forvtrmctule|§P P De Finnen drijven de Russische aanvallers steeds verder terug. Verkeersongevallen tijdens de Kerstdagen. Groote vangsten der garnalenvisschers (&@OESCHE COURANT Roosevelt zendt een afgezant naar het Yaticaan. Vrouw door haar minnaar doodgeschoten. Duitschland staakt kolenleveringen aan België. Biiisch schip getorpedeerd op Eersten Kerstdag. Kerstmis aan het Westelijk front. GUUS FRITZE HOTEL NOORDZEE-BOULEVARD GROOTER VREES DAN VOOR DEN OORLOG BINNENLANDSCHE MOEI LIJKHEDEN IN RUSLAND? Hitier vierde den Kerstavond te midden van zijn soldaten. De spoorwegongelukken in Duitschland. Nauwe samenwerking bij pogingen tot herstel van den vrede. Moeder en vijfjarig dochtertje bij auto-ongeval omgekomen. INWONER VAN YERSEKE ERNSTIG GEWOND BIJ AUTOBOTSING, Dokter Huisman en echtgenoote uit Souburg bij botsing gewond. TWEE AUTOBUSSEN REDEN TEGEN ELKAAR. De Kerstboodschap van ons Prinselijk Paar. Een repressaillemaatregel. DE REDDERS STOOMDEN WEG DRIE SCANDINAVISCHE SCHEPEN VERGAAN. Nachtmissen en patrouilles. De prijzen verhoogd. NUMMER 304 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 193» Advertentiën' 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ,3rieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Wat niemand verwacht had, is gebeurd: niet alleen zijn de dappere Finnen erin ge slaagd den vijand tegen te houden, maar thans hebben zij zelfs het initiatief aan het front overgenomen. Terwijl de zwaarbe proefde Russische kolonnes in langzaa mof sneller tempo blijven terugtrekken, gaan de Finnen overal tot den aanval over, ook bij de Mannerheimlinie. Op de Karelische landengte hebben de Finnen een aanval ingezet, die de Russen dwong tot een tegenactie en waarbij zij hun verloren stellingen heroverden. In het uiter ste Noorden blijven de Russen terugtrekken op Petsamo, van dichtbij gevolgd door de Finsche voorhoede. De correspondenten in Finland van de Zweedsche bladen wijzen op de beteekenis der Finsche successen in het uiterste Noor den. De Russische troepen schijnen gede moraliseerd te zijn en er zijn tal van deser ties. De Russische nederlaag blijkt steeds ernstiger. Nog 500 Russische soldaten heb ben zich aan de Finnen overgegeven bij Sawkoaki. Zij verklaarden, dat de Russische soldaten bevreesd zijn voor de onverbiddelij ke wreedheid van de politieke commissaris sen van het leger, meer dan voor den oor log en de koude. De Gepeoe heeft verscheidene duizenden arbeiders in Leningrad gearresteerd en in Moskou, waar eveneens betoogingen tegen den oorlog gehouden zijn. Honderden Russische vliegtuigen hebben op den Eersten Kerstdag boven Finland ge vlogen en op verscheidene plaatsen bommen laten vallen. Te Helsinki is tweemaal al arm gemaakt en de bewoners waren ge dwongen een groot deel van den dag door te brengen in de schuilkelders. Alleen boven de buitenwijken vlogen reeds 30 Russische vliegtuigen. De correspondent van de „Times" te Mos kou bericht, dat op het oogenblik te Mos kou alarmeerende en zonder twijfel over dreven geruchten over den oorlog tegen Finland de ronde doen. Volgens deze ge ruchten zou het roode leger in Finland tus- schen 25.000 en 30.000 man hebben verlo ren aan gesneuvelden, terwijl tusschen 30.000 en 40.000 man buiten gevecht zou den zijn gesteld door verwondingen, be vriezing, ziekte en deserteeren of gevangen schap. Deze cijfers beteekenen op zichzelf beschouwd geen groote slag voor het roode leger, doch zij zijn aanleiding tot gesprek ken, welke niet bevorderlijk zijn voor het vertrouwen in de regeering. Het D.N.B. deelt mede: De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft