l^rovfmci%\e (&GOESCHË COURANT) 1ste KERSTDAG feil er KERSTMIS 1939. Rein en Witter dan Wit mat* i l 11»^ Het Italiaansche s.s. „Comitas" doormidden gebroken 2e en 3e Kerstdag geopend CORNS HENNING De Russen in Noord-Finland nog verder teruggedreven. iin aanstaande verloofde N. TH. DE JONG Een Kerstboodschap van Mussolini aan Hitier. Drie militairen verdronken. MAANDAG EN DINSDAG A.S. NIET VERSCHIJNEN. Tracht de Duce den vrede nog te redden? Een bezoek aan het ernstig gehavende schip. DE „COMITAS" DOORMIDDEN GEBROKEN. Bij het omslaan van een ponton. FOTOGRAAF Weer een spoorwegramp in Duitsehland. Het ongeluk bij Genthin eischte 132 dooden. 30.000 MAN VERLGREN? DERTIG GRADEN VORST I 1 cemt 00. Zang- Uitspan- umentale rmphonie- rot Oefe- Ver. voor lvoorstell. chap, spr. it 20.15 h. arlijksche ),15 h. 3ond, spr. 1. arlijksche h. 20,15 h chap, spr. 20.15 h. ereen. v. on. Zang- Uitspan- istrumen- ver. „Tot lvoorstell. ittershof, re", door Oranje door jnje 20 h. uttershof Kunst- f.9,00 h. Belang", >ast instelling 1, Schut- 28 Dec.: atles" en ZO, MA „Dodge e Lucht je Air) ing t. b. raet „de —DO 28 ,Zes van MA (le ierstdag) e Spook- lofdfilms. ée Dan- Dansant, liner- en dansmuz. toordzee- M'burg. MiMMEK 308 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863: Post giro 359300.Abonnementsprijs voer Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1839 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Laat ons dan henen gaan naar Bethlehem en laat ons zien het Woord, dat er ge schied is. Men moet in zijn hart een stil bedehuis hebben, waarin de actueele werkelijkheid nimmer kan doordringen. Daarin, in de verborgen stilte, moet men zijn Kerstfees' vieren Zoo, of ongeveer zoo, drukte een maal een journalist zijn meening uit, toen er gesproken werd over de taak, de moei lijke. om vóór een feest te schrijven in de stemming van het feest. En die taak wordt moeilijker, naarmate het contrast tusschen het feest en de werkelijkheid groote is. Daarvan doordrongen zet de journalist, wien het voorrecht te beurt valt over het komende feest te mogei schrijven, zich neder in de rust van zijns harten bedehuis en gaat in in de gewijde stemming, die het feest omringt. En voor Kerstmistviering en ootmoedig blijde, vertrouwende Kerststemming, is er de heerlijke Adventstijd, die de kerk zoo menschkundig laat voorafgaan aan het Hooge Feest, opdat de ziel zich voorbe reide en de stemming gewekt worde, wel ke woorden vindt als die van ons mooie kerkelijke gezang Hoe zal ik U ontvangen? Hoe wilt Gij zijn ontmoet? Gij, 's werelds hoogst verlangen, Des sterv'lings zaligst goed? Zich voorbereiden, zich aanpassen en dan „henengaan naar Bethlehem", dat is het feest van het Licht der Wereld op juiste wijze aanvaarden. Een moeilijk Kerstfeest, dit van 1939 Kerstfeest vol contrasten. Vijf en twintig jaar geleden dacht een deel der mensch- heid, dat er nimmer donkerder dagen waren aangebroken. Nu, een kwart eeuw later, vervullen oorlogsgeweld en onrecht diezelfde wereld. Wie is onschuldig aan den toestand waarin de wereld verkeert? Uit het egoïsme en de fouten der indivi duen komen de collectieve misdaden voort Uit een wereld, die, individueel bij haar bewoners, den vrede wil, komt geen oor log voort. Europa is niet alleen in zijn groote aanvoerders der volken aansprake lijk voor het onheil, waaronder het zucht, maar ook in de individueele bestanddeelen zijner bevolking. Met deze ootmoedige ge dachte, met deze schuldbelijdenis, moeten