uit 171 stuks goederen, welke des avonds als Kerstpakket door de leden aan behoeftige gezinnen der gemeente werden uitgereikt Deze vereeniging heeft ook aan enkele langdurige zieken uit de gemeente een verrassing gegeven. De „Luxembourgh" bioscoop heeft Dinsdagavond in De Stadswijnkelder een voorstelling gegeven van „Sneeuwwitje en de 7 dwergen" van Walt Disney. ZIERIKZEE. Het echtpaar C.' H. Nie- mantsverdrietLeeuwenburg wonende aan de Balie alhier is door gasverstikking om het leven gekomen. Een der pensiongasten, die om 8 uur des morgens gewekt wenschte te worden, ging om 9 uur zelf eens kijken of de fa milie nog niet present was. Beneden nam hij gaslucht waar, waarna hij naar de slaap kamer van het echtpaar ging en de deur openmaakte. Een sterke gaslucht kwgjn afgemaakt en werden te 'SrHeer Hendriks kinderen enkele konijnen tot slachtoffer van de honden. Bij onderzoek bleek, dat de honden eigendom zijn van twee Goese- naars. De dieren, een reu en een teef, hadden elkaar blijkbaar gevonden en wa ren daarna gezamenlijk op rooftocht uitge gaan. De politie schreef de 'geschiedenis op niet zooals Jack London dat zou gedaan hebben, maar in den vorm van een nuchter proces-verbaal. In de kraaminrichting van Havana op Cuba heeft een boerin, Otilia Valdes ge naamd, het leven geschonken aan een vijf ling. Moeder en kinderen maken het goed. Het lijkt erop, dat de Canadeesche Dion- netjes concurrentie te duchten hebben. Bij het aflossen van de wacht op een der grensposten, heeft een op wacht staande soldaat Woensdagmiddag op korten afstand twee schoten gelost op den 21-jarigen sol daat Kemmena uit Rotterdam. Eén kogel tr^f het slachtoffer in de rech terborst. De getroffene is in vrij ernstigen toestand naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd De dader, de twintigjari ge dienstplichtige M. uit Pernis, is voor loopig in de marechausseekazerne te Zeve naar opgesloten Dinsdagmiddag was tusschen beiden ru zie ontstaan in het waschlokaal, omdat de iets oudere Èemmena rechten wilde laten gelden om eerder aan de beurt te zijn dan M. Na een korte woordenwisseling vlogen beiden elkaar in de haren en ontstond een ernstig handgemeen, waar aan andere soldaten slechts met moeite een einde konden maken M. liet zich er na afloop van dit gevecht al over uit, dat hij den ander nog wel zou krijgen Op wacht staande heeft hij Woens dagmiddag, op het oogenblik, dat hij door Kemmena zou worden afgelost, zijn kans schoon gezien en aan zijn onzalig voorne men uitvoering gegeven. Toen de aflossing hem tot op enkele meters genaderd was. richtte de schild wacht zijn geweer, tot groote ontsteltenis van de aanwezige soldaten, die hierop niet bedacht waren, op K en vuurde weemaal kort achter elkaar. Het slachtoffer zakte in elkaar. Schaken. Een groot succes. Nadat Woensdag 27 Dec. de laatste ronde van dezen tweedaagschen wedstrijd was be ëindigd, vond de prijsuitdeeling plaats. De voorzitter van den Z.S.B., de heer M. Mullié, drukte in zijn sluitingswoord de groote erkentelijkheid uit van het bestuur, over het succes van dezen wedstrijd, waar aan niet minder dan 28 schakers uit ver schillende plaatsen van Zeeland hadden deelgenomen. Het succes van dergelijke wedsrtijden, be toogde spr., hangt niet alleen af van de organisatoren, maar hij zou zelfs willen zeg gen, dat het die leden zijn, welke gelukkig in elke vereeniging gevonden worden, die wan neer het bondsbestuur roept, zeggen pre sent", die de eigenlijke bewerkers van het succes zijn. Spr. dankt dan speciaal de leden van. de schaakver. Vlissingen, die extra moeite er voor over hadden, zoo ook die van Koudekerke, en dan de buitenleden van Mid delburg, die zelfs uit Nieuwerkerk en Sas van Gent kwamen. Hulde ook aan het oud-lid van Goes, thans in Zeist woonachtig, die van zijn vacantie gebruik maakte om te Middel burg aan den wedstrijd deel te nemen. Groote bewondering had spr. voor het lid van Middelburg, den heer J. F. Heemskerk, een voorbeeld voor allen. Alle aanwezigen stemden van harte in met applaus voor dit lid van bijzondere verdienste. De heer De Regt, voorzitter van de schaak club te Vlissingen, dankte voor de prettige dagen, bracht ook speciaal hulde aan den voorzitter van den bond. Daarna nam de wedstrijdleider, de heer Barth, het woord voor de eigenlijke prijs uitdeeling. De verschillende uitslagen waren als volgt: Groep 1. I. J. M. Mullié 2V2 P-: 2. J. F. Heemskerk 2 p.; 3. Joh. Barendregt IV2 p.; 4. K. Maartense 0 p. Groep 2. 