den Kerstavond gevierd te midden van zijn soldaten aan het Westelijk front. Reeds op 23 December heeft hij een be zoek gebracht aan het regiment „Groot Duitschland" en aan zijn lijfgarde, alsmede aan een groep verkennings-vliegtuigen. Zondag heeft hij een aantal batterijen van de luchtdoelartillerie in de luchtverde- digingszöne en talrijke kazematten bezocht. Na de stelling op de Spicherer hoogten te hebben bezichtigd, heeft hij Zondag avond een aantal pantserwerken voor Saarbrucken bezocht. Maandag zette Hit- Ier zijn kerstbezoeken aan het Westelijk front voort. Hij vertoefde bij een afdee- ling jachtvliegtuigen en het weer opge richte infanterie-regiment „List", waarbij hij tijdens den wereldoorlog ingedeeld was. 295 dooden. Bij de treinramp welke zich Vrijdagavond heeft voorgedaan tusschen Marktorf en Kluftern op het traject Friedrichshafen Radolfzell zijn, naar thans blijkt niet, zoo als gemeld, 30, maar 99 personen om het leven gekomen. Het aantal dooden bij het spoorwegonge luk op het station Genthin is eveneens toegenomen. Bij deze ramp zijn in totaal 196 dooden te betreuren. Roosevelt heeft den voormaligen presi dent van de United State Steel Corpora tion, Myron Taylor, aangesteld tot zijn per soonlijken vertegenwoordiger bij het Vati- kaan. Taylor zal den niet-officicelen rang van ambassadeur bekleeden, doch geen di- plomatieken rang hebben. Ambtenaren van het Witte Huis te Was hington wijzen erop, dat de benoeming niet beteekent, dat de in 1870 geëindigde diplo matieke vertegenwoordiging bij het Vati- kaan hersteld wordt. De benoeming heeft ten doei. om ten nauwste samen te werken met de katholieke kerk bij haar vredespogingen. Taylor zal zoowel oorlogsvraagstukken als de kwestie: welke zich na den oorlog voordoen, behan delen. Als een onderdeel van zijn nieuwe pro gramma, om alle godsdiensten te doen sa menwerken tot het herstel van den vrede, heeft president Roosevelt practisch gelijk luidende brieven gezonden aan Paus Pius XII, aan George Butterick, president van den Federalen Raad van Kerken in Ame rika en aan rabbijn Cyrus Adlet, president van het Joodsche theologische seminarie. Tengevolge van de gladheid van den weg is Maandagmiddag op den Kortsteek- terweg te Alphen aan den Rijn een auto, waarin zeven personen waren gezeten, in een sloot gereden, waardoor twee inzit tenden, de 31-jarige mevrouw De Kooker uit Lisse en haar vijfjarig dochtertje zijn verdronken. De auto werd bestuurd door den heer Schalkwijk uit Oudewater, die met het echtpaar De Butter met twee kinderen, eveneens uit die gemeente, en mevrouw De Kooker en haar dochtertje op weg wa ren naar Lisse. Op den Kortsteekterweg, welke van een asphaltdek is voorzien, is de wagen vermoedelijk geslipt, waardoor hij van den vier meter hoogen wallekant in de langs den weg gelegen sloot stortte, na eerst een brugleuning van den oprit naar de boerderij van de weduwe Reutink te hebben vernield. De wagen sloeg over den kop en zakte met de wielen omhoog door het ijs. De eenige, die het ongeluk op dezen stillen weg bemerkte, was een boerenar beider, de heer H. van der Louw, die zich geen oogenblik bedacht en geheel alleen trachtte de inzittenden te redden Aan zijn kordaat optreden is het ongetwijfeld te danken, dat nog vijf van de zeven inzit tenden er het leven- hebben afgebracht Hij greep een ladder, welke hij op het erf van de boerderij zag staan en bracht daarme de verbinding tusschen den wagen en den wal tot stand Het portier van de auto bleek gesloten te zijn, maar met inspan ning van al zijn krachten gelukte het den redder het portier open te breken De heer Schalkwijk