De gezagvoerder van de „Graf Spee" pleegt zelfmoord Er komt geen verlaging van de leerlingenschaal. W «8 „VAN DEN AANVANG AF VAST BESLOTEN." Hoe de „Columbus" zijn einde vond. De bemanning mag 60 dagen in Amerika blijven. „De oorlog zou begonnen kunnen zijn in Zuid-Afrika." AMERICAN BLEND RECHTSZAKEN Met groote meerderheid verwerpt de Tweede Kamer een motie in dien zin. Duitschland eischt vredelievende betrekkingen van de kleine landen. „Men neme de les van Polen ter harte." ZES PAAR DAMESKOUSEN PER JAAR. Duitschland ontevreden over zijn ambassadeur in Japan. Hij zou teruggeroepen zijn. Kerstfeestviering van het Prinselijk Paar met het personeel wordt per radio uitgezonden. 12200 kg oude rijwielplaatjes ingezameld. Raad van 's-Gravenpolder. %yr-- - vw •-•••- v ;S v y V .""'1 IJs op de Gouwzee. De verbinding tusschen Monnikendam en Marken wordt met booten door een opengebroken vaargeul in stand gehouden. Een der vaartuigen met passagiers en post op weg naar het eiland. Reuter meldt uit New-York, dat kapi tein Langsdorff, de commandant van het door de bemanning tot zinken gebrachte Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf Spee", de hand aan zich zelf geslagen heeft. Kapitein Langsdorff heeft( naar uit Buenos Aires (Argentinië) wordt medegedeeld, met revolverschoten een eind aan zijn leven ge maakt. Kapt. Langsdorff heeft reeds eergister avond een einde gemaakt aan zijn leven .Zijn lijk werd echter eerst gistermorgen gevonden. Men meldt, dat hij een schrijven heeft achtergelaten, waarin hij verklaart, dat hij onmiddellijk besloten had het lot van zijn schip te deelen, doch de daad zelf had uitgesteld om de veiligheid van zijn bemanning te verzekeren. Het stoffelijk overschot van kapitein ter zee Langsdorff ligt niet in de Duitsche am bassade doch in het Argentijnsche marine station. De Argentijnsche marine heeft de d oodenwacht betrokken. Het stoffelijk overschot werd gevonden, liggend op een Duitsche vlag, welke voor het bed in de hotelkamer was uitgespreid. De Argentijnsche president heeft de be manning van de „Admiraal Graf Spee" verlof gegeven de begrafenis van haar commandant bij te wonen. De Duitsche ambassade te Buenos Aires heeft over den zelfmoord van commandant Langsdorff het volgende communiqué uit gegeven: „De commandant van den roemrijken kruiser „Admiral Graf Spee", kapitein-ter zee Langsdorff, heeft zijn leven opgeofferd voor zijn lpnd, door zich zelf van het leven te berooven. Van den aanvang af was hij vastbesloten het lot van zijn mooie schip te deelen en slechts machtige invloeden en een juist begrip van zijn verantwoordelijk heid voor de geslaagde ontscheping van een bemanning van meer dan duizend man heb ben hem er toe gebracht, de tenuitvoerleg ging van zijn voornemen uit te stellen tot zjjn plicht was volbracht en zijn superieu ren volledig van den toestand op de hoogte waren. Toen deze taak volbracht was, boog hij voor het lot. Een moedig zeeman, die een nieuwe bladzijde heeft toegevoegd aan den roem der Duitsche marine." Kapitein Dove, een der Britsche koop vaardijkapiteins, die door de „Graf Spee" aan boord werden vastgehouden, heeft den Reuter-correspondent te Montevideo me degedeeld, dat Langsdorff na den slag had verklaard, zijn schip niet een zekere ver nietiging te zullen laten gaan. „Ik vaar niet weer uit,, aldus verklaarde Langsdorff. ik weiger mijn schip of mijn mannen nutteloos op te offeren. In elk ge val, zoo voegde hij er nog aan toe, ben ik blij, dat mjjn geweten niet bezwaard is ooi den dood van ook maar één Britschen non-combattant." Aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Tuscaloosa" zijn Woensdag de uit 579 leden bestaande bemanning van het door de equipage tot zinken gebrach te Duitsche schip „Columbus", waarbij ne gen vrouwen, in de haven van New-York aangekomen De commandant van de „Columbus" had Dinsdag draadloos laten weten voor nemens te zijn het schip tot zinken te brengen De bemanning van de „Colum bus" had