(&60ESCHE COURANTE Een stoutmoedige onderneming van de Finnen. Klein Azië door aardbeving geteisterd Mussolini en de Paus zullen samenwerken voor den vrede AA Zij willen over Russisch gebied de Witte Zee bereiken. MEEDOOGENLOOZE LUCHT BOMBARDEMENTEN. SPANNING IN MOSKOU. VELE DOODEN DOOR FEL- LEN SNEEUWSTORM. 5000 RUSSEN GEVANGEN GENOMEN. TANKS OP HET IJS. De militairen danken het Prinselijk Paar De Duitsche weermacht streefde naar handhaving van den Kerstvrede. Volgens de Duitsche mede deelingen. WAT DE CONTRABANDE-CONTRoLE IN BESLAG NAM. Geen vrede tot eiken prijs, zegt Amerika. VLEESCHDISTRIBUTIE IN ENGELAND. En tegen het communisme. ARGENTINIë WIJST DUITSCH PROTEST AF. Duitsche poging de blokkade te omzeilen SCHIPPERSDOCHTER OP GEHEIMZINNIGE WIJZE VERDWENEN. Probeeren de Duitsche koopvaarders door te breken? Het Prinselijk gezin naar Soestdijk. Noorwegen blijft neutraal. DUITSCHLAND MOET OUDEJAARSAVOND OP WAARDIGE WIJZE VIEREN. RUIM 600 NEDERLANDSCHE ARBEIDERS DOOR WERKLOOSHEID BEDREIGD. Bouw van arbeiderswoningen in mobilisatietijd. Honderden slachtoffers. de ouderlin- Domburg P, aftredende jjnhoudt Jr. hun herbe- Ned. Herv. J. Moggré in de vaca- i de heer J. M. W. J. isee te Era* (BËR. 14,4 M. 11,00 KRO- 10,00 Gram. 1,30 Godsd. >-ork. 12,45 2,00—2,55 nhalfuurtje. Gram. 5,00 0 Spaarne- tiertje. 7,00 luserie. 8,00 ■\15 Prop. el halfuur, am. 11,10 ez. M. de AVRO. one. (opn.) 0,30 Voor 11,00 Cau- osoli. 12,15 Ber. ANP, antor. 2,00 pianobegel. ildschütz" iszitt enden, ementsork, ,00 Piano- 8,00 Ber, n. Oratori- n het Om- ,00 AVRO- solisten, er. ANP, ,00 Veres 11.50 Mili- V Baynes C-Zangers eclamatie. n. 2,20— n solisten, mouth en 4.35 Jack Cavendish erhalfuur. n solisten. Whinyates iété. 8 05 iserie. 9,50 st. 10,55 angers en en Ceclï- ang 12.35 obovoordr. ordr. 2,50 diotooneel. dr 10,20 05 Radio- ,20 Lichte ork. 7,40 10.50 Om- ldt's ork. n 1,15 one. 3,20 ano 5,45 andsender. ogr. 5,20, soldaten, k en so- e voor de ,30 Radio- pdansork. ,35 Zang. -ork. 9,20 ,30—11.20 HL 7,35 und's ork. 11,20 Ber. aagt voor werk. Th. sy Bont- Dieren- Zwaan"; Ev. Luth. h. door nje 20 h. 28 Dec.: aties" en „Dodge e Lucht- the Air) Hing t. b. met ,,de 2DO 28 ,.Zes van 305 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave CV. De Mlddel- bürgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURAHT DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Reuter verneemt in Finsche kringen te Londen, dat de Finsche legerleider, gene raal Talvela, die van Salla uit is opgerukt, een zeer grootscheepsch plan tracht te ver wezenlijken. Hij wil n.l. pogen op Russisch gebied door te dringen tot Kandelaksk aan de Witte Zee, dat ongeveer 65 km voorbij de grens lijn is gelegen en daarbij den spoorweg naar Moermansk af te snijden. Opgemerkt wordt dat de Sovjet-strijd krachten in het gebied van Petsamo him voorraden voor een groot deel overzee aan gevoerd hebben gekregen, van Alexan- drovsk en Moermansk uit, welke plaatsen van den spoorweg afhankelijk zijn. De Fmnen geven toe, dat hun strijd krachten wellicht niet sterk genoeg zullen zijn om zulk een manoeuvre uit te voeren, doch niettemin zullen zij een poging wa gen. Gisteren hebben de Russen talrijke lucht aanvallen ondernomen op steden in het Finsche binnenland. Te Abo wierpen 22 vliegtuigen een vijftigtal bommen neer, waarvan het meerendeel in zee terecht kwam. Te Riihimaki en Hammelina wer den ook bommen neergeworpen. Zij richt ten weinig belangrijke schade aan. Te Tam pere vlogen 15 vliegtuigen over de stad en wierpen 50 bommen neer. Een burger werd gedood en een