en de beide zootjes van het echtpaar De Butter waren ongedeerd, doordat zij het hoofd boven water hadden weten te houden, doch de heer en mevrouw De Butter bleken niet alleen veel water te hebben binnen gekregen, maar boven dien gewond te zijn. Beiden zijn naar het van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd Bij mevrouw De Kooker en haar dochter tje, die in bewusteloozen toestand ver keerden, slaagde men er niet in de levens geesten op te wekken. Maandagochtend zijn te Schiedam een autobus van de R E. T. en een vrachtauto geladen met bussen melk in volle vaart te gen elkaar gereden. De bus werd met kracht op zij gezet en botste tegen een boom op het trottoir. Een passagier die vooraan zat, de 62-jarige heer A. Linden- berg uit Yerseke werd bewusteloos opge nomen met een op twee plaatsen gebro ken been en een ernstige hooSIwondeL Hij is in zorgwekkenden toestand in het ge meenteziekenhuis te Schiedam ter verple ging opgenomen Zijn echtgenoote en een jongetje, die eveneens vooraan zaten, lie pen minder ernstige verwondingen op evenals de chauffeur en enkele passagiers die door glasscherven werden gewond. Maandagmorgen om kwart voor elf zijn op de Ceintuurbaan te Roosendaal twee personen-auto's met elkaar in botsing ge komen. In de eene auto zat de geneesheer Huisman uit Souburg met zijn echtgenoote en twee kinderen. Dokter Huisman kreeg slechts een kleine wonde aan het hoofd, zijn vrouw evenwel was er ernstiger aan toe. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis te Roosendaal ver voerd De beide kinderen bleven ongedeerd. De twee inzittenden van den anderen wa gen kwamen eveneens met den schrik vrij. Maandagmiddag is op den hoek van de Groenestraat en Brederodestraat te Nij megen een botsing ontstaan tusschen twee autobussen De eene bus werd door de an dere in den flank aangereden. De 40-ja- rige mevrouw L. uit Nijmegen en haar vierparig zoontje en driejarig dochtertje welke aan dezen kant van den wagen wa ren gezeten, krgen verwondingen in het gelaat, terwijl de 30-jarige mej A. uit Nij megen een lichte hersenschudding opliep De vier' gewonden zijn naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Op Eersten Kerstdag heeft het Prinselijk Gezin in 't paleis Noordeinde te 's-Graven- hage Kerstfeest gevierd met het personeel. En met tallooze anderen, officieren en man schappen van leger en vloot, burgers in hun huiskamer, vrouwen en kinderen rond den Kerstboom. Want deze Kerstfeestviering werd door de beide zenders uitgezonden en vele dui zenden hebben geluisterd. Zij hebben den Prins gehoord en de Prinses en tevens de beide kleine Prinsesjes. En het heeft hen goed gedaan in deze oogenblikken te vertoeven bij het Prinselijk Paar, dat zoo duidelijk meeleeft met ons volk, met zijn nooden en verdriet en met zijn hoop. Z. K. H. Prins Bernhard deelde Zijn onzichtbaar gehoor mede, dat het Prin selijk Gezin om den Kerstboom verzameld was en dat Hij het verhaal van de geboorte van Christus zou voorlezen uit het Evange lie van Lucas. Eenvoudig las de Prins het bekende ver haal der geboorte van Hem, die de mensch- heid verlossen wil en Wiens naam ook thans door de vertwijfelde menschheid wordt aangeroepen. Daarna sprak H. K. H. Prinses Juliana. De Prinses wees erop, dat de geboorte van Christus geschiedde in een tijd vol somber heid. De Prinses sprak over de duisternis en het Licht van den Kerstnacht. In Haar stem was vertrouwen en dat deed goed. Juist in een tijd als thans voelen wij des te sterker den band, die ons bindt aan ons Vorstenhuis. Juist nu heeft een dergelijk initiatief van ons Prinselijk Gezin groote waarde