we uit onzen Advent komen tot ons Kerst feest „henengaan naar Bethlehem." „Henengaan naar Bethlehem" en dan, niettegenstaande allen en alles, wat ons omringt, ons verblijden in de blijde bood schap van vrede en vreugde voor de we reld. Kerstmis is het feest van het Licht: het jaargetijde en de datum, waaraan het verbonden is, herinneren ons, dat het licht wordt geboren uit de duisternis; dat, na ■den kortsten dag en de donkerheid, waar in het schijnt schuilgegaan, de onover wonnen zon weer omhoog stijgt; we pas sen dat toe op onze geestelijke belangen en ook op dat gebied herinneren we ons dat in de duisternis, die ons in het ver leden soms omhulde, en waarin geestelijke zorgen ons drukten, een verborgen licht zich gereed maakte ons opnieuw te bestra len, zoodat wij, vergetend, wat achter ons was weer konden -vooruitzien naar een verhelderden levensweg. Dat, die herinnering aan een overwin nend licht, brengt het Kerstfeest in al zijn prachtige symboliek. Het is uit die sym boliek geboren en draagt deze verder, de eeuwen door. Dat licht in den nacht, heil voorspellend aan eene wereld, die het weet te zien, is het beeld, dat, niet te dooven, straalt op den bodem van elk mensehenhart. De mensch, die steeds ver betering hoopt, is de groote, de eeuwige de onoverwinnelijke optimist. Hij bouwt uit het afbrokkelend verleden het kasteel van zijn toekomst en niet ter neer ge worpen door de slagen die hem treffen strekt hij zijn handen naar de verte, waar hij het betere meent te vinden. In het groote dichtwerk van den Bel gischen dichter Verhaeren is een stuk poëzie, dat „le Passeur d'eau", „de Veer man" heet. De dichter beschrijft de krachtsinspanning van een mensch, die, geroepen door een stem aan den over kant, zijn boot tracht te sturen dwars over den woesten vloed. Tusschen zijn tanden knelt hij een groen takjei. Hoog gaan de golven; de orkaan raast. Maar de stem aan de overzijde houdt niet op; zij schijnt al verder en verder, maar zij roept, zij roeptMet gespannen spieren zwoegt de veerman op de riemen, het doel de overzijde, te gemoet Maar mee- doogenloos speelt de storm met hem; het roer wordt weggeslagen; één riem breekt, eindelijk ook de tweede, die in stukken wegdeint op de golven Op het zelfde oogenblik voelt hij een schok: hi; kijkt achterom; hij ziet het punt van den oever, vanwaar hij had willen oversteken' „il n' avait pas quitté le bord „hij had den oever niet verlaten Al zijn werk voor niets? Zijn moed uitgebluscht? Zijn energie gedood? Geenszins'. De taaie, de hardnekkige veerman garda pour Dieu sait quand le roseau vert entre ses dents Altijd hopen, steeds een licht zien in het duister, het groene takje immer geklemd tusschen de tanden is dat niet de groo te, de blijde boodschap van het Kerstfeest, geboren in het hart van den mensch, die hield voor, God moge weten, hoe lang het groene takje tusschen de tan den In verband met het Kerstfeest zal ons blad komt even voor tien uur met den trein mee, en nu kunnen wij ons niet meer verloven U gaat naar GRAVEUR - JUWELIER - HORLOGER St. Pieterstraat 13 - Middelburg Daar wordt Uw verlovingsring passend aan Uw vinger gesmeed en gegraveerd, waarop desgewenscht gewacht kan worden. Massief gouden ringen vanaf f3 40 MIDZ A-ZAAK (Ingez. Med.) Himmler, het hoofd der Duiteche politie de leider der S. P. en de Gestapo, wordt in Duitsehland in den laatsten tijd een blijk baar steeds belangrijker persoon. Zooals wij berichtten, heeft Himmler de zer