Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij I Ruwe, schrale Vergadering van het dagelijlcsch bestuur Prijzen en loonen in België. De mschrijvingen op de nieuwe staatsieening worden ten volle toegewezen. Vreemde vliegtuigen boven België. De regeeringstomatensoep. De Paus bij het Italiaansche Koningspaar. De Nederlandsche tuinbouw in oorlogstijd. „Stemmingmakerij rond Finland." Een Duitsch emigrantenschip met man en muis vergaan? Italië wil geen overheersching. NISSE vm I Het dagelijksch bestuur der Z.L.M. verga derde dezer dagen te Goes. O.m. kwamen de volgende onderwerpen jn bespreking: Bindertwine. Aangezien de prijzen van bindertwine hoog zijn en het de vraag is, of er voor 1940 voldoende bindertwine voor landbouwdoel einden aanwezig zal zijn, heeft het Dag. Be stuur besloten, het K.N.L.C. te verzoeken, een onderzoek hiernaar in te stellen. Landbouwverloven 1940. Van het K.N.L.C. werd een schrijven ont vangen, waarin het verlofschema wordt weergegeven, zooals dit in den vorigen oor log gold. Uitbreiding van deze verlofrege ling wordt door het Dag Bestuur noodig ge acht, mede in verband met de voedselvoor ziening. Een uniforme regeling over het geheele land voor wat betreft de te geven adviezen van de burgemeesters werd wenschelijk ge acht. Vergoeding van inundatieschade. Naar het inzicht van het Dag. Bestuur zal voor de geinundeerde polders moeten worden overwogen niet in de eerste plaats geld uit te keeren, doch voorbereidingen te treffen, dat de getroffen landbouwers hunne bedrijven onder zoo goed mogelijke omstandigheden zullen kunnen hervatten. Economisch Bureau. In de laatste gehouden B.A. vergadering van het K.N.L.C. zijn besprekingen gevoerd over het oprichten van een documentatie- bureau. De urgentie hiervan voor den landbouw komt op een bijzondere wijze naar voren, doordat de Minister verklaart heeft, dat hij met betrekking tot het vast stellen van de prijzen der landbouwproduc ten van den oogst 1940, rekening zal hou den met een redelijke belooning voor den landbouwarbeid. In dit verband wordt de behoefte gevoeld, ons van de zijde van den georganiseerden landbouw aan te geven, hoe dan het prijspeil van de landbouwpro ducten moet zijn om tot deze redelijke be looning te komen. Denaturatie aardappelen. Het blijkt in de praktijk, dat de handel er de voorkeur aan geeft om poters en on gelijksoortige aardappelen te koopen. Voor het uit de markt nemen van consumptie aardappelen zou het echter gewenscht zijn, dat ook deze meer belangstelling hadden in kringen der veevoederhandelaren. Een be zwaar is, dat deze aardappelen na denatura tie spoedig vervoederd moeten worden, om dat ze niet lang bewaard kunnen blijven. Het Dag. Bestuur zal bij het K.N.L.C. stap pen doen om te bereiken dat deze aardappe len ook op de bedrijven der koopers kunnen worden gedenatureerd. Tuinbouwteelt vergunning. Het ligt in de bedoeling van den regee- ringscommissaris voor de groenten-, fruit en sierteelt, om de tuinbouwteeltvergunnin gen aan de bedrijven boven 10 ha te ont trekken. Het Bureau van het K.N.L.C. heeft als conclusie gesteld, dat men voor zichtig zou handelen, indien voor 1940 de teelt van vroege aardappelen op den ouden voet wordt voortgezet. Het Dag. Bestuur stelde zich op het standpunt, dat het ont trekken van de teeltvergunning aan bedrij ven boven 10 ha, zoodanig willekeurig is en een dusdanig ingrijpen in deze bedrijven zal teweeg brengen, dat hiertegen met nadruk moet worden opgekomen. Teeltplan 1940. Het Dag. Bestuur was van oordeel, dat het teeltplan voor 1940 zoo spoedig moge lijk bekend gemaakt dient te worden. De boeren dienen nu reeds het bouwplan en de daaraan verbonden werkzaamheden te we ten, omdat met verschillende werkzaamhe den als het zaaien van kunstmest enz. moet worden begonnen. Uitvoerverbod van stroo. Door het uit voerverbod van stroo is de strooprijs in Zeeland speciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen in prijs gedrukt. Dit verbod werd uitge vaardigd om te voorkomen, dat de vee houder moeilijk of tegen te hoogen prijs stroo ;zou verkrijgen. Het