reeds de kleppen geopend, vuur aangelegd en de reddingbooten van het noodzakelijkste voorzien en bemand De booten werden in goede orde neergelaten, toen de vlammen reeds door dikke rook wolken hoog uitsloegen Zonder inciden ten heeft de „Tuscaloosa" hierna de over levenden aan boord genomen, die ondanks alles van goeden moed waren De red ding'sbooten werden op zee gelaten. Bij het appèl bleek, dat twee stokers vermist werden De overlevenden hebben warm eten, sigaretten en warme kwar tieren gekregen. De commandant van de „Tuscaloosa" zeide, dat de door de opne ming van dit groot aantal personen op het oorlogsschip veroorzaakte moeilijkhe den waren verminderd door een atmosfèer van vriendschappelijke samenwerking De gezagvoerder van de „Columbus" heeft verklaard, dat zijn schip op bevel van hooger hand was tot zinken gebracht De bemanning mag 60 dagen in Amerika blijven, zonder geïnteerneerd te worden De lading. Naar United Press meldt, bestond de la ding van de „Columbus" bij haar vertrek o.a. uit verscheidene honderdduizenden pa ren in Mexico vervaardigde schoenen, die in de afgeloopen weken voor het Duitsche leger waren gekocht. Ook was een aantal half gevulde olievaten aan 'boord gebracht, die, naar men beweert, bestemd waren voor Duitsche onderzeeërs, die ze onderweg op zouden pikken. Naar Haves weet te melden zou de re geering van Mexico de „Columbus" voor de keus hebben gesteld de haven van Vera Cruz te verlaten of geïnterneerd te wor den. De „Columbus" zou geheime radio telegrammen aan Duitsche duikbooten heb ben verzonden en deze onderzeeërs van levensmiddelen hebben voorzien. SCHAATSENRIJDER VERDRONKEN. ao?iSreroV0.nd is de 29-jarige boerenarbei- }l(Sietsma te Oppenhuizen (Fr.) bij j natsenrjjden op de Westerbrugsloot het ijs gezakt en verdronken. hout uit SCANDINAVIë. Zooals menDwo^nddlaat V*- talrijke houtschepen sedert^veke.n waaronder ook vele Ve L lScfdl"av!e' voor Nederland en op weLer koZ men hier met smart wacht aam?„hn mst m®n in verband me. de Naar de Msb verneemt, is thans voor een aantal van deze schepen aan rtit onthoud dat uiteraard zeer groote onko^- 1 Ken^apitaalverIieS met zich mede heeft gebracht, een einde gekomen. Onder de schepen, welke de Duitsche controle-amb tenaren hebben vrijgegeven, bevinden er zich zeven welke voor Nederland zijn be stemd Te Standerton in Transvaal heeft de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Smuts, een rede uitgesproken voor zijn kie zers. Hij zeide daarin o.m. „Wanneer de Zuid-Afrikaansche regeering in April niet de Zuidwest-Afrikaansche politie had over genomen, zou de wereldoorlog misschien niet in Polen, maar in Zuid-Afrika zijn uit gebroken. In April besloot de regeering der Unie onder den eersten minister, generaal Hert zog, na een zeer ernstige waarschuwing te hebben ontvangen van onverdachte zijde, onmiddellijk om vrede en rust te verzeke ren in Zuid-West-Afrika, waar de Duitsche bevolking georganiseerd, gedrild en voor bereid werd op alles. Wanneer de regeering niet vlug was opgetreden, zou een oorlog hebben kunnen uitbreken. Duitschland had in Zuid-West-Afrika dezelfde techniek ge volgd van ondermijning van den geest van onafhankelijkheid van het volk als in Oos tenrijk en Tsjechoslovakjje. Wanneer Duitschland Zuidwest-Afrika herwonnen had, was er geen twijfel aan geweest, of de vrijheid en onafhankelijkheid van Zuid-Af rika zou niet lang hebben geduurd. Duitsch land als nabuur zou een bedreiging zijn ge weest. Maar Engeland was, zooals Hertzog gezegd had, de grootste vriend van Zuid-Af rika. Het onderzoek der politie heeft aan getoond, dat Zuid-Afrika gedurende eenige jaren onderworpen geweest was aan een stelselmatige propaganda, geinspireerd door de Duitsche regeering en uitgevoerd zelfs door de diplomatieke vertegenwoordigers. Deze propaganda had ten doel Zuid-Afrika weg te leiden uit den koers, dien het had gekozen". (Ingez. Med.) HAAGSCH GERECHTSHOF. De fiets van Jan. „Die heb ik gekregen van