tweede gewond. In Lahti trachtten de Russische vliegtuigen het industrieele centrum te bombardeeren, dat gelegen is ten Noorden van het dal van d Vuoksi. Zes Russische toestellen hebben gepoogd boven Viborg te vliegen, doch zij werden door Finsche toestellen verjaagd en vertrokken zonder bommen te hebben neer geworpen. Bij deze luchtaanvallen hebben de Russen een toestel verloren. De correspondent van de Engelsche „Daily Telegraph" te Moskou meldt aan zijn blad, dat de laatste dagen te Moskou de oorlog merkbaar is. Volgens den cor respondent kan men op straat een geheime spanning voelen. Dit komt omdat men be gint te vernemen van vele dooden en ge wonden van het Russische leger tijdens de campagne ih Finland. Men verneemt, dat de ziekenhuizen te Leningrad vol liggen en dat de scholen er zijn gesloten, eensdeels als voorzorg tegen luchtaanvallen, doch mogelijk om plaats voor bedden beschikbaar te krijgen. Op verscheidene punten langs de spoorlijn Le ningrad-Moskou zijn plaatselijke ziekenhui zen zeer vol, terwijl in de buurt van Mos kou in de verschillende kleine steden even eens gewonden zijn opgenomen. Tenslotte wordt gezegd, dat ten minste een der groot ste ziekenhuizen van Moskou ontruimd is door de burgerpatiënten. De militaire operaties in het uiterste Noorden worden door den hevigen sneeuw storm aanzienlijk belemmerd en een groot aantal Russische soldaten sterft van de koude. De weinige opklaringen worden door de Russische luchtmacht te baat gé- nomen om te trachten, den een'.gen be- staanden weg af te snijden, waarin zij ech ter tot dusver niet is geslaagd. Aan den anderen kant nemen de moeilijkheden, die het Russische leger bjj de ravitailleering ondervindt, voortdurend toe. Volgens een telefonische mededeeling uit Helsinki, hebben de Finnen gisteren tijdens een hevig gevecht in het uiterste Noorden van Finland 5000 Russen gevangen geno men. Aan dit bericht wordt nog toege voegd, dat de wouden vol liggen met Rus sische dooden en gewonden. Men schat, dat tijdens de Kerstdagen de Fin nen minstens 40 Russische vliegtuigen heb ben neergehaald. De verliezen aan Finsche zijde *zijn betrekkelijk gering geweest. Vandaag is het somber weer en minder koud en de bevolking hoopt daarom, dat er spoedig sneeuw zal vallen. Terwijl Russen gisteren voortgingen den rechtervleugel der Mannerheimlinie te beu ken, bombardeerden zij met zwaar geschut doelen achter de Finsche fortificaties. Vii- puri (Wiborg) heeft bijzonder te lijden on der het bombardement van de zware ka nonnen, die, naar men raamt, op een af stand van 25 mijl staan. Het grootste ge vaar voor de stad, die kortelings ook uit de lucht is gebombardeerd, is gelegen in brand, want vele huizen zijn van hout op getrokken. Brandweerbrigades zijn voort durend aan het werk en zijn er tot dusverre in geslaagd de branden meester te blijven. De Roode troepen hebben herhaaldelijk golven van hevige aanvallen tegen de Man nerheimlinie geworpen, doch tot dusverre met gering succes. De koude is thans hevig, hetgeen voor de Russen in zekere mate voordeelig is, aangezien de bevroren meren thans overgestoken kunnen worden door tanks en artillerie. De overtocht moet ech ter met uiterst groote snelheid geschieden, aangezien de eonvooien op het Ijs prachtige doelwitten bieden voor het F nsche vuur. Finsche verkenningsvliegers spieden voortdurend naar colonnes, die trachten 't ijs over te trekken en een paar welgemikte bommen hebben verscheidene pogingen om de bevroren wateren te passeeren, ontmoe digd. Na de uitzending van de Kerstfe'estvie- ring in het Koninklijk