is echter de vraag of er werkelijk niet van een teveel aan stroo moet worden gesproken. Daar om verzoekt het Dag. Bestuur aan het KNCL er bij de regeering op aan te drin gen eerst een inventarisatie van stroo te houden. Mocht er dan een teveel aan stroo in ons land zijn, om dan de stroo- uitvoer weer toe te laten. Voordracht Bestuurslid NederL Nederl Akkerbouw-Centrale en Ned. Tarwe-Cen- trale. In de vacature J. M. van Bommel van Vloten als lid van het bestuur van resp. de Ned -Akkerbouw-Centjrale en Ned. Tarwe-Centrale werden door het Dag. Bestuur der ZLM op de voordracht ge plaatst de heeren J. S. de Regt te Kats en C P. Vogelaar te Krabbendijke. Oprichting Uitvoer-Contrölebureau voor akkerbouwproducten. In den landbouw was reeds lang de behoefte gevoeld voor een eigen Uitvoer-Contröle-Bureau voor uien, dat overwegend een landbouwproduct is. Na verzoeken van de 3 CLO .deelde de mi nister mede, dat tegen de oprichting van een Uitvoer-Contröle-Bureau voor akker bouwproducten geen bezwaren kunnen worden gemaakt, wanneer dit aan de bij of krachtens de wet gestelde voorwaarden voldoet. Het Dag Bestuur zal aan de op richting alle mogelijke medewerking ver- leenen, opdat de ui bij uitvoer onder de landbouwgewassen zal worden gerang schikt Reeds jaren achtereen hebben de uien- telers bezwaar gemaakt dat hun bij de uitvoercontröle op uien geen of nagenoeg geen medezeggenschap werd gegeven, zoo als de Landbouwuitvoerwet voorschrijft, daar deze regeling werd uitgevoerd door het UCB, dat overwegend een instelling van den tuinbouw is. Met groote belangstelling werd kennis genomen van de beslissing van den minis ter van Economische Zaken, dat hij te gen de oprichting van een uitvoercontrö- lebureau voor landbouwproducten geen bezwaar heeft. Een dergelijke instelling zal dan de uitvoercontröle op uien ter hand kunnen nemen. Het organiseeren van gezondheidsdiens ten voor vee. Namens de- vergadering van de Dag. Besturen der 3 CLO was een schrijven binnengekomen, waarin werd verzocht aandacht te willen schenken aan het organiseeren van gezondheidsdiensten voor vee en de bestrijding van mond- en klauwzeer Het Dag. Bestuur is in prin cipe hiertoe bereid, waarbij kan worden voortgebouwd aan de Vereeniging tot be strijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Zee land. enkele jaren geleden op initiatief der Maatschappij opgericht. Uit de markt nemen van vee. Het uit de markt nemen van vee heeft nog niet tot hoogere marktprijzen aanleiding gegeven. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat het uit de markt nemen van vee, wat betreft aantal en prijs, dusdanig dient te zijn, dat het een stimulans is voor ver hooging der veeprijzen. Er zal bij het KNLC nogmaals worden aangedrongen stappen in die richting te ondernemen. Schadeloosstelling gevorderde paarden. Terzake van de nadere vaststelling dier schadeloosstelling is het wenschelijk ge oordeeld, dat de Commissarissen der Ko ningin zich doen voorlichten door deskun- dingen. Daartoe benoemde het Dag. Be stuur twee leden en twee plaatsvervangen de leden. Heffing stroovias. Doordat de heffing bij uitvoer van stroovias van 7,50 tot 20 per 1000 kg is verhoogd, is een te zwa- ren druk, vooral op de mindere kwalitei ten gelegd, die niet kunnen worden uit gevoerd Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat op verlaging dient te worden aange drongen. Landbouwschool Middelburg. Voor de benoeming tot hoofd der op Walcheren te stichten lagere landbouwschool, die naar wordt gehoopt, op 1 April 1940 zal aan vangen, werd de heer J. Voogd te Oost en West-Souburg als nummer 1 op de voordracht geplaatst. Streven naar stabilisatie. De Belgische nationale conferentie voor den arbeid, welke onlangs door de regee ring is ingesteld om de kwestie der loonen en salarissen te onderzoeken, heeft gister avond op het departement van arbeid een belangrijke vergadering gehouden, die vijf uur duurde. Minister-president Pierlot heeft de vergadering gepresideerd. Na langdurige beraadslagingen werd overeenstemming bereikt over een begin selverklaring, welker