dagen te Rome vertoefd en daar o.m. een' onderhoud gehad met Mussolinie. Volgens een bericht van United Press zou Himmler die zoo juist in Italië heeft ver toefd, naar Berlijn zijn teruggekeerd met een boodschap van Mussolini aan Hitier, be trekking hebbende op „een soort Kerst- vredes-aanbod", dat nog vóór Kerstavond aan Hitier te Berchtesgaden zou worden overhandigd. Officieele kringen wenschen geen com mentaar op het gerucht te geven, ofschoon in politieke kringen de nadruk wordt ge legd op de redevoering van den Paus en Koning Victor Emanuel, waarin de hoop werd uitgesproken dat Italië zijn diensten zal kunnen geven bij „het herstel van een eervollen en duurzamen vrede". Volgens gewoonlijk goedingelichte krin gen zijn thans reeds voelhorens uitgestoken naar Duitsehland teneinde er zich van te vergewissen of, indien Engeland en Frank rijk bereid zouden zijn niet te blijven aan dringen op het herstel van Tsjecho-Slo- wakije en Oostenrijk Hitler van zijn kant bereid zou zijn een edelmoediger vredes aanbod te overwegen voor zoover het Po len betreft. Het verluidt dat de boodschap toever trouwd werd aan Himmler gedurende diens onderhoud met Mussolini gisteren in het Palazzo Venezia. Eenige uren later vertrok Himmler, die nog op zijn minst een dag in Rome zou blijven, plotseling naar Berlijn. Himmler zou na het onderhoud onverwijld met Hitier hebben getelefoneerd en Hitier zou toen Himmler instructie hebben gege ven onmiddellijk naar Berchtesgaden te ko men. worden Uw tanden AHftl als U poetst met I VJ K U L (Ingez. Med.) niet zou kunnen leven, zoo hij niet het ge loof aan een licht had, dat schijnen zal in den nacht en de duisternis vervangen zal? Daarom is het Kerstfeest het groote, het liefste feest der Christenen, omdat het zoo geheel klopt op de gedachte, die diep in hun hart leeft De eeuwen hebben er, telkens en telkens weer, nieuwe versie ringen aan vastgehecht, blijdschap in kleur en toon, blijdschap in beeld en lijn, zelfs blijdschap, die door stoffelijke genieting tot ons komt En al die uitingen zijn de bevestiging van wat innerlijk werd ge voeld: er is een blijde toekomst na den druk, er is een ontheffing van den last, een verbreking van knellende banden, er is licht na duisternis Niet het leed, niet de zwaarte van het leven, niet de gevan genschap is het eind, doch blijdschap, vreugde, stralend licht Het oude bijbel woord zegt het zoo juist: „Het volk, dat in duisternis zat, heeft een groot licht gezien". Over het leed en de ellende scheen de ster der hope. Dat is de poëti sche, de liefelijke, de verteederende mythe van den Kerstnacht in de velden van Bethlehem met haar belofte van heil aan de menschen van goeden wille, met haar vrede voor de ziel, die gelooft". Kerstmis '39 zij van die Kerstboodschap doortrokken Henengaan naar Bethleftem en zien het woord, dat er geschied is, zij voor ons een versterking van het vertrou wen, dat niet aan de duisternis maar aan het eeuwige Licht de belofte is der toe komst. A, J. B. B, jS' «N» Het bij de Zuidwatering omhooggevaren Itali aansche schip „Comitas", dat bij Nieuwersluis op een mijn was geloopen. Het Italiaansche stoomschip „Comitas", dat Donderdagavond in den mond van de Westerschelde op een mijn is geloopen en later door de sleepbooten „Maas" en „Sei ne" is opgepikt en bij de Zuid-Watering (Ritthem) aan den grond is gezet, blijkt groote schade te hebben bekomen, waar door de mogelijkheid van berging gering wordt geacht. Wij hebben Vrijdagmiddag bij laag water een bezoek aan het schip ge bracht, dat met het voorschip hoog op de steenen zit. Het achterschip ligt echter nog in diep water en blijft drijven op de water dichte schotten. 