paleis te s-Graven- hage, heeft het Algemeen Comité O en O. voor de militairen te Nieuwer Amstel zich met het volgende telegram tot H H K K. Prinses Juliana en Prins Bernhard gewend Namens de hier gelegerde militairen be tuigt het algemeen domité O. en O voor de militairen te Nieuwer Amstel, U zeer eerbiedig dank voor de schoone Kerstfeest viering, waarvan Uwe Koninklijke Hooghe den hen deelgenoot hebben willen ma ken Het Duitsche nieuwsbureau meldt over de krijgsverrichtingen in de Kerstdagen, dat de Duitsche weermacht leger, lucht macht en marine er naar gestreefd heeft den Kerstvrede te bewaren en zich van iederen aanval heeft onthouden, evenals van iedere handeling, die tot een gevecht kon leiden. Daarentegen is deze kerstvrede door den vijand herhaaldelijk door ge vechtshandelingen gestoord. Zoo vielen op 24 December en op 25 December vijande lijke bombardementstoestellen Duitsche voorpostenschepen aan en moesten door deze met machinegeweervuur verdreven worden. De vijandelijke bommen vielen ver van de schepen in het water. Aan het Westfront werd op 24, 25 en 26 December vijandelijk artillerievuur gegeven. Ook de activiteit der verkenners van den tegen stander dwong de Duitsche soldaten in de voorste linies steeds weer tot afweer. De Fransche activiteit was zoo sterk, dat de eigen veiligheid op bepaalde plaatsen het uitzenden van Duitsche verkennersafdeelin- gen noodig maakte om den tegenstander te doen terugtrekken. Wanneer het Fran sche legerbericht van 26 December spreekt over twee Duitsche overvallen ten Oosten van de Moezel, bewijst dat slechts de ster ke nervositeit, die aan Fransche zijde klaar blijkelijk gewekt is door de eigen activiteit tegenover de aan Duitschen kant heer- schende rust, aldus het D.N.B. In feite zijn dergelijke ondernemingen door Duitsche troepen in deze dagen niet ten uitvoer ge legd. Havas meldt uit Londen: In de week, die op 23 December is geëindigd, heeft de Britsche contrabande-controle 6824 ton goederen, waarvan werd aangenomen, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in beslag genomen. In de week van 17 tot 24 December heeft de Fransche marine na onderzoek 16 schepen aangehouden en 40,000 ton aan koopwaren onderschept Sinds het begin van den oorlog heeft de Fransche marine 402,000 ton onderschept, Groot-Brittannië 516,704 ton. In de Ver Staten hebben verscheidene geruchten geloopen, welke de zending van Myron Taylor naar het Vaticaan en den brief van president Roosevelt aan den paus wenschen voor te stellen als bewij zen, dat de president zich zou aansluiten bij de gedachte van een onmiddellijke inmen ging ten gunste van vrede tusschen de Ge allieerden en het Duitsche rijk. Volgens deze geruchten zou president Roosevelt de pacifistische these hebben aangenomen, en zou zijn rol zijn den oor log tot stilstand te brengen aleer de vij andelijkheden een moorddadiger karakter aannemen In de kringen van het „Witte Huis' zegt men, dat niets meer in strijd is met de gedachten van den president. De correspondent van de New York Ti mes te Washington, schrijft een artikel dat men als geïnspireerd kan beschouwen en waarin hij in krachtige termen degenen veroordeeld, die Roosevelt zouden willen rangschikken onder de voorstanders van een vrede „tot eiken prijs". Aan Groot-Brittannië en Frankrijk vra gen plaats te nemen rond een tafel met Hitier om onder de tegenwoordige omstan digheden over vrede te beraadslagen, is hetzelfde als hun te vragen toe te geven dat zij er ongelijk aan hebben oorlog te voeren met Hitier en hun toenemende mi litaire voordeelen