modaliteiten vandaag zullen worden uitgewerkt. In beginsel is tot het volgende besloten: de salarissen en loonen zullen voor den tijd van drie maanden worden gestabiliseerd op grond van het indexcijfer voor November. Indien einde Februari het indexcijfer met betrekking over December, Januari en Fe bruari met 5 pet. of meer zal blijken te toegenomen, zullen de salarissen en loonen 5 pet. worden verhoogd. Deze sala rissen en loonen zullen dan voor een peri nde van drie maanden worden gestabili seerd. h *fdien einde Februari een tweede ver- van 5 pet. gerechtvaardigd zou zijn, tie i!e toestand opnieuw door de conferen- on worden onder de oogen gezien op verzoek van een der partijen. van staat, minister van finan ce i i rfV, jekend, dat de inschrijvingen op don staatsieening ten volle wor- ,en dat het reeds bij de niet het en gaplaatste deel dezer leening verhoogd ^ep st gebleven bedrag wordt Een protest bij de Duitsche regeering. De Belgische minister van landsverdedi ging deelt mede: In den loop van gisteren hebben ver scheidene malen vreemde vliegtuigen bo ven Begisch grondgebied gevlogen. Hun aanwezigheid is gesignaleerd in Luxem burg en in de provincie Luik. waar zij verdreven werden door jachtpatrouilles en het vuur van het luchtafweergeschut. Het luchtafweergeschut is eveneens op verschillende plaatsen in het Noorden des lands in werking getreden. Boven Brugge is een Duitsch vliegtuig, dat op 10,000 meter hoogte vloog, achtervolgd door een onzer patrouilles, die het met haar vuur heeft gedwongen, het grondgebied te ver laten. Terwijl het naar het Noorden vluchtte, heeft het Duitsche toestel op onze jagers het vuur geopend, zonder hen te raken. De Belgische regeering heeft naar aan leiding hiervan een protest gericht tot de Duitsche regeering. Bij hun vertrek uit Tananarive werd den troepen van het eiland Madagascar, de Fransche kolonie in den Indischen Oceaan, voor hun transport naar Frankrijk door de bevolking uitgeleide gedaan. DE BELGISCHE HANDEL MET DE GEALLIEERDEN. De besprekingen over de handelsbetrek kingen in tijd van oorlog tusschen België en de Geallieerden hebben, naar Havas in welingelichte kringen verneemt, geleid tot een principieel accoord De uitwerking van dit accoord zal in Parijs, Londen en Brussel voortgezet worden. Negen millioen blikken in aanmaak. Zooals bekend, werd sinds eenige jaren, in verband met het grooter gebruik van ver- sche tomaten in de groentendistributie voor werkloozen en armlastigen, in overleg met het departement van Sociale Zaken er toe overgegaan circa een millioen blikken to matensoep te laten aanmaken met het doel het tomatenverbruik in eigen land nog meer te bevorderen. De opzet slaagde uit stekend, zoodat het de regeering in 1938, toen er oorlog dreigde uit te breken, ge wenscht voorkwam van de groote hoeveel heden tomaten, die ook in 1938 weer onver koopbaar aan de veilingen waren, een groot gedeelte tot soep te laten verwerken. Er werden 5.005.607 blikken tomatensoep aan gemaakt. De oorlogswolken dreven destijds over, de toestand werd weer rustiger inge zien en in verband hiermede werd de hoe veelheid soep ter beschikking gesteld van het publiek met uitzondering van een ge deelte, dat voor het departement van Soci ale Zaken gereserveerd moest blijven. Deze opzet slaagde volkomen naar wensch. Ge durende 1938/'39 werden totaal verkocht 5.088.067 blikken tomatensoep,- 4.278.643 blikken door het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen en 809.424 blikken door Sociale Zaken. De aanvoer van tomaten in 1938 was rond 69,000.000 kg. Hiervan wer den 11.0000.000 kg „doorgedraaid". Ook in 1939 was de aanvoer circa 69.000.000 kg hiervan werden 26.000.000 kg doorgedraaid. De afzet van de versche to maten was dus in 1938 totaal 58.000.000 kg en in 1939 slechts 43.000.000 kg. In 1939 verwerkten de fabrikanten voor eigen rekening 3.354.300 kg tomaten tot to matenpuree in kleine blikjes en als sap in flesschen. Voor rekening van de Ned. groen ten- en fruitcentrale werden totaal 8.770.095 kg tomaten tot tomatenpuree verwerkt. In verband met