voor ons. Ook de Prinsesjes hebben wij gehoord: kleine kraaigeluidjes van Prinses Irene en eenige keeren de opgetogen stem van Prin ses Beatrix, die zei: „Wat een mooie Kerst boom". Dat typeerde de huiselijke sfeer, waarin dit Kerstfeest gehouden werd. Wij hebben het van harte meegevierd en zijn er dankbaar voor. Hedenmorgen is een liefdestragedie in de Vijzelstraat te Amsterdam geëindigd met den moord op een 28-jarige vrouw. Deze vrouw was als dienstmeisje in be trekking in een zaak in de Vijzelstraat Reeds langen tijd had zij omgang met een 36—jarigen expediteur. Deze omgang schijnt evenwel niet naar wensch te zijn gegaan, want er ontstond ruzie tusschen man en vrouw, welke er mee eindigde dat de vrouw den man niet langer wensch- te te ontmoeten De expediteur voelde zich toch zoozeer aangetrokken tot zijn lief de, dat hij herhaaldelijk pogingen in het werk stelde haar te spreken. Daarbij rijp te bij hem het plan de vrouw van het leven te berooven Vrijdag voor Kerstmis kocht hij op den Zeedijk een dolkmes en hij dreigde de vrouw overhoop te steken, wanneer zij niet spoedig bij hem terugkeerde. Zijn wensch werd evenwel niet opgevolgd en. ten einde zijn plan te volvoeren, postte hij, als het ware voor de zaak in de Vij zelstraat Zij was natuurlijk bang zich al leen op straat te begeven en meestal ging zij dan ook uit met de familie bij welke zij werkzaam was. Deze familie was op de hoogte van den geheelen toestand Hedenmorgen vroeg bracht de vrouw de vuilnisemmer naar beneden. Zij ging daarna door de winkeldeur naar binnen om achter de winkel eveneens een vuil nisemmer te halen teneinde deze op straat te zetten Zij vergat de deur achter zich te sluiten en van deze gelegenheid heeft de expediteur, die ook nu weer voor het huis de wacht hield, gebruik gemaakt om achter haar naar binnen te sluipen. Ter wijl zij voorover gebogen stond om de emmer op te nemen, stak hij haar met het dolkmes in de linkerzijde van haar hals, waardoor waarschijnlijk een slag ader is geraakt Hevig bloedend liep zij naar buiten. Voor het perceel zakte zij le venloos in elkaar. Rechercheur Bon van het bureau Singel reed toevalligerwijze juist op dat moment in de tram in de Vijzelstraat. Hij sprong onmiddellijk van de tram af. Toen hij bij het slachtoffer kwam, bleek, dat de dader bij de vrouw was blijven staan. Het dolk mes had hij op de vuilnisemmer neerge legd Zijn eerste woorden waren: ,,Ik heb het gedaan". De dader werd na verhoor, waarbij hij een volledige bekentenis aflegde, opgeslo ten. Duitschland heeft besloten de levering van cokes aan België te staken, omdat Bel gië zijn normale leveringen aan Duitsch land niet heeft voortgezet. Het schijnt dat onder de leveringen waarvan hier sprake is, de metalen (ijzererts) de eerste plaats innemen. Aangezien de economische be trekkingen tusschen België en Duitsch land gegrondvest zijn op wederkeerigheid heeft Duitschland eveneens een deel van zijn leveringen gestaakt. Het 2473 ton metende Britsche schip „Stanholme" is op eersten Kerstdag bij de Engelsche Westkust zonder waarschuwing door een duikboot tot zinken gebracht. Veertien opvarenden zijn om het leven ge komen; er zijn 10 gewonden De „Stanholme" is nog geen twee uur, nadat zjj de haven had verlaten, gezonken. Het grootste deel der bemanning vierde onderdeks Kerstfeest, toen plotseling een verschrikkelijke ontploffing plaats had Het schip begon onmiddellijk te zinken. Tot de geredden behoort ook de vrouw van den eerste machinist De laatste is echter, volgens de mededeelingen dér over levenden, zelf om het leven gekomen toen hij zijn vrouw in veiligheid trachtte