prijs te geven. Het is aldus deze lezing Hitier ervan in kennis te stellen, dat de neutrale staten en in het bijzonder de Ver Staten van mee ning zijn dat een Hitleriaansche vrede wenschelijker is dan een oorlog om ieder ander doel. Niets bewijst, dat Amerikaansche staats 'burgers een dergelijke opvatting hebben en zeker is, dat de tegenwoordige regee ring nimmer dit pacifistische standpunt heeft ingenomen Naar verluidt, zal binnenkort de datum bekend gemaakt worden, waarop in Enge land de vleeschdistributie van kracht wordt Het publiek zal dan verzocht worden zich bij de slagers te laten inschrijven. Het doel der distributie is de voorraden in het ge heele land op peil te houden. Men ver wacht geen vleeschtekort, meldt Reuter. Reeds eenigen tijd is er duideijlk een toe nadering tusschen het Vaticaan en de Ita- liaansche regeering. Thans schijnt deze toenadering uitdruk king te hebben gevonden in een accoord tusschen het hoofd der R. K. kerk en de leiding van Italië. Dit accoord heeft als eerste doel de tot stand koming van den vrede te bevorderen en als .tweede de uit breiding van het communisme tegen te gaan. In de Kerstrede van den Paus was reeds een verschil te constateeren, dat deze maakte tusschen het optreden van Duitsch- alnd en dat van Rusland. Het ligt voor de hand dit verschil toe te schrijven aan liet feit, dat nog steeds de as Rome—Berlijn bestaat, al schijnt deze in den laatsten tijd wel wat langzamer te draaien. De overeenkomst tusschen Italië en het Vaticaan heeft niet den vorm van een vastomlijnd accoord, doch dit zou ook, het onderwerp in het oog houdende, waar schijnlijk moeilijk op te stellen zijn. Een der voornaamste bepalingen van de oveerenkomst zou zijn, dat denkbeelden over een eventueelen vrede zullen worden uitgewisseld. De Italiaansche pers zal de vredespogingen van den Paus steunen en de Katholieke kerk zal in de geheele we reld medewerken aan de vredesvoorstellen, die mochten uitgaan van de Italiaansche re geering. Het communisme op den Balkan zal ge zamenlijk worden bestreden. Aangezien juist dezer dagen president Roosevelt een per soonlijken gezant bij het Vaticaan heeft be noemd,, lijkt het er wel op, dat Rome het centrum zal worden van de vredespogingen, welke in den eersten tijd te verwachten zijn. De opleving in de betrekkingen tus schen het Vaticaan en de wereldlijke auto riteiten van Italië is ook vanmorgen dui delijk tot uiting gekomen, toen de Paus een plechtig bezoek heeft gebracht aan het Quirinaal, het koninklijk paleis. Sedert vele jaren was iets dergelijks niet geschied en het is licht te begrijpen dat dit bezoek, in volle statie, voor Rome en Italië een gebeurtenis is geworden Mor gen komen wij nader op deze plechtigheid terug. Woensdagavond heeft de Argentijnsche regeering een lang memorandum gepubli ceerd, waarin zij het protest van Du tsch- land tegen de interneering der bemanning van het vestzakslagschip „Admiral Graf Spee" van de hand wijst.. Verscheidene leidende Zwitsersche bla den publiceerden gisteren een advertentie van een Berlijnsche maatschappij, die ver scheidene Duitsche patenten aan kapitaal krachtige ondernemingen te koop aanbiedt Industrieele en financieele kringen in Zwitserlad vragen zich af, of deze aanbie ding niet het plan verbergt, de blokkade van den Duitschen uitvoer door de gealli eerden te omzeilen, door in neutrale lan den de fabricage te beginnen van gepaten teerde industriëele producten, teneinde deze als neutrale goederen te kunnen uit voeren Voorts hopen de Duitschers wel licht door fabricage in neutrale landen