1. A. Daniëlse 2*/2 P-: 2. R. v. d. Harst H/2 p.; 3. H. Voorhans IV2 p.; 4. H. Boelhouwers 1/2 P- Groep 3. I. J. de Baare 3 p.; 2. B. Wage- 4. G. 4. C. naar U/2 P-: 3. G. v. d. Ploeg 1 de Regt -V2 p. Groep 4. I. J. Reijnierse 2^/i p.; 2. W. Flissebaalje 2 p.; 3. D. Schoute lp.'" Stoel 1/2 p. Groep 5. I. P. Reijnierse 3 p.; 2. niëlse 2 p.; 3. M. Steinhauser 1 p. Blokpoel 0 p. Groep 6. I. H. Wit 3 p.; 2. J. Wielemaker 2 p.; 3. C. Oreel 1 p.; 4. L. Bos 0 p. Groep 7. I. D. de Dreu 3 p.; 2. A. v. d. Heyden 2 p.; 3. D. v. d. Linden 1 p.; 4. J. Mondeel 0 p. I. Da- 4. I. Vanmiddag is te Utrecht de algemeene vergadering van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond (F.N.Z.) aangevan gen. De voorzitter, de heer H. K. Koster, zelde in zijn openingswoord, dat de gevolgen van den oorlog ook voor het zuivelbedrijf reeds in vele opzichten merkbaar zijn. Reeds vóór den ingetreden oorlogstoe stand gingen de bedrij fsuitkomsten der vee- houdersbedrijven in dalende lijn. Er was een stijging der productiekosten merkbaar, terwijl er van een zelfde lijn bij de op brengst der producten geen sprake was. Dat hierdoor het veehoudersbedrijf in de knel moest komen, was duidelijk, temeer daar het systeem der landbouwcrisismaatre gelen nu eenmaal was, dat daarmee niet meer dan de noodzakelijke productiekosten, en dan nog aan den zuinigen kant, gedekt mochten worden. Onder deze omstandigheden valt het niet te verwonderen dat, toen tengevolge van den oorlogstoestand er een verhooging der prbductiekosten intrad, er spoedig verande ring moest komen. Het bestuur heeft er krachtig toe medegewerkt, het onhoudbare van het aanvankelijke standpunt der regee- irng aan te toonen, daar de boer en met name de veehouderij hiervan als eerste de dupe dreigde te worden, aangezien de vast stelling der prijzen van een groot deel zijner producten in handen der regeering is. Het vond daarbij het geheele landbouwbedrijfs leven aan zijn zijde en zoo is het mogen ge lukken, de regeeringsinstanties tot andere gedachten te brengen, zoodat men ook het aanvankelijke standpunt van vergoeding der noodzakelijke productiekosten heeft la ten varen en daarvoor bij monde van den minister in de plaats heeft gesteld, dat met de veranderde omstandigheden en een re delijke belooning van den landbouwarbeid zal worden rekening gehouden. Intusschen valt van dit veranderde stand punt in het veehoudersbedrijf nog niet veel te bespeuren. Wij willen bij dit alles geenszins de oogen sluiten voor de moeilijkheden, welke ook onze regeering tengevolge van den oorlogs toestand heeft. Wat onzen boterexport naar Engeland betreft zei de spr. dat de maatregelen, wel ke men in dit land genomen heeft ten aan zien van de vetvoorziening er rechtstreeks toe moeten leiden, dat het boterverbruik er tot op de helft zal worden ingekrompen, terwijl men den verkoop van margarine- vrij laat. Spr. voorziet daarvan voor onze veehouderij ernstige gevolgen. Daarnaast moeten wij constateeren, dat de margarineconsumptie in ons land in ster ker mate - toeneemt dan die van de boter. Het zal niet anders kunnen of de regeering zal door het nemen van maatregelen, waar door een grooter afzetgebied in het binnen land verkregen wordt, de helpende hand moeten bieden. Bij de uitkomsten der boterbereiding is het bestaan van een groot deel van de boe renbevolking en alles wat daaraan vastzit, betrokken, waarmede meer dan tot nog toe rekening zal moeten worden gehouden. Het meest sprekend in het boter-margari- nevraagstuk is wel, dat aan de manschap pen van leger en vloot alleen margarine wordt verstrekt. Hiermede ontneemt men aan de zuivelbereiding regelmatig een groot anatal boterconsumenten. Bij dit alles vragen wij ons af, ging de voorzitter verder of vooral onze re- geeringsapparaten, die de belangen van on zen exporthandel hebben te behartigen, wel tegen hun tegenwoordige taak zijn opge wassen. Dit is zeer te betreuren, daar hier mede groote belangen voor den landbouw, dus voor onze geheele volkshuishouding ge moeid zijn. De prijzen bestonden uit schaakwerken. De wedstrijd werd gespeeld in ket club lokaal van Middelburg, welke vereeniging. ook welwillend Ket benoodigde materiaal ter- beschikking had gesteld.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2