te brengen. Van de elf geredden is er slechts een niet gewond De duikboot werd door den uitkijk te laat waargenomen om nog tijdig alarm te kunnen maken. Een der overlevenden ver klaart twee duikbooten gezien te hebben Er werd niet gewaarschuwd zoodat er geen tijd was om een reddingboot uit te zetten. De bemanning sprong overboord en elf opvarenden slaagden erin, zich met be hulp van een klein vlot drijvende te hou den tot zij werden opgepikt door de red dingboot van een Noorsch schip, dat de ontploffing had gehoord en daarop het schip zag zinken Het Engelsche s.s. „Oosinia" (8000 ton) is nabij, de Britsche Oostkust op een mijn geloopen. Het schip kon eheter nog een haven worden binnengesleept Men ver moedt, dat de geheele bemanning onge deerd is. Reuter meldt uit Londen: Van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat, toen hel ss „Scotia" op 7 dezer werd getorpedeerd, het zelf eveneens beschadigde ss „Hafnia trachtte de bemanning van de „Scotia" te redden Terwijl zij hiermede bezig was, werd de „Hafnia" in het Duitsch aangeroepen en kreeg het schip opdracht, weg te stoomen en geen reddingspogingen in het werk te stellen, daar het anders zelf eveneens zou worden getorpedeerd. Als gevolg hiervan hebben 21 mannen het leven verloren. De „Scotia" en de „Hafnia" waren beide Deénsehe schepen Acht overlevenden van de Zweedsche stoomschepen „Mars" en „Carl Henckel zijn in de Noorsche haven Christiaansand aan land gegaan 28 opvarenden zijn om gekomen bij het vergaan van deze twee schepen. De overlevenden verklaarden dat de „Mars" op een mijn was geloopen. De „Carl Henckel" was zoo snel gezonken dat geen booten meer konden worden uit gezet. Een Noorsch schip had een paar man gevonden, die zich aan een vlot vast klemden Het Noorsche stoomschip „Lappen" (563 ton), dat met een lading papier op weg was naar Groot-Brittannië, is op tien mijl ten Westen van Bergen (Noorw.) op de Noordzee na een ontploffing gezonken De uit dertien koppen bestaande bemanning werd gered. Volgens een bericht van het DNB hebben twee Duitsche vliegtuigen het Engelsche wachtschip River" tot zinken gebracht Eenige leden der bemanning zijn gered door een Zweedsch schip. Mr. H. N. baron Schimmelpenninck Tan der Oye, de nieuw benoemde burge meester van Kloetinge. Een der correspondenten van Reuter bij de legers in Frankrijk schrijft: Aan het geheele Fransche front werden de Kerstgenoegens onderbroken voor een geestelijke noot, toen in ieder dorp en op iedere versterking van de Maginot-linie en in ieder vliegkamp de traditioneele nacht mis werd gecelebreerd. Deze plechtigheden waren ontroerend door haar eenvoud; offi cieren en minderen knielden in hun khaki of hemelsblauwe uniformen. Van een aan tal punten werden deze diensten naar ge heel Frankrijk uitgezonden, zoodat de fami lies in de huiskamers dezelfde mis konden hooren als hun mannelijke verwanten aan het front. Een der meest ontroerende plechtigheden was de mis in de kathedraal van Straats burg, op slechts enkele mijlen van de Duit sche linies. Voor eenige minuten werd deze kathedraal weer getuige van godsdienstig leven. Een eenvoudige mis werd opgedra gen door een luitenant, die de priesterwij ding ontvangen heeft. De meeste kerkgangers waren officieren en soldaten. Voor zoover dat mogelijk was, werd in de Britsche linies het Kerstfeest op Britsche wijze gevierd, waarbij aan het Kerstdiner gans en plumpudding niet ontbraken. Op den ochtend van den Eersten Kerst dag werd aan alle Engelsche militairen van hoog tot laag een Kerstkaart bezorgd van wege den Koning en de Koningin, waarop de foto's van het koninklijk