aan grondstoffen te kunnen komen, die in Duitschland niet beschikbaar zijn. Naar de Grondwet verneemt is een 20 jarige dochter van den schipper Dorus d Bot, te Maasbracht spoorloos verdwenen. Het meisje was Vrijdagavond van boord af gegaan om boodschappen te doen, en is daar tot op heden niet teruggekeerd. Via de radio is haar signalement bekend ge maakt. Naar men ons mededeelde is de tasch met boodschappen Zondagmorgen dicht aan den kant van het water teruggevonden. Of schoon men aanvankelijk aan een ongeluk dacht zijn er toch verschillende factoren waardoor het geval in een waas van ge heimzinnigheid wordt gehuld. Verschillende Duitsche vliegtuigen, die boven de Fransche linies waren neergeschoten, zijn naar Parijs overgebracht, waar de wrakstukken veel belang stelling trokken. Havas meldt uit Parijs: Het schijnt dat de Duitsche admiraliteit de Duitsche koop vaardijvloot, welke een toevlucht heeft ge zocht in de neutrale havens, opdrach+ heeft gegeven naar het vaderland terug te keeren. Alle Duitsche koopvaardijsche pen in de neutrale havens maken zich ge reed om uit te varen of zijn reeds vertrok ken. Men kan dus in de komende weken ver wachten, dat een groot aantal Duitsche schepen zal worden aangehouden. Bij het uitbreken van den oorlog bevon den zich mee r dan 500 Duitsche koop vaardijschepen buiten de Duitsche wate ren; de totale tonnage bedroeg 1,800,000 ton. Op 4 December hadden de geallieer den 27 Duitsche schepen aangehouden en op 20 December waren 23 Duitsche sche pen door de bemanning tot zinken ge bracht om niet in handen van den vijand te vallen. De totale tonnage hiervan be- 'droeg 139 000 ton Op dienzelfden datum was 870,000 ton goederen bestemd voor Duitschland aan boord van neutrale schepen door de con trabande-controle van de 'geallieerden in beslag genomen <4jk Van officieele zijde meldt men ons, dat het Prinselijk paar met de beide Prinsesjes zich dezer dagen voor een verblijf van en kele dagen, tot na Nieuwjaar, naar Soest dijk zal begeven, alwaar ook Prinses Arm gard wordt verwacht. Gisteravond heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, een ra diorede gehouden over de opvattingen over den vrede in de Noorsche geschiedenis. Hi" verklaarde dat Noorwegen niet in staat was een andere politiek te volgen, dan die van neutraliteit Het heeft zijn geheele verdedigingssysteem hierop gebaseerd en iedere avonturen-politiek kan noodlottig worden. Minister Koht voegde hieraan toe dat dit niet beteekent, dat Noorwegen niet in staat zou zijn de beantwoorden aan ieder beroep op zijn goede hart om materieele en menschelijke hulp te bieden aan een land, dat het slachtoffer is van een aan val, vooral wanneer dit een van zijn vreed zame buren is De politiek van Noorwegen blijft evenwel gericht op vrede en neu- neutraliteit. Een bevel van Himmler De leider der Duitsche Geheime staats politie, Himmler, heeft de verwachting uit gesproken, dat, in verband met den ernst van den tijd iedereen de oudejaarsavond op waardige wijze zal vieren en alle luid ruchtigheid zal vermijden Vuurwerk is verboden en de openbare vermakelijkheden café's etc. moeten des nachts om 1 uur sluiten. Als gevolg der nieuwe deviezen- regeling met Duitschland. Nu de deviezenregeling met Duitschland, welke het velen Nederlandsche arbeiders mogelijk maakte in Duitschland te werken, hetzij op textielfabrieken of elders, op 1 Januari afloopt en de nieuwe deviezen- regeling, die nadien in werking treedt, van dien aard is, dat er alsdan geen deviezen meer aan buitenlandsche arbeiders, in Ne derland woonachtig, verstrekt