het nuttige effect volgt thans een herhaling van deze onderneming, gebrek aan blik is oorzaak, dat de tomaten soep van den nieuwen oogst niet eerder in den handel is gekomen. Thans echter is dit euvel verholpen. Met 't verwerken van to matenpuree tot tomatensoep is men nu on geveer 14 dagen bezig. Op het oogenblik zijn plm. 1.800.000 blikken tomatensoep gefa briceerd. De totale fabricage tomatensoep zal ongeveer 9.000.000 blikken bedragen. De tomatenoogst voor 1940 zal gelijk zijn aan die in 1939, zoodat er geen gevaar voor een tekort bestaat. Het Italiaansche koningspaar heeft een dezer dagen een' bezoek gebracht aan paus Pius 12. De paus heeft besloten dit bezoek te beantwoorden. Dit besluit van den paus heeft in de kringen van het Vaticaan diepen indruk gemaakt en men wijst erop, dat dit gebaar van den paus van aanzienlijke poli tieke en historische beteekenis is. Sedert 1870, d.w.z. sedert de inneming van Rome door Italiaansche troepen, hebben de pau sen nooit den drempel van een Italiaansch gebouw overschreden en nooit een bezoek gebracht aan een monarch, die in Rome heer en meester was. Dit is dus een nieuwe uiting van den wensch van Pius 12, om de betrekkingen tusschen Italië en den H. Stoel steeds meer te verbeteren. VERLOF OP KOSTEN VAN HET ARBEIDSFRONT, Dr. Ley, de Duitsche „rijksorganisatie- leider", heeft verordend, dat in den loop van volgend jaar honderdduizend Duitsche arbeiders, wier prestatievermogen door bij zondere inspanning bij het werk nadeelig is beïnvloed, drie weken verlof zullen krij gen en op kosten van het Duitsche Arbeids front in de gelegenheid zullen worden ge steld weer op verhaal te komen. Het ligt in het voornemen reeds in Ja nuari de eerste verloven te verleenen. Wenschen en grieven. Dezer dagen hield het hoofdbestuur van den Nederlandschen Tuindersbond een ver gadering in Amsterdam onder leiding van den heer W. J. van Kampen te Voorburg. Op deze vergadering hebben diverse on derwerpen een punt van bespreking uitge maakt. Teleurstelling werd er over uitge sproken, dat de maat voor pootaardappelen van 2855 is gebracht op 2850 hetgeen een niet onbelangrijke schade bij den ver koop van dit product voor de betrokkenen medebrengt. Getracht zal worden de oude gangbare maat van 2855 weder ingevoerd te krijgen. Door enkele bestuursleden werd er op ge wezen welke gevolgen een beperking van de tuinbouwteeltvergunningen voor de bedrij ven boven de 10 ha voor sommige van die bedrijven kan medebrengen, maar men was algemeen van gevoelen dat, met de toe zegging van regeeringszijde voor oogen dat met deze beperking de grootst mogelijke omzichtigheid zal worden betracht en ieder geval op zich zal worden bekeken, deze be perking zonder veel bezwaren zal kunnen worden doorgevoerd. Door den afgevaardigde van de provincie Utrecht werd er op gewezen, welke funeste gevolgen de inundatie aldaar voor vele tuin bouwbedrijven, fruitkweekerijen en boeren bedrijven heeft teweeg gebracht en het mo reel van de bewoners dezer bedrijven vaak geheel heeft geknakt. Door dezen spreker werd er op gewezen, dat, hoe noodig in 's- lands belang deze inundatie ook mocht zijn, door diverse militaire autoriteiten hierbij toch vaak ontactisch en zonder beleid is op getreden. Gezien het feit dat van een be hoorlijke deskundige vaststelling van de waarden van vele van deze bedrijven voor de inundatie geen sprake heeft kunnen zijn, zal dit nog vele moeilijkheden en groote schade voor de betrokkenen in de toekomst kunnen medebrengen. Men was algemeen van gedachten dat de kunstmesttoewijzing in den huidigen vorm voor den tuinbouw onvoldoende moet wor den geacht, waarbij werd vastgesteld, dat de normen voor de zgn. koudegronds bedrij ven gelijkgesteld diende te worden met die van de glasbedrijven. Speciaal werd er de aandacht op gevestigd, dat deze normen ook voor den tuinbouw in Noord-Holland dienden te worden vastgesteld daar deze tuinbouw ook als intensief moest worden beschouwd. Betreffende de steun aan kleine tuinders was het bestuur van meening, dat de nor men van dezen steun dienden te worden