Jan", aldus luidde de inlichting die G. A. M. de S„ thans gedêtineerd in het huis van bewa ring,. aan de rechtbank te Middelburg had gegeven voor het bezit van een nieuw rij wiel. De rechtbank had aan die schenking geen geloof gehecht en hem veroordeeld Gister stond hij voor het Haagsche ge rechtshof in hooger beroep terecht. De president zei „Dat verhaaltje is voor ons niet nieuw, zooiets hooren we zoo vaak De rechtbank had aangenomen dat de S. de fiets had gestolen. In café Billy" aan het Bellamypark te Vlissingen had de S een fiets te koop aangeboden voor 30. Tegen een kastelein had hij gezegd de fiets te hebben gestolen Dat ontkende de S. nu, maar de presi dent stelde vast: „In elk geval was de fiets niet van U": Dat gaf de S. toe, doch hij beriep zich op „Jan", die verder een 'geheel onbe kende bleek te zjjn De toevallige omstandigheid was ge weest, dat de S in het café was, waar de fiets tegen een aangrenzend perceel stond. Na het vertrek van de S was óók de fiets vertrokken. Nadat de S in enkele café s met de fiets had geleurd, daalde de prijs tot 5 waarvoor hij een kooper vond. De procureur-generaal herinnerde er aan dat de S. reeds vijftien maal is ver oordeeld, en hij vond geen termen om in de opgelegde straf van zes maanden ge vangenisstraf Wijziging te brengen, waar van dus bevestiging werd geëischt. De verdedigster pleitte clementie. OM STEUN TE KRIJGEN. De landbouwer A. K. te Driewegen had 'n opgave moeten doen van den door hem beteelden oppervlakte grond. Hij had die opgave niet juist gedaan, want hij ver klaarde op het betreffende formulier dat hij ruim 4 ha grond in bedrijf had, ter- wijl dit ruim 5 ha bedroeg. Dit deed hij, omdat grondbezitters met minder dan 5 ha in de termen van steun aan kléine boeren vallen De landbouwer had zich voor de rechtbank te Middelburg te verantwoorden gehail, waarbij hem drie weken gevange nisstraf was opgelegd. Door K. was be toogd dat zijn vader een deel van den grond in pacht had, doch het contract dat hij als bewijsstuk over legde bleek van jonger datum te zijn! De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, waarvoor verd. onlangs in hooger beroep terecht stond, vond het van verdachte een onbehoorlijke daad op deze wijze te trachten steun te verkrijgen, en vorderde verhooging van de straf tot twee maanden gevangenisstraf, nadat de offi- fier te Middelburg drie maanden had ge- eischt Het Gerechtshof heeft Woensdag uit spraak gedaan en K. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De Tweede Kamer heeft gisteren de beschouwingen over de begrooting van Onderwijs, waarmee zij zich in de avond zitting van Dinsdag had bezig gehouden voortgezet Een kernpunt van het debat vormde de .leerlingenschaal, ten aanzien waarvan de heer W e n de 1 a a r (lib.) een motiehad ingediend, waarin de minister werd uitgenoodigd maatrege len tot verlaging dier schaal te nemen Reeds had minister Bolkestein dien avond, nadat de heer Wendelaar deze motie had aangekondigd, te verstaan ge geven. dat om financieele redenen thans niet tot zoodanige maatregelen zou kun nen worden overgegaan, hoezeer zij op zichzelf gewenscht mochten zijn. De mi nister werd in deze opvatting gesteund door de heeren J o e k e s (v.d T i- 1 a n u s (c,h,) en M o 1 1 e r (r.k van wie in het bijzonder eerstgenoemde zijn bevreemding erover uitsprak, dat thans van liberale zijde een maatregel werd verlangd, die groote sommen van de schatkist zou vergen. De motie werd, nadat de minister had medegedeeld, dat de regeering zich be raden wil over de vraag wanneer verlaging der leerlingenschaal financieel mogelijk zal zijn, met 48 tegen 22 stemmen verwor pen, waarbij met de liberalen voorstem den de soc.