zullen wor den, worden alle Nederlandsche arbeiders uit de grensstreek, die in Nordhorn of te Gronau werkzaam zijn, met werkloosheid bedriegd. Het betreft hier tusschen de zes en zevenhonderd arbeiders uit Losser, Overdinkel, Glanerbrug en Denekamp en omgeving. Den in de textielfabrieken te Gronau werkzamen arbeiders is gisterochtend me degedeeld, dat, indien èr vóór Vrijdag a.s., ten aanzien van de deviezenregeling geen oplossing is gevonden z,ij met ingang van Vrijdag ontslagen zijn. Te Nordhorn is den arbeiders een derge lijke mededeeling nog niet gedaan. 4> De vier samenwerkende vakcentralen van werknemersvakbonden hebben een commissie in het leven geroepen, die het doel heeft den bouw van arbeiderswonin gen in mobilisatietijd te helpen bevorderen. De moeilijkheden, die zich op dit gebied in de oorlogsjaren 1914- 1918 hebben voor gedaan, dienen voor zoover dat mogelijk is, te worden voorkomen. De commissie wordt gevormd door een achttal vertegenwoordigers dezer vakcen tralen en staat onder leiding van den heer J Andriessen, lid van de Twede Kamer en voorzitter van den R.K Bouwarbeiders- bond Het secretariaat wordt waargenomen daor den heer J. Schipper, secretaris van het C N. V. Verschillende observatoria hebben gister nacht een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd, waarvan de oorsprong in Klein-Azië gelegen was. O.a. werd de beving ook te De Bilt opgeteekend. Reeds gistermiddag kwamen uit de Turk- sche hoofdstad Ankara berichten, dat al daar vrij hevige aardschokken waren ge voeld, alsmede in verscheidene deelen van Anatolië. De vrees dat tal van slachtoffers te bereuren zouden zijn schijnt bewaarheid te worden door de enkele mededeelingen die hedenmorgen uit het getroffen gebied kwamen. Nauwkeurige gegevens en bijzonderheden zijn nog niet te verkrijgen, daar alle ver bindingen met het geteisterde gebied zijn verbroken. Het is echter bekend, dat vele personen het leven hebben verloren of gewond zijn, terwijl de schade aan eigendommen aan zienlijk is. In totaal hebben zich zeven be vingen voorgedaan, die alle hevig waren en door geheel Turkije gevoeld werden. De omroep van Ankara heeft een be schrijving gegeven van de aardbeving, waarin gesproken werd van een ware ramp spoed. Het aantal dooden en gewonden in de Oostelijke departementen des lands be draagt, naar men gelooft, verscheidene hon derden. Het is echter onmogelijk een nauw keuriger raming op te stellen. Volgens niet officieele bericht en* zijn meer dan zesduizend personen om het leven ge komen. Uit een aantal steden hebben in het ge heel geen bericthen Ankara bereikt. De voornaamste steden van verscheidene Oos telijke departementen zijn gedeeltelijk ver woest, terwijl talrijke dorpen .geheel in puin zijn geschokt. De bevolking in de getroffen gebieden, die haar bezittingen verloren heeft en dakloos is, kampeert in het open veld in bittere koude en sneeuwstormen. De Turksche regeering heeft geneeskundige hulp en levensmiddelen derwaarts gezon den en organisaties van de Roode Halve Maan worden te hulp gezonden. Volgens de in Ankara ontvangen berichten zijn de vol gende gebieden het ergst getroffen: Sivas, Tokat, Yozgat en Amassia, evenals de be kende tabakscentra aan de Zwarte Zee Sam- soen en Ardoe. In de landbouwdistricten tusschen Tokat en Sivas en de gebieden Erzincan en Kemah vooral, zijn ernstig getroffen. Alleen in de laatste twee plaatsen zijn reeds voor zoover tot nu toe bekend is, 122 personen oni het leven gekomen, terwijl 150 werden gewond.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1