'Dit gedeelte van het schip is het minst beschadigd, hoewel, naar wij ons konden overtuigen, ook het achterruim reeds water maakte. De grootste ruïne vormde het middenschip, waar duidelijk 'n groote breuk was te zien. Aan beide zijden zijn de huidplaten naar buiten gewrongen en steken bijna een me ter buiten het schip. Van den wal of is dui delijk te zien dat het schip is gebroken. Toen wij ons aan boord begaven trof ons daar een geweldige ravage. Het dek ver toonde heuvels en geulen van circa een hal ve meter, laadboomen en luchtkokers wa ren geheel verwrongen, de ijzeren reeling was finaal vernield en het is onbegrijpelijk dat de bemanning niet door vallend ijzer en hout is getroffen. Ook de brug vertoont tal rijke sporen van de ontploffing. In de ruimen 1 en 2, alsmede in de ma chinekamer staat het water gelijk met den zeespiegel. In ruim twee moet het schip door de mijn zijn getroffen. Daar vertoont zich een groot gat van ruim 2 meter in het vierkant. De ijzeren platen zijn daar als papier uit elkaar gerukt, het geheele ruim vormt een triest beeld van de kracht van de alles vernietigende mijnen. Ook de toe gangen naar de machinekamer waren op eenige plaatsen door verwrongen ijzer ver sperd en als men dat alles beziet, is men verbaasd dat het schip onder zulke omstan digheden nog drijvende is gebleven. De eeni ge levende wezens die wij aan boord aan troffen waren twee katten. Deze zullen ech ter zeker wel van boord gehaaid' worden. Bergingsmateriaal van Van der Tak's bergingsbedrijf is reeds in den afgeloopen nacht plaatse geweest en ook vandaag is wederom een onderzoek ingesteld. Of het wrak echter nog te bergen is, daarover be staat allerminst zekerheid. Ook de beman ning van de „Comitas", die nog te Vlissin- gen verblijft, is gistermiddag aan boord ge gaan om nog proviand en bezittingen er af te heden. In het schip zit nog steeds werking en als men aan boord loopt, hoort men duide lijk het kraken. In den afgeloopen nacht is de „Comitas" doormidden gebroken, zoodat het achter schip thans los is van het voorschip. Daardoor is de kans op berging wel zeer gering geworden, en hoewel er momenteel nog besprekingen daarover worden ge voerd, meenen deskundigen, dat berging uit gesloten is en dat het schip bestemd zal moeten worden voor den sloop. De „Comitas" blijkt groote schade te hebben aangericht aan de zeewering, waar eenige zinkstukken zijn vernield. Naar wij vernemen, moet deze schade minstens 20.000 bedragen. Gistermiddag om vier uur is nabij Vee- nendaal een ernstig ongeval gebeurd, dat drie militairen het leven heeft gekost. Voor de soldaten waren wedstrijden in hardrijden op de schaats georganiseerd. De ijsbaan, welke hiervoor werd gebruikt, be stond uit een stuk ondergeloopen weiland, dat echter van den weg af niet te berei ken was. Men moest een kanaal oversteken om zoodoende op de ijsbaan te komen. Hier voor maakte men gebruik van een z.g. punter. Juist waren tien tot twaalf manschappen in den punter gestapt, toen door tot dusverre onbekende oorzaak de punter kantelde, met het gevolg, dat een aantal militairen in het ijskoude water terecht kwam. Hulp snelde spoedig toe. De op den weg staande luitenant Van der Most uit Rotter dam sprong te water en slaagde er in een soldaat te redden, waarna