-democraten, de nat -socialisten de Christen-democraten en de Communis ten. Verder kwamen tal van desiderata naar voren, zooals subsidieering van een aan tal bijzondere middelbare scholen, voor zoover die tot nu toe daarvan verstoken zijn. herziening vas het systeem van be zoldiging der leeraren bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, uitbreiding van het huishoudonderwijs enz Minister Bolkestein antwoord de, dat hij in de eerstkomende maanden hoopt na te gaan of en in hoeverre her ziening van het systeem der leeraarsbezol diging gewenscht is, doch stelde daarbij voorop, dat het totaal der salarissen ten deze geen verhooging mag ondergaan, Evenmin ziet de bewindsman voor het oogenblik de mogelijkheid om in het al gemeen het aantal scholen, dat subsidie van het Rijk geniet, uit te breiden Ten aanzien van de overige wenschen zegde de minister rustige overweging toe. Vandaag, Donderdag, zou de minister antwoorden op een aantal bij de afdeeling Lager Onderwijs gemaakte opmerkingen en dan rest nog de afdeeling Kunsten en Wetenschappen De „Völkischer Beobachter" wijdt een hoofdartikel' aan de positie der kleine mo gendheden, waarin wordt gezegd, dat het logisch en natuurlijk is, dat kleine landen en volken zich bij hun grootere buren aan passen, tenminste economisch. De gevolgen van Polens weigering om zich met zijn bei de naaste buren te verstaan en zijn besluit het Britsche imperialisme te dienen, zijn bekend. Dat zijn lessen, aldus het blad, die allen ter harte kunnen nemen. De jonge, uit het vuur der revolutie geboren groote mogendheden huldigen geen onbeperkt im perialisme. Het denkbeeld eener wereld heerschappij behoort tot het verleden, het is in zijn laatsten Engelschen vorm een pro duct van liberalisme en kapitalisme. Geen enkel klein land en volk, dat het nationaal- socialistische Duitschland als buur heeft, is in gevaar, zoolang het vreedzaam naast ons leeft en ruilverkeer met ons drijft, dat voor beide staten nuttig en natuurlijk is. Wie zich echter als werktuig van vreemde machtswellusten laat gebruiken, die de wet ten van 't „Lebensraum" verbreekt, zal dat vroeg of laat zonder twijfel berouwen. On ze goede verhouding tot Hongarije en'Joe goslavië, om slechts twee van onze buren te noemen, bewijst dat de bewering, volgens welke het Rijk naar de „overheersching van Europa" streeft, een propagandistische leugen is. Thans midden in den oorlog eischen wij van de kleine landen niet an ders dan de voortzetting van onze vredelie vende betrekkingen. Engeland probeert ech ter met alle mogelijke middelen de neutrale wereld in den strijd te trekken. De kleine landen staan voor een moeilijke beslissing, van historische beteekenis. Zooals bekend, kunnen de Duitsche vrou wen op haar rijkskleerenkaart zes paar kou sen per jaar koopen. Het is mogelijk met deze zes paar toe te komen, indien het weef sel van de kousen steviger wordt gemaakt. Om hieraan tegemoet te komen, zijn nieuwe voorschriften uitgevaardigd voor de kousen- fabrieken, welke van 1 Januari af gelden. Dientengevolge mogen voortaan verschil lende zeer dunne garens niet meer bij de fabricatie van kousen worden gebruikt en bovendien moet het weefsel dichter zijn dan vroeger, schrijft de Tel. Vooral de teenen en hiel van de kous zullen extra met ka toenen garens worden versterkt. De nieuwe kousen, die begin Januari op de markt komen, zullen in zes verschillende kleuren worden vervaardigd. Ten eerste is de Duitsche vrouw hierdoor in staat kou sen van verschillende paren bij elkaar te gebruiken, indien enkele kousen teekenen van slijtage beginnen te vertoonen. Vervol gens wordt op die manier op stopzijde voor de kousen bezuinigd, omdat men niet meer voor elk paar kousen een ander rolletje stopzijde noodig heeft en dus punten van de kleerenkaart kan besparen. Het Japansche blad „Kokumin Sjimboen" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Duitsche ambassadeur te Tokio, Ott en verscheidene leden van de ambassade, naar Duitschland zijn terugge roepen en binnenkort zullen vertrekken. Deze stap zou zijn genomen omdat men te Berlijn Ontevreden is over de wijze, waar op Ott de nieuwe Duitsch-Japansche toena dering heeft behandeld na het tot stand ko men van het verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van Prinses Juliana en van Prins Bernhard, dat de Kerstfeestviering met het personeel ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage op den Eersten Kerstdag om 4 uur n.m. door de radio wordt uitgezon den, in het bijzonder voor de gemobiliseer- den te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huiselijken kring kunnen doorbren gen. De vereeniging tot bevordering der be langen van tuberculose-patiënten in Ne derland deelt mede, dat de inzamelingsactie voor oude rijwielplaatjes voor het jaar 1939 gesloten is. In totaal werd 12200 kg ten bate van de tuberculose bestrijding bij eengezameld. Aan allen, die hieraan hebben medegewerkt* wordt hartelijk dank gezegd. Zij, die oude metalen zooals: rijwielplaat jes, koper, lood, tin, zink, zilverpapier, capsules van flesschen enz. voor dit doel alsnog willen afstaan kunnen deze inzen den aan het hoofdkantoor, Breedeweg 17 te Amsterdam (O.). EEN TITEL VOOR STALEN". „Held van den socialistischen ar beid!" Tass meldt uit Moskou: Het presidium van den Oppersten Sovjet heeft besloten Stalin, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag den titel „held van den socia listischen arbeid" toe te kennen, alsmede de orde van Lenin, de hoogste onderschei ding in de Sovjet Unie. Verder is besloten ter gelegenheid van dezen feestdag zestien prijzen van 100,000 roebel elk in te stellen, welke ieder jaar zullen worden toegekend aan hen, die de beste resultaten hebben bereikt op ver schillend wetenschappelijk en kunstzinnig gebied Ook wordt een groot aantal klei nere prijzen beschikbaar gesteld. 's-GRAVENPOLDER. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Van Meerendonk voltallig. Onder de ingekomen stukken bevond zich het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoe zicht op Zuid-Beveland, welke regeling op 1 Januari 1940 in werking treedt. Daar de openbare lagere school nog steeds minder dan 50 leerlingen telt werd wederom beslist, dat ingevolge art. 19 der wet de instandhouding der school wordt ge vorderd. Besloten werd vrijstelling te vragen van de verplichting tot het dben geven van on derwijs in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere school tot 1 Januari 1941. Het bedrag der vergoeding voor de bijzon dere lagere school over 1938 werd voor 86 leerlingen vastgesteld op 953,33 en het be drag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op 778,75. De heer Joh. de Dreu werd met vier stemmen herbenoemd tot lid van het bur gerlijk armbestuur. Op den heer L. Hoek man werden twee stemmen uitgebracht. Aan den heer J. de Rijk werd met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als ambtenaar belast met het bouwtoezicht, zulks als gevolg van de centralisatie van het bouw- en woningtoezicht. Aangaande de Verordening 'ex. art. 12 der Oorlogswet zal bezwaar worden gemaakt tegen de tewerkstelling tegen werkverschaf- fingsloon. Aangedrongen zal worden op uit betaling van een loon geldend ten tijde en ter plaatse waar de werkzaamheden van de inwoners zullen worden gevorderd. Een verzoek van den heer J. de Jonge om vergoeding van de kosten van vervoer van zijn kinderen die de R. K. lagere school te Kwadendamme bezoeken werd afgewezen op grond dat de kortste begaanbare veilige weg naar de school minder dan 4 km lang is. De jaarwedde van den agent der arbeids bemiddeling werd verhoogd van 20,tot 50,—. Besloten werd om voor de demping en ri- oleering van de sloot langs de Dorpstraat welk werk tot dusver uit de kasmiddelen werd betaald een vaste leening aan te gaan van 2000, Bij de rondvraag antwoordde de v o o r z. den heer De Klerk, dat met de toeken ning van den B-steun beter gewacht kan worden totdat er meer werkloozen zijn. De heer De Kraker wees nog op den slechten toestand van het gedeelte Mo lendijk van het land van J. Rijk tot de Kaai- dam. De v o o r z. deed de toezegging dat steenslag zal worden aangebracht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7