ver hoogd onder de huidige omstandigheden en zoo dit op practische bezwaren mocht stui ten, een duurtebijslag diende te worden toe gekend. Gesprongen handen en ruwe H| IDAI lippen genezen snel met I Ul\V/L (Ingez. Med.) Duitsch blad over de neutra liteit der Scandinavische lan den. In onze „Kroniek van den dag' hebben wij gisteren gewezen op een veronderstel ling van het Hamburger Fremdenblatt" omtrent de neutraliteit der Noordsche sta ten. Dit Duitsche blad was van meening, dat het Volkenbondsbesluit inzake hulp aan Finland als uitgangspunt moet die nen voor een diplomatiek en eventueel mi litair ofefnsief van Engeland, via de Scandinavische landen, tegen het Duitsche Rijk Het „Hamburger Fremdenblatt komt op deze veronderstelling terug. Het blad beweert, dat de vrees, welke het betref fende de plannen der Westelijke mogend heden in het Noorden van Europa uitge sproken heeft, spoediger dan verwacht werd, door de besprekingen in den eer gisteren te Parijs gehouden oorlogsraad der Westelijke mogendheden bevestigd is. „Wat in het Oosten niet tot stand kon worden gebracht., aldus het blad, wordt thans langs een omweg over het Noor den van Europa geprobeerd of althans in overweging genomen. Tot dit doel is een uitgebreide voorbereiding op propa gandistisch gebied noodig, om den staten, welken de gevaarlijke welwillendheid der Britsche politiek geldt, in zorgvuldige do seering het gevoel in te prenten van be dreigd te zijn Dat is de phase, die in de betrekkingen tusschen de Westelijke mo gendheden en de Noordsche staten na de zitting van den oorlogsraad te Parijs be reikt werd. De geheele stemmingmakerij rond Finland heeft ten slotte een uitbrei-. ding van het oorlogstooneel, een onder graving van de Noordsche neutraliteit en het scheppen van een flankpositie tegen Duitschlancl in het Noorden van Europa ten doel Volgens uit Riga (Letlandontvangen berichten zou het Duitsche emigranten schip „Gneisenau" in de Oostzee gezon ken zijn, hetzij door een torpedo van een onbekende onderzeeër, hetzij door een mijn Visschers hebben medegedeeld, dat het schip, dat op 2 December uit Riga is ver trokken, binnen enkele minuten is gezon ken en dat bijna alle opvarenden, waar onder 900 man van de „Arbeitsdienst", zijn verdronken of bij de ontploffing het leven hebben verloren. Van andere zijde wordt bevestigd, dat brandbommen zouden zijn geplaatst aan boord van een ander emigrantenschip, de „Sierra Cordoba". Verschillende lezingen doen te Riga de ronde en het is niet mo gelijk den juisten gang van zaken te we ten te komen. De autoriteiten van Let land nemen het grootste stilzwijgen in acht. Zooals men weet, is reeds eerder sprake geweest van de ontdekking van een tijd bom aan boord van een schip met Duit sche emigranten. „Europa kan een strijd daarom niet meer verdragen." Het „Giornale d'Italia" komt terug op een artikel in het Britsche weekblad .Ni neteenth Century Review", waarin als een der voorwaarden voor de toekomstige vei ligheid van de beide Westelijke democratie- en genoemd werd de blijvende en onbe twistbare suprematie der Geallieerden in de Middellandsche Zee. Italië, aldus het „Giornale d'Italia", er kent de doorvoer-belangen, die Engeland zich na de vorming van zijn imperium en de opening van het Suezkanaal in de Mid dellandsche Zee heeft geschapen Het ver wacht echter, dat de democratieën de le vensbelangen van Italië erkennen en eer biedigen. Het gaat dus niet om suprema tie doch om evenwicht van belangen, waar bij de grootst mogelijke plaats moet wor den ingeruimd aan de Italiaansche belan gen, die in de Middellandsche Zee het be langrijkste zijn Slechts dit evenwicht zou een rechtvaardig en duldbaar karakter ge ven aan een Europeesch systeem, dat niet een permanente strijd om de hegemonie is, dien Europa niet meer kan verdragen en zeker niet Italië, dat sinds 1919 wacht op een waren vrede met beëindiging van de hegemonieën. Ten besluite verklaart het blad echter niet te willen gelooven, dat de „Nineteenth Century" een bevoeg de spreekbuis is. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7