hij geen slachtoffers meer ziende zelf op het dro ge klom. Onmiddellijk werd appel gehou den. Drie manschappen ontbraken. Zonder dralen ging men dreggen en na eenigen tijd haalde men de lijken van twee der ver misten op. Het waren de pas gehuwde M. Rietdijk uit Rotterdam en F. J. Jeulink uit Apeldoorn, gehuwd en vader van drie k'n- deren. Des avonds is ook het derde slacht offer gevonden, de ongehuwde J. van de Brink uit Wekerom bij Ede. zijn onze ateliers den geheeien dag gesloten MARKT MIDDELBURG (Ingez. Med.) it- - Gisteravond na 10 uur is tusschen Marks- dorf en Kluftern op het traject Friedriehs- hafenRadolfzell een personentrein tegen een goederentrein gebotst. Hierbij werden dertig personen gedood en veertig gewond. Korten tijd na het ongeluk was hulp uit Friedrichshafen en Radolfzell aanwezig. De chefs van de stations Marksdorf en Klufiern zijn door de politie gearresteerd. Het aantal personen, dat bij het spoor wegongeluk te Genthin om het leven is ge komen bedraagt 132. Eerst werd gemeld 70, doch deze raming blijkt nog te laag te zijn geweest. Het aantal gewonden bedraagt 109. Voortdurend op Pie hielen gezeten door de zegevierende Finnen; hebben de Russi sche legers op twee der belangrijkste fron ten het uiterste Noorden en het Noord- Oosten gisteren hun terugtocht voort gezet. Berichten van de Noorsche grens mel den, dat het Russische leger in den „cor ridor" van Petsamo snel achteruitwijkt, terwijl de Finnen het dicht op de hielen zitten. Het Finsche front (wel te onderscheiden van de mobiele patrouilles) ligt thans op één lijn met Hoyenjarvi De wegen aan dit front liggen bezaaid met achtergelaten Sovjets-Russische tanks, stukgevroren in de felle Poolkoude, verder met kanonnen en munitie Men gelooft, dat in dit gebied onder de roode troepen meer slachtoffers zijn gevallen tengevolge van de strenge koude dan door de actie der Finnen Gemeld wordt, dat een Finsch detache ment een Russisch bataillon van 600 man in de pan heeft gehakt, een ander heeft 47 machinegeweren buitgemaakt Zeer hooge cijfers worden genoemd voor de Rusissche verliezen in den sector van Salla: volgens sommigen zou, de Rus sische verlieslost 30,000 dooden, gewonden en op andere wijze buiten gevecht gestel den omvatten De wegen rondom Salla lig gen bezaaid met lijken van mannen en paarden. Ook op de Karelische landengte schijnt het felle offensief der Russen tegen de Mannerheimlinie, tusschen de meren Kauk en Muola zijn kracht te verliezen De Fin nen houden stand tegen veel talrijker strijdkrachten der Russen Sedert het begin van den oorlog hebben de Finnen volgens een officeel bericht meer dan 350 Russische tanks vernield of buitgemaakt Bij de luchtaanvallen van gisteren waar aan meer dan 350 Russische vliegtuigen deelnamen werd slechts weinig militaire schade aangericht Er werden negen bur gers gedood en achttien gewond; slechts één soldaat werd getroffen - Bevestigd wordt dat er de laatste drie dagen tenminste 35 Russische vliegtuigen zijn neergeschoten Op de Karelische landengte hebben "de Finnen een tegen-offensief ontketend Ook hier drongen zij troepen van het roode le ger terug. Het grootste gevaar voor het Finsche leger in het hooge Noorden schijnt over wonnen De felle koude, welke tot 30 gra den beneden het vriespunt 's gedaald, maakt alle transporten onmogeijlk. Boven dien hadden de Russen door hun snellen opmarsch hun verbindingswegen in ge vaar gebracht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1