paar voorkwam, terwijl de keerzijde de handteekeningen van Koning en Koningin droegen, die hun beste wenschen tot uitdrukking brachten. lederen middag van 3 30 tot 6.30 uur en des avonds vanaf 8 uur speelt het TRIO in (Ingez. Tvled.) In de laatste maand van het jaar is het een bijzonderheid, dat de garnalenvisschers zulke groote vangsten binnenbrengen als thans het geval is Zelfs oude visschers herinneren zich niet dergelijke vangsten di kwijls te hebben meegemaakt. Vangsten van ruim 300 kg zijn de laatste weken voor gekomen en het verheugende er van was, dat voor nagenoeg alle garnalen afzetge- boed te vinden was ook Juist daaraan ontbreekt het dikwijls in dan garnalenhan- del. Van deze bijzondere vangsten wordt het meeste geprofiteerd door de Bresken- sche en Vlissingsche visschers, alsook de Arnemuidsche visschers die te Breskens zijn gestationeerd. Het schijnt dat te Vee- re niet gesproken kan worden van bui tengewone vangsten, wijl de Veersche vis schers vanwege de mijnenvelden niet bui tengaats mogen komen. Door de koude en den aanhoudenden Oostenwind zijn de gar nalen van dicht onder de kust, waar de vangplaatsen geruimen tijd geweest zijn, getrokken naar dieper water en de gar nalenvisschers is thans gedwongen voor het behoud van zijn schrale boterham een drietal uren te varen, alvorens hij de kor kan uitwerpen. Met ingang van Dondardag jl. zijn de mi nimumprijzen van de handelsgarnalen ver hoogd van 16 op 19 cent per kg en voor pellerijgarnalen van 15 op 18 cent. Ingevol ge de vervoerskosten van de te Veere aan gebrachte garnalen naar den afslag te Ar- nemuiden worden de garnalen voor den leurhandel aldaar met 1 cent per kg ver hoogd, waardoor de minimumprijs 20 cent wordt. Het is evenwel de vraag of deze prijsverhooging aan de populariseering van de garnalen ten behoeve van het binnen- landsche verbruik ten goede zal komen. Deze prijsverhooging, welke ieder jaar om streeks dezen tijd plaats vindt, ofschoon minder sterk, is aanleiding geweest voor de garnalenpellerijen om zeer groote hoe veelheden garnalen af te nemen, teneinde voorraden te kunnen vormen Garnalen- pellerijen uit Stellendam en zelfs uit Vo- lendam plaatsten belangrijke bestellingen te Vlissingen en Breskens, omdat te Stel lendam en IJmuiden de vangsten veel ge ringer waren en niet aan de behoeften kon voldoen Export naar Engeland. Met den export van garnalen naar En geland, welke taak wordt uitgevoerd door het Verkoopkantoor voor Garnalen te 's- Gravenhage. schijnt het beter te gaan Niet onbelangrijke hoeveelheden gezouten gar nalen zijn althans deze week verzonden via de Belgische maildienst van Ostende naar Dover. De beperking van de zeefwjjdte die de zeefmolens, waarover de garnalen eerst worden gedraaid alvorens deze verhandel baar zijn, moeten hebben, en die gesteld is van 7% op 6% mm, heeft voor het aantal af te leveren kilogrammen gunstig gewerkt, omdat in het algemeen de gar nalen niet groot gevangen worden De zeef voor pellerij garnalen is 5 mm en dat is mede één der oorzaken geweest dat veel garnalen konden worden afgeleverd De aanvoer van versche zeevisch. De aanvoer van versche zeevisch door Zeeuwsche vischbotters staat reeds ge- ruimen tijd stop De handel is nu aange wezen op de zoogenaamde zoodjes van de garnalenvisschers en moet daarnaast een belangrijke aanvulling vinden in de con- signati'ezendingen van IJmuiden op de Ar nemuidsche en Vlissingsche afslagen. Deze consignatiezendingen zijn evenwel sinds de mobilisatie beduidend kleiner geworden, met het gevolg dat de prijzen evenredig stijgen

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1